Anderlecht zet grote stap naar totale dominantie

door
Anderlecht zet grote stap naar totale dominantie

Het zat Anderlecht opnieuw niet mee. Vorig weekend ging Sporting onderuit tegen KAS Eupen, maar Vincent Kompany zal vooral de eerste 45 minuten onthouden. En gelijk heeft hij ook. Anderlecht legde een totale dominantie op de mat, en dat is het grote doel van de coach.


DE DROOM VAN KOMPANY

Anderlecht zou een tweede Manchester City worden. Vincent Kompany werkte bij bij The Citizens vele jaren samen met Pep Guardiola, en uiteraard leerde hij veel tactische elementen van de Spaanse tacticus. Het zou van weinig ratio getuigen, mocht Kompany geen dankbaar gebruik willen maken van dergelijke hoogwaardige tactische lessen. Het implementeren van de inverted wing backs is daar één voorbeeld van, maar Kompany wil Anderlecht allerminst kopiëren aan het grote Manchester City. Dat is nu eenmaal onrealistisch en onmogelijk.

Dat Vincent Kompany steevast vergeleken wordt met Pep Guardiola – vooral dan tijdens zijn beginperiode als coach bij Anderlecht – begon de voormalige Rode Duivel duidelijk te irriteren. Kompany zoekt zijn bronnen dieper en vond zijn ideaalbeeld bij Johan Cruijff, die trouwens ook de grootste inspiratiebron is van Guardiola. Op die manier kunnen de visies van Guardiola en Kompany enigszins in een zinvolle discussie worden besproken, maar daarna houden de vergelijkingen wel op.



In zijn droombeeld heeft Vincent Kompany één duidelijke filosofie voor ogen. En dat is het beogen van totale dominantie met veel en agressief balbezit, een hoge pressing, talrijke doelkansen en een stabiele defensie. Da's toch wat anders dan het romantische tiki-taka-voetbal van Pep Guardiola. Nuance moet er zijn. Daarom spiegelt Kompany zich op sportief vlak meer met verticaal spelende clubs die minder grandeur hebben dan Manchester City, zoals RB Leipzig en Ajax. Modern voetbal maar tevens mooi voor het oog, strevend naar totale dominantie.

KOMPANY GROEIT

In de voorbije maanden werd het duidelijk dat Vincent Kompany zich erg flexibel opstelde op het tactisch vlak om telkens een goed resultaat uit de brand te slepen. Daarvoor gaf hij weliswaar verschillende keren het balbezit op, iets wat volledig in strijd is met het najagen van een totale dominantie, maar dankzij die tactische veelzijdigheid kon Anderlecht goede prestaties neerzetten. Zo won Sporting bijvoorbeeld van Antwerp FC en KRC Genk met een respectievelijk balaandeel van 33 en 43 procent. Een topcoach (in spe) past zich telkens aan aan de tegenstander, en in deze topaffiches loonde dat dus alvast.



Om uiteindelijk het gewenste resultaat te kunnen behalen, zet Vincent Kompany zijn droombeeld van een totale dominantie dus soms eventjes in de koelkast. Maar dat betekent echter niet dat zijn basisprincipes radicaal zullen wijzigen. Het beginpunt van Kompany blijft nog steeds een totale dominantie met veel en agressief balbezit, een hoge pressing, talrijke doelkansen en een stabiele defensie. Maar soms heiligt het doel de middelen, en dat behoort ook tot Kompany's leerproces als voetbalcoach. Die tactische flexibiliteit zorgt er bijgevolg ook voor dat hij veelzijdiger en strategisch sterker wordt. Per slot van rekening is Kompany nog altijd maar 34 jaar: een jong veulen als hoofdcoach.

TOTALE DOMINANTIE IN EUPEN

Naarmate de huidige jaargang in de Jupiler Pro League vordert, nemen de prestaties van RSC Anderlecht ook stelselmatig toe. Vorig seizoen had Sporting bijvoorbeeld nog de grootste moeite om een plaatsje in de top zes te bemachtigen, terwijl Paars-Wit dit jaar steevast bivakkeert in die betreffende regionen. Na het verlies tegen KAS Eupen vorig weekend bezet Anderlecht weliswaar pas de zevende positie in de rangschikking, maar het verschil met Antwerp FC – de derde in de stand – bedraagt slechts twee punten. Bovendien is het spelbeeld ook eerder positief en werkt Vincent Kompany steeds meer naar zijn eigen visie toe.

