RSCA ontdekt zeldzaam lichtpunt: “Verkopen en putten dichten”

door
RSCA ontdekt zeldzaam lichtpunt: “Verkopen en putten dichten”

RSC Anderlecht beleeft geen hoogdagen op het sportief gebied. Zondag werd Sporting door KRC Genk uitgeschakeld in de halve finale van de beker, waardoor de Belgische recordkampioen een nieuwe deceptie rijker werd. Het was even zoeken, maar toch viel er één verrassend lichtpuntje vast te stellen in de ploeg van Vincent Kompany: Elias Cobbaut. Al kreeg die na de match tegen Genk ook de nodige kritiek te slikken van de immer kritische achterban.


ZELDZAME UITBLINKER 

Als er dit seizoen één zaak is waarop RSC Anderlecht kan bouwen, dan is het de verdediging wel. Vincent Kompany weet zijn defensieve pionnen opvallend goed te plaatsen, en het resultaat mag ook gezien worden. Na Club Brugge beschikt Anderlecht namelijk over de tweede minst gepasseerde verdediging van de Jupiler Pro League. Maar dat was er zondagavond niet aan te zien. De paars-witte achterhoede stapelde de individuele fouten op, en dat werd cash uitbetaald door KRC Genk. Killian Sardella, Matt Miazga en Kemar Lawrence kregen allen een dikke onvoldoende op hun matchrapport. 

Killian Sardella verving in extremis de geblesseerde Michael Murillo, maar het 18-jarig jeugdproduct overtuigde niet. Ook Kemar 'Taxi' Lawrence was geen stabiele factor, waarbij vooral zijn bedroevend slechte passing echt pijnlijk om zien was. Amper 64 procent van zijn verstuurde passes kwamen ook aan bij een ploegmaat, en da's echt wel ontoereikend als verdediger. Matt Miazga was dan weer de grootste schlemiel, de Amerikaanse huurling ging twee keer in de fout bij beide tegendoelpunten. We vragen ons af of moederclub Chelsea deze match ook gezien heeft?



En als de verdediging van Anderlecht al een offday heeft, dan betekent dat onvermijdelijk slecht nieuws voor het algemene spelpeil van de ploeg. Het verdict zondagavond was dan ook onverbiddelijk: geen gedroomde bekerfinale voor Vincent Kompany en de zijnen. Tussen alle grote kritiek en negatieve commentaren viel er opvallend genoeg toch nog één lichtpuntje te constateren. Elias Cobbaut liet defensief namelijk een goede indruk na tegen Genk, waarin hij veruit de best presterende verdediger was bij Anderlecht. Voor Cobbaut was het nog maar zijn tweede basisplaats sinds hij eind augustus zijn enkel brak tegen KV Oostende.

GESLAAGDE RENTREE

In aanloop naar de halve finale tegen KRC Genk omschreef Vincent Kompany deze belangrijke wedstrijd als de match van het jaar. Door de blessure van sterkhouder Hannes Delcroix had Kompany geen andere keus dan de recent herstelde Elias Cobbaut op te stellen. 't Was een sportief risico, zeker door de grote belangen die op het spel stonden. “Elias heeft gedaan wat nodig was om terug te keren”, pompte Kompany daags voor de match zijn verdediger wat moed in op zijn perspraatje. “Wij moeten hem nu vertrouwen geven.”



En Elias Cobbaut betaalde dat in hem gestelde vertrouwen alvast terug. Althans, in de mate van het mogelijke uiteraard. De 23-jarige verdediger bevindt zich uiteraard nog niet aan de top van zijn kunnen, en dat is alvast logisch gezien zijn lange inactiviteit van eind augustus tot en met maart. Toch was-ie zondagavond de minst slechtste verdediger bij Anderlecht. Cobbaut was als linker centrale verdediger vooral op het defensief vlak een rots in de branding bij Anderlecht. Hij hield samen met Josh Cullen bijvoorbeeld Kristian Thorstevedt uit de match, dé Genkse man in vorm.

