Waarom Tau met lood in de schoenen terugkeert naar Brighton

door
Waarom Tau met lood in de schoenen terugkeert naar Brighton

Brighton & Hove Albion zet alle zeilen bij om ook volgend jaar in de Premier League te kunnen spelen. De club ziet in Percy Tau een belangrijke factor om in die opzet te slagen, want Brighton haalt de Zuid-Afrikaan straks vervroegd terug na zijn uitleenbeurt aan RSC Anderlecht. Maar of dat voor Tau zélf een goede zaak is, dat is eerder twijfelachtig.


ANDERLECHT BERUST

Vorig weekend speelde Percy Tau wellicht zijn laatste wedstrijd in het shirt van RSC Anderlecht. Vincent Kompany benadrukte zondag dat de Zuid-Afrikaan tot nader order nog een speler is van Sporting, maar de lokroep van Brighton & Hove Albion FC weerklinkt steeds luider. “We zullen Percy na Nieuwjaar normaal gezien niet meer bij ons hebben”, bevestigde Kompany na de match tegen Beerschot VA. Anderlecht heeft weinig in te brengen tegen die beslissing van Brighton, want het kon Tau namelijk voor een prikje huren van de Premier League-club.



In Engeland is Brighton de onvervalste koning van het gelijkspel, al zeven keer eindigde een match van The Seagulls op een draw, en de club bezet momenteel pas de zestiende plaats in de rangschikking. En daarom spreekt de club van Leandro Trossard alle mogelijkheden aan om zich naar veiliger oorden te kunnen loodsen. Percy Tau staat al sinds 2018 onder contract bij Brighton, maar bijna drie jaar later lijkt men in East Sussex eindelijk beroep te willen doen op de aanvaller. Volgens Het Nieuwsblad is het mediateam van Anderlecht al volop bezig met een afscheidsfilmpje te compileren voor Tau.

BRIGHTON BEPAALT

Dat Brighton de Zuid-Afrikaan voor het eerst sinds 2018 wil gebruiken, heeft veel te maken met de Brexit. In de voorbije jaren kreeg Percy Tau namelijk geen vereiste werkvergunning om aan het werk te kunnen in Engeland. Omdat de Brexit onlangs effectief werd doorgevoerd, is het regelen van zijn work permit opeens een stuk gemakkelijker geworden. “Het is een kwestie van papierwerk”, duidde Kompany. Maar of Tau bij Brighton & Hove Albion – en bij uitbreiding ook in de Premier League - een directe impact kan maken, is eerder twijfelachtig te noemen.



Op papier past Percy Tau wel in de filosofie van coach Graham Potter, die steeds een voetballende nadruk hanteert in zijn spelopvatting. Op basis van zijn profiel en pure kwaliteiten zou Tau wel dus wel kunnen aarden het American Express Community Stadium. Toch is het maar de vraag of het terughalen door Brighton wel interessant is voor de verdere ontwikkeling van de 26-jarige aanvaller. Zowel bij Club Brugge als bij RSC Anderlecht stak hij er weleens bovenuit, maar de Zuid-Afrikaan kon dat momentum telkens nooit lang aanhouden.

DE WAARDE VAN TAU


Percy Tau was bij Anderlecht echt wel een nuttige speler. De aanvaller maakt zich steeds aanspeelbaar om de bal te ontvangen, waardoor hij telkens de juiste oplossingen aanbiedt voor zijn ploegmaats. In balbezit verkiest Tau ook altijd om vooruit te spelen en hij verschijnt ook vaak in de box. 't Is meer een speler die goed opereert in een vlot draaiend geheel, eerder dan een bepalende sleutelfiguur. De perceptie leeft dan ook dat Tau bij Anderlecht beter presteert dan bij Club Brugge vorig seizoen.



Na één seizoenshelft bij Anderlecht scoorde Tau één doelpunt minder dan in het volledige seizoen bij Club Brugge. Maar op Jan Breydel deelde hij weliswaar drie assists meer uit dan in het Lotto Park. Indien de Zuid-Afrikaan het seizoen uitgespeeld had bij Sporting, dan zou hij wellicht zijn statistieken van bij Club Brugge overtroffen hebben. Hoewel dat geen zekerheid is, kunnen we wel stellen dat Tau geen opmerkelijke progressie maakte na zijn overstap naar Anderlecht.

