Club excelleert: het Bayern van België

1199
Club excelleert: het Bayern van België

Dominant zijn in corona-tijden, het is niet elke voetbalclub gegeven. En al zeker niet als je een titel verdedigt. In de grootste vijf Europese competities (+ de Jupiler Pro League) kunnen enkel Club Brugge en Bayern München hun sportieve dominantie verder zetten. Hun gemiddelde puntenwinst bleef bijvoorbeeld intact in vergelijking met het vorige seizoen. Maar nog belangrijker: zowel Club als Bayern bezetten in eigen land nog steeds de eerste positie in het klassement. En dat is hoogst uitzonderlijk.


DE NIEUWE REALITEIT 

Het voetbalseizoen 2020-2021 zal voor altijd geboekstaafd staan als één van de vreemdste ooit. Het corona-virus maakt een serieuze impact op het Belgisch voetballandschap, en dat geldt in alle gelederen van de profclubs. Door de hoge besmettingsgraad is de sportieve continuïteit niet verzekerd: 't is wekelijks met een bang hartje afwachten of er positieve COVID-tests opduiken. Daarnaast lopen de clubs veel inkomsten mis door het ontbreken van de toeschouwers, denk maar aan ticketing, (vip-)catering en merchandising. Het gemis van de fans heeft ook een gevolg op de beleving van de spelers: er is namelijk geen twaalfde man meer om de ploeg vooruit te stuwen.

In het seizoensbegin was de behoefte naar de achterban heel groot, en dat was zeker zo het geval bij Club Brugge. In de eerste twee thuiswedstrijden van het seizoen ging Blauw-Zwart namelijk telkens onderuit. On-Brugs. Club vond toen geen antwoord tegen Sporting Charleroi en Beerschot VA. Ondertussen is het spelen zonder publiek de nieuwe realiteit geworden én de ploeg versterkte zich ook gevoelig dankzij het aantrekken van Noa Lang en Bas Dost. “Maar we missen ze natuurlijk, we hebben de beste supporters van het land en het is een factor die ontbreekt”, verklaarde Philippe Clement daar eerder nog over.



Maar sinds enkele maanden slaat de Brugse motor terug helemaal aan. Club Brugge domineert de Jupiler Pro League en – behoudens ongelukken – lijkt de nieuwe landskampioen nu reeds bekend te zijn. Sinds speeldag 19 staat Club immers autoritair aan de leiding van het klassement, en in het kalenderjaar 2021 won het zelfs al haar wedstrijden. 21 op 21 in de competitie en 6 op 6 in de Croky Cup. Dat zijn de statistieken van een landskampioen in spe. Bovendien blijft de tegenstand, in tegenstelling tot Club Brugge, punten verliezen. Het zorgt ervoor dat de kloof tussen Club en Antwerp, het nummer twee in de stand, vandaag maar liefst veertien eenheden bedraagt.

CLUB EN BAYERN DE BUITENBEENTJES

Na een moeilijke competitiestart is Club Brugge vandaag dus opnieuw oppermachtig. Intouchable. En da's allerminst een gemakkelijke opdracht in deze huidige en complexe corona-editie. Het bewijst dat Club een duurzame topclub is, gebouwd op een indrukwekkende expertise en voetbal-knowhow. Het Bayern München van België, zeg maar. De Brugse sportieve dominantie van vorig jaar wordt doorgetrokken naar het huidige seizoen, al moest de motor dus eerst wel nog op toerental raken. Dat zo'n dominantie niet vanzelfsprekend is om te herhalen, blijkt uit de huidige prestaties van de vorige kampioenen uit de vijf grootste Europese competities.



Daar is Bayern München de enige kampioen die ook dit seizoen de nummer één positie bekleedt in de nationale competitie. Net zoals Club Brugge in België dus. Bovendien ligt de gemiddelde puntenwinst van Bayern en Club dit seizoen ook opmerkelijk hoger hoger in vergelijking met de vorige kampioenen uit de grootste vijf Europese competities. Club haalt bijvoorbeeld 2,31 punt per wedstrijd en Bayern zelfs 2,40. De andere titelhouders Liverpool, Real Madrid, Juventus en Paris Saint-Germain scoren allen een beduidend lagere puntenoogst én bevinden zich in sportief slechtere papieren.

