Het Hein-effect: Gent haalt kampioenencijfers

door
Het Hein-effect: Gent haalt kampioenencijfers

De remonte is ingezet. Onder Hein Vanhaezebrouck haalt AA Gent opnieuw goede resultaten, al heeft de veeleisende coach nog pakken werk om het geheel te finetunen. Desondanks pakte Vanhaezebrouck uit met exact dezelfde start als in het kampioenenjaar anno 2014-2015. Dat belooft dus.


DE INVLOED VAN HEIN

De aanstelling van Hein Vanhaezebrouck doet de fans van AA Gent dromen. In het historische seizoen 2014-2015 werd de West-Vlaming een eerste keer aangesteld als hoofdcoach van de Buffalo's. Toen luidde zijn aankomst de meest succesvolle periode in van de club. In zijn debuutseizoen slaagde Vanhaezebrouck er namelijk in om AA Gent meteen  naar de eerste – en voorlopig nog enige – Belgische landstitel uit de clubgeschiedenis te loodsen. Zowel de fans als het clubbestuur zouden een herhaling van dat scenario uiteraard graag zien gebeuren, maar dat zal in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League wellicht niet meer lukken.



Dit seizoen moet Hein Vanhaezebrouck in eerste instantie de orde op zaken stellen. In het voorbije kalenderjaar leek de Ghelamco Arena namelijk meer op een trainerskerkhof want met Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker versleet AA Gent in 2020 al drie hoofdcoaches. Vanhaezebrouck zal op sportief vlak eerst een gedegen basis op poten proberen te zetten, maar ook in de andere departementen van de club zal de coach zijn invloed laten gelden. Zo overlegde Vanhaezebrouck al intens samen met fysiektrainer Gino Caen om de fundamenten te leggen voor een betere pressing, één van de stokpaardjes van de coach. Daarnaast wierf Vanhaezebrouck met Kris Perquy ook een mental coach aan, in analogie met zijn vorige passage bij AA Gent toen de coach Eva Maenhout aan boord haalde.

DE HAND VAN HEIN

Hein Vanhaezebrouck wil dus stelselmatig zijn persoonlijke voetbalaanpak herintroduceren bij AA Gent, maar dat zal dus een werk van lange adem worden. De beslissing om deze evolutie geleidelijk door te voeren is dan ook een verstandige oplossing. Een goede coach past zich namelijk telkens eerst aan aan de huidige omstandigheden om daarna zijn eigen accenten te kunnen leggen. Vandaag is de realiteit dat AA Gent dringend punten nodig heeft, want een huidige twaalfde plaats in de rangschikking is ontoereikend voor een club met dergelijke structuur, reputatie en financiële budgetten.

Een belangrijke vereiste in de sportieve heropbouw van AA Gent is een gedegen basis, met een grote duidelijkheid en veel stabiliteit. En dat kan Hein Vanhaezebrouck als de beste opzetten. Na zijn eerste wedstrijden bij AA Gent dit seizoen beklemtoonde Vanhaezebrouck reeds dat er op vele vlakken vooruitgang moet worden geboekt, zoals de verkeerde positiekeuzes die zijn spelers toen nog maakten. Maar het belangrijkste werkpunt is de opzet van een solide defensie, want dit seizoen acteerde de Gentse achterhoede zorgwekkend slecht.



Dat streven naar een stabiele defensie werpt alvast haar eerste vruchten af. Onder de leiding van Hein Vanhaezebrouck slikte AA Gent ‘slechts’ vijf tegentreffers in de Jupiler Pro League. Omgerekend per competitiewedstrijd betekent dat 0,83 geïncasseerde treffer. Met dat gemiddelde komt Vanhaezebrouck aardig in de buurt van Club Brugge, die de minst gepasseerde verdediging geniet in België. De huidige landskampioen slikt namelijk 0,65 tegendoelpunt per competitiematch. In vergelijking met het gecombineerde bewind onder Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker dit seizoen, nam het aantal tegendoelpunten bij AA Gent onder Vanhaezebrouck zelfs af met meer dan de helft. Het trio aan ex-AA Gent-coaches slikte per competitiewedstrijd namelijk 1,6 tegendoelpunt.

