De terugval van Club: Clement op zijn hoede

door
De terugval van Club: Clement op zijn hoede

Uiteindelijk draait het allemaal rond de drie punten. Club Brugge won zaterdagavond van Waasland-Beveren, maar na de wedstrijd was Philippe Clement streng voor zijn spelers: zijn ploeg acteerde op het aanvallend vlak niet efficiënt genoeg. Op de Freethiel zorgde dat voor geen problemen, maar Clement is waakzaam dat Club niet in haar oude fouten hervalt.


JACKERS MAN VAN DE MATCH 

“Het killersinstinct was niet groot genoeg vandaag”, verklaarde Philippe Clement net na de 0-2 overwinning tegen Waasland-Beveren. “We hadden dikke kansen die altijd binnen moeten zijn.” Het kon even goed een uitspraak geweest zijn van de Brugse coach eerder dit seizoen of tijdens de vorige jaargang. Club Brugge kampte in het verleden namelijk met een offensieve inefficiëntie, maar door een sterk collectief en individuele flitsen werden toen alsnog prima resultaten gehaald. Met de komst van Bas Dost in januari werd het gebrek aan efficiëntie voor het doel onlangs op een kwalitatieve wijze ingevuld.



Maar op de Freethiel herviel Club Brugge in haar oude fouten, ondanks een dominantie prestatie. Er werden zo'n 20 doelpogingen genoteerd richting het doel van Waasland-Beveren doelman Nordin Jackers, waarvan er slechts 2 effectief tegen de netten eindigden. Jackers stopte er op zijn beurt 7, waarop Sporza de 23-jarige bijgevolg beloonde met de titel van Man van de match. “Eén man hield de thuisploeg tot in de extra tijd in de wedstrijd en dat was Nordin Jackers. De doelman excelleerde vooral in de tweede helft met een resem reddingen op loepzuivere kansen voor onder meer Dost, Vanaken, Lang en Chong”, was de toelichting van Sporza.

DOST-LANG 

“We hebben goede dingen laten zien, maar we hebben onszelf niet beloond of veel te laat. Ons tweede doelpunt had veel vroeger moeten vallen”, analyseerde Philippe Clement de prestatie van zijn ploeg. “We hadden efficiënter moeten zijn, want met maar één doelpunt voorsprong kan er altijd een bal uit de lucht vallen. Op die manier kan je nog punten verliezen, dus dat is zeker een werkpunt. We hebben genoeg kansen gecreëerd om meer dan twee doelpunten te maken met de kwaliteiten die mijn spelers hebben.” 



2 doelpunten op 20 kansen is inderdaad een lage verhouding, en de prestatie tegen Waasland-Beveren doet daarmee terugdenken aan de gelijkaardige situatie van tijdens de voorbije seizoenen. Toch is de context vandaag iets genuanceerder. Met de komst van Bas Dost en Noa Lang werd er recentelijk heel wat offensieve slagkracht bijgehaald, en bijgevolg nam de Brugse aanvallende efficiëntie gevoelig toe. Beide Nederlanders speelden gezamenlijk 25 competitiewedstrijden voor Blauw-Zwart en daarin waren ze gezamenlijk 16 keer doeltreffend. Qua kwaliteitsinjectie voor doel kan dat dus wel tellen.

LAAGSTE EFFICIËNTIE IN 2021 

Bovendien groeide Club Brugge in de voorbije weken en maanden uit tot een geoliede en quasi niet te stoppen machine. De huidige landskampioen pakt momenteel uit met een erg fraaie reeks van vierentwintig op vierentwintig, en zo'n cijfers haal je nu eenmaal niet als er een gebrek aan offensieve efficiëntie sluimert in de ploeg. Tegen Waasland-Beveren domineerde Club Brugge de wedstrijd zoals vanouds, maar het werd toch nog even zweten omdat de 0-1 voorsprong maar niet uitgediept raakte. Het was wederom wachten op de onvermijdelijke Noa Lang, die in minuut 94 eindelijk de beslissende en bevrijdende 0-2 kon scoren.