LIVERPOOL FC

Vorig seizoen freewheelde Liverpool nog naar de titel in de Premier League, maar dit jaar mag de ploeg van Jurgen Klopp zijn titeldroom al opgeven. De puntenoogst per wedstrijd daalde aanzienlijk van 2,61 vorig seizoen naar 1,74 in de huidige jaargang. Dat is een relatieve afname van maar liefst 33,3 procent. Analyticus Roy Keane vatte het onlangs mooi samen na de 1-4 pandoering van The Reds tegen Manchester City. “Je kunt zeggen dat dit een uniek seizoen is, een freak-seizoen met corona. Maar kom op, zeg. Je bent de kampioen, je bent Liverpool.” Klopp en de zijnen bezetten vandaag slechts de vierde plaats in de rangschikking.



REAL MADRID

Ook bij Real Madrid loopt het vandaag heel wat moeilijker dan vorig seizoen. Coach Zinédine Zidane staat al geruime tijd onder druk en hij moet met lede ogen aanzien hoe stadsrivaal Atlético Madrid de autoritaire leider is in LaLiga. De Koninklijke moet met FC Barcelona strijden voor de tweede plaats, want de kloof met leider Atlético bedraagt reeds vijf punten. Bovendien heeft de ploeg van Diego Simeone zelfs nog twee wedstrijden minder gespeeld dan Real. De gemiddelde puntenoogst van Los Blancos is vandaag dan ook 8,2 procent lager dan vorig seizoen. Voor Eden Hazard en Thibaut Courtois zit een nieuwe titel er voorlopig dus niet meer in.



JUVENTUS

Net zoals in Engeland en Spanje is ook de titelhouder van Italië niet langer te vinden aan de leiding van het klassement. In de voorbije editie van de Serie A was Juventus al geen afgetekende kampioen, en dit jaar overtuigt de Oude Dame ook al evenmin. Op gemiddelde basis pakt Juve zo'n 3,7 procent minder punten tegenover het vorige seizoen, en voorlopig moet de ambitieuze club vrede nemen met een tegenvallende derde plaats. Die relatieve puntendaling is uiteraard erg miniem, maar dat veeleer te maken omdat Juventus vorig seizoen met horten en stoten de Scudetto behaalde.



BAYERN MÜNCHEN

In de Bundesliga staat er dit seizoen opnieuw geen maat op Bayern München. De Duitse recordkampioen telt vandaag alweer zeven punten meer dan dichtste achtervolger RB Leipzig. Een nieuwe titel in de Bundesliga wenkt dus alweer voor FC Hollywood, en bovendien blijft hun puntenoogst redelijk intact. In vergelijking met het vorige seizoen levert Bayern slechts 0,4 procent van haar puntengemiddelde in. Samen met Bayern München is Club Brugge dus de enige titelhouder die momenteel nog steeds op de nummer één positie prijkt.



PARIS SAINT-GERMAIN

Onder de titelhouders uit de beste vijf Europese competities is Paris Saint-Germain, na Liverpool, de grootste verliezer. Het Parijse sterrenensemble zag haar gemiddelde puntenwinst dalen van 2,52 per wedstrijd naar 2,13. En dat houdt een enorme relatieve daling in van maar liefst 15,5 procent: 't is daarom geen toeval dat coach Thomas Tuchel onlangs de bons kreeg van het clubbestuur. Een nieuwe Franse titel is evenwel nog mogelijk, want het puntenverschil met de lijstaanvoerder Lille OSC bedraagt al bij al amper drie eenheden. Toch zijn de prestaties van PSG in het huidige seizoen flink afgenomen in vergelijking met de vorige editie in de Ligue 1.



OVERZICHT PUNTENGEMIDDELDE 20-21

Bayern: 2,40

Club Brugge: 2,31

Paris SG: 2,13

Juventus: 2,10

Real Madrid: 2,10

Liverpool: 1,74

LEES OOK: Kompany krijgt zeer heldere opdracht van Bayern-bestuur

Overstijgt Club Brugge de Jupiler Pro League?

Meest recent

Kompany krijgt zeer heldere opdracht van Bayern-bestuur

Vincent Kompany mag dan wel ontslagen zijn uit het ziekenhuis, maar op de bank moeten we hem ...

1
1
'Godts krijgt geweldig nieuws van PSG én privé'

Mika Godts versierde vorige zomer een absolute droomtransfer, want na een sensationeel seizoen bij ...

12
12
Union vernieuwt sneller dan verwacht: Hubert velt oordeel

De voorbije jaren bleek het elk seizoen het lot van Union dat het zijn elftal grondig moest ...

