Droomprofiel neemt revanche op Vanhaezebrouck

629
Droomprofiel neemt revanche op Vanhaezebrouck

In de voorbije transferzomer zette AA Gent in op kwantiteit, eerder dan kwaliteit. Tim Kleindienst was toen één van de vele aanwinsten, maar net zoals vele andere nieuwkoers wist hij zich niet door te zetten in de Ghelamco Arena. Hein Vanhaezebrouck rekende niet meer op de targetspits, waardoor Kleindienst verhuurd werd aan zijn ex-club 1. FC Heidenheim. Daar vindt hij tegenwoordig zijn beste vorm terug. En hoe. 


DROOMPROFIEL 

In mei startte AA Gent de zoektocht naar een nieuwe diepe spits. De voorwaarden: hij moest minimum 1 meter 90 meten, het profiel van een targetman bezitten en minder kosten dan zes miljoen euro. De namen van Dieumerci Mbokani, Adolfo Gaich, Alexander Sorloth en Eldor Shomurodov passeerden allen de revue, maar uiteindelijk gingen de Buffalo's in zee met Tim Kleindienst. De 24-jarige Duitser van 1. FC Heidenheim voldeed aan de vooropgestelde eisen en hij koppelde daar ook nog eens een gezonde neus voor doelpunten aan toe.



Vorig seizoen scoorde Tim Kleindienst namelijk 14 doelpunten op 27 competitiewedstrijden in de 2. Bundesliga. Hij verdeelde die goals netjes door vijf stuks te scoren met het hoofd, vijf met de rechtervoet en vier met links. Zo'n specifiek profiel is moeilijk te vinden op de transfermarkt, maar AA Gent leek een buitenkansje verwezenlijkt te hebben met zijn witte merel. Toch was de analyse van zijn kwaliteiten erg duidelijk toen hij zijn kribbel zette in de Ghelamco Arena. Finesse en puur torinstinct moest je niet zoeken bij de Kleindienst. Werklust en inzet des te meer. 

DUBBELE CIJFERS 

De manier waarop Tim Kleindienst vorig jaar tot scoren kwam, kan het best omschreven worden als echte 'spitsengoals'. De gemaakte doelpunten van de Duitse stürmer zijn niet meteen van de mooiste makelij, maar hij beschikte blijkbaar wel over het talent om telkens op de juiste plaats op te duiken. Ook door zijn onverzettelijkheid en mateloze inzet kon Kleindienst bij FC Heidenheim nét die extra's brengen door bijvoorbeeld een ogenschijnlijke gemiste voorzet alsnog binnen te tikken aan de verste doelpaal. Die extra intuïtie was een mooie surplus op zijn kwaliteiten als targetman-profiel.



Vorig seizoen kon Tim Kleindienst dus dubbele cijfers voorleggen bij zijn aantal gescoorde doelpunten, maar een goalgetter pur sang was hij eigenlijk nooit. 't Was namelijk als sinds 2014-2015 geleden dat ie nog eens meer dan tien competitiedoelpunten lukte. Toen joeg Kleindienst 13 doelpunten tegen de netten bij Energie Cottbus. In de 3. Bundesliga. Pas vijf jaar later kon hij dus opnieuw dubbele cijfers in één seizoen laten noteren. Daarmee behaalde Kleindienst één van zijn objectieven die hij zichzelf oplegde bij Heidenheim. En dat leverde hem dus ook een knappe transfer op naar AA Gent.

FLOP IN GENT 

In de Arteveldestad wrijfden ze zich alvast in de handen met zo'n schaars en specifiek profiel als centrale aanvaller. Bovendien vond Tim Kleindienst bij AA Gent zijn voormalige ploegmaat en foerier van bij 1. FC Heidenheim terug: Nicklas Dorsch. In Zuid-Duitsland vonden beide spelers elkaar blindelings op het veld. Naar eigen zeggen hadden Kleindienst en Dorsch zelfs aan een blik genoeg om de juiste keuze te maken. Voor Kleindienst leken alle ingrediënten dus aanwezig om zijn reputatie als 'Top-Stürmer' ook waar te maken in België. 

Maar uiteindelijk kreeg dat scenario een gans andere en eerder dramatische wending. Terwijl Nicklas Dorsch uitgroeide tot een steunpilaar bij AA Gent, en zelfs tot een echte revelatie in de Jupiler Pro League, verdween Tim Kleindienst helemaal naar de achtergrond. Van augustus tot en met eind januari verscheen hij namelijk amper vier keer in de basis bij de Buffalo's. Zes keer haalde hij zelfs de wedstrijdselectie niet. En dat strookte niet meteen met de interne hoge verwachtingen én zijn flink prijskaartje van 3,5 miljoen euro.