Dat bleek vrijdag bijvoorbeeld in de eerste helft tegen KAS Eupen. Anderlecht heerste in de eerste 45 minuten Am Kehrweg, maar zoals wel vaker dit seizoen vertaalde zich dat niet in doelpunten. Paul Mukairu (5' en 34), Lukas Nmecha (8' en 16') en Josh Cullen (17') zorgden voor rechtstreeks doelgevaar, maar geen enkel van dit trio kon uiteindelijk de netten doen trillen. Anderlecht leverde in totaal 10 doelpogingen af, waarvan er 5 op het doel eindigden. Dit seizoen was de ploeg amper dreigender dan tijdens die eerste helft in Eupen.



Om bovenstaande reden is de recente lokroep naar een scorende spits niet erg verrassend, maar de prestatie in de eerste helft zal Vincent Kompany ongetwijfeld plezier gedaan hebben. In die periode stond Anderlecht ook sterk op het defensief vlak, want de Panda's konden namelijk voor geen enkele doelpoging zorgen. Het balbezit van Anderlecht bedroeg tevens een hoge 64 procent, wat opmerkelijk hoger is dan de gemiddelde 54 procent tijdens hun eerste speelhelften in het huidige seizoen. Daarnaast was de kwaliteit van de passing ook van een enorm hoog niveau met een zuiverheid van 90 procent.

WAT EEN CONTRAST

Vrijdagavond was ook de pressing was dik in orde. Net zoals de pogingen op het doel, het balbezit als de zuiverheid van de passing, voerde Anderlecht een meer dan gemiddelde pressing – dit alles dus op basis van de eerdere eerste speelhelften van Anderlecht in het huidige seizoen. Een totale dominantie met veel en agressief balbezit, een hoge pressing, talrijke doelkansen en een stabiele defensie. Kompany zag dat het goed was. Totdat scheidrechter Alexandre Boucaut verdediger Kemar Lawrence net voor de rust uitsloot met een rode kaart. Daarna viel Anderlecht helemaal uit elkaar. En dat tot grote ergernis van Kompany.

Dit seizoen was de hoofdcoach van Anderlecht het wel vaker oneens met de beslissingen van de scheidsrechters. Maar tegen Eupen was zijn frustratie opmerkelijk groot. Over de uitsluiting van Kemar Lawrence heeft iedereen wel zijn mening, maar toen Anderlecht met tien man kwam te staan werd het contrast tussen beide speelhelften wel heel erg groot. Van een totale dominantie was er in de tweede speelhelft geen sprake meer en uiteindelijk kon Eupen zelfs nog twee doelpunten scoren.



Na de rust kon Anderlecht namelijk geen enkele keer op het doel trappen en ook het Paars-Witte balbezit daalde aanzienlijk van 64 procent naar amper 35 procent. De passing-zuiverheid nam bijgevolg af van 90 procent naar 73 procent. De nul geïncasseerde doelpogingen van voor de rust, stegen naar 4 stuks in de tweede helft. De pressing was drie keer minder agressief. Vincent Kompany baalde als een stekker.

MOEILIJK GAAT OOK

“Ik onthoud ons eerste halfuur”, verklaarde de coach van Anderlecht aan Sporza na de wedstrijd. “Dat was ook tegen OHL al goed en tegen Beerschot, Zulte Waregem, Oostende, Genk, … We zitten in een bepaalde spiraal en ik zal er alles aan doen om dat te behouden. Er zal tempo inzitten en intensiteit. Dat mag niet veranderen, ook niet na deze rode kaart.” Wat als Kemar Lawrence geen rode kaart pakte tegen Eupen. Die vraag zal Vincent Kompany zich ongetwijfeld gesteld hebben.



Anderlecht startte vrijdag met een totale dominantie am Kehrweg, volledig volgens het ideale droombeeld van Kompany, en een prima resultaat zat er wel degelijk in. Maar andermaal schoot de jonge garde zichzelf in de voet waardoor Anderlecht dus opnieuw een deceptie rijker is. Het goede nieuws is echter dat de équipe van Anderlecht opnieuw bewees dat het kan beantwoorden aan het veeleisende ideaalbeeld van Kompany. Die implementatie gebeurt dus met vallen en opstaan, maar moeilijk gaat ook.

LEES OOK: Kompany zet boel op scherp bij Bayern München

Boekt Anderlecht vooruitgang onder Kompany?

Meest recent

Antwerp uitgeteld voor PO I? Oosting klaar en duidelijk

Mathematisch is er in principe nog heel wat mogelijk. Maar na vrijdagavond lijkt de Champions' ...

26
26
De Bruyne eindelijk weer voetballer: zo reageert Italiaanse pers

Na 132 dagen wachten, was het vrijdagavond eindelijk zover. Kevin De Bruyne maakte in de ...

