Anderlecht-traditie vervalt in pijnlijke fantasie

376
Anderlecht-traditie vervalt in pijnlijke fantasie

Jarenlang pakte RSC Anderlecht uit met de beste spelers en de grootste vedetten, maar door de financiële realiteit op Neerpede is dat vandaag echter niet meer mogelijk. Sporting moet lijdzaam toezien hoe andere, ‘kleinere’, clubs beschikken over spelers met kwalitatiever materiaal. Zoals Ismaïla Coulibaly van Beerschot VA bijvoorbeeld.


UNITED WORLD

“We zagen al op de eerste training dat het gene gewone is.” Tom Pietermaat stak na de zege tegen Anderlecht zijn lof niet onder stoelen en banken over zijn ploegmaat Ismaïla Coulibaly. “Wat Isma doet op die leeftijd is uitzonderlijk.” De pas 19-jarige middenvelder loopt over van de kwaliteit en het is ongewoonlijk dat een speler met zo’n breed scala aan hoogwaardige capaciteiten op het Kiel rondloopt. ’t Is dan ook een klein wonder dat Coulibaly vandaag het mooie weer maakt in Antwerpen, want de Malinees stond in het tussenseizoen namelijk op de radar van meerdere Europese clubs, zoals Rangers FC en Galatasaray, maar ook op die van Club Brugge.



Zonder die coöperatie van Sheffield United was Coulibaly simpelweg onhaalbaar geweest voor Beerschot. Het rastalent werd door de Engelse club aangekocht maar hij wordt via het overkoepelende United World (waar ook het Arabische Al Hilal United Emirates deel van uitmaakt) voor drie seizoenen uitgeleend aan de Mannekes. Francis Vrancken, voorzitter en co-eigenaar van Beerschot, gaf dat in september op clubwebsite ook enigszins toe. “Deze transfer is het resultaat van onze samenwerking met Sheffield United. Als co-eigenaar van Beerschot en eigenaar van Sheffield United zoekt Prins Abdullah naar win-win situaties voor alle partijen.”

DURE VOGEL

The Blades tastten naar de normen van Beerschot diep in de geldbuidel om Coulibaly te overtuigen voor het United World-project. Thomas Berntsen, de sportief directeur van Sarpsborg, verklaarde aan de Noorse media dat de verkoop van Coulibaly een lucratieve zaak betekende voor de club, dat toen een financieel tekort van één miljoen euro met zich meezeulde. Berntsen liet zich destijds niet uit over de exacte transfersom van Coulibaly, maar verklaarde wel dat de middenvelder behoort tot de meest winstgevende deals uit de clubgeschiedenis. Naargelang de bron varieert die potentiële transfersom van 2 tot 2,5 miljoen euro, een bedrag dat Beerschot zelfstandig niet zou (kunnen) ophoesten voor een aanwinst.



De decision makers van Sheffield United leenden Ismaïla Coulibaly uit omdat het voor een 19-jarige enorm moeilijk is om in de Premier League meteen een impact te maken. Enkele jaren ervaring opdoen op een lager niveau was dus een logische en verstandige beslissing. Ook Couliblay zélf was overigens een voorstander om eerst veel speelminuten te vergaren op uitleenbasis alvorens zijn kans te wagen in de slopende Premier League. ’t Is een verstandige kerel voor zijn jonge leeftijd en dat blijkt ook bij Beerschot. Coulibaly stelt zich heel professioneel op en is hij een toonbeeld van mentaliteit, nederigheid en leergierigheid.

BEWONDERING VOOR ANDERLECHT EN KOMPANY

In Noorwegen was Ismaïla Coulibaly een grote blikvanger door zijn defensieve kwaliteiten in combinatie met een uitgesproken voetballend vermogen. In die optiek waren de vergelijkingen met de Noor Sander Berge nooit ver weg. Maar Coulibaly maakt in de Jupiler Pro League al op korte termijn zijn eigen naam. Zo waren zijn prestaties dit seizoen al meer dan degelijk, en tegen RSC Anderlecht zette Coulibaly zich in de nadrukkelijk spotlights bij het grote publiek. De 19-jarige overklaste het centrale middenvelder van Sporting, dat toen bestond uit Peter Zulj, Albert Sambi Lokonga en Percy Tau. Het trio van Anderlecht had geen antwoord op de Malinese topper in wording, die een onvermoeibare indruk gaf en zich onderscheidde door zijn loopvermogen, duelkracht en techniek. Dat Coulibaly ook nog eens kon scoren, was uiteraard mooi meegenomen.

Hoewel hij in het tussenseizoen in de belangstelling stond van Club Brugge, de West-Vlamingen praatten in die periode namelijk vaak met Coulibaly's makelaar, hij kende de rivalen van Anderlecht al van jongs af aan. “Voordat ik prof was, kende ik Anderlecht als de grootste club van België”, verklaarde Coulibaly zondag in de perszaal van Beerschot. “Vincent Kompany was iemand die ik alleen nog maar op televisie had gezien. Voor de match heb ik toch eens gekeken of ik hem niet zag in de dug-out.” Het leidt echter geen twijfel dat coach Kompany op het veld meerdere bewonderende blikken verstuurde richting Coulibaly, die op een indrukwekkende wijze imponeerde tegen een inspiratieloos Anderlecht.



