Club stoot plots op stevige spitsenkwestie

1448 stemmen
Club stoot plots op stevige spitsenkwestie

Loïs Openda beleefde dit seizoen een verschroeiende start bij Vitesse Arnhem. De huurling van Club Brugge ontdekte opeens zijn torinstinct, maar ondertussen dateert zijn laatste competitiedoelpunt alweer sinds 23 december 2020. Openda's rendement blijft dus een groot werkpunt. Na zijn huurbeurt (zonder aankoopoptie) keert Openda in juli terug naar Club Brugge. En  dan luidt vraag waar zijn toekomst zal liggen.


DROOMSTART 

Amper 5 doelpunten in 53 officiële wedstrijden. Een killer was Loïs Openda allerminst bij Club Brugge. De geboren Luikenaar is niet bepaald een spectaculaire spits, maar hij zaait door zijn enorme snelheid en inzet wel telkens paniek bij de tegenstander. In het tussenseizoen achtte Philippe Clement de 21-jarige niet klaar om een grote rol van betekenis te spelen. Volgens de Brugse coach heeft Openda nochtans alles om door te breken op Jan Breydel, maar dan mag hij wel geen stappen overslaan in zijn ontwikkeling. Die boodschap kwam goed aan bij Openda, die dit seizoen op uitleenbasis aan de slag is bij Vitesse Arnhem, vorig seizoen het nummer zeven in de Nederlandse Eredivisie.

Een belangrijke kanttekening hierbij is dat Club Brugge geen aankoopoptie opnam in de huurdeal met de Gelderlanders. Ook al kon Loïs Openda in Brugge zijn grote doorbraak nog niet forceren, de club blijft wel keihard geloven in zijn kwaliteit en talent. En dat vertrouwen is wederzijds blijkbaar. Openda liet namelijk al meermaals verstaan dat hij na zijn uitleenbeurt aan Vitesse veel sterker wil terugkeren naar Club Brugge. In het seizoensbegin was Openda alvast één van de grote revelaties in de Eredivisie. Waar Openda bij Club Brugge 53 officiële wedstrijden nodig had om 5 doelpunten te scoren, lukte dat hem datzelfde aantal doelpunten voor Vitesse in amper 9 matchen. 



De Nederlandse pers werd bijgevolg helemaal wild en lyrisch van de Club Brugge-huurling, en al gauw werd hij getipt om te prolongeren naar de titel van topschutter. Hoezo, Loïs Openda heeft geen neus voor doelpunten? De jonge aanvaller wist zelfs al enkele stukjes clubgeschiedenis te schrijven voor zijn tijdelijke werkgever. Vitesse, de surprise van de Eredivisie, wist eind oktober bijvoorbeeld te winnen van PSV Eindhoven, en dat was groot nieuws. Die bewuste zege betekende niet alleen de eerste thuisoverwinning van Vitesse in 23 jaar tijd tegen PSV, maar eveneens de eerste zege van de Gelderlanders tegen Eindhovenaren in de laatste zeven jaar. En de winning goal kwam er via Loïs Openda. Who else?

OPENDA ONDER DRUK

Voor hoofdcoach Thomas Letsch is Loïs Openda een erg belangrijke pion in zijn tactisch strijdplan. De ex-trainer van RB Salzburg maakt dankbaar gebruik van Openda's snelheid, arbeid en aspiratie. Zelfs toen de spits tijdens zijn eerste drie competitiewedstrijden voor Vitesse een karrenvracht aan doelkansen miste, en toen geen enkele keer tot scoren kwam, liet Letsch hem in de basis staan. Dat grote vertrouwen betaalde Opende uiteindelijk ook helemaal terug: in zijn eerste negen Eredivisie-wedstrijden wist hij namelijk vijf doelpunten te scoren. Maar daarna kende Openda een grote terugval op het gebied van goals.



Sinds die straffe reeks van vijf doelpunten in negen competitiewedstrijden kon hij nog slechts één keer de netten doen trillen in de Eredivisie. In het huidige kalenderjaar 2021 scoorde hij bijvoorbeeld enkel nog maar in de Toto KNVB beker. Loïs Openda's laatste competitiedoelpunt dateert al van 23 december 2020, en die dalende efficiëntie begint stilaan zorgen te baren in de Nederlandse pers. In dat opzicht is Openda het slachtoffer van zijn uitermate straffe start bij Vitesse. Hoewel hij nooit een natural born killer was, worden zijn prestaties nog steeds afgemeten met die vijf doelpunten in zijn eerste negen competitiewedstrijden.

