Het Hein-effect: Gent haalt kampioenencijfers

door
Het Hein-effect: Gent haalt kampioenencijfers

De remonte is ingezet. Onder Hein Vanhaezebrouck haalt AA Gent opnieuw goede resultaten, al heeft de veeleisende coach nog pakken werk om het geheel te finetunen. Desondanks pakte Vanhaezebrouck uit met exact dezelfde start als in het kampioenenjaar anno 2014-2015. Dat belooft dus.


DE INVLOED VAN HEIN

De aanstelling van Hein Vanhaezebrouck doet de fans van AA Gent dromen. In het historische seizoen 2014-2015 werd de West-Vlaming een eerste keer aangesteld als hoofdcoach van de Buffalo's. Toen luidde zijn aankomst de meest succesvolle periode in van de club. In zijn debuutseizoen slaagde Vanhaezebrouck er namelijk in om AA Gent meteen  naar de eerste – en voorlopig nog enige – Belgische landstitel uit de clubgeschiedenis te loodsen. Zowel de fans als het clubbestuur zouden een herhaling van dat scenario uiteraard graag zien gebeuren, maar dat zal in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League wellicht niet meer lukken.



Dit seizoen moet Hein Vanhaezebrouck in eerste instantie de orde op zaken stellen. In het voorbije kalenderjaar leek de Ghelamco Arena namelijk meer op een trainerskerkhof want met Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker versleet AA Gent in 2020 al drie hoofdcoaches. Vanhaezebrouck zal op sportief vlak eerst een gedegen basis op poten proberen te zetten, maar ook in de andere departementen van de club zal de coach zijn invloed laten gelden. Zo overlegde Vanhaezebrouck al intens samen met fysiektrainer Gino Caen om de fundamenten te leggen voor een betere pressing, één van de stokpaardjes van de coach. Daarnaast wierf Vanhaezebrouck met Kris Perquy ook een mental coach aan, in analogie met zijn vorige passage bij AA Gent toen de coach Eva Maenhout aan boord haalde.

DE HAND VAN HEIN

Hein Vanhaezebrouck wil dus stelselmatig zijn persoonlijke voetbalaanpak herintroduceren bij AA Gent, maar dat zal dus een werk van lange adem worden. De beslissing om deze evolutie geleidelijk door te voeren is dan ook een verstandige oplossing. Een goede coach past zich namelijk telkens eerst aan aan de huidige omstandigheden om daarna zijn eigen accenten te kunnen leggen. Vandaag is de realiteit dat AA Gent dringend punten nodig heeft, want een huidige twaalfde plaats in de rangschikking is ontoereikend voor een club met dergelijke structuur, reputatie en financiële budgetten.

Een belangrijke vereiste in de sportieve heropbouw van AA Gent is een gedegen basis, met een grote duidelijkheid en veel stabiliteit. En dat kan Hein Vanhaezebrouck als de beste opzetten. Na zijn eerste wedstrijden bij AA Gent dit seizoen beklemtoonde Vanhaezebrouck reeds dat er op vele vlakken vooruitgang moet worden geboekt, zoals de verkeerde positiekeuzes die zijn spelers toen nog maakten. Maar het belangrijkste werkpunt is de opzet van een solide defensie, want dit seizoen acteerde de Gentse achterhoede zorgwekkend slecht.



Dat streven naar een stabiele defensie werpt alvast haar eerste vruchten af. Onder de leiding van Hein Vanhaezebrouck slikte AA Gent ‘slechts’ vijf tegentreffers in de Jupiler Pro League. Omgerekend per competitiewedstrijd betekent dat 0,83 geïncasseerde treffer. Met dat gemiddelde komt Vanhaezebrouck aardig in de buurt van Club Brugge, die de minst gepasseerde verdediging geniet in België. De huidige landskampioen slikt namelijk 0,65 tegendoelpunt per competitiematch. In vergelijking met het gecombineerde bewind onder Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker dit seizoen, nam het aantal tegendoelpunten bij AA Gent onder Vanhaezebrouck zelfs af met meer dan de helft. Het trio aan ex-AA Gent-coaches slikte per competitiewedstrijd namelijk 1,6 tegendoelpunt.

