Het Hein-effect: Gent haalt kampioenencijfers

door
Het Hein-effect: Gent haalt kampioenencijfers

De remonte is ingezet. Onder Hein Vanhaezebrouck haalt AA Gent opnieuw goede resultaten, al heeft de veeleisende coach nog pakken werk om het geheel te finetunen. Desondanks pakte Vanhaezebrouck uit met exact dezelfde start als in het kampioenenjaar anno 2014-2015. Dat belooft dus.


DE INVLOED VAN HEIN

De aanstelling van Hein Vanhaezebrouck doet de fans van AA Gent dromen. In het historische seizoen 2014-2015 werd de West-Vlaming een eerste keer aangesteld als hoofdcoach van de Buffalo's. Toen luidde zijn aankomst de meest succesvolle periode in van de club. In zijn debuutseizoen slaagde Vanhaezebrouck er namelijk in om AA Gent meteen  naar de eerste – en voorlopig nog enige – Belgische landstitel uit de clubgeschiedenis te loodsen. Zowel de fans als het clubbestuur zouden een herhaling van dat scenario uiteraard graag zien gebeuren, maar dat zal in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League wellicht niet meer lukken.



Dit seizoen moet Hein Vanhaezebrouck in eerste instantie de orde op zaken stellen. In het voorbije kalenderjaar leek de Ghelamco Arena namelijk meer op een trainerskerkhof want met Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker versleet AA Gent in 2020 al drie hoofdcoaches. Vanhaezebrouck zal op sportief vlak eerst een gedegen basis op poten proberen te zetten, maar ook in de andere departementen van de club zal de coach zijn invloed laten gelden. Zo overlegde Vanhaezebrouck al intens samen met fysiektrainer Gino Caen om de fundamenten te leggen voor een betere pressing, één van de stokpaardjes van de coach. Daarnaast wierf Vanhaezebrouck met Kris Perquy ook een mental coach aan, in analogie met zijn vorige passage bij AA Gent toen de coach Eva Maenhout aan boord haalde.

DE HAND VAN HEIN

Hein Vanhaezebrouck wil dus stelselmatig zijn persoonlijke voetbalaanpak herintroduceren bij AA Gent, maar dat zal dus een werk van lange adem worden. De beslissing om deze evolutie geleidelijk door te voeren is dan ook een verstandige oplossing. Een goede coach past zich namelijk telkens eerst aan aan de huidige omstandigheden om daarna zijn eigen accenten te kunnen leggen. Vandaag is de realiteit dat AA Gent dringend punten nodig heeft, want een huidige twaalfde plaats in de rangschikking is ontoereikend voor een club met dergelijke structuur, reputatie en financiële budgetten.

Een belangrijke vereiste in de sportieve heropbouw van AA Gent is een gedegen basis, met een grote duidelijkheid en veel stabiliteit. En dat kan Hein Vanhaezebrouck als de beste opzetten. Na zijn eerste wedstrijden bij AA Gent dit seizoen beklemtoonde Vanhaezebrouck reeds dat er op vele vlakken vooruitgang moet worden geboekt, zoals de verkeerde positiekeuzes die zijn spelers toen nog maakten. Maar het belangrijkste werkpunt is de opzet van een solide defensie, want dit seizoen acteerde de Gentse achterhoede zorgwekkend slecht.



Dat streven naar een stabiele defensie werpt alvast haar eerste vruchten af. Onder de leiding van Hein Vanhaezebrouck slikte AA Gent ‘slechts’ vijf tegentreffers in de Jupiler Pro League. Omgerekend per competitiewedstrijd betekent dat 0,83 geïncasseerde treffer. Met dat gemiddelde komt Vanhaezebrouck aardig in de buurt van Club Brugge, die de minst gepasseerde verdediging geniet in België. De huidige landskampioen slikt namelijk 0,65 tegendoelpunt per competitiematch. In vergelijking met het gecombineerde bewind onder Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker dit seizoen, nam het aantal tegendoelpunten bij AA Gent onder Vanhaezebrouck zelfs af met meer dan de helft. Het trio aan ex-AA Gent-coaches slikte per competitiewedstrijd namelijk 1,6 tegendoelpunt.