0-2 na 20 doelkansen. 't Was nochtans lang geleden dat Club Brugge zo'n lage verhouding kon voorleggen. Tegen Waasland-Beveren noteerde Club Brugge een doelpuntenefficiëntie van 6,25 procent, en dat gemiddelde was meteen ook het laagste in het huidige kalenderjaar 2021. Het laatste flagrant gebrek aan efficiëntie voor doel dateerde al van 20 december 2020, toen Club Brugge geen enkel doelpunt kon puren tegen AA Gent. Nochtans creëerden de West-Vlamingen tegen de Buffalo's toen 23 doelkansen, maar gingen ze toen kopje onder met 0-1 tegen de ploeg van Hein Vanhaezebrouck.

WAAR IS DOST? 

Maar als Bas Dost zelfs niet kan scoren … De Nederlandse goalgetter vond tijdens zijn eerste zes wedstrijden voor Club Brugge maar liefst vijf keer de weg naar het doel, maar tegen Waasland-Beveren ondervond hij een grote moeite om de netten te doen trillen. De 31-jarige centrumspits dwong zaterdagavond drie kansen af, maar uiteindelijk kon hij geen enkele keer juichen. Nochtans bevond hij zich enkele keren in een doelrijpe scoringspositie. “Bas Dost was zijn torinstinct plots kwijt”, schreef Sporza bijvoorbeeld.

Op basis van de expected goals, een algoritme die de waarschijnlijkheid van een doelkans afmeet, moest Bas Dost er toch minstens één keer in geslaagd zijn om Nordin Jackers te verschalken. Na de match tegen Waasland-Beveren nam Philippe Clement zijn Nederlandse spits in bescherming door openlijk de vraag te stellen dat er toch niet gediscussieerd moet worden over de efficiëntie van Dost. Ook al kwam de centrumspits niet tot scoren op de Freethiel, zijn efficiëntie voor doel staat dus buiten alle discussie. 



Ook al gaf Club Brugge zaterdagavond niet meteen thuis op het vlak van efficiëntie voor het doel, op de Freethiel kwamen ze nu ook niet echt in problemen. De overwinning kwam nooit in het gedrang, en de offensieve prestatie voor doel kan dan ook het best omschreven worden als een accident de parcours. Anderzijds zal Club Brugge wel uit een ander vaatje moeten tappen in de eerstvolgende wedstrijden tegen Antwerp FC en Sporting Charleroi. Die ploegen zijn toch nog van een ander allooi dan Waasland-Beveren, met alle respect voor de ploeg en club. 

2020 VERSUS 2021

Sinds de komst van Bas Dost nam de efficiëntie voor het doel gevoelig toe, en zijn bijdrage in het Brugse spel mag daarom niet onderschat worden. We zien bijvoorbeeld geen enkele andere centrumspits van Club Brugge vijf doelpunten scoren in de laatste zeven wedstrijden. Naarmate het voetbalseizoen vordert, zal de efficiëntie van de Nederlander steeds meer duidelijk worden. Vandaag is Club Brugge bijvoorbeeld de op drie na efficiëntste ploeg van de Jupiler Pro League, waarbij het 13,1 procent van haar doelkansen omzet in effectieve doelpunten.



Vorig seizoen lag die verhouding bij Club nog iets hoger met 13,3 procent, maar het is realistisch om te stellen dat die efficiëntie dit jaar nog overstegen zal worden. In het seizoensbegin, toen nog zonder Noa Lang en Bas Dost, vond Club Brugge bijzonder moeilijk de weg naar het doel. En na de komst van de twee Nederlanders begon Blauw-Zwart helemaal op toerental te draaien. Bovendien is Club Brugge de grote slokop op het vlak van kansencreatie en doelpogingen: dat is een kolfje naar de hand van Bas Dost. En anders loopt Noa Lang ook nog steeds rond op Jan Breydel. De Brugse supporters moeten zich dus niet meteen zorgen maken.

LEES OOK: Sonck over Verschaeren: "Zet hem bij Club Brugge..."

Accident de parcours of is er meer aan de hand?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

93
93
Sonck over Verschaeren: "Zet hem bij Club Brugge..."

Club Brugge was twee keer véél te sterk voor RSC Anderlecht in deze PO's. Ze scoorden ...

8
8
Jan Mulder ziet emotioneelste club volledig ontploffen

De terugkeer van Schalke 04 naar de Bundesliga zorgde vorig weekend voor taferelen die perfect ...

1
1
Hubert krijgt héél goed nieuws bij Union SG

Union SG moet winnen van KV Mechelen, anders lijkt het titel vaarwel te mogen zeggen. Trainer David ...

