Hein realiseert eerste Gentse meesterzet

door
Hein realiseert eerste Gentse meesterzet

Hein Vanhaezebrouck startte verschroeiend aan zijn tweede Gentse periode, maar tijdens de laatste weken vallen de resultaten alweer tegen. Aan Sulayman Marreh zal het alvast niet liggen, de Gambiaanse middenvelder krijgt volop zijn kans van Vanhaezebrouck. En die grijpt hij ook met beide handen.


PION VAN MOGI

Watford FC, Granada, KAS Eupen en AA Gent. Sulayman Marreh was de zoveelste pion in het netwerk van spelersmakelaar Mogi Bayat. Zo'n speler die iedereen wel bij naam kent, maar stelselmatig en geruisloos naar de achtergrond verdwijnt – denk hierbij bijvoorbeeld ook aan Uche Agbo (ex-Standard). In 2018 arriveerde Marreh voor het eerst in België. Opnieuw zo'n huurling van Watford, aangebracht door de invloedrijke Bayat. Door een gebrek aan een Britse werkvergunning werd Marreh verplicht om verhuurd te worden, en dan is KAS Eupen altijd een goede oplossing.



Hoewel Sulayman Marreh in eerste instantie aanzien werd als een nieuwe marionette van Mogi Bayat, werd de Gambiaanse middenvelder als heel snel een belangrijke kracht bij de Panda's. Am Kehrweg maakte coach Claude Makélélé graag gebruik van Marreh, en de 20-voudige international had bijgevolg ook een grote bijdrage in het behoud van Eupen in 1A. Marreh speelde in zijn debuutseizoen bij Eupen vooral in dienst van artiest Luis Garcia, maar de ambitieuze middenvelder etaleerde zelf ook een grote mate van initiatief. Marreh was bijvoorbeeld nooit schuw om verticaal uit te voetballen.

AA GENT BRENGT DE REDDING

De clubleiding van KAS Eupen had al snel in de gaten dat Sulayman Marreh een ruwe diamant was, maar eentje uiteraard nog gepolijst moest worden. Weinig verrassend lichtte Eupen vervolgens de aankoopoptie in zijn huurcontract, een bedrag dat toen rond de 700 duizend euro schommelde. Daarmee waren de Panda's verschillende Belgische clubs te snel af, want na zijn geslaagd debuutseizoen in België lagen onder meer AA Gent, Standard en Antwerp al op de loer.



Sulayman Marreh was onder Claude Makélélé een centrale spilfiguur, maar dat veranderde al snel onder de nieuwe Eupen-coach Benat San José. Vorig seizoen verwees de Spaanse coach zijn middenvelder verrassend genoeg van het basiselftal richting de reservenbank. “Ik trainde en trainde, maar de coach besloot me niet te gebruiken”, verklaarde Marreh in die periode. Uiteindelijk verloste AA Gent – of was het Mogi Bayat? - de Gambiaan uiteindelijk door hem in januari 2020 op permanente basis aan te trekken.

DE GEDURFDE ZET VAN HEIN

Van de bank bij KAS Eupen naar AA Gent. Zo'n transferzet is weinig spelers gegeven. In januari 2020 waren de Buffalo's naarstig op zoek naar een back-up voor Elisha Owusu, de onmisbare centrale middenvelder die meteen hoge ogen gooide tijdens zijn eerste seizoen in de Arteveldestad. Sulayman Marreh beantwoordde aldus aan dat profiel, hoewel hij qua pure intrinsieke kwaliteiten niet bepaald een echte topper is zoals de 23-jarige Fransman. Maar toch werd de aankomst van Marreh bij AA Gent wel degelijk positief onthaald. De Gambiaan beschikt namelijk over een groot potentieel en hij werd in de Ghelamco Arena minder gezien als een pion uit het netwerk-Mogi Bayat. 

Toch was Sulayman Marreh onder zijn eerste drie Gent-coaches niet meteen een echte basisspeler. Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker zetten de middenvelder slechts sporadisch in, maar na de komst van Hein Vanhaezebrouck veranderde dat helemaal. Vanhaezebrouck ziet in Marreh de ideale oplossing om de balans op het middenveld te herstellen, en hij offerde daar zelfs de onaantastbaar geachte Elisha Owusu voor op. Tegen Beerschot VA verraste de coach vriend en vijand door de Fransman op de bank te plaatsen, en dat ten voordele van Marreh – die eigenlijk al bijna vergeten was door de buitenwereld.



Die gedurfde en opmerkelijke zet draaide uiteindelijk heel goed uit. “Ik was eigenlijk al heel tevreden over zijn invalbeurt op Kortrijk”, verklaarde Hein Vanhaezebrouck na de bewuste match op het Kiel. “Die was kort, maar daar toonde Marreh zich wel al beslissend. Hij speelt heel simpel maar heel direct en heel vaak vooruit. Dat hebben we nodig … Ik was niet van plan om hem al zo vroeg te brengen, maar we hebben nood aan iemand met duelkracht. Op die hoge ballen heeft hij ook zijn gestalte mee. Ons hele middenveld speelde goed.” 

