Waarom Tau met lood in de schoenen terugkeert naar Brighton

2015
Waarom Tau met lood in de schoenen terugkeert naar Brighton

Brighton & Hove Albion zet alle zeilen bij om ook volgend jaar in de Premier League te kunnen spelen. De club ziet in Percy Tau een belangrijke factor om in die opzet te slagen, want Brighton haalt de Zuid-Afrikaan straks vervroegd terug na zijn uitleenbeurt aan RSC Anderlecht. Maar of dat voor Tau zélf een goede zaak is, dat is eerder twijfelachtig.


ANDERLECHT BERUST

Vorig weekend speelde Percy Tau wellicht zijn laatste wedstrijd in het shirt van RSC Anderlecht. Vincent Kompany benadrukte zondag dat de Zuid-Afrikaan tot nader order nog een speler is van Sporting, maar de lokroep van Brighton & Hove Albion FC weerklinkt steeds luider. “We zullen Percy na Nieuwjaar normaal gezien niet meer bij ons hebben”, bevestigde Kompany na de match tegen Beerschot VA. Anderlecht heeft weinig in te brengen tegen die beslissing van Brighton, want het kon Tau namelijk voor een prikje huren van de Premier League-club.



In Engeland is Brighton de onvervalste koning van het gelijkspel, al zeven keer eindigde een match van The Seagulls op een draw, en de club bezet momenteel pas de zestiende plaats in de rangschikking. En daarom spreekt de club van Leandro Trossard alle mogelijkheden aan om zich naar veiliger oorden te kunnen loodsen. Percy Tau staat al sinds 2018 onder contract bij Brighton, maar bijna drie jaar later lijkt men in East Sussex eindelijk beroep te willen doen op de aanvaller. Volgens Het Nieuwsblad is het mediateam van Anderlecht al volop bezig met een afscheidsfilmpje te compileren voor Tau.

BRIGHTON BEPAALT

Dat Brighton de Zuid-Afrikaan voor het eerst sinds 2018 wil gebruiken, heeft veel te maken met de Brexit. In de voorbije jaren kreeg Percy Tau namelijk geen vereiste werkvergunning om aan het werk te kunnen in Engeland. Omdat de Brexit onlangs effectief werd doorgevoerd, is het regelen van zijn work permit opeens een stuk gemakkelijker geworden. “Het is een kwestie van papierwerk”, duidde Kompany. Maar of Tau bij Brighton & Hove Albion – en bij uitbreiding ook in de Premier League - een directe impact kan maken, is eerder twijfelachtig te noemen.



Op papier past Percy Tau wel in de filosofie van coach Graham Potter, die steeds een voetballende nadruk hanteert in zijn spelopvatting. Op basis van zijn profiel en pure kwaliteiten zou Tau wel dus wel kunnen aarden het American Express Community Stadium. Toch is het maar de vraag of het terughalen door Brighton wel interessant is voor de verdere ontwikkeling van de 26-jarige aanvaller. Zowel bij Club Brugge als bij RSC Anderlecht stak hij er weleens bovenuit, maar de Zuid-Afrikaan kon dat momentum telkens nooit lang aanhouden.

DE WAARDE VAN TAU


Percy Tau was bij Anderlecht echt wel een nuttige speler. De aanvaller maakt zich steeds aanspeelbaar om de bal te ontvangen, waardoor hij telkens de juiste oplossingen aanbiedt voor zijn ploegmaats. In balbezit verkiest Tau ook altijd om vooruit te spelen en hij verschijnt ook vaak in de box. 't Is meer een speler die goed opereert in een vlot draaiend geheel, eerder dan een bepalende sleutelfiguur. De perceptie leeft dan ook dat Tau bij Anderlecht beter presteert dan bij Club Brugge vorig seizoen.



Na één seizoenshelft bij Anderlecht scoorde Tau één doelpunt minder dan in het volledige seizoen bij Club Brugge. Maar op Jan Breydel deelde hij weliswaar drie assists meer uit dan in het Lotto Park. Indien de Zuid-Afrikaan het seizoen uitgespeeld had bij Sporting, dan zou hij wellicht zijn statistieken van bij Club Brugge overtroffen hebben. Hoewel dat geen zekerheid is, kunnen we wel stellen dat Tau geen opmerkelijke progressie maakte na zijn overstap naar Anderlecht.

