4 Antwerpse klasbakken domineren Europa League

665
4 Antwerpse klasbakken domineren Europa League

Royal Antwerp FC is bezig aan een indrukwekkende campagne in de Europa League. Ivan Leko is als vermaarde tacticus de grote architect hiervan en de Kroaat is rechtstreeks verantwoordelijk voor het sterke Antwerpse collectief. Maar ook verschillende spelers weten zich te onderscheiden. Vier sterkhouders maken een duidelijke impact in de huidige jaargang van de Europa League. 


QUALITY 

Een masterclass. Na de 3-2 zege tegen OH Leuven kwamen de superlatieven zowaar te kort bij het aanvallend spelbeeld van Antwerp FC. 't Was volgens coach Ivan Leko in offensief opzicht zelfs één van hun beste wedstrijden. “Zoals in onze vorige vijf duels namen we risico en waren we echt dominant”, vertelde de ex-trainer van Club Brugge in de Antwerpse perszaal. De Kroaat loog ook niet. Zijn ploeg trapte maar liefst 27 keer richting het doel van de Leuvense doelman Rafael Romo, en da's meteen het hoogste aantal van The Great Old in de huidige jaargang van de Jupiler Pro League. Antwerp sloot de wedstrijd ook af met een gemiddeld balbezit van 66 procent, in combinatie met die vele doelpogingen is dat inderdaad dominant. Antwerp was duidelijk klaar voor het belangrijke Europa League-treffen tegen Ludogorets. 



Het is opvallend hoe Antwerp FC na een moeilijk seizoensbegin steeds meer de hand vertoont van Ivan Leko. De Kroatische veldheer had tijd nodig om zijn eigen accenten te leggen en voetbalfilosofie te implementeren, maar daar begint men in Deurne-Noord stilaan de vruchten van te plukken. Antwerp draait mee aan de top van de Jupiler Pro League en ook in de Europa League loopt het gezwind. Opvallend genoeg weigert Leko te roteren en stelt hij steevast zijn kwalitatief beste elftal op, ondanks dat verschillende spelers toch wat vermoeidheidsverschijnselen beginnen te vertonen. Volgens Leko ziet het er volgens hem goed uit in z'n team. “Al hadden we het in de laatste vijftien minuten wel moeilijker. Dan zie je dat er toch nog een verschil is met Beerschot en Genk, die telkens een hele week hebben om zich voor te bereiden.”

MINDER BALBEZIT BETEKENT WINST 

Bij een overwinning tegen PKF Ludogorets is Antwerp verzekerd van de Europese overwintering, en die zou alvast niet gestolen zijn. In groep J van de Europa League won de Antwerpse club reeds drie wedstrijden en verloor het er nog maar ééntje. Het is daarbij wel opvallend dat Antwerp in Europa een andere aanpak hanteert dan in de Belgische competitie. Op het eigen grondgebied streeft Ivan Leko naar een vorm van dominantie wat resulteert in een groot balaandeel: op dit moment bezet Antwerp bijvoorbeeld de derde plaats in de Belgische rangschikking der balbezit. In de Europa League ligt dat iets lager – zelfs de vijftig procent wordt niet gehaald – maar desondanks worden er toch erg knappe resultaten neergezet.



Zo won Antwerp hun drie wedstrijden in de Europa League télkens wanneer de tegenstander meer balbezit genereerde dan Leko's troepen. Tegen Ludogorets (46 procent), Tottenham Hotspur (43 procent) en LASK (44 procent) delfde The Great Old telkens het onderspit qua balbezit, maar desondanks werden alle drie deze wedstrijden gewonnen. In Linz haalde Antwerp maar liefst 62 procent, maar ging het uiteindelijk wel met 0-1 de boot in: in Europa houdt Antwerp de bal dus liever niét in het eigen bezit. Een andere opmerkelijke vaststelling: telkens wanneer Antwerp minder balbezit haalt dan de tegenstander, worden er anderzijds meer duels gewonnen. En zoals hierboven vermeld, worden die wedstrijden ook steeds gewonnen.

