Club excelleert: het Bayern van België

door
Club excelleert: het Bayern van België

Dominant zijn in corona-tijden, het is niet elke voetbalclub gegeven. En al zeker niet als je een titel verdedigt. In de grootste vijf Europese competities (+ de Jupiler Pro League) kunnen enkel Club Brugge en Bayern München hun sportieve dominantie verder zetten. Hun gemiddelde puntenwinst bleef bijvoorbeeld intact in vergelijking met het vorige seizoen. Maar nog belangrijker: zowel Club als Bayern bezetten in eigen land nog steeds de eerste positie in het klassement. En dat is hoogst uitzonderlijk.


DE NIEUWE REALITEIT 

Het voetbalseizoen 2020-2021 zal voor altijd geboekstaafd staan als één van de vreemdste ooit. Het corona-virus maakt een serieuze impact op het Belgisch voetballandschap, en dat geldt in alle gelederen van de profclubs. Door de hoge besmettingsgraad is de sportieve continuïteit niet verzekerd: 't is wekelijks met een bang hartje afwachten of er positieve COVID-tests opduiken. Daarnaast lopen de clubs veel inkomsten mis door het ontbreken van de toeschouwers, denk maar aan ticketing, (vip-)catering en merchandising. Het gemis van de fans heeft ook een gevolg op de beleving van de spelers: er is namelijk geen twaalfde man meer om de ploeg vooruit te stuwen.

In het seizoensbegin was de behoefte naar de achterban heel groot, en dat was zeker zo het geval bij Club Brugge. In de eerste twee thuiswedstrijden van het seizoen ging Blauw-Zwart namelijk telkens onderuit. On-Brugs. Club vond toen geen antwoord tegen Sporting Charleroi en Beerschot VA. Ondertussen is het spelen zonder publiek de nieuwe realiteit geworden én de ploeg versterkte zich ook gevoelig dankzij het aantrekken van Noa Lang en Bas Dost. “Maar we missen ze natuurlijk, we hebben de beste supporters van het land en het is een factor die ontbreekt”, verklaarde Philippe Clement daar eerder nog over.



Maar sinds enkele maanden slaat de Brugse motor terug helemaal aan. Club Brugge domineert de Jupiler Pro League en – behoudens ongelukken – lijkt de nieuwe landskampioen nu reeds bekend te zijn. Sinds speeldag 19 staat Club immers autoritair aan de leiding van het klassement, en in het kalenderjaar 2021 won het zelfs al haar wedstrijden. 21 op 21 in de competitie en 6 op 6 in de Croky Cup. Dat zijn de statistieken van een landskampioen in spe. Bovendien blijft de tegenstand, in tegenstelling tot Club Brugge, punten verliezen. Het zorgt ervoor dat de kloof tussen Club en Antwerp, het nummer twee in de stand, vandaag maar liefst veertien eenheden bedraagt.

CLUB EN BAYERN DE BUITENBEENTJES

Na een moeilijke competitiestart is Club Brugge vandaag dus opnieuw oppermachtig. Intouchable. En da's allerminst een gemakkelijke opdracht in deze huidige en complexe corona-editie. Het bewijst dat Club een duurzame topclub is, gebouwd op een indrukwekkende expertise en voetbal-knowhow. Het Bayern München van België, zeg maar. De Brugse sportieve dominantie van vorig jaar wordt doorgetrokken naar het huidige seizoen, al moest de motor dus eerst wel nog op toerental raken. Dat zo'n dominantie niet vanzelfsprekend is om te herhalen, blijkt uit de huidige prestaties van de vorige kampioenen uit de vijf grootste Europese competities.



Daar is Bayern München de enige kampioen die ook dit seizoen de nummer één positie bekleedt in de nationale competitie. Net zoals Club Brugge in België dus. Bovendien ligt de gemiddelde puntenwinst van Bayern en Club dit seizoen ook opmerkelijk hoger hoger in vergelijking met de vorige kampioenen uit de grootste vijf Europese competities. Club haalt bijvoorbeeld 2,31 punt per wedstrijd en Bayern zelfs 2,40. De andere titelhouders Liverpool, Real Madrid, Juventus en Paris Saint-Germain scoren allen een beduidend lagere puntenoogst én bevinden zich in sportief slechtere papieren.

