Antwerpse transferzet pakt compleet verkeerd uit

1486 stemmen
Antwerpse transferzet pakt compleet verkeerd uit

Realisme en goede resultaten. Voorlopig lost Frank Vercauteren de verwachtingen in op de Bosuil. De recente beker uitschakeling tegen Club Brugge was geen grote verrassing, maar in de Jupiler Pro League pakt de Antwerp-coach uit met een fraaie 15 op 18. Toch zit Vercauteren vandaag opgescheept met een vervelende situatie. Eentje die zich situeert tussen de doelpalen.


ALLEDRIE NIET ONBESPROKEN 

“In de eerste helft voerden we ons plan heel goed uit. Na de rust liep het allemaal wat minder. Dankzij hun snel doelpunt speelde Club in een zetel.” De analyse van Ritchie De Laet na de recente beker uitschakeling tegen Club Brugge was kort en bondig. Hoewel ze op de Bosuil geen groot drama maken van de uitschakeling, per slot van rekening was Antwerp zwaar de underdog tegen de Brugse machine, waren vooral de twee vermijdbare tegendoelpunten hét grote gespreksthema na afloop van de match. Ortwin De Wolf was evenwel kansloos bij de 1-0 van Hans Vanaken, maar hij zag er niet goed uit bij de doelpunten van Bas Dost en Ruud Vormer. Bovendien oogde de 23-jarige doelman onzeker op de hoge ballen.

Ortwin De Wolf maakte dus geen goede indruk in zijn eerste belangrijke wedstrijd voor Antwerp, nadat hij in de vorige bekerronde eerder wel goed presteerde tegen La Louvière. In januari haalde Luciano D'Onofrio de voormalige Jonge Duivel weg bij KAS Eupen om te concurreren met Alireza Beiranvand, terwijl Jean Butez ondertussen verder revalideert van een enkelblessure. De Antwerpse clubleiding wilde met deze drie kwalitatieve keepers een bepaalde luxe creëeren in de doelmannen gilde, maar in plaats daarvan kampt de club met een nieuw keepersprobleem. Zowel Butez als Beiranvand bleken eerder al geen grote puntenpakkers te zijn, terwijl ook De Wolf nu al vroeg de perceptie tegen krijgt.



Dit seizoen kwam elke Antwerpse doelman al eens in het oog van de storm te staan, en dit keer is het dus de beurt aan Ortwin De Wolf. Hoewel er geen enkele goalie op vandaag een onuitwisbare indruk naliet, zijn er wel nog slechts vier clubs in de Jupiler Pro League die minder doelpunten incasseren dan de defensie van Antwerp FC. Dramatisch is het dus zeker niet. Maar we kunnen ons goed voorstellen dat een organisatorische coach zoals Frank Vercauteren liefst over een doelman beschikt waarop hij blindelings kan vertrouwen. En die het liefst nog op regelmatige basis punten pakt voor het team. Maar tot op vandaag is dat niet het geval bij Butez, Beiranvand en De Wolf.

DE KEUZE VAN VERCAUTEREN 

Frank Vercauteren was dan ook correct in zijn analyse over de prestatie van Ortwin De Wolf tegen Club Brugge. De coach zette zijn nieuwste doelman niet uit te wind, want dat zou ook niet oprecht overgekomen zijn. Bovendien weet De Wolf zelf heus wel dat hij er niet goed uitzag bij die twee tegendoelpunten. “Onze keeper kon het op bepaalde momenten inderdaad iets beter doen”, verklaarde Vercauteren aan Het Laatste Nieuws. “Maar voor mij is elke keeper een nummer één, waarom hem dan niet de mogelijkheid geven dat te bewijzen?”



De Wolf kreeg als bekerdoelman de kans tegen La Louvière en Club Brugge, maar zijn tussentijds rapport dus alvast niet lovend.  Het zorgt ervoor dat Frank Vercauteren met een heuse doelmannen kwestie opgescheept zit. “We gaan zijn prestatie uiteraard rustig herbekijken en beoordelen nu. Ortwin heeft het vorige week goed gedaan, dus besloot ik hem een nieuwe kans te geven. De keeperskeuze is mijn verantwoordelijkheid.” Onze verwachting is alvast dat Alireza Beiranvand zondag tegen Standard zijn plaats tussen de palen terug zal innemen.

