Hein realiseert eerste Gentse meesterzet

825
Hein realiseert eerste Gentse meesterzet

Hein Vanhaezebrouck startte verschroeiend aan zijn tweede Gentse periode, maar tijdens de laatste weken vallen de resultaten alweer tegen. Aan Sulayman Marreh zal het alvast niet liggen, de Gambiaanse middenvelder krijgt volop zijn kans van Vanhaezebrouck. En die grijpt hij ook met beide handen.


PION VAN MOGI

Watford FC, Granada, KAS Eupen en AA Gent. Sulayman Marreh was de zoveelste pion in het netwerk van spelersmakelaar Mogi Bayat. Zo'n speler die iedereen wel bij naam kent, maar stelselmatig en geruisloos naar de achtergrond verdwijnt – denk hierbij bijvoorbeeld ook aan Uche Agbo (ex-Standard). In 2018 arriveerde Marreh voor het eerst in België. Opnieuw zo'n huurling van Watford, aangebracht door de invloedrijke Bayat. Door een gebrek aan een Britse werkvergunning werd Marreh verplicht om verhuurd te worden, en dan is KAS Eupen altijd een goede oplossing.



Hoewel Sulayman Marreh in eerste instantie aanzien werd als een nieuwe marionette van Mogi Bayat, werd de Gambiaanse middenvelder als heel snel een belangrijke kracht bij de Panda's. Am Kehrweg maakte coach Claude Makélélé graag gebruik van Marreh, en de 20-voudige international had bijgevolg ook een grote bijdrage in het behoud van Eupen in 1A. Marreh speelde in zijn debuutseizoen bij Eupen vooral in dienst van artiest Luis Garcia, maar de ambitieuze middenvelder etaleerde zelf ook een grote mate van initiatief. Marreh was bijvoorbeeld nooit schuw om verticaal uit te voetballen.

AA GENT BRENGT DE REDDING

De clubleiding van KAS Eupen had al snel in de gaten dat Sulayman Marreh een ruwe diamant was, maar eentje uiteraard nog gepolijst moest worden. Weinig verrassend lichtte Eupen vervolgens de aankoopoptie in zijn huurcontract, een bedrag dat toen rond de 700 duizend euro schommelde. Daarmee waren de Panda's verschillende Belgische clubs te snel af, want na zijn geslaagd debuutseizoen in België lagen onder meer AA Gent, Standard en Antwerp al op de loer.



Sulayman Marreh was onder Claude Makélélé een centrale spilfiguur, maar dat veranderde al snel onder de nieuwe Eupen-coach Benat San José. Vorig seizoen verwees de Spaanse coach zijn middenvelder verrassend genoeg van het basiselftal richting de reservenbank. “Ik trainde en trainde, maar de coach besloot me niet te gebruiken”, verklaarde Marreh in die periode. Uiteindelijk verloste AA Gent – of was het Mogi Bayat? - de Gambiaan uiteindelijk door hem in januari 2020 op permanente basis aan te trekken.

DE GEDURFDE ZET VAN HEIN

Van de bank bij KAS Eupen naar AA Gent. Zo'n transferzet is weinig spelers gegeven. In januari 2020 waren de Buffalo's naarstig op zoek naar een back-up voor Elisha Owusu, de onmisbare centrale middenvelder die meteen hoge ogen gooide tijdens zijn eerste seizoen in de Arteveldestad. Sulayman Marreh beantwoordde aldus aan dat profiel, hoewel hij qua pure intrinsieke kwaliteiten niet bepaald een echte topper is zoals de 23-jarige Fransman. Maar toch werd de aankomst van Marreh bij AA Gent wel degelijk positief onthaald. De Gambiaan beschikt namelijk over een groot potentieel en hij werd in de Ghelamco Arena minder gezien als een pion uit het netwerk-Mogi Bayat. 

Toch was Sulayman Marreh onder zijn eerste drie Gent-coaches niet meteen een echte basisspeler. Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker zetten de middenvelder slechts sporadisch in, maar na de komst van Hein Vanhaezebrouck veranderde dat helemaal. Vanhaezebrouck ziet in Marreh de ideale oplossing om de balans op het middenveld te herstellen, en hij offerde daar zelfs de onaantastbaar geachte Elisha Owusu voor op. Tegen Beerschot VA verraste de coach vriend en vijand door de Fransman op de bank te plaatsen, en dat ten voordele van Marreh – die eigenlijk al bijna vergeten was door de buitenwereld.



Die gedurfde en opmerkelijke zet draaide uiteindelijk heel goed uit. “Ik was eigenlijk al heel tevreden over zijn invalbeurt op Kortrijk”, verklaarde Hein Vanhaezebrouck na de bewuste match op het Kiel. “Die was kort, maar daar toonde Marreh zich wel al beslissend. Hij speelt heel simpel maar heel direct en heel vaak vooruit. Dat hebben we nodig … Ik was niet van plan om hem al zo vroeg te brengen, maar we hebben nood aan iemand met duelkracht. Op die hoge ballen heeft hij ook zijn gestalte mee. Ons hele middenveld speelde goed.” 

