Anderlecht-traditie vervalt in pijnlijke fantasie

376
Anderlecht-traditie vervalt in pijnlijke fantasie

Jarenlang pakte RSC Anderlecht uit met de beste spelers en de grootste vedetten, maar door de financiële realiteit op Neerpede is dat vandaag echter niet meer mogelijk. Sporting moet lijdzaam toezien hoe andere, ‘kleinere’, clubs beschikken over spelers met kwalitatiever materiaal. Zoals Ismaïla Coulibaly van Beerschot VA bijvoorbeeld.


UNITED WORLD

“We zagen al op de eerste training dat het gene gewone is.” Tom Pietermaat stak na de zege tegen Anderlecht zijn lof niet onder stoelen en banken over zijn ploegmaat Ismaïla Coulibaly. “Wat Isma doet op die leeftijd is uitzonderlijk.” De pas 19-jarige middenvelder loopt over van de kwaliteit en het is ongewoonlijk dat een speler met zo’n breed scala aan hoogwaardige capaciteiten op het Kiel rondloopt. ’t Is dan ook een klein wonder dat Coulibaly vandaag het mooie weer maakt in Antwerpen, want de Malinees stond in het tussenseizoen namelijk op de radar van meerdere Europese clubs, zoals Rangers FC en Galatasaray, maar ook op die van Club Brugge.



Zonder die coöperatie van Sheffield United was Coulibaly simpelweg onhaalbaar geweest voor Beerschot. Het rastalent werd door de Engelse club aangekocht maar hij wordt via het overkoepelende United World (waar ook het Arabische Al Hilal United Emirates deel van uitmaakt) voor drie seizoenen uitgeleend aan de Mannekes. Francis Vrancken, voorzitter en co-eigenaar van Beerschot, gaf dat in september op clubwebsite ook enigszins toe. “Deze transfer is het resultaat van onze samenwerking met Sheffield United. Als co-eigenaar van Beerschot en eigenaar van Sheffield United zoekt Prins Abdullah naar win-win situaties voor alle partijen.”

DURE VOGEL

The Blades tastten naar de normen van Beerschot diep in de geldbuidel om Coulibaly te overtuigen voor het United World-project. Thomas Berntsen, de sportief directeur van Sarpsborg, verklaarde aan de Noorse media dat de verkoop van Coulibaly een lucratieve zaak betekende voor de club, dat toen een financieel tekort van één miljoen euro met zich meezeulde. Berntsen liet zich destijds niet uit over de exacte transfersom van Coulibaly, maar verklaarde wel dat de middenvelder behoort tot de meest winstgevende deals uit de clubgeschiedenis. Naargelang de bron varieert die potentiële transfersom van 2 tot 2,5 miljoen euro, een bedrag dat Beerschot zelfstandig niet zou (kunnen) ophoesten voor een aanwinst.



De decision makers van Sheffield United leenden Ismaïla Coulibaly uit omdat het voor een 19-jarige enorm moeilijk is om in de Premier League meteen een impact te maken. Enkele jaren ervaring opdoen op een lager niveau was dus een logische en verstandige beslissing. Ook Couliblay zélf was overigens een voorstander om eerst veel speelminuten te vergaren op uitleenbasis alvorens zijn kans te wagen in de slopende Premier League. ’t Is een verstandige kerel voor zijn jonge leeftijd en dat blijkt ook bij Beerschot. Coulibaly stelt zich heel professioneel op en is hij een toonbeeld van mentaliteit, nederigheid en leergierigheid.

BEWONDERING VOOR ANDERLECHT EN KOMPANY

In Noorwegen was Ismaïla Coulibaly een grote blikvanger door zijn defensieve kwaliteiten in combinatie met een uitgesproken voetballend vermogen. In die optiek waren de vergelijkingen met de Noor Sander Berge nooit ver weg. Maar Coulibaly maakt in de Jupiler Pro League al op korte termijn zijn eigen naam. Zo waren zijn prestaties dit seizoen al meer dan degelijk, en tegen RSC Anderlecht zette Coulibaly zich in de nadrukkelijk spotlights bij het grote publiek. De 19-jarige overklaste het centrale middenvelder van Sporting, dat toen bestond uit Peter Zulj, Albert Sambi Lokonga en Percy Tau. Het trio van Anderlecht had geen antwoord op de Malinese topper in wording, die een onvermoeibare indruk gaf en zich onderscheidde door zijn loopvermogen, duelkracht en techniek. Dat Coulibaly ook nog eens kon scoren, was uiteraard mooi meegenomen.

