Droomprofiel neemt revanche op Vanhaezebrouck

door
Droomprofiel neemt revanche op Vanhaezebrouck

In de voorbije transferzomer zette AA Gent in op kwantiteit, eerder dan kwaliteit. Tim Kleindienst was toen één van de vele aanwinsten, maar net zoals vele andere nieuwkoers wist hij zich niet door te zetten in de Ghelamco Arena. Hein Vanhaezebrouck rekende niet meer op de targetspits, waardoor Kleindienst verhuurd werd aan zijn ex-club 1. FC Heidenheim. Daar vindt hij tegenwoordig zijn beste vorm terug. En hoe. 


DROOMPROFIEL 

In mei startte AA Gent de zoektocht naar een nieuwe diepe spits. De voorwaarden: hij moest minimum 1 meter 90 meten, het profiel van een targetman bezitten en minder kosten dan zes miljoen euro. De namen van Dieumerci Mbokani, Adolfo Gaich, Alexander Sorloth en Eldor Shomurodov passeerden allen de revue, maar uiteindelijk gingen de Buffalo's in zee met Tim Kleindienst. De 24-jarige Duitser van 1. FC Heidenheim voldeed aan de vooropgestelde eisen en hij koppelde daar ook nog eens een gezonde neus voor doelpunten aan toe.



Vorig seizoen scoorde Tim Kleindienst namelijk 14 doelpunten op 27 competitiewedstrijden in de 2. Bundesliga. Hij verdeelde die goals netjes door vijf stuks te scoren met het hoofd, vijf met de rechtervoet en vier met links. Zo'n specifiek profiel is moeilijk te vinden op de transfermarkt, maar AA Gent leek een buitenkansje verwezenlijkt te hebben met zijn witte merel. Toch was de analyse van zijn kwaliteiten erg duidelijk toen hij zijn kribbel zette in de Ghelamco Arena. Finesse en puur torinstinct moest je niet zoeken bij de Kleindienst. Werklust en inzet des te meer. 

DUBBELE CIJFERS 

De manier waarop Tim Kleindienst vorig jaar tot scoren kwam, kan het best omschreven worden als echte 'spitsengoals'. De gemaakte doelpunten van de Duitse stürmer zijn niet meteen van de mooiste makelij, maar hij beschikte blijkbaar wel over het talent om telkens op de juiste plaats op te duiken. Ook door zijn onverzettelijkheid en mateloze inzet kon Kleindienst bij FC Heidenheim nét die extra's brengen door bijvoorbeeld een ogenschijnlijke gemiste voorzet alsnog binnen te tikken aan de verste doelpaal. Die extra intuïtie was een mooie surplus op zijn kwaliteiten als targetman-profiel.



Vorig seizoen kon Tim Kleindienst dus dubbele cijfers voorleggen bij zijn aantal gescoorde doelpunten, maar een goalgetter pur sang was hij eigenlijk nooit. 't Was namelijk als sinds 2014-2015 geleden dat ie nog eens meer dan tien competitiedoelpunten lukte. Toen joeg Kleindienst 13 doelpunten tegen de netten bij Energie Cottbus. In de 3. Bundesliga. Pas vijf jaar later kon hij dus opnieuw dubbele cijfers in één seizoen laten noteren. Daarmee behaalde Kleindienst één van zijn objectieven die hij zichzelf oplegde bij Heidenheim. En dat leverde hem dus ook een knappe transfer op naar AA Gent.

FLOP IN GENT 

In de Arteveldestad wrijfden ze zich alvast in de handen met zo'n schaars en specifiek profiel als centrale aanvaller. Bovendien vond Tim Kleindienst bij AA Gent zijn voormalige ploegmaat en foerier van bij 1. FC Heidenheim terug: Nicklas Dorsch. In Zuid-Duitsland vonden beide spelers elkaar blindelings op het veld. Naar eigen zeggen hadden Kleindienst en Dorsch zelfs aan een blik genoeg om de juiste keuze te maken. Voor Kleindienst leken alle ingrediënten dus aanwezig om zijn reputatie als 'Top-Stürmer' ook waar te maken in België. 

Maar uiteindelijk kreeg dat scenario een gans andere en eerder dramatische wending. Terwijl Nicklas Dorsch uitgroeide tot een steunpilaar bij AA Gent, en zelfs tot een echte revelatie in de Jupiler Pro League, verdween Tim Kleindienst helemaal naar de achtergrond. Van augustus tot en met eind januari verscheen hij namelijk amper vier keer in de basis bij de Buffalo's. Zes keer haalde hij zelfs de wedstrijdselectie niet. En dat strookte niet meteen met de interne hoge verwachtingen én zijn flink prijskaartje van 3,5 miljoen euro.