DRAMATISCHE CIJFERS

Bij Club Brugge was Percy Tau niet meteen een efficiënte speler en opmerkelijk genoeg werd dat er bij Anderlecht niet beter op. In zijn aangegane acties dit seizoen – zowel offensief als defensief – scoorde Tau een goeie vier procent minder dan bij Blauw-Zwart. Da's geen onoverkomelijk verschil uiteraard, maar met zijn huidige 37 procent efficiëntie in al zijn acties bengelt Tau bij Anderlecht wel helemaal onderaan die betreffende rangschikking. Enkel Landry Dimata (32 procent) en Antoine Colassin (25 procent) waren namelijk nog minder efficiënt dan Tau.

Maar als we de defensieve acties wegtrekken uit deze oefening, dan blijkt Percy Tau op het aanvallend gebied ook al geen hoge toppen te scheren. Zijn efficiëntie in de aanvallende acties bij Sporting nam met vijf procent af tegenover zijn Brugse periode, en da's ook niet meteen een statistiek die indruk zal maken bij Brighton. Tot op vandaag scoort bij Anderlecht enkel de 18-jarige Anouar Ait El Hadj in dat onderdeel nog minder dan Tau. We herhalen het nog eens: Tau was een nuttige speler voor Anderlecht, maar hij tilde de ploeg ook niet eigenhandig naar een hoger niveau.



Op basis van deze cijfers, die de pure aanvallende efficiëntie aantonen, zal Percy Tau geen impact kunnen maken bij Brighton & Hove Albion. Indien hij überhaupt al speelgelegenheid zal krijgen van coach Graham Potter. Met zijn 24 procent offensieve efficiëntie houdt hij bij Brighton op papier enkel invaller Alexis Mac Allister achter zich. En dan moeten we nog rekening houden met het enorme verschil tussen de Jupiler Pro League en de Premier League. Op basis van zijn offensieve prestaties in België heeft Tau dus niet meteen iets te zoeken bij Brighton.

VERKEERDE CARRIEREZET

De corona-crisis laat zich ook voelen in de Premier League waardoor de transfergelden onvermijdelijk beperkter worden. Het terughalen van Percy Tau door Brighton ruikt dan ook eerder naar wanhoop, eerder dan een weloverwogen en gefundeerde beslissing. Een opportunistische zet in de hoop om het behoud veilig te stellen. Het de grote droom van Tau om te spelen in de Premier League maar indien zijn eerste passage over Het Kanaal niet succesvol wordt, dan loopt hij – in het geval dat Brighton zich redt – het grootste risico in deze transactie.

Voor Percy Tau wordt Brighton straks al de vijfde ploeg in amper drie jaar tijd, nadat hij in de periode respectievelijk uitkwam voor Mamelodi Sundowns FC, Union SG, Club Brugge en RSC Anderlecht. Een veelvuldige verhuis van werkgever is niet optimaal voor zijn persoonlijke ontwikkeling, het is een vaststelling we hierboven trouwens reeds hebben aangehaald. Op 26-jarige leeftijd lijkt de Zuid-Afrikaan dan ook eerder te stagneren in plaats van te groeien. En bij Brighton zal dat er wellicht niet beter op worden.



Op basis van zijn intrinsieke kwaliteiten kan Tau een veel hoger niveau halen dan dat hij etaleerde bij Club Brugge en RSC Anderlecht, maar voorlopig lijkt de stap naar de Premier League nog te groot te zijn. Op 26-jarige leeftijd bezit Tau nog een bepaalde progressiemarge maar om zijn potentieel helemaal te kunnen ontplooien, heeft hij eerst veel speelminuten nodig. Enkele maanden bank zitten en sporadisch invallen bij Brighton is dan ook nefast voor het verdere gevolg van zijn carrière. Of Graham Potter zou in het profiel van Tau wel degelijk een meerwaarde moeten zien. Zijn eerste maanden bij Brighton zullen ongetwijfeld boeiend om volgen zijn.  

LEES OOK: AA Gent liep op pijnlijke wijze recordtransfer mis

Zal Tau slagen bij Brighton?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

97
97
Club in het voordeel tegen Union? Leko is duidelijk

Club Brugge kan de komende dagen achterover leunen en rustig kijken hoe Union het er vanaf brengt. ...

152
152
Tzolis reageert na nieuwe knalprestatie op transfergeruchten

Club Brugge ligt meer dan ooit op titelkoers. Met een 2-0-zege tegen STVV breidt het zijn voorsprong ...

