Out of the box: 5 bijzondere opvolgers voor Witsel

door
Out of the box: 5 bijzondere opvolgers voor Witsel

Het EK 2021 is in gevaar voor Axel Witsel. De sterkhouder van Borussia Dortmund staat voor een maandenlange revalidatie door een gescheurde achillespees. Bondscoach Roberto Martinez moet dus dringend op zoek naar een plan-B om Witsel te vervangen. In de Jupiler Pro League lopen er alvast enkele kandidaten rond die een interessant alternatief kunnen betekenen.


EK ZONDER WITSEL

“Ik wil sterker terugkomen dan tevoren.” Axel Witsel scheurde zaterdag in de match met Borussia Dortmund tegen RB Leipzig zijn linkerachillespees, en hij kijkt aan tegen een lange revalidatie van ongeveer zes maanden. Met de duim omhoog postte Axel Witsel maandag dat zijn operatie door Geert Declercq, dokter bij de Rode Duivels, succesvol verlopen was. Na een verplichte rustperiode van enkele weken kan Witsel daarna starten aan een lange en intensieve revalidatie. Die revalidatie hij zal volmaken bij Lieven Maesschalck, die net zoals dokter Declercq deel uitmaakt van de medische staf van de nationale ploeg.

Zes maanden revalidatie, of zelfs zeven à acht volgens specialisten. De timing kon niet slechter vallen voor Axel Witsel en bondscoach Roberto Martinez. Over vijf maanden start namelijk het Europees Kampioenschap, waardoor de kans erg groot is dat de Rode Duivels het dan zullen moeten stellen zonder hun onmisbare nummer zes. Hoewel Witsel en Martinez hard blijven geloven op een tijdige comeback voor het EK, zal de Spanjaard stilaan toch een lijstje moeten opmaken met een aantal potentiële vervangers.



En er worden vanuit de media alvast een resem namen naar voren geschoven die als depanneur kunnen dienen voor Axel Witsel. Youri Tielemans (Leicester City), Orel Mangala (VfB Stuttgart), Albert Sambi Lokonga (Anderlecht), Leander Dendoncker (Wolverhampton), Marouane Fellaini (Shandong Luneng) en Dennis Praet (Leicester City) worden het vaakst genoemd. Al deze spelers bezitten enkele hoogwaardige kwaliteiten, maar voor de specifieke rol zoals die van Witsel wordt er vooral een zuivere en betrouwbare passing gevraagd. Wij vonden 'out of the box' alvast vijf interessante opties in de Jupiler Pro League die Witsel enigszins kunnen vervangen bij de Rode Duivels. 

Ryan SANUSI (BEERSCHOT VA)

“Ze zeggen weleens dat hij de Witsel van het Kiel is, dat snap ik.” Tom Pietermaat stak in augustus al de loftrompet op voor zijn ploegmaat Ryan Sanusi. Door zijn manier van uitvoetballen en natuurlijke rust, doet Sanusi ook vaak aan Axel Witsel denken. Ook de vergelijkingen met de voormalige Rode Duivel Mousa Dembélé zijn trouwens nooit ver weg. Sanusi beschikt over de dubbele nationaliteit als Belg en Nigeriaan, maar een duidelijke keuze over zijn interlandcarrière heeft hij weliswaar nog niet gemaakt. Hoewel Sanusi heel graag voor de Nigeriaanse nationale ploeg zou willen spelen, sluit hij een eerste A-cap voor de Rode Duivels alvast niet uit. Bij Beerschot behoort Sanusi, samen met Tom Pietermaat en Ismaila Coulibaly, alvast tot de beste uitvoetballende spelers. Een oproep voor de nationale ploeg zou alvast een mooie beloning betekenen voor zijn knap seizoen in 1A. 



Sven KUMS (AA Gent)

Als er één trainer Sven Kums terug op zijn oorspronkelijk topniveau kan brengen, dan is het Hein Vanhaezebrouck wel. In 2015 verzamelde Kums al drie selecties voor de nationale ploeg, maar in de interlands tegen Andorra, Israël en Italië maakte hij onder bondscoach Marc Wilmots uiteindelijk geen speelminuten. In die periode bevond Kums zich aan de top van zijn kunnen, en dat was niet toevallig toen hij bij AA Gent onder de vleugels opereerde van Vanhaezebrouck. Beide heren zijn vandaag herenigd bij de Buffalo's en, zowel de ploeg als Sven Kums zelf, zijn bezig aan een grote revival. Vanhaezebrouck geeft dirigent Kums het volle vertrouwen en ook veel verantwoordelijkheid, volledig volgens het recept van tijdens hun eerste collaboratie in de Ghelamco Arena. Kums voetbalt zich dus opnieuw naar de voorgrond en hij eist tevens een belangrijke rol op in het Gentse team. De 32-jarige middenvelder maakt zich steeds aanspeelbaar en hij voetbalt met veel overzicht: dat zijn twee belangrijke kenmerken die  het spel van Axel Witsel typeren. Met een passing-zuiverheid van 87 procent is Kums niet toevallig één van de best voetballende centrale middenvelders in de Jupiler Pro League.

