Waarom Tau met lood in de schoenen terugkeert naar Brighton

2015
Waarom Tau met lood in de schoenen terugkeert naar Brighton

Brighton & Hove Albion zet alle zeilen bij om ook volgend jaar in de Premier League te kunnen spelen. De club ziet in Percy Tau een belangrijke factor om in die opzet te slagen, want Brighton haalt de Zuid-Afrikaan straks vervroegd terug na zijn uitleenbeurt aan RSC Anderlecht. Maar of dat voor Tau zélf een goede zaak is, dat is eerder twijfelachtig.


ANDERLECHT BERUST

Vorig weekend speelde Percy Tau wellicht zijn laatste wedstrijd in het shirt van RSC Anderlecht. Vincent Kompany benadrukte zondag dat de Zuid-Afrikaan tot nader order nog een speler is van Sporting, maar de lokroep van Brighton & Hove Albion FC weerklinkt steeds luider. “We zullen Percy na Nieuwjaar normaal gezien niet meer bij ons hebben”, bevestigde Kompany na de match tegen Beerschot VA. Anderlecht heeft weinig in te brengen tegen die beslissing van Brighton, want het kon Tau namelijk voor een prikje huren van de Premier League-club.



In Engeland is Brighton de onvervalste koning van het gelijkspel, al zeven keer eindigde een match van The Seagulls op een draw, en de club bezet momenteel pas de zestiende plaats in de rangschikking. En daarom spreekt de club van Leandro Trossard alle mogelijkheden aan om zich naar veiliger oorden te kunnen loodsen. Percy Tau staat al sinds 2018 onder contract bij Brighton, maar bijna drie jaar later lijkt men in East Sussex eindelijk beroep te willen doen op de aanvaller. Volgens Het Nieuwsblad is het mediateam van Anderlecht al volop bezig met een afscheidsfilmpje te compileren voor Tau.

BRIGHTON BEPAALT

Dat Brighton de Zuid-Afrikaan voor het eerst sinds 2018 wil gebruiken, heeft veel te maken met de Brexit. In de voorbije jaren kreeg Percy Tau namelijk geen vereiste werkvergunning om aan het werk te kunnen in Engeland. Omdat de Brexit onlangs effectief werd doorgevoerd, is het regelen van zijn work permit opeens een stuk gemakkelijker geworden. “Het is een kwestie van papierwerk”, duidde Kompany. Maar of Tau bij Brighton & Hove Albion – en bij uitbreiding ook in de Premier League - een directe impact kan maken, is eerder twijfelachtig te noemen.



Op papier past Percy Tau wel in de filosofie van coach Graham Potter, die steeds een voetballende nadruk hanteert in zijn spelopvatting. Op basis van zijn profiel en pure kwaliteiten zou Tau wel dus wel kunnen aarden het American Express Community Stadium. Toch is het maar de vraag of het terughalen door Brighton wel interessant is voor de verdere ontwikkeling van de 26-jarige aanvaller. Zowel bij Club Brugge als bij RSC Anderlecht stak hij er weleens bovenuit, maar de Zuid-Afrikaan kon dat momentum telkens nooit lang aanhouden.

DE WAARDE VAN TAU


Percy Tau was bij Anderlecht echt wel een nuttige speler. De aanvaller maakt zich steeds aanspeelbaar om de bal te ontvangen, waardoor hij telkens de juiste oplossingen aanbiedt voor zijn ploegmaats. In balbezit verkiest Tau ook altijd om vooruit te spelen en hij verschijnt ook vaak in de box. 't Is meer een speler die goed opereert in een vlot draaiend geheel, eerder dan een bepalende sleutelfiguur. De perceptie leeft dan ook dat Tau bij Anderlecht beter presteert dan bij Club Brugge vorig seizoen.



Na één seizoenshelft bij Anderlecht scoorde Tau één doelpunt minder dan in het volledige seizoen bij Club Brugge. Maar op Jan Breydel deelde hij weliswaar drie assists meer uit dan in het Lotto Park. Indien de Zuid-Afrikaan het seizoen uitgespeeld had bij Sporting, dan zou hij wellicht zijn statistieken van bij Club Brugge overtroffen hebben. Hoewel dat geen zekerheid is, kunnen we wel stellen dat Tau geen opmerkelijke progressie maakte na zijn overstap naar Anderlecht.