Sindsdien is Sulayman Marreh niet meer weg te denken uit het basiselftal van AA Gent: de Gambiaan startte daarna zelfs in elke competitiewedstrijd. Zo speelde hij in de match tegen KRC Genk opnieuw een dijk van een wedstrijd, waar Marreh voor een goede balans zorgde op het middenveld. “Hij kan zeker nog wat beter, maar ik ben tevreden met zijn progressie”, verklaarde Hein Vanhaezebrouck na het 1-1 gelijkspel tegen Genk.

MARREH BESPAART GELD

Het herontdekken van Sulayman Marreh bezorgt AA Gent grote voordelen op sportief vlak, maar zijn revival leidt onrechtstreeks ook tot een geldbesparing. Hein Vanhaezebrouck wees bijvoorbeeld al meermaals op het feit dat het zijn ploeg soms aan pure kwaliteit ontbreekt, waardoor manager Michel Louwagie ongetwijfeld al zijn voorbereidend huiswerk maakte op de transfermarkt. Dankzij de onverwachte ontbolstering van Marreh is er alvast geen extra centrale middenvelder meer nodig in de Ghelamco Arena. Met Sven Kums, Niklas Dorsch, Vadis Odjidja-Ofoe, Elisha Owusu en Sulayman Marreh is er bijvoorbeeld al meer dan voldoende kwaliteit aanwezig in de motor van de ploeg. 



't Is hoe dan ook een straffe stoot hoe Sulayman Marreh erin slaagt om Elisha Owusu naar de reservenbank te verwijzen. De Franse middenvelder was vorig seizoen nochtans een grote revelatie bij AA Gent en bij uitbreiding ook de Jupiler Pro League. Owusu's sterke prestaties leverden in het tussenseizoen bijvoorbeeld de interesse op van de Spaanse grootmacht Atlético Madrid. Eén jaar later wordt zijn basisplaats echter ingenomen door een voormalige bankzitter van KAS Eupen. Hoewel Marreh oorspronkelijk werd aangetrokken als back-up van Owusu, zijn die rollen vandaag drastisch omgedraaid.

TOP IN JPL

Elisha Owusu was vorig seizoen de best uitvoetballende centrale middenvelder van de Jupiler Pro League. Vandaag is zijn passing nog steeds van een hoog niveau, maar de Fransman is op dat gebied niet langer meer de nummer één. Die eer is dit seizoen weggelegd voor … Sulayman Marreh. Op dit moment legt er geen enkele centrale middenvelder uit de Jupiler Pro League meer accuraatheid in zijn passing dan Marreh. Het oogt allemaal niet spectaculair, maar efficiënt is het wel degelijk. 

Die hoge accuraatheid van passing haalt Sulayman Marreh niet door vaak achteruit of lateraal in te spelen. De Gambiaanse middenvelder probeert steeds een voetballende oplossing te zoeken in een voorwaartse richting, zoals Hein Vanhaezebrouck het graag heeft. En ook bij deze specifieke voorwaartse passing is Marreh voorlopig de primus in de Belgische competitie. En dat zowel qua aantal passes en de zuiverheid ervan. “Hij speelt heel simpel maar heel direct en heel vaak vooruit”, zoals Hein Vanhaezebrouck verwoordde.



Hoewel Sulayman Marreh uitstekende statistieken voorlegt op het gebied van passing, ligt zijn grote sterkte vooral in het defensieve aspect. Hij scoort bijvoorbeeld erg hoog op verschillende verdedigende spelfacetten zoals de kopduels, intercepties en de defensieve duels. Marreh bezit vandaag de specifieke kwaliteiten om uit te groeien tot een complete en moderne nummer zes, maar een afgewerkt product is hij nog niet helemaal. Met zijn 25 lentes bezit Marreh bovendien nog een behoorlijke progressiemarge. En met zo'n profielen gaat Hein Vanhaezebrouck graag mee aan de slag.

FINANCIËLE MEERWAARDE

De sportieve revival van Sulayman Marreh is dus best opmerkelijk. Onder Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker lag er slechts een schaduw in de rol weggelegd voor hem, maar Hein Vanhaezebrouck weet de kwaliteiten van Marreh wel naar waarde te schatten. En met succes ook. De Gambiaanse middenvelder groeit stilaan uit tot één van de beste spelers op zijn positie, en die evolutie juichen ze ook toe in de Gentse bestuurskamer. Sinds zijn aankomst in de Arteveldestad devalueerde de marktwaarde van Marreh namelijk met 33 procent. Indien de Gambiaan deze veelbelovende lijn blijft doortrekken, dan zal zijn marktwaarde op korte termijn ongetwijfeld een flinke boost krijgen.

LEES OOK: Joos trekt pijnlijke vergelijking tussen Anderlecht en Gent

Is Marreh een onderschatte speler?