Samuel BASTIEN (Standard)

“Hij (Roberto Martinez, nvdr.) houdt enorm van Samuel Bastien”, verklaarde Alexandre Grosjean, CEO van Standard, bijna één jaar geleden bij Le Grand Debrief. “Hij zou weleens de volgende Rouche kunnen worden die het shirt van de Rode Duivels mag aantrekken.” Door de moordende concurrentie op het centrale middenveld van de Rode Duivels wacht Bastien echter nog steeds op zijn eerste oproep voor de nationale ploeg. En misschien kan de langdurige blessure van Axel Witsel in die optiek wel perspectief bieden. Vorig seizoen leunde Bastien al enkele keren nauw aan een eerste selectie voor de Duivels, maar dit jaar kon hij bij Standard zijn goede prestaties niet helemaal verderzetten. Mbaye Leye, de nieuwe coach van de Rouches, brengt vandaag terug meer schwung in het elftal, en dat kan het spel van Bastien alleen maar ten goede komen. Per slot van rekening is Bastien de beste Belgische middenvelder in de Jupiler Pro League op het vlak van passing. Op de Belgische velden overtreft namelijk geen enkele landgenoot zijn passing-zuiverheid van 89,5 procent. 



Bryan HEYNEN (KRC Genk)

Alsof ie nooit is weggeweest. Na een inactiviteit van één jaar werpt Bryan Heynen zich probleemloos terug op als de regisseur van KRC Genk. De 23-jarige middenvelder is niet meteen een type Axel Witsel, maar door zijn uitstekende passing en overzicht kan Heynen weliswaar een surplus brengen bij de Rode Duivels. Bovendien beschikt hij over enkele specifieke kwaliteiten zoals een juiste timing om in de box te komen én een hoogwaardige tactische intelligentie. Vooral dat laatste kan de onbeschikbaarheid van Witsel enigszins compenseren. Heynen mag wel degelijk dromen van een eerste A-cap voor de Rode Duivels, want in januari van dit jaar bevestigde bondscoach Roberto Martinez dat hij de talentvolle middenvelder nog steeds volgt. De Spanjaard liet vallen dat Heynen over aparte kwaliteiten beschikt die maar weinig Belgische voetballers hebben. Sinds zijn grote recente terugkeer op de Belgische voetbalvelden kwam Heynen bij Genk alvast in élke wedstrijd in actie, waarvan de laatste acht steeds als basisspeler. Naarmate zijn speelminuten toenemen, zal ook zijn sportief niveau proportioneel groeien. 

Aster VRANCKX (KV Mechelen)

Hij is niet meteen een exacte kopie van Axel Witsel, maar Aster Vranckx bezit toch de intrinsieke kwaliteiten om een uitstekende nummer zes te worden. De middenvelder van KV Mechelen speelt momenteel weliswaar in een hogere en aanvallendere rol, maar ook Witsel was bij Standard oorspronkelijk een puur offensieve speler. Naarmate de jaren vorderden, en bijgevolg ook zijn ervaring, werd Witsel steeds sterker in zijn rol als zuivere nummer zes. En ook bij Vranckx zou dat op termijn wel eens een logische evolutie kunnen zijn, want op pas 18-jarige leeftijd is hij namelijk nog geen afgewerkt product. Logisch ook. Bondscoach Roberto Martinez verklaarde onlangs dat Vranckx momenteel niet hetzelfde profiel heeft zoals Witsel, maar dat de Mechelaar wél kan evolueren in wat hij maar wil. Vranckx heeft alleszins de juiste fysieke capaciteiten om te functioneren als nummer zes en Martinez benadrukte dat het slechts een kwestie van tijd is vooraleer hij Rode Duivel wordt, mits hij de juiste stappen zet uiteraard. Toch zou de afwezigheid van Witsel een eerste selectie voor Vranckx in een stroomversnelling kunnen brengen. Maar de concurrentie wordt dus moordend. 


LEES OOK: Eerste midweekspeeldag PO's: scheidsrechters bekend

Wie is de meest geschikte opvolger van Witsel uit deze lijst?

Meest recent

Pijnlijke vaststelling Club: sterkhouder zwaar aangepakt

Club Brugge had in de voorbije maanden zonder blozen van de titel zijn hoofddoel gemaakt, maar het ...