154
154
Kompany in de clinch met eigen speler: "Hj is verkeerd"

Bayern München ging zaterdag wel winnen op het veld van Wolfsburg, maar het likt eigenlijk nog ...

88
88
Club pluimt Kanaries en zet Union verder onder druk

Club Brugge heeft Union nog wat meer onder druk gezet in de strijd om de titel. Blauw-Zwart liet ...

166
166
"Ik zou heel graag bij STVV willen blijven"

Als Anderlecht zondag niet wint in Gent, dan is STVV helemaal zeker van de derde plaats in de ...

82
82
Lommel oordeelt over promotiekansen tegen Dender

Dender kent zijn tegenstander in de barrage om het behoud. De rode lantaarn zal het daarin moeten ...

104
104
Prachtig afscheid Vossen: "Een serieuze pleister op wonde"

Zulte Waregem zette zaterdag een punt achter zijn seizoen met een nieuwe zege tegen Dender. Daarbij ...

57
57
'Van Bommel eindelijk weer aan de slag bij deze topclub'

Het is intussen al twee jaar geleden dat Mark van Bommel de deur van de Bosuil achter zich ...

143
143
Bayern herpakt zich een beetje met nipte zege

De uitschakeling in de Champions League door PSG kwam deze week zeer hard aan bij Bayern ...

37
37
Doku wéér de uitblinker: City blijft in titelstrijd

Manchester City blijft volop Arsenal het vuur aan de schenen leggen in de Engelse titelstrijd. Het ...

67
67
Kiel in zak en as: Lommel houdt Beerschot uit barrages

Beerschot moet zijn promotiedroom definitief opbergen. De Mannekes zijn er op het Kiel niet in ...

222
222
'Coucke gooit alle remmen los: Romback doet RSCA daveren'

Marc Coucke droomt luidop van Romelu Lukaku, en dan telt hij niet meer. Het gerommel bij Napoli doet ...

1304
1304
Leko maakt ploeg bekend: één enorme verrassing

Club Brugge kan vanavond een volgende grote stap richting landstitel zetten. Ze ontvangen STVV, dat ...

134
134
'Benfica neemt verrassende beslissing over Ivanovic'

Voor topspelers uit de Jupiler Pro League is het niet altijd makkelijk om bij een vertrek meteen ...

70
70
Bommetje voor Clasico: "Vinicius was op weg naar Barça"

FC Barcelona kan voor de ultieme vernedering zorgen bij Real Madrid. Kampioen spelen in eigen huis ...

201
201
'AA Gent houdt schoonmaak: 11 spelers weg'

AA Gent haalde voor het tweede jaar op rij de Champions' Play-Offs, wat al progressie is. De jaren ...

395
395
KV Kortrijk stuurt vier spelers naar de uitgang

KV Kortrijk speelt komend seizoen weer in de Jupiler Pro League. De Kerels zijn al druk bezig met ...

75
75
Taravel waarschuwt voor AA Gent: "Weet iedereen binnen RSCA"

RSC Anderlecht speelt zondag een zeer belangrijk duel op het veld van AA Gent. Als RSCA er kan ...

146
146
Vossen wint afscheidsmatch, pandoering voor Cercle Brugge

In de Jupiler Pro League stonden er in de Relegation Play-Offs twee matchen op het programma. Voor ...

53
53
De Cuyper blinkt uit, Manchester United stelt teleur

In de Premier League en Bundesliga stonden er deze namiddag een aantal duels op het programma. Wat ...

48
48
Boskamp kritisch voor Hayen: "Lukt hem ook niet"

Bij KRC Genk draait het dit seizoen voor geen meter in de Jupiler Pro League. De Limburgers wonnen ...

205
205
Schot in de roos: Bertaccini ontroert met heuglijk nieuws

Adriano Bertaccini heeft zonet heuglijk nieuws aangekondigd, dat meteen voor veel reacties zorgt ...

101
101
'AA Gent hakt knoop door: twee toptransfers op komst'

AA Gent moét winnen van RSC Anderlecht, anders lijkt het seizoen stilaan over en out te zijn. ...

373
373
'Hallo, Belgische topclubs? FC Twente wil toeslaan in CPL'

Lommel SK strijdt om promotie en de Limburgers staan er alvast goed voor na een 3-1-zege tegen ...

83
83
Vanderbiest rekent zich niet rijk: "Heeft Union nog gedaan"

KV Mechelen won vorige week met 1-0 van AA Gent en deed zo een zeer goede zaak. Ze doen weer volop ...

99
99

Meer sportnieuws