Meest recent

Anderlecht-fans maken statement na pandoering in Gent

Anderlecht lijkt weer op de rand van een crisis te staan nadat het vorig weekend een 4-0 om de oren ...

12
12
'Mignolet schiet in actie voor revelatie Standard'

Standard gaat door een moeilijke periode, want het leed vorig weekend in Genk al zijn vierde ...

31
31
Club zet nieuwe stap in CL en doet monden openvallen

Club Brugge wist de voorbije twee seizoenen telkens net de league phase van de Champions League te ...

97
97
Geen Stassin of Vermant: "Hij wordt de spits van Duivels"

Romelu Lukaku komt bij Fenerbahçe dit seizoen weinig aan spelen toe en is ondertussen ook al ...

100
100
Verheye ziet nog één manco bij de Spor: "Dan rustig seizoen"

In de Challenger Pro League lijkt het dit seizoen voor de titel te zullen gaan tussen Beerschot, dat ...

17
17
FC Barcelona krijgt zeer bizarre straf na affaire-Alvarez

De voorbije transferzomer bracht heel wat toptransfers, maar ook enkele grote deals die uiteindelijk ...

20
20
Jong Genk zal balen na heenmatch in Youth League

De voorbije weken maakte Club NXT alweer indruk in de Youth League door een zeven op negen te ...

85
85
Deschacht opnieuw onder vuur: "Moet hij ons belachelijk maken?"

Olivier Deschacht kreeg de voorbije tijd heel wat kritiek nadat hij in de podcast Ongefilterd liet ...

114
114
Alderweireld lyrisch: "Bijna schandalig hoe goed hij is"

Harry Kane heeft met het winnen van de Gouden Bal de ultieme erkenning gekregen voor zijn ...

83
83
Voorzitter Bayern schetst heel opvallend beeld over Kompany

Vincent Kompany heeft al heel veel indruk gemaakt bij Bayern München. Dat blijkt uit de lovende ...

149
149
'Westerlo wil uitpakken met volgende knaltransfer'

KVC Westerlo is zeer goed bezig en de Kemphanen hebben er op het eerste zicht wel een goede mercato ...

59
59
OH Leuven voor cruciaal duel: "Winnen is een must"

In het vrouwenvoetbal staat OH Leuven voor een cruciaal duel in de Champions League. Ze nemen het ...

5
5
Barça-Real zindert na: spelleiding ging in de fout

De Spaanse scheidsrechterscommissie CTA heeft toegegeven dat João Cancelo tijdens de ...

48
48
'Waanzinnig bod van Europese topclub op Alvarez'

Gaat Julian Alvarez Arsenal dan toch verlaten in 2027? De Argentijnse aanvaller was graag naar FC ...

44
44
Dé teleurstelling in JPL tot dusver? "Met zo'n goede ploeg..."

Komend weekend zijn we al toe aan de tiende speeldag van de Jupiler Pro League. Dat betekent dat de ...

140
140
Beerput bij KVDO? Apache legt gevoelige rol Vannieuwkerke bloot

Karl Vannieuwkerke is veel meer dan een bekend televisiegezicht in het verhaal rond KV Diksmuide ...

90
90
Spaanse bond grijpt in na treinramp: geen bekervoetbal

In Spanje wordt er woensdag even niet aan voetbal gedacht. Normaal zou er gevoetbald worden in de ...

0
0
Anderlecht kondigt terugkeer icoon bij RSCA Women aan

Van 2018 tot 2024 werd RSCA Women maar liefst zeven keer op rij landskampioen in de Lotto Super ...

41
41
Hét geheim achter de trainersschool van Club onthuld?

De voorbije jaren zette Club Brugge enorme stappen vooruit met zijn jeugdwerking. Club NXT levert ...

173
173
'Na njet Tresoldi: Arsenal gaat voor ex-speler van Cercle'

Arsenal beleefde dinsdagavond een zware afgang, want in de League Cup werd het uitgeschakeld door ...

63
63
Charleroi bevestigt domper en haalt verschroeiend uit

Komend weekend kunnen de fans zich verwarmen aan de tiende speeldag in de Jupiler Pro League, maar ...

45
45
Joos trekt pijnlijke vergelijking tussen Anderlecht en Gent

Zaterdag krijgt Anderlecht op de tiende speeldag van de Jupiler Pro League het bezoek van Westerlo ...

116
116
Union paste voor Belg: "Ze hebben niet gebeld"

Union heeft dit seizoen zijn zaakjes weer goed op orde, want het draait netjes mee bovenaan het ...

93
93
'Floptransfer? Club Brugge neemt standpunt in'

Bij Club Brugge draait het dit seizoen vooralsnog uitstekend, want zowel in de competitie als ...

270
270
‘Miljardair kaapt Tresoldi weg: Verhaeghe machteloos’

Club Brugge zegt het met zoveel woorden: Nicolò Tresoldi is niet te koop, voor geen enkele ...

826
826

Meer sportnieuws