Club stoot plots op stevige spitsenkwestie

door
Club stoot plots op stevige spitsenkwestie

Loïs Openda beleefde dit seizoen een verschroeiende start bij Vitesse Arnhem. De huurling van Club Brugge ontdekte opeens zijn torinstinct, maar ondertussen dateert zijn laatste competitiedoelpunt alweer sinds 23 december 2020. Openda's rendement blijft dus een groot werkpunt. Na zijn huurbeurt (zonder aankoopoptie) keert Openda in juli terug naar Club Brugge. En  dan luidt vraag waar zijn toekomst zal liggen.


DROOMSTART 

Amper 5 doelpunten in 53 officiële wedstrijden. Een killer was Loïs Openda allerminst bij Club Brugge. De geboren Luikenaar is niet bepaald een spectaculaire spits, maar hij zaait door zijn enorme snelheid en inzet wel telkens paniek bij de tegenstander. In het tussenseizoen achtte Philippe Clement de 21-jarige niet klaar om een grote rol van betekenis te spelen. Volgens de Brugse coach heeft Openda nochtans alles om door te breken op Jan Breydel, maar dan mag hij wel geen stappen overslaan in zijn ontwikkeling. Die boodschap kwam goed aan bij Openda, die dit seizoen op uitleenbasis aan de slag is bij Vitesse Arnhem, vorig seizoen het nummer zeven in de Nederlandse Eredivisie.

Een belangrijke kanttekening hierbij is dat Club Brugge geen aankoopoptie opnam in de huurdeal met de Gelderlanders. Ook al kon Loïs Openda in Brugge zijn grote doorbraak nog niet forceren, de club blijft wel keihard geloven in zijn kwaliteit en talent. En dat vertrouwen is wederzijds blijkbaar. Openda liet namelijk al meermaals verstaan dat hij na zijn uitleenbeurt aan Vitesse veel sterker wil terugkeren naar Club Brugge. In het seizoensbegin was Openda alvast één van de grote revelaties in de Eredivisie. Waar Openda bij Club Brugge 53 officiële wedstrijden nodig had om 5 doelpunten te scoren, lukte dat hem datzelfde aantal doelpunten voor Vitesse in amper 9 matchen. 



De Nederlandse pers werd bijgevolg helemaal wild en lyrisch van de Club Brugge-huurling, en al gauw werd hij getipt om te prolongeren naar de titel van topschutter. Hoezo, Loïs Openda heeft geen neus voor doelpunten? De jonge aanvaller wist zelfs al enkele stukjes clubgeschiedenis te schrijven voor zijn tijdelijke werkgever. Vitesse, de surprise van de Eredivisie, wist eind oktober bijvoorbeeld te winnen van PSV Eindhoven, en dat was groot nieuws. Die bewuste zege betekende niet alleen de eerste thuisoverwinning van Vitesse in 23 jaar tijd tegen PSV, maar eveneens de eerste zege van de Gelderlanders tegen Eindhovenaren in de laatste zeven jaar. En de winning goal kwam er via Loïs Openda. Who else?

OPENDA ONDER DRUK

Voor hoofdcoach Thomas Letsch is Loïs Openda een erg belangrijke pion in zijn tactisch strijdplan. De ex-trainer van RB Salzburg maakt dankbaar gebruik van Openda's snelheid, arbeid en aspiratie. Zelfs toen de spits tijdens zijn eerste drie competitiewedstrijden voor Vitesse een karrenvracht aan doelkansen miste, en toen geen enkele keer tot scoren kwam, liet Letsch hem in de basis staan. Dat grote vertrouwen betaalde Opende uiteindelijk ook helemaal terug: in zijn eerste negen Eredivisie-wedstrijden wist hij namelijk vijf doelpunten te scoren. Maar daarna kende Openda een grote terugval op het gebied van goals.



Sinds die straffe reeks van vijf doelpunten in negen competitiewedstrijden kon hij nog slechts één keer de netten doen trillen in de Eredivisie. In het huidige kalenderjaar 2021 scoorde hij bijvoorbeeld enkel nog maar in de Toto KNVB beker. Loïs Openda's laatste competitiedoelpunt dateert al van 23 december 2020, en die dalende efficiëntie begint stilaan zorgen te baren in de Nederlandse pers. In dat opzicht is Openda het slachtoffer van zijn uitermate straffe start bij Vitesse. Hoewel hij nooit een natural born killer was, worden zijn prestaties nog steeds afgemeten met die vijf doelpunten in zijn eerste negen competitiewedstrijden.

