RSCA ontdekt zeldzaam lichtpunt: “Verkopen en putten dichten”

door
RSCA ontdekt zeldzaam lichtpunt: “Verkopen en putten dichten”

RSC Anderlecht beleeft geen hoogdagen op het sportief gebied. Zondag werd Sporting door KRC Genk uitgeschakeld in de halve finale van de beker, waardoor de Belgische recordkampioen een nieuwe deceptie rijker werd. Het was even zoeken, maar toch viel er één verrassend lichtpuntje vast te stellen in de ploeg van Vincent Kompany: Elias Cobbaut. Al kreeg die na de match tegen Genk ook de nodige kritiek te slikken van de immer kritische achterban.


ZELDZAME UITBLINKER 

Als er dit seizoen één zaak is waarop RSC Anderlecht kan bouwen, dan is het de verdediging wel. Vincent Kompany weet zijn defensieve pionnen opvallend goed te plaatsen, en het resultaat mag ook gezien worden. Na Club Brugge beschikt Anderlecht namelijk over de tweede minst gepasseerde verdediging van de Jupiler Pro League. Maar dat was er zondagavond niet aan te zien. De paars-witte achterhoede stapelde de individuele fouten op, en dat werd cash uitbetaald door KRC Genk. Killian Sardella, Matt Miazga en Kemar Lawrence kregen allen een dikke onvoldoende op hun matchrapport. 

Killian Sardella verving in extremis de geblesseerde Michael Murillo, maar het 18-jarig jeugdproduct overtuigde niet. Ook Kemar 'Taxi' Lawrence was geen stabiele factor, waarbij vooral zijn bedroevend slechte passing echt pijnlijk om zien was. Amper 64 procent van zijn verstuurde passes kwamen ook aan bij een ploegmaat, en da's echt wel ontoereikend als verdediger. Matt Miazga was dan weer de grootste schlemiel, de Amerikaanse huurling ging twee keer in de fout bij beide tegendoelpunten. We vragen ons af of moederclub Chelsea deze match ook gezien heeft?



En als de verdediging van Anderlecht al een offday heeft, dan betekent dat onvermijdelijk slecht nieuws voor het algemene spelpeil van de ploeg. Het verdict zondagavond was dan ook onverbiddelijk: geen gedroomde bekerfinale voor Vincent Kompany en de zijnen. Tussen alle grote kritiek en negatieve commentaren viel er opvallend genoeg toch nog één lichtpuntje te constateren. Elias Cobbaut liet defensief namelijk een goede indruk na tegen Genk, waarin hij veruit de best presterende verdediger was bij Anderlecht. Voor Cobbaut was het nog maar zijn tweede basisplaats sinds hij eind augustus zijn enkel brak tegen KV Oostende.

GESLAAGDE RENTREE

In aanloop naar de halve finale tegen KRC Genk omschreef Vincent Kompany deze belangrijke wedstrijd als de match van het jaar. Door de blessure van sterkhouder Hannes Delcroix had Kompany geen andere keus dan de recent herstelde Elias Cobbaut op te stellen. 't Was een sportief risico, zeker door de grote belangen die op het spel stonden. “Elias heeft gedaan wat nodig was om terug te keren”, pompte Kompany daags voor de match zijn verdediger wat moed in op zijn perspraatje. “Wij moeten hem nu vertrouwen geven.”



En Elias Cobbaut betaalde dat in hem gestelde vertrouwen alvast terug. Althans, in de mate van het mogelijke uiteraard. De 23-jarige verdediger bevindt zich uiteraard nog niet aan de top van zijn kunnen, en dat is alvast logisch gezien zijn lange inactiviteit van eind augustus tot en met maart. Toch was-ie zondagavond de minst slechtste verdediger bij Anderlecht. Cobbaut was als linker centrale verdediger vooral op het defensief vlak een rots in de branding bij Anderlecht. Hij hield samen met Josh Cullen bijvoorbeeld Kristian Thorstevedt uit de match, dé Genkse man in vorm.