LIVERPOOL FC

Vorig seizoen freewheelde Liverpool nog naar de titel in de Premier League, maar dit jaar mag de ploeg van Jurgen Klopp zijn titeldroom al opgeven. De puntenoogst per wedstrijd daalde aanzienlijk van 2,61 vorig seizoen naar 1,74 in de huidige jaargang. Dat is een relatieve afname van maar liefst 33,3 procent. Analyticus Roy Keane vatte het onlangs mooi samen na de 1-4 pandoering van The Reds tegen Manchester City. “Je kunt zeggen dat dit een uniek seizoen is, een freak-seizoen met corona. Maar kom op, zeg. Je bent de kampioen, je bent Liverpool.” Klopp en de zijnen bezetten vandaag slechts de vierde plaats in de rangschikking.



REAL MADRID

Ook bij Real Madrid loopt het vandaag heel wat moeilijker dan vorig seizoen. Coach Zinédine Zidane staat al geruime tijd onder druk en hij moet met lede ogen aanzien hoe stadsrivaal Atlético Madrid de autoritaire leider is in LaLiga. De Koninklijke moet met FC Barcelona strijden voor de tweede plaats, want de kloof met leider Atlético bedraagt reeds vijf punten. Bovendien heeft de ploeg van Diego Simeone zelfs nog twee wedstrijden minder gespeeld dan Real. De gemiddelde puntenoogst van Los Blancos is vandaag dan ook 8,2 procent lager dan vorig seizoen. Voor Eden Hazard en Thibaut Courtois zit een nieuwe titel er voorlopig dus niet meer in.



JUVENTUS

Net zoals in Engeland en Spanje is ook de titelhouder van Italië niet langer te vinden aan de leiding van het klassement. In de voorbije editie van de Serie A was Juventus al geen afgetekende kampioen, en dit jaar overtuigt de Oude Dame ook al evenmin. Op gemiddelde basis pakt Juve zo'n 3,7 procent minder punten tegenover het vorige seizoen, en voorlopig moet de ambitieuze club vrede nemen met een tegenvallende derde plaats. Die relatieve puntendaling is uiteraard erg miniem, maar dat veeleer te maken omdat Juventus vorig seizoen met horten en stoten de Scudetto behaalde.



BAYERN MÜNCHEN

In de Bundesliga staat er dit seizoen opnieuw geen maat op Bayern München. De Duitse recordkampioen telt vandaag alweer zeven punten meer dan dichtste achtervolger RB Leipzig. Een nieuwe titel in de Bundesliga wenkt dus alweer voor FC Hollywood, en bovendien blijft hun puntenoogst redelijk intact. In vergelijking met het vorige seizoen levert Bayern slechts 0,4 procent van haar puntengemiddelde in. Samen met Bayern München is Club Brugge dus de enige titelhouder die momenteel nog steeds op de nummer één positie prijkt.



PARIS SAINT-GERMAIN

Onder de titelhouders uit de beste vijf Europese competities is Paris Saint-Germain, na Liverpool, de grootste verliezer. Het Parijse sterrenensemble zag haar gemiddelde puntenwinst dalen van 2,52 per wedstrijd naar 2,13. En dat houdt een enorme relatieve daling in van maar liefst 15,5 procent: 't is daarom geen toeval dat coach Thomas Tuchel onlangs de bons kreeg van het clubbestuur. Een nieuwe Franse titel is evenwel nog mogelijk, want het puntenverschil met de lijstaanvoerder Lille OSC bedraagt al bij al amper drie eenheden. Toch zijn de prestaties van PSG in het huidige seizoen flink afgenomen in vergelijking met de vorige editie in de Ligue 1.



OVERZICHT PUNTENGEMIDDELDE 20-21

Bayern: 2,40

Club Brugge: 2,31

Paris SG: 2,13

Juventus: 2,10

Real Madrid: 2,10

Liverpool: 1,74

LEES OOK: Kompany wint vlot met Bayern, Man Utd onderuit

Overstijgt Club Brugge de Jupiler Pro League?

Meest recent

Club Brugge incasseert mokerslag: sterkhouder valt uit

Club Brugge won zondag de zogenaamde Slag om Vlaanderen tegen AA Gent, waar Rik De Mil de vele ...

132
132
Pro League neemt risico: Belgisch voetbal van de buis?

De soap omtrent de tv-rechten nadert zijn ontknoping. Althans tijdelijk, want een definitieve ...

131
131
Janssen speelt open kaart: van Antwerp naar Anderlecht?

Antwerp leek zondag op weg naar een vierde opeenvolgende zege, maar tegen RSC Anderlecht bleef het ...

290
290
'Leko luistert: Verhaeghe stelt veto bij Club Brugge'

In een meer dan ooit beladen Slag om Vlaanderen trok Club Brugge zondag aan het langste eind. Met ...