Na de aanstelling van Hein Vanhaezebrouck werd het al snel duidelijk dat Tim Kleindienst geen grote rol meer ging spelen bij AA Gent. Zo haalde de Duitser in januari tegen KRC Genk wederom niet de wedstrijdselectie van de Buffalo's. Vanhaezebrouck verklaarde die keuze omdat hij een evenwichtige bank wilde tegen de Limburgers. Daarom koos hij voor Laurent Depoitre en Anderson Niangbo op de bank, ten nadele van Kleindienst. “Je moet keuzes maken”, probeerde Vanhaezebrouck de gemoederen te sussen.

ERBARMELIJKE STATS 

Tim Kleindienst werd naar de buitenwereld toe nooit openlijk bekritiseerd door Hein Vanhaezebrouck. Maar toch besloot de Gentse coach dat de spits niet het beoogde niveau haalt voor zijn ploeg. Zijn statistieken bij de Buffalo's liegen ook niet, met amper één competitiedoelpunt in vijftien wedstrijden (563 speelminuten). Om dat ene doelpuntje te kunnen scoren, een strafschop tegen OH Leuven nota bene, had Kleindienst daar maar liefst 29 doelpogingen voor nodig.



Dat betekent in verhouding een bedenkelijke efficiëntie van slechts 3 procent, wat een erbarmelijke statistiek is als centrumspits. Omgerekend per 90 minuten bereikte Tim Kleindienst ook slechts 0,14 doelpunt. Ook dat is een erg matige parameter. Nochtans moest Kleindienst volgens het model van de expected goals minstens vier doelpunten gescoord hebben uit zijn vergaarde doelkansen. Kleindienst kan onmogelijk gezien worden als de schuldige voor de sportieve malaise bij Gent, maar een grote bijdrage leverde hij evenmin.

KLEINDIENST ANTWOORDT 

't Is daarom dat AA Gent zijn geflopte aanvaller in januari alweer liet vertrekken. FC Heidenheim, de ex-club van Tim Kleindienst, ontving hem terug met open armen. En daar pikt hij tegenwoordig terug aan op zijn gewoonlijk niveau. In zijn vier gespeelde competitiewedstrijden trof Kleindienst al telkens raak, en zijn doelpuntenteller staat momenteel al op vijf stuks. Per negentig minuten scoort Kleindienst maar liefst 1,45 doelpunt, wat een enorm contrast inhoudt tegenover zijn frequentie bij AA Gent dat amper 0,14 doelpunt bedroeg.



In de 2. Bundesliga toont Tim Kleindienst zich bijgevolg ook heel wat efficiënter. Zijn vijf gemaakte doelpunten uit dertien pogingen is alvast een erg knap resultaat. Met een efficiëntie voor doel van 38 procent behoort hij zelfs al tot de beste spitsen van de Duitse tweede klasse. Ter herinnering, zijn efficiëntie bij AA Gent lag op een bedroevend lage drie procent. En zelfs in de expected goals presteert Kleindienst tegenwoordig uitermate positief. Hoewel hij reeds vijf doelpunten lukte, werden er volgens datzelfde wetenschappelijk model maar 2,27 goals verwacht.

HEIN MINIMALISEERT 

't Is maar de vraag hoe ze bij AA Gent vandaag staan tegenover de recente explosie van Tim Kleindienst. FC Heidenheim kon trouwens ook een aankoopoptie bedingen in de huurdeal, maar daarvan is een richtprijs niet geweten. Kleindienst geeft Hein Vanhaezebrouck dus lik op stuk, nadat de coach hem volledig afschreef in zijn ploeg. “Maar AA Gent vergelijken met Heidenheim heeft geen enkele zin”, gaf Vanhaezebrouck daar eerder al duiding aan. 



“Hij keert terug naar de ploeg die hij kent en kan zich dus meteen integreren. Heidenheim is tweede klasse, dus misschien is dat ook makkelijker.” Tja. Toch wordt het spannend om te volgen hoe Tim Kleindienst zijn evolutie doorzet in de 2. Bundesliga. Misschien kan AA Gent straks financieel profiteren van zijn uitstekende vorm, als hij dan toch geen toekomst meer zou hebben in de Ghelamco Arena. Anderzijds lopen de Buffalo's het risico om een vlotscorende spits te gemakkelijk te laten vertrekken. Per slot van rekening staat dergelijk profiel hoog genoteerd op het verlanglijstje voor het volgende voetbalseizoen ...

LEES OOK: ‘Uniek fenomeen’ in JPL: “De rest kijkt machteloos toe”

Een flater van Vanhaezebrouck?

Meest recent

‘Van Bommel gooit Vanaken per direct uit basis’

Hans Vanaken maakte tegen Genk een sterke comeback, maar bij de Rode Duivels begint hij opnieuw ...

