Rits drukt Antwerp-sterkhouder met de neus op de feiten

1457 stemmen
Rits drukt Antwerp-sterkhouder met de neus op de feiten

Slechts zes spelers kwamen dit seizoen meer in actie bij Club Brugge: Mats Rits maakt zich dit jaar duidelijk onmisbaar bij coach Philippe Clement. Tegen Antwerp FC liet 'The Zipper' wederom een goede indruk na, al leverde zijn individuele goede prestatie geen punten op.


WAT EEN SPELER. WAT EEN STATS  

Vooreerst: Mats Rits is bezig aan een superseizoen. De voetballende en intelligente nummer zes is incontournable in het elftal van Club Brugge. Rits had ook zeker niet misstaan in de 32-koppige selectie van de Rode Duivels, hoewel bondscoach Roberto Martinez daar uiteindelijk anders over dacht. De 27-jarige middenvelder is geen spectaculaire speler, maar hij loopt de gaten dicht, gaat telkens de duels aan én hij is goed bij de recuperatie aan de bal. Dankzij zijn grote mate van spelintelligentie camoufleert hij ook zijn mindere punten: zijnde de kopbalduels en explosiviteit.

Door zijn recente uitmuntende prestaties in België en Europa mocht Mats Rits ook wel eens in de bloemetjes gezet worden. Dat werd dus geen gehoopte selectie bij de nationale ploeg, maar Club Brugge benadrukte vorig weekend wél de grote verdiensten van 'The Zipper' via hun social media-kanalen. In aanloop naar de match tegen Antwerp FC plaatste Club op Twitter een bericht met enkele statistieken van Rits. “Wat een speler. Wat een stats”, luidde het onderschrift. Daarbij werd ook een vergelijking gemaakt met Martin Hongla, de nummer zes van The Great Old.

VREEMDE STATS

In deze onderlinge vergelijking werden vijf parameters uitgelicht. Het aantal gestarte wedstrijden, gewonnen tackles, schoten geblokkeerd, uitverdedigende acties en gele kaarten van Mats Rits en Martin Hongla in het huidige voetbalseizoen. Uiteraard was Rits de algemene winnaar van deze toetsing, 't was nog altijd een bericht gepubliceerd vanuit de officiële kanalen van Club Brugge. Enkel bij de uitverdedigende acties was Hongla de nipte winnaar, maar voor de rest trok Rits steeds aan het langste eind. Veelbetekenend is dat evenwel niet. De meerwaarde van het aantal gestarte wedstrijden, gewonnen tackles of gele kaarten is namelijk miniem.

Die gepubliceerde data of statistieken waren dus eerder Mats Rits-gezind. En logisch ook. Maar daarmee kan er een verkeerde perceptie worden gemaakt, namelijk dat de data van Rits algemeen beter zijn dan die van Martin Hongla. En hoewel beide centrale middenvelders op het veld acteren op eenzelfde gelijkaardige positie, toch bezitten ze elk een erg specifiek en verschillend profiel. Rits en Hongla vullen ook elk een andere rol in bij Club Brugge en Antwerp FC. Dé grote gelijkenis tussen deze twee spelers is dat ze beide echte sterkhouders zijn bij hun club.



Een pikant detail in dit verhaal is ook dat Martin Hongla in december gelinkt werd aan een transfer naar Club Brugge. Volgens Het Laatste Nieuws stond de Kameroener toen hoog genoteerd op de shortlist van Blauw-Zwart. Op basis van zijn profiel, prestaties en intrinsieke kwaliteiten was dat niet meer dan logisch, maar op financieel vlak was dat minder vanzelfsprekend. Antwerp wil namelijk meer inkomsten puren via het transferbeleid. En Hongla heeft zelfs de beste kaarten in handen om de duurste uitgaande transfer te worden van The Great Old.

Sinds december werden Martin Hongla en Club Brugge niet meer in verband gebracht met een potentiële overstap. Antwerp wil de concurrentie, in zoverre Club nog wel échte concurrentie is voor de Belgische topclubs, niet rechtstreeks versterken. En daarnaast is de sfeer tussen de clubleiders Bart Verhaeghe en Paul Gheysens eerder gespannen. Bovendien is Hongla tegenwoordig de vierde meest waardevolle Antwerp-spelers volgens de gespecialiseerde website Transfermarkt.nl. De Kameroener zal dus veel geld in het laatje moeten brengen.