HEIN, DE PUNTENPAKKER

Door de grote focus op het defensieve gebied moet het streefdoel van Hein Vanhaezebrouck, dominant en aanvallend voetbal met veel pressing, nog even wijken. Desondanks presteert AA Gent in het huidige voetbalseizoen onder Vanhaezebrouck alvast een pak beter in vergelijking met de vorige Gent-coaches. Procentueel gezien pakte Vanhaezebrouck in de recentste editie van de Jupiler Pro League veel meer punten dan Jess Thorup (0 procent), Laszlo Bölöni (33,3 procent) en Wim De Decker (48 procent) konden vergaren.



Hein Vanhaezebrouck slaagt er bovendien in om als enige AA Gent-coach dit seizoen meer dan de helft van de mogelijke punten te oogsten. Onder zijn bewind haalden de Buffalo's namelijk 55,5 procent van de mogelijke punten. En da's alvast een veelbelovende start. In de zes competitiematchen onder leiding van Vanhaezebrouck nam AA Gent het trouwens ook op tegen enkele listige en lastige tegenstanders zoals Club Brugge, Standard, Beerschot VA, KV Kortrijk en KV Oostende.

SLECHT NIEUWS VOOR OWUSU

De startperiode van Hein Vanhaezebroucks tweede ambtstermijn bij AA Gent is dus al eerder succesvol te noemen, zeker in vergelijking met de voorbije resultaten onder Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker. Gelet op de grote expertise en grenzeloze ambitie bij de coach, lijkt de club onder Vanhaezebrouck nog maar aan het begin van de sportieve hoogconjunctuur te staan. De coach heeft op tactisch vlak reeds enkele opmerkelijke aanpassingen doorgevoerd, die eerder verrassend waren voor de buitenwereld.



Zo wordt Elisha Owusu, nochtans een absolute sterkhouder in het voorgaande seizoen, steeds vaker gepasseerd door Vanhaezebrouck. In de laatste competitiematch tegen Beerschot gooide hij de bijna vergeten Sulayman Marreh in de basis ten koste van Owusu. Die keuze was vooral geïnspireerd door Marrehs fysieke capaciteiten en duelkracht. Daarnaast vindt Vanhaezebrouck ook dat de Gambiaan op het centrale middenveld meer complementair is met Sven Kums en Niklas Dorsch dan Owusu.

KAMPIOENENCIJFERS

10 op 18. Dat is de voorlopige balans van Hein Vanhaezebrouck tijdens zijn tweede periode bij AA Gent. Dat zijn ogenschijnlijk geen kampioenencijfers, maar dat is wél exact dezelfde puntenoogst als tijdens de eerste zes competitiematchen in het kampioenenjaar 2014-2015. Toen bemachtigden de Buffalo’s uiteindelijk de tweede plaats in de reguliere competitie, en speelde de club daarna kampioen in de eerstvolgende play offs. Onverhoopt en onverwacht, maar dat kunststukje in het huidige seizoen herhalen is wel erg onrealistisch.



AA Gent zal zelfs al van een groot succes mogen spreken indien play off 1 überhaupt behaald wordt. Op de clubkanalen van AA Gent benadrukte Vanhaezebrouck dat er niet te hoog van de toren mag geblazen worden. “Ons doel nu? Dat is Play-Off 2 halen. Om hoger te mikken is het momenteel te vroeg, zeker als je punten laat liggen waar er eigenlijk meer mogelijk is. Het zal alleszins een helse strijd zijn om dit te verwezenlijken.” Volgend jaar dan maar?

LEES OOK: Vanhaezebrouck verrast: "Union moet Boterberg bedanken"

Speelt Gent volgend seizoen mee voor de titel?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

52
52
POLL⎜Arsenal of PSG: Wie wint de Champions League 2026?

De kaarten in de Champions League zijn geschud. Op 30 mei zullen Paris Saint-Germain en Arsenal FC ...

46
46
Nieuwe beelden duiken op: Kompany en co genekt door vierde ref

Vincent Kompany zal nog minstens een jaartje moeten wachten op de eindzege in de Champions League. ...

173
173
Lukaku terug naar Anderlecht: makelaar speelt open kaart

Datt Romelu Lukaku op weg is naar de uitgang bij SSC Napoli lijkt wel duidelijk na de recente ...

