Topscouting levert RSCA gouden transferdeal op

996 stemmen
Topscouting levert RSCA gouden transferdeal op

De hoofddoelstelling bij RSC Anderlecht is tweeledig. Er moeten op sportief en financieel vlak goede resultaten geboekt worden. Sporting begint stelselmatig te slagen in die betrachting, en daarin is Paul Mukairu de grote exponent. Hoewel de Nigeriaan de top van zijn kunnen nog niet bereikt heeft, geniet Anderlecht in zijn individueel geval al over uitstekende sportieve en financiële perspectieven.


MUKAIRU OF NIEMAND 

Het siert Peter Verbeke & co. In de slotfase van de tweede zomermercato was de doelstelling erg duidelijk. 't Was Paul Mukairu of niemand meer. En Verbeke hield uiteindelijk zijn woord. De scouts van Anderlecht hielden de Nigeriaanse flankaanvaller al maandenlang in het oog, en op de allerlaatste dag van de zomermercato was het dan eindelijk prijs. Sporting slaagde erin om Mukairu voor één seizoen te huren van het Turkse Antalyaspor, waarbij Anderlecht ook een aankoopoptie kon afdwingen van drie miljoen euro. 

Nochtans slaan veel Belgische clubs traditiegetrouw in paniek tijdens de eindfase van elke transfermercato. In het recente verleden was bij Anderlecht bijvoorbeeld erg vaak het geval. Met de keuze 'Mukairu of niemand', benadrukte Anderlecht het sportieve belang van de inkomende transfers. Ooit was het anders, toen de club te vaak werd aangewezen op het advies van bevriende huismakelaars. Dat ook Vincent Kompany een grote voorstander was van Mukairu's komst, spreekt daarbij boekdelen. 



Paul Mukairu werd oorspronkelijk aangetrokken als opvolger van Jérémy Doku. Op basis van zijn prestaties bij Antalyaspor deed de Nigeriaan wel wat denken aan het goudhaantje uit Neerpede. Mukairu is snel, krachtig, doelgericht, dribbelt veel én hij kan de bal goed bijhouden. Maar daar houdt de vergelijking wel stilaan op, een exacte kopie van Doku is hij niet. Mukairu heeft zijn eigen stijl. Sierlijke sleepbewegingen, veel dribbels. Maar voorlopig wel nog te weinig rendement.

DROOMSTART 

Nochtans was zijn start bij RSC Anderlecht erg efficiënt. Paul Mukairu was op papier sinds 5 oktober een officiële speler van Anderlecht, maar door aanslepende administratieve problemen duurde het nog drie weken vooraleer hij voet zette op Belgische bodem. Mukairu had op Neerpede amper twee trainingen in de benen maar hoofdcoach Vincent Kompany nam zijn nieuwste offensieve aanwinst alsnog op in de eerstvolgende wedstrijdselectie tegen The Great Old.

Amper dertien minuten en één doelpoging. Tijdens zijn grote debuut voor Anderlecht had Paul Mukairu niet veel nodig om zich in de kijker te spelen. Eén schot van de laatste winteraanwinst was voldoende om de 1-0 overwinning tegen Antwerp binnen te slepen. Als binnenkomer kan dat best wel tellen. “Iemand die hard werkt zoals hij, die zo graag het team wil helpen, die moet worden beloond. Zijn doelpunt is zijn beloning”, Kompany heeft het wel voor Mukairu.



Sinds zijn droomstart voor Anderlecht lukte Paul Mukairu slechts nog één doelpunt in zestien competitiewedstrijden. Tegenover dat laag aantal doelpunten staan er wel nog vier assists. Maar de slotsom is dat de Nigeriaan voorlopig te weinig rendement brengt. Flukse dribbels, versnellingen met de bal aan de voet en een onbevangen speelstijl spreken dan wel weer in zijn voordeel. Talent heeft Mukairu met overvloed, maar dat moet nog verder worden ontplooid naar pure kwaliteit. 

PRO EN CONTRA 

Ondanks zijn laag rendement brengt Paul Mukairu toch een grote meerwaarde in de ploeg van Vincent Kompany. De coach probeert zijn 21-jarige flankaanvaller te kneden tot een betere voetballer, en dat lijkt stelselmatig ook te lukken. 't Is daarom net zo vreemd dat Mukairu onlangs zijn basisplaats kwijtspeelde aan Jacob Bruun Larsen, de Deense huurling die voorlopig veel minder brengt dan de Nigeriaan. Die nieuwe wending zorgt ervoor dat Mukairu belangrijke speeltijd mist om zijn volledig potentieel te bereiken.

