Club excelleert: het Bayern van België

1199
Club excelleert: het Bayern van België

Dominant zijn in corona-tijden, het is niet elke voetbalclub gegeven. En al zeker niet als je een titel verdedigt. In de grootste vijf Europese competities (+ de Jupiler Pro League) kunnen enkel Club Brugge en Bayern München hun sportieve dominantie verder zetten. Hun gemiddelde puntenwinst bleef bijvoorbeeld intact in vergelijking met het vorige seizoen. Maar nog belangrijker: zowel Club als Bayern bezetten in eigen land nog steeds de eerste positie in het klassement. En dat is hoogst uitzonderlijk.


DE NIEUWE REALITEIT 

Het voetbalseizoen 2020-2021 zal voor altijd geboekstaafd staan als één van de vreemdste ooit. Het corona-virus maakt een serieuze impact op het Belgisch voetballandschap, en dat geldt in alle gelederen van de profclubs. Door de hoge besmettingsgraad is de sportieve continuïteit niet verzekerd: 't is wekelijks met een bang hartje afwachten of er positieve COVID-tests opduiken. Daarnaast lopen de clubs veel inkomsten mis door het ontbreken van de toeschouwers, denk maar aan ticketing, (vip-)catering en merchandising. Het gemis van de fans heeft ook een gevolg op de beleving van de spelers: er is namelijk geen twaalfde man meer om de ploeg vooruit te stuwen.

In het seizoensbegin was de behoefte naar de achterban heel groot, en dat was zeker zo het geval bij Club Brugge. In de eerste twee thuiswedstrijden van het seizoen ging Blauw-Zwart namelijk telkens onderuit. On-Brugs. Club vond toen geen antwoord tegen Sporting Charleroi en Beerschot VA. Ondertussen is het spelen zonder publiek de nieuwe realiteit geworden én de ploeg versterkte zich ook gevoelig dankzij het aantrekken van Noa Lang en Bas Dost. “Maar we missen ze natuurlijk, we hebben de beste supporters van het land en het is een factor die ontbreekt”, verklaarde Philippe Clement daar eerder nog over.



Maar sinds enkele maanden slaat de Brugse motor terug helemaal aan. Club Brugge domineert de Jupiler Pro League en – behoudens ongelukken – lijkt de nieuwe landskampioen nu reeds bekend te zijn. Sinds speeldag 19 staat Club immers autoritair aan de leiding van het klassement, en in het kalenderjaar 2021 won het zelfs al haar wedstrijden. 21 op 21 in de competitie en 6 op 6 in de Croky Cup. Dat zijn de statistieken van een landskampioen in spe. Bovendien blijft de tegenstand, in tegenstelling tot Club Brugge, punten verliezen. Het zorgt ervoor dat de kloof tussen Club en Antwerp, het nummer twee in de stand, vandaag maar liefst veertien eenheden bedraagt.

CLUB EN BAYERN DE BUITENBEENTJES

Na een moeilijke competitiestart is Club Brugge vandaag dus opnieuw oppermachtig. Intouchable. En da's allerminst een gemakkelijke opdracht in deze huidige en complexe corona-editie. Het bewijst dat Club een duurzame topclub is, gebouwd op een indrukwekkende expertise en voetbal-knowhow. Het Bayern München van België, zeg maar. De Brugse sportieve dominantie van vorig jaar wordt doorgetrokken naar het huidige seizoen, al moest de motor dus eerst wel nog op toerental raken. Dat zo'n dominantie niet vanzelfsprekend is om te herhalen, blijkt uit de huidige prestaties van de vorige kampioenen uit de vijf grootste Europese competities.



Daar is Bayern München de enige kampioen die ook dit seizoen de nummer één positie bekleedt in de nationale competitie. Net zoals Club Brugge in België dus. Bovendien ligt de gemiddelde puntenwinst van Bayern en Club dit seizoen ook opmerkelijk hoger hoger in vergelijking met de vorige kampioenen uit de grootste vijf Europese competities. Club haalt bijvoorbeeld 2,31 punt per wedstrijd en Bayern zelfs 2,40. De andere titelhouders Liverpool, Real Madrid, Juventus en Paris Saint-Germain scoren allen een beduidend lagere puntenoogst én bevinden zich in sportief slechtere papieren.

