De terugval van Club: Clement op zijn hoede

1119
De terugval van Club: Clement op zijn hoede

Uiteindelijk draait het allemaal rond de drie punten. Club Brugge won zaterdagavond van Waasland-Beveren, maar na de wedstrijd was Philippe Clement streng voor zijn spelers: zijn ploeg acteerde op het aanvallend vlak niet efficiënt genoeg. Op de Freethiel zorgde dat voor geen problemen, maar Clement is waakzaam dat Club niet in haar oude fouten hervalt.


JACKERS MAN VAN DE MATCH 

“Het killersinstinct was niet groot genoeg vandaag”, verklaarde Philippe Clement net na de 0-2 overwinning tegen Waasland-Beveren. “We hadden dikke kansen die altijd binnen moeten zijn.” Het kon even goed een uitspraak geweest zijn van de Brugse coach eerder dit seizoen of tijdens de vorige jaargang. Club Brugge kampte in het verleden namelijk met een offensieve inefficiëntie, maar door een sterk collectief en individuele flitsen werden toen alsnog prima resultaten gehaald. Met de komst van Bas Dost in januari werd het gebrek aan efficiëntie voor het doel onlangs op een kwalitatieve wijze ingevuld.



Maar op de Freethiel herviel Club Brugge in haar oude fouten, ondanks een dominantie prestatie. Er werden zo'n 20 doelpogingen genoteerd richting het doel van Waasland-Beveren doelman Nordin Jackers, waarvan er slechts 2 effectief tegen de netten eindigden. Jackers stopte er op zijn beurt 7, waarop Sporza de 23-jarige bijgevolg beloonde met de titel van Man van de match. “Eén man hield de thuisploeg tot in de extra tijd in de wedstrijd en dat was Nordin Jackers. De doelman excelleerde vooral in de tweede helft met een resem reddingen op loepzuivere kansen voor onder meer Dost, Vanaken, Lang en Chong”, was de toelichting van Sporza.

DOST-LANG 

“We hebben goede dingen laten zien, maar we hebben onszelf niet beloond of veel te laat. Ons tweede doelpunt had veel vroeger moeten vallen”, analyseerde Philippe Clement de prestatie van zijn ploeg. “We hadden efficiënter moeten zijn, want met maar één doelpunt voorsprong kan er altijd een bal uit de lucht vallen. Op die manier kan je nog punten verliezen, dus dat is zeker een werkpunt. We hebben genoeg kansen gecreëerd om meer dan twee doelpunten te maken met de kwaliteiten die mijn spelers hebben.” 



2 doelpunten op 20 kansen is inderdaad een lage verhouding, en de prestatie tegen Waasland-Beveren doet daarmee terugdenken aan de gelijkaardige situatie van tijdens de voorbije seizoenen. Toch is de context vandaag iets genuanceerder. Met de komst van Bas Dost en Noa Lang werd er recentelijk heel wat offensieve slagkracht bijgehaald, en bijgevolg nam de Brugse aanvallende efficiëntie gevoelig toe. Beide Nederlanders speelden gezamenlijk 25 competitiewedstrijden voor Blauw-Zwart en daarin waren ze gezamenlijk 16 keer doeltreffend. Qua kwaliteitsinjectie voor doel kan dat dus wel tellen.

LAAGSTE EFFICIËNTIE IN 2021 

Bovendien groeide Club Brugge in de voorbije weken en maanden uit tot een geoliede en quasi niet te stoppen machine. De huidige landskampioen pakt momenteel uit met een erg fraaie reeks van vierentwintig op vierentwintig, en zo'n cijfers haal je nu eenmaal niet als er een gebrek aan offensieve efficiëntie sluimert in de ploeg. Tegen Waasland-Beveren domineerde Club Brugge de wedstrijd zoals vanouds, maar het werd toch nog even zweten omdat de 0-1 voorsprong maar niet uitgediept raakte. Het was wederom wachten op de onvermijdelijke Noa Lang, die in minuut 94 eindelijk de beslissende en bevrijdende 0-2 kon scoren.