KNAPPE CIJFERS

Elias Cobbaut had zondagavond bijzonder veel werk op te knappen, maar hij wist op het defensief gebied steeds de juiste oplossingen te vinden. Bij Anderlecht ondernam bijvoorbeeld geen enkele speler meer verdedigende acties dan Cobbaut, die tegen Genk elf desbetreffende stuks achter zijn naam had staan. Aan de overzijde van het veld werd zijn positionele collega Carlos Cuesta op dat vlak opvallend minder gesolliciteerd - slechts drie defensieve acties moest de Colombiaan namelijk ondernemen. Of hoe de centrale verdediging van Anderlecht toch vaker onder druk werd gezet dan die van de Limburgers.



Elias Cobbaut was dus erg nadrukkelijk aanwezig op het defensief gebied, en hij was daarin ook bijzonder efficiënt. Tien van de elf verdedigende duels wist hij namelijk als winnaar af te sluiten. Dat is een gemiddelde van maar liefst 91 procent, waarmee Cobbaut de absolute primus was bij Anderlecht. De combinatie van het aanzienlijk aantal acties gecombineerd met de hoge mate van efficiëntie zorgt ervoor dat Cobbaut de onbetwiste defensieve leider was van Sporting. Alleen spijtig dat-ie ook de enige verdediger was op dat niveau. 

(TERECHTE) KRITIEK VAN DE FANS 

Hoewel de defensieve prestatie van Elias Cobbaut tegen KRC Genk uitermate goed was, kwamen zijn minpunten ook terug aan de oppervlakte. Zo was hij vooral in balbezit geen betrouwbare factor in de ploeg van Vincent Kompany, ook al was zijn passing-zuiverheid evenwel niet zo dramatisch als die van Kemar Lawrence (64 procent). Cobbaut zelf haalde 79 procent maar dat is algemeen gesteld een ontoereikend gemiddelde, en al zeker voor een centrale verdediger wiens passing doorgaans onberispelijk moet zijn. Cobbaut stond eerder al te boek als een beperkt uitvoetballende speler, en die status lijkt hij nu dus opnieuw te bevestigen.



Daardoor zit Vincent Kompany wederom opgescheept met een moeilijk en complex dilemma. Elias Cobbaut was tegen KRC Genk op defensief vlak veruit de best presterende Anderlecht-speler, maar anderzijds viel hij op het voetballend gebied andermaal door de mand. In de veeleisende visie en filosofie van Kompany wordt de combinatie van beide gevraagd, maar voorlopig helt de balans van Cobbaut nog duidelijk over naar het defensieve, eerder dan het naar uitvoetballende aspect. Maar ook de fans van Anderlecht verwachten nog veel meer van Cobbaut wanneer hij zich in balbezit bevindt. Dat maken de vele reacties op Twitter duidelijk kenbaar.

LEES OOK: 'Anderlecht kaapt talent weg voor neus van Atletico'

Moet Cobbaut zijn basisplaats behouden?

Meest recent

Essevee en Cercle in evenwicht na onwaarschijnlijke misser

De openingswedstrijd van de Relegation Play-Off heeft geen winnaar gekregen. Zulte Waregem en Cercle ...

19
19
'Ajax neemt keiharde beslissing over Dolberg'

In augustus baalden ze bij Anderlecht nog hard van het verlies van Kasper Dolberg. Paars-Wit wou de ...

48
48
Bayern wendt in minuut 99 nog puntenverlies af

Vincent Kompany en Bayern München hebben zaterdagnamiddag maar net puntenverlies vermeden. Na ...

53
53
Kritiek op Mokio: Swerts velt duidelijk oordeel

De laatste weken is Jorthy Mokio weer titularis bij Ajax, maar toch beleeft onze landgenoot zijn ...

8
8
Volgende trainer op de wip in Jupiler Pro League?

Het leek een zorgeloos seizoen te gaan worden in de Jupiler Pro League. Door de nakende ...

