Rits drukt Antwerp-sterkhouder met de neus op de feiten

1457
Rits drukt Antwerp-sterkhouder met de neus op de feiten

Slechts zes spelers kwamen dit seizoen meer in actie bij Club Brugge: Mats Rits maakt zich dit jaar duidelijk onmisbaar bij coach Philippe Clement. Tegen Antwerp FC liet 'The Zipper' wederom een goede indruk na, al leverde zijn individuele goede prestatie geen punten op.


WAT EEN SPELER. WAT EEN STATS  

Vooreerst: Mats Rits is bezig aan een superseizoen. De voetballende en intelligente nummer zes is incontournable in het elftal van Club Brugge. Rits had ook zeker niet misstaan in de 32-koppige selectie van de Rode Duivels, hoewel bondscoach Roberto Martinez daar uiteindelijk anders over dacht. De 27-jarige middenvelder is geen spectaculaire speler, maar hij loopt de gaten dicht, gaat telkens de duels aan én hij is goed bij de recuperatie aan de bal. Dankzij zijn grote mate van spelintelligentie camoufleert hij ook zijn mindere punten: zijnde de kopbalduels en explosiviteit.

Door zijn recente uitmuntende prestaties in België en Europa mocht Mats Rits ook wel eens in de bloemetjes gezet worden. Dat werd dus geen gehoopte selectie bij de nationale ploeg, maar Club Brugge benadrukte vorig weekend wél de grote verdiensten van 'The Zipper' via hun social media-kanalen. In aanloop naar de match tegen Antwerp FC plaatste Club op Twitter een bericht met enkele statistieken van Rits. “Wat een speler. Wat een stats”, luidde het onderschrift. Daarbij werd ook een vergelijking gemaakt met Martin Hongla, de nummer zes van The Great Old.

VREEMDE STATS

In deze onderlinge vergelijking werden vijf parameters uitgelicht. Het aantal gestarte wedstrijden, gewonnen tackles, schoten geblokkeerd, uitverdedigende acties en gele kaarten van Mats Rits en Martin Hongla in het huidige voetbalseizoen. Uiteraard was Rits de algemene winnaar van deze toetsing, 't was nog altijd een bericht gepubliceerd vanuit de officiële kanalen van Club Brugge. Enkel bij de uitverdedigende acties was Hongla de nipte winnaar, maar voor de rest trok Rits steeds aan het langste eind. Veelbetekenend is dat evenwel niet. De meerwaarde van het aantal gestarte wedstrijden, gewonnen tackles of gele kaarten is namelijk miniem.

Die gepubliceerde data of statistieken waren dus eerder Mats Rits-gezind. En logisch ook. Maar daarmee kan er een verkeerde perceptie worden gemaakt, namelijk dat de data van Rits algemeen beter zijn dan die van Martin Hongla. En hoewel beide centrale middenvelders op het veld acteren op eenzelfde gelijkaardige positie, toch bezitten ze elk een erg specifiek en verschillend profiel. Rits en Hongla vullen ook elk een andere rol in bij Club Brugge en Antwerp FC. Dé grote gelijkenis tussen deze twee spelers is dat ze beide echte sterkhouders zijn bij hun club.



Een pikant detail in dit verhaal is ook dat Martin Hongla in december gelinkt werd aan een transfer naar Club Brugge. Volgens Het Laatste Nieuws stond de Kameroener toen hoog genoteerd op de shortlist van Blauw-Zwart. Op basis van zijn profiel, prestaties en intrinsieke kwaliteiten was dat niet meer dan logisch, maar op financieel vlak was dat minder vanzelfsprekend. Antwerp wil namelijk meer inkomsten puren via het transferbeleid. En Hongla heeft zelfs de beste kaarten in handen om de duurste uitgaande transfer te worden van The Great Old.

Sinds december werden Martin Hongla en Club Brugge niet meer in verband gebracht met een potentiële overstap. Antwerp wil de concurrentie, in zoverre Club nog wel échte concurrentie is voor de Belgische topclubs, niet rechtstreeks versterken. En daarnaast is de sfeer tussen de clubleiders Bart Verhaeghe en Paul Gheysens eerder gespannen. Bovendien is Hongla tegenwoordig de vierde meest waardevolle Antwerp-spelers volgens de gespecialiseerde website Transfermarkt.nl. De Kameroener zal dus veel geld in het laatje moeten brengen.