0-2 na 20 doelkansen. 't Was nochtans lang geleden dat Club Brugge zo'n lage verhouding kon voorleggen. Tegen Waasland-Beveren noteerde Club Brugge een doelpuntenefficiëntie van 6,25 procent, en dat gemiddelde was meteen ook het laagste in het huidige kalenderjaar 2021. Het laatste flagrant gebrek aan efficiëntie voor doel dateerde al van 20 december 2020, toen Club Brugge geen enkel doelpunt kon puren tegen AA Gent. Nochtans creëerden de West-Vlamingen tegen de Buffalo's toen 23 doelkansen, maar gingen ze toen kopje onder met 0-1 tegen de ploeg van Hein Vanhaezebrouck.

WAAR IS DOST? 

Maar als Bas Dost zelfs niet kan scoren … De Nederlandse goalgetter vond tijdens zijn eerste zes wedstrijden voor Club Brugge maar liefst vijf keer de weg naar het doel, maar tegen Waasland-Beveren ondervond hij een grote moeite om de netten te doen trillen. De 31-jarige centrumspits dwong zaterdagavond drie kansen af, maar uiteindelijk kon hij geen enkele keer juichen. Nochtans bevond hij zich enkele keren in een doelrijpe scoringspositie. “Bas Dost was zijn torinstinct plots kwijt”, schreef Sporza bijvoorbeeld.

Op basis van de expected goals, een algoritme die de waarschijnlijkheid van een doelkans afmeet, moest Bas Dost er toch minstens één keer in geslaagd zijn om Nordin Jackers te verschalken. Na de match tegen Waasland-Beveren nam Philippe Clement zijn Nederlandse spits in bescherming door openlijk de vraag te stellen dat er toch niet gediscussieerd moet worden over de efficiëntie van Dost. Ook al kwam de centrumspits niet tot scoren op de Freethiel, zijn efficiëntie voor doel staat dus buiten alle discussie. 



Ook al gaf Club Brugge zaterdagavond niet meteen thuis op het vlak van efficiëntie voor het doel, op de Freethiel kwamen ze nu ook niet echt in problemen. De overwinning kwam nooit in het gedrang, en de offensieve prestatie voor doel kan dan ook het best omschreven worden als een accident de parcours. Anderzijds zal Club Brugge wel uit een ander vaatje moeten tappen in de eerstvolgende wedstrijden tegen Antwerp FC en Sporting Charleroi. Die ploegen zijn toch nog van een ander allooi dan Waasland-Beveren, met alle respect voor de ploeg en club. 

2020 VERSUS 2021

Sinds de komst van Bas Dost nam de efficiëntie voor het doel gevoelig toe, en zijn bijdrage in het Brugse spel mag daarom niet onderschat worden. We zien bijvoorbeeld geen enkele andere centrumspits van Club Brugge vijf doelpunten scoren in de laatste zeven wedstrijden. Naarmate het voetbalseizoen vordert, zal de efficiëntie van de Nederlander steeds meer duidelijk worden. Vandaag is Club Brugge bijvoorbeeld de op drie na efficiëntste ploeg van de Jupiler Pro League, waarbij het 13,1 procent van haar doelkansen omzet in effectieve doelpunten.



Vorig seizoen lag die verhouding bij Club nog iets hoger met 13,3 procent, maar het is realistisch om te stellen dat die efficiëntie dit jaar nog overstegen zal worden. In het seizoensbegin, toen nog zonder Noa Lang en Bas Dost, vond Club Brugge bijzonder moeilijk de weg naar het doel. En na de komst van de twee Nederlanders begon Blauw-Zwart helemaal op toerental te draaien. Bovendien is Club Brugge de grote slokop op het vlak van kansencreatie en doelpogingen: dat is een kolfje naar de hand van Bas Dost. En anders loopt Noa Lang ook nog steeds rond op Jan Breydel. De Brugse supporters moeten zich dus niet meteen zorgen maken.

LEES OOK: Klopp aan zet: JPL-uitblinker klopt stevig op de deur

Accident de parcours of is er meer aan de hand?

Meest recent

Klopp aan zet: JPL-uitblinker klopt stevig op de deur

Duitsland is een nieuw tijdperk ingegaan onder Jürgen Klopp. Die aanziet de Nations League als ...

6
6
Hoe dé WK-kritiek op Garcia plots verstomt onder Van Bommel

Het afgelopen WK was een goede ervaring voor de Rode Duivels. Alles zat in dat WK en de kwartfinale ...

10
10
'Genk wil succesvol transferrecept opnieuw herhalen'

Voor KRC Genk is het tot dusver een zeer moeilijk seizoensbegin gebleken. De Limburgers zagen midden ...

