Rits drukt Antwerp-sterkhouder met de neus op de feiten

door
Rits drukt Antwerp-sterkhouder met de neus op de feiten

Slechts zes spelers kwamen dit seizoen meer in actie bij Club Brugge: Mats Rits maakt zich dit jaar duidelijk onmisbaar bij coach Philippe Clement. Tegen Antwerp FC liet 'The Zipper' wederom een goede indruk na, al leverde zijn individuele goede prestatie geen punten op.


WAT EEN SPELER. WAT EEN STATS  

Vooreerst: Mats Rits is bezig aan een superseizoen. De voetballende en intelligente nummer zes is incontournable in het elftal van Club Brugge. Rits had ook zeker niet misstaan in de 32-koppige selectie van de Rode Duivels, hoewel bondscoach Roberto Martinez daar uiteindelijk anders over dacht. De 27-jarige middenvelder is geen spectaculaire speler, maar hij loopt de gaten dicht, gaat telkens de duels aan én hij is goed bij de recuperatie aan de bal. Dankzij zijn grote mate van spelintelligentie camoufleert hij ook zijn mindere punten: zijnde de kopbalduels en explosiviteit.

Door zijn recente uitmuntende prestaties in België en Europa mocht Mats Rits ook wel eens in de bloemetjes gezet worden. Dat werd dus geen gehoopte selectie bij de nationale ploeg, maar Club Brugge benadrukte vorig weekend wél de grote verdiensten van 'The Zipper' via hun social media-kanalen. In aanloop naar de match tegen Antwerp FC plaatste Club op Twitter een bericht met enkele statistieken van Rits. “Wat een speler. Wat een stats”, luidde het onderschrift. Daarbij werd ook een vergelijking gemaakt met Martin Hongla, de nummer zes van The Great Old.

VREEMDE STATS

In deze onderlinge vergelijking werden vijf parameters uitgelicht. Het aantal gestarte wedstrijden, gewonnen tackles, schoten geblokkeerd, uitverdedigende acties en gele kaarten van Mats Rits en Martin Hongla in het huidige voetbalseizoen. Uiteraard was Rits de algemene winnaar van deze toetsing, 't was nog altijd een bericht gepubliceerd vanuit de officiële kanalen van Club Brugge. Enkel bij de uitverdedigende acties was Hongla de nipte winnaar, maar voor de rest trok Rits steeds aan het langste eind. Veelbetekenend is dat evenwel niet. De meerwaarde van het aantal gestarte wedstrijden, gewonnen tackles of gele kaarten is namelijk miniem.

Die gepubliceerde data of statistieken waren dus eerder Mats Rits-gezind. En logisch ook. Maar daarmee kan er een verkeerde perceptie worden gemaakt, namelijk dat de data van Rits algemeen beter zijn dan die van Martin Hongla. En hoewel beide centrale middenvelders op het veld acteren op eenzelfde gelijkaardige positie, toch bezitten ze elk een erg specifiek en verschillend profiel. Rits en Hongla vullen ook elk een andere rol in bij Club Brugge en Antwerp FC. Dé grote gelijkenis tussen deze twee spelers is dat ze beide echte sterkhouders zijn bij hun club.



Een pikant detail in dit verhaal is ook dat Martin Hongla in december gelinkt werd aan een transfer naar Club Brugge. Volgens Het Laatste Nieuws stond de Kameroener toen hoog genoteerd op de shortlist van Blauw-Zwart. Op basis van zijn profiel, prestaties en intrinsieke kwaliteiten was dat niet meer dan logisch, maar op financieel vlak was dat minder vanzelfsprekend. Antwerp wil namelijk meer inkomsten puren via het transferbeleid. En Hongla heeft zelfs de beste kaarten in handen om de duurste uitgaande transfer te worden van The Great Old.

Sinds december werden Martin Hongla en Club Brugge niet meer in verband gebracht met een potentiële overstap. Antwerp wil de concurrentie, in zoverre Club nog wel échte concurrentie is voor de Belgische topclubs, niet rechtstreeks versterken. En daarnaast is de sfeer tussen de clubleiders Bart Verhaeghe en Paul Gheysens eerder gespannen. Bovendien is Hongla tegenwoordig de vierde meest waardevolle Antwerp-spelers volgens de gespecialiseerde website Transfermarkt.nl. De Kameroener zal dus veel geld in het laatje moeten brengen.