DRAMATISCHE CIJFERS

Bij Club Brugge was Percy Tau niet meteen een efficiënte speler en opmerkelijk genoeg werd dat er bij Anderlecht niet beter op. In zijn aangegane acties dit seizoen – zowel offensief als defensief – scoorde Tau een goeie vier procent minder dan bij Blauw-Zwart. Da's geen onoverkomelijk verschil uiteraard, maar met zijn huidige 37 procent efficiëntie in al zijn acties bengelt Tau bij Anderlecht wel helemaal onderaan die betreffende rangschikking. Enkel Landry Dimata (32 procent) en Antoine Colassin (25 procent) waren namelijk nog minder efficiënt dan Tau.

Maar als we de defensieve acties wegtrekken uit deze oefening, dan blijkt Percy Tau op het aanvallend gebied ook al geen hoge toppen te scheren. Zijn efficiëntie in de aanvallende acties bij Sporting nam met vijf procent af tegenover zijn Brugse periode, en da's ook niet meteen een statistiek die indruk zal maken bij Brighton. Tot op vandaag scoort bij Anderlecht enkel de 18-jarige Anouar Ait El Hadj in dat onderdeel nog minder dan Tau. We herhalen het nog eens: Tau was een nuttige speler voor Anderlecht, maar hij tilde de ploeg ook niet eigenhandig naar een hoger niveau.



Op basis van deze cijfers, die de pure aanvallende efficiëntie aantonen, zal Percy Tau geen impact kunnen maken bij Brighton & Hove Albion. Indien hij überhaupt al speelgelegenheid zal krijgen van coach Graham Potter. Met zijn 24 procent offensieve efficiëntie houdt hij bij Brighton op papier enkel invaller Alexis Mac Allister achter zich. En dan moeten we nog rekening houden met het enorme verschil tussen de Jupiler Pro League en de Premier League. Op basis van zijn offensieve prestaties in België heeft Tau dus niet meteen iets te zoeken bij Brighton.

VERKEERDE CARRIEREZET

De corona-crisis laat zich ook voelen in de Premier League waardoor de transfergelden onvermijdelijk beperkter worden. Het terughalen van Percy Tau door Brighton ruikt dan ook eerder naar wanhoop, eerder dan een weloverwogen en gefundeerde beslissing. Een opportunistische zet in de hoop om het behoud veilig te stellen. Het de grote droom van Tau om te spelen in de Premier League maar indien zijn eerste passage over Het Kanaal niet succesvol wordt, dan loopt hij – in het geval dat Brighton zich redt – het grootste risico in deze transactie.

Voor Percy Tau wordt Brighton straks al de vijfde ploeg in amper drie jaar tijd, nadat hij in de periode respectievelijk uitkwam voor Mamelodi Sundowns FC, Union SG, Club Brugge en RSC Anderlecht. Een veelvuldige verhuis van werkgever is niet optimaal voor zijn persoonlijke ontwikkeling, het is een vaststelling we hierboven trouwens reeds hebben aangehaald. Op 26-jarige leeftijd lijkt de Zuid-Afrikaan dan ook eerder te stagneren in plaats van te groeien. En bij Brighton zal dat er wellicht niet beter op worden.



Op basis van zijn intrinsieke kwaliteiten kan Tau een veel hoger niveau halen dan dat hij etaleerde bij Club Brugge en RSC Anderlecht, maar voorlopig lijkt de stap naar de Premier League nog te groot te zijn. Op 26-jarige leeftijd bezit Tau nog een bepaalde progressiemarge maar om zijn potentieel helemaal te kunnen ontplooien, heeft hij eerst veel speelminuten nodig. Enkele maanden bank zitten en sporadisch invallen bij Brighton is dan ook nefast voor het verdere gevolg van zijn carrière. Of Graham Potter zou in het profiel van Tau wel degelijk een meerwaarde moeten zien. Zijn eerste maanden bij Brighton zullen ongetwijfeld boeiend om volgen zijn.  

LEES OOK: Anderlecht spartelt naar zege: kranten zien nieuwe steunpilaar

Zal Tau slagen bij Brighton?

Meest recent

Cercle Brugge maakt nog een uitgaande transfer bekend

Cercle Brugge heeft alsnog een speler laten vertrekken. De Bruggelingen maakten bekend dat ze een ...

3
3
Boskamp snoeihard: "Ik riep hem niet meer op voor België"

De Rode Duivels spelen binnen enkele weken maar liefst vier matchen in de ronduit overbodige Nations ...

59
59
Anderlecht met grote domper: sterkhouder weken out?