SECK  

De uitstekende prestaties op het Europese toneel is vooral te danken aan de tactische expertise van Ivan Leko, maar ook de individuele prestaties schieten eruit. In zowat elk compartiment van de ploeg lijkt er een belangrijke pion zich te onderscheiden. In het defensieve linie is dat vooral Abdoulaye Seck, de Senegalese rots in de branding. De 28-jarige centrale verdediger maakt al enkele seizoenen indruk op de Bosuil, en hij doet dat momenteel ook in de Europa League. Daar is hij namelijk niet te kloppen bij het aantal geslaagde defensieve acties per wedstrijd. Geen énkele centrale verdediger kon namelijk de 17 stuks – en dat is héél wat – van Seck overstijgen. En ook qua intercepties scoort hij meer dan behoorlijk. Antwerp haalt na het Roemeense CFR Cluj in de Europa League bijvoorbeeld het meeste aantal intercepties per wedstrijd, waarin Seck het leeuwendeel voor zich neemt. Op Seck kan je bouwen.

GERKENS-HAROUN

“Vaker aan de bal komen, dat vindt toch elke speler ter wereld aangenamer? Je ziet nu dat we genieten op het veld. Ik geniet al, nu ik wat hoger sta.” Faris Haroun gaf aan Gazet van Antwerpen één van de redenen aan voor de sportieve hoogconjunctuur in Deurne-Noord. Omdat Haroun op het veld iets hoger staat gepositioneerd, kan hij zich ook meer laten betrekken in de aanvallende ondersteuning. Dat blijkt bijvoorbeeld uit zijn offensieve acties en vooral bij de efficiëntie er van. Haroun won in Europa bijvoorbeeld 80 procent van zijn offensieve acties, waarbij geen enkele centrale middenvelder van de andere Europa League-deelnemers dat gemiddelde kan evenaren. Een belangrijke nuance is echter wel dat Haroun per wedstrijd in aantal gemiddeld 'slechts' 1,21 offensieve acties laat noteren. Desondanks blijft de betreffende efficiëntie wel van een enorm hoog niveau.



“Push, push, push.” Ivan Leko houdt van een strakke drukzetting op alle gedeeltes van het veld. Antwerp is zelfs één van de beste teams in de Europa League qua pressing op de tegenstander. The Great Old laat hun tegenstander gemiddeld acht passes uitvoeren vooraleer er een Antwerp-speler de aanval of opbouw afbreekt. Enkel AEK Athene, AA Gent, Tottenham Hotspur, Young Boys Bern, Real Sociedad en Hoffenheim voeren nog meer druk dan de Antwerpenaren. Een belangrijke exponent hierin is Pieter Gerkens, de zomeraanwinst die werd opgepikt bij RSC Anderlecht. Gerkens is bij Antwerp de absolute uitblinker in de pressing-duels, waarbij er slechts drie centrale middenvelders in de Europa League nog hoger scoren dan hem in dat onderdeel.

REFAELOV

En ook Lior Refaelov is uiteraard één van de Antwerpse klassebakken in de huidige campagne van de Europa League. Met drie doelpunten in vier wedstrijden is de Israëliër erg goed bij schot, en behoort hij tot de regelmatigste én efficiëntste scorers op het Europese toneel: in beide onderdelen maakt hij zelfs deel uit van de top tien. Vooral die efficiëntie is van levensbelang. Antwerp lukte tot dusver steeds meer doelpogingen dan hun tegenstander, maar die kwantiteit moet uiteraard worden omgezet in kwaliteit. En daarin weet Refaelov zich dus duidelijk in te onderscheiden. 0,8 doelpunt per 90 minuten, en een omzetratio van kansen naar doelpunten van 37,5 procent. Dat zijn statistieken waar veel aanvallers alleen maar kunnen van dromen.



Zijn techniciteit, vrije trappen, spelinzicht, … Naast zijn scorend vermogen beschikt Lior Refaelov over een groot arsenaal aan offensieve kwaliteiten. In de Europa League is Refaelov, uitgespeeld als aanvallende middenvelder en tweede spits, een uitblinker in verschillende onderdelen. In de efficiëntie van de offensieve duels en geslaagde dribbels behoort hij tot de top tien van de Europa League. Maar zijn knapste realisatie ligt vooral bij het gemiddeld aantal geslaagde offensieve acties per wedstrijd. Daarin bezet hij de tweede plaats na Marko Livaja, de 27-jarige spits van AEK Athene. Adelbrieven genoeg voor Refaelov, die aan één van zijn sterkste Europese campagnes bezig is. 

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Anderlecht zoekt oplossing, toekomst Club’

Kan Antwerp ver raken in de Europa League?

Meest recent

Bom ontploft bij Lukaku: T1 verdwijnt, Fener grijpt in

Fenerbahçe speelde in de Champions League 1-1 gelijk tegen AS Roma, maar na de wedstrijd liep ...

23
23
Beerschot in de problemen? Transfers nu al afgemaakt

De ambities van Beerschot zijn duidelijk. De Kielse Ratten willen zo snel mogelijk promoveren naar ...

