De terugval van Club: Clement op zijn hoede

1119 stemmen
De terugval van Club: Clement op zijn hoede

Uiteindelijk draait het allemaal rond de drie punten. Club Brugge won zaterdagavond van Waasland-Beveren, maar na de wedstrijd was Philippe Clement streng voor zijn spelers: zijn ploeg acteerde op het aanvallend vlak niet efficiënt genoeg. Op de Freethiel zorgde dat voor geen problemen, maar Clement is waakzaam dat Club niet in haar oude fouten hervalt.


JACKERS MAN VAN DE MATCH 

“Het killersinstinct was niet groot genoeg vandaag”, verklaarde Philippe Clement net na de 0-2 overwinning tegen Waasland-Beveren. “We hadden dikke kansen die altijd binnen moeten zijn.” Het kon even goed een uitspraak geweest zijn van de Brugse coach eerder dit seizoen of tijdens de vorige jaargang. Club Brugge kampte in het verleden namelijk met een offensieve inefficiëntie, maar door een sterk collectief en individuele flitsen werden toen alsnog prima resultaten gehaald. Met de komst van Bas Dost in januari werd het gebrek aan efficiëntie voor het doel onlangs op een kwalitatieve wijze ingevuld.



Maar op de Freethiel herviel Club Brugge in haar oude fouten, ondanks een dominantie prestatie. Er werden zo'n 20 doelpogingen genoteerd richting het doel van Waasland-Beveren doelman Nordin Jackers, waarvan er slechts 2 effectief tegen de netten eindigden. Jackers stopte er op zijn beurt 7, waarop Sporza de 23-jarige bijgevolg beloonde met de titel van Man van de match. “Eén man hield de thuisploeg tot in de extra tijd in de wedstrijd en dat was Nordin Jackers. De doelman excelleerde vooral in de tweede helft met een resem reddingen op loepzuivere kansen voor onder meer Dost, Vanaken, Lang en Chong”, was de toelichting van Sporza.

DOST-LANG 

“We hebben goede dingen laten zien, maar we hebben onszelf niet beloond of veel te laat. Ons tweede doelpunt had veel vroeger moeten vallen”, analyseerde Philippe Clement de prestatie van zijn ploeg. “We hadden efficiënter moeten zijn, want met maar één doelpunt voorsprong kan er altijd een bal uit de lucht vallen. Op die manier kan je nog punten verliezen, dus dat is zeker een werkpunt. We hebben genoeg kansen gecreëerd om meer dan twee doelpunten te maken met de kwaliteiten die mijn spelers hebben.” 



2 doelpunten op 20 kansen is inderdaad een lage verhouding, en de prestatie tegen Waasland-Beveren doet daarmee terugdenken aan de gelijkaardige situatie van tijdens de voorbije seizoenen. Toch is de context vandaag iets genuanceerder. Met de komst van Bas Dost en Noa Lang werd er recentelijk heel wat offensieve slagkracht bijgehaald, en bijgevolg nam de Brugse aanvallende efficiëntie gevoelig toe. Beide Nederlanders speelden gezamenlijk 25 competitiewedstrijden voor Blauw-Zwart en daarin waren ze gezamenlijk 16 keer doeltreffend. Qua kwaliteitsinjectie voor doel kan dat dus wel tellen.

LAAGSTE EFFICIËNTIE IN 2021 

Bovendien groeide Club Brugge in de voorbije weken en maanden uit tot een geoliede en quasi niet te stoppen machine. De huidige landskampioen pakt momenteel uit met een erg fraaie reeks van vierentwintig op vierentwintig, en zo'n cijfers haal je nu eenmaal niet als er een gebrek aan offensieve efficiëntie sluimert in de ploeg. Tegen Waasland-Beveren domineerde Club Brugge de wedstrijd zoals vanouds, maar het werd toch nog even zweten omdat de 0-1 voorsprong maar niet uitgediept raakte. Het was wederom wachten op de onvermijdelijke Noa Lang, die in minuut 94 eindelijk de beslissende en bevrijdende 0-2 kon scoren.



