AA Gent maakt zich zorgen over dramatische Bolat

door
AA Gent maakt zich zorgen over dramatische Bolat

't Was weer geen leuke avond in Gent: de Buffalo's verloren donderdag nu al hun vierde Europa League-wedstrijd op een rij. Bovendien liet Sinan Bolat zich weeral vangen door een bedenkelijk doelpunt te slikken. De recente prestaties van het ganse team van AA Gent waren al niet indrukwekkend, maar nu is ook Bolat stilaan een schim geworden van de topdoelman die hij vorig seizoen nog was.


PRIMEUR TEGEN CHARLEROI 

“Dit was de Sinan zoals België hem kent”, klonk het vorig weekend bij coach Wim De Decker na de onverhoopte maar heel welgekomen zege in Charleroi. “Het zal hem én de ploeg deugd doen.” AA Gent won verrassend genoeg de topper tegen Sporting Charleroi, en daar had Sinan Bolat een groot aandeel in: de Buffalo's konden toen namelijk voor het eerst in elf wedstrijden de nul houden en Bolat pakte uit met een prima prestatie. De trein leek eindelijk vertrokken te zijn. 



Saido Berahino (38'), Mamadou Fall (54') en Kaveh Rezaei (73'). Geen enkele aanvaller van dit trio slaagde er zaterdag in om Bolat te passeren, en het was toen pas de eerste keer dit seizoen dat de Zebra's niet wisten te scoren in de Jupiler Pro League. De Turkse international leek met zijn glansprestatie eindelijk vertrokken te zijn voor een langere periode op topniveau en dat zorgde voor een grote opluchting bij het bestuur, de technische staf en bij Bolat zelf. Want ook de 32-jarige gereputeerde doelman kwam dit seizoen al meermaals onder vuur te liggen. 

DE ERFENIS VAN KALINIC 

Eind augustus werd Sinan Bolat met de nodige egards binnengehaald in de Ghelamco Arena, en dat mocht ook wel gezien zijn opgebouwde status in de voorbije jaren. De twaalfvoudige international was tijdens de laatste seizoenen een absolute topdoelman in de Jupiler Pro League en ook de steile opmars van Antwerp FC in de recente jaren kwam er deels dankzij zijn uitstekende prestaties. De Turkse goalie was vorig seizoen bijvoorbeeld nog de op vier na efficiëntste doelman in België.



Bolat kon toen namelijk 71,6% van zijn totale geïncasseerde doelpogingen in veiligheid brengen. Enkel Simon Mignolet (Club Brugge, 83,5%), Hendrik Van Crombrugge (RSC Anderlecht, 78%) en Adam Jakubech (KV Kortrijk, 73,3%) presteerden in die jaargang nog nét iets efficiënter dan de toenmalige Antwerp-doelwachter. Met de komst van Sinan Bolat zouden de Buffalo's eindelijk verlost zijn van de zware erfenis die Lovre Kalinic achterliet na diens vertrek naar Aston Villa in januari 2019.

FLATEREN TEGEN RODE STER  

Helaas voor Sinan Bolat en AA Gent pakte het droomscenario niet uit zoals verwacht en gehoopt. Bolat, vorig seizoen nochtans één van de beste doelmannen in België, ging dit seizoen al meermaals in de fout en dat baart toch wel (grote) zorgen. Bij Antwerp FC liet hij zich zelden betrappen op een flagrante fout, terwijl hij in z'n eerste matchen bij AA Gent zowat het meest aantal flaters telt onder de alle Gentse doelmannen. Tegen RSC Anderlecht beging Bolat bijvoorbeeld een gruwelijke blunder bij het tegendoelpunt van Michael Amir Murillo, en tegen KRC Genk ging hij de mist in bij een afstandsschot van Patrik Hrosovsky. Toen al werd luidop gezegd en geschreven dat Bolat zichzelf in vraag moet stellen om zo uit die eindeloze en negatieve spiraal te komen. 't Is gemakkelijker gezegd dan gedaan.

Dat bleek nog eens op donderdagavond, toen AA Gent met in de Europa League met 0-2 de boot inging tegen Rode Ster Belgrado. Opnieuw ging Sinan Bolat in de fout. In de openingsminuut, via een zondagsschot van Njegos Petrovic vanop 25 meter. 't Was toen al duidelijk dat er niets meer zou inzitten voor de Oost-Vlamingen, die met nul op twaalf een dramatische campagne beleven in de Europa League. Coach Wim de Decker nam zijn doelman opvallend in bescherming na afloop van de match, die hij overigens goed kende tijdens zijn assistentschap bij Antwerp FC onder de toenmalige leiding van Laszlo Bölöni.