De geweldige prestatie van Ismaïla Coulibaly stond in schril contrast met die van Peter Zulj en Albert Sambi Lokonga, waarbij vooral de Oostenrijker wederom de ondergrens haalde. Het zal Kompany toch wel steken dat een kleinere club zoals Beerschot VA, weliswaar met de hulp van Sheffield United, over meer kwaliteit beschikt dan zijn eigen ploeg. De Anderlecht-fans zullen op hun beurt alvast eens stiekem gefantaseerd hebben over Coulibaly in hun team in de plaats van Zulj. De Malinees bezit namelijk alle kwaliteiten om een absolute hit te worden in het Lotto Park, maar hij lijkt nu al geen realistische optie meer te zijn. Indien Coulibaly deze prestaties blijft doortrekken, dan is het zelfs geen zekerheid dat hij drie jaar zal rondlopen op Het Kiel, zoals oorspronkelijk contractueel werd vastgesteld met zijn moederclub Sheffield United.

IMPRESSIEVE ISMAÏLA

Zelden slaagde een nieuwkomer in het Belgisch voetbal erin om op zo’n korte periode dergelijke impact te maken zoals Ismaïla Coulibaly. En dan ook nog op zo’n jonge leeftijd en niet eens bij een traditionele topclub. Tal van fans, analisten en waarnemers zijn het er dan ook roerend over eens dat Coulibaly al snel de Jupiler Pro League zal overstijgen, en dat zijn toekomst ligt bij een Europese (top)club. Hoewel het eerder raadzaam is voor Coulibaly om zeker nog één of twee seizoenen te spelen bij Beerschot, want op zo’n jonge leeftijd is er altijd wel voldoende ruimte voor progressie, springen zijn individuele prestaties in het oog.

In Noorwegen blonk Coulibaly bijvoorbeeld uit door zijn verdedigende kwaliteiten, en ook bij Beerschot trekt hij die positieve lijn door. Hij is namelijk de op één na beste centrale middenvelder op het Belgisch grondgebied qua succesvolle defensieve acties. Per wedstrijd laat hij ongeveer elf van die geslaagde verrichtingen noteren. Op het offensief gebied is de Malinees iets minder aanwezig, maar met een slaagpercentage van 63 procent in de aanvallende duels moet hij slechts vier andere centrale middenvelders voor zich dulden. Daarnaast zijn Coulibaly’s parameters met betrekking tot zijn passes in voorwaartse richting en dribbelaccuraatheid van een hoog niveau.



Maar misschien nog wel de strafste statistiek van allemaal is de regelmatigheid waarmee Ismaïla Coulibaly doelpunten scoort. Als centrale middenvelder is hij bijvoorbeeld goed voor 0,49 goal per 90 minuten, wat bijna één doelpunt om de twee wedstrijden inhoudt. Daarmee troeft de tiener enkele gerenommeerde namen en positionele collega’s af zoals Adrien Trebel (Anderlecht, 0,41 goal per 90 minuten), Hans Vanaken (Club Brugge, 0,36 goal per 90 minuten), Niklas Dorsch (AA Gent, 0,30 goal per 90 minuten), Steve De Ridder (Sint-Truiden, 0,27 goal per 90 minuten) en Samuel Bastien (Standard, 0,27 goal per 90 minuten). Coulibaly is dus zowel op defensief, ondersteunend als offensief vlak een meerwaarde in de Jupiler Pro League.

DE NIEUWE REALITEIT

Een jonge, veelzijdige én doeltreffende centrale middenvelder die bulkt van het talent. Vincent Kompany kan de kwaliteiten van Ismaïla Coulibaly alleen maar bewonderen. Dergelijk profiel zou een immense meerwaarde zijn bij Anderlecht, maar daar moet Kompany het vooralsnog stellen met de wisselvallige – maar intrinsiek erg talentvolle – Albert Sambi Lokonga en de doorgaans tegenvallende Peter Zulj. Ook al kon Beerschot Coulibaly enkel maar binnenhalen via Sheffield United, het zal toch steken dat de ploeg van Sporting over heel wat minder kwaliteit beschikt dan de Antwerpse club. En vooral dan op het centrale middenveld. Een typische Anderlecht-middenvelder zoals het de paars-witte traditie betaamt, hij loopt niet rond in Brussel maar wel op ’t Kiel. Het is voor Sporting helaas de realiteit van de vandaag …

LEES OOK: Anderlecht bestolen in beker? Vitor Bruno haalt stevig uit

Zou Coulibaly Anderlecht naar een hoger niveau tillen?

Meest recent

Code oranje: Anderlecht wéét wat het moet doen

RSC Anderlecht verloor met 2-1 bij Beerschot en ligt uit de Beker van België. De eerste blamage ...

