Club geeft Europese topambities serieuze boost

door
Club geeft Europese topambities serieuze boost

Club Brugge beweegt zich als een mastodont doorheen het Belgische voetballandschap. En dat moet ook, wil de West-Vlaamse topclub in Europa een significante rol van betekenis spelen. Club maakte in de voorbije jaren serieuze investeringen om definitief aansluiting te vinden met de Europese subtop, vooral in de ruime en kwalitatieve spelersgroep. De moordende concurrentie op verschillende posities zorgt daarom voor een bepaalde luxe. Zoals op de positie van nummer zes, waarin Eder Balanta door omstandigheden bezig is aan een opvallende revival.


EUROPEES WAARDIG TEAM 

Het Belfius Basecamp, een nakende beursgang, een recordomzet van 137 miljoen euro. Al een tijdje overstijgt Club Brugge het Belgische voetballandschap, maar ook op het Europees toneel bewees Blauw-Zwart al enkele jaren dat het geen meelopertje meer is. Op Jan Breydel is de grote droom dan ook om definitief de aansluiting te vinden met de Europese subtop. Jaar na jaar wordt de club verder uitgebouwd en worden er grote investeringen gemaakt om Club Brugge op te schalen naar een entiteit met een Europese allure en reputatie. Niet toevallig was de samengestelde spelersgroep van Club sterker dit jaar dan ooit, en volledig klaar om brokken te maken in de Europa League.

Vincent Mannaert construeerde dit jaar een competitieve spelersgroep, gebaseerd op de fundamenten van de voorbije succesjaren. Na een gemiste competitiestart dit seizoen was de rationele en beredeneerde CEO van Club Brugge ook niet te hardleers om in oktober en januari enkele correcties door te voeren. De respectievelijke inbreng van de Nederlandse aanwinsten Noa Lang (Ajax) en Bas Dost (Eintracht Frankfurt) brachten Club Brugge exact bij wat er ontbrak: onvoorspelbaarheid, verfrissende offensieve impulsen en een dodelijke efficiëntie in de box. Nooit eerder werd een spelersgroep van Club Brugge zo evenwichtig, kwalitatief en diepgaand samengesteld.



In december stond Club Brugge bijvoorbeeld op een zucht van een historische kwalificatie voor de achtste finales van de Champions League. Maar ondanks een heroïsche prestatie in de laatste en beslissende groepswedstrijd tegen Lazio, vlogen de West-Vlamingen onverbiddelijk uit het kampioenenbal. Club Brugge werd vervolgens getipt om een aanzienlijke rol van betekenis te spelen in de Europa League, waar er met Dinamo Kiev een haalbare tegenstander werd getrokken. Maar helaas woog het gemis van de COVID-besmette spelers Noa Lang, Hans Vanaken, Charles De Ketelaere, Mats Rits, Stefano Denswil en Matej Mitrovic te zwaar door tegen de Oekraïeners. Logisch ook, want bij elke andere ploeg zou het verlies van zes spelers tevens enorm voelbaar zijn. 

WAAR IS BALANTA?

De pijnlijke uitschakeling van Club Brugge in de Europa League was dus duidelijk te wijten aan de zwaar ingeslagen corona-bom, waar zelfs een uitgekiende en ruime spelersselectie niet tegen bestand was. Maar dit jaar was dus een gemiste kans voor Club Brugge om ver door te stoten in Europa. Een ruim en kwalitatief spelersbestand zoals dat van Club is namelijk een cruciale vereiste om ambitieus te zijn op alle drie de voetbalfronten, dat begrijpt men op Jan Breydel als geen ander. En daarom is de concurrentie bijgevolg ook messcherp. Zoals het een echte topclub betaamt. 



Op de positie van nummer zes beschikt Philippe Clement bijvoorbeeld over verschillende opties. Dit jaar is Mats Rits incontournable in die rol, en ook met Odilon Kossounou staat er een enorm talent te drummen. De Ivoriaan kende dit seizoen een geslaagd experiment op die positie, en even leek het erop dat hij in de hiërarchie der Brugse nummer zes zelfs Eder Balanta zou voorbijschuiven. De 28-jarige Colombiaan telde tot en met januari dit jaar bij Club Brugge amper zes basisplaatsen in de Jupiler Pro League. Clement deed dus amper beroep op de fysiek sterke nummer zes.

IMPRESSIONANT 

Maar door de opgelopen corona-besmetting van Mats Rits en de beperkte naweeën ervan, vooral gerelateerd aan een verminderd wedstrijdritme, kreeg Eder Balanta in de voorbije drie competitiewedstrijden terug voluit zijn kans. En hij ontgoochelde nimmer. In de laatste match Sporting Charleroi werd hij door verschillende media zelfs unaniem uitgeroepen tot man van de wedstrijd. Het vechtersvoetbal tegen de Carolo's lag Balanta helemaal, en hij was ook één van de weinig Bruggelingen die na het teleurstellende resultaat tegen Charleroi uitdrukkelijk de lof toegegooid kregen van Philippe Clement.