Hoewel hij in het tussenseizoen in de belangstelling stond van Club Brugge, de West-Vlamingen praatten in die periode namelijk vaak met Coulibaly's makelaar, hij kende de rivalen van Anderlecht al van jongs af aan. “Voordat ik prof was, kende ik Anderlecht als de grootste club van België”, verklaarde Coulibaly zondag in de perszaal van Beerschot. “Vincent Kompany was iemand die ik alleen nog maar op televisie had gezien. Voor de match heb ik toch eens gekeken of ik hem niet zag in de dug-out.” Het leidt echter geen twijfel dat coach Kompany op het veld meerdere bewonderende blikken verstuurde richting Coulibaly, die op een indrukwekkende wijze imponeerde tegen een inspiratieloos Anderlecht.



De geweldige prestatie van Ismaïla Coulibaly stond in schril contrast met die van Peter Zulj en Albert Sambi Lokonga, waarbij vooral de Oostenrijker wederom de ondergrens haalde. Het zal Kompany toch wel steken dat een kleinere club zoals Beerschot VA, weliswaar met de hulp van Sheffield United, over meer kwaliteit beschikt dan zijn eigen ploeg. De Anderlecht-fans zullen op hun beurt alvast eens stiekem gefantaseerd hebben over Coulibaly in hun team in de plaats van Zulj. De Malinees bezit namelijk alle kwaliteiten om een absolute hit te worden in het Lotto Park, maar hij lijkt nu al geen realistische optie meer te zijn. Indien Coulibaly deze prestaties blijft doortrekken, dan is het zelfs geen zekerheid dat hij drie jaar zal rondlopen op Het Kiel, zoals oorspronkelijk contractueel werd vastgesteld met zijn moederclub Sheffield United.

IMPRESSIEVE ISMAÏLA

Zelden slaagde een nieuwkomer in het Belgisch voetbal erin om op zo’n korte periode dergelijke impact te maken zoals Ismaïla Coulibaly. En dan ook nog op zo’n jonge leeftijd en niet eens bij een traditionele topclub. Tal van fans, analisten en waarnemers zijn het er dan ook roerend over eens dat Coulibaly al snel de Jupiler Pro League zal overstijgen, en dat zijn toekomst ligt bij een Europese (top)club. Hoewel het eerder raadzaam is voor Coulibaly om zeker nog één of twee seizoenen te spelen bij Beerschot, want op zo’n jonge leeftijd is er altijd wel voldoende ruimte voor progressie, springen zijn individuele prestaties in het oog.

In Noorwegen blonk Coulibaly bijvoorbeeld uit door zijn verdedigende kwaliteiten, en ook bij Beerschot trekt hij die positieve lijn door. Hij is namelijk de op één na beste centrale middenvelder op het Belgisch grondgebied qua succesvolle defensieve acties. Per wedstrijd laat hij ongeveer elf van die geslaagde verrichtingen noteren. Op het offensief gebied is de Malinees iets minder aanwezig, maar met een slaagpercentage van 63 procent in de aanvallende duels moet hij slechts vier andere centrale middenvelders voor zich dulden. Daarnaast zijn Coulibaly’s parameters met betrekking tot zijn passes in voorwaartse richting en dribbelaccuraatheid van een hoog niveau.