LIVERPOOL FC

Vorig seizoen freewheelde Liverpool nog naar de titel in de Premier League, maar dit jaar mag de ploeg van Jurgen Klopp zijn titeldroom al opgeven. De puntenoogst per wedstrijd daalde aanzienlijk van 2,61 vorig seizoen naar 1,74 in de huidige jaargang. Dat is een relatieve afname van maar liefst 33,3 procent. Analyticus Roy Keane vatte het onlangs mooi samen na de 1-4 pandoering van The Reds tegen Manchester City. “Je kunt zeggen dat dit een uniek seizoen is, een freak-seizoen met corona. Maar kom op, zeg. Je bent de kampioen, je bent Liverpool.” Klopp en de zijnen bezetten vandaag slechts de vierde plaats in de rangschikking.



REAL MADRID

Ook bij Real Madrid loopt het vandaag heel wat moeilijker dan vorig seizoen. Coach Zinédine Zidane staat al geruime tijd onder druk en hij moet met lede ogen aanzien hoe stadsrivaal Atlético Madrid de autoritaire leider is in LaLiga. De Koninklijke moet met FC Barcelona strijden voor de tweede plaats, want de kloof met leider Atlético bedraagt reeds vijf punten. Bovendien heeft de ploeg van Diego Simeone zelfs nog twee wedstrijden minder gespeeld dan Real. De gemiddelde puntenoogst van Los Blancos is vandaag dan ook 8,2 procent lager dan vorig seizoen. Voor Eden Hazard en Thibaut Courtois zit een nieuwe titel er voorlopig dus niet meer in.



JUVENTUS

Net zoals in Engeland en Spanje is ook de titelhouder van Italië niet langer te vinden aan de leiding van het klassement. In de voorbije editie van de Serie A was Juventus al geen afgetekende kampioen, en dit jaar overtuigt de Oude Dame ook al evenmin. Op gemiddelde basis pakt Juve zo'n 3,7 procent minder punten tegenover het vorige seizoen, en voorlopig moet de ambitieuze club vrede nemen met een tegenvallende derde plaats. Die relatieve puntendaling is uiteraard erg miniem, maar dat veeleer te maken omdat Juventus vorig seizoen met horten en stoten de Scudetto behaalde.



BAYERN MÜNCHEN

In de Bundesliga staat er dit seizoen opnieuw geen maat op Bayern München. De Duitse recordkampioen telt vandaag alweer zeven punten meer dan dichtste achtervolger RB Leipzig. Een nieuwe titel in de Bundesliga wenkt dus alweer voor FC Hollywood, en bovendien blijft hun puntenoogst redelijk intact. In vergelijking met het vorige seizoen levert Bayern slechts 0,4 procent van haar puntengemiddelde in. Samen met Bayern München is Club Brugge dus de enige titelhouder die momenteel nog steeds op de nummer één positie prijkt.



PARIS SAINT-GERMAIN

Onder de titelhouders uit de beste vijf Europese competities is Paris Saint-Germain, na Liverpool, de grootste verliezer. Het Parijse sterrenensemble zag haar gemiddelde puntenwinst dalen van 2,52 per wedstrijd naar 2,13. En dat houdt een enorme relatieve daling in van maar liefst 15,5 procent: 't is daarom geen toeval dat coach Thomas Tuchel onlangs de bons kreeg van het clubbestuur. Een nieuwe Franse titel is evenwel nog mogelijk, want het puntenverschil met de lijstaanvoerder Lille OSC bedraagt al bij al amper drie eenheden. Toch zijn de prestaties van PSG in het huidige seizoen flink afgenomen in vergelijking met de vorige editie in de Ligue 1.



OVERZICHT PUNTENGEMIDDELDE 20-21

Bayern: 2,40

Club Brugge: 2,31

Paris SG: 2,13

Juventus: 2,10

Real Madrid: 2,10

Liverpool: 1,74

LEES OOK: Hoe Kompany een moderne kunstenaar op noppen creëerde

Overstijgt Club Brugge de Jupiler Pro League?

Meest recent

Charai tevreden: "Dat lukte ons vorig jaar niet"

Westerlo heeft zondagavond met 0-2 gewonnen op het veld van STVV en boekte zo zijn derde overwinning ...

4
4
"Rode Duivels? Ik sprak niet met Van Bommel"

Lucas Stassin (21) is uitstekend begonnen aan zijn avontuur bij Sevilla FC. De jonge Belgische spits ...

21
21
Hoefkens: "Een bizarre beslissing van Bruno"

Vitor Bruno heeft de spelers van RSC Anderlecht acht dagen vrijaf gegeven. De Portugese coach van ...