Sindsdien is Sulayman Marreh niet meer weg te denken uit het basiselftal van AA Gent: de Gambiaan startte daarna zelfs in elke competitiewedstrijd. Zo speelde hij in de match tegen KRC Genk opnieuw een dijk van een wedstrijd, waar Marreh voor een goede balans zorgde op het middenveld. “Hij kan zeker nog wat beter, maar ik ben tevreden met zijn progressie”, verklaarde Hein Vanhaezebrouck na het 1-1 gelijkspel tegen Genk.

MARREH BESPAART GELD

Het herontdekken van Sulayman Marreh bezorgt AA Gent grote voordelen op sportief vlak, maar zijn revival leidt onrechtstreeks ook tot een geldbesparing. Hein Vanhaezebrouck wees bijvoorbeeld al meermaals op het feit dat het zijn ploeg soms aan pure kwaliteit ontbreekt, waardoor manager Michel Louwagie ongetwijfeld al zijn voorbereidend huiswerk maakte op de transfermarkt. Dankzij de onverwachte ontbolstering van Marreh is er alvast geen extra centrale middenvelder meer nodig in de Ghelamco Arena. Met Sven Kums, Niklas Dorsch, Vadis Odjidja-Ofoe, Elisha Owusu en Sulayman Marreh is er bijvoorbeeld al meer dan voldoende kwaliteit aanwezig in de motor van de ploeg. 



't Is hoe dan ook een straffe stoot hoe Sulayman Marreh erin slaagt om Elisha Owusu naar de reservenbank te verwijzen. De Franse middenvelder was vorig seizoen nochtans een grote revelatie bij AA Gent en bij uitbreiding ook de Jupiler Pro League. Owusu's sterke prestaties leverden in het tussenseizoen bijvoorbeeld de interesse op van de Spaanse grootmacht Atlético Madrid. Eén jaar later wordt zijn basisplaats echter ingenomen door een voormalige bankzitter van KAS Eupen. Hoewel Marreh oorspronkelijk werd aangetrokken als back-up van Owusu, zijn die rollen vandaag drastisch omgedraaid.

TOP IN JPL

Elisha Owusu was vorig seizoen de best uitvoetballende centrale middenvelder van de Jupiler Pro League. Vandaag is zijn passing nog steeds van een hoog niveau, maar de Fransman is op dat gebied niet langer meer de nummer één. Die eer is dit seizoen weggelegd voor … Sulayman Marreh. Op dit moment legt er geen enkele centrale middenvelder uit de Jupiler Pro League meer accuraatheid in zijn passing dan Marreh. Het oogt allemaal niet spectaculair, maar efficiënt is het wel degelijk. 

Die hoge accuraatheid van passing haalt Sulayman Marreh niet door vaak achteruit of lateraal in te spelen. De Gambiaanse middenvelder probeert steeds een voetballende oplossing te zoeken in een voorwaartse richting, zoals Hein Vanhaezebrouck het graag heeft. En ook bij deze specifieke voorwaartse passing is Marreh voorlopig de primus in de Belgische competitie. En dat zowel qua aantal passes en de zuiverheid ervan. “Hij speelt heel simpel maar heel direct en heel vaak vooruit”, zoals Hein Vanhaezebrouck verwoordde.



Hoewel Sulayman Marreh uitstekende statistieken voorlegt op het gebied van passing, ligt zijn grote sterkte vooral in het defensieve aspect. Hij scoort bijvoorbeeld erg hoog op verschillende verdedigende spelfacetten zoals de kopduels, intercepties en de defensieve duels. Marreh bezit vandaag de specifieke kwaliteiten om uit te groeien tot een complete en moderne nummer zes, maar een afgewerkt product is hij nog niet helemaal. Met zijn 25 lentes bezit Marreh bovendien nog een behoorlijke progressiemarge. En met zo'n profielen gaat Hein Vanhaezebrouck graag mee aan de slag.

FINANCIËLE MEERWAARDE

De sportieve revival van Sulayman Marreh is dus best opmerkelijk. Onder Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker lag er slechts een schaduw in de rol weggelegd voor hem, maar Hein Vanhaezebrouck weet de kwaliteiten van Marreh wel naar waarde te schatten. En met succes ook. De Gambiaanse middenvelder groeit stilaan uit tot één van de beste spelers op zijn positie, en die evolutie juichen ze ook toe in de Gentse bestuurskamer. Sinds zijn aankomst in de Arteveldestad devalueerde de marktwaarde van Marreh namelijk met 33 procent. Indien de Gambiaan deze veelbelovende lijn blijft doortrekken, dan zal zijn marktwaarde op korte termijn ongetwijfeld een flinke boost krijgen.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: 'Gent dumpt flop, volgende trainerswissel?'

Is Marreh een onderschatte speler?