19
19
Waalse pers slaat alarm bij Duivels: Van Bommel moet ingrijpen

Volgende week is Mark van Bommel weer aan zet, want dan moet hij zijn selectie bekend maken voor de ...

91
91
TRANSFERUURTJE: 'Standard liet topper liggen, dubbele exit Anderlecht'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

64
64
‘Standard moet verkopen: zestal voor miljoenenjackpot’

Standard Luik vocht de afgelopen jaren tegen financiële malaise. Het ergste lijkt voorbij, maar ...

99
99
Marc Coucke getroffen door spijkerharde beslissing

Voor Coucke zijn het niet meteen de leukste weken. De zakenman kreeg onlangs dan wel goed nieuws in ...

76
76
Vrancken zet Schotland op stelten: rel met grote rivaal

Het Hearts van Wouter Vrancken speelde 2-2 gelijk tegen Rangers. De Schotse revelatie van vorig ...

49
49
"Als ik het kon overdoen, had ik niet bij Standard getekend"

Standard zit niet bepaald in blakende vorm de laatste weken, want het kijkt intussen al tegen vier ...

94
94
Antwerp koestert nieuwe diamant: "Een mooie toekomst"

Antwerp rechtte vorig weekend de rug na maar liefst vijf nederlagen op rij. De Great Old pakte een ...

78
78
Nederlandse analist kraakt Europese toptrainer: 'Die is gestoord'

In de Nederlandse voetbalprogramma's zitten ze nooit verlegen om een gepeperde mening. In Vandaag ...

91
91
Mission impossible? 'Volgende klepper probeert voor Tresoldi'

Nicolo Tresoldi gaat de laatste tijd over de tongen van zowat heel voetbalminnend Europa. De ...

109
109
'Genk heeft eerste winteraanwinst nu al beet'

KRC Genk beleeft een moeilijk seizoen tot dusver, want het kan nog niet aan de verwachtingen ...

134
134
Bart Verhaeghe verrast met grote beslissing over dochter Lisa

Bart Verhaeghe heeft met Club Brugge de voorbije jaren grote successen geboekt, ook op het Europese ...

244
244
'Hersenvliesontsteking bij Kompany: terugkeerdatum bekend'

De voorbije dagen heersten er grote zorgen over de gezondheid van Vincent Kompany, nadat de trainer ...

177
177
Muja doet opvallende voorspelling: "Daar blijft STVV niet staan"

STVV verloor na een degelijke prestatie met 3-2 van Club Brugge, maar bleef zo wel achter met een ...

50
50
Exit bij Standard: "Na komst Euvrard was het snel over"

Bij Standard lieten ze afgelopen zomer een aantal spelers die het jaar voordien naar de Vurige Stede ...

128
128
Van Himst baalt enorm: "Hij had bij Anderlecht moeten blijven"

Bij RSC Anderlecht staat er druk op de ketel. Vooral door de bekeruitschakeling is er nu een soort ...

284
284
OHL krijgt harde kritiek na CL-afgang: "Het is alsof ze..."

OH Leuven is bij de vrouwen niet echt bezig aan een goed seizoen. De landskampioen heeft het toch ...

43
43
‘Lukaku niet welkom: Coucke woest op één man’

Marc Coucke droomt al maanden van een terugkeer van Romelu Lukaku naar Anderlecht. Vanuit Turkije ...

658
658
Ballon d’Or wordt nachtmerrie: Kane krijgt de volle laag

Harry Kane mag zich sinds maandagavond de beste voetballer ter wereld noemen. Maar lang niet ...

167
167
Antwerp legt de lat hoog: "Binnen de drie jaar..."

Royal Antwerp FC heeft officieel zijn Raad van Bestuur meegedeeld. Dat deden ze via de clubkanalen. ...

114
114
Standard liet JPL-topper schieten: "Sprak in de zomer met Wilmots"

Standard is niet goed bezig. De Rouches moeten dringend gaan winnnen, dat beseffen ze ook. Sportief ...

70
70
'Anderlecht heeft beslist: twee Renard-aanwinsten weg'

Bij RSC Anderlecht gaat er in januari wel wat gebeuren. Een aantal spelers zullen de club mogen ...

327
327
Miljoenen over de balk? Dure transfers bij Club en Union

Er is de nodige kritiek op de transfers van Antoine Sibierski. Dat vinden we toch wel wat ...

121
121

Meer sportnieuws