Club Brugge kampt met grote zorgen over Vanaken

1296 stemmen
Club Brugge kampt met grote zorgen over Vanaken

Wachten op Hans Vanaken. Na zijn eerder opgelopen corona-besmetting kwam de tweevoudige Gouden Schoen ondertussen al iedere speelminuut in actie bij Club Brugge. Maar voorlopig kan Vanaken nog niet aanpikken op zijn oorspronkelijk niveau. 


TIEN DAGEN

Club Brugge heeft flink geleden door het corona-virus. De uitschakeling in de Europa League was een serieuze domper, maar ook de bekernederlaag tegen Standard was een rechtstreeks gevolg van die corona-bom. De huidige competitieleider recupereerde ondertussen alle besmette spelers, waaronder ook sterkhouder en spelmaker Hans Vanaken. De tweevoudige Gouden Schoen was niet meteen ziek door zijn opgelopen besmetting, Vanaken vertoonde enkel milde symptomen.



Maar zoals de regelgeving vereist, moest Hans Vanaken verplicht in quarantaine vertoeven. Bijna twee weken kon Club Brugge niet rekenen op zijn 28-jarige middenvelder, en dat liet zich ook voelen op het veld – vooral dan tegen Dinamo Kiev. Op aanraden van de dokter mocht Vanaken tien dagen niets doen, en dat is moeilijk voor een topsporter slash marathonman. Thuis bleef hij toch kalmpjes in beweging: op de fiets en op de loopband. Ongedwongen en gematigd.

GEEN 90 MINUTEN 

Op dinsdag 2 maart verscheen Hans Vanaken terug op het trainingsveld van Club Brugge, samen met onder meer de andere gerecupereerde spelers Stefano Denswil, Matej Mitrovic en Noa Lang. “Zij zijn beschikbaar voor de selectie voor de match tegen Standard”, verklaarde Philippe Clement amper één dag later. Op donderdag 4 maart stond namelijk de kwartfinale van de Croky Cup gepland tegen de Rouches. Vanaken had toen amper drie trainingsdagen in de benen.



“Wie al dan niet start, die knopen heb ik al doorgehakt. Van hen verwachten we echter niet dat ze 90 minuten aankunnen”, vervolgde Philippe Clement op zijn perspraatje. Na een lange inactiviteit, tien dagen in het geval van Hans Vanaken, leek Clement geen al te grote rol klaar te hebben voor zijn belangrijke middenvelder. Logisch ook. Vanakens wedstrijdritme en basisconditie nam af tijdens zijn tien dagen quarantaine, en daardoor zou hij vatbaarder zijn om (spier)blessures op te lopen.

SURPRISE VAN CLEMENT 

Gelet op de importantie om dit seizoen de dubbel te winnen, zeker na de uitschakeling in de Europa League tegen Dinamo Kiev, was de kwartfinale van de beker tegen Standard zowat de match van het jaar voor Club Brugge. Dat bleek bijvoorbeeld omdat Philippe Clement enigszins verrassend Hans Vanaken aan de aftrap bracht tegen de Rouches. Noa Lang startte weliswaar op de bank. Een eerder logische zet omdat de Nederlander toch meerdere dagen ziek was van zijn opgelopen corona-besmetting, terwijl Vanaken enkel milde symptomen toonde.



Stefano Denswil en Matej Mitrovic, de andere COVID-gerecupereerde spelers, bevonden zich respectievelijk op de invallersbank en op de tribune. Daarmee was Hans Vanaken ook de enige herstelde speler die de bekerwedstrijd vanaf minuut één mocht aanvangen. Maar verrassend genoeg liet Philippe Clement hem ook de ganse wedstrijd staan. Met blessuretijd incluis haspelde Vanaken in Luik dus in totaal 102 speelminuten af. Met een gebrekkige voorbereiding en tien dagen inactiviteit is dat best wel opmerkelijk en zeker niet te onderschatten. 

ONZICHTBAAR IN LUIK

Op Sclessin werd het al snel duidelijk dat Hans Vanaken nog niet de oude was. Hij had na zijn tien dagen verplichte rust ook nog maar drie trainingsdagen verwerkt. En daarom mochten de wedstrijdverwachtingen in eerste instantie niet te hoog liggen. Bovendien waren ook de wedstrijdomstandigheden tegen Standard overigens niet ideaal voor de technische onderlegde Vanaken. Club Brugge en Standard maakten er een erg bitsig duel van, met veel fysieke duels en inzet. Niet meteen de forte van Vanaken.