HEIN, DE PUNTENPAKKER

Door de grote focus op het defensieve gebied moet het streefdoel van Hein Vanhaezebrouck, dominant en aanvallend voetbal met veel pressing, nog even wijken. Desondanks presteert AA Gent in het huidige voetbalseizoen onder Vanhaezebrouck alvast een pak beter in vergelijking met de vorige Gent-coaches. Procentueel gezien pakte Vanhaezebrouck in de recentste editie van de Jupiler Pro League veel meer punten dan Jess Thorup (0 procent), Laszlo Bölöni (33,3 procent) en Wim De Decker (48 procent) konden vergaren.



Hein Vanhaezebrouck slaagt er bovendien in om als enige AA Gent-coach dit seizoen meer dan de helft van de mogelijke punten te oogsten. Onder zijn bewind haalden de Buffalo's namelijk 55,5 procent van de mogelijke punten. En da's alvast een veelbelovende start. In de zes competitiematchen onder leiding van Vanhaezebrouck nam AA Gent het trouwens ook op tegen enkele listige en lastige tegenstanders zoals Club Brugge, Standard, Beerschot VA, KV Kortrijk en KV Oostende.

SLECHT NIEUWS VOOR OWUSU

De startperiode van Hein Vanhaezebroucks tweede ambtstermijn bij AA Gent is dus al eerder succesvol te noemen, zeker in vergelijking met de voorbije resultaten onder Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker. Gelet op de grote expertise en grenzeloze ambitie bij de coach, lijkt de club onder Vanhaezebrouck nog maar aan het begin van de sportieve hoogconjunctuur te staan. De coach heeft op tactisch vlak reeds enkele opmerkelijke aanpassingen doorgevoerd, die eerder verrassend waren voor de buitenwereld.



Zo wordt Elisha Owusu, nochtans een absolute sterkhouder in het voorgaande seizoen, steeds vaker gepasseerd door Vanhaezebrouck. In de laatste competitiematch tegen Beerschot gooide hij de bijna vergeten Sulayman Marreh in de basis ten koste van Owusu. Die keuze was vooral geïnspireerd door Marrehs fysieke capaciteiten en duelkracht. Daarnaast vindt Vanhaezebrouck ook dat de Gambiaan op het centrale middenveld meer complementair is met Sven Kums en Niklas Dorsch dan Owusu.

KAMPIOENENCIJFERS

10 op 18. Dat is de voorlopige balans van Hein Vanhaezebrouck tijdens zijn tweede periode bij AA Gent. Dat zijn ogenschijnlijk geen kampioenencijfers, maar dat is wél exact dezelfde puntenoogst als tijdens de eerste zes competitiematchen in het kampioenenjaar 2014-2015. Toen bemachtigden de Buffalo’s uiteindelijk de tweede plaats in de reguliere competitie, en speelde de club daarna kampioen in de eerstvolgende play offs. Onverhoopt en onverwacht, maar dat kunststukje in het huidige seizoen herhalen is wel erg onrealistisch.



AA Gent zal zelfs al van een groot succes mogen spreken indien play off 1 überhaupt behaald wordt. Op de clubkanalen van AA Gent benadrukte Vanhaezebrouck dat er niet te hoog van de toren mag geblazen worden. “Ons doel nu? Dat is Play-Off 2 halen. Om hoger te mikken is het momenteel te vroeg, zeker als je punten laat liggen waar er eigenlijk meer mogelijk is. Het zal alleszins een helse strijd zijn om dit te verwezenlijken.” Volgend jaar dan maar?

LEES OOK: Vanhaezebrouck ziet zorgwekkende trend bij Neerpede-boys

Speelt Gent volgend seizoen mee voor de titel?

Meest recent

Een koopje? Ajax komt met Godts-statement

De voorbije dagen ging de naam van Mika Godts in heel Europa over de tongen, na zijn geweldige ...

0
0
STVV slaat terug na kritiek: "Ongelijke strijd"

STVV is nog steeds dé revelatie van het seizoen. De Kanaries lijken in de Champions' Play-Off ...

5
5
Grote verandering: hier zal CL vanaf 2027 te zien zijn

De voorbije jaren moest de Belgische voetbalfan zich al stevig aanpassen om naar voetbal te kunnen ...

127
127
'Garcia schokt: 2 certitudes vallen nog uit de boot voor WK'

De start van het WK nadert met rasse schreden. In de komende weken zullen de eerste selecties voor ...

