Gent streeft naar totale dominantie: het plan van Hein

door
Gent streeft naar totale dominantie: het plan van Hein

't Zal dit jaar geen play-off 1 worden voor AA Gent, ondanks een straffe reeks van acht ongeslagen wedstrijden op een rij. Hein Vanhaezebrouck zal volgend seizoen nadrukkelijker zijn stempel zetten  op zijn ploeg, waarbij er vooral meer offensieve impulsen verwacht worden. Maar die betrachting is de laatste weken alvast duidelijk tot uiting gekomen. 


DE EERSTE PIJLER  

De hand van Hein Vanhaezebrouck wordt stelselmatig zichtbaar bij AA Gent. Tijdens de eerste weken van zijn tweede passage bij de club, creëerde de ervaren coach primair een gedegen basis waarbij de zekerheid in de verdediging voorop stond. Het tussentijds defensief rapport onder Vanhaezebrouck is alvast positief. Onder de vorige Gent-coaches Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker pakte de ploeg bijvoorbeeld uit met 3 clean sheets in 14 competitiematchen. Onder Vanhaezebrouck verdubbelde het aantal clean sheets zelfs naar 6 stuks in 16 competitiematchen.



Deze degelijke defensieve basis vormt het grondvlak van het AA Gent in volle heropbouw. En die verdedigende fundamenten zijn echt wel noodzakelijk, want de ruime spelersgroep van de Buffalo's loopt namelijk niet bepaald over van de kwaliteit. Hein Vanhaezebrouck plaatst daarom zijn eigen aanvallende visie nog wat in de koelkast, want daarvoor is het benodigde spelersmateriaal niet aanwezig.  't Is mede door die rationele aanpak dat Gent onlangs acht competitiewedstrijden ongeslagen bleef – tot aan de recente zware 0-4 nederlaag tegen Club Brugge weliswaar.

HEERSEN ZOALS VANOUDS

Het pijnlijke 0-4 eindresultaat kwam bij AA Gent uiteraard keihard aan. De fraaie neergezette reeks van acht opeenvolgende competitiewedstrijden werd daarmee abrupt beëindigd, maar ook enkele betwistbare arbitrale beslissingen zorgden voor een bittere nasmaak. Daarnaast zal Hein Vanhaezebrouck ook het grote contrast tussen zijn ploeg in de eerste en tweede helft grondig moeten analyseren. Tijdens de eerste 45 minuten van de wedstrijd was AA Gent de huidige competitieleider nog de baas, maar na de rust gingen de Buffalo's zwaar ten onder.  

Tijdens de eerste helft in de Slag om Vlaanderen zette AA Gent een erg knappe prestatie neer. De ploeg van Hein Vanhaezebrouck voerde een moordende druk, aan een dergelijk tempo dat zelfs KV Oostende – de pressing-referentie in België – soms haalt. Club Brugge vond geen gepast antwoord tegen die zware Gentse pressing en moest die eerste 45 minuten gewoon ondergaan. De Buffalo's waren fysiek gewoon sterker, ze speelden energiek en aanvallend. Het vertoonde voetbal in de eerste helft deed soms denken aan dat onder Hein Vanhaezebrouck tijdens zijn eerste periode bij de Oost-Vlaamse club.



Op basis van die eerste 45 minuten tegen Club Brugge, durft menig analist zelfs te beweren dat AA Gent zijn best prestatie neerzette sinds de terugkeer van Vanhaezebrouck. De heerschappij van de Buffalo's tegen Club vertaalde zich niet meteen in puur veldoverwicht of balbezit, maar wel door de gevoerde pressing (zie bovenstaande alinea) en de doelkansen. Gent dwong in de eerste helft meer dan dubbel zoveel kansen af dan Club Brugge en bovendien waren die doelpogingen van een heel dreigend niveau. Tijdens de rust stonden de score op basis van de expected goals, een statistische maat voor het verwachte aantal goals, op 0,87 voor AA Gent tegenover 0,32 voor Club Brugge.

ONDERPRESTEREN VOOR DOEL

En net daar wringt bij AA Gent het schoentje het meest: dit seizoen laat de offensieve slagkracht het te vaak afweten. De Buffalo's scoorden dit seizoen bijvoorbeeld 1,4 doelpunt per wedstrijd, wat goed is voor een plekje in de grijze middenmoot van de Jupiler Pro League. Op het gebied van doelpuntenproductie bezet AA Gent de tiende plaats, wat gelijkaardig is met hun elfde plaats in de algemene puntenrangschikking. Op basis van hun effectieve gescoorde doelpunten bezetten de Buffalo's dus een logische positie in het algemeen puntenklassement van de Jupiler Pro League. 