79
79
Wie vervangt Courtois? Defour en Proto verschillen van mening

Wie wordt de nieuwe nummer één van de Rode Duivels? Bondscoach Mark van Bommel staat ...

74
74
'Mourinho verliest geduld: keiharde Vinicius-ingreep'

Real Madrid heeft de interland-break in mineur ingezet. De Koninklijke verloor in de stadsderby ...

71
71
Van Bommel-revolutie: zéven nieuwe namen in basiself Duivels?

Het Mark van Bommel-tijdperk is maandag van start gegaan bij de Rode Duivels. De Nederlander heeft ...

509
509
Huiswerk voor Club Brugge: volgende toptransfer al bepaald

Door een extra lange interland-break ligt het clubvoetbal bijna drie weken stil. Tijdig die nuttig ...

268
268
Straffe wending Vanderbiest: KVM lanceert publiekelijk statement

KV Mechelen is bezig aan een uiterst teleurstellend seizoen tot dusver. Onvermijdelijk nam de druk ...

178
178
KRC Genk aan het wankelen: twee immense mankementen

KRC Genk kan allerminst tevreden zijn over de start van de competitie. Na zeven speeldagen hebben de ...

471
471
‘Van Bommel gooit Vanaken per direct uit basis’

Hans Vanaken maakte tegen Genk een sterke comeback, maar bij de Rode Duivels begint hij opnieuw ...

736
736
Jonathan Lardot velt oordeel over rode kaart Antwerp

Royal Antwerp FC verloor afgelopen speeldag van Union SG. Vlak na rust kreeg Bahmed Deuff twee keer ...

150
150
Mancini roept ferme waarschuwing richting Rode Duivels

De Rode Duivels hebben een sterk WK achter de rug, maar het tijdperk onder Rudi Garcia is voorbij. ...

101
101
De Meyer vreest ontslag bij STVV: “Gevaarlijk moment”

Sint-Truiden verbaasde vorig seizoen vriend en vijand in de Jupiler Pro League onder Wouter ...

96
96
Eerste training van Bommel: Duivel geeft direct verstek

De Rode Duivels zijn aan het hoofdstuk onder Mark van Bommel begonnen. De Nederlandse oefenmeester ...

507
507
KRC Genk-duo snoeihard aangepakt: “Dat is het probleem”

KRC Genk ging afgelopen speeldag roemloos onderuit tegen Club Brugge. De Limburgers zijn onder Jess ...

427
427
Antwerp blijft inzetten op jeugd en bindt toptalent

Royal Antwerp FC richtte de blik de afgelopen jaren steeds vaker naar de eigen jeugd. The Great Old ...

71
71
Defour zet vraagtekens bij keuzes van Bruno

Steven Defour heeft vraagtekens geplaatst bij de keuzes van Anderlecht-trainer Vitor Bruno. Vooral ...

111
111
Stijnen en Nainggolan scheppen duidelijkheid over 'ruzie'

Géén Radja Nainggolan in de selectie van Patro Eisden afgelopen weekend. Achteraf ...

133
133
Alarmbellen op de Bosuil: Antwerp moet opletten

Royal Antwerp FC is niet goed bezig. De Great Old heeft amper 7 op 21 geboekt en ze moeten vooral ...

242
242
Sibierski en Bruno maken Anderlecht weer interessant

Bij RSC Anderlecht namen ze weer een nieuwe start. Voorlopig zijn we wel gecharmeerd door het werk ...

530
530
Croonen verklaart waarom Genk Burgess liet schieten

KRC Genk heeft puur individueel gekeken een zeer goede kern. Waarnemers zijn het er echter over eens ...

517
517
Vanwesemael geeft duidelijk aan wat er misloopt bij STVV

STVV leek op weg naar een goede start van het seizoen, maar de nul op zes tegen SK Beveren en KVC ...

63
63
Anderlecht zet trainer op straat

Een ontslag bij RSC Anderlecht. De Brusselaars hebben Jelle Coene de deur gewezen. Die boekte zeer ...

481
481
KRC Genk met povere start: Thorup benoemt problemen

Jess Thorup is niet goed begonnen bij KRC Genk. De Limburgers mikken op de top drie, maar met een 9 ...

168
168
Bruno ziet drie absolute sterkhouders opstaan bij Anderlecht

RSC Anderlecht kende een goede start van het seizoen. Ze haken aan bij de top in de klassering en ...

413
413

Meer sportnieuws