260
260
Jonathan Lardot velt oordeel over rode kaart Antwerp

Royal Antwerp FC verloor afgelopen speeldag van Union SG. Vlak na rust kreeg Bahmed Deuff twee keer ...

8
8
Mancini roept ferme waarschuwing richting Rode Duivels

De Rode Duivels hebben een sterk WK achter de rug, maar het tijdperk onder Rudi Garcia is voorbij. ...

26
26
De Meyer vreest ontslag bij STVV: “Gevaarlijk moment”

Sint-Truiden verbaasde vorig seizoen vriend en vijand in de Jupiler Pro League onder Wouter ...

41
41
Eerste training van Bommel: Duivel geeft direct verstek

De Rode Duivels zijn aan het hoofdstuk onder Mark van Bommel begonnen. De Nederlandse oefenmeester ...

211
211
KRC Genk-duo snoeihard aangepakt: “Dat is het probleem”

KRC Genk ging afgelopen speeldag roemloos onderuit tegen Club Brugge. De Limburgers zijn onder Jess ...

207
207
Antwerp blijft inzetten op jeugd en bindt toptalent

Royal Antwerp FC richtte de blik de afgelopen jaren steeds vaker naar de eigen jeugd. The Great Old ...

37
37
Defour zet vraagtekens bij keuzes van Bruno

Steven Defour heeft vraagtekens geplaatst bij de keuzes van Anderlecht-trainer Vitor Bruno. Vooral ...

66
66
Stijnen en Nainggolan scheppen duidelijkheid over 'ruzie'

Géén Radja Nainggolan in de selectie van Patro Eisden afgelopen weekend. Achteraf ...

93
93
Alarmbellen op de Bosuil: Antwerp moet opletten

Royal Antwerp FC is niet goed bezig. De Great Old heeft amper 7 op 21 geboekt en ze moeten vooral ...

177
177
Sibierski en Bruno maken Anderlecht weer interessant

Bij RSC Anderlecht namen ze weer een nieuwe start. Voorlopig zijn we wel gecharmeerd door het werk ...

381
381
Croonen verklaart waarom Genk Burgess liet schieten

KRC Genk heeft puur individueel gekeken een zeer goede kern. Waarnemers zijn het er echter over eens ...

388
388
Vanwesemael geeft duidelijk aan wat er misloopt bij STVV

STVV leek op weg naar een goede start van het seizoen, maar de nul op zes tegen SK Beveren en KVC ...

57
57
Anderlecht zet trainer op straat

Een ontslag bij RSC Anderlecht. De Brusselaars hebben Jelle Coene de deur gewezen. Die boekte zeer ...

408
408
KRC Genk met povere start: Thorup benoemt problemen

Jess Thorup is niet goed begonnen bij KRC Genk. De Limburgers mikken op de top drie, maar met een 9 ...

149
149
Bruno ziet drie absolute sterkhouders opstaan bij Anderlecht

RSC Anderlecht kende een goede start van het seizoen. Ze haken aan bij de top in de klassering en ...

348
348
Ontslagvraag op tafel bij KV Mechelen: “Forse uitspraken”

KV Mechelen speelde afgelopen speeldag doelpuntenloos gelijk tegen Lommel en Malinwa staat nog ...

312
312
‘Blessureverdict Ordonez gooit transferplannen in de war’

Joel Ordonez stond al een paar keer dichtbij een transfer. Afgelopen zomer leek de centrale ...

151
151
‘La Louvière hakt knoop door over Edward Still’

La Louvière ging afgelopen speeldag met 2-0 onderuit tegen rechtstreekse concurrent ...

143
143
Code rood bij KRC Genk: Jess Thorup in de problemen?

KRC Genk ging afgelopen speeldag roemloos onderuit tegen Club Brugge. De formatie van Jess Thorup is ...

324
324
Anderlecht en Vitor Bruno krijgen ferme waarschuwing

RSC Anderlecht boekte afgelopen speeldag een 3-0 zege tegen Zulte Waregem. Paars-Wit sprong daardoor ...

241
241
'Club Brugge incasseert ferme tegenslag Joel Ordonez'

Joel Ordonez werd al verschillende keren in verband gebracht met een knaltransfer, maar de ...

292
292
'KV Mechelen zet druk op Vanderbiest: twee opvolgers''

KV Mechelen zit in de hoek waar de klappen vallen. Vorig seizoen was Malinwa nog de grote revelatie ...

245
245
Sensationele comeback: twee trainers ruiken bloed in CPL

Ook in de Challenger Pro League is de eerste fase van de competitie achter de rug. En daarbij vallen ...

205
205
TRANSFERUURTJE: ‘JPL-ontslag nakend, comeback bij STVV’

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

365
365

Meer sportnieuws