DE ECHTE VERGELIJKING 

Maar terug naar de vergelijking tussen Mats Rits en Martin Hongla op de clubkanalen van Club Brugge. Een afmeting tussen beide spelers op het vlak van aantal basisplaatsen, gele kaarten of geslaagde tackles is niet bepaald objectief of waardevol. Een vergelijking tussen Rits en Hongla wordt pas écht boeiend als we er meerdere relevante parameters bijnemen, zoals de geslaagde algemene en verdedigende duels, alsook de luchtduels en (voorwaartse) passing.



Op basis van de prestaties van Mats Rits en Martin Hongla in het huidige seizoen van de Jupiler Pro League, trekt de Kameroener in élk van deze spelonderdelen aan het langste eind. De eerlijkheid gebiedt ons wel te vermelden dat het verschil in bepaalde onderdelen wel erg miniem en soms verwaarloosbaar was. Anderzijds zijn  de geslaagde algemene en verdedigende duels, alsook de luchtduels en (voorwaartse) passing veel gewichtiger dan het aantal basisplaatsen, gele kaarten of geslaagde tackles. 

RITS ZET PUNTJES OP DE I 

Op basis van het huidige voetbalseizoen zijn de data van Martin Hongla dus iets gewichtiger dan die van Mats Rits. Maar zondag nam de middenvelder van Club Brugge duidelijk de bovenhand van Hongla. Rits miskeek zich wel pijnlijk op de lange bal van Antwerp-doelman Ortwin De Wolf, wat uiteindelijk resulteerde in de 0-1 via Didier Lamkel Zé, maar voor de rest viel er helemaal niets negatiefs op te merken over Rits' prestatie. 

De ex-speler van Beerschot stond tegen Antwerp FC meer dan zijn mannetje, en hij viel vooral op door zijn knap defensief werk. Zo recupereerde Mats Rits maar liefst elf ballen, waarmee hij zondag de grootste recuperator was op het veld – de verdedigers van beide ploegen buiten beschouwing gelaten. Daarmee stak Rits dus ook Martin Hongla de loef af, die eigenhandig tien ballen afhandig maakte van de tegenpartij. 



Maar ook in balbezit was Mats Rits de meest betrouwbare factor op het veld. The Zipper verloor amper vijf keer het balbezit, waarmee hij de meest secure speler was bij Club Brugge en Antwerp FC. Bij The Great Old viel Martin Hongla het minst te betrappen op balverlies, in de topmatch op Jan Breydel verloor hij namelijk zes keer de bal – slechts één keertje meer dan Mats Rits dus. 

Op het gebied van balrecuperatie en balverlies was het verschil tussen Mats Rits en Martin Hongla dus niet erg groot. Maar in de andere spelonderdelen zoals de geslaagde algemene duels en de defensieve duels nam Rits nadrukkelijk de maat van Hongla. Rits won namelijk 67 procent van zijn algemene duels en 83 procent van zijn defensieve duels. Bij Hongla lag dat respectievelijk op een erg lage 15 procent en 33 procent. 

DOMINEREN TEGEN ANTWERP 

In de aanloop naar de wedstrijd tussen Club Brugge en Antwerp FC maakte Blauw-Zwart een eigen data-vergelijking tussen Mats Rits en Marting Hongla. Hoewel de relevante data en statistieken van Hongla dit seizoen iets beter zijn dan die van Rits, in hun eigen vergelijking hield Club zich echter grotendeels aan enkele – en weinig relevante – data die vooral in het voordeel spraken van Rits. Maar in de bewuste topwedstrijd domineerde Rits op het centrale middenveld tegen Hongla. Alleen bracht het Rits uiteindelijk erg weinig op, want Antwerp won van Club met 0-2.

LEES OOK: 'Transferstunt na overname: Antwerp wil 75-voudig international'

Wie is de beste?

Meest recent

Simons stuurt boodschap naar mogelijke vertrekkers OHL

We zijn amper twee weken verwijderd van de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League. De ...

25
25
'Dortmund legt nieuw plan voor Karetsas op tafel'

Het is voor KRC Genk niet de makkelijkste zomermercato. De Limburgers zien vooral aan uitgaande ...

117
117
'Here we go: Real heeft topaanwinst van 100 miljoen beet'

Real Madrid haalt deze zomer fors uit op de transfermarkt, want na een tegenvallend seizoen wil het ...

