Club stoot plots op stevige spitsenkwestie

1448
Club stoot plots op stevige spitsenkwestie

Loïs Openda beleefde dit seizoen een verschroeiende start bij Vitesse Arnhem. De huurling van Club Brugge ontdekte opeens zijn torinstinct, maar ondertussen dateert zijn laatste competitiedoelpunt alweer sinds 23 december 2020. Openda's rendement blijft dus een groot werkpunt. Na zijn huurbeurt (zonder aankoopoptie) keert Openda in juli terug naar Club Brugge. En  dan luidt vraag waar zijn toekomst zal liggen.


DROOMSTART 

Amper 5 doelpunten in 53 officiële wedstrijden. Een killer was Loïs Openda allerminst bij Club Brugge. De geboren Luikenaar is niet bepaald een spectaculaire spits, maar hij zaait door zijn enorme snelheid en inzet wel telkens paniek bij de tegenstander. In het tussenseizoen achtte Philippe Clement de 21-jarige niet klaar om een grote rol van betekenis te spelen. Volgens de Brugse coach heeft Openda nochtans alles om door te breken op Jan Breydel, maar dan mag hij wel geen stappen overslaan in zijn ontwikkeling. Die boodschap kwam goed aan bij Openda, die dit seizoen op uitleenbasis aan de slag is bij Vitesse Arnhem, vorig seizoen het nummer zeven in de Nederlandse Eredivisie.

Een belangrijke kanttekening hierbij is dat Club Brugge geen aankoopoptie opnam in de huurdeal met de Gelderlanders. Ook al kon Loïs Openda in Brugge zijn grote doorbraak nog niet forceren, de club blijft wel keihard geloven in zijn kwaliteit en talent. En dat vertrouwen is wederzijds blijkbaar. Openda liet namelijk al meermaals verstaan dat hij na zijn uitleenbeurt aan Vitesse veel sterker wil terugkeren naar Club Brugge. In het seizoensbegin was Openda alvast één van de grote revelaties in de Eredivisie. Waar Openda bij Club Brugge 53 officiële wedstrijden nodig had om 5 doelpunten te scoren, lukte dat hem datzelfde aantal doelpunten voor Vitesse in amper 9 matchen. 



De Nederlandse pers werd bijgevolg helemaal wild en lyrisch van de Club Brugge-huurling, en al gauw werd hij getipt om te prolongeren naar de titel van topschutter. Hoezo, Loïs Openda heeft geen neus voor doelpunten? De jonge aanvaller wist zelfs al enkele stukjes clubgeschiedenis te schrijven voor zijn tijdelijke werkgever. Vitesse, de surprise van de Eredivisie, wist eind oktober bijvoorbeeld te winnen van PSV Eindhoven, en dat was groot nieuws. Die bewuste zege betekende niet alleen de eerste thuisoverwinning van Vitesse in 23 jaar tijd tegen PSV, maar eveneens de eerste zege van de Gelderlanders tegen Eindhovenaren in de laatste zeven jaar. En de winning goal kwam er via Loïs Openda. Who else?

OPENDA ONDER DRUK

Voor hoofdcoach Thomas Letsch is Loïs Openda een erg belangrijke pion in zijn tactisch strijdplan. De ex-trainer van RB Salzburg maakt dankbaar gebruik van Openda's snelheid, arbeid en aspiratie. Zelfs toen de spits tijdens zijn eerste drie competitiewedstrijden voor Vitesse een karrenvracht aan doelkansen miste, en toen geen enkele keer tot scoren kwam, liet Letsch hem in de basis staan. Dat grote vertrouwen betaalde Opende uiteindelijk ook helemaal terug: in zijn eerste negen Eredivisie-wedstrijden wist hij namelijk vijf doelpunten te scoren. Maar daarna kende Openda een grote terugval op het gebied van goals.



Sinds die straffe reeks van vijf doelpunten in negen competitiewedstrijden kon hij nog slechts één keer de netten doen trillen in de Eredivisie. In het huidige kalenderjaar 2021 scoorde hij bijvoorbeeld enkel nog maar in de Toto KNVB beker. Loïs Openda's laatste competitiedoelpunt dateert al van 23 december 2020, en die dalende efficiëntie begint stilaan zorgen te baren in de Nederlandse pers. In dat opzicht is Openda het slachtoffer van zijn uitermate straffe start bij Vitesse. Hoewel hij nooit een natural born killer was, worden zijn prestaties nog steeds afgemeten met die vijf doelpunten in zijn eerste negen competitiewedstrijden.