51
51
Smaakmaker KV Mechelen spreekt zich uit over vertrek

Bij KV Mechelen willen ze in de Champions' Play-Off nog knallen en proberen om een Europees ticket ...

59
59
'Anderlecht kaapt talent weg voor neus van Atletico'

Bij Anderlecht is het nog steeds wachten op witte rook over een nieuwe sportief directeur, al lijkt ...

101
101
Oosting baalt: "Kan mijn ploeg één ding kwalijk nemen"

Antwerp FC is er niet in geslaagd om met een overwinning te starten aan de campagne in de Europe ...

51
51
Statement Man City: machtige Haaland verplettert Liverpool

Manchester City heeft de laatste rechte lijn van het seizoen op indrukwekkende wijze ingezet. In de ...

53
53
'Witte rook nabij: Anderlecht op zucht van nieuwe TD'

RSC Anderlecht speurt inmiddels al een hele poos naar een nieuwe technisch directeur. Maar die ...

347
347
Titelpredictie Vandenbempt: "Geef ze 59 procent kans"

Volgt Union SG zichzelf op als kampioen? Kan Club Brugge de macht heroveren? Of staat alsnog een ...

123
123
Voorbeeld Brughmans: deze Genk-goudhaantjes staan al klaar

KRC Genk opende vrijdagavond zijn campagne in de Europe Play-Offs met de 17-jarige Lucca Brughmans ...

145
145
De Bruyne lucht zijn hart: “Kan geen normale papa zijn”

Het leven van Kevin De Bruyne speelt zich al jaren af onder een vergrootglas. Waar hij ook gaat, ...

35
35
Comeback Kompany? 'City heeft ideale opvolger Guardiola'

Of hij doet zijn contract tot medio 2027 uit. Of hij zet er na dit seizoen al een punt achter. Feit ...

58
58
Scherprechter Sint-Truiden: Sebaoui tipt nieuwe kampioen

Zaterdagavond wordt de openingsspeeldag van de Champions' Play-Offs op gang getrapt. Leider Union SG ...

131
131
Champions' Play-Offs: zes namen extra onder vergrootglas

De Champions' Play-Offs gaan dit weekend van start. Voor de spelers van de zes deelnemers wordt dat ...

119
119
'Club knokt met Ajax en co: peperdure zomeraanwinst'

Club Brugge dreigt na het seizoen verschillende sterkhouders kwijt te spelen. Daar moet ook de ...

250
250
Woede Bosuil terecht? Somers velt verdict over penaltyfase

Antwerp FC heeft op de eerste speeldag van de Europe Play-Offs meteen averij opgelopen. De Great Old ...

210
210
Courtois deelt intrigerend bericht dat fans doet gissen

Zonder aankondiging, zonder context en precies daardoor zo opvallend. Thibaut Courtois zette zijn ...

42
42
TU: 'Pittig prijskaartje De Cat, Club wil bekende doelman'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

227
227
Transfersoap bij Chelsea: sterkhouder hint naar vertrek

Het is de voorbije jaren maar zelden rustig geweest bij Chelsea. Sinds de overname door BlueCo ...

23
23
Vloek op leider in play-offs? Dit vindt Hubert ervan

Om 20u45 wordt ook de Champions' Play-Off in de Jupiler Pro League afgetrapt. Daarin begint Union ...

49
49
‘Club Brugge ruikt buitenkans op mercato: Leko huivert’

Club Brugge ziet richting zomer een buitenkans op de transfermarkt opduiken, maar intern is niet ...

312
312
Geruchten over bliksemvertrek bij Napoli: De Bruyne spreekt

Na enkele maanden afwezigheid is Kevin De Bruyne helemaal terug. Voor de interlandbreak kon hij al ...

96
96
Duitse media smullen van Kompany’s hilarisch persmoment

Vincent Kompany werkte vrijdag zijn persconferentie af in aanloop naar de uitwedstrijd van Bayern ...

56
56

Meer sportnieuws