Het Hein-effect: Gent haalt kampioenencijfers

623
Het Hein-effect: Gent haalt kampioenencijfers

De remonte is ingezet. Onder Hein Vanhaezebrouck haalt AA Gent opnieuw goede resultaten, al heeft de veeleisende coach nog pakken werk om het geheel te finetunen. Desondanks pakte Vanhaezebrouck uit met exact dezelfde start als in het kampioenenjaar anno 2014-2015. Dat belooft dus.


DE INVLOED VAN HEIN

De aanstelling van Hein Vanhaezebrouck doet de fans van AA Gent dromen. In het historische seizoen 2014-2015 werd de West-Vlaming een eerste keer aangesteld als hoofdcoach van de Buffalo's. Toen luidde zijn aankomst de meest succesvolle periode in van de club. In zijn debuutseizoen slaagde Vanhaezebrouck er namelijk in om AA Gent meteen  naar de eerste – en voorlopig nog enige – Belgische landstitel uit de clubgeschiedenis te loodsen. Zowel de fans als het clubbestuur zouden een herhaling van dat scenario uiteraard graag zien gebeuren, maar dat zal in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League wellicht niet meer lukken.



Dit seizoen moet Hein Vanhaezebrouck in eerste instantie de orde op zaken stellen. In het voorbije kalenderjaar leek de Ghelamco Arena namelijk meer op een trainerskerkhof want met Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker versleet AA Gent in 2020 al drie hoofdcoaches. Vanhaezebrouck zal op sportief vlak eerst een gedegen basis op poten proberen te zetten, maar ook in de andere departementen van de club zal de coach zijn invloed laten gelden. Zo overlegde Vanhaezebrouck al intens samen met fysiektrainer Gino Caen om de fundamenten te leggen voor een betere pressing, één van de stokpaardjes van de coach. Daarnaast wierf Vanhaezebrouck met Kris Perquy ook een mental coach aan, in analogie met zijn vorige passage bij AA Gent toen de coach Eva Maenhout aan boord haalde.

DE HAND VAN HEIN

Hein Vanhaezebrouck wil dus stelselmatig zijn persoonlijke voetbalaanpak herintroduceren bij AA Gent, maar dat zal dus een werk van lange adem worden. De beslissing om deze evolutie geleidelijk door te voeren is dan ook een verstandige oplossing. Een goede coach past zich namelijk telkens eerst aan aan de huidige omstandigheden om daarna zijn eigen accenten te kunnen leggen. Vandaag is de realiteit dat AA Gent dringend punten nodig heeft, want een huidige twaalfde plaats in de rangschikking is ontoereikend voor een club met dergelijke structuur, reputatie en financiële budgetten.

Een belangrijke vereiste in de sportieve heropbouw van AA Gent is een gedegen basis, met een grote duidelijkheid en veel stabiliteit. En dat kan Hein Vanhaezebrouck als de beste opzetten. Na zijn eerste wedstrijden bij AA Gent dit seizoen beklemtoonde Vanhaezebrouck reeds dat er op vele vlakken vooruitgang moet worden geboekt, zoals de verkeerde positiekeuzes die zijn spelers toen nog maakten. Maar het belangrijkste werkpunt is de opzet van een solide defensie, want dit seizoen acteerde de Gentse achterhoede zorgwekkend slecht.



Dat streven naar een stabiele defensie werpt alvast haar eerste vruchten af. Onder de leiding van Hein Vanhaezebrouck slikte AA Gent ‘slechts’ vijf tegentreffers in de Jupiler Pro League. Omgerekend per competitiewedstrijd betekent dat 0,83 geïncasseerde treffer. Met dat gemiddelde komt Vanhaezebrouck aardig in de buurt van Club Brugge, die de minst gepasseerde verdediging geniet in België. De huidige landskampioen slikt namelijk 0,65 tegendoelpunt per competitiematch. In vergelijking met het gecombineerde bewind onder Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker dit seizoen, nam het aantal tegendoelpunten bij AA Gent onder Vanhaezebrouck zelfs af met meer dan de helft. Het trio aan ex-AA Gent-coaches slikte per competitiewedstrijd namelijk 1,6 tegendoelpunt.

