Anderlecht zet grote stap naar totale dominantie

2232 stemmen
Anderlecht zet grote stap naar totale dominantie

Het zat Anderlecht opnieuw niet mee. Vorig weekend ging Sporting onderuit tegen KAS Eupen, maar Vincent Kompany zal vooral de eerste 45 minuten onthouden. En gelijk heeft hij ook. Anderlecht legde een totale dominantie op de mat, en dat is het grote doel van de coach.


DE DROOM VAN KOMPANY

Anderlecht zou een tweede Manchester City worden. Vincent Kompany werkte bij bij The Citizens vele jaren samen met Pep Guardiola, en uiteraard leerde hij veel tactische elementen van de Spaanse tacticus. Het zou van weinig ratio getuigen, mocht Kompany geen dankbaar gebruik willen maken van dergelijke hoogwaardige tactische lessen. Het implementeren van de inverted wing backs is daar één voorbeeld van, maar Kompany wil Anderlecht allerminst kopiëren aan het grote Manchester City. Dat is nu eenmaal onrealistisch en onmogelijk.

Dat Vincent Kompany steevast vergeleken wordt met Pep Guardiola – vooral dan tijdens zijn beginperiode als coach bij Anderlecht – begon de voormalige Rode Duivel duidelijk te irriteren. Kompany zoekt zijn bronnen dieper en vond zijn ideaalbeeld bij Johan Cruijff, die trouwens ook de grootste inspiratiebron is van Guardiola. Op die manier kunnen de visies van Guardiola en Kompany enigszins in een zinvolle discussie worden besproken, maar daarna houden de vergelijkingen wel op.



In zijn droombeeld heeft Vincent Kompany één duidelijke filosofie voor ogen. En dat is het beogen van totale dominantie met veel en agressief balbezit, een hoge pressing, talrijke doelkansen en een stabiele defensie. Da's toch wat anders dan het romantische tiki-taka-voetbal van Pep Guardiola. Nuance moet er zijn. Daarom spiegelt Kompany zich op sportief vlak meer met verticaal spelende clubs die minder grandeur hebben dan Manchester City, zoals RB Leipzig en Ajax. Modern voetbal maar tevens mooi voor het oog, strevend naar totale dominantie.

KOMPANY GROEIT

In de voorbije maanden werd het duidelijk dat Vincent Kompany zich erg flexibel opstelde op het tactisch vlak om telkens een goed resultaat uit de brand te slepen. Daarvoor gaf hij weliswaar verschillende keren het balbezit op, iets wat volledig in strijd is met het najagen van een totale dominantie, maar dankzij die tactische veelzijdigheid kon Anderlecht goede prestaties neerzetten. Zo won Sporting bijvoorbeeld van Antwerp FC en KRC Genk met een respectievelijk balaandeel van 33 en 43 procent. Een topcoach (in spe) past zich telkens aan aan de tegenstander, en in deze topaffiches loonde dat dus alvast.



Om uiteindelijk het gewenste resultaat te kunnen behalen, zet Vincent Kompany zijn droombeeld van een totale dominantie dus soms eventjes in de koelkast. Maar dat betekent echter niet dat zijn basisprincipes radicaal zullen wijzigen. Het beginpunt van Kompany blijft nog steeds een totale dominantie met veel en agressief balbezit, een hoge pressing, talrijke doelkansen en een stabiele defensie. Maar soms heiligt het doel de middelen, en dat behoort ook tot Kompany's leerproces als voetbalcoach. Die tactische flexibiliteit zorgt er bijgevolg ook voor dat hij veelzijdiger en strategisch sterker wordt. Per slot van rekening is Kompany nog altijd maar 34 jaar: een jong veulen als hoofdcoach.

TOTALE DOMINANTIE IN EUPEN

Naarmate de huidige jaargang in de Jupiler Pro League vordert, nemen de prestaties van RSC Anderlecht ook stelselmatig toe. Vorig seizoen had Sporting bijvoorbeeld nog de grootste moeite om een plaatsje in de top zes te bemachtigen, terwijl Paars-Wit dit jaar steevast bivakkeert in die betreffende regionen. Na het verlies tegen KAS Eupen vorig weekend bezet Anderlecht weliswaar pas de zevende positie in de rangschikking, maar het verschil met Antwerp FC – de derde in de stand – bedraagt slechts twee punten. Bovendien is het spelbeeld ook eerder positief en werkt Vincent Kompany steeds meer naar zijn eigen visie toe.

