10 jaar Verhaeghe en Mannaert: "Maak van Club de beste in België"

door
10 jaar Verhaeghe en Mannaert:

In februari 2011 werd Bart Verhaeghe de voorzitter van Club Brugge - in 2012 werd hij meerderheidsaandeelhouder - en in maart haalde hij Vincent Mannaert naar het Jan Breydelstadion. Ze vieren in 2021 dus hun tiende verjaardag bij Blauw-Zwart en Voetbalnieuws sprak met enkele ex-werknemers over het succesvolle duo.


Verhaeghe begon zeer ongeduldig en ging als een bulldozer doorheen Club Brugge. Een fout die veel ondernemers maken in het voetbal, nietwaar Marc Coucke? Voetbal is een heel andere soort bedrijfsvorm, waar er geen controle is het over het eindproduct. Dat zorgt voor ongeduld. Er kwamen tientallen personeelswissels, er waren de linietrainers, ex-spelers die terug naar de club werden gehaald voor bepaalde functies, een groot trainersverloop, verschillende sportief verantwoordelijken… Het was geen succes.

MPH bezorgde Club eindelijk weer prijzen.

Preud'homme zorgt voor de ommekeer

De eerste vier à vijf jaren waren hard en Club Brugge zag af. Anderlecht werd in die jaren drie keer op rij kampioen en het verschil was bijzonder groot. Was Verhaeghe wel de juiste man? Verhaeghe zorgde met de komst van Michel Preud'homme echter voor de ommekeer. Hij bezorgde Club in 2015 voor het eerst in acht jaar nog eens een prijs en won de Beker van België. Een seizoen later volgde dan eindelijk de landstitel, na elf zeer lange jaren. De trein was vertrokken.

Vijf jaar na zijn intrede pakte Verhaeghe dus de titel. Nadien was Club heer en meester in België. De prijzenkast van het duo Mannaert/Verhaeghe groeide en met drie landstitels, één Beker van België en twee supercups werd die de afgelopen vijf jaar goed gevuld. Club is vandaag de beste club in België én ook de rijkste. Vooral dat laatste is straf, want sinds jaar en dag was Anderlecht dit. Dàt is de grootste prestatie van Verhaeghe en Mannaert.

Ze maakten van de Bruggelingen een modern bedrijf en waren op dat vlak innovators in België. De rest hinkt achterop en een nieuw stadion, nadat er ook een prachtig oefencomplex kwam, moet de volgende stap richting verdere groei worden.

Garrido kwam onder de indruk van Verhaeghe.

De passie van Verhaeghe

De beginjaren waren echter bijzonder moeilijk en Juan Carlos Garrido was van 15 november 2012 tot 19 september 2013 coach. Hij houdt goede herinneringen over aan Verhaeghe. "Bart was iemand die met veel passie over Club Brugge sprak. Ik heb nooit meer zo een passionele voorzitter gehad in mijn carrière. Dat was al zo vanaf de eerste keer ik hem ontmoette. Club Brugge is zijn kind en het is vooral die passie voor de club die mij is bijgebleven. Het was altijd de bedoeling van hem om Club Brugge weer naar de top te loodsen. Hij was zeer ambitieus en voor mij is het geen verrassing dat Club het momenteel zo goed doet."

Arnar Gretarsson werd in januari 2013 sportief directeur van Club. Mannaert was de algemene baas, maar de IJslander werd in augustus 2014 aan de kant gezet. Toch kwam hij onder de indruk van Verhaeghe en Mannaert. "Ik heb er van genoten om met Bart en Vincent te werken. Ik had een goede band met hen toen ik in Brugge werkte. Ze zijn beiden veeleisend en werken keihard om van Club Brugge de beste club in België te maken, en ze verwachten dit dan ook van hun werknemers. Het was niet altijd makkelijk, maar ik leerde veel van hen. Bovendien deed ik het graag, want voetbal is mijn grote passie."

Mannaert en Verhaeghe maakten van Club een machine.

Club Brugge kende dus moeilijke jaren, die Garrido en Gretarsson meemaakten. Toch vonden ze dat beiden op de goede weg zaten met Blauw-Zwart, wat later ook bleek. Garrido deed het niet onaardig bij Club, maar werd het slachtoffer van de mogelijkheid om Preud’homme te halen.

"Toen ik naar Club Brugge kwam, had ik de ambitie om Europees weer succes te boeken. Zoals in de tijd van Ernst Happel. Als je ziet welk werk de voorzitter in tien jaar heeft geleverd inzake samenstelling van de ploeg, de accommodatie, de jeugdopleiding… Club Brugge is een club met bijzonder veel potentieel. Verhaeghe is op weg om zijn droom waar te maken met Blauw-Zwart. Ik vind het jammer dat ik er maar één jaar aan de slag was, de echte reden voor mijn vertrek ken ik niet. Ik denk dat de aanwezigheid van Arnar Gretarsson toen niet goed was voor mij. Toch kijk ik met plezier terug op mijn periode in Brugge en ik kom er nog altijd zeer graag terug. Het contact met de fans is goed en het Jan Breydelstadion blijft mijn favoriete stadion. De sfeer was er geweldig", vertelt Garrido ons vanuit Valencia.

Gretarsson leerde veel van Verhaeghe.

Grote ambities

De Spaanse coach komt nog regelmatig terug naar België en wil er ooit nog aan de slag gaan als trainer. Net als Garrido was Gretarsson er ook van overtuigd dat Club weer naar de top ging gaan. "Ik ben niet verrast dat Club tien jaar later zo ver staat. Toen ik er in januari 2013 arriveerde hadden ze al heel wat professionalisme in verschillende departementen geïnjecteerd. De visie was duidelijk en de boodschap voor elke werknemer was: 'Maak van Club Brugge de beste club in België'. Voor mij was het duidelijk dat dit op een dag ging gebeuren, maar het was enkel afwachten wanneer dat het geval zou zijn."