GEGENPRESS 

Loïs Openda is een ideale spits voor de gehanteerde aanvallende tactiek van Thomas Letsch, waar hij door zijn frivoliteit en inzet veel kansen creëerde. Vitesse is na Ajax de ploeg die het meest pressing voert in de Eredivisie, en dan is een type-Openda een erg dankbare optie voorin. Letsch voert de gegenpress-filosofie van het Red Bull-concern door bij Vitesse, vergelijkbaar met wat KV Oostende dit seizoen ook realiseert in de Jupiler Pro League. Maar Openda heeft dus nog één groot werkpunt, en dat is zijn efficiëntie. 



Hoewel Loïs Openda eerder deze maand nog de grote held was in de kwartfinale van de Toto KNVB beker, hij scoorde namelijk de winning-goal in kwartfinale tegen Excelsior, zwijgt zijn kanon in de Eredivisie al zeven opeenvolgende competitiewedstrijden. Daarin poogde hij ook amper vier ondernemingen naar het vijandige doel, wat best wel een zorgwekkende statistiek is. Op die manier wordt het wel heel moeilijk voor Openda om zijn veelbesproken rendement op te voeren. Maar desondanks blijft Thomas Letsch hem voluit het vertrouwen gunnen.

EFFICIËNTIE EN REGELMAAT

Loïs Openda scoorde in totaliteit al zes competitiedoelpunten voor de huidige nummer vier in de Eredivisie. Met dat aantal is de 21-jarige spits tegenwoordig na Chelsea-huurling Armando Broja de meest scorende speler van Vitesse. Maar om tot die zes competitiedoelpunten te komen had Openda maar liefst 34 doelpogingen nodig. Zijn efficiëntie voor doel ligt daarmee op een erg matige 17 procent, dat is niet bepaald een paramater van een doelpuntenmachine. Op dat vlak is Openda de zeventiende efficiëntste spits van de Eredivisie. En dat is toch wel wat magertjes bij een ploeg die volop meestrijdt voor de derde plaats in de Nederlandse competitie.



Loïs Openda lukte zijn zes gescoorde competitiedoelpunten in een tijdspanne van 1.626 minuten. Dat betekent dat hij op gemiddelde basis om de drie wedstrijden goed is voor één doelpunt. Dat is ook geen indrukwekkende efficiëntie, iets wat blijkt uit zijn 19de positie in dat desbetreffende klassement onder zijn positionele collega's. Met 0,33 doelpunt per 90 minuten is Openda ook de minst frequente scorende spits van Vitesse. Zijn collega's Oussama Darfalou (0,47) en Armando Broja (0,61) scoren opmerkelijk vlotter dan Openda. Nochtans zijn beide spitsen ook geen echte killers, maar ze brengen wel veel meer rendement.

TERUG NAAR BRUGGE 

Bij Club Brugge houden ze de ontwikkeling van Loïs Openda nauwlettend in het oog. In het seizoensbegin was men op Jan Breydel alvast positief verrast over het rendement van hun verhuurde spits. In die optiek moesten we spontaan terugdenken aan een uitspraak van ex-Club-coach Ivan Leko in 2019. “Over twee jaar kan hij 15 miljoen euro waard zijn.” Een boude uitspraak van de Kroatische coach, die hem in vergelijking met Philippe Clement toen wél voluit zijn kans gaf.

In juli keert Loïs Openda na zijn huurbeurt aan Vitesse terug naar Club Brugge. Als centrale spits zal hij dan moeten optornen tegen de incontournable Bas Dost, terwijl er ook nog stevige concurrentie zal heersen van Charles De Ketelaere, David Okereke, Youssouph Badji en Daniel Perez. Daarnaast keren ook Michael Krmencik en Emmanuel Dennis op papier nog terug van hun respectievelijke uitleenbeurt aan PAOK Saloniki en FC Köln. 



Ook al scherpt Loïs Openda dit seizoen zijn statistieken stevig aan, een echte killer in de box zal hij wellicht nooit worden. Dat hoeft ook niet, een speler met zijn kwaliteiten kan namelijk op verschillende manieren een grote meerwaarde leveren. Dat beseft Thomas Letsch bij Vitesse dus ook. De Duitser verwacht geen vijftien doelpunten in één seizoen, maar hij gebruikt Openda op zijn sterkste punten. 't Is maar de vraag of het profiel van Openda straks ook nog in het plaatje past van Philippe Clement. In de Brugse filosofie wordt er van een centrale spits immers vooral doelpunten verwacht.  En dan is 6 doelpunten in 21 competitiewedstrijden wellicht wat te weinig.

LEES OOK: Garcia over niet-selectie Duivels: "Moeilijkste keuze ooit"

Moet Club hem een herkansing geven?

Meest recent

'Anderlecht opent gesprekken met ex-speler van Ajax'

RSC Anderlecht heeft nood aan snelle, creatieve flankaanvallers. Dat is al jaren een gemis, nog meer ...