HEIN, DE PUNTENPAKKER

Door de grote focus op het defensieve gebied moet het streefdoel van Hein Vanhaezebrouck, dominant en aanvallend voetbal met veel pressing, nog even wijken. Desondanks presteert AA Gent in het huidige voetbalseizoen onder Vanhaezebrouck alvast een pak beter in vergelijking met de vorige Gent-coaches. Procentueel gezien pakte Vanhaezebrouck in de recentste editie van de Jupiler Pro League veel meer punten dan Jess Thorup (0 procent), Laszlo Bölöni (33,3 procent) en Wim De Decker (48 procent) konden vergaren.



Hein Vanhaezebrouck slaagt er bovendien in om als enige AA Gent-coach dit seizoen meer dan de helft van de mogelijke punten te oogsten. Onder zijn bewind haalden de Buffalo's namelijk 55,5 procent van de mogelijke punten. En da's alvast een veelbelovende start. In de zes competitiematchen onder leiding van Vanhaezebrouck nam AA Gent het trouwens ook op tegen enkele listige en lastige tegenstanders zoals Club Brugge, Standard, Beerschot VA, KV Kortrijk en KV Oostende.

SLECHT NIEUWS VOOR OWUSU

De startperiode van Hein Vanhaezebroucks tweede ambtstermijn bij AA Gent is dus al eerder succesvol te noemen, zeker in vergelijking met de voorbije resultaten onder Jess Thorup, Laszlo Bölöni en Wim De Decker. Gelet op de grote expertise en grenzeloze ambitie bij de coach, lijkt de club onder Vanhaezebrouck nog maar aan het begin van de sportieve hoogconjunctuur te staan. De coach heeft op tactisch vlak reeds enkele opmerkelijke aanpassingen doorgevoerd, die eerder verrassend waren voor de buitenwereld.



Zo wordt Elisha Owusu, nochtans een absolute sterkhouder in het voorgaande seizoen, steeds vaker gepasseerd door Vanhaezebrouck. In de laatste competitiematch tegen Beerschot gooide hij de bijna vergeten Sulayman Marreh in de basis ten koste van Owusu. Die keuze was vooral geïnspireerd door Marrehs fysieke capaciteiten en duelkracht. Daarnaast vindt Vanhaezebrouck ook dat de Gambiaan op het centrale middenveld meer complementair is met Sven Kums en Niklas Dorsch dan Owusu.

KAMPIOENENCIJFERS

10 op 18. Dat is de voorlopige balans van Hein Vanhaezebrouck tijdens zijn tweede periode bij AA Gent. Dat zijn ogenschijnlijk geen kampioenencijfers, maar dat is wél exact dezelfde puntenoogst als tijdens de eerste zes competitiematchen in het kampioenenjaar 2014-2015. Toen bemachtigden de Buffalo’s uiteindelijk de tweede plaats in de reguliere competitie, en speelde de club daarna kampioen in de eerstvolgende play offs. Onverhoopt en onverwacht, maar dat kunststukje in het huidige seizoen herhalen is wel erg onrealistisch.



AA Gent zal zelfs al van een groot succes mogen spreken indien play off 1 überhaupt behaald wordt. Op de clubkanalen van AA Gent benadrukte Vanhaezebrouck dat er niet te hoog van de toren mag geblazen worden. “Ons doel nu? Dat is Play-Off 2 halen. Om hoger te mikken is het momenteel te vroeg, zeker als je punten laat liggen waar er eigenlijk meer mogelijk is. Het zal alleszins een helse strijd zijn om dit te verwezenlijken.” Volgend jaar dan maar?

LEES OOK: Vanhaezebrouck: "Hij moet kansen blijven krijgen bij RSCA"

Speelt Gent volgend seizoen mee voor de titel?

Meest recent

'Sibierski zit niet stil: eerste wintertarget al bepaald'

Antoine Sibierski heeft een drukke eerste transferperiode achter de rug als sportieve baas bij RSC ...

61
61
'De Bruyne doet ogen openen: Allegri grijpt in bij Napoli'

In de Serie A wil SSC Napoli zich zondagavond herpakken. Na twee opeenvolgende nederlagen moet er op ...

36
36
Opstellingen: Club zónder Vanaken; Antwerp met debutant

Club Brugge wil zondagmiddag voor eigen volk iets recht zetten na de Europese slipper tegen Aston ...

135
135
RAFC-fan Kim Huybrechts beleeft dubbel drama in Antwerpen

Voor Kim Huybrechts draaide een weekend dat zoveel kon brengen uit op een dubbel drama. De ...