412
412
Jan Boskamp doodziek: “Dit had iedereen zien aankomen”

Jan Boskamp was jarenlang niet weg te denken van de Nederlandse en Vlaamse voetbaltelevisie. Met ...

740
740
Napoli pakt supercoppa: Lukaku en co vieren na vroeg kerstcadeau

Vlak voor de jaarwissel heeft SSC Napoli nog een mooie prijs aan het palmares toegevoegd. De ...

51
51
Hayen op wenken verdiend: versterking onderweg in Genk

KRC Genk heeft een nieuwe hoofdtrainer beet. Exact een week na het ontslag van Thorsten Fink, ...

840
840
Africa Cup: Broos wint meteen, viering Zambia gaat viraal

In Marokko wordt momenteel de Africa Cup of Nations afgewerkt. Maandag kwamen alvast twee Belgische ...

150
150
Overmars bezorgt Antwerp nieuwe toptransfer: "Heer en meester"

Een overwinning behalen tegen RSC Anderlecht zat er zondagavond net niet in, maar dat neemt geen ...

493
493
Strijdbijl begraven? Opvallend onderonsje na Club-Gent

Club Brugge won zondagmiddag met 2-1 van KAA Gent. Rond die wedstrijd hing dit keer wel een ...

357
357
Italië davert: pakt De Ketelaere snel zijn koffers?

In Italië zijn ze niet bang dat Charles De Ketelaere faalt—ze zijn bang dat ze hem ...

366
366
'Renard keert kar: toptarget Anderlecht lekt uit'

Ondanks de kritiek aan Olivier Renard zijn adres hadden heel wat zomeraanwinsten een flink aandeel ...

572
572
Genk-fan Brecel reageert fel na golf aan haatreacties

Nog geen tweeënhalf jaar geleden schreef Genk-fan Luca Brecel Belgische sportgeschiedenis. Als ...

394
394
Done deal: KRC Genk stelt Hayen voor als hoofdcoach

De kogel is door de kerk: Nicky Hayen is de nieuwe hoofdcoach van KRC Genk. Dat maakten de ...

366
366
'Winteroffensief in Brugge: exacte plannen Club onthuld'

Na het ontslag van Nicky Hayen wonden Bart Verhaeghe en Dévy Rigaux er geen doekjes om dat ...

541
541
Penaltyklucht in Antwerp-Anderlecht: Lardot velt verdict

Met een 2-2 gelijkspel hielden Antwerp en RSC Anderlecht mekaar zondag in evenwicht. Met dank aan ...

406
406
'Witte rook in Genk: De Condé hakt trainersknoop door'

Het ontslag van Thorsten Fink bracht voorlopig nog geen soelaas bij KRC Genk, dat ook in Charleroi ...

929
929
Club Brugge-bestuur kampt met grote vraagtekens na KAA Gent

Club Brugge won afgelopen speeldag van KAA Gent, maar toch zijn er nog heel wat twijfels bij ...

435
435
Anderlecht in vieze papieren: “Kunnen ze het vergeten”

RSC Anderlecht staat op een vierde plek in het klassement en moet STVV, Club Brugge en Union SG voor ...

429
429
Vanhaezebrouck verbaast: "Doodgeërgerd aan Vanaken"

Club Brugge won afgelopen speeldag de beladen Slag om Vlaanderen tegen KAA Gent. Door de overstap ...

459
459
'Belgische clubs komen met masterplan tégen DAZN'

De situatie met DAZN en de Pro League heeft gigantische gevolgen voor de Belgische clubs. Financieel ...

1205
1205
Viktor Verhulst onthult 'bizarre connectie' met Ronaldo

Viktor Verhulst en Cristiano Ronaldo in één zin, wie had dat ooit gedacht? De zoon van ...

30
30
Boeckx vloekt op struikelblok Andelecht: “Onverklaarbaar”

RSC Anderlecht hoopt dit seizoen weer mee voor de prijzen te spelen, maar de resultaten zijn nog te ...

255
255
Expert voorspelt ware nachtmerrie door DAZN-debacle

Het DAZN-debacle met de Pro League en de grote telecombedrijven blijft de gemoederen bezighouden. ...

452
452
Antwerp én Anderlecht bestolen? “Snap er niets van”

Het 2-2 gelijkspel tussen Royal Antwerp FC en RSC Anderlecht wordt daags na de topper nog fel ...

229
229

Meer sportnieuws