Maar mits wat betere efficiëntie in alle compartimenten van de ploeg, zou AA Gent veel hoger in de rangschikking te vinden zijn. De Oost-Vlamingen dwingen elke wedstrijd opmerkelijk veel kansen af, bijna dertien doelpogingen naar het vijandig doel om exact te zijn. In de Jupiler Pro League is enkel het autoritaire Club Brugge nog nadrukkelijker aanwezig in en rond de zestien van de tegenstander. Bovendien is AA Gent de ploeg die dit seizoen het meeste balbezit haalt. In de Ghelamco Arena zijn alle ingrediënten dus aanwezig om een aanvallende en dominante ploeg te zijn.



AA Gent dwingt per wedstrijd dus opvallend veel kansen af, maar toch kan de ploeg gemiddeld amper 1,4 doelpunt per match scoren. Daarmee presteren de Buffalo's zwaar onder de lijn der verwachting, want de expected goals geven nochtans een meting van 1,9 doelpunt per wedstrijd aan. Met dat gemiddelde aan doelpunten zou AA Gent zelfs de tweede best scorende ploeg in de Jupiler Pro League zijn. 't Is duidelijk dat de Gentse voorhoede efficiëntie ontbreekt, en aldus ook pure kwaliteit. Het aantal doelkansen en de kwaliteit ervan ligt enorm hoog, maar het aantal gescoorde doelpunten volgt die lijn dus helemaal niet. 

AA Gent 2020-2021:

Schoten naar doel per match: 12,86 (tweede)

Expected goals per match: 1,9 (tweede)

Gescoorde goals per match: 1,4 (elfde)

KWALITATIEVE KANSEN BIJ DE VLEET

Het verschil tussen het aantal gescoorde doelpunten en de expected goals is dus aanzienlijk bij AA Gent. Daaruit blijkt vooral dat de ploeg van Hein Vanhaezebrouck niet bijster efficiënt presteert in de zone van de waarheid bij de tegenstander, wat niet bepaald goed nieuws betekent voor de Buffalo's. Anderzijds betekent het grote marge tussen de gescoorde goals en de expected goals dat AA Gent wél veel en kwalitatieve doelkansen creëert. En da's toch ook een belangrijke en hoopgevende nuance. Want om doelpunten te scoren, moeten er eerst kwalitatieve kansen geconstrueerd worden. En daar zit het dus wel snor bij de Oost-Vlamingen.



In de laatste vijf competitiewedstrijden van de Jupiler Pro League sprongen meerdere spelers van AA Gent in het oog op het vlak van een kwalitatieve kansencreatie. Zo bevonden Roman Yaremchuk, Anderson Niangbo en Tarik Tissoudali zich alledrie in de top dertig van spelers die in deze periode de meest kwalitatieve doelkansen konden afdwingen. Die kansen werden voornamelijk gecreëerd door Roman Yaremchuk zelf, maar ook via Alessio Castro-Montes, Sven Kums en Roman Bezus. Dit viertal behoorde in de laatste vijf matchen tot de top dertig van grootste kansenmakers van de Belgische competitie.

REVIVAL ONDER HEIN

Het ultieme streefdoel van Hein Vanhaezebrouck bij AA Gent is de herintroductie van dominant en aanvallend voetbal met veel pressing. Tot dusver waren de resultaten en de prestaties van de Buffalo's eerder wisselvallig, maar het ontbreekt de ploeg vaak aan een tikkeltje geluk of aan een een scherpe efficiëntie. Meerdere spelers van AA Gent behoren nochtans tot de meest dreigende aanvallers en de grootste kansenmakers van de Jupiler Pro League, wat een indicatie is van de ingezette revival onder Hein Vanhaezebrouck. Alleen is er vooraan (voorlopig) nog wat kwaliteit te kort om al die goeie intenties ook effectief om te zetten in doelpunten – en aldus ook punten. 

LEES OOK: Vanhaezebrouck looft JPL-topclub: "Kan zelfs Bayern niet"

Speelt AA Gent volgend seizoen aan de top?

Meest recent

Gigantische kater Juventus: details Openda-deal bekend

Loïs Openda zit ondertussen al een poos op een zijspoor bij Juventus en komt de laatste matchen ...

4
4
Heftige beelden: Leko gaat volledig wild in kleedkamer Club

Club Brugge boekte afgelopen weekend een belangrijke overwinning op het veld van STVV. Maar in de ...