0-2 na 20 doelkansen. 't Was nochtans lang geleden dat Club Brugge zo'n lage verhouding kon voorleggen. Tegen Waasland-Beveren noteerde Club Brugge een doelpuntenefficiëntie van 6,25 procent, en dat gemiddelde was meteen ook het laagste in het huidige kalenderjaar 2021. Het laatste flagrant gebrek aan efficiëntie voor doel dateerde al van 20 december 2020, toen Club Brugge geen enkel doelpunt kon puren tegen AA Gent. Nochtans creëerden de West-Vlamingen tegen de Buffalo's toen 23 doelkansen, maar gingen ze toen kopje onder met 0-1 tegen de ploeg van Hein Vanhaezebrouck.

WAAR IS DOST? 

Maar als Bas Dost zelfs niet kan scoren … De Nederlandse goalgetter vond tijdens zijn eerste zes wedstrijden voor Club Brugge maar liefst vijf keer de weg naar het doel, maar tegen Waasland-Beveren ondervond hij een grote moeite om de netten te doen trillen. De 31-jarige centrumspits dwong zaterdagavond drie kansen af, maar uiteindelijk kon hij geen enkele keer juichen. Nochtans bevond hij zich enkele keren in een doelrijpe scoringspositie. “Bas Dost was zijn torinstinct plots kwijt”, schreef Sporza bijvoorbeeld.

Op basis van de expected goals, een algoritme die de waarschijnlijkheid van een doelkans afmeet, moest Bas Dost er toch minstens één keer in geslaagd zijn om Nordin Jackers te verschalken. Na de match tegen Waasland-Beveren nam Philippe Clement zijn Nederlandse spits in bescherming door openlijk de vraag te stellen dat er toch niet gediscussieerd moet worden over de efficiëntie van Dost. Ook al kwam de centrumspits niet tot scoren op de Freethiel, zijn efficiëntie voor doel staat dus buiten alle discussie. 



Ook al gaf Club Brugge zaterdagavond niet meteen thuis op het vlak van efficiëntie voor het doel, op de Freethiel kwamen ze nu ook niet echt in problemen. De overwinning kwam nooit in het gedrang, en de offensieve prestatie voor doel kan dan ook het best omschreven worden als een accident de parcours. Anderzijds zal Club Brugge wel uit een ander vaatje moeten tappen in de eerstvolgende wedstrijden tegen Antwerp FC en Sporting Charleroi. Die ploegen zijn toch nog van een ander allooi dan Waasland-Beveren, met alle respect voor de ploeg en club. 

2020 VERSUS 2021

Sinds de komst van Bas Dost nam de efficiëntie voor het doel gevoelig toe, en zijn bijdrage in het Brugse spel mag daarom niet onderschat worden. We zien bijvoorbeeld geen enkele andere centrumspits van Club Brugge vijf doelpunten scoren in de laatste zeven wedstrijden. Naarmate het voetbalseizoen vordert, zal de efficiëntie van de Nederlander steeds meer duidelijk worden. Vandaag is Club Brugge bijvoorbeeld de op drie na efficiëntste ploeg van de Jupiler Pro League, waarbij het 13,1 procent van haar doelkansen omzet in effectieve doelpunten.



Vorig seizoen lag die verhouding bij Club nog iets hoger met 13,3 procent, maar het is realistisch om te stellen dat die efficiëntie dit jaar nog overstegen zal worden. In het seizoensbegin, toen nog zonder Noa Lang en Bas Dost, vond Club Brugge bijzonder moeilijk de weg naar het doel. En na de komst van de twee Nederlanders begon Blauw-Zwart helemaal op toerental te draaien. Bovendien is Club Brugge de grote slokop op het vlak van kansencreatie en doelpogingen: dat is een kolfje naar de hand van Bas Dost. En anders loopt Noa Lang ook nog steeds rond op Jan Breydel. De Brugse supporters moeten zich dus niet meteen zorgen maken.

LEES OOK: Antwerp in vieze papieren? “Pas binnen tien jaar…”

Accident de parcours of is er meer aan de hand?

Meest recent

Antwerp in vieze papieren? “Pas binnen tien jaar…”

Royal Antwerp FC kent een desastreus seizoen. The Great Old haalde een paar jaar geleden nog de ...

6
6
‘Rigaux doet wenkbrauwen fronsen bij Club Brugge’

Club Brugge staat op het punt kampioen te worden, maar Blauw-Zwart zit achter de schermen met een ...

114
114
Eden Hazard doet boekje open over Real: “Ik wilde dat niet!”

Eden Hazard wordt gezien als één van de beste Belgische spelers ooit. De buitenspeler ...

