De terugval van Club: Clement op zijn hoede

door
De terugval van Club: Clement op zijn hoede

Uiteindelijk draait het allemaal rond de drie punten. Club Brugge won zaterdagavond van Waasland-Beveren, maar na de wedstrijd was Philippe Clement streng voor zijn spelers: zijn ploeg acteerde op het aanvallend vlak niet efficiënt genoeg. Op de Freethiel zorgde dat voor geen problemen, maar Clement is waakzaam dat Club niet in haar oude fouten hervalt.


JACKERS MAN VAN DE MATCH 

“Het killersinstinct was niet groot genoeg vandaag”, verklaarde Philippe Clement net na de 0-2 overwinning tegen Waasland-Beveren. “We hadden dikke kansen die altijd binnen moeten zijn.” Het kon even goed een uitspraak geweest zijn van de Brugse coach eerder dit seizoen of tijdens de vorige jaargang. Club Brugge kampte in het verleden namelijk met een offensieve inefficiëntie, maar door een sterk collectief en individuele flitsen werden toen alsnog prima resultaten gehaald. Met de komst van Bas Dost in januari werd het gebrek aan efficiëntie voor het doel onlangs op een kwalitatieve wijze ingevuld.



Maar op de Freethiel herviel Club Brugge in haar oude fouten, ondanks een dominantie prestatie. Er werden zo'n 20 doelpogingen genoteerd richting het doel van Waasland-Beveren doelman Nordin Jackers, waarvan er slechts 2 effectief tegen de netten eindigden. Jackers stopte er op zijn beurt 7, waarop Sporza de 23-jarige bijgevolg beloonde met de titel van Man van de match. “Eén man hield de thuisploeg tot in de extra tijd in de wedstrijd en dat was Nordin Jackers. De doelman excelleerde vooral in de tweede helft met een resem reddingen op loepzuivere kansen voor onder meer Dost, Vanaken, Lang en Chong”, was de toelichting van Sporza.

DOST-LANG 

“We hebben goede dingen laten zien, maar we hebben onszelf niet beloond of veel te laat. Ons tweede doelpunt had veel vroeger moeten vallen”, analyseerde Philippe Clement de prestatie van zijn ploeg. “We hadden efficiënter moeten zijn, want met maar één doelpunt voorsprong kan er altijd een bal uit de lucht vallen. Op die manier kan je nog punten verliezen, dus dat is zeker een werkpunt. We hebben genoeg kansen gecreëerd om meer dan twee doelpunten te maken met de kwaliteiten die mijn spelers hebben.” 



2 doelpunten op 20 kansen is inderdaad een lage verhouding, en de prestatie tegen Waasland-Beveren doet daarmee terugdenken aan de gelijkaardige situatie van tijdens de voorbije seizoenen. Toch is de context vandaag iets genuanceerder. Met de komst van Bas Dost en Noa Lang werd er recentelijk heel wat offensieve slagkracht bijgehaald, en bijgevolg nam de Brugse aanvallende efficiëntie gevoelig toe. Beide Nederlanders speelden gezamenlijk 25 competitiewedstrijden voor Blauw-Zwart en daarin waren ze gezamenlijk 16 keer doeltreffend. Qua kwaliteitsinjectie voor doel kan dat dus wel tellen.

LAAGSTE EFFICIËNTIE IN 2021 

Bovendien groeide Club Brugge in de voorbije weken en maanden uit tot een geoliede en quasi niet te stoppen machine. De huidige landskampioen pakt momenteel uit met een erg fraaie reeks van vierentwintig op vierentwintig, en zo'n cijfers haal je nu eenmaal niet als er een gebrek aan offensieve efficiëntie sluimert in de ploeg. Tegen Waasland-Beveren domineerde Club Brugge de wedstrijd zoals vanouds, maar het werd toch nog even zweten omdat de 0-1 voorsprong maar niet uitgediept raakte. Het was wederom wachten op de onvermijdelijke Noa Lang, die in minuut 94 eindelijk de beslissende en bevrijdende 0-2 kon scoren.



