Tweestrijd bij RSCA: Kompany zet sterkhouder buitenspel

1864 stemmen
Tweestrijd bij RSCA: Kompany zet sterkhouder buitenspel

Vincent Kompany is een coach met een duidelijke visie. Ook op het gebied van personeel heeft de trainer van RSC Anderlecht een eigenzinnige aanpak. Zo verkiest hij op de rechtsachter positie momenteel Killian Sardella boven Michael Murillo.


DE GUNST VAN KOMPANY 

Eind december ging Vincent Kompany te rade bij zijn spelersgroep. Michael Amir Murillo vroeg aan zijn coach de toelating om naar zijn familie in Panama af te reizen. 't Was al een jaar geleden dat Murillo zijn familie zag, en dat weegt natuurlijk op een mens. En uiteraard gaf de spelersgroep vervolgens groen licht aan dat verzoek. Het was echter wel een moeilijke afweging om te maken, want de Panamese rechtsachter was in het kalenderjaar 2020 een absolute steunpilaar in het elftal van Kompany.



Op mentaal en persoonlijk vlak was het uiteindelijk een logische beslissing om Michael Murillo naar zijn familie te laten vertrekken. Anderzijds was het een organisatorische nachtmerrie door de complexe corona-omstandigheden. Bij zijn terugkeer van Panama naar België moest Murillo bijvoorbeeld eerst verplicht in quarantaine gaan. Pas na een negatieve coronatest mocht hij vervolgens ook terug bij aansluiten bij de spelersgroep. Maar eens terug op training, dan zou Murillo zich gemakkelijk terug in de basisploeg knokken. Dat was toch de veronderstelling.

NIEUWE HIËRARCHIE 

Maar dat was echter buiten Killian Sardella gerekend. Door de absentie van Michael Murillo nam de 18-jarige tegen Beerschot VA de basisplaats in van de Panamees, en hij deed het toen ook behoorlijk. In de eerstvolgende competitiematch tegen OH Leuven was de algemene verwachting dat de teruggekeerde Murillo zijn vaste plaats op de rechtsachter opnieuw zou veroveren, maar aan Den Dreef koos Vincent Kompany verrassend genoeg opnieuw voor Sardella. Sterker nog, sindsien verscheen Sardella zelfs al in élke wedstrijd aan de aftrap. 

In de laatste zes competitiewedstrijden startte Michael Murillo daarentegen slechts één keer aan de een competitiewedstrijd bij Anderlecht. Tegen Waasland-Beveren was Kemar Lawrence namelijk geschorst waardoor Vincent Kompany de positie van linksachter bemande met Killian Sardella. Op die manier mocht Murillo zich nog eens bewijzen op zijn geliefkoosde en vertrouwde stek als rechtsachter. Maar punten scoorde de Panamees toen allerminst. Zijn matige prestatie tegen Waasland-Beveren rechtvaardigde enkel maar Sardella's status als basisspeler op de rechtsachter.



In het nieuwe kalenderjaar 2021 raakte Michael Murillo opvallend moeilijk in zijn spel. La Dernière Heure stelde daarbij vast dat de Panamees moeite heeft om zijn (tijdelijke) daling in de hiërarchie te verteren. Bij Anderlecht moeten de bankzitters na de wedstrijd bijvoorbeeld telkens een fysieke sessie ondergaan op het eerste terrein, om op die manier hun conditie te onderhouden. Volgens de Franstalige krant gaf Murillo tijdens die sessies niet de indruk erg gemotiveerd te zijn. 

KOMPANY VERKIEST SARDELLA

Toch lijkt het ons slechts een kwestie van tijd te zijn vooraleer Michael Murillo de knop omdraait en vervolgens door Vincent Kompany terug in het basiselftal wordt gedropt. Per slot van rekening vertegenwoordigt de 39-voudige international een aanzienlijk kapitaal. Zijn huidige marktwaarde bedraagt vandaag bijvoorbeeld vier miljoen euro, maar daar zit nog flink wat rek op. Bovendien leverden zijn hoogstaande prestaties in het kalenderjaar 2020 flink wat buitenlandse interesse op.

Eind januari gaf Vincent Kompany voor het eerst zelf toelichting waarom hij de voorbije zes competitiematchen steeds de voorkeur gaf aan Killian Sardella, ten nadele van Michael Murillo. “Het is voor ons cruciaal om van achteruit de lijnen te breken”, begon de coach van Anderlecht zijn betoog op de clubwebsite. “In een slechte versie van ons systeem spelen we alleen maar lateraal. In de beste versie van het systeem slagen we erin om onze offensieve spelers aan te spelen en hen in een één-tegen-éénsituatie te brengen. En de speler die er het meest in slaagt om de lijnen te breken, is Killian op dit moment.”