MINST GEPASSEERD: BEIRANVAND

Ook al maakte Alireza Beiranvand nog geen verpletterende en duurzame indruk op de Bosuil, na zijn aarzelende start zijn diens recente prestaties toch opmerkelijk verbeterd. 't Is wat minder kamikaze en meer betrouwbaarheid geworden. In Antwerpse derby hield hij vorig weekend Beerschot-verdediger Frédéric Frans via een knappe redding van de 1-0, en daarmee had de Iraniër een groot aandeel in de eindoverwinning. Beiranvand wordt stilaan als een volwaardige Jupiler Pro League-doelman aanzien, en daarmee haalt Luciano D'Onofrio dan toch zijn gram.



In de huidige keepersgilde is Alireza Beiranvand tevens de minst gepasseerde doelman. De 31-voudige international incasseert per 90 minuten namelijk 1,18 doelpunt per wedstrijd, en met dat gemiddelde is hij ook de achtste beste doelman in de Jupiler Pro League. Jean Butez slikte dit seizoen dan weer regelmatiger een tegendoelpunt, 1,3 per 90 minuten om precies te zijn – goed voor een vijftiende plaats in de Belgische competitie. Ortwin De Wolf kwam voor Antwerp voorlopig enkel in de beker uit, en daarin incasseerde hij 1,93 doelpunt per 90 minuten, waarmee hij met voorsprong de meest gepasseerde Antwerp-goalie is.

REDDING-EFFICIËNTIE: /

Indien Frank Vercauteren zijn doelman moet kiezen op basis van de tegendoelpunten is zijn keuze dus snel gemaakt. Maar de ervaren coach van Antwerp zal ongetwijfeld nog enkele andere parameters in rekening nemen om deze knoop door te hakken. De verhouding van het aantal tegendoelpunten tegenover het aantal reddingen bijvoorbeeld. Maar daarin is het verschil tussen de drie Antwerp-doelmannen wel erg miniem. Zowel Ortwin De Wolf (69 procent, in de beker), Alireza Beiranvand (70 procent) en Jean Butez (69 procent), liggen op dat gebied op een zakdoek van elkaar.



Qua efficiëntie in hun verrichte reddingen is er dus weinig verschil tussen de drie Antwerp-doelmannen. Frank Vercauteren zal deze constatering ongetwijfeld meenemen in zijn beslissing, maar anderzijds zal dit hem ook wat zorgen baren. De redding-efficiëntie van Ortwin De Wolf, Alireza Beiranvand en Jean Butez is namelijk niet erg indrukwekkend te noemen. Met hun huidige ratio behoort geen enkele Antwerp-doelman namelijk tot de top tien van de Jupiler Pro League. En da's toch wel best opmerkelijk, gezien The Great Old dit seizoen enkel vrede neemt met de kwalificatie voor play off 1.

UITVOETBALLEN: BUTEZ 

Op basis van de eerste twee parameters lijkt Alireza Beiranvand dus het best te scoren, maar anderzijds heeft Jean Butez wel nog een groot voordeel op de Iraniër: Butez beschikt namelijk over opmerkelijk betere voetjes. De Franse doelman legt bijvoorbeeld een grote efficiëntie in zijn passing, waarmee hij zelfs tot de top vier behoort van de keepers uit de Jupiler Pro League. Waar Butez een passing-accuraatheid voorlegt van 89 procent, presteren Beiranvand (81 procent) en De Wolf (84 procent) daarin toch beduidend minder dan Butez. Bovendien verstuurt hij ook vaker passes tegenstelling tot Beiranvand en De Wolf.



't Is daarbij nog maar de vraag of de realistische aanpak van Frank Vercauteren een goed voetballende doelman vereist, of eerder een keeper die het minst tegendoelpunten slikt … Op de korte termijn lijkt de keuze voor Alireza Beiranvand dus logisch te zijn. Al zal de keeperskwestie ongetwijfeld een nieuwe dimensie aannemen wanneer de revaliderende Jean Butez terug klaar wordt bevonden voor de strijd. Beiranvand heeft dus nog enkele wedstrijden de tijd om zich helemaal onmisbaar te maken.

LEES OOK: KV Mechelen zonder sleutelpion tegen Club

Wie moet de nummer één worden van Antwerp?

Meest recent

Wéér Qatar-scenario voor Lukaku? “Dat zou crazy zijn

Romelu Lukaku kende een desastreus seizoen bij Napoli. De aanvaller speelde amper in Italië ...

5
5
‘Bondsparket niet mals voor Hazard: transferdomper dreigt’

Thorgan Hazard liet zich van zijn slechtste kant zien tijdens zijn afscheidsmatch bij RSC ...