0-2 na 20 doelkansen. 't Was nochtans lang geleden dat Club Brugge zo'n lage verhouding kon voorleggen. Tegen Waasland-Beveren noteerde Club Brugge een doelpuntenefficiëntie van 6,25 procent, en dat gemiddelde was meteen ook het laagste in het huidige kalenderjaar 2021. Het laatste flagrant gebrek aan efficiëntie voor doel dateerde al van 20 december 2020, toen Club Brugge geen enkel doelpunt kon puren tegen AA Gent. Nochtans creëerden de West-Vlamingen tegen de Buffalo's toen 23 doelkansen, maar gingen ze toen kopje onder met 0-1 tegen de ploeg van Hein Vanhaezebrouck.

WAAR IS DOST? 

Maar als Bas Dost zelfs niet kan scoren … De Nederlandse goalgetter vond tijdens zijn eerste zes wedstrijden voor Club Brugge maar liefst vijf keer de weg naar het doel, maar tegen Waasland-Beveren ondervond hij een grote moeite om de netten te doen trillen. De 31-jarige centrumspits dwong zaterdagavond drie kansen af, maar uiteindelijk kon hij geen enkele keer juichen. Nochtans bevond hij zich enkele keren in een doelrijpe scoringspositie. “Bas Dost was zijn torinstinct plots kwijt”, schreef Sporza bijvoorbeeld.

Op basis van de expected goals, een algoritme die de waarschijnlijkheid van een doelkans afmeet, moest Bas Dost er toch minstens één keer in geslaagd zijn om Nordin Jackers te verschalken. Na de match tegen Waasland-Beveren nam Philippe Clement zijn Nederlandse spits in bescherming door openlijk de vraag te stellen dat er toch niet gediscussieerd moet worden over de efficiëntie van Dost. Ook al kwam de centrumspits niet tot scoren op de Freethiel, zijn efficiëntie voor doel staat dus buiten alle discussie. 



Ook al gaf Club Brugge zaterdagavond niet meteen thuis op het vlak van efficiëntie voor het doel, op de Freethiel kwamen ze nu ook niet echt in problemen. De overwinning kwam nooit in het gedrang, en de offensieve prestatie voor doel kan dan ook het best omschreven worden als een accident de parcours. Anderzijds zal Club Brugge wel uit een ander vaatje moeten tappen in de eerstvolgende wedstrijden tegen Antwerp FC en Sporting Charleroi. Die ploegen zijn toch nog van een ander allooi dan Waasland-Beveren, met alle respect voor de ploeg en club. 

2020 VERSUS 2021

Sinds de komst van Bas Dost nam de efficiëntie voor het doel gevoelig toe, en zijn bijdrage in het Brugse spel mag daarom niet onderschat worden. We zien bijvoorbeeld geen enkele andere centrumspits van Club Brugge vijf doelpunten scoren in de laatste zeven wedstrijden. Naarmate het voetbalseizoen vordert, zal de efficiëntie van de Nederlander steeds meer duidelijk worden. Vandaag is Club Brugge bijvoorbeeld de op drie na efficiëntste ploeg van de Jupiler Pro League, waarbij het 13,1 procent van haar doelkansen omzet in effectieve doelpunten.



Vorig seizoen lag die verhouding bij Club nog iets hoger met 13,3 procent, maar het is realistisch om te stellen dat die efficiëntie dit jaar nog overstegen zal worden. In het seizoensbegin, toen nog zonder Noa Lang en Bas Dost, vond Club Brugge bijzonder moeilijk de weg naar het doel. En na de komst van de twee Nederlanders begon Blauw-Zwart helemaal op toerental te draaien. Bovendien is Club Brugge de grote slokop op het vlak van kansencreatie en doelpogingen: dat is een kolfje naar de hand van Bas Dost. En anders loopt Noa Lang ook nog steeds rond op Jan Breydel. De Brugse supporters moeten zich dus niet meteen zorgen maken.

LEES OOK: Stankovic treedt in voetsporen vader met wereldgoal

Accident de parcours of is er meer aan de hand?

Meest recent

Godts schittert weer bij Ajax: toptransfer op komst?

Het werd al bij al een goede avond voor de Belgen in de Champions League. Na de zege van Club Brugge ...

29
29
Stankovic treedt in voetsporen vader met wereldgoal

Club Brugge heeft dinsdagavond in Kazachstan de rug gerecht. Na de pijnlijke nederlagen in eigen ...

32
32
FC Barcelona kondigt verrassende transfer Ter Stegen aan

FC Barcelona moet pas woensdagavond aan de bak in de Champions League, want dan wacht hen een ...