78
78
'Anderlecht en Club Brugge grijpen naast target'

RSC Anderlecht en Club Brugge zijn op zoek naar versterking. Beide teams zijn voorlopig verzwakt uit ...

183
183
Club Brugge zorgt voor magisch moment bij supporters

Club Brugge begint met grote ambities aan het nieuwe seizoen. Na de landstitel van vorig jaar is de ...

248
248
Lommel SK is absolute sterkhouder kwijt aan AZ

Lommel SK heeft dingend nood aan versterking, maar de promovendus heeft nog een smaakmaker verloren. ...

36
36
‘Anderlecht op z’n kop: sterkhouder out, toptransfer in’

Bij Anderlecht komt de transfercarrousel plots op gang. Een sterkhouder kan het Lotto Park verlaten ...

473
473
'STVV beslist over terugkeer Bertaccini'

Bij STVV kende Adriano Bertaccini een geweldige periode. Hij versierde een toptransfer naar RSC ...

481
481
Jbari zet Club Brugge onder druk: tijd dringt

Club Brugge lijkt tot op heden toch wel stevig verzwakt te zijn. Het bestuur moet nog aan de bak. ...

542
542
'Anderlecht wil uitpakken met absolute toptransfer'

Dat RSC Anderlecht nog héél wat versterking nodig heeft, dat is duidelijk. Antoine ...

396
396
'Arsenal stuift door: Premier League-bom vlak na Tzolis'

Arsenal FC won afgelopen seizoen de Engelse titel en haalde de finale van de Champions League. Om ...

72
72
Drama treft Ordoñez: gedroomde transfer in acuut gevaar

Na de recordverkoop van Christos Tzolis aan Arsenal FC, is het bij Club Brugge ook de bedoeling om ...

359
359
Ex van Karl Vannieuwkerke komt met straffe bekentenis

Jarenlang bleef het stil na de pijnlijke breuk met Karl Vannieuwkerke, maar nu opent Caroline ...

73
73
Peeters in de wolken: Beveren strikt Arsenal-product

SK Beveren kroonde zich op fenomenale wijze tot kampioen in de Challenger Pro League en mag komend ...

107
107
Club plant miljoenenaankoop: toptarget zet deur wagenwijd open

Club Brugge is nog lang niet klaar op de transfermarkt. De Belgische landskampioen mikt onder meer ...

503
503
Openda heeft nieuwe club beet: transferdetails bekend

Juventus won zaterdagavond met 0-1 in de oefenpot op Standard. Loïs Openda was aanwezig in het ...

69
69
'Transferstunt na overname: Antwerp wil 75-voudig international'

Nu de veelbesproken overname eindelijk in kannen en kruiken is, kan de sportieve leiding van Antwerp ...

480
480
'Sibierski klopt op tafel: Anderlecht-tweetal móét blijven'

Hoewel de Europese campagne al begonnen is, is RSC Anderlecht lang niet klaar op de transfermarkt. ...

582
582
Ruben Van Gucht zorgt voor grote onrust in Frankrijk

De lof voor Ruben Van Gucht en zijn nieuwe wielerprogramma blijft binnenstromen, maar achter de ...

88
88
Nu al Waalse kritiek op Van Bommel: "Altijd dat gezeik"

Mark van Bommel zal de Rode Duivels naar succes moeten leiden op het EK 2028. Maar de keuze van de ...

286
286
Club brengt geldkanon in stelling: miljoenen voor twéé kleppers

Club Brugge is nog lang niet klaar met zijn werk in de zomerse transferwindow. Op zeker twee ...

1595
1595
'Real Madrid helemaal los: bod van ruim 100 miljoen'

Real Madrid haalde inmiddels al een vijftal versterkingen in huis, maar is nog lang niet klaar op de ...

147
147
Standard wint burenduel, jonkie scoort voor Antwerp

Binnen een tweetal weken gaat het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League van start. De ...

235
235
Versterking Thorup: nog víér aanwinsten nodig bij Genk

Met recordaankoop Rafiu Durosinmi heeft KRC Genk zijn nieuwe speerpunt beet. Eerder haalden de ...

809
809
Harde keuzes Van Bommel: nieuwe kapitein bij Duivels?

Mark van Bommel gaat pas vanaf 15 augustus officieel aan de slag als Belgisch bondscoach. Maar de ...

1395
1395

Meer sportnieuws