Na de aanstelling van Hein Vanhaezebrouck werd het al snel duidelijk dat Tim Kleindienst geen grote rol meer ging spelen bij AA Gent. Zo haalde de Duitser in januari tegen KRC Genk wederom niet de wedstrijdselectie van de Buffalo's. Vanhaezebrouck verklaarde die keuze omdat hij een evenwichtige bank wilde tegen de Limburgers. Daarom koos hij voor Laurent Depoitre en Anderson Niangbo op de bank, ten nadele van Kleindienst. “Je moet keuzes maken”, probeerde Vanhaezebrouck de gemoederen te sussen.

ERBARMELIJKE STATS 

Tim Kleindienst werd naar de buitenwereld toe nooit openlijk bekritiseerd door Hein Vanhaezebrouck. Maar toch besloot de Gentse coach dat de spits niet het beoogde niveau haalt voor zijn ploeg. Zijn statistieken bij de Buffalo's liegen ook niet, met amper één competitiedoelpunt in vijftien wedstrijden (563 speelminuten). Om dat ene doelpuntje te kunnen scoren, een strafschop tegen OH Leuven nota bene, had Kleindienst daar maar liefst 29 doelpogingen voor nodig.



Dat betekent in verhouding een bedenkelijke efficiëntie van slechts 3 procent, wat een erbarmelijke statistiek is als centrumspits. Omgerekend per 90 minuten bereikte Tim Kleindienst ook slechts 0,14 doelpunt. Ook dat is een erg matige parameter. Nochtans moest Kleindienst volgens het model van de expected goals minstens vier doelpunten gescoord hebben uit zijn vergaarde doelkansen. Kleindienst kan onmogelijk gezien worden als de schuldige voor de sportieve malaise bij Gent, maar een grote bijdrage leverde hij evenmin.

KLEINDIENST ANTWOORDT 

't Is daarom dat AA Gent zijn geflopte aanvaller in januari alweer liet vertrekken. FC Heidenheim, de ex-club van Tim Kleindienst, ontving hem terug met open armen. En daar pikt hij tegenwoordig terug aan op zijn gewoonlijk niveau. In zijn vier gespeelde competitiewedstrijden trof Kleindienst al telkens raak, en zijn doelpuntenteller staat momenteel al op vijf stuks. Per negentig minuten scoort Kleindienst maar liefst 1,45 doelpunt, wat een enorm contrast inhoudt tegenover zijn frequentie bij AA Gent dat amper 0,14 doelpunt bedroeg.



In de 2. Bundesliga toont Tim Kleindienst zich bijgevolg ook heel wat efficiënter. Zijn vijf gemaakte doelpunten uit dertien pogingen is alvast een erg knap resultaat. Met een efficiëntie voor doel van 38 procent behoort hij zelfs al tot de beste spitsen van de Duitse tweede klasse. Ter herinnering, zijn efficiëntie bij AA Gent lag op een bedroevend lage drie procent. En zelfs in de expected goals presteert Kleindienst tegenwoordig uitermate positief. Hoewel hij reeds vijf doelpunten lukte, werden er volgens datzelfde wetenschappelijk model maar 2,27 goals verwacht.

HEIN MINIMALISEERT 

't Is maar de vraag hoe ze bij AA Gent vandaag staan tegenover de recente explosie van Tim Kleindienst. FC Heidenheim kon trouwens ook een aankoopoptie bedingen in de huurdeal, maar daarvan is een richtprijs niet geweten. Kleindienst geeft Hein Vanhaezebrouck dus lik op stuk, nadat de coach hem volledig afschreef in zijn ploeg. “Maar AA Gent vergelijken met Heidenheim heeft geen enkele zin”, gaf Vanhaezebrouck daar eerder al duiding aan. 



“Hij keert terug naar de ploeg die hij kent en kan zich dus meteen integreren. Heidenheim is tweede klasse, dus misschien is dat ook makkelijker.” Tja. Toch wordt het spannend om te volgen hoe Tim Kleindienst zijn evolutie doorzet in de 2. Bundesliga. Misschien kan AA Gent straks financieel profiteren van zijn uitstekende vorm, als hij dan toch geen toekomst meer zou hebben in de Ghelamco Arena. Anderzijds lopen de Buffalo's het risico om een vlotscorende spits te gemakkelijk te laten vertrekken. Per slot van rekening staat dergelijk profiel hoog genoteerd op het verlanglijstje voor het volgende voetbalseizoen ...

LEES OOK: ‘Druk op García stijgt: Belgische topcoach klopt al aan’

Een flater van Vanhaezebrouck?

Meest recent

Loting WK 2026: alsnog 'Poule des Doods' voor Duivels?

De Rode Duivels hebben zich dinsdag geplaatst voor het WK 2026, net zoals 42 van de andere 48 ...

