AA Gent maakt zich zorgen over dramatische Bolat

door
AA Gent maakt zich zorgen over dramatische Bolat

't Was weer geen leuke avond in Gent: de Buffalo's verloren donderdag nu al hun vierde Europa League-wedstrijd op een rij. Bovendien liet Sinan Bolat zich weeral vangen door een bedenkelijk doelpunt te slikken. De recente prestaties van het ganse team van AA Gent waren al niet indrukwekkend, maar nu is ook Bolat stilaan een schim geworden van de topdoelman die hij vorig seizoen nog was.


PRIMEUR TEGEN CHARLEROI 

“Dit was de Sinan zoals België hem kent”, klonk het vorig weekend bij coach Wim De Decker na de onverhoopte maar heel welgekomen zege in Charleroi. “Het zal hem én de ploeg deugd doen.” AA Gent won verrassend genoeg de topper tegen Sporting Charleroi, en daar had Sinan Bolat een groot aandeel in: de Buffalo's konden toen namelijk voor het eerst in elf wedstrijden de nul houden en Bolat pakte uit met een prima prestatie. De trein leek eindelijk vertrokken te zijn. 



Saido Berahino (38'), Mamadou Fall (54') en Kaveh Rezaei (73'). Geen enkele aanvaller van dit trio slaagde er zaterdag in om Bolat te passeren, en het was toen pas de eerste keer dit seizoen dat de Zebra's niet wisten te scoren in de Jupiler Pro League. De Turkse international leek met zijn glansprestatie eindelijk vertrokken te zijn voor een langere periode op topniveau en dat zorgde voor een grote opluchting bij het bestuur, de technische staf en bij Bolat zelf. Want ook de 32-jarige gereputeerde doelman kwam dit seizoen al meermaals onder vuur te liggen. 

DE ERFENIS VAN KALINIC 

Eind augustus werd Sinan Bolat met de nodige egards binnengehaald in de Ghelamco Arena, en dat mocht ook wel gezien zijn opgebouwde status in de voorbije jaren. De twaalfvoudige international was tijdens de laatste seizoenen een absolute topdoelman in de Jupiler Pro League en ook de steile opmars van Antwerp FC in de recente jaren kwam er deels dankzij zijn uitstekende prestaties. De Turkse goalie was vorig seizoen bijvoorbeeld nog de op vier na efficiëntste doelman in België.



Bolat kon toen namelijk 71,6% van zijn totale geïncasseerde doelpogingen in veiligheid brengen. Enkel Simon Mignolet (Club Brugge, 83,5%), Hendrik Van Crombrugge (RSC Anderlecht, 78%) en Adam Jakubech (KV Kortrijk, 73,3%) presteerden in die jaargang nog nét iets efficiënter dan de toenmalige Antwerp-doelwachter. Met de komst van Sinan Bolat zouden de Buffalo's eindelijk verlost zijn van de zware erfenis die Lovre Kalinic achterliet na diens vertrek naar Aston Villa in januari 2019.

FLATEREN TEGEN RODE STER  

Helaas voor Sinan Bolat en AA Gent pakte het droomscenario niet uit zoals verwacht en gehoopt. Bolat, vorig seizoen nochtans één van de beste doelmannen in België, ging dit seizoen al meermaals in de fout en dat baart toch wel (grote) zorgen. Bij Antwerp FC liet hij zich zelden betrappen op een flagrante fout, terwijl hij in z'n eerste matchen bij AA Gent zowat het meest aantal flaters telt onder de alle Gentse doelmannen. Tegen RSC Anderlecht beging Bolat bijvoorbeeld een gruwelijke blunder bij het tegendoelpunt van Michael Amir Murillo, en tegen KRC Genk ging hij de mist in bij een afstandsschot van Patrik Hrosovsky. Toen al werd luidop gezegd en geschreven dat Bolat zichzelf in vraag moet stellen om zo uit die eindeloze en negatieve spiraal te komen. 't Is gemakkelijker gezegd dan gedaan.

Dat bleek nog eens op donderdagavond, toen AA Gent met in de Europa League met 0-2 de boot inging tegen Rode Ster Belgrado. Opnieuw ging Sinan Bolat in de fout. In de openingsminuut, via een zondagsschot van Njegos Petrovic vanop 25 meter. 't Was toen al duidelijk dat er niets meer zou inzitten voor de Oost-Vlamingen, die met nul op twaalf een dramatische campagne beleven in de Europa League. Coach Wim de Decker nam zijn doelman opvallend in bescherming na afloop van de match, die hij overigens goed kende tijdens zijn assistentschap bij Antwerp FC onder de toenmalige leiding van Laszlo Bölöni.



