Martinez denkt in extremis aan nieuwe debutant

872
Martinez denkt in extremis aan nieuwe debutant

In de komende zomer staat het Europees Kampioenschap gepland. De Rode Duivels worden op dat toernooi algemeen beschouwd als één van de grote favorieten, en voor de huidige generatie wordt dit één van de laatste kansen op eeuwige glorie. Op het EK kan bondscoach Roberto Martinez wellicht een beroep doen op Pascal Struijk, een Belgische Nederlander van Leeds United.  


GEVOELIGE TRANSFER 

Begin februari pakte De Telegraaf uit met opvallend 'transfernieuws'. Tegenover de Nederlandse krant bevestigde spelersmakelaar Tim Vrouwe dat zijn cliënt Pascal Struijk telefoneerde met Belgische bondscoach Roberto Martinez. De Spanjaard zou wel muziek zien in het polyvalente profiel van de 21-jarige Belgische Nederlander, die dit seizoen een uitstekende indruk maakt in de Premier League bij Leeds United. Struijk is sinds december een onbetwiste basisspeler in de ploeg van de vermaarde Argentijnse coach Marcelo Bielsa, en dat wil wel wat zeggen.



Voor de doorsnee Belgische voetballiefhebber was Pascal Struijk begin februari nog een onbekende voetballer. En logisch ook. Struijk is dan wel geboren in Deurne, hij genoot zijn voetbalopleiding in Nederland bij ADO Den Haag en Ajax. Daarom is Struijk bij onze noorderburen een veel bekendere naam dan in België. Maar omdat hij geboren is in Deurne kan Struijk wel probleemloos in actie komen voor de Rode Duivels. En dat wist Roberto Martinez blijkbaar érg goed. In die context volgde Martinez in de voorbije maanden en jaren Struijk al intensief op.

GEEN ONBEKENDE 

't Is geen geheim dat de sterke Belgische defensie stilaan op leeftijd aan het komen is. Toby Alderweireld (32), Jan Vertonghen (33) en Thomas Vermaelen (35) naderen stilaan het eind van hun (internationale) carrière, waardoor de opvolging in de verdediging van vitaal belang wordt. Daarom experimenteerde Roberto Martinez in de voorbije maanden op die posities met Dedryck Boyata, Jason Denayer, Zinho Vanheusden, Sebastiaan Bornauw, Elias Cobbaut en Hannes Delcroix. Maar op de shortlist van de Spanjaard staan nog tal van schaduwspelers genoteerd.

In de voorbije maanden maakte Roberto Martinez steeds ruime selecties voor de internationale interlands. Dat is het resultaat van een uitgebreide scouting om over een zo groot mogelijk spelersbestand te kunnen beschikken. De Spaanse bondscoach zou bijvoorbeeld 108 spelers in de gaten houden, voor elke positie tot zo'n tien spelers. En voor de positie als centrale verdediger dus ook Pascal Struijk. Martinez volgde de Belgische Nederlander al toen hij bij Leeds speelde in de Championship, en hij stelt ook diens positieve evolutie tot basisspeler in de Premier League vast.



Bovendien bezit Pascal Struijk ook een droomprofiel voor Roberto Martinez. De bondscoach van de Rode Duivels gaf namelijk al meerdere keren aan dat België allerminst een overschot heeft aan linksvoetige verdedigers. Bovendien is Struijk nog maar 21 jaar en heeft hij, ondanks zijn huidige status als basisspeler in de Premier League, nog een enorme progressiemarge voor de boeg. Een speler voor het heden en de toekomst, dus. Martinez wilde Struijk er graag al bij in de huidige interlandperiode in maart, maar dat kwam er dus (nog) niet van. 

BELGISCH PASPOORT  

Het eerste belangrijke vraagstuk was de mening en overtuiging van Pascal Struijk zelf. De verdediger zou oorspronkelijk een voorkeur gehad hebben voor het Nederlands elftal, hij was trouwens ook belofte-international van Oranje, maar daar is de concurrentie op zijn positie wel erg groot. Virgil van Dijk, Stefan de Vrij, Matthijs de Ligt, Daley Blind, Sven Botman, Nathan Aké en nog een hele rist aan opkomende youngsters. Dat zijn serieuze kleppers om tegen te concurreren … 't Is daarom dus niet vreemd of verrassend dat Pascal Struijk proactief handelde, en begin februari zijn Belgisch paspoort heeft aangevraagd.



Voorlopig loopt die paspoortprocedure nog, waardoor hij vandaag geen deel uitmaakt van de selectie bij de Rode Duivels. Hoewel zijn makelaar Tim Vrouwe onlangs verklaarde dat Struijk de knoop nog niet heeft doorgehakt tussen België en Nederland, bedankte zijn cliënt onlangs nog voor een EK-selectie met Jong Oranje in Hongarije. Als Struijk dan minuten zou maken, dan komt hij automatisch niet meer in aanmerking voor de Rode Duivels. Pas na het afronden van zijn Belgische paspoortprocedure zal Struijk echter communiceren over zijn definitieve keuze.