Wij namen akte van Vincent Kompany's uitspraak en namen de proef op de som. Een goede parameter om de passes te meten die erin slagen om de lijnen te breken, zijn de passes naar de final third van het veld. Dit seizoen lanceert Michael Murillo per 90 minuten zo'n 5,2 passes naar het laatste gedeelte van het veld, terwijl dat aantal van Killian Sardella bijna dubbel zo hoog ligt met 9,8. Bovendien is Sardella in deze passes naar de final third ook nog zo'n 3,8 procent efficiënter dan Murillo. Kompany weet waarover hij spreekt.

MURILLO HERPAKT ZICH 

“Ik houd van het profiel van Amir, maar Killian heeft momenteel de bovenhand wat dat betreft: hij speelt 40 à 50% meer passes vooruit in vergelijking met de anderen”, vervolgde Vincent Kompany zijn uiteenzetting. Om exact te zijn speelt Killian Sardella dit seizoen 53,8 procent meer passes in een voorwaartse richting dan Michael Murillo. Maar Kompany vergat daarbij ook te vermelden dat de Panamees 3,1 procent efficiënter is in de voorwaartse passing dan Murillo. Maar 't is een verwaarloosbaar verschil uiteraard.



“Ik ben zeker dat Amir en Mykha dat net zo goed zouden doen. Maar ik kan niet de speler die de meeste ballen vooruit speelt, uit de ploeg zetten.” Vincent Kompany's beweegredenen om Killian Sardella op te stellen ten nadele van Michael Murillo houden dus wel steek. Maar anderzijds heeft de Panamees ook meerdere andere voordelen tegenover de 18-jarige Sardella. In de bekermatch tegen RFC Luik bewees Murillo dat ook. Daar speelde de Panamees alvast 29 passes in een voorwaartse richting, wat bijna zes keer meer is dan zijn seizoensgemiddelde in de Jupiler Pro League.

TWEESTRIJD 

Michael Murillo scoorde dus alvast punten in de bekerwedstrijd tegen RFC Luik, en het is ook onwaarschijnlijk dat hij dit seizoen geen herkansing meer zal krijgen in de Jupiler Pro League. De 24-jarige zorgt toch voor een andere dimensie in het spelbeeld van Anderlecht. Vooral op het vlak van intensiteit, volume en fysiek heeft Murillo toch nog een streepje voor op Killian Sardella. Bovendien zal Anderlecht allerminst een kapitaalsvernietiging willen vermijden, gezien de nog steeds precaire financiële situatie bij de club.

Wie weet zal Vincent Kompany in de eerstvolgende competitiematch tegen KRC Genk al opnieuw kiezen voor Michael Murillo. De coach van Anderlecht heeft namelijk een reputatie op het vlak van opvallende wissels in zijn basiselftal. Zo verraste hij eerder dit seizoen al met de basisplaatsen van Zakaria Bakkali en Kristian Arnstad, die vanuit het niets aan de aftrap verschenen. De potentiële keuze voor Murillo zou weliswaar niet diezelfde verrassingsfactor zijn. Maar gezien Kompany's technische uiteenzetting over het verschil tussen Murillo en Sardella, best wel opvallend.



Anderzijds zou een basisplaats voor Michael Murillo enigszins gerechtvaardigd zijn. Dit seizoen troeft de Panamees zijn 18-jarige collega af op het vlak van geslaagde defensieve intercepties, het aantal (en geslaagde) dribbels, balverlies én de recuperatie van de bal. Bovendien is Murillo op het aanvallend vlak meer aanwezig dan Sardella, en bovendien ook veel efficiënter. Hoe dan ook, de tweestrijd tussen Murillo en Sardella zal voor de rest van het seizoen ongetwijfeld boeiend om volgen blijven. 

LEES OOK: Bayern-spelers dol op Kompany: "Nog nooit zoveel geleerd"

Wie verkiest u?

Meest recent

'Sibierski verrast: Anderlecht all-in voor target Renard'

Het aantal bouwstenen in de huidige kleedkamer valt haast op één hand te tellen, en ...

49
49
'Transferitis bij Club Brugge: afwezige op titelviering'

Het feestje houdt maar niet op voor Club Brugge. Na de galawedstrijd tegen AA Gent stonden er ...

