10 jaar Verhaeghe en Mannaert: "Maak van Club de beste in België"

1965
10 jaar Verhaeghe en Mannaert:

In februari 2011 werd Bart Verhaeghe de voorzitter van Club Brugge - in 2012 werd hij meerderheidsaandeelhouder - en in maart haalde hij Vincent Mannaert naar het Jan Breydelstadion. Ze vieren in 2021 dus hun tiende verjaardag bij Blauw-Zwart en Voetbalnieuws sprak met enkele ex-werknemers over het succesvolle duo.


Verhaeghe begon zeer ongeduldig en ging als een bulldozer doorheen Club Brugge. Een fout die veel ondernemers maken in het voetbal, nietwaar Marc Coucke? Voetbal is een heel andere soort bedrijfsvorm, waar er geen controle is het over het eindproduct. Dat zorgt voor ongeduld. Er kwamen tientallen personeelswissels, er waren de linietrainers, ex-spelers die terug naar de club werden gehaald voor bepaalde functies, een groot trainersverloop, verschillende sportief verantwoordelijken… Het was geen succes.

MPH bezorgde Club eindelijk weer prijzen.

Preud'homme zorgt voor de ommekeer

De eerste vier à vijf jaren waren hard en Club Brugge zag af. Anderlecht werd in die jaren drie keer op rij kampioen en het verschil was bijzonder groot. Was Verhaeghe wel de juiste man? Verhaeghe zorgde met de komst van Michel Preud'homme echter voor de ommekeer. Hij bezorgde Club in 2015 voor het eerst in acht jaar nog eens een prijs en won de Beker van België. Een seizoen later volgde dan eindelijk de landstitel, na elf zeer lange jaren. De trein was vertrokken.

Vijf jaar na zijn intrede pakte Verhaeghe dus de titel. Nadien was Club heer en meester in België. De prijzenkast van het duo Mannaert/Verhaeghe groeide en met drie landstitels, één Beker van België en twee supercups werd die de afgelopen vijf jaar goed gevuld. Club is vandaag de beste club in België én ook de rijkste. Vooral dat laatste is straf, want sinds jaar en dag was Anderlecht dit. Dàt is de grootste prestatie van Verhaeghe en Mannaert.

Ze maakten van de Bruggelingen een modern bedrijf en waren op dat vlak innovators in België. De rest hinkt achterop en een nieuw stadion, nadat er ook een prachtig oefencomplex kwam, moet de volgende stap richting verdere groei worden.

Garrido kwam onder de indruk van Verhaeghe.

De passie van Verhaeghe

De beginjaren waren echter bijzonder moeilijk en Juan Carlos Garrido was van 15 november 2012 tot 19 september 2013 coach. Hij houdt goede herinneringen over aan Verhaeghe. "Bart was iemand die met veel passie over Club Brugge sprak. Ik heb nooit meer zo een passionele voorzitter gehad in mijn carrière. Dat was al zo vanaf de eerste keer ik hem ontmoette. Club Brugge is zijn kind en het is vooral die passie voor de club die mij is bijgebleven. Het was altijd de bedoeling van hem om Club Brugge weer naar de top te loodsen. Hij was zeer ambitieus en voor mij is het geen verrassing dat Club het momenteel zo goed doet."

Arnar Gretarsson werd in januari 2013 sportief directeur van Club. Mannaert was de algemene baas, maar de IJslander werd in augustus 2014 aan de kant gezet. Toch kwam hij onder de indruk van Verhaeghe en Mannaert. "Ik heb er van genoten om met Bart en Vincent te werken. Ik had een goede band met hen toen ik in Brugge werkte. Ze zijn beiden veeleisend en werken keihard om van Club Brugge de beste club in België te maken, en ze verwachten dit dan ook van hun werknemers. Het was niet altijd makkelijk, maar ik leerde veel van hen. Bovendien deed ik het graag, want voetbal is mijn grote passie."

Mannaert en Verhaeghe maakten van Club een machine.

Club Brugge kende dus moeilijke jaren, die Garrido en Gretarsson meemaakten. Toch vonden ze dat beiden op de goede weg zaten met Blauw-Zwart, wat later ook bleek. Garrido deed het niet onaardig bij Club, maar werd het slachtoffer van de mogelijkheid om Preud’homme te halen.

"Toen ik naar Club Brugge kwam, had ik de ambitie om Europees weer succes te boeken. Zoals in de tijd van Ernst Happel. Als je ziet welk werk de voorzitter in tien jaar heeft geleverd inzake samenstelling van de ploeg, de accommodatie, de jeugdopleiding… Club Brugge is een club met bijzonder veel potentieel. Verhaeghe is op weg om zijn droom waar te maken met Blauw-Zwart. Ik vind het jammer dat ik er maar één jaar aan de slag was, de echte reden voor mijn vertrek ken ik niet. Ik denk dat de aanwezigheid van Arnar Gretarsson toen niet goed was voor mij. Toch kijk ik met plezier terug op mijn periode in Brugge en ik kom er nog altijd zeer graag terug. Het contact met de fans is goed en het Jan Breydelstadion blijft mijn favoriete stadion. De sfeer was er geweldig", vertelt Garrido ons vanuit Valencia.

Gretarsson leerde veel van Verhaeghe.

Grote ambities

De Spaanse coach komt nog regelmatig terug naar België en wil er ooit nog aan de slag gaan als trainer. Net als Garrido was Gretarsson er ook van overtuigd dat Club weer naar de top ging gaan. "Ik ben niet verrast dat Club tien jaar later zo ver staat. Toen ik er in januari 2013 arriveerde hadden ze al heel wat professionalisme in verschillende departementen geïnjecteerd. De visie was duidelijk en de boodschap voor elke werknemer was: 'Maak van Club Brugge de beste club in België'. Voor mij was het duidelijk dat dit op een dag ging gebeuren, maar het was enkel afwachten wanneer dat het geval zou zijn."