43
43
'Anderlecht onderneemt actie: finaleplan met De Cat'

RSC Anderlecht kreeg maandag slecht nieuws te verwerken. Onderzoeken hebben namelijk aangetoond dat ...

99
99
'Bayern serieus: nieuwe ster van 60 miljoen voor Kompany'

Vincent Kompany stoomt zijn troepen bij Bayern München momenteel klaar voor de return in de ...

28
28
Knelpunt bij Duivels: 21-jarige verrassing in WK-selectie?

Bondscoach Rudi Garcia is momenteel druk in de weer met het vormen van zijn selectie voor het WK. ...

193
193
Money time in Challenger Pro League: pittig duel op slotspeeldag

Aanstaande vrijdag wordt de slotspeeldag van de reguliere competitie in de Challenger Pro League. ...

87
87
'Anderlecht slaat toe: miljoenendeal voor nieuwe Goleador'

Anderlecht zoekt opnieuw naar een spits en is daarbij uitgekomen bij een naam die in Zuid-Amerika al ...

191
191
Terechte penalty Club Brugge? Lardot spreekt duidelijke taal

Club Brugge speelde zaterdagavond geen al te beste wedstrijd op het veld van STVV maar won ...

292
292
Hoop voor AA Gent: groot verschil met horror-Play-Offs

KAA Gent heeft zondagavond een gouden opportuniteit laten liggen in de Champions' Play-Offs. Op het ...

243
243
'Napoli maakt transferprijs Romelu Lukaku bekend'

Romelu Lukaku lijkt dit seizoen niet meer echt aan de bak te gaan komen bij Napoli. Hij zal deze ...

399
399
Zulte Waregem opgelucht: Colpaert kondigt wijzigingen aan

Zulte Waregem verzekerde zich van het behoud na een 1-2-zege op het veld van FCV Dender. Trainer ...

186
186
Vanhaezebrouck looft JPL-topclub: "Kan zelfs Bayern niet"

De titelstrijd gaat tussen Club Brugge en Union SG. Wie van de twee het zal halen, dat is uiteraard ...

150
150
Vandenbempt looft JPL-club: "Zoals FC Barcelona en Man City"

Het voetbal wat we dit seizoen te krijgen in de Jupiler Pro League is niet bepaald hoogstaand. ...

109
109
Oorzaak verlies AA Gent gevonden: "Heel pijnlijk"

AA Gent is bijna vervloekt in het Lotto Park. De afgelopen jaren wisten ze er amper punten te ...

147
147
Gelijk van Kompany: ex-talent RSCA droomt plots van WK

Bij RSC Anderlecht braken de afgelopen jaren veel jonge spelers door. Maar niet elk talent kon ...

82
82
Dit zijn de vijf kandidaten voor de Ebbenhouten Schoen

De organisatie van de Ebbenhouten Schoen heeft zijn vijf genomineerden voor de trofee van dit jaar ...

256
256
Ferrera pleit schuldig: "Was niet goed van mij"

FCV Dender verloor afgelopen weekend met 1-2 van Zulte Waregem. De ploeg mag zich daardoor al ...

31
31
Van Bommel héél duidelijk over aanbiedingen van Anderlecht

Bij Royal Antwerp FC gaat het van kwaad naar erger. Als er komende zomer niet flink wordt ...

598
598
'Ajax beslist over transfers Godts en Dolberg'

Ajax is al jaren op de dool en moet dit seizoen nog keihard knokken voor een Europees ticket. De ...

70
70
‘Standard wacht bang af: twee sterkhouders twijfelen’

Standard hoopt volgend seizoen beter te doen dan dit jaar. De Rouches blijven moeite hebben om weer ...

122
122
Blessure De Cat zorgt voor immens probleem bij Anderlecht

Nathan De Cat is vier tot zes weken buiten strijd bij RSC Anderlecht. Daardoor mist Paars-Wit hem ...

195
195
Van der Elst maakt Leko af na Diakhon-farce

Club Brugge won afgelopen weekend op Stayen, maar dat ging niet van een leien dakje. Het kwam ...

346
346
'Lukaku neemt beslissing over terugkeer naar Napoli'

De voorbije weken zat het er bovenarms op tussen Napoli en Romelu Lukaku. De Italiaanse kampioen was ...

98
98
Liefdesbom rond Mulder slaat keihard in bij Vandaag Inside

De familie Mulder is al jarenlang een vaste waarde op de Belgische televisie. Zowel Jan als zoon ...

109
109
'Club Brugge baalt: megabod afgewezen'

Voorlopig is het op transfervlak nog stil gebleven bij Club Brugge, maar achter de schermen werkt ...

325
325

Meer sportnieuws