“Je verwacht wel dat hij de bal pakt maar hij anticipeerde op een voorzet en daarom een stapje naar links”, klonk het bij De Decker op de persconferentie na de wedstrijd. “Vandaar dat zondagsschot. Het is niet zijn eerste foutje maar ik blijf overtuigd van zijn kwaliteiten. Ik heb die van dichtbij gezien. Er moet gewoon zo snel mogelijk een constante in komen.” De Decker lijkt zijn doelman dan ook niet meteen te verbannen naar de reservenbank. “Dat is het leven van een doelman maar dan zou hij zich nog eens zo eenzaam voelen. Of dat de oplossing is, weet je pas achteraf.” Tegen Rode Ster Belgrado pakte Bolat uit met één geslaagde save op drie geïncasseerde doelpogingen. Da's een reddings-percentage van slechts 33 procent ...

IMPORTANTIE NEEMT AF 

Zijn talrijke opgestapelde flaters verraden het dus al, Sinan Bolat is momenteel niet bezig aan zijn beste seizoen ooit. Waar hij vorig seizoen nog 71,6 procent van zijn doelpogingen tot een goed eind kon brengen, ligt dat huidig seizoensgemiddelde van Bolat voorlopig gevoelig lager. Zo'n zes procent minder om exact te zijn. Uiteraard speelt de algemene vormcrisis bij AA Gent daar een grote rol in, maar het is duidelijk dat Bolat samen met zijn ploegmaats een minder hoog individueel niveau haalt zoals voorheen. Bijgevolg daalt de gewichtigheid van Bolat ook in de efficiëntie-ranglijst onder de doelmannen van de Jupiler Pro League, waarin hij momenteel de zestiende plaats bezet. En ook dat is een grote achteruitgang tegenover het voorbije seizoen – waar hij nog de vijfde plek bezette. Vandaag kunnen slechts vijf doelmannen in de Jupiler Pro League procentueel nog minder geslaagde reddingen voorleggen dan Bolat.

Doelmannen Jupiler Pro League 
Slaagpercentage verrichte reddingen
21. Mike Vanhamel (Beerschot) 50,7%
20. Eike Bansen (Zulte Waregem) 53,3%
19. Kenny Steppe (Sint-Truiden) 53,6%
18. Gaëtan Coucke (KV Mechelen) 55,1%
17. Nordin Jackers (Waasland-Beveren) 60,4%
16. Sinan Bolat (AA Gent) 65,5%

CLUB BRUGGE-SCENARIO 

't Is vandaag geen pretje om doelman te zijn bij AA Gent. Bovendien wordt deze  cruciale positie nauwgezet en minutieus opgevolgd door het clubbestuur, en als je dan nog ook eens meermaals aan het flateren slaat … In tegenstelling wat de buitenwereld denkt, kan voorzitter Ivan De Witte meer genieten van een solide en betrouwbare Gentse verdediging, eerder dan van een woelige en onstuimige aanvalsdrift. De nadruk moest dit seizoen dan ook vooral op het defensief gebied liggen, en net op dat vlak liet AA Gent het vollédig afweten in het huidige seizoen.



Bolat moet ook opletten dat hij niet hervalt in dezelfde fouten die hij destijds maakte bij Club Brugge. Toen zette hij in de zomer van 2015 eveneens enkele bedenkelijke prestaties neer op Jan Breydel waardoor hij onder coach Michel Preud'homme al snel uit de ploeg verdween. Zo werd het al snel einde verhaal voor Bolat bij Club Brugge. Tot eenzelfde scenario in de Ghelamco Arena zal het wellicht niet komen, Bolat is intrinsiek nog steeds van een hogere categorie dan Davy Roef of Colin Coosemans, maar dan zal hij dringend moeten uitpakken met betere prestaties. En geen flaters uiteraard.

LEES OOK: 'AA Gent ruikt volgende jackpot na vertrek Gandelman'

Presteerde Bolat vorig seizoen boven zijn kunnen?

Meest recent

Skoras doet boekje open over Club: “Zij waren niet eerlijk”

Michal Skoras maakte voor een kleine 2 miljoen euro de overstap van Club Brugge naar KAA Gent. Bij ...

30
30
'Galatasaray klopt aan bij Jupiler Pro League-topclub'

De Belgische ploegen zijn vooral bezig met uitgaande transfers, wat geen verrassing is. Door de ...