40
40
‘Club Brugge genadeloos: hij kan z’n boeltje pakken’

Club Brugge gaat deze zomer genadeloos door de kern. Een speler met een aflopende verbintenis is de ...

129
129
Ommekeer in de maak: opnieuw Rode Duivel voor Genk?

De Rode Duivels trekken eind deze maand naar de VS om het WK voor te bereiden aan de hand van een ...

298
298
'Grote test Taravel: opvallende basisklant tegen Club Brugge'

Met twee opeenvolgende zeges is de rust bij RSC Anderlecht ietwat weergekeerd. Maar zondagmiddag ...

158
158
KV Kortrijk met cruciale partij: zekerheid op komst?

KV Kortrijk staat momenteel tweede in de Challenger Pro League. Die plaats geeft recht op een ticket ...

163
163
Bale legt uit : dit moét een coach kunnen bij Real Madrid

Real Madrid ontsloeg dit seizoen Xabi Alonso. Gareth Bale vond dat geen verrassing. De voormalige ...

38
38
Geslaagd of niet? Van der Elst maakt rapport Hayen

Nicky Hayen volgde Thorsten Fink op als coach van KRC Genk. De eerste maanden liggen ondertussen ...

118
118
Grote rentree De Bruyne, Pocognoli met enorme stunt

In het buitenland stonden er heel wat matchen op het programma. Zo kwamen Real Madrid, Bayern ...

75
75
Antwerp’s droom stort abrupt in na belabberde avond

Voor Antwerp is de hoop op de Champions' Play-Offs nu wel helemaal verdwenen. The Great Old speelde ...

105
105
Rode Duivels revelatie op WK: twee spelers cruciaal

De Rode Duivels maken zich stilaan klaar voor het WK. Eerst volgt er nog een stage in de Verenigde ...

67
67
Beerschot blijft dromen in CPL, Panda's met gehaktmolen

Op het Kiel blijven ze stiekem dromen van een miraculeuze rechtstreekse promotie. De Ratten pakten ...

51
51
De Sart over interesse JPL-clubs: "Zij informeerden"

Anno 2026 kan je als degelijke voetballer ook enorm veel geld verdienen. Zo spelen er heel wat ...

114
114
De Mil legt twee grote pijnpunten van AA Gent op tafel

Bij AA Gent is het van moeten. De Buffalo’s moeten winnen van KV Mechelen, anders lijkt de top ...

50
50
Hubert verrast bij Union SG: "Hij kan weer spelen"

Union SG heeft opvallend genoeg meer blessures nadat het programma lichter werd door de Champions ...

109
109
Zulte Waregem haalt slag thuis: contract tot 2029

Zulte Waregem is een zeer leuke ploeg om te volgen. Leuk voetbal en ook jonge talenten die er zich ...

60
60
Taravel krijgt het zwaar te verduren na gruwelijke blunder

Jérémy Taravel kreeg Anderlecht weer op de rails, maar nu dreigt het helemaal mis te ...

221
221
'Club Brugge grijpt naast absolute droomtransfer'

Club Brugge hoopte in januari zwaar toe te slaan op de transfermarkt, maar dat lukte niet echt. De ...

486
486
Ruben Van Gucht zorgt voor gigantische TV-bom

Als een ware magneet trok Ruben Van Gucht deze week andermaal alle aandacht naar zich. Een ruzie met ...

68
68
Vrancken geeft toe: "Ze deden een contractvoorstel"

STVV is aan een historisch seizoen bezig in de Jupiler Pro League. De Truienaars hopen dit weekend ...

268
268
Kompany zet boel op scherp bij Bayern München

Vincent Kompany en Bayern München nemen het vanavond op tegen Borussia Mönchengladbach. De ...

42
42
Taravel: het kleine detail dat zijn job bij Anderlecht bedreigt

De topper tegen Club Brugge wordt misschien wel het eindexamen voor Jérémy Taravel, al ...

69
69
'Hayen hakt knopen door: Heynen out, Karetsas in?'

Een van de vele fraaie affiches die komend weekend op het programma staan is Union versus KRC Genk. ...

119
119
'Kassa rinkelt bij AA Gent: goudhaantje grof wild'

Om de gaten in de boekhouding te vullen rekent KAA Gent, net als het leeuwendeel van de ...

108
108
'Antwerp schrikt: RSCA-comeback Kindermans krijgt vorm'

Nu het zeker lijkt van de top zes is de rust weergekeerd bij RSC Anderlecht, maar achter de schermen ...

737
737

Meer sportnieuws