Garrido, die zich aanbood bij Standard, liet al weten graag terug te willen keren naar België. Gretarsson, die als coach aan de slag was bij Roeselare, wil ook graag terug. "Het gaat me momenteel zeer goed. Sinds afgelopen zomer ben ik hoofdtrainer bij KA Akureyri in IJsland. Of ik ooit wil terugkeren naar België? Natuurlijk, ik heb zeker interesse als zich de juiste opportuniteit aandient. Met mijn familie woonde ik altijd graag in België, dus een terugkeer zou zeker geen probleem zijn voor ons", besluit hij.

Claudio Reulens

LEES OOK: Opstellingen Club-Monaco: Hayen slachtoffert basispion

Hoe beoordeel jij de tien jaar van Verhaeghe en Mannaert?

Meest recent

Opstellingen Club-Monaco: Hayen slachtoffert basispion

Donderdagavond is het zover, dan begint ook Club Brugge aan zijn campagne in de League Phase ...

8
8
'Comebackbom: Odoi kiest toch voor België'

Denis Odoi nam verrassend afscheid van Royal Antwerp FC en de 37-jarige polyvalente middenvelder zit ...

111
111
Sam Kerkhofs haalt vernietigend uit: “Het is een beerput!”

Sam Kerkhofs is ondertussen een klinkende naam geworden in de Belgische voetbalwereld. De supporter ...

33
33
Woedende Leko trekt aan alarmbel bij KAA Gent

KAA Gent won afgelopen speeldag nog tegen Royal Antwerp FC in de Jupiler Pro League, maar toch zette ...

78
78
'Spectaculaire terugkeer Doumbia bij Antwerp'

Mahamadou Doumbia maakte afgelopen zomermercato de overstap van Royal Antwerp FC naar Al-Ittihad. De ...

207
207
Mourinho heeft beet en briest: bizarre clausule

José Mourinho werd een tijdje geleden ontslagen bij Fenerbahçe. Na de uitschakeling ...

30
30
Simic onthult échte reden Anderlecht-vertrek

Jan-Carlo Simic werd op de valreep nog verkocht aan het Saudische Al-Ittihad. De Servische ...

322
322
Liverpool-fan blijft Simeone pesten: “Krijg ik assist?”

De Champions League-clash tussen Liverpool en Atlético Madrid blijft nazinderen. In het slot ...

41
41
DAZN-affaire moddert aan: Bart Verhaeghe kiest kant

De achtste speeldag van de Jupiler Pro League staat voor de deur en naar alle waarschijnlijkheid ...

895
895
'Totale transferwending na topmeeting bij Anderlecht'

Nu de zomermercato achter de rug is, kan de sportieve leiding bij RSC Anderlecht zich toeleggen op ...

460
460
Suprematie doorbroken? "Union mag voet zetten naast Club"

Club Brugge opent donderdagavond zijn campagne in de League Phase van de Champions League. Maar er ...

228
228
Schmeichel komt met verwoestende boodschap voor Lammens

Zaterdag wacht Manchester United een nieuwe topper in de Premier League, want dan komt Chelsea op ...

189
189
Club Brugge kan toch blijven rekenen op goudhaantje

Voor Club Brugge staan er bijzonder drukke maanden voor de boeg. Blauw-Zwart moet in principe nog ...

116
116
Mignolet naar de uitgang geduwd bij Club Brugge?

Na de pijnlijke nederlaag op La Louvière van afgelopen weekend hoopt Club Brugge straks weer ...

239
239
Antwerp pakt nog uit met knap nieuw shirt

Het nieuwe seizoen is intussen toch al bijna twee maanden aan de gang, maar bij Antwerp pakken ze ...

72
72
Albert keihard: "Was ik Hayen, dan nam ik ontslag"

Wanneer Club Brugge straks in de Champions League AS Monaco in de ogen kijkt, zullen wellicht vele ...

508
508
'Anderlecht grijpt stevig in na harde woorden Lukaku'

Nadat hij vorig weekend in het Lotto Park aanwezig was voor de match tussen Anderlecht en Genk, ...

566
566
'Explosieve situatie bij Cercle Brugge'

Cercle Brugge kende dit seizoen weer een lastige start, maar met een 8 op 21 is het nu toch mee in ...

148
148
Opvallend oordeel: “Verhaeghe heeft écht visie“

Club Brugge begint om 18u45 aan zijn avontuur in de league phase van de Champions League. Daarin ...

195
195
‘De Bruyne schittert bij Napoli: dit detail maakt verschil’

De blikvanger van donderdagavond in de Champions League op donderdagavond is de terugkeer van Kevin ...

147
147
Lukaku terug naar België? Eén detail houdt alles tegen

Lukaku in de loge, knuffel met Coucke — het beeld ging rond. Maar achter die glimlach schuift ...

324
324
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht droomt van terugkeer, verrassing Clement'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

347
347
Barça zwaar in de penarie: CL-drama op komst

FC Barcelona begint dit seizoen weer met hernieuwde ambities aan de Champions League. De Catalanen ...

140
140
Crisis in Genk? Smets met de handen in het haar

KRC Genk zit in de hoek waar de klappen vallen. De Limburgers zijn dit seizoen weer razend ...

300
300
Verhaeghe pakt uit met primeur over nieuw Club-stadion

Club Brugge is al jarenlang aan het proberen om een nieuw stadion op poten te zetten en dat blijkt ...

986
986

Meer sportnieuws