72
72
Géén treble Kompany: PSG naar UCL-finale na markante penaltyfase

Het is dan toch Paris Saint-Germain dat op zaterdag 30 mei Arsenal FC zal bekampen in de finale van ...

79
79
Dé fase in Bayern-PSG: Sonck en Alderweireld vellen verdict

In de Champions League streden Bayern München en Paris Saint-Germain woensdag om het tweede ...

125
125
'Sibierski krijgt meteen transfertaak bij RSCA-aanstelling'

RSC Anderlecht presenteerde woensdag zijn nieuwe sportief directeur officieel aan de pers. Nu de ...

238
238
Kompany wordt compleet gek: Bayern geflikt tegen PSG?

Woensdagavond was het weer likkebaardend uitkijken naar de return in de halve finales van de ...

157
157
'Hard gelag voor Noa Lang: wééral nieuwe transfer'

Na een moeizame periode bij SSC Napoli, kreeg Noa Lang in januari een reddingsboei toegeworpen ...

206
206
'Tzolis krijgt ultieme revanche Gouden Schoen-debacle'

Het einde van het seizoen nadert en dus is het weer tijd om de uitblinkers van de voorbije maanden ...

396
396
'Bom ontploft bij Real: sterren clashen brutaal op training'

Aanstaande zondag kan FC Barcelona zich mathematisch tot landskampioen kronen, uitgerekend op eigen ...

225
225
"Hier spreekt men decennia over" - ophef na Arsenal-Atlético

De eerste finalist in de Champions League is bekend. Arsenal FC won dinsdagavond met het kleinste ...

279
279
'Barça beslist: schokkende transfer met Club Brugge'

Barça wil hem koste wat kost binnenhalen, maar Club Brugge denkt er niet aan om hem te laten ...

571
571
Opvallende transformatie bij Lommel: "Op lange termijn..."

Lommel mag nog steeds dromen van promotie naar de Jupiler Pro League. Het moet daarvoor zaterdag op ...

114
114
Amuzu en RSCA Futures-speler straks naar WK?

De voorbije maanden switchten al tal van Belgische spelers naar een ander land. Met het WK in ...

40
40
'Garcia tovert straf wit konijn uit de hoed voor WK'

De tijd dringt stilaan voor Rudi Garcia om knopen door te hakken voor het WK, want ten laatste op 1 ...

222
222
'Alles op bekerfinale: Anderlecht spaart 2 sterkhouders'

Anderlecht kreeg vorig weekend een nieuwe tik met een thuisnederlaag tegen Club Brugge. Het blijft ...

219
219
Bornauw doet onthulling over pijnlijke Renard-anekdote

Bij Anderlecht kunnen ze eindelijk beginnen werken aan volgend seizoen, want met Antoine Sibierski ...

148
148
Beveren blijft gaan: volgende sterkhouder tekent bij

SK Beveren was dit seizoen oppermachtig in de Challenger Pro League. Het bleef het hele seizoen ...

62
62
Toekomst Taravel in gevaar? Sibierski spreekt meteen

Het was lange tijd wachten op witte rook, maar deze week is Antoine Sibierski eindelijk officieel ...

194
194
Cercle pakt nog eens uit met talent van eigen kweek

Bij Cercle Brugge zetten ze sinds de overname door AS Monaco zwaar in op jonge buitenlandse ...

46
46
Sibierski spreekt klare taal over toekomst Taravel

Nieuwe bazen, nieuwe wetten. Nu technisch directeur Antoine Sibierski eindelijk officieel werd ...

156
156
'Verhaeghe verrast: paleisrevolutie bij Club Brugge'

Al ruim een decennium lang rijgt Club Brugge de successen aan mekaar. Ook na het vertrek van Vincent ...

636
636
Anderlecht dropt bommetje over comeback Kindermans

RSC Anderlecht stelde woensdag Antoine Sibierski officieel voor als technisch directeur. Tijdens dat ...

399
399
'Club Brugge op stelten: Feyenoord all-in voor Rigaux'

Net nu het een bijzonder drukke zomer te wachten staat, dreigt Club Brugge op zoek te moeten gaan ...

316
316
Sibierski onthult concrete doelstellingen in Anderlecht

Op de korte termijn staat er nog veel op het spel voor RSC Anderlecht, maar met de intrede van ...

276
276

Meer sportnieuws