7
7
'La Liga davert: spetterende comeback Sergio Ramos'

Sergio Ramos is inmiddels alweer 40 jaar oud en zit ondertussen al maandenlang zonder club. Maar de ...

2
2
Alarm bij Anderlecht: Albert trekt vernietigende conclusie

Na een geslaagde zomer heerste heel wat positivisme rond het vernieuwde RSC Anderlecht. Enkele weken ...

77
77
De Mil loopt leeg na bekerfiasco: "Heb me aan hem geënerveerd"

AA Gent staat weer stevig met de voeten op de grond. De Buffalo's zagen hun ongeslagen status ...

56
56
Zelfs Courtois komt tussen: Güler zorgt voor 'schandaal' in zege Real

Real Madrid lijkt klaar voor een lastige week met duels tegen RB Leipzig en uiteraard FC Barcelona. ...

126
126
'Kopers loeren op Club Brugge: nieuwe eigenaar in aantocht'

Club Brugge won dinsdag met 3-4 bij Inter. Maar achter de schermen wacht een veel grotere wedstrijd. ...

288
288
Hosanna in Mechelen: sleutelmatch met rood omcirkeld

KV Mechelen heeft zich zondagmiddag geplaatst voor de 1/8ste finales van de Croky Cup. Malinwa werd ...

125
125
Anderlecht bestolen in beker? Vitor Bruno haalt stevig uit

RSC Anderlecht mag een derde bekerfinale op rij op zijn buik schrijven. De Brusselaars sneuvelden ...

683
683
'Tresoldi krijgt toptransfer: grootste kanshebber bekend'

In de Champions League krijgt Club Brugge deze week het bezoek van RC Lens. Voor Nicolo Tresoldi een ...

190
190
KRC Genk herboren: Thorup broedt op grote verrassing

Bij KRC Genk lijkt de trein stilaan weer vertrokken. Na de vlotte competitiezege tegen KV Kortrijk, ...

185
185
Penders krijgt kans: Martinez bevestigt afwezigheid

Mike Penders heeft zaterdagmiddag zijn debuut in de Premier League gemaakt. De Rode Duivel mocht bij ...

53
53
Bruno hint naar totale ommekeer: "Hij verdient meer kansen"

Bij Anderlecht zullen ze na de voorbije week met heel wat vraagtekens zitten. Ze blikken immers ...

201
201
Real stoomt na gelukkig VAR-moment naar vlotte zege

Real Madrid heeft zondag ervoor gezorgd dat het een week voor de Clasico de kloof met FC Barcelona ...

20
20
Lommel-coach haalt keihard uit naar spelers na blamage

Voor Lommel kwam er zondag alweer een einde aan het avontuur in de Croky Cup. De Limburgers kregen ...

29
29
Kranten geven 'onzichtbare' Anderlecht-pion forse buis

Voor Anderlecht is zondag meteen op zeer pijnlijke wijze een einde gekomen aan het avontuur in de ...

197
197
'UEFA op scherp: vrees voor rellen in Brugge'

Veel tijd om uit te blazen heeft Club Brugge niet. Na de bekerzege tegen Lokeren van zaterdag moet ...

350
350
Crisis bij Anderlecht? Vitor Bruno reageert duidelijk

Het is voor Anderlecht een rampzalige week geworden. Vorig weekend kroop het op Cercle nog door het ...

362
362
Loting Croky Cup: Club tegen Beveren, Beerschot ontvangt Genk

Zondag werden de laatste wedstrijden in de zestiende finales van de Croky Cup afgewerkt, met enkele ...

148
148
'Mourinho nu al onder vuur: Perez heeft opvolger al klaar'

Bij Real Madrid besloten ze in de zomer dat het zo niet verder kon na twee seizoenen zonder prijs. ...

134
134
Anderlecht in zak en as: "Er is veel frustratie"

Het is een gitzwarte week voor RSC Anderlecht. Paars-Wit, dat de afgelopen jaren drie keer de ...

561
561
STVV verlost zichzelf met bolwassing in Limburgse derby

Klaart de hemel stilaan weer op boven Stayen? De Kanaries kenden een donkere periode in de Jupiler ...

46
46
De Mil slaat mea culpa: "Ik moet erop afgerekend worden"

AA Gent ligt uit de Croky Cup. Een grote vernedering voor de leider uit de Jupiler Pro League. ...

193
193
Real Madrid maakt brandhout van droomcontract Courtois

Thibaut Courtois blijft bij Real Madrid, maar het contract is maar half het goede nieuws. De doelman ...

610
610
Anderlecht crasht in bekerdrama, Beerschot met grootse stunt

Wat een dramatische week voor Anderlecht! Na de ontsnapping op het veld van Cercle Brugge en de ...

217
217
Noa Lang pakt uit met miljoenenaankoop: één detail valt op

Noa Lang heeft nooit veel moeite gehad om de aandacht naar zich toe te trekken. De voormalige ...

213
213

Meer sportnieuws