45
45
Opvallend: ex-Jonge Duivel (28) bijna T1 in eerste amateur

België heeft de voorbije jaren heel wat talent geproduceerd, maar niet alle jonge talenten ...

32
32
Yamal loodst Spanje weer naar winst, eerste zege Pocognoli

Ook na drie wedstrijden heeft Spanje nog steeds een foutloos rapport in de Nations League. Het legde ...

40
40
Persconferentie voor Ierland-Israël loopt bijna wéér uit de hand

De meest gespannen wedstrijd van deze interlandperiode tot dusver was niet één van de ...

38
38
'Arsenal gaat na blessure Tzolis meteen voor ex-speler Club'

Christos Tzolis werd deze zomer de nieuwe Belgische recordtransfer, want Arsenal telde maar liefst ...

167
167
KV Mechelen tankt geen vertrouwen tijdens interlandbreak

Voor KV Mechelen is het seizoen rampzalig begonnen. Na zeven speeldagen wacht het nog altijd op zijn ...

115
115
'Zidane zorgt voor grote verrassing tegen Rode Duivels'

Met de 3-0-zege van vrijdagavond tegen Turkije zijn de Rode Duivels weer een stap dichter richting ...

248
248
'Europese top lonkt nu al naar sensatie Union'

Bij Union beleefden ze afgelopen zomer weet hetzelfde verhaal als de voorbije jaren. Ze zagen ...

34
34
Engelsen bezorgen Kroatië ongeziene vernedering

Engeland begon zijn campagne in de Nations League nog met een tegenvaller door in eigen huis van ...

60
60
Van Bommel breekt Lukaku: Rode Duivels vrezen Ronaldo-exit

In Portugal liet Cristiano Ronaldo deze week zijn privéjet overkomen nadat hij negentig ...

292
292
Defour ziet één grote vooruitgang bij de Rode Duivels

De Rode Duivels wisten tot op heden met 0-2 te winnen van Italië en met 3-0 van Turkije. ...

80
80
Brandon Mechele deelt beelden die iedereen naar keel grijpt

Brandon Mechele beleefde de voorbije weken opnieuw mooie momenten bij de Rode Duivels. De verdediger ...

234
234
Hoe Tessa Wullaert van ontschatbare waarde is voor Belgisch voetbal

Er was de afgelopen dagen wat ophef over de uitspraken van Olivier Deschacht, maar daar gaan we het ...

31
31
Kritiek op Nations League: Xavi en Dumfries vellen oordeel

De Nations League is de competitie die helemaal onderaan het lijstje staat van prioriteiten bij de ...

48
48
Vrancken onthult straf voorstel: "Kon er dubbele verdienen"

Wouter Vrancken had afgelopen zomer verschillende opties op tafel liggen, maar koos uiteindelijk ...

101
101
Tielemans: "Zij blijven superbelangrijk voor de Duivels"

Youri Tielemans kon na de wedstrijd vooral opgelucht terugblikken op de overwinning van de Rode ...

81
81
Verschaeren: "Ik begreep niet waarom RSCA hem liet gaan"

Yari Verschaeren (24) kijkt met gemengde gevoelens terug op enkele cruciale jaren bij Anderlecht. In ...

362
362
STVV vindt inspiratie bij... Boca Juniors

STVV zal dit seizoen in de League Phase van de Conference League voetballen. De Truienaars hebben ...

31
31
“Bullshit!”: Herman Brusselmans richt pijlen op Deschacht

Olivier Deschacht ligt al enkele dagen zwaar onder vuur na uitspraken die heel wat reacties ...

96
96
Revanche op Anderlecht? Rits zet puntjes op de i

RSC Anderlecht liet afgelopen zomer heel wat spelers de club verlaten. Eén van hen is Mats ...

243
243
De Cuyper looft Duivels duo: "Alleen maar appreciatie"

Maxim De Cuyper stond tegen Frankrijk nog aan de kant, maar kreeg opnieuw een basisplaats bij de ...

124
124
Oude bekende bezorgt Antwerp oefennederlaag

Royal Antwerp heeft zijn korte stage in Nederland afgesloten met een nipte 2-1-nederlaag tegen ...

130
130
KRC Genk incasseert alweer nederlaag in oefenduel

KRC Genk kent voorlopig een matig seizoen. Vandaag speelden ze in eigen huis een oefenduel tegen ...

254
254

Meer sportnieuws