HEIN, DE PUNTENPAKKER

Door de grote focus op het defensieve gebied moet het streefdoel van Hein Vanhaezebrouck, dominant en aanvallend voetbal met veel pressing, nog even wijken. Desondanks presteert AA Gent in het huidige voetbalseizoen onder Vanhaezebrouck alvast een pak beter in vergelijking met de vorige Gent-coaches. Procentueel gezien pakte Vanhaezebrouck in de recentste editie van de Jupiler Pro League veel meer punten dan Jess Thorup (0 procent), Laszlo Bölöni (33,3 procent) en Wim De Decker (48 procent) konden vergaren.



Hein Vanhaezebrouck slaagt er bovendien in om als enige AA Gent-coach dit seizoen meer dan de helft van de mogelijke punten te oogsten. Onder zijn bewind haalden de Buffalo's namelijk 55,5 procent van de mogelijke punten. En da's alvast een veelbelovende start. In de zes competitiematchen onder leiding van Vanhaezebrouck nam AA Gent het trouwens ook op tegen enkele listige en lastige tegenstanders zoals Club Brugge, Standard, Beerschot VA, KV Kortrijk en KV Oostende.

SLECHT NIEUWS VOOR OWUSU

De startperiode van Hein Vanhaezebroucks tweede ambtstermijn bij AA Gent is dus al eerder succesvol te noemen, zeker in vergelijking met de voorbije resultaten onder Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker. Gelet op de grote expertise en grenzeloze ambitie bij de coach, lijkt de club onder Vanhaezebrouck nog maar aan het begin van de sportieve hoogconjunctuur te staan. De coach heeft op tactisch vlak reeds enkele opmerkelijke aanpassingen doorgevoerd, die eerder verrassend waren voor de buitenwereld.



Zo wordt Elisha Owusu, nochtans een absolute sterkhouder in het voorgaande seizoen, steeds vaker gepasseerd door Vanhaezebrouck. In de laatste competitiematch tegen Beerschot gooide hij de bijna vergeten Sulayman Marreh in de basis ten koste van Owusu. Die keuze was vooral geïnspireerd door Marrehs fysieke capaciteiten en duelkracht. Daarnaast vindt Vanhaezebrouck ook dat de Gambiaan op het centrale middenveld meer complementair is met Sven Kums en Niklas Dorsch dan Owusu.

KAMPIOENENCIJFERS

10 op 18. Dat is de voorlopige balans van Hein Vanhaezebrouck tijdens zijn tweede periode bij AA Gent. Dat zijn ogenschijnlijk geen kampioenencijfers, maar dat is wél exact dezelfde puntenoogst als tijdens de eerste zes competitiematchen in het kampioenenjaar 2014-2015. Toen bemachtigden de Buffalo’s uiteindelijk de tweede plaats in de reguliere competitie, en speelde de club daarna kampioen in de eerstvolgende play offs. Onverhoopt en onverwacht, maar dat kunststukje in het huidige seizoen herhalen is wel erg onrealistisch.



AA Gent zal zelfs al van een groot succes mogen spreken indien play off 1 überhaupt behaald wordt. Op de clubkanalen van AA Gent benadrukte Vanhaezebrouck dat er niet te hoog van de toren mag geblazen worden. “Ons doel nu? Dat is Play-Off 2 halen. Om hoger te mikken is het momenteel te vroeg, zeker als je punten laat liggen waar er eigenlijk meer mogelijk is. Het zal alleszins een helse strijd zijn om dit te verwezenlijken.” Volgend jaar dan maar?

LEES OOK: "Blauw-zwarte toverketel" - Club zwaar bevoordeeld in titelstrijd?

Speelt Gent volgend seizoen mee voor de titel?

Meest recent

Pocognoli zet zegereeks verder, Inter haalt zwaar uit

Er stonden ook op zondagavond nog enkele interessante affiches op het programma in het buitenland. ...

7
7
'Real verandert gedacht en schrapt twee kleppers'

Real Madrid beleefde een pijnlijk weekend met een verrassende nederlaag in Mallorca. Het maakte nog ...

13
13
Charaï blijft kritisch ondanks sterke start Westerlo

De Europe Play-Off lijkt een competitie op twee snelheden te worden. Op de eerste speeldag klopten ...