“Je verwacht wel dat hij de bal pakt maar hij anticipeerde op een voorzet en daarom een stapje naar links”, klonk het bij De Decker op de persconferentie na de wedstrijd. “Vandaar dat zondagsschot. Het is niet zijn eerste foutje maar ik blijf overtuigd van zijn kwaliteiten. Ik heb die van dichtbij gezien. Er moet gewoon zo snel mogelijk een constante in komen.” De Decker lijkt zijn doelman dan ook niet meteen te verbannen naar de reservenbank. “Dat is het leven van een doelman maar dan zou hij zich nog eens zo eenzaam voelen. Of dat de oplossing is, weet je pas achteraf.” Tegen Rode Ster Belgrado pakte Bolat uit met één geslaagde save op drie geïncasseerde doelpogingen. Da's een reddings-percentage van slechts 33 procent ...

IMPORTANTIE NEEMT AF 

Zijn talrijke opgestapelde flaters verraden het dus al, Sinan Bolat is momenteel niet bezig aan zijn beste seizoen ooit. Waar hij vorig seizoen nog 71,6 procent van zijn doelpogingen tot een goed eind kon brengen, ligt dat huidig seizoensgemiddelde van Bolat voorlopig gevoelig lager. Zo'n zes procent minder om exact te zijn. Uiteraard speelt de algemene vormcrisis bij AA Gent daar een grote rol in, maar het is duidelijk dat Bolat samen met zijn ploegmaats een minder hoog individueel niveau haalt zoals voorheen. Bijgevolg daalt de gewichtigheid van Bolat ook in de efficiëntie-ranglijst onder de doelmannen van de Jupiler Pro League, waarin hij momenteel de zestiende plaats bezet. En ook dat is een grote achteruitgang tegenover het voorbije seizoen – waar hij nog de vijfde plek bezette. Vandaag kunnen slechts vijf doelmannen in de Jupiler Pro League procentueel nog minder geslaagde reddingen voorleggen dan Bolat.

Doelmannen Jupiler Pro League 
Slaagpercentage verrichte reddingen
21. Mike Vanhamel (Beerschot) 50,7%
20. Eike Bansen (Zulte Waregem) 53,3%
19. Kenny Steppe (Sint-Truiden) 53,6%
18. Gaëtan Coucke (KV Mechelen) 55,1%
17. Nordin Jackers (Waasland-Beveren) 60,4%
16. Sinan Bolat (AA Gent) 65,5%

CLUB BRUGGE-SCENARIO 

't Is vandaag geen pretje om doelman te zijn bij AA Gent. Bovendien wordt deze  cruciale positie nauwgezet en minutieus opgevolgd door het clubbestuur, en als je dan nog ook eens meermaals aan het flateren slaat … In tegenstelling wat de buitenwereld denkt, kan voorzitter Ivan De Witte meer genieten van een solide en betrouwbare Gentse verdediging, eerder dan van een woelige en onstuimige aanvalsdrift. De nadruk moest dit seizoen dan ook vooral op het defensief gebied liggen, en net op dat vlak liet AA Gent het vollédig afweten in het huidige seizoen.



Bolat moet ook opletten dat hij niet hervalt in dezelfde fouten die hij destijds maakte bij Club Brugge. Toen zette hij in de zomer van 2015 eveneens enkele bedenkelijke prestaties neer op Jan Breydel waardoor hij onder coach Michel Preud'homme al snel uit de ploeg verdween. Zo werd het al snel einde verhaal voor Bolat bij Club Brugge. Tot eenzelfde scenario in de Ghelamco Arena zal het wellicht niet komen, Bolat is intrinsiek nog steeds van een hogere categorie dan Davy Roef of Colin Coosemans, maar dan zal hij dringend moeten uitpakken met betere prestaties. En geen flaters uiteraard.

LEES OOK: Challenger Pro League: nieuwe regels op komst?

Presteerde Bolat vorig seizoen boven zijn kunnen?

Meest recent

Straffe stoot Vanderbiest: "Als je dat ziet..."

In de komende drie weken wordt de strijd om de Champions' Play-Off helemaal beslist. Union, Club ...

9
9
'Genk moet zich haasten: ervaren sterkhouder krijgt aanbod'

Bij KRC Genk gaat alle aandacht in de komende weken naar het veiligstellen van de zesde plaats. ...