Want Paul Mukairu is dit seizoen uitgegroeid tot één van de beste flankaanvallers van de Jupiler Pro League. Zijn statistieken met twee doelpunten en vier assists vallen uiteraard nog te licht uit, maar zijn individuele prestaties zijn erg veelbelovend. En enigszins ook kwalitatief. Mukairu is onder alle linker- en rechter flankaanvallers bijvoorbeeld de primus in de succesvolle offensieve acties. Per wedstrijd laat hij namelijk bijna acht dergelijke geslaagde acties noteren. 



Paul Mukairu is ook de koploper bij het aantal verrichte dribbels en versnellingen met de bal aan de voet. Geen enkele andere flankaanvaller kan alvast zijn gemiddelde van elf dribbels per wedstrijd overstijgen. Zijn dribbel-efficiëntie kan anderzijds wel wat beter, met 57 procent aan geslaagde dribbels bezet hij namelijk de zevende plaats. Daarnaast scoort Mukairu bedenkelijk laag in de efficiëntie voor het doel, maar dat is dus allerminst een grote verrassing.

MILJOENEN UIT ROME 

Ook al heeft Paul Mukairu nog veel werkpunten, hij kan toch terecht beschouwd worden als een belangrijke pion in het elftal van Vincent Kompany. Hier en daar werd al opgeworpen dat Anderlecht zinnens is om eind dit seizoen de aankoopoptie te lichten in zijn huurcontract met Antalyaspor. Gezien zijn positieve huidige prestaties, groot potentieel en dito progressiemarge lijkt ons dat alvast een logische en gerechtvaardigde overweging van de club. 

Op 8 januari liet Paul Mukairu ook zelf verstaan dat hij openstaat voor een verlengd verblijf in het Lotto Park. “Ik ben hier graag”, verklaarde hij toen aan La Dernière Heure. “Het was liefde op het eerste gezicht met Anderlecht en er wordt geweldig voor mij gezorgd, dus ik zou heel graag blijven. Maar dat is niet aan mij.” Indien Anderlecht de aankoopoptie licht ten bedrage van 3 miljoen euro, dan zal dit dus beschouwd worden als een logische beslissing. En al zeker gezien de recente grote buitenlandse interesse in Mukairu.



Volgens het Italiaanse Calciomercato ligt AS Roma namelijk op de loer voor Paul Mukairu. De Giallorossi zien in de Anderlecht-huurling een adequate vervanger voor Carles Perez, de jonge Spanjaard die niet overtuigt bij Roma. De club uit de Italiaanse hoofdstad zou alvast zo'n 4,5 tot 5 miljoen euro veil hebben voor Mukairu, en daarmee kan Anderlecht dus een uitstekende financiële zaak realiseren. Deze nieuwe situatie maakt het lichten van de aankoopoptie dus nog interessanter.

50% RENDEMENT 

Indien Anderlecht de aankoopoptie van drie miljoen licht in Mukairu's huurcontract, en hem bijgevolg doorverkoopt voor 4,5 miljoen euro, dan maakt het een mooie winst van anderhalf miljoen euro. Het rendement in deze transactie zou dan 50 procent bedragen, en het is al lang geleden dat Anderlecht dergelijke winstmarge zou boeken – de verkoop van de eigen jeugdspelers buiten beschouwing gelaten. Daarvoor moeten we al terugkeren naar 2018, toen Anderlecht Uros Spajic voor 6 miljoen euro verkocht aan Krasnodar. Het betreffende financieel rendement in die transfer bedroeg toen 140 procent, want Anderlecht betaalde in 2017 nog 2,5 miljoen euro aan Toulouse FC.

Het financieel perspectief in de potentiële transactie tussen Antalyaspor, Anderlecht en AS Roma is dus erg aantrekkelijk. Anderzijds kan Paul Mukairu zich volgend seizoen nog meer ontwikkelen bij Anderlecht, waardoor de club volgend jaar uitzicht kan krijgen op een nog grotere financiële marge. 't Wordt dus een moeilijke afweging die Anderlecht zal moeten maken. In dit verhaal kan er voorlopig één duidelijke vaststelling worden gemaakt: en dat is de neus voor talent van Peter Verbeke en zijn scouts. Niet al zijn inkomende transfers bleken een groot succes, maar gezien de beperkte financiële middelen haalt de Head of Sports toch het onderste uit de kan. Deze recente wending omtrent Mukairu is daar een bewijs van, op het sportief én financieel gebied. 



Maar ook de huidige meerwaarde van Josh Cullen, Lukas Nmecha en Timon Wellenreuther mag hierin niet vergeten worden. Daarnaast kunnen ook Jacob Bruun Larsen, Majeed Ashimeru en Abdoulay Diaby straks nog een grote rol van betekenis spelen. Bovendien startten de uitgeleende flops Michel Vlap en Mustapha Bundu aan een sportieve revival, en dat opent alweer nieuwe perspectieven op het sportief en financieel gebied. Met mondjesmaat wordt de relance ingezet bij Anderlecht. Moeilijk gaat ook. 