'NIEUWE' BELG

Roberto Martinez scout Pascal Struijk nadrukkelijk en intensief, waaruit blijkt dat de verdediger van Leeds hem echt wel charmeert. “Hij is één van de spelers die ik van heel dichtbij heb gevolgd de laatste tien maanden omdat hij deel kan uitmaken van onze toekomst”, verklaarde de Spanjaard in maart. De kans is dus bestaande dat Struijk straks een Rode Duivel wordt, al zal dat geen gemakkelijke oefening worden gezien de concurrentie van de KNVB. En dat is ook één van de redenen waarom Struijk vooralsnog geen deel uitmaakt van Martinez' actuele plannen. 



“Ik wil geen oorlog tussen de bonden ontketenen. Hij zal dus niet in mijn selectie zitten voor de WK-voorrondeduels tegen Wales, Tsjechië en Wit-Rusland”, verklaarde Roberto Martinez namelijk op 5 maart aan La Dernière Heure. “Dat betekent niet dat het dossier-Struijk gesloten is”, gaf de Spanjaard wel nog mee. Daarmee lijkt het duidelijk te zijn dat Struijk zélf de sleutel in handen heeft over zijn internationale toekomst. Hoewel hij geboren is in België, zal Struijk toch gezien worden als een 'nieuwe' Belg indien hij voor de Rode Duivels kiest, zoals dat het geval was bij de genaturaliseerde Duivels Luis Oliveira, Branko Strupar, Josip Weber, Goran Vidovic of Igor de Camargo.

PREMIER LEAGUE 

Maar hoe moeten we het voetbalniveau van Pascal Struijk nu exact inschatten? Dat hij een Premier League-basisspeler is, en dan nog het elftal van Marcelo Bielsa, is alvast een aardige adelbrief. Gert Verheyen verklaarde in Het Nieuwsblad dat Struijk een mooie, grote verdediger is met een goeie linkervoet. De analist beweert ook dat Struijk kan meedraaien op het niveau van de Rode Duivels, maar dat hij natuurijk ook geen Virgil van Dijk is. Toch mogen de capaciteiten van Struijk allerminst onderschat worden. Hij is niet voor niets een belangrijke pion bij Leeds United, dat per slot van rekening steeds hoog verdedigt tot op de middellijn van de tegenstander. En dat vraagt kwaliteit. 

Op het pure voetballend gebied is Pascal Struijk niet bepaald een topper. Zijn sterkte ligt vooral in de defensieve kwaliteit, wat uiteindelijk nog steeds primeert als centrale verdediger. Struijk laat zich wel nog betrappen op enkele foutjes, maar dat helpt hem om belangrijke stappen te zetten in zijn groeiproces als Premier League-waardige voetballer. Struijk heeft bij Leeds United veel werk op te knappen in de verdediging, wat logisch is door de hoge positionering van de defensie. Slechts twee centrale verdedigers uit de Premier League gingen dit seizoen namelijk nog meer duels aan dan Struijk. In de defensieve duels is Struijk ook erg regelmatig én succesvol. Met bijna dertien geslaagde defensieve acties per wedstrijd is hij zelfs de nummer één onder de centrale verdedigers in Engeland.



Op basis van zijn intrinsieke en vertoonde kwaliteiten zou Pascal Struijk alvast niet misstaan in de ruime selectie van de Rode Duivels. De speler zelf blijft ook openstaan voor een Belgische interlandcarrière, want hij weigerde onlangs een selectie voor het EK U21 met Oranje. Pas nadat zijn Belgische paspoortprocedure is afgerond, zal Struijk zijn definitieve beslissing communiceren. Om de goede vrede te bewaren tussen de Belgische en Nederlandse voetbalbond besloot Martinez alvast om Struijk niet te selecteren voor het huidige drieluik tegen Wales, Tsjechië en Wit-Rusland. “Maar dat betekent niet dat het dossier-Struijk gesloten is”, verklaarde Roberto Martinez eerder deze maand. Op die manier kan de bondscoach van de Rode Duivels kort voor het Wereldkampioenschap misschien toch nog uitpakken met een opvallende debutant.

LEES OOK: Bornauw heeft nieuwe club beet en is terug in Bundesliga

Moet Struijk mee naar het EK?

Meest recent

Europees feest voor STVV: Terugwedstrijd wordt thriller

Voor het eerst in 23 jaar mocht STVV zich nog eens opmaken voor Europees voetbal. De Kanaries hadden ...