Garrido, die zich aanbood bij Standard, liet al weten graag terug te willen keren naar België. Gretarsson, die als coach aan de slag was bij Roeselare, wil ook graag terug. "Het gaat me momenteel zeer goed. Sinds afgelopen zomer ben ik hoofdtrainer bij KA Akureyri in IJsland. Of ik ooit wil terugkeren naar België? Natuurlijk, ik heb zeker interesse als zich de juiste opportuniteit aandient. Met mijn familie woonde ik altijd graag in België, dus een terugkeer zou zeker geen probleem zijn voor ons", besluit hij.

Claudio Reulens

LEES OOK: Nicolò Tresoldi dropt grote hint over toekomst

Hoe beoordeel jij de tien jaar van Verhaeghe en Mannaert?

Meest recent

Van Bommel stuurt stevige waarschuwing voor Turkije

Mark van Bommel beleefde vorige week een droomdebuut als bondscoach van de Rode Duivels, want hij ...

0
0
Diatta heeft na drie maanden eindelijk nieuwe club beet

Hoewel de transfermarkt intussen alweer een dikke maand gesloten is, vallen er her en der nog altijd ...

4
4
SK Beveren kan eindelijk op topaanwinst rekenen

SK Beveren keerde dit seizoen terug op het hoogste niveau, nadat het vorig seizoen op straffe wijze ...

8
8
STVV krijgt stevige pak slaag van topclub

Vorig seizoen eindigde STVV nog tot ieders verbazing als derde in de Jupiler Pro League. Die knappe ...

32
32
Lukaku op de bank: Van Bommel vertelt waarom

De eerste wedstrijden van Mark van Bommel als bondscoach van de Rode Duivels zijn behoorlijk goed ...

78
78
'Man City onthult bewijs van onschuld, klachten op komst'

Engeland staat momenteel in rep en roer nadat Manchester City schuldig bevonden werd aan een ...

56
56
Wullaert ziedend na uitspraak Deschacht: “Dit getuigt van zo weinig respect”

De uitspraken van Olivier Deschacht over vrouwenvoetbal blijven voor heel wat reacties zorgen. Een ...

236
236
Afwezigheid en terugkeer Courtois: Lammens geeft mening

In zijn eerste wedstrijden als bondscoach heeft Mark van Bommel meteen zijn stempel gedrukt op het ...

37
37
Van Bommel kondigt al minstens twee wijzigingen aan

Vrijdag om 20u45 staan de Rode Duivels al voor hun derde opdracht in de Nations League. Daarin komt ...

241
241
'Wissel van de wacht bij Bayern: Kompany stelt één eis'

Vincent Kompany pakte vorig seizoen met Bayern München de Duitse dubbel en strandde in de halve ...

34
34
'Rode Duivels kunnen doodsteek geven aan Turken'

De Rode Duivels begonnen hun campagne in de Nations League met een drie op zes, na winst in ...

55
55
Van kwaad naar erger: KV Kortrijk krijgt nieuwe mokerslag

Na zeven speeldagen zitten enkele teams al zwaar in de problemen in de Jupiler Pro League. Zo is er ...

157
157
'Raskin heeft keuze te over: 8 clubs op de loer'

De voorbije zomermercato was voor de Rode Duivels een zeer drukke periode. Heel wat landgenoten ...

58
58
Courtois: "Hij moet de Gouden Bal winnen"

Na de interlandbreak gaat het vizier weer op het clubvoetbal, maar ook op dé belangrijkste ...

106
106
Haalt Stijnen grote naam als nieuwe trainer Patro?

Donderdagvoormiddag viel er bij Patro Eisden toch wel opmerkelijk nieuws te rapen. Na maar liefst ...

138
138
Van Bommel krijgt dubbele opsteker daags voor Turkije

De wedstrijden blijven elkaar in sneltempo opvolgen voor de Rode Duivels. Maandag gingen ze nog met ...

321
321
TRANSFERUURTJE: 'Real heeft opvolger Courtois, Keita miste transfer'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

103
103
Vannieuwkerke schrikt hevig: supportersbom barst aan kust

De onrust bij KV Diksmuide Oostende neemt opnieuw toe. Terwijl de club probeert vooruit te kijken, ...

67
67
Nicolò Tresoldi dropt grote hint over toekomst

Nicolò Tresoldi zit in bloedvorm. De aanvaller scoort bij Club Brugge vlotjes en trekt die ...

117
117
Stijnen barst in tranen uit: drastische ingreep Patro

Stijn Stijnen is niet langer de hoofdtrainer van Patro Eisden, dat maakte de oefenmeester zelf op ...

159
159
Genkse blunder met Godts onthuld: "Dat gaf echt een kick"

De Rode Duivels hebben in de voorbije week een positieve start genomen onder Mark van Bommel, ...

263
263
'Standard schrikt: titanenstrijd om verrassend talent'

Standard lijkt dit seizoen sportief een stap vooruit gezet te hebben en hoopt mee te kunnen strijden ...

128
128
'Antwerp sluit verloren zoon weer in de armen'

Voor Antwerp is het seizoensbegin er één met twee gezichten geworden. De Great Old ...

223
223
'Pikante transfer Doku na dramatisch City-verdict'

De Rode Duivels doen het in deze Nations League voorlopig zonder Jérémy Doku, die een ...

255
255
Courtois speelt open kaart: Rode Duivels én Van Bommel

De Rode Duivels zijn de voorbije dagen begonnen aan hun nieuwe campagne in de Nations League. De ...

321
321

Meer sportnieuws