GEGENPRESS 

Loïs Openda is een ideale spits voor de gehanteerde aanvallende tactiek van Thomas Letsch, waar hij door zijn frivoliteit en inzet veel kansen creëerde. Vitesse is na Ajax de ploeg die het meest pressing voert in de Eredivisie, en dan is een type-Openda een erg dankbare optie voorin. Letsch voert de gegenpress-filosofie van het Red Bull-concern door bij Vitesse, vergelijkbaar met wat KV Oostende dit seizoen ook realiseert in de Jupiler Pro League. Maar Openda heeft dus nog één groot werkpunt, en dat is zijn efficiëntie. 



Hoewel Loïs Openda eerder deze maand nog de grote held was in de kwartfinale van de Toto KNVB beker, hij scoorde namelijk de winning-goal in kwartfinale tegen Excelsior, zwijgt zijn kanon in de Eredivisie al zeven opeenvolgende competitiewedstrijden. Daarin poogde hij ook amper vier ondernemingen naar het vijandige doel, wat best wel een zorgwekkende statistiek is. Op die manier wordt het wel heel moeilijk voor Openda om zijn veelbesproken rendement op te voeren. Maar desondanks blijft Thomas Letsch hem voluit het vertrouwen gunnen.

EFFICIËNTIE EN REGELMAAT

Loïs Openda scoorde in totaliteit al zes competitiedoelpunten voor de huidige nummer vier in de Eredivisie. Met dat aantal is de 21-jarige spits tegenwoordig na Chelsea-huurling Armando Broja de meest scorende speler van Vitesse. Maar om tot die zes competitiedoelpunten te komen had Openda maar liefst 34 doelpogingen nodig. Zijn efficiëntie voor doel ligt daarmee op een erg matige 17 procent, dat is niet bepaald een paramater van een doelpuntenmachine. Op dat vlak is Openda de zeventiende efficiëntste spits van de Eredivisie. En dat is toch wel wat magertjes bij een ploeg die volop meestrijdt voor de derde plaats in de Nederlandse competitie.



Loïs Openda lukte zijn zes gescoorde competitiedoelpunten in een tijdspanne van 1.626 minuten. Dat betekent dat hij op gemiddelde basis om de drie wedstrijden goed is voor één doelpunt. Dat is ook geen indrukwekkende efficiëntie, iets wat blijkt uit zijn 19de positie in dat desbetreffende klassement onder zijn positionele collega's. Met 0,33 doelpunt per 90 minuten is Openda ook de minst frequente scorende spits van Vitesse. Zijn collega's Oussama Darfalou (0,47) en Armando Broja (0,61) scoren opmerkelijk vlotter dan Openda. Nochtans zijn beide spitsen ook geen echte killers, maar ze brengen wel veel meer rendement.

TERUG NAAR BRUGGE 

Bij Club Brugge houden ze de ontwikkeling van Loïs Openda nauwlettend in het oog. In het seizoensbegin was men op Jan Breydel alvast positief verrast over het rendement van hun verhuurde spits. In die optiek moesten we spontaan terugdenken aan een uitspraak van ex-Club-coach Ivan Leko in 2019. “Over twee jaar kan hij 15 miljoen euro waard zijn.” Een boude uitspraak van de Kroatische coach, die hem in vergelijking met Philippe Clement toen wél voluit zijn kans gaf.

In juli keert Loïs Openda na zijn huurbeurt aan Vitesse terug naar Club Brugge. Als centrale spits zal hij dan moeten optornen tegen de incontournable Bas Dost, terwijl er ook nog stevige concurrentie zal heersen van Charles De Ketelaere, David Okereke, Youssouph Badji en Daniel Perez. Daarnaast keren ook Michael Krmencik en Emmanuel Dennis op papier nog terug van hun respectievelijke uitleenbeurt aan PAOK Saloniki en FC Köln. 



Ook al scherpt Loïs Openda dit seizoen zijn statistieken stevig aan, een echte killer in de box zal hij wellicht nooit worden. Dat hoeft ook niet, een speler met zijn kwaliteiten kan namelijk op verschillende manieren een grote meerwaarde leveren. Dat beseft Thomas Letsch bij Vitesse dus ook. De Duitser verwacht geen vijftien doelpunten in één seizoen, maar hij gebruikt Openda op zijn sterkste punten. 't Is maar de vraag of het profiel van Openda straks ook nog in het plaatje past van Philippe Clement. In de Brugse filosofie wordt er van een centrale spits immers vooral doelpunten verwacht.  En dan is 6 doelpunten in 21 competitiewedstrijden wellicht wat te weinig.

LEES OOK: Openda is met late goal weer de held van Lyon

Moet Club hem een herkansing geven?

Meest recent

Dzeko spreekt héél mooie taal over Kompany

Bayern München speelt om 18u30 op het veld van Schalke 04. Dat is geen topper, maar wel een ...