0
0
'Pocognoli stuit meteen op eerste hindernis bij Anderlecht'

Pocognoli bij Anderlecht klinkt op het eerste gezicht logisch. Een vrije trainer, kampioen met Union ...

585
585
Real Madrid verrast compleet: "We boden 150 miljoen op hem"

Florentino Perez liet weten dat Real Madrid een bod van 150 miljoen euro ging doen op een speler van ...

128
128
Schoonmaak FCV Dender: dertien spelers officieel weg

FCV Dender nam na de degradatie naar de Challenger Pro League al afscheid van trainer Yannick ...

49
49
Antwerp rondt deal af en plukt speler weg bij Genk

Royal Antwerp FC is volop bezig om de markt te verkennen. Voorlopig haalt de club alleen maar jonge ...

122
122
KRC Genk haalt slag thuis met nieuw contract

Racing Genk blijft inzetten op het laten doorbreken van talent van eigen bodem. De Limburgers hebben ...

63
63
'Huerta kan Anderlecht mogelijk pak meer opleveren'

RSC Anderlecht is onderhandelingen aan het voeren omtrent een transfer van César Huerta. De ...

212
212
'Smaakmakers Westerlo grof wild: JPL-topclubs én buitenland'

Bij KVC Westerlo gaan ze een zeer drukke zomermercato tegemoet. De Kemphanen kenden een goed seizoen ...

96
96
Maamar dropt bommetje: kassa rinkelt in Anderlecht

Het water staat RSC Anderlecht intussen al een tijdje niet meer aan de lippen, maar elke euro blijft ...

444
444
'Solden bij Antwerp: trio goudhaantjes richting exit'

Deels uit financiële noodzaak trekt Antwerp meer dan ooit de kaart van de jeugd. Gelukkig is er ...

435
435
'Anderlecht zoekt verdediger: oude bekende in beeld'

Antoine Sibierski moet straks heel wat vacatures zien te vullen bij RSC Anderlecht, maar defensieve ...

372
372
'Chelsea shopt bij Club Brugge: bod van 45 miljoen'

Nadat de lat de voorbije jaren al alsmaar hoger werd gelegd, zal de kassa bij Club Brugge ook deze ...

824
824
Ruben Van Gucht ziet VRT ingrijpen: WK-plan zindert na

Jarenlang was het een vertrouwd beeld: Ruben Van Gucht die vanop de grootste voetbaltoernooien ter ...

194
194
Garcia kijkt ogen uit met Vanaken: “Wat wil je nog meer?”

Hans Vanaken werd lang over het hoofd gezien bij de Belgische nationale ploeg. De middenvelder koos ...

254
254
Alderweireld hangt vuile was Eden Hazard buiten

De Rode Duivels zijn aangekomen in de Verenigde Staten en de eerste tegenstander op het WK is ...

379
379
Koeman slaat keihard terug na deceptie: ref afgemaakt

Nederland heeft een twijfelachtige voorbereiding voor het WK in de Verenigde Staten, Mexico en ...

55
55
‘Anderlecht-trio grof wild op transfermarkt’

RSC Anderlecht is zich aan het voorbereiden op volgend seizoen. Paars-Wit zoekt nog naar een nieuwe ...

557
557
Pijnlijke boodschap Openda: einde verhaal Rode Duivels?

Er was een tijd dat Loïs Openda niet weg te denken was uit de selectie van de Rode Duivels, ...

210
210
Real Madrid sluit historische deal: 100 miljoen euro

Real Madrid kende een minder seizoen en zal volgend seizoen weer op zoek gaan naar prijzen. ...

174
174
BV-koppel Breckx-Vandenberghe legt VTM-kijker het zwijgen op

Iedereen dacht Maarten Breckx en Lies Vandenberghe te kennen. Als geliefd koppel, als collega's bij ...

67
67
Michel Platini sleept Gianni Infantino voor de rechter

Er heerst een conflict tussen UEFA en FIFA-bobo’s Michel Platini en Gianni Infantino. De twee ...

95
95
KV Kortrijk stelt nieuwe pion voor: ‘Belangrijke rol’

Het WK staat voor de deur, maar de Belgische clubs zijn uiteraard orde op zaken aan het stellen om ...

74
74
VS verklaart oorlog aan Iran: WK-spanning ontploft

De situatie tussen de Verenigde Staten en Iran dreigt te escaleren. De tegenstander van de Rode ...

473
473
Garcia onthult: deze drie talenten bonken op de deur

De Rode Duivels bereiden zich voor op het WK in de Verenigde Staten, Mexico en Canada. Bondscoach ...

274
274
TRANSFERUURTJE: ‘Club aast op record, Anderlecht verkoopt’

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

612
612

Meer sportnieuws