21
21
Titanenduel in Genk-Gent: Thorup zet Burgess op zijn plek

Christian Burgess wordt al enkele weken bejubeld als defensieve leider bij AA Gent. Terecht, want de ...

420
420
TRANSFERUURTJE: 'Real grijpt in met Courtois, transferschok Stankovic'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

137
137
OHL incasseert nieuwe mokerslag: Timmy Simons grijpt in

Oud-Heverlee Leuven heeft in de Jupiler Pro League een nieuwe pokerslag geïncasseerd. OHL leek ...

176
176
Westerlo stunt tegen Standard: Charaï looft reactie

Westerlo won met 4-2 van Standard Luik. De Rouches waren nochtans goed aan het seizoen begonnen, ...

23
23
Michèle Lacroix doet aangrijpend verhaal: “Drie maanden superzwaar”’

Voor Kevin De Bruyne en zijn gezin kwam er de voorbije maanden een hoofdstuk tot een einde dat ...

83
83
Hubert briest ondanks forfaitzege: “Absoluut niet zien”

Union SG boekte een 5-0 zege tegen Lommel en de vicekampioen draait weer mee bovenin het klassement. ...

87
87
Verstraete houdt zich niet in: “Goed bij ons kloten”

Oud-Heverlee Leuven zit in de hoek waar de klappen vallen. Tegen Cercle Brugge leken Timmy Simons en ...

119
119
"Pure zelfverheerlijking"-BV gooit bom onder imago Van Gucht

Ruben Van Gucht krijgt opnieuw een bijzonder stevige tik te verwerken. Een bekende BV heeft de ...

105
105
Zorgen bij Union SG: sterkhouder lang buiten strijd?

Union SG won met 5-0 van Lommel SK en raast momenteel doorheen de Jupiler Pro League. Toch kregen de ...

91
91
Ontslag Hayen lonkt: "Moet je niet aan mij vragen"

Nicky Hayen moet vrezen voor een ontslag. Burnley verloor met 3-1 van Swansea City en blijft zo ...

304
304
Alarmbel rond Lukaku bij Fenerbahçe: "Hij is daarvan de dupe"

De kritiek op Romelu Lukaku is al hard. Ook in België. Vlaamse analisten spraken al over een ...

118
118
Degryse waarschuwt Club: "Hij is al behoorlijk nerveus"

Club Brugge kende een moeilijke competitiestart, maar volgens analist Marc Degryse is er geen reden ...

399
399
Burgess looft AA Gent-pion: "Ronduit indrukwekkend"

Christian Burgess is bijzonder onder de indruk gekomen van Josué Vergara. De aanwinst liet ...

205
205
‘Verhaeghe dumpt kampioenenmaker voor spotprijs’

Club Brugge weigerde deze zomer tientallen miljoenen voor een van zijn absolute kampioenenmakers. ...

452
452
Vanhaezebrouck: "Hij moet kansen blijven krijgen bij RSCA"

Bij RSC Anderlecht geven ze elk seizoen de nodige kansen aan spelers van Neerpede. Ook dit seizoen ...

355
355
Club Brugge ziet onverwachte pion Tzolis zijn rol overnemen

Bij Club Brugge vertrok Christos Tzolis naar Arsenal. Er wordt naar Mamdou Diakhon en Jan Virgili ...

506
506
Anderlecht maakt progressie: twee spelers laten sector floreren

Bij RSC Anderlecht boekten ze een zuinige op het veld van KV Mechelen. Het is duidelijk dat RSCA nog ...

343
343
Speler geraakte niet weg bij Bayern, Kompany velt oordeel

Wie stopt Bayern dit seizoen in de Bundesliga? We vermoeden weer niemand. Vincent Kompany neemt het ...

116
116
De Meyer zet spelers op hun plaats, feest bij Beveren

SK Beveren won verdiend met 2-0 van STVV. De Kanaries merkten ook dat de Waaslanders thuis een heel ...

96
96
Arsenal en Real Madrid gunnen hun fans een goed weekend

Arsenal en Real Madrid kwamen vanavond aan de bak in de Premier League en La Liga. Konden de twee ...

48
48
Sterk Union SG met vijfklapper, drama voor OHL

Twee matchen om 20u45 in de Jupiler Pro League. Union SG hoopte zijn goede start verder te zetten ...

202
202

Meer sportnieuws