DE ECHTE VERGELIJKING 

Maar terug naar de vergelijking tussen Mats Rits en Martin Hongla op de clubkanalen van Club Brugge. Een afmeting tussen beide spelers op het vlak van aantal basisplaatsen, gele kaarten of geslaagde tackles is niet bepaald objectief of waardevol. Een vergelijking tussen Rits en Hongla wordt pas écht boeiend als we er meerdere relevante parameters bijnemen, zoals de geslaagde algemene en verdedigende duels, alsook de luchtduels en (voorwaartse) passing.



Op basis van de prestaties van Mats Rits en Martin Hongla in het huidige seizoen van de Jupiler Pro League, trekt de Kameroener in élk van deze spelonderdelen aan het langste eind. De eerlijkheid gebiedt ons wel te vermelden dat het verschil in bepaalde onderdelen wel erg miniem en soms verwaarloosbaar was. Anderzijds zijn  de geslaagde algemene en verdedigende duels, alsook de luchtduels en (voorwaartse) passing veel gewichtiger dan het aantal basisplaatsen, gele kaarten of geslaagde tackles. 

RITS ZET PUNTJES OP DE I 

Op basis van het huidige voetbalseizoen zijn de data van Martin Hongla dus iets gewichtiger dan die van Mats Rits. Maar zondag nam de middenvelder van Club Brugge duidelijk de bovenhand van Hongla. Rits miskeek zich wel pijnlijk op de lange bal van Antwerp-doelman Ortwin De Wolf, wat uiteindelijk resulteerde in de 0-1 via Didier Lamkel Zé, maar voor de rest viel er helemaal niets negatiefs op te merken over Rits' prestatie. 

De ex-speler van Beerschot stond tegen Antwerp FC meer dan zijn mannetje, en hij viel vooral op door zijn knap defensief werk. Zo recupereerde Mats Rits maar liefst elf ballen, waarmee hij zondag de grootste recuperator was op het veld – de verdedigers van beide ploegen buiten beschouwing gelaten. Daarmee stak Rits dus ook Martin Hongla de loef af, die eigenhandig tien ballen afhandig maakte van de tegenpartij. 



Maar ook in balbezit was Mats Rits de meest betrouwbare factor op het veld. The Zipper verloor amper vijf keer het balbezit, waarmee hij de meest secure speler was bij Club Brugge en Antwerp FC. Bij The Great Old viel Martin Hongla het minst te betrappen op balverlies, in de topmatch op Jan Breydel verloor hij namelijk zes keer de bal – slechts één keertje meer dan Mats Rits dus. 

Op het gebied van balrecuperatie en balverlies was het verschil tussen Mats Rits en Martin Hongla dus niet erg groot. Maar in de andere spelonderdelen zoals de geslaagde algemene duels en de defensieve duels nam Rits nadrukkelijk de maat van Hongla. Rits won namelijk 67 procent van zijn algemene duels en 83 procent van zijn defensieve duels. Bij Hongla lag dat respectievelijk op een erg lage 15 procent en 33 procent. 

DOMINEREN TEGEN ANTWERP 

In de aanloop naar de wedstrijd tussen Club Brugge en Antwerp FC maakte Blauw-Zwart een eigen data-vergelijking tussen Mats Rits en Marting Hongla. Hoewel de relevante data en statistieken van Hongla dit seizoen iets beter zijn dan die van Rits, in hun eigen vergelijking hield Club zich echter grotendeels aan enkele – en weinig relevante – data die vooral in het voordeel spraken van Rits. Maar in de bewuste topwedstrijd domineerde Rits op het centrale middenveld tegen Hongla. Alleen bracht het Rits uiteindelijk erg weinig op, want Antwerp won van Club met 0-2.

LEES OOK: Antwerp zet Jupiler Pro League op stelten: "Onwaarschijnlijk!"

Wie is de beste?

Meest recent

Volgend JPL-ontslag aanstaande? Vandenbempt legt uit

Union SG, Club Brugge, AA Gent, Standard en Royal Antwerp FC wisselden allemaal al van trainer. ...

1
1
Tranen en gif: WK-darts breekt Antwerp-fan Van den Bergh

Het is voorlopig een absoluut horror-WK voor de Belgen in Ally Pally. Gisteren ging met Antwerp-fan ...

12
12
Neerpede-talent geeft héél duidelijk signaal aan Hasi

RSC Anderlecht won verdiend met 2-1 van STVV. Een verdiende zege, maar voetballend was het niet ...