97
97
Rigaux weg: Club Brugge bevestigt nieuwe structuur

Devy Rigaux trekt van Club Brugge naar Feyenoord. De beleidsbepaler zat al sinds 2009 bij ...

146
146
TRANSFERUURTJE: ‘Toptarget Anderlecht, Club Brugge grijpt mis’

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

192
192
Mika Godts spreekt harde taal na WK-deceptie

Mika Godts kende een topseizoen bij Ajax. De buitenspeler was hét lichtpuntje in Amsterdam en ...

131
131
Waalse derby zindert ferm na: “Eerst doden vallen”

De slotspeeldag van de Champions Play-Offs zorgde voor heel wat ophef. Standard Luik ging kopje ...

96
96
Leegloop Antwerp gaat door: officieel vertrek twee pionnen

Royal Antwerp FC kende een moeilijk seizoen. The Great Old vond zijn draai maar niet en aan het ...

154
154
‘Statement Inter Miami: verdict over WK Messi’

Lionel Messi maakt het mooie weer bij Inter Miami. De Argentijnse superster kijkt echter al uit naar ...

64
64
‘Nieuwe topcoach Anderlecht: bekende naam duikt op’

RSC Anderlecht is op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. Paars-Wit kende weer een teleurstellend ...

499
499
‘Club Brugge verliest belangrijke pion: snel witte rook’

Club Brugge zal na de titel van dit seizoen ferm moeten herbouwen. Verschillende sterkhouders gaan ...

342
342
Lukaku smijt Anderlecht-kaarten open: "Coucke weet wanneer"

Romelu Lukaku wil in de komende weken schitteren met de Rode Duivels op het WK. Vervolgens zal hij ...

278
278
Ook Tresoldi weg bij Club Brugge? CEO Madou reageert

Dat Club Brugge in de zomermaanden verschillende sterkhouders zal verliezen, staat buiten kijf. Een ...

479
479
Gent vs. Genk: Degryse tipt grote favoriet barrageduel

De Play-Offs in de Jupiler Pro League zitten er sinds afgelopen weekend op. Desondanks is het ...

322
322
"Dan ben ik nog mild" - Albert plakt cijfer op seizoen Anderlecht

RSC Anderlecht heeft het seizoen afgesloten met een blamage op het veld van Union SG. Maar enkele ...

309
309
'Opvolger Lewandowski: FC Barcelona droomt groots'

Nu het seizoen in La Liga erop zit, kan de sportieve leiding van FC Barcelona zich storten op hun ...

121
121
Lukaku neemt geen blad voor de mond: 'Hij was ideale bondscoach'

In een zeldzaam interview met 'Het Nieuwsblad' en 'La Dernière Heure', heeft Romelu Lukaku ...

413
413
Tzolis 'Player of the Season': opvallende namen in top 10

Maandagavond werd op de Pro League Awards de 'Player of the Season' in de Jupiler Pro League bekend ...

206
206
Vossen gewaarschuwd voor Vormer-stunt: "Doe het vooral niet"

Jelle Vossen kan plots voor een heel opvallend laatste hoofdstuk kiezen. Ruud Vormer droomt bij ...

401
401
'Anderlecht schakelt door: ervaren hoofdtrainer in aantocht'

Nu het seizoen erop zit, kan het echte werk beginnen bij RSC Anderlecht. Zo zal de sportieve leiding ...

684
684
Nieuwe trainer voor Union? Sterke man reageert

Union SG kan terugblikken op een geslaagd seizoen. De Brusselaars pakten de beker van België en ...

99
99
Club stinkend rijk: bijna 100 miljoen voor drie titelhelden

Het behalen van de 20ste landstitel werd maandag nog eens uitgebreid gevierd bij Club Brugge. Nu de ...

412
412
City-fans worden wild: Kompany-schok op afscheid Guardiola

In Manchester werd maandagavond groot feest gevierd. Zo werd Pep Guardiola in de bloemetjes gezet ...

234
234
'Sibierski verrast: Anderlecht all-in voor target Renard'

Het aantal bouwstenen in de huidige kleedkamer valt haast op één hand te tellen, en ...

334
334
'Transferitis bij Club Brugge: afwezige op titelviering'

Het feestje houdt maar niet op voor Club Brugge. Na de galawedstrijd tegen AA Gent stonden er ...

841
841
Profvoetballer van het Jaar: winnaar 2025/26 bekend

Bij het einde van het seizoen hoort traditiegetrouw uiteraard ook een awardshow om de smaakmakers ...

264
264

Meer sportnieuws