157
157
Profvoetballer van het Jaar: winnaar 2025/26 bekend

Bij het einde van het seizoen hoort traditiegetrouw uiteraard ook een awardshow om de smaakmakers ...

155
155
Pro League Awards: Club Brugge valt in de prijzen

Maandagavond vinden in Antwerpen de Pro League Awards plaats. Wie de hoofdvogel afschiet valt ...

104
104
Van Gucht doet opmerkelijke onthulling rond Blanka Vlasić

Ruben Van Gucht trekt andermaal alle aandacht naar zich toe. Terwijl hij binnenkort een dochter ...

278
278
Transferuitspraak Tzolis doet Club Brugge-fans dromen

Club Brugge werd maandagavond nog eens serieus in de bloemetjes gezet voor het behalen van de ...

239
239
Lardot fileert Play-Offs: twéé grote arbitrage-fouten

De Play-Offs in de Jupiler Pro League zitten er sinds afgelopen weekend op. En dus kan ook de ...

165
165
Transfervuurwerk Anderlecht: Bornauw gooit kaarten open

RSC Anderlecht heeft zondag een punt gezet achter een toch wel teleurstellend seizoen. De ...

543
543
Drama Milan doet koppen rollen: Allegri én directie op straat

AC Milan heeft zondagavond op dramatische wijze naast een Champions League-ticket gegrepen. En dat ...

127
127
Topdoelman opvolger Mignolet: "Contract van twee jaar"

Club Brugge nam zondagavond op pakkende wijze afscheid van Simon Mignolet. De vraag is nu hoe de ...

934
934
Anderlecht ruikt JPL-stunt van 6 miljoen: “Wat een beer”

Anderlecht zoekt deze zomer naar meer slagkracht in de aanval en komt uit bij een opvallende naam ...

618
618
‘KV Mechelen baalt: onheilspellende toekomstvisie’

KV Mechelen was euforisch nadat het een ticket voor de Champions Play-Offs wist te bemachtigen. ...

352
352
Conte zet Napoli-voorzitter stevig op zijn plek na clash

Het rommelde dit seizoen ferm bij Napoli. Vorig seizoen won Antonio Conte de Scudetto, maar dit ...

104
104
Deze Duivels starten nú al WK-kamp: nieuws over Lukaku

Het seizoen is in de meeste competities voorbij en ook in België zijn de Play-Offs afgelopen. ...

88
88
‘STVV krijgt klappen met leegloop: zes sterkhouders weg’

Sint-Truiden VV kende een ongelooflijk seizoen en mag volgend seizoen Play-Offs van de Europa League ...

377
377
Wouter Vrancken wéér getipt bij zoekend Anderlecht

Wouter Vrancken neemt afscheid bij Sint-Truiden VV. De succescoach loodste de Kanaries naar een ...

401
401
‘Code rood op Bosuil: Overmars grijpt hard in bij Antwerp’

Royal Antwerp FC kende een desastreus seizoen. Europees voetbal werd wéér niet gehaald ...

540
540
Weldra buitenlandse investeerders bij Hasselt?

De Challenger Pro League zal tevreden zijn dat Sporting Hasselt volgend seizoen in de reeks speelt. ...

143
143
Antwerp plukt zeer groot talent weg bij Club Brugge

De 'war on talent' is énorm hevig. Het lijkt met het jaar steviger te worden, nu Belgische ...

518
518
Bayern-spelers dol op Kompany: "Nog nooit zoveel geleerd"

In Anderlecht maakte Wouter Vandenhaute misschien wel de grootste blunder in de clubgeschiedenis ...

254
254
De Bilde komt met héél straf transfernieuws bij Union SG

Union SG gaat deze zomer weer heel wat spelers de club zien verlaten. De Brusselaars weten dat een ...

194
194
Sibierski gaat (deels) terug naar vorig RSCA-beleid

RSC Anderlecht heeft het seizoen afgesloten met een 5-1-nederlaag tegen Union SG. RSCA pakte een ...

535
535
STVV zoekt opvolger Vrancken: dit zijn 10 kandidaten

Wouter Vrancken verlaat STVV, wat iedereen al een tijdje zag aankomen. De Kanaries willen op korte ...

1068
1068
Maziz deelt sneertje uit aan bestuur van OH Leuven

Bij OH Leuven gaan ze de nodige spelers van de hand doen. Eén van hen is alvast Youssef ...

75
75
Talentenfabriek KRC Genk: nog jaren plezier voor de fans

KRC Genk kan zijn seizoen enkel nog redden met een (ondertussen onverhoopt?) Europees ticket, al was ...

160
160

Meer sportnieuws