In de bekermatch tegen Standard viel Hans Vanaken vooral op door zijn minder rendement en dito impact. Hij vond zelden de juiste oplossing, legde een opvallend lage passing-zuiverheid aan de dag en vormde geen enkele dreiging tegen de ploeg van Mbaye Leye. Een vroegtijdige vervanging door Philippe Clement werd dan ook verwacht, maar de coach van Club Brugge liet de tweevoudige Gouden Schoen bikkelen tot het bittere eind. Uit noodzaak of volgens het vooropgesteld plan?

HONGER 

Tijdens zijn tiendaagse inactiviteit heeft Hans Vanaken onvermijdelijk een achterstand opgelopen qua basisconditie, intensiteit en wedstrijdritme. Dat was alleszins te merken in de bekermatch tegen Standard. Daarbij kan de vraag gesteld worden of het wel zo'n goede beslissing was om Vanaken de ganse wedstrijd te laten uitspelen: zo wordt het risico op blessures namelijk verhoogd. Een meer stelselmatige inbreng van Vanaken zou wellicht een betere optie zijn voor de lange termijn.



Maar na zijn tiendaagse afwezigheid stond Hans Vanaken echter zélf te popelen om terug orde op zaken te stellen. Als je het hem vraagt, dan speelt hij zowat elke wedstrijd en elke minuut ervan. Bovendien heeft Vanaken nog het één en ander recht te zetten bij zijn criticasters. Dit seizoen kreeg de dubbele Gouden Schoen namelijk opvallend veel kritiek te slikken, ondanks zijn nog steeds toonaangevende prestaties en invloed bij Club Brugge.

RISICO  

Vorig weekend tegen Zulte Waregem verscheen Hans Vanaken opnieuw aan de aftrap. En opnieuw speelde hij elke seconde. “Een rustige en goeie overwinning. Meer moet dat niet zijn”, verklaarde hij meteen na afloop van die match. Qua intensiteit en moeilijkheidsgraad was de partij tegen Essevee van een veel minder niveau dan tegen Standard, maar opnieuw kon Vanaken niet uitblinken. “Tijdens de match valt het nog mee, maar nadien voel ik dat ik nog niet dezelfde feeling en conditie heb. Het matchritme moet terugkomen.”

Ondertussen haspelde Hans Vanaken 197 speelminuten af in één week tijd, om helemaal correct te zijn in vier dagen, maar voorlopig valt er nog geen positieve lijn te constateren in zijn prestaties. In de wedstrijden tegen Standard en Zulte Waregem kon hij bijvoorbeeld geen enkele doelpoging tussen de palen mikken. Zo'n negatieve reeks overkwam hem dit seizoen nog maar drie keer. Maar daarnaast blonk Vanaken vooral uit door zijn afwezigheid. Amper een geslaagde dribbel, een dreigende pass en geen kansencreatie.



Door zijn gebrek aan wedstrijdritme presteert Hans Vanaken tegenwoordig niet zoals vanouds. We begrijpen Philippe Clement dat hij zijn middenvelder zo snel mogelijk terug op niveau wil krijgen, en daarom liet de coach Vanaken 197 minuten spelen in vier dagen tijd. Daarmee loopt Vanaken wel het risico om snel opgebrand te raken, want na tien dagen platte rust overstappen naar een intensief niveau zorgt ongetwijfeld voor een veeleisende fysieke impact op de speler. Anderzijds wordt Vanaken door zijn gebrek aan ritme ook beperkt in zijn sportieve impact op de ploeg. En dat kan ook in het kopje spelen van de geboren winnaar Vanaken.

LEES OOK: Vanaken krijgt kans: Proto en Vanden Borre gaan volledig los

Moet Vanaken meer stelselmatig gebracht worden?

Meest recent

Knock out-fase WK 26: één topfavoriet zwaar in het voordeel

De groepsfase van het WK 2026 zit erop en dus staat het volledige schema voor de rest van het ...

42
42
België vs. Senegal: statistieken duiden favoriet al aan

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn in de volgende ronde van het WK. Met Senegal kregen de ...

98
98
Vanaken krijgt kans: Proto en Vanden Borre gaan volledig los

Maar heel wat kenners en supporters al een poosje om vraagden, werd zaterdagochtend ook beantwoord. ...