36
36
Rugnummer al bepaald: Anderlecht strikt zesde zomeraanwinst

Het is een erg succesvolle dag geworden voor RSC Anderlecht. Dankzij een 0-3-zege op Kairat Almaty, ...

166
166
Nieuwe twist in stadiondossier Club: Verhaeghe hard aangepakt

Begin juli kreeg Club Brugge het verlossende nieuws dat de vergunningen voor de bouw van een nieuw ...

496
496
Bruno bejubelt uitblinker: "Of hij sensatie kan worden?"

Behoudens een bijzonder onwaarschijnlijk scenario, treedt RSC Anderlecht dit najaar aan in de League ...

265
265
Karetsas klaar voor debuut: BVB-coach onthult groot plan

Zaterdagavond trekt het Duitse voetbalseizoen zich op gang met de traditionele supercup. Dat levert ...

70
70
'Anderlecht ruikt bloed: transferstunt ligt plots op tafel'

Anderlecht blijft speuren naar offensieve versterking en ziet plots een opvallende opportuniteit. ...

944
944
Barça slaat weer toe: oude bekende tekent tot 2029

FC Barcelona opent aanstaande zondag zijn nieuwe seizoen met een uitwedstrijd tegen Elche CF. In ...

59
59
Anderlecht-fans smullen van één man: "Volgende Gouden Schoen"

RSC Anderlecht staat met anderhalf been in de League Phase van de Europa League. De Brusselaars ...

271
271
Titelstrijd snel beslist? "Als Club dan 8 punten los staat ..."

De eerste twee speeldagen van de Jupiler Pro League zijn achter de rug. Het is uiteraard nog te ...

864
864
Anderlecht op rozen: Europa League lonkt meer dan ooit

De trip richting Kazachstan bleek uiteindelijk veel moeilijker dan de wedstrijd zelf. Een dominant ...

118
118
'Club Brugge shopt in eigen land: onderhandelingen lopen'

Club Brugge maakt momenteel volop werk van de komst van een extra linksback (Matteo Dams?). Maar ...

299
299
'Overmars vindt doorbraak: miljoenensom + bonussen'

Antwerp FC is uitstekend aan het nieuwe seizoen begonnen en wist zijn eerste twee wedstrijden al ...

648
648
'D-Day voor Sibierski: topaanwinst RSCA op het spel'

Nadat het achtereenvolgens Hammarby en PAOK uitschakelde, vormt Kairat Almaty de laatste horde voor ...

536
536
'Jackpot wenkt voor KV Mechelen: record aan diggelen?'

KV Mechelen nam vorig seizoen eindelijk voor het eerst deel aan de Champions' Play-Offs. Dat succes ...

200
200
'Anderlecht loopt blauwtje: transferplan valt in duigen'

Marc Coucke en Michael Verschueren pasten voor de verre reis, maar Antoine Sibierski is gewoon van ...

432
432
"Rotzak en leugenaar!" - Stadiondossier Club zorgt voor storm

Het stadiondossier van Club Brugge krijgt opnieuw een opvallende wending. Zes buurtbewoners geven de ...

1894
1894
Transferitis in Kazachstan: opstelling Anderlecht bekend

RSC Anderlecht moet tegen Kairat Almaty straks de voorlaatste stap zien te zetten richting de League ...

391
391
'Club Brugge kan cashen: jacht op Tresoldi barst los'

Joel Ordonez zoekt allicht wel nog andere oorden op, maar voorts wenst Club Brugge deze zomer geen ...

632
632
Bruno blijft roteren: vier wijzigingen bij Anderlecht

RSC Anderlecht kreeg weinig tijd om te bekomen van de nederlaag in Beveren, want twee dagen later ...

326
326
Duchâtelet spreekt vrijuit: Stevige investering verrast

Roland Duchâtelet is nooit een man geweest die onopgemerkt door de voetbalwereld kon bewegen. ...

137
137
STVV droomt al: "Dat zouden mooie tegenstanders zijn"

Voor STVV begint het Europese avontuur donderdagavond. Om 20u krijgen ze op Stayen het bezoek van ...

117
117
'Fofana krijgt transferdomper te slikken'

Toen Olympique Lyon dinsdagavond in de heenwedstrijd van de play-offs van de Champions League een ...

60
60
La Louviére laat grote naam die flopte vertrekken

Bij La Louvière is het al een zeer drukke zomermercato geweest. Het begon opnieuw met een ...

43
43
'Club legt fors prijskaartje vast voor Forbs'

Bij Club Brugge beleven ze een zeer bewogen transferzomer. Met Mignolet, Stankovic, Onyedika en ...

417
417
'KV Mechelen richt ook pijlen op Tunesisch international'

KV Mechelen sleepte vorig weekend tegen Standard wel met een knappe comeback zijn eerste punt van ...

166
166

Meer sportnieuws