Meest recent

Buitenlandse club deelt mee: “Hij traint mee bij KRC Genk"

KRC Genk heeft een zeer goede scouting. De Limburgers wisten al tal van jonge buitenlandse talenten ...

17
17
Teklak ziet onrustwekkende evolutie bij Anderlecht

RSC Anderlecht verloor afgelopen vrijdag met 1-0 van Sporting Charleroi. Het was een zeer matige ...

80
80
Verrassing bij Union SG: wissel van de macht op komst?

Union SG wist met 2-0 te winnen van STVV. De Belgische landskampioen speelde zeker niet ...

40
40
Anderlecht maakt selectie bekend: sterkhouders ontbreken

RSC Anderlecht speelt morgenavond in de Beker van België tegen Ninove. De Brusselaars staan ...

218
218
De Mil: "Kompany? Daarom is hij heel belangrijk voor ons"

Vincent Kompany is trainer van Bayern München en hij is de eerste Belgische coach die bij ...

56
56
'Prestigetransfer' Union SG in de problemen: vertrek lonkt

Union SG doet niet alleen maar goede transfers. Eén van de grootste namen die de club de ...

59
59
Manipulatie in Pro League: Bouchez valt Club Brugge aan

Terwijl de soap rond tv-rechtenhouder DAZN momenteel het leeuwendeel van de aandacht opeist blijft ...

683
683
Wilmots door het lint: stevige sancties voor Standard

In de resterende zes minuten trok het de 1-0 zege wel over de streep, maar zoals verwacht krijgt de ...

138
138
Wesley Sonck zingt toontje lager: "Dieje van den Aldi!"

Hij was jarenlang het schrikbeeld van elke verdediger, een trefzekere spits bij Club Brugge, Genk, ...

100
100
Breuk met DAZN: Pro League overweegt drastische stappen

De soap rond DAZN nadert stilaan haar finale ontknoping. Zo weten we vrijdag of de tv-rechtenhouder ...

397
397
Lardot ontleedt strafschopfases Antwerp-Club Brugge

Afgelopen weekend stond in de Jupiler Pro League speeldag 12 op het programma. Naar goede gewoonte ...

848
848
Mercato-alarm: Club Brugge slaat nú toe voor killerspits

Club Brugge kan nú toeslaan voor een 1,97 m diepe spits die in Letland meteen rendeert. De ...

584
584
OHL trapt na richting Hubert: "Misschien beter dat hij weg is"

OH Leuven heeft met Felice Mazzu een nieuwe trainer voorgesteld. Dat is een vreemde keuze, aangezien ...

163
163
Matthäus verandert plots compléét van mening over Kompany

Hoe serieus moet je analisten nog nemen die voor televisie werken? De vraag dient stilaan gesteld te ...

203
203
Hein over RSCA-crisis: "Dan ligt hun ontslagbrief ook klaar"

RSC Anderlecht stevent weer af op een mislukt seizoen. De club betaalt de prijs voor de dramatische ...

603
603
Red Flames slijpen de messen: Ierland is gewaarschuwd

De Red Flames verloren met 4-2 in Dublin tegen Ierland. Een stevige domper. In het stadion van OH ...

46
46
Derde Rode Duivel out: maanden buiten strijd

Het is voor Rudi Garcia geen fijne week geweest. De bondscoach zag de voorbije dagen verschillende ...

162
162
Grote club: "Sprak met Kompany toen hij bij Anderlecht zat"

Vincent Kompany trok in mei 2022 de deur achter zich dicht bij RSC Anderlecht. Hij werd richting ...

207
207
'Renard en Borguet lieten zich geweldig ringeloren'

Dat de zomermercato van RSC Anderlecht geen succes was, dat ziet iedereen ondertussen. Maar ook aan ...

365
365
Bayat kind aan huis bij Belgische topclub: "60 miljoen euro"

Mogi Bayat was jarenlang héél aanwezig bij clubs als RSC Anderlecht, Standard, AA Gent ...

320
320
'Anderlecht loopt miljoenen mis: wintertransfer op komst'

Bij RSC Anderlecht maakten ze afgelopen zomer heel wat verkeerde keuzes op de transfermarkt. Daar ...

465
465
De Mil zet puntjes op de i na soap over gemiste transfer

Het is een bewogen periode geweest voor Rik De Mil. Enkele weken geleden leek de trainer op weg te ...

100
100
'Diego Moreira versiert absolute knaltransfer'

Toen de Jonge Duivels eerder deze maand knappe zeges boekten tegen Wales en Denemarken, was Diego ...

93
93
Club Brugge boekt megawinst dankzij straffe zet

Club Brugge is de voorbije jaren met voorsprong uitgegroeid tot de meest welvarende club van het ...

372
372
Dé vergissing van Anderlecht: "Hadden ze nooit mogen doen"

Anderlecht blijft dit seizoen maar ter plaatse trappelen. Het liet afgelopen weekend weer een steek ...

457
457

Meer sportnieuws