DRAMATISCHE CIJFERS

Bij Club Brugge was Percy Tau niet meteen een efficiënte speler en opmerkelijk genoeg werd dat er bij Anderlecht niet beter op. In zijn aangegane acties dit seizoen – zowel offensief als defensief – scoorde Tau een goeie vier procent minder dan bij Blauw-Zwart. Da's geen onoverkomelijk verschil uiteraard, maar met zijn huidige 37 procent efficiëntie in al zijn acties bengelt Tau bij Anderlecht wel helemaal onderaan die betreffende rangschikking. Enkel Landry Dimata (32 procent) en Antoine Colassin (25 procent) waren namelijk nog minder efficiënt dan Tau.

Maar als we de defensieve acties wegtrekken uit deze oefening, dan blijkt Percy Tau op het aanvallend gebied ook al geen hoge toppen te scheren. Zijn efficiëntie in de aanvallende acties bij Sporting nam met vijf procent af tegenover zijn Brugse periode, en da's ook niet meteen een statistiek die indruk zal maken bij Brighton. Tot op vandaag scoort bij Anderlecht enkel de 18-jarige Anouar Ait El Hadj in dat onderdeel nog minder dan Tau. We herhalen het nog eens: Tau was een nuttige speler voor Anderlecht, maar hij tilde de ploeg ook niet eigenhandig naar een hoger niveau.



Op basis van deze cijfers, die de pure aanvallende efficiëntie aantonen, zal Percy Tau geen impact kunnen maken bij Brighton & Hove Albion. Indien hij überhaupt al speelgelegenheid zal krijgen van coach Graham Potter. Met zijn 24 procent offensieve efficiëntie houdt hij bij Brighton op papier enkel invaller Alexis Mac Allister achter zich. En dan moeten we nog rekening houden met het enorme verschil tussen de Jupiler Pro League en de Premier League. Op basis van zijn offensieve prestaties in België heeft Tau dus niet meteen iets te zoeken bij Brighton.

VERKEERDE CARRIEREZET

De corona-crisis laat zich ook voelen in de Premier League waardoor de transfergelden onvermijdelijk beperkter worden. Het terughalen van Percy Tau door Brighton ruikt dan ook eerder naar wanhoop, eerder dan een weloverwogen en gefundeerde beslissing. Een opportunistische zet in de hoop om het behoud veilig te stellen. Het de grote droom van Tau om te spelen in de Premier League maar indien zijn eerste passage over Het Kanaal niet succesvol wordt, dan loopt hij – in het geval dat Brighton zich redt – het grootste risico in deze transactie.

Voor Percy Tau wordt Brighton straks al de vijfde ploeg in amper drie jaar tijd, nadat hij in de periode respectievelijk uitkwam voor Mamelodi Sundowns FC, Union SG, Club Brugge en RSC Anderlecht. Een veelvuldige verhuis van werkgever is niet optimaal voor zijn persoonlijke ontwikkeling, het is een vaststelling we hierboven trouwens reeds hebben aangehaald. Op 26-jarige leeftijd lijkt de Zuid-Afrikaan dan ook eerder te stagneren in plaats van te groeien. En bij Brighton zal dat er wellicht niet beter op worden.



Op basis van zijn intrinsieke kwaliteiten kan Tau een veel hoger niveau halen dan dat hij etaleerde bij Club Brugge en RSC Anderlecht, maar voorlopig lijkt de stap naar de Premier League nog te groot te zijn. Op 26-jarige leeftijd bezit Tau nog een bepaalde progressiemarge maar om zijn potentieel helemaal te kunnen ontplooien, heeft hij eerst veel speelminuten nodig. Enkele maanden bank zitten en sporadisch invallen bij Brighton is dan ook nefast voor het verdere gevolg van zijn carrière. Of Graham Potter zou in het profiel van Tau wel degelijk een meerwaarde moeten zien. Zijn eerste maanden bij Brighton zullen ongetwijfeld boeiend om volgen zijn.  

LEES OOK: 'Europese top lonkt nu al naar sensatie Union'

Zal Tau slagen bij Brighton?

Meest recent

Anderlecht glundert: actie Ambros tegen Spanje gaat viraal

RSC Anderlecht zag tijdens de huidige interland-periode verschillende internationals uitzwermen. En ...

11
11
Rode Duivel in moeilijkheden: Chatelle verlangt wissel

Mark van Bommel kan tevreden zijn over zijn eerste drie wedstrijden als Belgisch bondscoach. Maar ...

