Waarom Tau met lood in de schoenen terugkeert naar Brighton

door
Waarom Tau met lood in de schoenen terugkeert naar Brighton

Brighton & Hove Albion zet alle zeilen bij om ook volgend jaar in de Premier League te kunnen spelen. De club ziet in Percy Tau een belangrijke factor om in die opzet te slagen, want Brighton haalt de Zuid-Afrikaan straks vervroegd terug na zijn uitleenbeurt aan RSC Anderlecht. Maar of dat voor Tau zélf een goede zaak is, dat is eerder twijfelachtig.


ANDERLECHT BERUST

Vorig weekend speelde Percy Tau wellicht zijn laatste wedstrijd in het shirt van RSC Anderlecht. Vincent Kompany benadrukte zondag dat de Zuid-Afrikaan tot nader order nog een speler is van Sporting, maar de lokroep van Brighton & Hove Albion FC weerklinkt steeds luider. “We zullen Percy na Nieuwjaar normaal gezien niet meer bij ons hebben”, bevestigde Kompany na de match tegen Beerschot VA. Anderlecht heeft weinig in te brengen tegen die beslissing van Brighton, want het kon Tau namelijk voor een prikje huren van de Premier League-club.



In Engeland is Brighton de onvervalste koning van het gelijkspel, al zeven keer eindigde een match van The Seagulls op een draw, en de club bezet momenteel pas de zestiende plaats in de rangschikking. En daarom spreekt de club van Leandro Trossard alle mogelijkheden aan om zich naar veiliger oorden te kunnen loodsen. Percy Tau staat al sinds 2018 onder contract bij Brighton, maar bijna drie jaar later lijkt men in East Sussex eindelijk beroep te willen doen op de aanvaller. Volgens Het Nieuwsblad is het mediateam van Anderlecht al volop bezig met een afscheidsfilmpje te compileren voor Tau.

BRIGHTON BEPAALT

Dat Brighton de Zuid-Afrikaan voor het eerst sinds 2018 wil gebruiken, heeft veel te maken met de Brexit. In de voorbije jaren kreeg Percy Tau namelijk geen vereiste werkvergunning om aan het werk te kunnen in Engeland. Omdat de Brexit onlangs effectief werd doorgevoerd, is het regelen van zijn work permit opeens een stuk gemakkelijker geworden. “Het is een kwestie van papierwerk”, duidde Kompany. Maar of Tau bij Brighton & Hove Albion – en bij uitbreiding ook in de Premier League - een directe impact kan maken, is eerder twijfelachtig te noemen.



Op papier past Percy Tau wel in de filosofie van coach Graham Potter, die steeds een voetballende nadruk hanteert in zijn spelopvatting. Op basis van zijn profiel en pure kwaliteiten zou Tau wel dus wel kunnen aarden het American Express Community Stadium. Toch is het maar de vraag of het terughalen door Brighton wel interessant is voor de verdere ontwikkeling van de 26-jarige aanvaller. Zowel bij Club Brugge als bij RSC Anderlecht stak hij er weleens bovenuit, maar de Zuid-Afrikaan kon dat momentum telkens nooit lang aanhouden.

DE WAARDE VAN TAU


Percy Tau was bij Anderlecht echt wel een nuttige speler. De aanvaller maakt zich steeds aanspeelbaar om de bal te ontvangen, waardoor hij telkens de juiste oplossingen aanbiedt voor zijn ploegmaats. In balbezit verkiest Tau ook altijd om vooruit te spelen en hij verschijnt ook vaak in de box. 't Is meer een speler die goed opereert in een vlot draaiend geheel, eerder dan een bepalende sleutelfiguur. De perceptie leeft dan ook dat Tau bij Anderlecht beter presteert dan bij Club Brugge vorig seizoen.



Na één seizoenshelft bij Anderlecht scoorde Tau één doelpunt minder dan in het volledige seizoen bij Club Brugge. Maar op Jan Breydel deelde hij weliswaar drie assists meer uit dan in het Lotto Park. Indien de Zuid-Afrikaan het seizoen uitgespeeld had bij Sporting, dan zou hij wellicht zijn statistieken van bij Club Brugge overtroffen hebben. Hoewel dat geen zekerheid is, kunnen we wel stellen dat Tau geen opmerkelijke progressie maakte na zijn overstap naar Anderlecht.