71
71
'Standard krijgt plots drie gigantische opstekers'

Standard deed vorige week een enorme slechte zaak door 1-1 te spelen tegen La Louvière. De ...

66
66
'Club Brugge twijfelt: dure 'flopaankoop' al na jaar weg'

Club Brugge heeft een brede kern en daardoor zijn er een aantal spelers die minder aan bod komen. ...

205
205
Familiedrama bij Beckham loopt volledig uit de hand

Al maanden rommelt het binnen de beroemde Beckham-familie. Wat ooit een hechte clan leek, is ...

57
57
Lammens snoeihard na nederlaag Manchester United

Manchester United kon een goede zaak doen door het puntenverlies van Manchester City. Ze verloren ...

56
56
Club Brugge davert: Verhaeghe sleurt Club de miserie in

Bart Verhaeghe zette zelf mee de lijnen uit bij Club Brugge, en net daar wringt het nu. Nu de ...

720
720
Drama bij Anderlecht: moét Taravel aftreden als T1?

RSC Anderlecht zit met een gigantisch probleem. De Brusselaars lijken Jérémy Taravel ...

412
412
Roda JC rekent op Belg voor ‘Operatie Eredivisie’

Roda JC is een club die altijd heel wat Belgen in zijn rangen heeft gehad. De Nederlandse ...

11
11
Anderlecht dreigt opnieuw zware fout te maken

RSC Anderlecht moet stilaan een knoop gaan doorhakken. Gaan de Brusselaars de laatste aanvallende ...

216
216
Bayern-ster doet boekje open over Kompany

Vincent Kompany is bijzonder geliefd bij zijn spelers. Dat is al jaren het geval als coach. De ...

212
212
Anderlecht liet hem gaan… en krijgt nu spijt

Bij RSC Anderlecht waren de zomer- en wintermercato niet bepaald een groot succes. Sommigen zijn al ...

177
177
'Kopzorgen Garcia: grote JPL-surprise in beeld bij Duivels'

De Rode Duivels trekken eind deze maand naar de VS om het WK voor te bereiden aan de hand van een ...

190
190
Droomreeks United voorbij, finalisten Copa del Rey bekend

In de Premier League heeft Manchester United zijn ongeslagen reeks onder interim-trainer Michael ...

26
26
Arsenal zet nieuwe titelstap: City maakt dure uitschuiver

In de Engelse titelstrijd heeft Arsenal FC woensdagavond een uitstekende zaak gedaan. De leider had ...

52
52
Tedesco in ziekenhuis opgenomen: pakkende details bekend

Domenico Tedesco levert dit seizoen goed werk af als hoofdcoach van Fenerbahçe. Maar de ...

79
79
Rits kwijnt weg bij Anderlecht: einde lijdensweg in zicht

Hoewel hij in de voorbije seizoenen behoorlijk wat minuten maakte, werd Mats Rits afgelopen zomer ...

552
552
DAZN-soap níét voorbij: grote ongerustheid bij Belgische clubs

De Belgische profclubs verzamelden woensdag op de burelen van de Pro League. Tijdens de meeting ...

424
424
Antwerp aangemaand tot transferactie: "In deze vorm ..."

Antwerp FC kon afgelopen weekend weer aanknopen met een broodnodige overwinning tegen revelatie ...

293
293
'Pérez drukt stempel: grote naam kandidaat-trainer Real'

Real Madrid heeft enkele mindere resultaten achter de rug in La Liga en zag FC Barcelona weer vier ...

109
109
Club Brugge boort ware goudmijn aan: dríé nieuwe jackpots

Club Brugge kan al enkele seizoenen lang uitstekende financiële cijfers voorleggen. Grotendeels ...

745
745
Nieuwe titelwending: "Bij Union beseffen ze het"

Nog drie speeldagen te gaan en de titelstrijd in de Jupiler Pro League kan helemaal losbarsten in de ...

619
619
Waagt Anderlecht stuntdeal met transfergenie uit JPL?

Anderlecht moet knopen doorhakken. Paars-wit zoekt een nieuwe technisch directeur en wil eindelijk ...

333
333
'Enorme flop: Celtic stuurt JPL-aanwinst alweer door'

De Schotse topclubs richtten in de voorbije mercato's graag hun pijlen op de Belgische markt. ...

168
168
'Antwerp krijgt nieuwe tegenvaller voor cruciale trip'

Antwerp heeft vorig weekend een belangrijke zege geboekt door STVV toch wel verrassend met 1-0 te ...

191
191

Meer sportnieuws