63
63
'City wordt leeggeroofd: Barça gaat voor Europese klepper'

Omdat de club inmiddels een beroepsprocedure heeft opgestart, zal het allicht nog een tijdje duren ...

61
61
Concurrentie Mechele? Gedegradeerd duo toont zich op training

Mark van Bommel heeft tijdens zijn eerste interlands als Belgisch bondscoach niet al te veel ...

128
128
'Olise legt harde eis neer bij Bayern: 200 miljoen euro'

Met zijn knappe doelpunten toonde Michael Olise in de voorbije interlands van Frankrijk waarom hij ...

98
98
Zidane fileert Rode Duivels na bekijken België-Turkije

Net zoals een week geleden kruisen de Rode Duivels maandagavond de degens met Frankrijk. Daags ...

272
272
Experiment in basisploeg Genk? "Nee, alsjeblieft niet!"

KRC Genk heeft een tegenvallende start van het seizoen achter de rug. Coach Jess Thorup zal zijn ...

74
74
Grote verliezer bij Rode Duivels: van titularis tot 'plan C'

Maandagavond wacht nog een bezoek aan Frankrijk, maar voorlopig hebben de Rode Duivels een geslaagd ...

129
129
'Barcelona stippelt droomplan uit: sensationele comeback'

FC Barcelona is fantastisch aan het seizoen begonnen. De Spaanse kampioen wil dan ook nog een poosje ...

160
160
Miljoenenkater Club Brugge: topaankoop maakt zich onmogelijk

Club Brugge wist de voorbije jaren gouden zaken te doen op de transfermarkt. Maar niet alle deals ...

403
403
Meteen een klik: Rode Duivel doet ogen Van Bommel fonkelen

Na de 3-0-overwinning tegen Turkije, kunnen de Rode Duivels maandag met het nodige vertrouwen ...

95
95
Zonder Tielemans en De Bruyne: Defour geeft ideaal middenveld

De Rode Duivels kruisen maandagavond opnieuw de degens met Frankrijk. Maar bondscoach Mark van ...

455
455
Situatie City escaleert: doorstart in vijfde klasse?

Manchester City blijft zich verzetten tegen de veroordeling van de Premier League wegens ...

241
241
TRANSFERUURTJE: 'Monstersom Tresoldi; nieuwe parel Anderlecht'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

191
191
Zidane verbaast met uitspraken over De Bruyne

De Rode Duivels nemen het maandag weer op tegen Frankrijk namens de vierde groepsmatch van de ...

455
455
Straffe wending in rel rond Cristiano Ronaldo?

Cristiano Ronaldo blijft de gemoederen in Portugal bezighouden. De superster verliet de nationale ...

88
88
De zwakke schakel? Vanaken de gebeten hond na Turkije

Mark van Bommel verraste met zijn basisopstelling tegen Turkije. Hans Vanaken, Youri Tielemans en ...

459
459
"Maak u kenbaar!" Ruben Van Gucht doet dwingende oproep

Ruben Van Gucht is op zoek naar een onbekende die hem de voorbije dagen diep wist te raken. Terwijl ...

43
43
Land weigert tegen Argentinië te spelen: “Historische klucht”

Argentinië speelt tijdens de interlandbreak enkele opvallende oefeninterlands. De oefenmatch ...

69
69
Anderlecht bezorgt Beale nachtmerries: “Elke nacht”

Zulte Waregem is goed aan het seizoen begonnen onder Michael Beale. De oefenmeester heeft Essevee ...

163
163
Alarm rond Lukaku bij Rode Duivels: “Dit is de beste optie”

België won met 3-0 van Turkije. Een verdiende zege, maar de score was toch stevig overdreven. ...

201
201
Ronaldo-rel splijt Portugal: Fernandes grijpt in

Bruno Fernandes heeft zijn landgenoten opgeroepen om zich niet te laten verdelen door de rel rond ...

102
102
Moet Lommel SK ook vrezen door crisis Manchester City?

Als het stormt in Manchester, druppelt het in Lommel. De fraudezaak rond Manchester City wordt dan ...

107
107
Croonen pakt uit met straffe Genk-cijfers: “Hier zijn we trots op”

Bij KRC Genk zijn de prestaties op het veld wisselvallig, maar naast het veld zijn ze al jaren ...

158
158
Na 70 goals en 97 assists: ex-toptalent Club zoekt club

De afgelopen dagen konden jullie al de verhalen lezen van Jason Denayer, Adnan Januzaj en Zakkari ...

391
391

Meer sportnieuws