Dat bleek vrijdag bijvoorbeeld in de eerste helft tegen KAS Eupen. Anderlecht heerste in de eerste 45 minuten Am Kehrweg, maar zoals wel vaker dit seizoen vertaalde zich dat niet in doelpunten. Paul Mukairu (5' en 34), Lukas Nmecha (8' en 16') en Josh Cullen (17') zorgden voor rechtstreeks doelgevaar, maar geen enkel van dit trio kon uiteindelijk de netten doen trillen. Anderlecht leverde in totaal 10 doelpogingen af, waarvan er 5 op het doel eindigden. Dit seizoen was de ploeg amper dreigender dan tijdens die eerste helft in Eupen.



Om bovenstaande reden is de recente lokroep naar een scorende spits niet erg verrassend, maar de prestatie in de eerste helft zal Vincent Kompany ongetwijfeld plezier gedaan hebben. In die periode stond Anderlecht ook sterk op het defensief vlak, want de Panda's konden namelijk voor geen enkele doelpoging zorgen. Het balbezit van Anderlecht bedroeg tevens een hoge 64 procent, wat opmerkelijk hoger is dan de gemiddelde 54 procent tijdens hun eerste speelhelften in het huidige seizoen. Daarnaast was de kwaliteit van de passing ook van een enorm hoog niveau met een zuiverheid van 90 procent.

WAT EEN CONTRAST

Vrijdagavond was ook de pressing was dik in orde. Net zoals de pogingen op het doel, het balbezit als de zuiverheid van de passing, voerde Anderlecht een meer dan gemiddelde pressing – dit alles dus op basis van de eerdere eerste speelhelften van Anderlecht in het huidige seizoen. Een totale dominantie met veel en agressief balbezit, een hoge pressing, talrijke doelkansen en een stabiele defensie. Kompany zag dat het goed was. Totdat scheidrechter Alexandre Boucaut verdediger Kemar Lawrence net voor de rust uitsloot met een rode kaart. Daarna viel Anderlecht helemaal uit elkaar. En dat tot grote ergernis van Kompany.

Dit seizoen was de hoofdcoach van Anderlecht het wel vaker oneens met de beslissingen van de scheidsrechters. Maar tegen Eupen was zijn frustratie opmerkelijk groot. Over de uitsluiting van Kemar Lawrence heeft iedereen wel zijn mening, maar toen Anderlecht met tien man kwam te staan werd het contrast tussen beide speelhelften wel heel erg groot. Van een totale dominantie was er in de tweede speelhelft geen sprake meer en uiteindelijk kon Eupen zelfs nog twee doelpunten scoren.



Na de rust kon Anderlecht namelijk geen enkele keer op het doel trappen en ook het Paars-Witte balbezit daalde aanzienlijk van 64 procent naar amper 35 procent. De passing-zuiverheid nam bijgevolg af van 90 procent naar 73 procent. De nul geïncasseerde doelpogingen van voor de rust, stegen naar 4 stuks in de tweede helft. De pressing was drie keer minder agressief. Vincent Kompany baalde als een stekker.

MOEILIJK GAAT OOK

“Ik onthoud ons eerste halfuur”, verklaarde de coach van Anderlecht aan Sporza na de wedstrijd. “Dat was ook tegen OHL al goed en tegen Beerschot, Zulte Waregem, Oostende, Genk, … We zitten in een bepaalde spiraal en ik zal er alles aan doen om dat te behouden. Er zal tempo inzitten en intensiteit. Dat mag niet veranderen, ook niet na deze rode kaart.” Wat als Kemar Lawrence geen rode kaart pakte tegen Eupen. Die vraag zal Vincent Kompany zich ongetwijfeld gesteld hebben.



Anderlecht startte vrijdag met een totale dominantie am Kehrweg, volledig volgens het ideale droombeeld van Kompany, en een prima resultaat zat er wel degelijk in. Maar andermaal schoot de jonge garde zichzelf in de voet waardoor Anderlecht dus opnieuw een deceptie rijker is. Het goede nieuws is echter dat de équipe van Anderlecht opnieuw bewees dat het kan beantwoorden aan het veeleisende ideaalbeeld van Kompany. Die implementatie gebeurt dus met vallen en opstaan, maar moeilijk gaat ook.

LEES OOK: 'Geen Saibari? Kompany heeft Rode Duivel als Plan B'

Boekt Anderlecht vooruitgang onder Kompany?

Meest recent

‘Yaya Touré verrast met eerste job als coach’

Yaya Touré was een zeer goede middenvelder, maar ondertussen is hij al enkele jaren trainer. ...

21
21
Bondscoach Tunesië oordeelt over WK-kansen België

Tunesië was bijna 90 minuten lang een speelbal van de Rode Duivels. Het werd 5-0 en dat was nog ...