Eder Balanta scoorde vrijdagavond dus duidelijk punten bij zijn coach, het Colombiaanse brok graniet was dan ook alomtegenwoordig tegen de robuuste Karolingers. Dat was vooral het geval op het defensief en fysiek vlak. Balanta pleegde elf intercepties en recupereerde maar liefst dertien keer de bal uit de voeten van een rechtstreekse tegenstander, dat zijn heel hoge cijfers voor een verdedigende middenvelder. Bovendien ondernam er – bij Charleroi en Club Brugge samen – geen andere speler meer duels dan Balanta, bovendien won hij ook de helft van zijn 32 aangegane duels. Op het defensief vlak was hij ook de meest efficiënte speler met maar liefst 64 procent in de desbetreffende duels.

RITS VS. BALANTA

Deze fantastische prestatie van Eder Balanta was Philippe Clement na de match dus ook niet ontgaan. Zoals het zou moeten zijn bij echte topclub, beschikt de coach van Club Brugge na de revival van Balanta dus over een echt luxe-probleem. Hoewel Mats Rits dit seizoen niet ontgoochelde, bestaat de kans dat-ie straks zijn speelkansen gevoelig ziet slinken ten voordele van Balanta. Beide spelers zijn op hun sterkst als nummer zes, maar ze beschikken elk over een ander specifiek profiel om te gebruiken. Dergelijke weelde is nu eenmaal het soort zorgen waar élke (Europese) topclub mee te kampen krijgt, en dat is dus niet anders bij Club Brugge.



De betreffende specifieke kwaliteiten van Mats Rits en Eder Balanta zijn weliswaar erg uiteenlopend, maar beide spelers voorzien de selectie van Club Brugge van een belangrijke meerwaarde. Rits is bijvoorbeeld niet bepaald een spectaculaire speler, maar hij loopt de gaten dicht, gaat telkens de duels aan én hij is goed bij de recuperatie aan de bal. Dankzij zijn grote mate van spelintelligentie camoufleert hij ook zijn mindere punten zijnde de kopbalduels en explosiviteit. Balanta blinkt dan weer uit door zijn enorme fysieke kwaliteiten, intercepties, duelkracht, agressiviteit én – misschien wel verrassend – zijn verticaliteit.

VERTICALITEIT

In de huidige jaargang van de Jupiler Pro League werkte Eder Balanta 841 speelminuten af, terwijl zijn teller vorig seizoen 1.221 eenheden betrof. Toch levert de Colombiaan telkens positieve prestaties af in zijn gegunde speelgelegenheid bij Club Brugge. In die mate dat Balanta geruisloos één van de beste verdedigende middenvelder is van de Belgische competitie. En de concurrentie op die positie is zeker niet min met onder andere Faris Haroun, Tom Pietermaat, Joachim Van Damme, Maxime D'Arpino, Elisha Owusu, Ryota Morioka en dus ook Mats Rits.

Weinig verrassend is Eder Balanta dus een grote veelpleger op het gebied van aangegane duels. In de totaliteit van de algemene duels als in de defensieve duels prijkt de Colombiaan namelijk in de top drie. Ook in de desbetreffende efficiëntie ervan bevindt Balanta zich telkens in de top drie onder zijn positionele collega's. Verder scoort de 28-jarige ook opvallend hoog in de luchtduels, de geslaagde intercepties én in de defensieve regelmatigheid. Balanta is dus een nummer zes waarop je kan bouwen, in eerst instantie in het defensief opzicht.



Eder Balanta is dus niet bepaald een balkunstenaar. Zijn uitvoetballend vermogen is bijvoorbeeld ook niet van hetzelfde kaliber zoals dat van Mats Rits, maar toch haalt de Colombiaan daarin een meer dan gemiddeld niveau. Verrassend genoeg legt Balanta zelfs opvallend meer verticaliteit in zijn spel dan Mats Rits. Terwijl de passing-balans van Mats Rits nadrukkelijk overhelt in een laterale richting, is die van Balanta vooral voorwaarts gericht. En da's toch ook een vaststelling die van groot belang kan worden in het verder verloop van het seizoen, in combinatie met de blakende vorm van Balanta. Het zijn nu eenmaal luxe-zorgen waar een ambitieuze Europese subtopper mee te maken krijgt. 

LEES OOK: Broos aast op transferstunt: terugkeer naar JPL-topclub?

Wie verkies jij in de basis van Club Brugge?