32
32
‘Anderlecht in shock: ijskoude douche bij Gouden Schoen’

Niemand zag dit aankomen bij Anderlecht. Wat een bekroning moest worden, dreigt plots misschien een ...

198
198
Miljoenendeal bij Patro: "Er kwam al een bod binnen"

Bij Patro Eisden draaien ze alweer een goed seizoen. De Limburgse tweedeklasser heeft alweer een ...

72
72
'Antwerp ferm verzwakt: twee basispionnen meteen weg'

Antwerp sloot 2025 af met een sterke reeks en houdt daardoor nog uitzicht op een plaats in de top ...

285
285
Anderlecht-drama? Hasi haalt schouders op

RSC Anderlecht moet aan de bak. Er staan zeer veel pittige duels op het programma de komende weken. ...

118
118
Gouden Schoen davert: onverwachte twist rond winnaar

De favoriet ligt voor de hand, maar de discussie is nog niet voorbij. Analisten, spelers en ...

237
237
Vanaken looft één RSCA'er: “Hij is redelijk indrukwekkend”

Hans Vanaken is al tien jaar aan het schitteren in België. De middenvelder van Club Brugge zag ...

387
387
Bliksemtransfer Leon Bailey naar de Jupiler Pro League?

Leon Bailey stond bij KRC Genk al snel te boek als een absoluut toptalent. De winger ging nadien ...

153
153
Megasolden bij Club, RSCA en Genk: wie hapt snel?

Bij Club NXT, RSCA Futures en Jong Genk spelen heel veel jonge talenten. Voor andere Belgische ...

121
121
Gouden Schoen: zijn dit de zes winnaars?

Vanavond kennen we de winnaar van de Gouden Schoen bij de dames en heren. Daarnaast zullen ook de ...

221
221
Belgisch talent debuteert bij PSV en mag hopen op meer kansen

PSV heeft zijn koppositie in de Eredivisie zaterdagavond nog wat verstevigd. Het boekte een ruime ...

50
50
Hasi baalt: "Daar veel interessante spelers voor Anderlecht"

Anderlecht hoopt klaar te zijn voor de tweede helft van het seizoen na een weekje onder de Spaanse ...

358
358
'Mokerslag Antwerp: volgende sterkhouder vertrekt'

Antwerp sloot 2025 af met een sterke reeks en houdt daardoor nog uitzicht op een plaats in de top ...

327
327
De Ketelaere kroont zich tot matchwinnaar bij Atalanta

Charles De Ketelaere is uitstekend begonnen aan 2026. De Rode Duivel was eerder deze week al ...

62
62
'Verrassende transferwending rond Joel Ordoñez'

Club Brugge staat nog voor een drukke wintermercato. Niet alleen zoekt het zelf naar versterking ...

348
348
Egypte maakt indruk en kegelt titelhouder uit Africa Cup

De Rode Duivels zouden volgende zomer weleens hun handen vol kunnen hebben met Egypte op het WK. De ...

167
167
'Standard met handen in haar: bizarre transfer verklaard'

Standard hoopt na de winterstop zijn zesde plaats vast te kunnen houden, maar evident zal dat niet ...

173
173
Goots vreest ramp voor Antwerp: "Als zij opnieuw uitvallen..."

Volgend weekend wordt de Jupiler Pro League weer op gang getrapt. In de laatste tien speeldagen van ...

100
100
Waanzinnige beelden: massale knokpartij na Algerije-Nigeria

Zaterdag worden op de Africa Cup de laatste twee kwartfinales afgewerkt. In de eerste van die ...

252
252
'Dwomoh grijpt naast verhoopte transfer'

Enkele jaren geleden stond Pierre Dwomoh nog te boek als één van de grootste talenten ...

102
102
'Standard haakt af voor sensatie op Belgische velden'

De wintermercato begint in ons land alsmaar meer op gang te komen. Daarbij lijken verschillende ...

193
193
Club Brugge bedrogen: Furo-deal blijkt zware misrekening

Het voelde als slim verkopen, maar dat knaagt nu al. Club Brugge laat Kaye Furo vertrekken en dacht ...

1472
1472
'Zirkzee baalt en ziet mooie transfer definitief afketsen'

Joshua Zirkzee wist zich nog niet door te zetten bij Manchester United. De Nederlandse aanvaller ...

75
75
Westerlo aan zet: derde sterkhouder weg?

Bij KVC Westerlo moeten ze deze mercato verkopen. De Kemphanen hebben alle seizoenen rode cijfers en ...

99
99

Meer sportnieuws