4 Antwerpse klasbakken domineren Europa League

665 stemmen
4 Antwerpse klasbakken domineren Europa League

Royal Antwerp FC is bezig aan een indrukwekkende campagne in de Europa League. Ivan Leko is als vermaarde tacticus de grote architect hiervan en de Kroaat is rechtstreeks verantwoordelijk voor het sterke Antwerpse collectief. Maar ook verschillende spelers weten zich te onderscheiden. Vier sterkhouders maken een duidelijke impact in de huidige jaargang van de Europa League. 


QUALITY 

Een masterclass. Na de 3-2 zege tegen OH Leuven kwamen de superlatieven zowaar te kort bij het aanvallend spelbeeld van Antwerp FC. 't Was volgens coach Ivan Leko in offensief opzicht zelfs één van hun beste wedstrijden. “Zoals in onze vorige vijf duels namen we risico en waren we echt dominant”, vertelde de ex-trainer van Club Brugge in de Antwerpse perszaal. De Kroaat loog ook niet. Zijn ploeg trapte maar liefst 27 keer richting het doel van de Leuvense doelman Rafael Romo, en da's meteen het hoogste aantal van The Great Old in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League. Antwerp sloot de wedstrijd ook af met een gemiddeld balbezit van 66 procent, in combinatie met die vele doelpogingen is dat inderdaad dominant. Antwerp was duidelijk klaar voor het belangrijke Europa League-treffen tegen Ludogorets. 



Het is opvallend hoe Antwerp FC na een moeilijk seizoensbegin steeds meer de hand vertoont van Ivan Leko. De Kroatische veldheer had tijd nodig om zijn eigen accenten te leggen en voetbalfilosofie te implementeren, maar daar begint men in Deurne-Noord stilaan de vruchten van te plukken. Antwerp draait mee aan de top van de Jupiler Pro League en ook in de Europa League loopt het gezwind. Opvallend genoeg weigert Leko te roteren en stelt hij steevast zijn kwalitatief beste elftal op, ondanks dat verschillende spelers toch wat vermoeidheidsverschijnselen beginnen te vertonen. Volgens Leko ziet het er volgens hem goed uit in z'n team. “Al hadden we het in de laatste vijftien minuten wel moeilijker. Dan zie je dat er toch nog een verschil is met Beerschot en Genk, die telkens een hele week hebben om zich voor te bereiden.”

MINDER BALBEZIT BETEKENT WINST 

Bij een overwinning tegen PKF Ludogorets is Antwerp verzekerd van de Europese overwintering, en die zou alvast niet gestolen zijn. In groep J van de Europa League won de Antwerpse club reeds drie wedstrijden en verloor het er nog maar ééntje. Het is daarbij wel opvallend dat Antwerp in Europa een andere aanpak hanteert dan in de Belgische competitie. Op het eigen grondgebied streeft Ivan Leko naar een vorm van dominantie wat resulteert in een groot balaandeel: op dit moment bezet Antwerp bijvoorbeeld de derde plaats in de Belgische rangschikking der balbezit. In de Europa League ligt dat iets lager – zelfs de vijftig procent wordt niet gehaald – maar desondanks worden er toch erg knappe resultaten neergezet.



Zo won Antwerp hun drie wedstrijden in de Europa League télkens wanneer de tegenstander meer balbezit genereerde dan Leko's troepen. Tegen Ludogorets (46 procent), Tottenham Hotspur (43 procent) en LASK (44 procent) delfde The Great Old telkens het onderspit qua balbezit, maar desondanks werden alle drie deze wedstrijden gewonnen. In Linz haalde Antwerp maar liefst 62 procent, maar ging het uiteindelijk wel met 0-1 de boot in: in Europa houdt Antwerp de bal dus liever niét in het eigen bezit. Een andere opmerkelijke vaststelling: telkens wanneer Antwerp minder balbezit haalt dan de tegenstander, worden er anderzijds meer duels gewonnen. En zoals hierboven vermeld, worden die wedstrijden ook steeds gewonnen.

SECK  

De uitstekende prestaties op het Europese toneel is vooral te danken aan de tactische expertise van Ivan Leko, maar ook de individuele prestaties schieten eruit. In zowat elk compartiment van de ploeg lijkt er een belangrijke pion zich te onderscheiden. In het defensieve linie is dat vooral Abdoulaye Seck, de Senegalese rots in de branding. De 28-jarige centrale verdediger maakt al enkele seizoenen indruk op de Bosuil, en hij doet dat momenteel ook in de Europa League. Daar is hij namelijk niet te kloppen bij het aantal geslaagde defensieve acties per wedstrijd. Geen énkele centrale verdediger kon namelijk de 17 stuks – en dat is héél wat – van Seck overstijgen. En ook qua intercepties scoort hij meer dan behoorlijk. Antwerp haalt na het Roemeense CFR Cluj in de Europa League bijvoorbeeld het meeste aantal intercepties per wedstrijd, waarin Seck het leeuwendeel voor zich neemt. Op Seck kan je bouwen.