KNAPPE CIJFERS

Elias Cobbaut had zondagavond bijzonder veel werk op te knappen, maar hij wist op het defensief gebied steeds de juiste oplossingen te vinden. Bij Anderlecht ondernam bijvoorbeeld geen enkele speler meer verdedigende acties dan Cobbaut, die tegen Genk elf desbetreffende stuks achter zijn naam had staan. Aan de overzijde van het veld werd zijn positionele collega Carlos Cuesta op dat vlak opvallend minder gesolliciteerd - slechts drie defensieve acties moest de Colombiaan namelijk ondernemen. Of hoe de centrale verdediging van Anderlecht toch vaker onder druk werd gezet dan die van de Limburgers.



Elias Cobbaut was dus erg nadrukkelijk aanwezig op het defensief gebied, en hij was daarin ook bijzonder efficiënt. Tien van de elf verdedigende duels wist hij namelijk als winnaar af te sluiten. Dat is een gemiddelde van maar liefst 91 procent, waarmee Cobbaut de absolute primus was bij Anderlecht. De combinatie van het aanzienlijk aantal acties gecombineerd met de hoge mate van efficiëntie zorgt ervoor dat Cobbaut de onbetwiste defensieve leider was van Sporting. Alleen spijtig dat-ie ook de enige verdediger was op dat niveau. 

(TERECHTE) KRITIEK VAN DE FANS 

Hoewel de defensieve prestatie van Elias Cobbaut tegen KRC Genk uitermate goed was, kwamen zijn minpunten ook terug aan de oppervlakte. Zo was hij vooral in balbezit geen betrouwbare factor in de ploeg van Vincent Kompany, ook al was zijn passing-zuiverheid evenwel niet zo dramatisch als die van Kemar Lawrence (64 procent). Cobbaut zelf haalde 79 procent maar dat is algemeen gesteld een ontoereikend gemiddelde, en al zeker voor een centrale verdediger wiens passing doorgaans onberispelijk moet zijn. Cobbaut stond eerder al te boek als een beperkt uitvoetballende speler, en die status lijkt hij nu dus opnieuw te bevestigen.



Daardoor zit Vincent Kompany wederom opgescheept met een moeilijk en complex dilemma. Elias Cobbaut was tegen KRC Genk op defensief vlak veruit de best presterende Anderlecht-speler, maar anderzijds viel hij op het voetballend gebied andermaal door de mand. In de veeleisende visie en filosofie van Kompany wordt de combinatie van beide gevraagd, maar voorlopig helt de balans van Cobbaut nog duidelijk over naar het defensieve, eerder dan het naar uitvoetballende aspect. Maar ook de fans van Anderlecht verwachten nog veel meer van Cobbaut wanneer hij zich in balbezit bevindt. Dat maken de vele reacties op Twitter duidelijk kenbaar.

LEES OOK: Grove blunder Anderlecht? Banneling in 'Elftal vd Week'

Moet Cobbaut zijn basisplaats behouden?

Meest recent

Godts komt met pijnlijk verhaal voor KRC Genk

Mika Godts breekt volledig door bij Ajax en is er dit seizoen veruit de beste speler. De Belgische ...

19
19
Grove blunder Anderlecht? Banneling in 'Elftal vd Week'

RSC Anderlecht nam in januari afscheid van enkele spelers die geen hoofdrol meer hadden in de ...

65
65
"Tien speeldagen schorsen!" - Tzolis-aanslag zindert na

Sporting Charleroi leek zondag op weg naar een goed resultaat tegen een matig Club Brugge. Maar de ...

125
125
De Tafel van Gert davert: Ruben Van Gucht onthult alles

Het klettert momenteel in BV-land. Alles begon met een pikante uitspraak van Herman Brusselmans ...

55
55
'Kompany kijkt toe: nieuwe Kane-wenteling bij Bayern'

Nu de landstitel binnen handbereik is voor Bayern München, heeft Vincent Kompany zijn zinnen ...