17
17
Club Brugge verrast fans compleet vlak voor cruciale clash

De spanning stijgt met de week bij Club Brugge, waar elke wedstrijd nu aanvoelt als een finale in de ...

54
54
Makelaar Lukaku speelt open kaart over AC Milan

Waar speelt Romelu Lukaku volgend seizoen? Dat is nog steeds koffiedik kijken. De Belgische ...

11
11
'Nederlandse toptransfer voor Ilenikhena?'

George Ilenikhena werd bij Royal Antwerp FC al snel vergeleken met Romelu Lukaku, maar de aanvaller ...

20
20
Lommel SK klaar voor epische strijd: "Hiervoor doe je het"

Lommel SK staat voor een heel belangrijk duel tegen Beerschot. In de terugmatch van de finale van de ...

43
43
Haalt Sporting Hasselt twaalfvoudig Rode Duivel in huis?

Sporting Hasselt is achter de schermen druk bezig om investeerders te overtuigen om in te stappen. ...

102
102
TRANSFERUURTJE: exit bij RSCA, grote terugkeer Mourinho

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

82
82
Euvrard onthult: “Puntjes op de i tijdens de rust”

Standard Luik kwam op achterstand tegen OHL en het zag er even niet goed uit voor de Rouches. Na de ...

35
35
Vrancken komt met straffe waarschuwing voor Club Brugge

Sint-Truiden VV zit in bloedvorm. De Kanaries zijn dé grote revelatie van de Jupiler Pro ...

178
178
Boskamp verbaast en kiest duidelijke titelfavoriet

Club Brugge heeft vorige speeldag het stokje overgenomen van Union SG in de Champions Play-Offs. ...

118
118
Antisemitisme Anderlecht-Club: ook Verhaeghe onderzocht

De wedstrijd tussen RSC Anderlecht en Club Brugge van afgelopen zondag zindert nog na. Het Brusselse ...

344
344
Oosting grijpt in bij Antwerp: spelers aangepakt

Royal Antwerp FC ging afgelopen speeldag met de billen bloot tegen Standard Luik. De Rouches wonnen ...

119
119
Mazzu is het beu en haalt ferm uit na Standard – OHL

Oud-Heverlee Leuven zit in een desastreuze reeks. Ook tegen Standard Luik liep het mis ondanks de ...

155
155
'Toekomst Dennis Praet: Antwerp neemt drastisch besluit'

Ongeacht of alsnog een Europees ticket uit de bus valt, maakt Antwerp FC zich op voor een drukke ...

190
190
Einde cyclus Club Brugge: zéven sterkhouders naar exit?

Club Brugge staat sinds afgelopen weekend aan de leiding in de Champions' Play-Offs, maar de druk ...

312
312
"Belachelijk" - Opvallende straf Burgess na heftige uithaal

Christian Burgess zorgde afgelopen weekend voor heel wat beroering. Na de nederlaag op STVV haalde ...

313
313
Vrouw Valverde haalt verschroeiend uit: "Ze willen bloed zien"

De aanloop naar de Clasico van zondagavond is bijzonder woelig verlopen bij Real Madrid. Zo kwam het ...

65
65
'Anderlecht heeft genoeg gezien: pijnlijke exit na 61 duels'

Antoine Sibierski is sinds deze week officieel aan de slag als sportief directeur bij RSC ...

382
382
'Antwerp schrikt: Janssen richting ophefmakende transfer'

Terwijl Joseph Oosting en zijn troepen de ontknoping van de Europe Play-Offs inzetten, is de ...

313
313
'Bayern opent onderhandelingen: Kompany krijgt knaltransfer'

Bayern München bereidt zich momenteel voor op de gehypete terugmatch tegen Paris Saint-Germain ...

183
183
Rigaux breekt de boel open: Club Brugge krijgt mokerslag

Dévy Rigaux dreigt Club Brugge te ontglippen. Feyenoord duwt door voor een nieuwe sportieve ...

339
339
'WK-selectie Garcia bijna rond: twéé daverende verrassingen'

Komende vrijdag is het eindelijk zover, dan maakt bondscoach Rudi Garcia bekend welke 26 spelers hij ...

321
321
Zorgen bij Bayern Munchen: ster dreigt WK te missen

Bayern München wist net niet de finale van de Champions League te halen. De Duitse ...

34
34

Meer sportnieuws