GERKENS-HAROUN

“Vaker aan de bal komen, dat vindt toch elke speler ter wereld aangenamer? Je ziet nu dat we genieten op het veld. Ik geniet al, nu ik wat hoger sta.” Faris Haroun gaf aan Gazet van Antwerpen één van de redenen aan voor de sportieve hoogconjunctuur in Deurne-Noord. Omdat Haroun op het veld iets hoger staat gepositioneerd, kan hij zich ook meer laten betrekken in de aanvallende ondersteuning. Dat blijkt bijvoorbeeld uit zijn offensieve acties en vooral bij de efficiëntie er van. Haroun won in Europa bijvoorbeeld 80 procent van zijn offensieve acties, waarbij geen enkele centrale middenvelder van de andere Europa League-deelnemers dat gemiddelde kan evenaren. Een belangrijke nuance is echter wel dat Haroun per wedstrijd in aantal gemiddeld 'slechts' 1,21 offensieve acties laat noteren. Desondanks blijft de betreffende efficiëntie wel van een enorm hoog niveau.



“Push, push, push.” Ivan Leko houdt van een strakke drukzetting op alle gedeeltes van het veld. Antwerp is zelfs één van de beste teams in de Europa League qua pressing op de tegenstander. The Great Old laat hun tegenstander gemiddeld acht passes uitvoeren vooraleer er een Antwerp-speler de aanval of opbouw afbreekt. Enkel AEK Athene, AA Gent, Tottenham Hotspur, Young Boys Bern, Real Sociedad en Hoffenheim voeren nog meer druk dan de Antwerpenaren. Een belangrijke exponent hierin is Pieter Gerkens, de zomeraanwinst die werd opgepikt bij RSC Anderlecht. Gerkens is bij Antwerp de absolute uitblinker in de pressing-duels, waarbij er slechts drie centrale middenvelders in de Europa League nog hoger scoren dan hem in dat onderdeel.

REFAELOV

En ook Lior Refaelov is uiteraard één van de Antwerpse klassebakken in de huidige campagne van de Europa League. Met drie doelpunten in vier wedstrijden is de Israëliër erg goed bij schot, en behoort hij tot de regelmatigste én efficiëntste scorers op het Europese toneel: in beide onderdelen maakt hij zelfs deel uit van de top tien. Vooral die efficiëntie is van levensbelang. Antwerp lukte tot dusver steeds meer doelpogingen dan hun tegenstander, maar die kwantiteit moet uiteraard worden omgezet in kwaliteit. En daarin weet Refaelov zich dus duidelijk in te onderscheiden. 0,8 doelpunt per 90 minuten, en een omzetratio van kansen naar doelpunten van 37,5 procent. Dat zijn statistieken waar veel aanvallers alleen maar kunnen van dromen.



Zijn techniciteit, vrije trappen, spelinzicht, … Naast zijn scorend vermogen beschikt Lior Refaelov over een groot arsenaal aan offensieve kwaliteiten. In de Europa League is Refaelov, uitgespeeld als aanvallende middenvelder en tweede spits, een uitblinker in verschillende onderdelen. In de efficiëntie van de offensieve duels en geslaagde dribbels behoort hij tot de top tien van de Europa League. Maar zijn knapste realisatie ligt vooral bij het gemiddeld aantal geslaagde offensieve acties per wedstrijd. Daarin bezet hij de tweede plaats na Marko Livaja, de 27-jarige spits van AEK Athene. Adelbrieven genoeg voor Refaelov, die aan één van zijn sterkste Europese campagnes bezig is. 

LEES OOK: 'Gheysens krijgt uitstel: Jaecques einde contract bij Antwerp'

Kan Antwerp ver raken in de Europa League?

Meest recent

Stopt Kevin De Bruyne na WK als Rode Duivel?

Rudi Garcia kreeg al vaak kritiek sinds hij bondscoach is van de Rode Duivels. De resultaten zijn ...

3
3
De Bruyne geslachtofferd voor Vanaken? "Tegen Spanje ..."

De Rode Duivels strijden aanstaande vrijdag tegen Spanje voor een plek in de halve finales van het ...