37
37
'Overmars in actie: oude bekende als eerste zomeraanwinst'

Antwerp FC boekte zaterdag een bijzonder deugddoende zege tegen revelatie STVV, desondanks lijkt de ...

123
123
'Monstertransfer Club: PSG klopt aan voor sterkhouder'

Club Brugge KV toonde zich de voorbije jaren een ideale springplank richting de Europese ...

392
392
Straffe woorden: Lineker en Richards gaan wild op Lammens

Manchester United is de laatste weken uitstekend bezig in de Premier League. Na een puike reeks is ...

165
165
‘Alle remmen los bij Anderlecht: stunttransfer in de maak'

RSC Anderlecht wil deze zomer stunten, en één groot dossier dreigt sneller te ...

684
684
Anderlecht hoopt op meevaller: aanwinst toont zich

RSC Anderlecht rondde dit seizoen een karrenvracht aan transfers af voor de eerste en tweede ploeg. ...

155
155
Hallo, Rudi Garcia? "Rode Duivels? Had al gemoeten"

Deze maand spelen de Rode Duivels in Chicago tegen de Verenigde Staten en Mexico. Door de hoge ...

114
114
Hein luidt alarmbel: "Zo verliezen ze de JPL-titel"

Union SG verloor alweer punten op verplaatsing. Het spelniveau van de landskampioen is al weken te ...

140
140
Deschacht ziet 'onverwachte' uitblinker bij Anderlecht

Het transferbeleid van RSC Anderlecht onder Olivier Renard was niet bepaald een succes. Zo mocht er ...

200
200
Lardot zag één grote bepalende fout in Charleroi-Club Brugge

Club Brugge won met 1-2 van Sporting Charleroi. Bij de Zebra's waren ze woedend over de 10 minuten ...

620
620
Wesley Sonck kiest onverwacht nieuw pad in zijn carrière

Wesley Sonck kent het klappen van de zweep. Als ex-voetballer, Rode Duivel en vaste analist op ...

48
48
'Anderlecht en De Cat: nieuwe contractupdate'

RSC Anderlecht moet snel duidelijkheid verschaffen over de contractsituatie van Thorgan Hazard, al ...

343
343
Stunt richting PO 1: "Ik hoop dat ze het halen"

STVV is al zeker van Play-Off 1 en dat is een zeer grote stunt. De Limburgers weten al dat ze tegen ...

276
276
Druk op Borguet en Bornauw neemt toe: "Verleng het contract"

Thorgan Hazard scoorde vijf keer in twee matchen en plots lezen we dat Anderlecht zijn contract moet ...

176
176
Na aanslag op Tzolis: Bondsparket vordert heel stevige straf

Club Brugge pakte zondagavond in extremis de drie punten op Sporting Charleroi na een doelpunt van ...

400
400
Frutos verklapt: "Of Anderlecht belde na ontslag Renard?"

Sporting Charleroi stelde vandaag Nicolas Frutos voor als de nieuwe sportief directeur. Hij kwam ...

196
196
RAFC-fan Tom Waes verrast iedereen: “Vertrek komt eraan”

Tom Waes was de laatste weken in oorlogsgebied. De man achter succesreeksen zoals Kamp Waes en ...

68
68
Charai niet 'happy': "Dat gaan we binnenskamers bespreken"

Bij KVC Westerlo pakten ze een oververdiend punt tegen Union SG. Ze hadden zelfs misschien nog ...

50
50
"Ik sprak met Anderlecht, niet met Club Brugge"

RSC Anderlecht en Club Brugge gaan komende zomer ongetwijfeld offensieve versterking zoeken. De twee ...

304
304
STVV in dubio: ervaren basispion gratis weg?

Bij STVV lopen heel veel spelers in de kijker. Een aantal spelers die niet al te veel aandacht ...

102
102
Hazard tipt RSCA-bestuur: "Andere ploegen hebben dat wel"

Thorgan Hazard is bezig aan een sterk seizoen, maar hij mist kwaliteit rondom zich. Er is geen ...

362
362

Meer sportnieuws