66
66
Essevee onthult nieuw doel na redding

Na drie speeldagen is de Relegation Play-Off al helemaal beslist. Rode lantaarn Dender kreeg immers ...

25
25
Zorgen om Vanaken: Leko brengt onrustwekkend nieuws

Club Brugge heeft zondag stevige averij opgelopen in de titelstrijd. Door de 2-1-nederlaag in het ...

116
116
Lyon stunt bij PSG: Franse titelstrijd weer razend spannend

Niet alleen in de Premier League is de titelstrijd zondag weer razend spannend geworden. Ook in ...

30
30
Hubert slaat titelkoorts meteen neer bij Union

Een tweede landstitel op rij lonkt alsmaar meer op Union. De Brusselaars prijken al maandenlang aan ...

36
36
Vermant ontsnapt meteen: dit vindt Lardot

Club Brugge heeft zondag zware averij opgelopen in de titelstrijd, want het ging in de topper met ...

115
115
Titel binnen, nu treble? Kompany blikt vooruit

Bayern München mocht zondag de champagne- of bierflessen al laten knallen. Het kroonde zich op ...

40
40
Dé grote verrassing bij Club: "Tevreden? Ja en nee"

Club Brugge heeft zondag een mokerslag gekregen in de titelstrijd. Het ging onderuit in de kraker ...

114
114
Titelstrijd beslist? Dit denken ze bij Club en Union

Het was zondagavond uitkijken naar de kraker tussen Union en Club Brugge. Het was uiteindelijk de ...

319
319
Essevee zadelt La Louvière met nieuwe sportieve kater op

Zulte Waregem is goed op weg om toch nog iets te maken van de (overbodige) degradatie PO's. Essevee ...

47
47
Club Brugge-fans spreken schande: grote zondebok aangeduid

Club Brugge heeft zondagavond een mokerslag opgelopen binnen de titelstrijd. Op het veld van directe ...

477
477
Pandoering in Nederlandse bekerfinale, Pocognoli vloekt

Slechts enkele dagen na de Europese uitschakeling, heeft AZ Alkmaar beslag gelegd op de KNVB-beker. ...

96
96
Club met rug tegen de muur: Union deelt mokerslag uit

Is Union op weg naar een nieuwe landstitel, en dreigt opnieuw een deceptie voor Club? Het team van ...

221
221
Vrancken streng na 1 op 15: "Hij moet gewoon beter doen"

STVV heeft een onvergetelijk seizoen achter de rug, maar met de eindmeet in zicht begint de motor te ...

100
100
‘Club Brugge wil toeslaan: superspits met monsterstats’

Club Brugge kijkt rond voor extra vuur voorin en is daarbij uitgekomen bij een jonge spits met ...

477
477
Kaiser Kompany II: Bayern kampioen na nieuwe vierklapper

Vincent Kompany heeft zondagavond zijn tweede landstitel veroverd als hoofdcoach van Bayern ...

168
168
City breekt Arsenal: pareltje Cherki doet titelstrijd kantelen

De Engelse titelstrijd stevent af op een zinderende ontknoping. Manchester City won zondagavond ...

69
69
VAR-geluk voor Club? Analisten fileren afgekeurde goal Union

In de Champions' Play-Offs werd zondagavond de titelkraker tussen Union SG en Club Brugge afgewerkt. ...

335
335
Gent-fans spuwen titularis uit: scherp statement De Mil

AA Gent blijft ook na drie speeldagen op zoek naar hun eerste zege in de Champions' Play-Offs. ...

307
307
'PSG nóg sterker: nieuwe smaakmaker naar Prinsenpark'

Paris Saint-Germain is andermaal bezig aan een puik seizoen en blijf goed in de running om zichzelf ...

160
160
Vanaken naast basiself in titelkraker: Leko geeft verklaring

Club Brugge wil zondagavond beslagen leggen op de leidersplaats in de Champions' Play-Offs. Daarvoor ...

171
171
Beslissing in Play-Downs: zware nederlaag doet Dender das om

Na amper drie speeldagen in de beslissing in de Relegation Play-Offs al gevallen. Zo is FCV Dender ...

116
116
Enorme verrassing: Vanaken op bank in grote titelclash

De strijd om het kampioenschap in de Jupiler Pro League bereikt zondagavond een eerste kookpunt. Zo ...

199
199
In extremis vreugde-uitbarsting Liverpool, Milan weer tweede

In de Premier League ligt de strijd om de Champions League-tickets stilaan in een beslissende plooi. ...

24
24
Verschaeren druipt af: Boeckx verklaart opvallende wissel

Door de blessure van Mario Stroeykens, mocht Yari Verschaeren zaterdagavond al snel invallend bij ...

428
428

Meer sportnieuws