RSC Anderlecht pakte de broodnodige drie punten bij KV Mechelen. Dat was het goede nieuws voor de ...

158
158
Adedeji-soap: De Condé zet Club Brugge fors op zijn plaats

Club Brugge spendeerde afgelopen zomer de nodige miljoenen aan nieuw spelersmateriaal, maar kon niet ...

290
290
'Monstertransfer Pacho: Engelsen reserveren fortuin'

De Jupiler Pro League wist de voorbije seizoenen heel wat jongens te lanceren richting de Europese ...

118
118
Vraagteken Vanaken: grote verrassing in Brugse basiself?

Voorlopig staat nog een groot vraagteken achter zijn naam. Maar de kans is reëel dat Club ...

189
189
Anderlecht spartelt naar zege: kranten zien nieuwe steunpilaar

RSC Anderlecht heeft vrijdagavond zijn derde competitiezege geboekt. Op het veld van KV Mechelen ...

409
409
‘Van Bommel zwicht voor Doku: WK-uitblinker vliegt eruit’

Jérémy Doku is nog altijd niet wedstrijdfit. Toch wacht Mark van Bommel straks een nog ...

474
474
'Club houdt hart vast: laatste maanden voor publiekslieveling'

Club Brugge wist in de zomermercato opnieuw een pak miljoenen op te halen met de verkoop van ...

495
495
Compper met opvallende reactie: "Dat lijkt misschien vreemd"

Royal Antwerp FC moet dit weekend aan de bak tegen Club Brugge. De Great Old heeft er een paar ...

88
88
Bruno velt oordeel over nipte zege van Anderlecht

RSC Anderlecht wist na het puntenverlies tegen KRC Genk weer aan te knopen met een zege tegen KV ...

461
461
Omobamidele: "Dit maakt op het einde het verschil"

RSC Anderlecht won met 0-1 van KV Mechelen. Het was voetbaltechnisch een bijzonder matige pot ...

189
189
Matig Anderlecht pakt zege na zeer povere pot voetbal

In de Jupiler Pro League openden KV Mechelen en RSC Anderlecht vanavond de zesde speeldag. Beide ...

143
143
Kompany lyrisch over topspeler: "Hij is een artiest"

Vincent Kompany is een adept van aanvallend voetbal. Dat was zo bij RSC Anderlecht, Burnley en zeker ...

65
65
KV Kortrijk onder druk: Jonckheere ziet oorzaken voor zwakke start

KV Kortrijk is het seizoen begonnen met een nul op vijftien. Het belooft een moeilijk seizoen te ...

125
125
Beerschot en Dender zetten titelambities kracht bij

Om 20u stonden er twee matchen op het programma in de Challenger Pro League. Er was de beladen ...

98
98
RSCA op voorsprong, fans willen één speler in de ploeg

KV Mechelen en RSC Anderlecht begonnen om 20u45 aan hun zesde competitiepartij van het seizoen. De ...

205
205
Thorup looft nieuwkomer: "Was alvast veelbelovend"

KRC Genk pakte vorige week een punt op het veld van RSC Anderlecht, wat al bij al toch gevleid was. ...

146
146
Vertrek in de maak bij Anderlecht: "In januari transfer"

Bij RSC Anderlecht zitten ze nog met een aantal overbodige spelers. Antoine Sibierski hoopt hen in ...

275
275
Wat met El Hadj bij Union SG? Hubert speelt open kaart

Anouar Ait El Hadj aasde de afgelopen transferpriode op een vertrek bij Union SG. Hij voelde zich ...

155
155
‘Leko gooit Club Brugge-speler per direct uit zijn elftal’

Ivan Leko heeft na de Europese opener meteen hard ingegrepen bij Club Brugge. Een speler die enkele ...

820
820
Bruno maakt ploeg bekend: één wissel bij Anderlecht

Om 20u45 staat de altijd beladen partij tussen KV Mechelen en RSC Anderlecht op het programma. Beide ...

86
86
Vanhoutte zorgt voor veel reacties met opvallend beeld

Charles Vanhoutte beleeft momenteel een bijzonder hoofdstuk in zijn carrière. De Belgische ...

75
75
STVV pakt uit met héél verrassend initiatief

STVV heeft zopas straf nieuws meegedeeld. De Kanaries pakken uit met een documentaire over het ...

64
64
Transfers voor James Rodriguez, Coutinho én Mata

De transferperiode ligt achter de rug in de meeste landen, maar in sommige competities kan men wel ...

33
33

Meer sportnieuws