Rits drukt Antwerp-sterkhouder met de neus op de feiten

1457
Rits drukt Antwerp-sterkhouder met de neus op de feiten

Slechts zes spelers kwamen dit seizoen meer in actie bij Club Brugge: Mats Rits maakt zich dit jaar duidelijk onmisbaar bij coach Philippe Clement. Tegen Antwerp FC liet 'The Zipper' wederom een goede indruk na, al leverde zijn individuele goede prestatie geen punten op.


WAT EEN SPELER. WAT EEN STATS  

Vooreerst: Mats Rits is bezig aan een superseizoen. De voetballende en intelligente nummer zes is incontournable in het elftal van Club Brugge. Rits had ook zeker niet misstaan in de 32-koppige selectie van de Rode Duivels, hoewel bondscoach Roberto Martinez daar uiteindelijk anders over dacht. De 27-jarige middenvelder is geen spectaculaire speler, maar hij loopt de gaten dicht, gaat telkens de duels aan én hij is goed bij de recuperatie aan de bal. Dankzij zijn grote mate van spelintelligentie camoufleert hij ook zijn mindere punten: zijnde de kopbalduels en explosiviteit.

Door zijn recente uitmuntende prestaties in België en Europa mocht Mats Rits ook wel eens in de bloemetjes gezet worden. Dat werd dus geen gehoopte selectie bij de nationale ploeg, maar Club Brugge benadrukte vorig weekend wél de grote verdiensten van 'The Zipper' via hun social media-kanalen. In aanloop naar de match tegen Antwerp FC plaatste Club op Twitter een bericht met enkele statistieken van Rits. “Wat een speler. Wat een stats”, luidde het onderschrift. Daarbij werd ook een vergelijking gemaakt met Martin Hongla, de nummer zes van The Great Old.

VREEMDE STATS

In deze onderlinge vergelijking werden vijf parameters uitgelicht. Het aantal gestarte wedstrijden, gewonnen tackles, schoten geblokkeerd, uitverdedigende acties en gele kaarten van Mats Rits en Martin Hongla in het huidige voetbalseizoen. Uiteraard was Rits de algemene winnaar van deze toetsing, 't was nog altijd een bericht gepubliceerd vanuit de officiële kanalen van Club Brugge. Enkel bij de uitverdedigende acties was Hongla de nipte winnaar, maar voor de rest trok Rits steeds aan het langste eind. Veelbetekenend is dat evenwel niet. De meerwaarde van het aantal gestarte wedstrijden, gewonnen tackles of gele kaarten is namelijk miniem.

Die gepubliceerde data of statistieken waren dus eerder Mats Rits-gezind. En logisch ook. Maar daarmee kan er een verkeerde perceptie worden gemaakt, namelijk dat de data van Rits algemeen beter zijn dan die van Martin Hongla. En hoewel beide centrale middenvelders op het veld acteren op eenzelfde gelijkaardige positie, toch bezitten ze elk een erg specifiek en verschillend profiel. Rits en Hongla vullen ook elk een andere rol in bij Club Brugge en Antwerp FC. Dé grote gelijkenis tussen deze twee spelers is dat ze beide echte sterkhouders zijn bij hun club.



Een pikant detail in dit verhaal is ook dat Martin Hongla in december gelinkt werd aan een transfer naar Club Brugge. Volgens Het Laatste Nieuws stond de Kameroener toen hoog genoteerd op de shortlist van Blauw-Zwart. Op basis van zijn profiel, prestaties en intrinsieke kwaliteiten was dat niet meer dan logisch, maar op financieel vlak was dat minder vanzelfsprekend. Antwerp wil namelijk meer inkomsten puren via het transferbeleid. En Hongla heeft zelfs de beste kaarten in handen om de duurste uitgaande transfer te worden van The Great Old.

Sinds december werden Martin Hongla en Club Brugge niet meer in verband gebracht met een potentiële overstap. Antwerp wil de concurrentie, in zoverre Club nog wel échte concurrentie is voor de Belgische topclubs, niet rechtstreeks versterken. En daarnaast is de sfeer tussen de clubleiders Bart Verhaeghe en Paul Gheysens eerder gespannen. Bovendien is Hongla tegenwoordig de vierde meest waardevolle Antwerp-spelers volgens de gespecialiseerde website Transfermarkt.nl. De Kameroener zal dus veel geld in het laatje moeten brengen.