DE ECHTE VERGELIJKING 

Maar terug naar de vergelijking tussen Mats Rits en Martin Hongla op de clubkanalen van Club Brugge. Een afmeting tussen beide spelers op het vlak van aantal basisplaatsen, gele kaarten of geslaagde tackles is niet bepaald objectief of waardevol. Een vergelijking tussen Rits en Hongla wordt pas écht boeiend als we er meerdere relevante parameters bijnemen, zoals de geslaagde algemene en verdedigende duels, alsook de luchtduels en (voorwaartse) passing.



Op basis van de prestaties van Mats Rits en Martin Hongla in het huidige seizoen van de Jupiler Pro League, trekt de Kameroener in élk van deze spelonderdelen aan het langste eind. De eerlijkheid gebiedt ons wel te vermelden dat het verschil in bepaalde onderdelen wel erg miniem en soms verwaarloosbaar was. Anderzijds zijn  de geslaagde algemene en verdedigende duels, alsook de luchtduels en (voorwaartse) passing veel gewichtiger dan het aantal basisplaatsen, gele kaarten of geslaagde tackles. 

RITS ZET PUNTJES OP DE I 

Op basis van het huidige voetbalseizoen zijn de data van Martin Hongla dus iets gewichtiger dan die van Mats Rits. Maar zondag nam de middenvelder van Club Brugge duidelijk de bovenhand van Hongla. Rits miskeek zich wel pijnlijk op de lange bal van Antwerp-doelman Ortwin De Wolf, wat uiteindelijk resulteerde in de 0-1 via Didier Lamkel Zé, maar voor de rest viel er helemaal niets negatiefs op te merken over Rits' prestatie. 

De ex-speler van Beerschot stond tegen Antwerp FC meer dan zijn mannetje, en hij viel vooral op door zijn knap defensief werk. Zo recupereerde Mats Rits maar liefst elf ballen, waarmee hij zondag de grootste recuperator was op het veld – de verdedigers van beide ploegen buiten beschouwing gelaten. Daarmee stak Rits dus ook Martin Hongla de loef af, die eigenhandig tien ballen afhandig maakte van de tegenpartij. 



Maar ook in balbezit was Mats Rits de meest betrouwbare factor op het veld. The Zipper verloor amper vijf keer het balbezit, waarmee hij de meest secure speler was bij Club Brugge en Antwerp FC. Bij The Great Old viel Martin Hongla het minst te betrappen op balverlies, in de topmatch op Jan Breydel verloor hij namelijk zes keer de bal – slechts één keertje meer dan Mats Rits dus. 

Op het gebied van balrecuperatie en balverlies was het verschil tussen Mats Rits en Martin Hongla dus niet erg groot. Maar in de andere spelonderdelen zoals de geslaagde algemene duels en de defensieve duels nam Rits nadrukkelijk de maat van Hongla. Rits won namelijk 67 procent van zijn algemene duels en 83 procent van zijn defensieve duels. Bij Hongla lag dat respectievelijk op een erg lage 15 procent en 33 procent. 

DOMINEREN TEGEN ANTWERP 

In de aanloop naar de wedstrijd tussen Club Brugge en Antwerp FC maakte Blauw-Zwart een eigen data-vergelijking tussen Mats Rits en Marting Hongla. Hoewel de relevante data en statistieken van Hongla dit seizoen iets beter zijn dan die van Rits, in hun eigen vergelijking hield Club zich echter grotendeels aan enkele – en weinig relevante – data die vooral in het voordeel spraken van Rits. Maar in de bewuste topwedstrijd domineerde Rits op het centrale middenveld tegen Hongla. Alleen bracht het Rits uiteindelijk erg weinig op, want Antwerp won van Club met 0-2.

LEES OOK: 'Arsenal wil weer shoppen bij Club Brugge'

Wie is de beste?

Meest recent

Zwak Tottenham weet weer wat verliezen is

Tottenham is na een dramatische start een stuk beter bezig in de Premier League. In de vroege ...

0
0
Boeckx geeft Bruno opvallende raad: zeer verrassende aanval

RSC Anderlecht speelt zondag in en tegen Club Brugge. Een zeer zware match en weinigen geven de ...

9
9
'Arsenal wil weer shoppen bij Club Brugge'

Arsenal ging afgelopen zomer shoppen bij Club Brugge, waar ze Christos Tzolis voor 40 miljoen euro ...