GEGENPRESS 

Loïs Openda is een ideale spits voor de gehanteerde aanvallende tactiek van Thomas Letsch, waar hij door zijn frivoliteit en inzet veel kansen creëerde. Vitesse is na Ajax de ploeg die het meest pressing voert in de Eredivisie, en dan is een type-Openda een erg dankbare optie voorin. Letsch voert de gegenpress-filosofie van het Red Bull-concern door bij Vitesse, vergelijkbaar met wat KV Oostende dit seizoen ook realiseert in de Jupiler Pro League. Maar Openda heeft dus nog één groot werkpunt, en dat is zijn efficiëntie. 



Hoewel Loïs Openda eerder deze maand nog de grote held was in de kwartfinale van de Toto KNVB beker, hij scoorde namelijk de winning-goal in kwartfinale tegen Excelsior, zwijgt zijn kanon in de Eredivisie al zeven opeenvolgende competitiewedstrijden. Daarin poogde hij ook amper vier ondernemingen naar het vijandige doel, wat best wel een zorgwekkende statistiek is. Op die manier wordt het wel heel moeilijk voor Openda om zijn veelbesproken rendement op te voeren. Maar desondanks blijft Thomas Letsch hem voluit het vertrouwen gunnen.

EFFICIËNTIE EN REGELMAAT

Loïs Openda scoorde in totaliteit al zes competitiedoelpunten voor de huidige nummer vier in de Eredivisie. Met dat aantal is de 21-jarige spits tegenwoordig na Chelsea-huurling Armando Broja de meest scorende speler van Vitesse. Maar om tot die zes competitiedoelpunten te komen had Openda maar liefst 34 doelpogingen nodig. Zijn efficiëntie voor doel ligt daarmee op een erg matige 17 procent, dat is niet bepaald een paramater van een doelpuntenmachine. Op dat vlak is Openda de zeventiende efficiëntste spits van de Eredivisie. En dat is toch wel wat magertjes bij een ploeg die volop meestrijdt voor de derde plaats in de Nederlandse competitie.



Loïs Openda lukte zijn zes gescoorde competitiedoelpunten in een tijdspanne van 1.626 minuten. Dat betekent dat hij op gemiddelde basis om de drie wedstrijden goed is voor één doelpunt. Dat is ook geen indrukwekkende efficiëntie, iets wat blijkt uit zijn 19de positie in dat desbetreffende klassement onder zijn positionele collega's. Met 0,33 doelpunt per 90 minuten is Openda ook de minst frequente scorende spits van Vitesse. Zijn collega's Oussama Darfalou (0,47) en Armando Broja (0,61) scoren opmerkelijk vlotter dan Openda. Nochtans zijn beide spitsen ook geen echte killers, maar ze brengen wel veel meer rendement.

TERUG NAAR BRUGGE 

Bij Club Brugge houden ze de ontwikkeling van Loïs Openda nauwlettend in het oog. In het seizoensbegin was men op Jan Breydel alvast positief verrast over het rendement van hun verhuurde spits. In die optiek moesten we spontaan terugdenken aan een uitspraak van ex-Club-coach Ivan Leko in 2019. “Over twee jaar kan hij 15 miljoen euro waard zijn.” Een boude uitspraak van de Kroatische coach, die hem in vergelijking met Philippe Clement toen wél voluit zijn kans gaf.

In juli keert Loïs Openda na zijn huurbeurt aan Vitesse terug naar Club Brugge. Als centrale spits zal hij dan moeten optornen tegen de incontournable Bas Dost, terwijl er ook nog stevige concurrentie zal heersen van Charles De Ketelaere, David Okereke, Youssouph Badji en Daniel Perez. Daarnaast keren ook Michael Krmencik en Emmanuel Dennis op papier nog terug van hun respectievelijke uitleenbeurt aan PAOK Saloniki en FC Köln. 



Ook al scherpt Loïs Openda dit seizoen zijn statistieken stevig aan, een echte killer in de box zal hij wellicht nooit worden. Dat hoeft ook niet, een speler met zijn kwaliteiten kan namelijk op verschillende manieren een grote meerwaarde leveren. Dat beseft Thomas Letsch bij Vitesse dus ook. De Duitser verwacht geen vijftien doelpunten in één seizoen, maar hij gebruikt Openda op zijn sterkste punten. 't Is maar de vraag of het profiel van Openda straks ook nog in het plaatje past van Philippe Clement. In de Brugse filosofie wordt er van een centrale spits immers vooral doelpunten verwacht.  En dan is 6 doelpunten in 21 competitiewedstrijden wellicht wat te weinig.

LEES OOK: 'Barça blijft doorduwen voor deal met Club'

Moet Club hem een herkansing geven?

Meest recent

Kompany doet straffe voorspelling na ongezien spektakel

Paris Saint-Germain en Bayern München hebben dinsdagavond een spektakelstuk op de mat gelegd ...