83
83
'Grote WK-verrassing voor Brandon Mechele bij Duivels'

Brandon Mechele kreeg dinsdagavond zijn kans in de basiself bij de Rode Duivels en de sterkhouder ...

95
95
'Transferplan Barça onthuld: Flick's topprioriteit voor 2026'

FC Barcelona wil in de komende weken zijn achterstand op La Liga-koploper Real Madrid verder ...

26
26
Feestavond wordt nachtmerrie: Duivel maanden buiten strijd

De Rode Duivels vierden dinsdagavond hun WK-kwalificatie na een 7-0-monsterzege tegen het weerloze ...

129
129
'Knaltransfer Tzolis krijgt vorm: topclub dient verzoek in'

Een deelname aan het WK 2026 zit er voor hem niet in, maar Christos Tzolis was in de voorbije ...

198
198
Vernieuwde Bosuil bijna af: Antwerp dropt groot nieuws

Antwerp FC hervat komend weekend zijn seizoen met een bezoek van hekkensluiter FCV Dender. Maar de ...

240
240
'Kogel al door de kerk: KBVB hakt knoop door over job Garcia'

Ondanks de kwalificatie voor het WK 2026, hing de voorbije dagen een negatieve sfeer rond bondscoach ...

494
494
Arsenal slikt optater: goed nieuws voor Club Brugge

De laatste interland-break van het kalenderjaar zit erop, het clubvoetbal kan weer in alle hevigheid ...

97
97
Vete Garcia-De Bilde: nieuwe details komen bovendrijven

Wat een mooi feest had moeten worden om de WK-kwalificatie van de Rode Duivels te vieren, werd ...

462
462
'Vazquez out: Anderlecht wil oude bekende als nieuwe spits'

RSC Anderlecht wil vanaf komend weekend de goede lijn van tegen KV Mechelen en Club Brugge ...

541
541
'United past voor toptransfer: Lammens lacht tanden bloot'

De kans dat hij dinsdag tegen Liechtenstein zijn grote debuut als Rode Duivel zal maken, is ...

280
280
Vandenbempt onthult dé voorwaarde voor ontslag Garcia

Er zou een feeststemming moeten heersen rond de Rode Duivels. Er werd dinsdagavond met 7-0 gewonnen ...

172
172
'Stevige opsteker voor Zeno Debast'

Het was bij de Rode Duivels wat zoeken achterin tegen Kazachstan en Liechtenstein. Rudi Garcia kon ...

64
64
WK-selectie Rode Duivels: 20 spelers al zeker van plaats?

Het was al zo goed als zeker, maar dinsdagavond werden ook de laatste twijfels weggenomen: de Rode ...

174
174
Raes uit grote bedenking bij kritiek op Garcia

Rudi Garcia heeft in zijn eerste jaar als bondscoach al zijn doelstellingen behaald. Hij hield de ...

74
74
Assistent onthult straffe aanbiedingen voor Clement

Philippe Clement is weer aan het werk. Negen maanden na zijn ontslag bij Rangers vond onze ...

88
88
'Mislukte samenwerking krijgt voor Beerschot staartje'

Het lijkt Beerschot de laatste maanden weer voor de wind te gaan. De club werd onlangs overgenomen ...

244
244
Anderlecht in paniek: monsterbod op Cvetkovic komt

De 18-jarige Mihajlo Cvetković groeit in snelvaart uit tot Anderlechts belangrijkste spelers. Met 3 ...

682
682
'Juventus en Milan strijden om Belgische WK U17-sensatie'

De Jonge Duivels trokken met hoge verwachtingen naar het WK U17, maar hebben die niet kunnen ...

116
116
Vete explodeert: "Garcia neemt ons niet serieus"

De Rode Duivels mochten dinsdagavond de champagne boven. Niet alleen werd Liechtenstein met 7-0 door ...

196
196
'Kogel door de kerk: Celtic heeft trainer gekozen'

Het is voor de Schotse topclubs nog geen prettig seizoen. Rangers kende een dramatische start met ...

306
306
België vreest problemen: twee verrassingen achterin?

De Rode Duivels gaan naar het WK. Dat is alweer zeer goed nieuws voor het Belgisch voetbal. Rudi ...

255
255
Euvrard ziet één enorm probleem bij Standard

De trainerswissel heeft bij Standard inzake resultaten voorlopig weinig beterschap weten te brengen. ...

152
152
Vannieuwkerke breekt door verdrietige brief aan 15-jarige

Wie Karl Vannieuwkerke op televisie ziet, kent hem als de gedreven sportstem die grote wedstrijden ...

45
45
Rode Duivel eist meer: “Mijn rol moet groter worden”

Het leven zonder Romelu Lukaku is héél zwaar voor de Rode Duivels. Een gebrek aan ...

125
125

Meer sportnieuws