8
8
Messi breekt na zinderende comeback: verklaring voor tranendal

Argentinië blijft voorlopig op koers om zichzelf op te volgen als wereldkampioen. Maar om de ...

23
23
'Club Brugge slaat toe op mercato: prijskaartje bekend'

Hoewel de voorbereiding inmiddels al begonnen is, verwelkomde Club Brugge voorlopig nog geen verse ...

235
235
'Hayen naar Burnley: Genk schiet in actie voor nieuwe T1'

KRC Genk moet andermaal op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. De Limburgers wilden nochtans een ...

206
206
'De Ketelaere weg voor hallucinant bedrag na WK-stunt'

Charles De Ketelaere heeft zijn WK plots een heel andere wending gegeven. Met twee goals en een ...

131
131
'De Cat krijgt transfer: Anderlecht op zucht van miljoenenakkoord'

RSC Anderlecht staat op punt één van zijn grote smaakmakers te verliezen. Zo krijgt ...

410
410
Amerikanen buigen het hoofd: "België veel betere ploeg"

Voor de Verenigde Staten zit het WK in eigen land erop. In de 1/8ste finales moesten de Amerikanen ...

694
694
POLL! Alle kwartfinales gekend: wie wordt wereldkampioen?

De beste acht voetballanden van de wereld zijn gekend. Zo zijn alle tickets voor de kwartfinales op ...

409
409
Zwitserse vloek doorbroken: Colombia sneuvelt na penalty's

De 1/8ste finales op het WK 2026 zitten erop. Dinsdagnacht werd het laatste ticket voor de ...

57
57
'Club Brugge en Genk strijden om tienersensatie'

De zomermercato moet bij de Belgische topclubs nog echt losbarsten. Zo is het bijvoorbeeld nog ...

140
140
'AC Milan neemt beslissing over transfer Karetsas'

Bij KRC Genk zien ze deze zomer verschillende sleutelpionnen vertrekken. Trainer Nicky Hayen is op ...

195
195
Rode Duivel plots afwezig: dit is er aan de hand

Voor de Rode Duivels gaat het WK verder nadat in de achtste finales vlot afgerekend werd met de ...

353
353
Albert kiest Duivelse elf: twee sterren blijven op de bank

De Rode Duivels hebben weinig tijd om na te genieten van hun klinkende zege tegen de Verenigde ...

260
260
Antwerp houdt ervaren pion alsnog aan boord

Voor Antwerp loopt de voorbereiding op het nieuwe seizoen voorlopig zeer stroef door de ...

78
78
Enorme woede bij Egypte: "Messi moest in toernooi blijven"

Egypte kwam dinsdagavond zeer dicht bij een enorme stunt op het WK. De voormalige tegenstander van ...

413
413
'KBVB neemt beslissing over Balogun-strijd met FIFA'

De Rode Duivels plaatsten zich dinsdagochtend voor de kwartfinale van het WK met een klinkende ...

297
297
Cercle laat verdediger gaan en verliest publiekslieveling

Bij Cercle Brugge staat de transferzomer zoals vanouds weer synoniem met het vertrek van heel wat ...

121
121
Broos hakt knoop definitief door over toekomst

Hugo Broos deed het zeer goed op het WK. Hij bereikte met Zuid-Afrika de zestiende finales, waar ze ...

166
166
'Westerlo kent ongeziene mercato: wéér miljoenensom'

Wat een zomermercato voor KVC Westerlo. De Kemphanen kennen hun meest lucratieve transferperiode ...

176
176
Argentinië legt Egypte over de knie na doldwaze slotfase

Argentinië nam het om 18u in de achtste finales op tegen Egypte. De Argentijnen hadden het knap ...

93
93
'Geduld is op: Sibierski stuurt grootverdiener naar exit'

Het geduld bij Anderlecht wordt kleiner. Antoine Sibierski wil een nieuwe ploeg bouwen, en daar ...

740
740
'Anderlecht vreest: Ajax plots met zak vol geld'

Antoine Sibierski zal dringend een tandje gaan moeten bijsteken, want binnen een tweetal weken wacht ...

419
419
Straffe Rudi Garcia laat héél België opnieuw dromen

Het WK 2026 is al geslaagd voor de Rode Duivels. Rudi Garcia heeft (nog maar eens) zijn gram gehaald ...

224
224
'Club Brugge heeft eerste zomeraanwinst te pakken'

Hoewel er een hete zomer werd voorspeld, bleef het tot dusver opvallend rustig bij Club Brugge. Daar ...

625
625

Meer sportnieuws