Meest recent

Hayen drukt Genk-spelers meteen met neus op de feiten

Bij KRC Genk hopen ze vrijdag tegen Club Brugge de kentering in te kunnen zetten, want ze hebben al ...

14
14
Miljoenendeal op til bij Union SG: Hubert velt oordeel

Binnen ruim een week opent de transfermarkt weer zijn deuren. Bij Union SG staat er wel wat te ...

8
8
Brusselmans ontredderd: eenzame kerst gaat door merg en been

Herman Brusselmans joeg recent een schok door televisieland door aan te kondigen dat hij stopt als ...

32
32
Hasi voert wissel door: "Start wellicht tegen Charleroi"

Bij RSC Anderlecht maakt zich klaar voor de laatste match tegen Sporting Charleroi. De Brusselaars ...

46
46
Paul Put doet boekje open: "Kijk naar 'Propere Handen'..."

Paul Put is met Oegande actief op de Afrika Cup. De coach opende daar met een 3-1-nederlaag tegen ...

36
36
Broos aast op transferstunt: terugkeer naar JPL-topclub?

Hugo Broos is aan zijn laatste maanden bezig als coach. Hij opende de Afrika Cup met een zege met ...

197
197
Zulte Waregem duwt door: "Gesprekken zijn gaande"

Zulte Waregem kent een goed seizoen sinds ze weer promoveerden. Er zijn een aantal spelers die zich ...

123
123
Hasi geeft transferplannen prijs én looft drie jonkies

RSC Anderlecht gaan ze in januari de transfermarkt op, maar de Brusselaars hebben eerst nog ander ...

149
149
'Zeer straffe wintertransfer voor Koni De Winter'

De voorbije maanden werd er alweer druk gediscussieerd over de defensie van de Rode Duivels. Met ...

102
102
Marc Coucke steelt alle harten met onverwachte boodschap

Marc Coucke heeft opnieuw bewezen dat hij zichzelf niet al te serieus neemt. De ondernemer en ...

71
71
'Ondergang RWDM: nieuw schrijnend verhaal duikt op'

Krijgen we in de komende maanden een nieuwe tragedie in de Challenger Pro League? Een jaar na het ...

101
101
'Union tussen hoop en vrees: details over interesse bekend'

Het lijkt voor Union alweer een spannende mercato te gaan worden. In zowat elke transferperiode moet ...

40
40
'Origi maakt sensationele comeback bij ex-club'

Divock Origi zou deze winter eindelijk weer voetballer kunnen worden. De ex-Rode Duivel zat het ...

177
177
Blunder van De Mil? "Als hij een week langer gewacht had..."

AA Gent krijgt zaterdag het bezoek van Westerlo en op die wedstrijd staat er toch behoorlijk wat ...

237
237
Domper Anderlecht: verdict voor Stroeykens en Camara bekend

Deze week is de Africa Cup van start gegaan en daardoor moeten ook heel wat Belgische clubs een ...

242
242
Theate waarschuwt Rode Duivels voor WK-valkuil

Voor de Rode Duivels zal 2026 in het teken staan van het WK. In maart trekken ze al naar de ...

79
79
Meteen puzzelen voor Hayen, stormloop in Genk

Een uitgebreid kerstfeest zal er voor de spelers en clubs in de Jupiler Pro League niet inzitten, ...

471
471
Wils reageert op plotse ommekeer Antwerp: "Het is kut"

Antwerp trekt de feestdagen in met een uitstekend gevoel. Nadat de Great Old een maand geleden nog ...

353
353
TRANSFERUURTJE: 'Club slaat toe, Man City heeft knalaanwinst beet'

De wintermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk ...

434
434
Ongezien: kijk binnen in nieuw luxeparadijs van Ronaldo

Cristiano Ronaldo verdient een fortuin in Saudi-Arabië en de Portugese superster heeft aldus ...

90
90
'Lionel Messi incasseert familiedrama tijdens feestdagen'

Lionel Messi en zijn familie heeft een ferme klap geïncasseerd. Volgens Argentijnse media is de ...

71
71
‘Real Madrid all-in voor verrassende superster’

De wintermercato staat voor de deur en dan draait de geruchtenmolen weer op volle toeren. Ook in ...

121
121
Toptransfer in Challenger Pro League: lonkt de Eredivisie?

Bij Lommel SK is het vooral belangrijk dat spelers er zich ontwikkelen en worden doorverkocht. Dat ...

73
73
Heeft AA Gent weldra WK-ganger bij Rode Duivels?

Bij AA Gent kennen ze niet bepaald een hoogstaand seizoen. Ze staan op een tiende plaats in de ...

200
200
'Antwerp duwt door: drie transfers op til'

Bij Royal Antwerp FC is er in januari versterking nodig. De laatste weken draait het veel beter, ...

600
600

Meer sportnieuws