DRAMATISCHE CIJFERS

Bij Club Brugge was Percy Tau niet meteen een efficiënte speler en opmerkelijk genoeg werd dat er bij Anderlecht niet beter op. In zijn aangegane acties dit seizoen – zowel offensief als defensief – scoorde Tau een goeie vier procent minder dan bij Blauw-Zwart. Da's geen onoverkomelijk verschil uiteraard, maar met zijn huidige 37 procent efficiëntie in al zijn acties bengelt Tau bij Anderlecht wel helemaal onderaan die betreffende rangschikking. Enkel Landry Dimata (32 procent) en Antoine Colassin (25 procent) waren namelijk nog minder efficiënt dan Tau.

Maar als we de defensieve acties wegtrekken uit deze oefening, dan blijkt Percy Tau op het aanvallend gebied ook al geen hoge toppen te scheren. Zijn efficiëntie in de aanvallende acties bij Sporting nam met vijf procent af tegenover zijn Brugse periode, en da's ook niet meteen een statistiek die indruk zal maken bij Brighton. Tot op vandaag scoort bij Anderlecht enkel de 18-jarige Anouar Ait El Hadj in dat onderdeel nog minder dan Tau. We herhalen het nog eens: Tau was een nuttige speler voor Anderlecht, maar hij tilde de ploeg ook niet eigenhandig naar een hoger niveau.



Op basis van deze cijfers, die de pure aanvallende efficiëntie aantonen, zal Percy Tau geen impact kunnen maken bij Brighton & Hove Albion. Indien hij überhaupt al speelgelegenheid zal krijgen van coach Graham Potter. Met zijn 24 procent offensieve efficiëntie houdt hij bij Brighton op papier enkel invaller Alexis Mac Allister achter zich. En dan moeten we nog rekening houden met het enorme verschil tussen de Jupiler Pro League en de Premier League. Op basis van zijn offensieve prestaties in België heeft Tau dus niet meteen iets te zoeken bij Brighton.

VERKEERDE CARRIEREZET

De corona-crisis laat zich ook voelen in de Premier League waardoor de transfergelden onvermijdelijk beperkter worden. Het terughalen van Percy Tau door Brighton ruikt dan ook eerder naar wanhoop, eerder dan een weloverwogen en gefundeerde beslissing. Een opportunistische zet in de hoop om het behoud veilig te stellen. Het de grote droom van Tau om te spelen in de Premier League maar indien zijn eerste passage over Het Kanaal niet succesvol wordt, dan loopt hij – in het geval dat Brighton zich redt – het grootste risico in deze transactie.

Voor Percy Tau wordt Brighton straks al de vijfde ploeg in amper drie jaar tijd, nadat hij in de periode respectievelijk uitkwam voor Mamelodi Sundowns FC, Union SG, Club Brugge en RSC Anderlecht. Een veelvuldige verhuis van werkgever is niet optimaal voor zijn persoonlijke ontwikkeling, het is een vaststelling we hierboven trouwens reeds hebben aangehaald. Op 26-jarige leeftijd lijkt de Zuid-Afrikaan dan ook eerder te stagneren in plaats van te groeien. En bij Brighton zal dat er wellicht niet beter op worden.



Op basis van zijn intrinsieke kwaliteiten kan Tau een veel hoger niveau halen dan dat hij etaleerde bij Club Brugge en RSC Anderlecht, maar voorlopig lijkt de stap naar de Premier League nog te groot te zijn. Op 26-jarige leeftijd bezit Tau nog een bepaalde progressiemarge maar om zijn potentieel helemaal te kunnen ontplooien, heeft hij eerst veel speelminuten nodig. Enkele maanden bank zitten en sporadisch invallen bij Brighton is dan ook nefast voor het verdere gevolg van zijn carrière. Of Graham Potter zou in het profiel van Tau wel degelijk een meerwaarde moeten zien. Zijn eerste maanden bij Brighton zullen ongetwijfeld boeiend om volgen zijn.  

LEES OOK: De Cuyper zorgt voor verrassing: "Zoals in de jeugd"

Zal Tau slagen bij Brighton?

Meest recent

Onthuld: de échte reden achter vreemde wissel Mignolet

De keeperskwestie die bij Club Brugge al een heel seizoen de gemoederen bedaard, is sinds afgelopen ...

20
20
De Bruyne krijgt cruciaal transfernieuws bij Napoli

In de Italiaanse Serie A won SSC Napoli zondagavond de topper op het veld van AS Roma. Daags nadien ...

14
14
Straffe ontdekking bij Antwerp: "De nieuwe Vermeeren"

Amper een week nadat de bodem was bereikt, durft Antwerp FC opnieuw positief naar de nabije toekomst ...