175
175
Portugal wint 'rood duel', wereldgoal bij de VS

Vanavond stonden er een aantal oefenduels voor het WK op het programma. Onder meer Portugal en ...

75
75
Geen Club Brugge, wel duurste transfer ooit in Zweden

Club Brugge gaat een drukke zomermercato tegemoet. De Bruggelingen moet onder meer een vervanger ...

102
102
Dezelfde ploeg tegen Egypte? Garcia legt uit

Rudi Garcia verraste met een aantal keuzes in de basisploeg. België won makkelijk met 5-0 van ...

148
148
Lammens laat Man Utd-fans watertanden met uitspraak

Manchester United kende na het ontslag van Ruben Amorim best nog een goed seizoen. Ze eindigden ...

90
90
Garcia over niet-selectie Duivels: "Moeilijkste keuze ooit"

Bondscoach Rudi Garcia selecteerde 26 spelers voor het WK. De Fransman had vooral in twee dossiers ...

139
139
De Ketelaere straalt: "Dat geeft heel veel vertrouwen"

Charles De Ketelaere begint als nummer één in de spits aan het WK. De Rode Duivel ...

49
49
Mechele looft twee ploegmaats: "Een nachtmerrie!"

Brandon Mechele kreeg van bondscoach Rudi Garcia een kans in de basis. De ervaren verdediger kende ...

302
302
Odjidja hangt op 37-jarige leeftijd schoenen aan de haak

Vadis Odjidja speelde afgelopen seizoen voor Eendracht Aalst Lede. Vanavond raakte bekend dat het ...

108
108
‘Over zijn lijk: Leko blaast Club Brugge-droomtransfer op’

Club Brugge leek in januari al te anticiperen op een mogelijk vertrek van Joël ...

650
650
Argentinië moet puzzelen: Mac Allister toch nog naar WK?

Binnen vijf dagen gaat het WK van start en dus is bij alle deelnemende landen bidden dat ze niet met ...

67
67
Eén grote ergernis bij Duivels na klinkende zege

De Rode Duivels kunnen straks met een zeer goed gevoel afreizen naar de Verenigde Staten voor het ...

267
267
'Tzolis stelt cruciale voorwaarde voor transfer'

Club Brugge staat na het veroveren van de landstitel voor een zeer drukke transferzomer. Het lijkt ...

285
285
Lukaku komt met update over terugkeer naar Anderlecht

Na een moeilijk seizoen lijkt Romelu Lukaku toch nog een leuke troef te gaan worden voor de Rode ...

574
574
Ondanks knalprestatie: Garcia woedend op zijn spelers

Na de overwinning in Kroatië ook nog een klinkende 5-0 tegen Tunesië: de Rode Duivels ...

473
473
Buitenlandse pers trekt conclusie over WK-kansen Duivels

De Rode Duivels hebben zaterdag de fans verwend in hun uitzwaaiwedstrijd. Tunesië werd met 5-0 ...

765
765
Klaar voor basisplaats? Lukaku reageert

Er viel in de voorbije week niets dan goed nieuws te rapen bij de Rode Duivels. Na de fraaie ...

80
80
“We kunnen wereldkampioen worden”: Meunier overtuigd

De Rode Duivels trekken in een uiterst positieve sfeer naar het WK. Ze hebben zaterdag immers ook ...

118
118
Kranten zien Duivel schitteren: "Wordt dé attractie van WK"

De voorbereiding op het WK van de Rode Duivels is uitstekend verlopen. Na de knappe overwinning in ...

190
190
Duivels met vertrouwen naar WK: Tunesië simpel afgemaakt

De Rode Duivels hebben in hun generale repetitie voor het WK nog wat extra vertrouwen getankt. ...

87
87
Antwerp kondigt fraaie Engelse trip aan

Antwerp beleefde een tegenvallend seizoen, waarin het in de grijze middenmoot eindigde en in de ...

100
100
'Transfermeevaller: AA Gent vangt nog 2 miljoen euro'

AA Gent zal zich deze zomer moeten zien te wapenen voor het Europese avontuur van volgend seizoen. ...

242
242
België charmeert, één Duivel grote man: "Sensatie op WK!"

De Rode Duivels begonnen om 15u aan hun laatste oefenmatch voor het WK. Ruim 43.000 fans waren ...

173
173
'Fredberg wil uitpakken met JPL-kampioenenmaker'

Jesper Fredberg is sinds bijna een jaar aan de slag bij Sampdoria in de Serie B. Het eerste seizoen ...

166
166

Meer sportnieuws