LEES OOK: De Bruyne helpt Napoli naar UCL, Juve in grote problemen

Moet Anderlecht hem houden of verkopen?

Meest recent

Romero reageert op terugkeer naar Club Brugge

Er liggen komende zomer heel wat transferdossiers op tafel bij Club Brugge. Er zullen onder meer ...

24
24
'Lyon hakt knoop door over transfers Fofana en Mangala'

Rudi Garcia moest zware knopen doorhakken om tot 26 Rode Duivels voor het WK te komen. Malick Fofana ...

12
12
TRANSFERUURTJE: 'Club druk in de weer, Hoefkens terug in JPL'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

109
109
‘Lionel Messi lonkt nieuwe superster naar Inter Miami’

Het Inter Miami van Lionel Messi won vorig seizoen de MLS. De Argentijnse superster lokte al ...

18
18
Mignolet bakt het bruin: "We moeten ons niet inhouden hé"

Terwijl Club Brugge zich opmaakt voor mogelijk titelnieuws, liet Simon Mignolet zich van een totaal ...

88
88
Duivels trio al zeker van verrassende basisplaats op WK?

Het WK in de Verenigde Staten, Mexico en Canada sluipt dichterbij. Op clubniveau worden de prijzen ...

118
118
'Union wil verbazen met transfer van 25 miljoen'

Voor Union eindigt het seizoen een beetje met een valse noot nadat het de titel verloor met een ...

97
97
OHL neemt afscheid van icoon en nog 2 spelers

Komend weekend wordt er een punt gezet achter het Belgische voetbalseizoen en dat betekent dat de ...

60
60
'Brazilië houdt de adem in: Neymar valt uit'

Maandenlang was het in Brazilië een thema of Neymar al dan niet mee zou mogen naar het WK. ...

44
44
'Club Brugge komt te laat: transfertarget gekaapt'

Club Brugge hoopt straks in Mechelen de landstitel helemaal over de streep te trekken. Daarna kan ...

259
259
Tielemans in de zevende hemel na eerste Europese trofee

De Europa League was donderdagavond een prooi voor Aston Villa. De Engelsen klopten in de finale ...

26
26
'Eerste knaltransfer STVV: 8 miljoen euro'

STVV is op twee speeldagen van het einde als enige in de Champions' Play-Off al zeker van zijn lot. ...

99
99
Slaat STVV alsnog grote transferslag?

STVV speelt nog twee galamatchen tegen RSC Anderlecht en KV Mechelen. Nadien zal blijken wie STVV ...

197
197
Anderlecht krijgt énorme buitenkans op ex-kampioenenmaker

RSC Anderlecht gaat komende zomer wellicht een nieuwe trainer aanstellen. De Brusselaars zullen de ...

610
610
Overmars geeft transferplannen van Antwerp prijs

Marc Overmars moet aan de bak. Hij zal zich nog eens moeten bewijzen als sportief directeur, want de ...

450
450
Alderweireld doorbreekt taboe: verborgen strijd raakt diep

Toby Alderweireld kende een carrière waar miljoenen voetballers alleen maar van kunnen ...

58
58
Jashari komt met straffe Club Brugge-onthulling

Ardon Jashari vertrok afgelopen zomer met slaande deuren bij Club Brugge. Hij trok naar AC Milan, ...

547
547
Grootste nachtmerrie Verhaeghe wordt plots werkelijkheid

Club Brugge viert sportief hoogdagen, maar achter de schermen hangt een groot probleem boven Jan ...

592
592
Beerschot speelt open kaart over toekomst Messoudi

Beerschot verloor in de Promotion Finale in de Challenger Pro League. Lommel SK was daarin een ...

285
285
'Plots drie stevige vertrekkers bij STVV'

STVV speelt vanavond in en tegen RSC Anderlecht. De kans is groot dat een aantal jongens rust ...

270
270
Via Lommel (ooit) naar Man City? "Eerst met Lommel in JPL"

Lommel SK hoopt in de terugmatch tegen FCV Dender de promotie naar de Jupiler Pro League te kunnen ...

50
50
Lichtpunt bij Anderlecht: dan toch ‘gouden transfer’?

RSC Anderlecht speelde 2-2 tegen KV Mechelen. Er waren héél weinig lichtpunten, maar ...

384
384
Tielemans heerst in finale: Engelse pers door dolle heen

Op zijn 29ste heeft Youri Tielemans een eerste Europese trofee op zijn palmares kunnen zetten. ...

269
269
'Enorme jackpot Club: Tzolis kiest transferbestemming'

Als Club Brugge donderdagavond beslag legt op zijn 20ste landstitel, zal Christos Tzolis daar een ...

733
733
'Ten Hag op tribunes Cegeka Arena: Genkie springt in oog'

KRC Genk bleef dinsdagavond op een 0-0-gelijkspel steken tegen Antwerp FC. Voor de gelegenheid was ...

115
115

Meer sportnieuws