55
55
'Manchester United vangt bot bij absolute topcoach'

Didier Deschamps duikt steeds nadrukkelijker op in de zoektocht van Europese topclubs naar een ...

29
29
'Raskin krijgt glasheldere transferboodschap'

De Rode Duivels blazen volgende week weer verzamelen voor de laatste wedstrijden in de Nations ...

12
12
Ajax kijkt mee: spits maakt indruk in Jupiler Pro League

Lommel SK draait voorlopig een zeer goed seizoen in de Jupiler Pro League. De Limburgers lijken op ...

60
60
Dodelijk Club troeft zelfs Bayern af met straffe statistiek

Club Brugge blijkt ook dit seizoen weer niet af te stoppen. De landskampioen prijkt na tien ...

34
34
'De Winter verbaast: droomtransfer na afwijzen Rode Duivels'

De bekendmaking van de selectie van de Rode Duivels zorgde vrijdagmiddag toch voor de nodige ophef. ...

73
73
Vanderhaeghe gooit plots hoge ogen: "Jij bent de eerste..."

Yves Vanderhaeghe maakte een prachtige carrière als onder meer speler van Anderlecht en ...

38
38
Nieuwe Karetsas of Mokio vermijden: KVBV presenteert plan

De toekomst van de Rode Duivels ziet er rooskleurig uit, want ondanks het einde van de gouden ...

36
36
Westerlo en Charleroi komen met pakkend eerbetoon voor Brogno

De Belgische voetbalwereld moest deze week afscheid nemen van ex-Rode Duivel Toni Brogno, die op ...

14
14
Van der Elst is scherp voor STVV en Cercle Brugge

De eerste week van november is meteen een zwarte week geworden voor de trainers in de Jupiler Pro ...

55
55
TRANSFERUURTJE: 'Club heeft Seys-plan, Union-parel gegeerd'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

107
107
Mark van Bommel zwaar onder druk: “Een vernedering”

Een interlandperiode in de Nations League staat voor de deur. Bondscoach Mark van Bommel gaf zijn ...

100
100
Klok tikt voor Vitor Bruno: “Bijna ontslag bij Anderlecht"

RSC Anderlecht won in de Europa League van RB Salzburg, maar toch blijft de kritiek op Vitor Bruno ...

188
188
Westerlo-goudhaantje schittert in de schaduw

Westerlo investeerde de afgelopen jaren ferm in de kern en dat begint zijn vruchten af te werpen. De ...

16
16
Gouden raad voor Anderlecht: sleutel tegen Club Brugge

RSC Anderlecht neemt het deze speeldag op tegen Club Brugge na een geslaagde Europese midweek. Zowel ...

192
192
Keuze Van Bommel in vraag: “Hij verdiende géén selectie”

Mark van Bommel heeft de selectie van de Belgische nationale ploeg vrijdagmiddag bekendgemaakt. De ...

457
457
‘Bom barst ook in Italië: iedereen klaar met De Winter’

Bij AC Milan staat Koni De Winter elke week in de basis. Bij de Rode Duivels kwam hij al sinds begin ...

375
375
'Club Brugge heeft groot transferplan met Seys'

Club Brugge kan nog maar beter wat genieten van Joaquin Seys, want de blonde linksachter is bezig ...

357
357
Euvrard haalt opgelucht adem en wil meer van Standard

Standard heeft de match gewonnen die ze moesten winnen. SK Beveren werd met 3-0 terug naar huis ...

51
51
Exit Bruno? De Mos snoeihard voor bestuur van Anderlecht

Vitor Bruno heeft na de toch wel zware kritiek van Marc Coucke en Kenneth Bornauw gereageerd op het ...

355
355
KV Mechelen is het goede voorbeeld in tijden van ‘crisis’

Anno 2026 moet het zwart of wit zijn, grijs verkoopt blijkbaar niet goed genoeg. Het woord crisis ...

97
97
De Meyer out, De Roeck in: STVV geeft aan waarom

Bij STVV maakten ze zich na de 0 op,15 duidelijk zorgen. Frédéric De Meyer werd ...

45
45
‘Oorlog bij Real Madrid: Courtois woest op één man’

Thibaut Courtois kon het in februari al niet verkroppen. Acht maanden later is diezelfde man zijn ...

179
179

Meer sportnieuws