30
30
KVM aangepakt: "Doe tenminste alsof het je kan schelen"

KV Mechelen was vorig seizoen nog één van de absolute revelaties in de Jupiler Pro ...

38
38
Crisis bij OHL: TD doet ontluisterend boekje open

Na vijf speeldagen zijn er twee clubs die nog steeds geen enkel punt gesprokkel hebben in de Jupiler ...

80
80
Tedesco overtuigde tweede Duivel: "Ik voelde vertrouwen"

Zijn passage als bondscoach van de Rode Duivels wordt in ons land niet bepaald warm herinnerd, maar ...

11
11
'Eindelijk duidelijkheid in zaak rond verkoop Anderlecht'

Enkele jaren geleden barstte een enorm schandaal los in het Belgische voetbal, met eerst Operatie ...

187
187
'Bodart versiert alsnog verrassende transfer'

Lille oogt dit seizoen een pak minder Belgisch dan vorig seizoen. Het zag in de zomer immers Thomas ...

26
26
Megadomper Union: 3 sterkhouders geschorst voor EL-opener

Club Brugge trapte deze week al zijn campagne af in de Champions League, maar volgende week zijn ook ...

47
47
Romeo Vermant stuurt zinderende boodschap de wereld in

Er lijkt opnieuw iets veranderd rond Romeo Vermant. De aanvaller beleefde een zomer waarin er ...

190
190
TRANSFERUURTJE: 'Winters miljoenenbod voor Club, Anderlecht legt talent vast'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

203
203
Anderlecht-crisis voor de deur? Sibierski reageert

RSC Anderlecht is wisselvallig aan het seizoen begonnen onder Vitor Bruno. Sportieve baas Antoine ...

264
264
Britse pers volledig in de ban van Tielemans: plan voor City

Manchester United won in de Champions League zonder problemen van debutant Sabah FK. Youri Tielemans ...

88
88
Jan Boskamp blijft vechten ondanks verborgen strijd

Jan Boskamp heeft de voorbije jaren een bijzonder moeilijke periode achter de rug. De goedlachse ...

114
114
Verhaeghe legt ambities bloot: volgende stappen Club Brugge

Club Brugge heeft de afgelopen seizoenen straffe stappen gezet. Vooral in Europa wist Blauw-Zwart ...

389
389
Kane heeft duidelijke transferboodschap voor Kompany

Afgelopen transferperiode werd Harry Kane verschillende keren genoemd bij een vertrek bij Bayern ...

141
141
De Bruyne foetert bij Napoli: mentale test voor Rode Duivel

Kevin De Bruyne stond in de Champions League eindelijk nog eens in de basis bij Napoli. Tegen ...

46
46
'Club begint bouwwerken: Cercle moet ingrijpen'

Bij Club Brugge jubelen ze dezer dagen, want zij kunnen eindelijk beginnen aan de bouw van hun ...

802
802
Rode Duivels zien weer een talent door de vingers glippen

Sinds zijn aanstelling als technisch directeur van de KBVB moest Vincent Mannaert al heel wat werk ...

201
201
Plotwending tussen Lukaku en Anderlecht in de maak?

Voor Romelu Lukaku begon de Champions League niet geweldig. Zijn Fenerbahçe raakte ...

427
427
Wéér FIFA-hetze: Marokko en Spanje in clinch over WK-finale

De laatste weken stormt het stevig bij de FIFA. Daar wankelt de stoel van voorzitter Gianni ...

170
170
'Van Gucht en VTM clashen: “Vuilbak gaat open'

Ruben Van Gucht lijkt nog lang niet klaar met de gebeurtenissen die zich achter de schermen hebben ...

256
256
Enorm probleem voor promotiedroom Beerschot? "Dat mis ik"

In de Challenger Pro League zijn we komend weekend ook al toe aan de vijfde speeldag. Die wordt ...

301
301
Euvrard gooit straffe ambitie Standard op tafel

Het seizoen in de Jupiler Pro League is nog maar vijf speeldagen ver, maar stilaan kunnen we toch al ...

225
225
Tielemans doet United-icoon watertanden: "Hij is een baller"

Manchester United heeft zijn terugkeer in de Champions League donderdagavond gevierd met een ...

101
101
‘Courtois werkt nóg een Rode Duivel buiten’

De komende maanden krijgt een nieuwe doelman zijn grote kans bij de Rode Duivels. Alleen dreigt ...

649
649

Meer sportnieuws