107
107
'Barça blijft doorduwen voor deal met Club'

Club Brugge hoopt de komende weken zijn seizoen in eigen land nog te bekronen met de landstitel, ...

89
89
9 GOALS! PSG klopt Bayern na waanzinnig kijkstuk

De hele voetbalwereld keek uit naar de clash tussen PSG en Bayern München in de halve finale ...

93
93
'Standard stuurt oude bekende weer wandelen'

Bij Standard belooft het alweer een zeer drukke transferzomer te gaan worden. De Rouches moeten op ...

66
66
Kerkhofs benoemt het probleem voor licentie Sporting Hasselt

Vorig weekend kon Sporting Hasselt een stevig feestje bouwen, want het veroverde de titel in eerste ...

99
99
Sensatie in PSG-Bayern, maar was penalty wel terecht?

De voetbalwereld zit dinsdagavond op het puntje van zijn stoel voor de kraker tussen Paris ...

112
112
'Club vist op bekend terrein: nieuw parel op komst'

Bij Club Brugge kunnen ze trots zijn op de prestaties van NXT dit seizoen. In 1B beleefden de ...

105
105
Om deze reden liet Stijnen plots zijn assistent invallen

Patro Eisden sneuvelde maandagavond in de halve finale van de play-offs in de Challenger Pro League ...

79
79
'Club moet stevig dokken voor droomaanwinst'

Bij Club Brugge lijken ze stilaan te beginnen aan hun zomermercato. De eerste transfertargets ...

209
209
'Cercle Brugge ruikt plots miljoenen voor Belgische invaller'

Bij Cercle Brugge zullen er in de zomer ook wel de nodige spelers het team gaan verlaten. Eén ...

132
132
KRC Genk met énorm probleem: cijfers spreken boekdelen

KRC Genk speelde 1-1 tegen Standard. Net als tegen Sporting Charleroi misten de Limburgers een ...

159
159
Genadeklap voor Club-lieveling: één blunder werd hem fataal

Bij Club Brugge volstaat één moment om een heel seizoen te veranderen. Een speler die ...

250
250
'Club Brugge gaat voor nieuwe transferdeal à la Forbs'

Club Brugge gaat een heel drukke zomermeracto tegemoet. Blauw-Zwart zal in elke sector stevig moeten ...

248
248
'Anderlecht neemt standpunt in: Sardella mist deze duels'

Killian Sardella kreeg afgelopen weekend een veelbesproken rode kaart tegen Union SG. De verdediger ...

134
134
Verhuurde JPL-spelers: goals en assists bij de vleet

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

47
47
Club Brugge deelt groot nieuws: record aan diggelen

Dankzij een zes op zes tegen KV Mechelen en AA Gent blijft Club Brugge in de nek hijgen van Union. ...

228
228
'Anderlecht hakt knoop door over comeback huurlingen'

Wie de nieuwe sportief directeur moet worden blijft voorlopig een vraagteken, maar dat er komende ...

412
412
Paspoortbom barst: Hoefkens midden in Nederlandse storm

Een paspoortschandaal bij onze noorderburen zet het Nederlandse voetbal op scherp. Hoofdrolspelers ...

111
111
'Club Brugge plukt Antwerp kaal: details lekken uit'

Deels uit financiële noodzaak trekt Antwerp tegenwoordig meer dan ooit de kaart van de jeugd. ...

667
667
'Bommetje bij Club Brugge: jackpot voor bankzitter?'

Club Brugge gaat andermaal een lucratieve zomer tegemoet, waarin tal van sterkhouders de kassa ...

332
332
'Leegloop in Anderlecht: nieuwkomer laat kassa rinkelen'

RSC Anderlecht kan maar beter snel een sportieve baas aanstellen, want de Brusselaars stevenen ...

508
508
'Dilemma bij Club Brugge: play-offheld richting exit'

Dankzij een zes op zes tegen KV Mechelen en AA Gent blijft Club Brugge in het spoor van koploper ...

438
438
'Klopjacht op De Cat: drie grootmachten duwen door'

RSC Anderlecht heeft geen tijd om stil te staan bij de nul op zes tegen STVV en Union, want zondag ...

444
444
Mulder haalt uit naar bondscoach: "Om stil van te worden"

Jan Mulder weet nog altijd hoe hij een bal moet raken, maar tegenwoordig treft hij vooral met ...

79
79
‘Knaltransfer STVV-sterkhouder: twee clubs dringen aan’

Sint-Truiden VV is dit seizoen dé grote revelatie van de Jupiler Pro League. De formatie van ...

74
74

Meer sportnieuws