20
20
'Feyenoord en Lyon snuffelden aan sterkhouder STVV'

STVV is wisselvallig aan het seizoen begonnen. De Kanaries zien wel dat een aantal jongens een ...

22
22
Sternal bezorgt RSCA Futures in extra tijd alsnog punt

Om 13u30 gaven Jong AA Gent en RSCA Futures elkaar partij in de Challenger Pro League. Vooral de ...

106
106
Fernandez-Pardo debuteert, Newcastle pakt laat punt

In de Premier League speelde Newcastle in eigen huis tegen Bournemouth. Het was uitkijken of ...

27
27
Ajax - PSV: Jordi Cruijff all-in met groot risico

Om 20u ontvangt Ajax PSV in de eigen ArenA. Het is een cruciaal duel voor de Amsterdammers, want de ...

24
24
Vermeeren terug naar Antwerp: verkeerde keuzes spelen parten

Royal Antwerp FC zorgde voor een grote stunt door Arthur Vermeeren terug te halen. De 21-jarige ...

80
80
Kerkhofs & Verheye leveren stuntwerk op en naast het veld

Sporting Hasselt is niet alleen op het veld aan een opvallende campagne bezig. Ook naast de lijnen ...

38
38
Hautekiet eerlijk: "Of Lazio concreet was voor mij?"

Bij Standard vertrokken er uiteindelijk geen sterkhouders meer, ook al waren er nog de nodige ...

22
22
Bruno moet één belangrijke knoop doorhakken bij Anderlecht

RSC Anderlecht staat voor een tweede grote test in de Jupiler Pro League. Zondag wacht immers KRC ...

229
229
Club meldt groot nieuws vlak voor start Champions League

Volgende week gaat de League Phase in de Champions League van start. De enige Belgische deelnemer, ...

283
283
Cercle gewaarschuwd: Friis geeft mening over swingend Gent

AA Gent is uitstekend aan het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League begonnen. Met 12 op 12 staan ...

106
106
United-insiders doen boekje open: collectieve verbazing over Lammens

In de Premier League wil Manchester United zondag op het veld van Everton zijn eerste uitzege van ...

213
213
Toby Alderweireld en Ruben Van Gucht keihard in de clinch

De spanning liep recent bijzonder hoog op tussen Ruben Van Gucht en Toby Alderweireld. Wat begon als ...

468
468
Standard-Antwerp: supporterssoap kent totale wending

In de Jupiler Pro League staat zaterdagavond het interessante duel tussen Standard en Antwerp FC op ...

143
143
Steun voor zondebok Club: "Zijn shirt weegt 100 kilo"

Club Brugge pakte vrijdagavond de drie punten mee uit het Soevereinstadion, maar maakte tegen Lommel ...

608
608
TRANSFERUURTJE: 'Genk slaat toe bij Anderlecht, zware klap Talbi'

De zomermercato mag in België dan wel voorbij zijn, ploegen kunnen nog steeds spelers verpatsen ...

521
521
Westerlo wrijft zich in de handen met nieuwe aanvalsleider

Westerlo heeft zich deze zomermercato flink geroerd. De Kemphanen haalde bijna een nieuwe selectie ...

92
92
Vanaken eerlijk na speciale wedstrijd tegen Lommel

Club Brugge kreeg vorige speeldag een mokerslag te verwerken met de nederlaag tegen KAA Gent, maar ...

142
142
Hairemans neemt met pijn in het hart afscheid van Antwerp

Geoffrey Hairemans (35) maakt de overstap van Royal Antwerp FC naar Sporting Hasselt. De ...

112
112
Lille stampt hard na en maakt Meunier compleet af

Thomas Meunier vertrok afgelopen zomer transfervrij van Lille naar Sunderland. De Rode Duivel was ...

203
203
Antwerp-fans kloppen op tafel: dreigende taal voor Standard

Vlak voor de topper tussen Standard Luik en Royal Antwerp FC werd plots bekend dat de supporters van ...

141
141
Thorup overweegt drastische Brughmans-keuze

De grote transferverrassing van afgelopen zomermercato was de uitgaande deal van Lucca Brughmans. De ...

412
412
Basispion Club Brugge: "Ben geen 15 miljoen waard"

Club Brugge had nog véél meer geld kunnen vangen op de transfermarkt, maar ze ...

236
236
Smaakmaker voor Union: "Explosief, stevig en prima schot"

In het Belgische voetbal worden er héél veel transfers gedaan. Elke zomer worden de ...

72
72
Nostalgie voor Kompany: "Krijgen steun uit België"

Bayern München is uitstekend begonnen aan het seizoen. Vincent Kompany & co wonnen drie ...

75
75

Meer sportnieuws