365
365
Invaller Duivels krijgt tik op vingers: "Pas daarmee op!"

De Rode Duivels mogen naar de volgende ronde van het WK 2026. Een klinkende 1-5-zege tegen ...

321
321
Kevin De Bruyne blijft ook nu weer iedereen verbazen

Terwijl de Rode Duivels zich opmaken voor de knock-outfase van het WK, is er één man ...

69
69
'Club verliest steunpilaar: Engelse miljoenen vlak na WK'

Bij Club Brugge gaat de voorbereiding weldra van start. Maar door het WK zal Blauw-Zwart in de ...

314
314
'Alonso eist ophefmakende reünie: schoktransfer Chelsea'

In een zoveelste poging om voor de hoofdprijzen te gaan, heeft Chelsea FC zijn lot in handen van ...

53
53
De Bruyne als herboren: "Daarom kuste ik mijn tattoo"

Kevin De Bruyne was bezig aan een moeizaam wereldkampioenschap. Maar na een sterke prestatie tegen ...

121
121
TRANSFERUURTJE: 'Meunier naar Premier League, Club schermt met Barça'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

293
293
Een volledige dag op het WK in Amerika? Dit is het kostenplaatje

Een wereldkampioenschap bezoeken staat voor veel voetbalfans gelijk aan een droomreis. Maar die ...

90
90
Kane breekt record bij Engeland: “Beste aller tijden”

Engeland heeft met 2-0 van Panama gewonnen en gaat als groepswinnaar naar de volgende ronde. Harry ...

35
35
Ronaldo weer afgemaakt: “Haal hem er toch af!”

Portugal speelde gelijk tegen Colombia en zag zo het Zuid-Amerikaanse land de groepswinst pakken. ...

94
94
Club Brugge ziet toptalent pardoes vertrekken

De afgelopen seizoenen focuste Club Brugge zich op de eigen jeugd. Verschillende spelers braken dan ...

344
344
Rode Duivels krijgen opvallende waarschuwing voor Senegal

De Rode Duivels nemen het in de 1/16e finales van het WK op tegen Senegal. België werd alsnog ...

279
279
KAA Gent maakt plots terugkeer van pion bekend

KAA Gent is druk bezig om de selectie op orde te krijgen voor volgend seizoen. Rik De Mil is ook ...

104
104
'Totale chaos bij Antwerp: duidelijkheid wél op komst'

Royal Antwerp FC heeft momenteel een kern die niet waardig is voor de Jupiler Pro League. Dat is een ...

583
583
De Ketelaere ziet vriendin zwaar uitpakken: fans smelten weg

Charles De Ketelaere kende tot nu toe een wisselvallig WK, al zijn het uiteraard grote schoenen om ...

298
298
STVV geeft stevige transferplannen prijs

STVV stelde vandaag Frederic De Meyer voor als de nieuwe coach. Hij krijgt de enorm zware taak om ...

138
138
Anderlecht in zee met Qatar? Verschueren héél duidelijk

RSC Anderlecht is een héél interessante club voor investeerders. De afgelopen jaren ...

613
613
Lukaku zet puntjes op de i met één zinderend bericht

Er werd getwijfeld aan zijn vorm, aan zijn fitheid en zelfs aan zijn rol binnen deze generatie Rode ...

248
248
Niet alleen Trossard: ook andere Duivel plots onmisbaar

De Rode Duivels pakten een 5 op 9 en zijn zo zeker van groepswinst en de volgende ronde. Bij de ...

221
221
Broos de Belgische Advocaat? Plotse twist is mogelijk

Hugo Broos wist met Zuid-Afrika zich te plaatsen voor de volgende ronde. Daarin treffen ze vanavond ...

73
73
Eerste barst bij Rode Duivels: ploegmaats pikken dit niet

De Rode Duivels hebben hun WK weer nieuw leven ingeblazen, maar de rust is nog niet helemaal terug. ...

995
995
Bruno ziet deze rol voor Bertaccini én looft 'nieuwe' spits

Vitor Bruno sprak voor het eerst de pers toe. De Portugese trainer zei daarbij twee opvallende ...

608
608
België treft Senegal: volgende tegenstanders ook bekend

België mag bewijzen dat het tegen Nieuw-Zeeland zijn WK écht is gestart. In de zestiende ...

250
250

Meer sportnieuws