72
72
Club Brugge davert: is dit de laatste druppel voor Hayen?

Nog geen maand geleden gold Nicky Hayen nog als de wondercoach van Club Brugge. Vandaag gaat het ...

237
237
Anderlecht kampioen dit seizoen? Harde voorwaarde op tafel

Met 34 landstitels op het palmares, blijft RSC Anderlecht de onbetwiste recordkampioen in ...

96
96
'Sterke man Bayern heeft groot nieuws voor Kompany'

Nog een vijftal wedstrijden te gaan en de winterstop gaat van start voor Vincent Kompany en zijn ...

116
116
'Club op de dool: grote gevolgen op transfermarkt'

Club Brugge verkeert momenteel in een behoorlijke dip. Van zijn laatste vier wedstrijden, verloor de ...

204
204
DAZN dropt nieuwe A-bom: 'faillissement verschillende clubs'

De soap rond de mediarechten in het Belgische voetbal blijft maar escaleren. Maandag raakte bekend ...

520
520
Code oranje bij Club Brugge: Van Der Elst luidt alarmbel

Na drie nederlagen in vier matchen gaan de alarmbellen af bij Club Brugge, dat zondag in eigen huis ...

218
218
Fink hakt knopen door: duo buitenspel bij KRC Genk?

KRC Genk boekte zondag een deugddoende zege in Leuven. Veel tijd om na te genieten is er evenwel ...

282
282
Lardot velt verdict: Union ontsnapt tegen Anderlecht?

Besnik Hasi houdt de voeten op de grond, maar na zege in de Brusselse stadsderby mag RSC Anderlecht ...

292
292
Hayen slikt bittere pil: blessuregolf bij Club Brugge

Sinds de stunt tegen FC Barcelona ging Club Brugge in vier matchen drie keer onderuit. De crisis ...

351
351
Georges Leekens betovert iedereen bij mysterieuze comeback

Georges Leekens (76) blijft een van de meest markante figuren uit de Belgische voetbalgeschiedenis. ...

233
233
Brys midden in nieuwe rel: Eto'o dropt plots enorme bom

Eind deze maand gaat de Africa Cup van start. Normaal gezien zou Marc Brys ook aan dat grote ...

90
90
Deschacht: 'Dubbele transferklapper bij Anderlecht'

RSC Anderlecht heeft een sterke reeks van 12 op 12 neergezet en klopte onder meer Union SG en Club ...

745
745
Loting WK '26: deze landen moeten Duivels absoluut ontlopen

Aanstaande vrijdag is het zover, dan wordt geloot voor de groepsfase van het WK 2026. De Rode ...

172
172
Protesten Club terecht? Lardot beoordeelt penaltyfase

Antwerp FC boekte zondagmiddag een verrassende stuntzege op het veld van Club Brugge na een late ...

540
540
Engelsen verbluft: De Cuyper tikkende tijdbom bij Brighton

Er zijn avonden waarop een speler alles doet wat een trainer van hem vraagt, en toch met een vreemd ...

169
169
'AA Gent shopt in Leuven: Leko hoopt op dubbelslag'

AA Gent zit tegenwoordig in de hoek waar de klappen vallen, want tegen STVV gingen Ivan Leko en zijn ...

339
339
Standard & STVV pakken uit met financiële cijfers

De soap omtrent DAZN dreigt een financieel bloedbad te veroorzaken binnen het Belgisch profvoetbal, ...

183
183
Sonck zorgt voor rel: “Hij verheerlijkt onsportiviteit”

Het was een opmerkelijk moment, afgelopen weekend bij Play Sports. Terwijl de tafel — met ...

178
178
DAZN-drama escaleert: Pro League schiet meteen in actie

Het eindspel lijkt definitief ingezet. Nadat het eerder al liet weten het contract met de Pro League ...

401
401
Hayen houdt adem in: Club Brugge vreest rampscenario

Club Brugge ging zondag met 0-1 onderuit tegen Antwerp. Tot overmaat van ramp bleek Simon Mignolet ...

608
608
Ruben Van Gucht bedolven onder kritiek: BV in verdediging

Ruben Van Gucht heeft zich de voorbije jaren ontpopt tot een van de meest veelzijdige mediafiguren ...

131
131
HVH voorspelt Anderlecht-jackpot: “Beter dan Forbs”

Afgelopen speeldag gingen zowel Club Brugge als Union SG onderuit. RSC Anderlecht werd zo dé ...

748
748

Meer sportnieuws