55
55
Vandenbempt waarschuwt topclub: "Voetbal moet beter"

Het niveau in de Belgische eerste klasse is niet bepaald indrukwekkend te noemen dit jaar. Royal ...

76
76
Van Crombrugge velt oordeel over positie van Fink

KRC Genk speelde alweer geen goede match tegen KVC Westerlo. De Kemphanen pakten een punt tegen een ...

78
78
Bornauw speelt open kaart over investeerders bij Anderlecht

RSC Anderlecht maakt al twee jaar op rij nipt winst, maar de Brusselaars moeten financieel een ...

212
212
Legt Antwerp miljoenen op tafel? Hein oordeelt

Royal Antwerp FC is plots zeer goed bezig en de Great Old droomt meer dan ooit van de top zes. ...

192
192
Eén dissonant bij overtuigend Anderlecht: "Uitbrander Hasi"

RSC Anderlecht heeft opnieuw beslag gelegd op de tweede plaats in het klassement. De Brusselaars ...

170
170
Slag om Vlaanderen: Degryse doet drastische voorspelling

De 18de speeldag van de Jupiler Pro League zit erop, maar het is nu al reikhalzend uitkijken naar de ...

561
561
Actie Courtois gaat Europa rond: Spaanse pers gaat los

Real Madrid heeft zijn sluimerende crisis ietwat kunnen bezweren. De Koninklijke moest zondag tegen ...

240
240
‘Club Brugge flirt met ramp: Tzolis-bom op ontploffen’

Club Brugge staat voor een gevaarljike keuze rond Christos Tzolis: nu, of komende zomer, cashen, of ...

493
493
Antwerp zet Jupiler Pro League op stelten: "Onwaarschijnlijk!"

Vlak na de heenronde van de reguliere competitie, was Antwerp FC nog op sterven na dood. Maar ...

538
538
'Supporters keren zich tegen Fink, meeting bestuur gepland'

KRC Genk sleepte zondagavond weliswaar op het nippertje nog een punt uit de brand op eigen veld ...

470
470
Anderlecht aan VAR-fiasco ontsnapt? Oud-ref gaat tekeer

RSC Anderlecht herpakte zich zaterdagavond met een verdiende 2-1-overwinning tegen STVV. Desondanks ...

454
454
Leko drukt stempel: pittige details Brugse ommekeer

Ivan Leko heeft zijn competitierentree als hoofdcoach van Club Brugge niet gemist. Zijn ploeg ...

389
389
Analist pakt Bounida aan: "Hij vergooit zijn eigen kansen"

Lange tijd was het crisis bij Ajax, maar nu kan de Nederlandse topclub terugblikken op een geweldige ...

130
130
Westerlo te zwaar gestraft? "Geel was genoeg"

Westerlo verbaasde vorige week door Anderlecht met 4-0 te kloppen en kwam zondag dicht bij een ...

131
131
Volgend ontslag in 1B: RWDM zet Frans op straat

In de Jupiler Pro League blijft het dit seizoen opvallend rustig qua ontslagen trainers. Nicky Hayen ...

75
75
Alonso voorlopig veilig: Real pakt zeer moeizame zege

De voorbije dagen speculeerde de Spaanse media druk over een mogelijk ontslag van Xabi Alonso bij ...

29
29
Wéér een ontgoocheling: Fink reageert op ontslaggeruchten

KRC Genk blijft op de sukkel. Zondag werd er tegen Westerlo wel een einde gemaakt aan de reeks van ...

395
395
Union struikelt weer: harde woorden bij Hubert

Union lijkt even in een dipje te zitten. De landskampioen denderde aanvankelijk door de competitie ...

221
221
'Stevige blessuredomper voor Club Brugge'

Club Brugge liet zondag na een zeer woelige week de rust weer wat terugkeren met een ruime zege. Op ...

513
513
Net geen droomdebuut voor Cornelis: "Natuurlijk ontgoocheld"

Bij Charleroi beleefden ze een woelige week met het plotse vertrek van Rik De Mil naar AA Gent. ...

43
43
'KV Mechelen dreigt smaakmaker in januari te verliezen'

KV Mechelen blijft dit seizoen hoge ogen gooien in de Jupiler Pro League. Malinwa pakte dit weekend ...

568
568
Fink onder zware druk ondanks late redding tegen Westerlo

Een strijdvaardig Westerlo leek vanavond lange tijd op weg naar een zege in de Cegeka Arena. De ...

226
226

Meer sportnieuws