103
103
Lukaku biedt zichzelf aan: pikante toptransfer lonkt

Romelu Lukaku werkt nog steeds in België aan zijn terugkeer, nadat eind maart een nieuwe ...

110
110
Zlatan Ibrahimović zet sociale media in brand met één video

Zlatan Ibrahimović heeft opnieuw van zich laten horen op sociale media, en zoals zo vaak deed hij ...

14
14
'Standard 'baalt': geen toptransfer naar Rusland'

Bij Standard gaat er deze zomer sowieso volk vertrekken. De Rouches moeten zoals elke Belgische ...

53
53
'Antwerp hakt knoop door over Janssen en Kerk'

Royal Antwerp FC kent alweer een pover seizoen en heeft de rol aan de Belgische top al even moeten ...

149
149
STVV geeft transferplan prijs: "Dat is de bedoeling"

Bij STVV zijn ze een voorbeeldclub inzake het financiële compartiment, dat maakten we al eerder ...

67
67
Wesley Sonck compleet voor schut gezet: "Wat is dit?"

Wesley Sonck heeft in zijn voetbalcarrière al heel wat meegemaakt. De ex-spits kreeg ...

50
50
Albert ziet Anderlecht fout maken: "Zijn vertrek is slecht nieuws"

RSC Anderlecht gaat nog zware weken tegemoet. De Brusselaars moeten alles op alles zetten voor een ...

183
183
'Ajax-nachtmerrie: Club Brugge-deal hakt er zwaar in'

Ajax zit met een probleem, want Club Brugge duwt stevig door voor een van de revelaties van de ...

299
299
'Alvarez verlaat Atlético: drie clubs en enorme monstersom'

Bij Atlético Madrid hebben ze met Julian Alvarez een topspits in de rangen. De kans is echter ...

76
76
Vanden Borre doet boekje open over RSCA-terugkeer Lukaku

Bij RSC Anderlecht hebben ze nood aan ervaring. Dé grote droomtransfer van de fans is Romelu ...

225
225
Taravel vindt oplossing: verrassende zet bij Anderlecht

RSC Anderlecht speelde een sterk eerste helft tegen Union SG en stond onverdiend achter bij de rust. ...

237
237
Club Brugge in dubio: twee spelers op zijspoor onder Leko

Bij Club Brugge willen ze nog meer de kaart van de jeugd trekken, maar na het vertrek van Kaye Furo ...

277
277
'War on talent bij Club Brugge: ook KRC Genk getroffen'

De transferperiode opent pas binnen enkele weken officieel zijn deuren, maar achter de schermen ...

265
265
VAR-discussie in Madrid: Alderweireld en De Boer duidelijk

In de Champions League hebben Atlético Madrid en Arsenal FC mekaar geen duimbreed toegegeven. ...

50
50
Gedurfde voorspelling: "Zíj́ gaan Club kampioen maken"

Money time is nu echt wel aangebroken in de titelstrijd van de Jupiler Pro League. Vanaf komend ...

342
342
Twee penalty's en VAR-ingreep: geen winnaar in Atlético-Arsenal

Ook de tweede halve finale van de Champions League kan na één wedstrijd nog alle ...

25
25
Gent ruikt extra miljoenen: vijf huurdossiers onder de loep

AA Gent strijdt momenteel nog volop voor een Europees ticket. Dat behalen zou de club alvast een ...

230
230
Penaltyfestijn in Atlético-Arsenal: analisten vellen verdict

In de Champions League stond woensdag de tweede heenmatch van de halve finales op het programma. ...

32
32
'Club Brugge trekt bleek weg: transferbom van 35 miljoen'

Club Brugge lijkt komende zomer verschillende sterkhouders kwijt te spelen. Zo lijkt ook Aleksandar ...

586
586
Zorgen voor Garcia: grote verandering in WK-basiself?

Nog exact 43 dagen te gaan tot de start van het wereldkampioenschap. In aanloop naar de start van ...

231
231
Deschacht maakt lijstje op: 'Deze spelers moet Anderlecht houden'

RSC Anderlecht wil zijn twee komende duels in de Champions' Play-Offs gebruiken om straks zo in ...

435
435

Meer sportnieuws