48
48
Doku verbaast met Duivelse uitspraken over WK

Jérémy Doku verkeert in bloedvorm bij Manchester City. Het dribbelwonder dartelt nu ...

49
49
Ivan Leko laat Club Brugge-pion compleet sprakeloos

Club Brugge staat zéér dicht bij een nieuwe landstitel. Na de 5-0 pandoering tegen ...

189
189
Jan Vertonghen komt met kleedkameronthulling Duivels

Jan Vertonghen is de recordinternational bij de Rode Duivels, maar de centrale verdediger geniet nu ...

24
24
'Code rood bij Club Brugge: enorme leegte dreigt'

Club Brugge staat dan wel dicht bij een zevende landstitel op elf jaar tijd, het rommelt achter de ...

333
333
Beerschot neemt emotioneel afscheid van clubicoon

Beerschot zal volgend seizoen weer in de Challenger Pro League te zien zijn. De Antwerpse club liep ...

63
63
Coucke trekt champagnefles open: concurrentie in shock

Marc Coucke staat opnieuw klaar met een opvallend project. Terwijl de druk bij Anderlecht na alweer ...

226
226
‘KV Mechelen incasseert mokerslag vlak voor Club Brugge’

Er staat een midweekspeeldag in de Play-Offs op het programma. KV Mechelen neemt het op tegen Club ...

396
396
KAA Gent pakt weer uit met toptalent: duidelijke focus

KAA Gent zit dit seizoen in de hoek waar de klappen vallen. In de Champions Play-Offs loopt het ...

55
55
‘Carl Hoefkens op weg naar straffe JPL-terugkeer’

Carl Hoefkens zit in zak en as bij NAC. De Belgische oefenmeester heeft nog een doorlopende ...

188
188
Zulte Waregem stelt nieuwe T1 voor: toekomst Colpaert bekend

Zulte Waregem heeft een nieuwe hoofdtrainer te pakken. Het was al een tijdje bekend dat Steve ...

96
96
TRANSFERUURTJE: ‘Wending bij Club, jackpot voor Anderlecht’

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

314
314
‘Ruud Vormer wil grote naam naar Knokke lokken’

Ruud Vormer heeft een nieuwe uitdaging als hoofdtrainer binnen. De Nederlander gaat aan de slag als ...

494
494
Seys in shock bij Club Brugge: “Zagen we niet aankomen”

De 5-0 zege van Club Brugge zindert nog ferm na. Blauw-Zwart heeft één hand op de ...

414
414
KV Kortrijk komt met transfernieuws na promotie

KV Kortrijk is volgend seizoen weer te zien in de Jupiler Pro League en de Kerels zijn volop bezig ...

171
171
Stijn Stijnen neemt plots afscheid van publiekslieveling

Patro Eisden liep promotie naar de Jupiler Pro League mis. De club van Stijn Stijnen verloor ...

85
85
'Club Brugge haalt groot gelijk: toekomst Leko op tafel'

Club Brugge deed heel wat wenkbrauwen fronsen met het ontslag van Nicky Hayen. Blauw-Zwart plukte ...

419
419
‘Zulte Waregem heeft beet: groen licht voor T1’

Zulte Waregem is volop bezig met volgend seizoen. Essevee zal weer in de Jupiler Pro League te zien ...

103
103
'City schakelt razendsnel: opvolger Guardiola tekent voor 3 jaar'

Terwijl de titelstrijd in de Premier League in volle ontknoping is, werd het Engelse voetbal ...

215
215
'Preud'homme krijgt loodzware transferopdracht bij Club'

Club Brugge staat op punt om 'Director of Football' Dévy Rigaux te verliezen. Hij koos voor ...

505
505
'Alonso klopt op tafel: JPL-bekende eerste Chelsea-transfer'

Chelsea FC heeft een nieuwe coach gevonden. Zo besloten de Blues om hun sportieve lot in handen te ...

139
139
Union groter dan Anderlecht? Proto trekt fel van leer

Terwijl RSC Anderlecht de voorbije seizoenen steeds verder wegkwijnt, blijft Union SG hoge toppen ...

346
346
Gheysens onder druk: Antwerp-overname in stroomversnelling?

Antwerp FC heeft andermaal een tegenvallend seizoen achter de rug. Er is dan ook nood aan een ...

616
616

Meer sportnieuws