DE ECHTE VERGELIJKING 

Maar terug naar de vergelijking tussen Mats Rits en Martin Hongla op de clubkanalen van Club Brugge. Een afmeting tussen beide spelers op het vlak van aantal basisplaatsen, gele kaarten of geslaagde tackles is niet bepaald objectief of waardevol. Een vergelijking tussen Rits en Hongla wordt pas écht boeiend als we er meerdere relevante parameters bijnemen, zoals de geslaagde algemene en verdedigende duels, alsook de luchtduels en (voorwaartse) passing.



Op basis van de prestaties van Mats Rits en Martin Hongla in het huidige seizoen van de Jupiler Pro League, trekt de Kameroener in élk van deze spelonderdelen aan het langste eind. De eerlijkheid gebiedt ons wel te vermelden dat het verschil in bepaalde onderdelen wel erg miniem en soms verwaarloosbaar was. Anderzijds zijn  de geslaagde algemene en verdedigende duels, alsook de luchtduels en (voorwaartse) passing veel gewichtiger dan het aantal basisplaatsen, gele kaarten of geslaagde tackles. 

RITS ZET PUNTJES OP DE I 

Op basis van het huidige voetbalseizoen zijn de data van Martin Hongla dus iets gewichtiger dan die van Mats Rits. Maar zondag nam de middenvelder van Club Brugge duidelijk de bovenhand van Hongla. Rits miskeek zich wel pijnlijk op de lange bal van Antwerp-doelman Ortwin De Wolf, wat uiteindelijk resulteerde in de 0-1 via Didier Lamkel Zé, maar voor de rest viel er helemaal niets negatiefs op te merken over Rits' prestatie. 

De ex-speler van Beerschot stond tegen Antwerp FC meer dan zijn mannetje, en hij viel vooral op door zijn knap defensief werk. Zo recupereerde Mats Rits maar liefst elf ballen, waarmee hij zondag de grootste recuperator was op het veld – de verdedigers van beide ploegen buiten beschouwing gelaten. Daarmee stak Rits dus ook Martin Hongla de loef af, die eigenhandig tien ballen afhandig maakte van de tegenpartij. 



Maar ook in balbezit was Mats Rits de meest betrouwbare factor op het veld. The Zipper verloor amper vijf keer het balbezit, waarmee hij de meest secure speler was bij Club Brugge en Antwerp FC. Bij The Great Old viel Martin Hongla het minst te betrappen op balverlies, in de topmatch op Jan Breydel verloor hij namelijk zes keer de bal – slechts één keertje meer dan Mats Rits dus. 

Op het gebied van balrecuperatie en balverlies was het verschil tussen Mats Rits en Martin Hongla dus niet erg groot. Maar in de andere spelonderdelen zoals de geslaagde algemene duels en de defensieve duels nam Rits nadrukkelijk de maat van Hongla. Rits won namelijk 67 procent van zijn algemene duels en 83 procent van zijn defensieve duels. Bij Hongla lag dat respectievelijk op een erg lage 15 procent en 33 procent. 

DOMINEREN TEGEN ANTWERP 

In de aanloop naar de wedstrijd tussen Club Brugge en Antwerp FC maakte Blauw-Zwart een eigen data-vergelijking tussen Mats Rits en Marting Hongla. Hoewel de relevante data en statistieken van Hongla dit seizoen iets beter zijn dan die van Rits, in hun eigen vergelijking hield Club zich echter grotendeels aan enkele – en weinig relevante – data die vooral in het voordeel spraken van Rits. Maar in de bewuste topwedstrijd domineerde Rits op het centrale middenveld tegen Hongla. Alleen bracht het Rits uiteindelijk erg weinig op, want Antwerp won van Club met 0-2.

LEES OOK: Vermeeren meteen titularis: kranten beoordelen grote rentree

🚀

Wie is de beste?

Meest recent

'Thorup grijpt in: eerste slachtoffer bij KRC Genk'

Een week na het gelijkspel in Anderlecht staat er KRC Genk zondag alweer een topper te wachten, want ...

115
115
Verhaeghe dropt bom: opvolger bij Club Brugge al bekend?

Daags voor de start van een nieuwe campagne in de Champions League liet Bart Verhaeghe zijn licht ...

340
340
“Ja Boeckxske”: Kompany deelt rake sneer uit aan analist

Het was niet bepaald de meest voor de hand liggende combinatie na een wedstrijd van Bayern ...