10
10
Charleroi genaaid door ref: "Hij kwam zich excuseren"

Ook in de play-offs blijft de miserie van Charleroi verder duren. De Carolo's konden al sinds 31 ...

25
25
'Club kent prijskaartje voor gedroomde opvolger Mignolet'

Bij Club Brugge viel er deze week een bommetje met de aankondiging van Simon Mignolet dat hij het na ...

220
220
Ex-ref ziet Union goed wegkomen: "Penalty én tweede geel"

De Champions' Play-Off werd zaterdagavond afgetrapt met een zege van Union tegen STVV. De ...

105
105
Westerlo klopt Charleroi na bizarre rode kaart

In de Europe Play-Off blijft Westerlo in de nek hijgen van leider Genk. De Kemphanen namen zondag ...

33
33
'PSG gaat all-in voor Rode Duivel'

Vorig seizoen wist Paris Saint-Germain na talloze vruchteloze pogingen eindelijk de Champions League ...

66
66
‘Transferbreuk verrast iedereen: Club Brugge wil toeslaan’

Wat begon als moeilijke contractonderhandelingen, dreigt stilaan uit te monden in een transferbreuk. ...

355
355
Club-bestuur voert druk op: "De voorzitter kennende ..."

Club Brugge begint maandag tegen RSC Anderlecht aan zijn weken van de waarheid. In de Champions' ...

157
157
Sensatie in halve finales FA Cup, Castro-Montes nekt Theate

Ook op de buitenlandse velden werd dit weekend de laatste rechte lijn van het seizoen ingezet. In ...

30
30
Waanzinnige misser Essevee: Colpaert geeft reactie

Zulte Waregem is er niet in geslaagd om zijn campagne in de Relegation Play-Offs te openen met een ...

59
59
Onthuld: zó spreken Bayern-spelers off the record over Kompany

Vincent Kompany levert uitstekend werk af als hoofdcoach bij Bayern München. De spectaculaire ...

313
313
Toekomstsignaal? Opvallende afwezigen in selectie Club

Club Brugge opent maandagnamiddag zijn campagne in de Champions' Play-Offs. En er staat meteen ...

344
344
CPL: frustrerende namiddag Patro, Stijnen voortijdig naar binnen

In de Challenger Pro League draait de ontknoping van de reguliere competitie op volle toeren. ...

99
99
Kassa kassa in JPL: 120 miljoen voor vier smaakmakers

De Jupiler Pro League geldt al jaren als een ideale springplank richting de Europese topcompetities. ...

283
283
Opschudding na Union-STVV: "Ongelooflijk op dit niveau"

Union SG heeft zijn start in de Champions' Play-Offs niet gemist. De winnaar van de reguliere ...

353
353
'United grijpt hard in: Lammens krijgt cruciaal transfernieuws'

Ook bij Manchester United werd van de afgelopen interland-break gebruik gemaakt om de ...

455
455
Thorgan weg bij Anderlecht? "Als je zijn fysieke data ziet ..."

RSC Anderlecht opent maandagnamiddag zijn campagne in de Champions' Play-Offs met een bezoek aan ...

352
352
'Flick helemaal verloren: Barça in actie voor superaanwinst'

FC Barcelona wil zich in de komende weken verzekeren van de Spaanse titel én de Champions ...

121
121
Feyenoord faalt: PSV vanuit zetel kampioen van Nederland

PSV heeft zich voor de derde keer op rij tot Nederlands gekroond. Dat zat er natuurlijk al een hele ...

49
49
Beerschot vs. Kortrijk: promotiestrijd beslist voor BAS?

Terwijl de Play-Offs in de Jupiler Pro League op gang zijn getrapt, is de ontknoping van de ...

678
678
Hete transferzomer Club Brugge: vijf topaanwinsten onderweg

Simon Mignolet kondigde afgelopen donderdag aan dat hij na het seizoen met pensioen gaat als ...

787
787
Mechele speelt open kaart: "Zij zijn geen titelkandidaat"

Het wachten is voorbij: de titelstrijd in de Champions' Play-Offs barst komend weekend in alle ...

252
252
'Anderlecht-exit in de maak: De Cat legt eisen op tafel'

Nathan De Cat wil in de komende weken schitteren in de Champions' Play-Offs en heeft ook de ...

342
342

Meer sportnieuws