21
21
Pocognoli vernederd door Real, Trossard bepalend bij Arsenal

Dinsdagavond in de Champions League viel er opnieuw het nodige spektakel te beleven. Real Madrid ...

20
20
'Anderlecht nog niet af van Ashimeru: probleem duikt op'

Bij Anderlecht is de wintermercato de voorbije dagen helemaal op gang gekomen. Met Cedric Hatenboer ...

112
112
Kompany doet zeer verrassende uitspraak over band met Union

Union mag nog steeds dromen van de play-offs in de Champions League, maar zal daarvoor in zijn ...

37
37
'De Cat kampt met Jashari en Rode Duivel voor toptransfer'

Voor Nathan De Cat was 2025 het jaar van de grote doorbraak. In 2026 moet het 17-jarige supertalent ...

109
109
Leko doet zomeraankoop Club eindelijk ontbolsteren

Er stond dinsdagavond heel wat druk op Club Brugge, maar het heeft zijn opdracht volbracht. Het ...

173
173
'Anderlecht verrast en wil transferslag slaan in Bundesliga'

Anderlecht heeft dinsdag alvast een eerste transferslag van de winter afgerond. Het haalde met ...

327
327
Crisis bij Man City na zeperd in de Champions League

Manchester City is al een tijdje niet meer die wervelende ploeg van weleer. De Engelsen zijn niet ...

111
111
Leko ziet ander Club Brugge: "Dat was nu wél aanwezig"

Ivan Leko haalde na de match opgelucht adem. Club Brugge won overtuigend met 1-4 tegen Kairat Almaty ...

166
166
Kompany ontploft bij Bayern: harde ingreep zorgt voor schok

Bayern zit al weken te sukkelen met de rechtsbackpositie… en net daar ontploft het plots. ...

116
116
'KRC Genk verrast en vindt akkoord met AC Milan'

KRC Genk is druk bezig met herschikken van de eerste én tweede ploeg. De Limburgers gaan ...

575
575
Degryse lyrisch over Bruggeling: "Een grote legende"

Club Brugge heeft de crisis voor even weten weg te slaan. Ze wonnen met 1-4 van Kairat Almaty. ...

578
578
Westerlo laat alweer een smaakmaker vertrekken

Onze redactie kondigde het weken geleden al aan en het is nu ook officieel: Griffin Yow verlaat KVC ...

44
44
Tielemans openhartig over terugkeer naar Anderlecht

Youri Tielemans is bezig aan een zeer sterk seizoen bij Aston Villa. De Rode Duivel is 28 jaar en ...

380
380
Vanaken en Vermant schrijven geschiedenis bij Club Brugge

Club Brugge heeft de rug weten te rechten in de Champions League. Ze wonnen met 1-4 van een ...

179
179
Straf statement Club in Kazachstan: CL-droom springlevend

Club Brugge hield in de late namiddag zijn Europese droom levend in het verre Kazachstan. In Astana ...

213
213
SK Beveren verrast met voormalig toptalent Anderlecht

SK Beveren zet alles op alles om volgend seizoen in de Jupiler Pro League te spelen. De Waaslanders ...

239
239
'KRC Genk schakelt door: twee toptransfers hangende'

Er staat nog wat te gebeuren bij KRC Genk. De club gaat volgens Sasha Tavolieri mogelijk nog twee ...

472
472
Renard slaat toe: Anderlecht verrast met twee deals

RSC Anderlecht voert een keeperswissel door. Mads Kikkenborg trekt naar Molde, Justin Heekeren komt ...

617
617
Club op rozen in Kazachstan, fans delen waarschuwing uit

Club Brugge begon om 16u30 aan zijn Champions League-wedstrijd in Kazachstan tegen Kairat Almaty. De ...

140
140
Beerschot slaat toe met zeer stevige transfer

Beerschot wil komend seizoen dolgraag terug in de Jupiler Pro League spelen. De Kielse Ratten konden ...

131
131
Vrancken jubelt: STVV verwelkomt extra wapen

STVV is bezig aan een droomseizoen. De Kanaries staan zeer knap tweede in de Jupiler Pro League. ...

70
70
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 22 bekend

Afgelopen weekend deed de Belgische arbitrage alweer heel wat stof opwaaien. Intussen maakte de ...

77
77

Meer sportnieuws