175
175
Gouden transferzet Genk: analisten halen loftrompet boven

Met 8 op 15 kan de competitiestart van KRC Genk niet bepaald als een groot succes bestempeld worden. ...

188
188
Titel nu al utopie? Drie échte concurrenten voor Anderlecht

RSC Anderlecht liet in het prille seizoen al veelbelovende flitsen zien. Maar de barre realiteit is ...

254
254
Villa-coach Emery fileert Club: straffe Vanaken-uitspraak

Club Brugge opent dinsdagavond zijn campagne in de Champions League met een thuiswedstrijd. Aston ...

549
549
Champions League TV-gids! Kijkers Club Brugge-Villa opgelet

Dinsdagavond is het zover, dan trekt de League Phase van de Champions League zich op gang. De eerste ...

78
78
AA Gent heeft nieuwe lieveling: "Geen magie, maar ..."

Na vijf speeldagen is het zowaar AA Gent dat met het maximum van de punten aan de leiding staat in ...

271
271
‘Van Bommel neemt drastisch besluit over Tielemans’

Youri Tielemans begint onder Mark van Bommel met een gevoelige vraag boven zijn hoofd. De eerste ...

571
571
Under Review: Lardot neemt speeldag 5 onder de loep

Afgelopen weekend stond in de Jupiler Pro League alweer speeldag vijf op het programma. Ook nu laat ...

188
188
Naam te koop: Verhaeghe verklapt bouwplannen Club Brugge

Aan de vooravond van een nieuwe Champions League-campagne ging Bart Verhaeghe nog eens rond de tafel ...

469
469
Vandenbempt en Verheyen brengen fans in extase: "Eindelijk!"

Gert Verheyen en Peter Vandenbempt zijn al jarenlang goede vrienden en ook op professioneel vlak ...

123
123
Bruno maakt statement: revelatie RSCA plots in tribune

Nu zijn wittebroodsweken bij RSC Anderlecht achter de rug zijn, ligt de aanpak van Vitor Bruno ...

429
429
Leko kiest CL-selectie: nieuwe naam bij Club Brugge

Club Brugge begint dinsdag aan een nieuw avontuur in de Champions League. Daags voor de thuismatch ...

356
356
Van Gucht blijkt spilfiguur in liefdesverhaal van BV’s

Sommige telefoontjes lijken op het moment zelf nauwelijks van betekenis. Tot je jaren later beseft ...

93
93
Albert: "De titelstrijd gaat tussen hen"

De titelstrijd in de Jupiler Pro League lijkt nu al stilaan zijn vorm te krijgen. Volgens analist ...

427
427
Degryse en Vandenbempt scherp voor dure Club Brugge-aanwinst

Lee Han-beom kende een veelbelovende start bij Club Brugge, maar volgens analisten Peter Vandenbempt ...

392
392
Bentayeb velt verrassend oordeel over Jupiler Pro League

RSC Anderlecht speelde 0-0 tegen KRC Genk. De Brusselaars verdienden als enige ploeg de overwinning. ...

532
532
Zorgwekkende situatie voor Duivel: "Heeft er niets te zoeken"

Philippe Albert heeft geen goed woord over voor de huidige situatie van Nicolas Raskin bij Rangers ...

100
100
Brandon Mechele maakt diepe emoties los met één bericht

Brandon Mechele heeft heel wat emoties losgemaakt met een recent bericht. De verdediger van Club ...

289
289
Transferoffensief Anderlecht heeft gevolgen voor één speler

RSC Anderlecht speelde 0-0 tegen KRC Genk. De Brusselaars waren de betere in het veldspel en hadden ...

361
361
Sterkhouder bleef bij Genk: "Ik ben nog niet klaar"

Bij KRC Genk kende ze een héél lucratieve zomermercato. De Limburgers incasseerden net ...

251
251
Hautekiet ziet ander Standard: "Nog nooit gebeurd"

Standard won oververdiend met 1-0 van een matig Royal Antwerp FC. Met een elf op vijftien kennen ze ...

173
173
Ex-doelman STVV en Genk hangt de handschoenen aan de haak

De zomermercato ligt in de meeste landen achter de rug. De clubs waar de transfermarkt gesloten is, ...

230
230
Nog niet het beste Club: Leko velt verrassend oordeel

Club Brugge is zijn seizoen al bij al goed begonnen. Het ging wel onderuit in de topper op het veld ...

216
216

Meer sportnieuws