Maar misschien nog wel de strafste statistiek van allemaal is de regelmatigheid waarmee Ismaïla Coulibaly doelpunten scoort. Als centrale middenvelder is hij bijvoorbeeld goed voor 0,49 goal per 90 minuten, wat bijna één doelpunt om de twee wedstrijden inhoudt. Daarmee troeft de tiener enkele gerenommeerde namen en positionele collega’s af zoals Adrien Trebel (Anderlecht, 0,41 goal per 90 minuten), Hans Vanaken (Club Brugge, 0,36 goal per 90 minuten), Niklas Dorsch (AA Gent, 0,30 goal per 90 minuten), Steve De Ridder (Sint-Truiden, 0,27 goal per 90 minuten) en Samuel Bastien (Standard, 0,27 goal per 90 minuten). Coulibaly is dus zowel op defensief, ondersteunend als offensief vlak een meerwaarde in de Jupiler Pro League.

DE NIEUWE REALITEIT

Een jonge, veelzijdige én doeltreffende centrale middenvelder die bulkt van het talent. Vincent Kompany kan de kwaliteiten van Ismaïla Coulibaly alleen maar bewonderen. Dergelijk profiel zou een immense meerwaarde zijn bij Anderlecht, maar daar moet Kompany het vooralsnog stellen met de wisselvallige – maar intrinsiek erg talentvolle – Albert Sambi Lokonga en de doorgaans tegenvallende Peter Zulj. Ook al kon Beerschot Coulibaly enkel maar binnenhalen via Sheffield United, het zal toch steken dat de ploeg van Sporting over heel wat minder kwaliteit beschikt dan de Antwerpse club. En vooral dan op het centrale middenveld. Een typische Anderlecht-middenvelder zoals het de paars-witte traditie betaamt, hij loopt niet rond in Brussel maar wel op ’t Kiel. Het is voor Sporting helaas de realiteit van de vandaag …

LEES OOK: Bruno blijft puzzelen: nieuw experiment in Brugge?

Zou Coulibaly Anderlecht naar een hoger niveau tillen?

Meest recent

'Club Brugge heeft groot transferplan met Seys'

Club Brugge kan nog maar beter wat genieten van Joaquin Seys, want de blonde linksachter is bezig ...

6
6
Euvrard haalt opgelucht adem en wil meer van Standard

Standard heeft de match gewonnen die ze moesten winnen. SK Beveren werd met 3-0 terug naar huis ...

7
7
Exit Bruno? De Mos snoeihard voor bestuur van Anderlecht

Vitor Bruno heeft na de toch wel zware kritiek van Marc Coucke en Kenneth Bornauw gereageerd op het ...

72
72
KV Mechelen is het goede voorbeeld in tijden van ‘crisis’

Anno 2026 moet het zwart of wit zijn, grijs verkoopt blijkbaar niet goed genoeg. Het woord crisis ...

21
21
De Meyer out, De Roeck in: STVV geeft aan waarom

Bij STVV maakten ze zich na de 0 op,15 duidelijk zorgen. Frédéric De Meyer werd ...

16
16
‘Oorlog bij Real Madrid: Courtois woest op één man’

Thibaut Courtois kon het in februari al niet verkroppen. Acht maanden later is diezelfde man zijn ...

61
61
Vanhaezebrouck helpt Bruno: drie wissels bij Anderlecht

RSC Anderlecht neemt het zondag op tegen Club Brugge. Vitor Bruno lijkt stilaan zijn basisploeg te ...

82
82
Thorup vol lof over 'rivaal': "Crazy wat zij doen"

De druk neemt toe bij KRC Genk. De grote ambitie is de top drie in de Jupiler Pro League, maar de ...

42
42
Opvallende keuze Van Bommel? Absoluut géén verrassing

Mark van Bommel verraste hier en daar toch wat met zijn selectie voor de Rode Duivels. Achteraan en ...

35
35
STVV droomt van stunt: "Het is mogelijk"

STVV pakte een punt tegen het Noorse SK Brann en heeft zo een zeer knappe zeven op negen in de ...

42
42
'Patro Eisden lonkt naar miljoenendeal'

Patro Eisden kan binnenkort een bijzonder mooie financiële zaak doen. De Limburgse club heeft ...

52
52
Bosz blikt nog eens terug: "Doet Club normaal nooit"

PSV miste veel te veel kansen tegen Club Brugge, dat wel redelijk efficiënt was. Peter Bosz ...

290
290
Sclessin brandt weer: Ayensa kruipt in ware heldenrol

Standard moest vanavond de crisis verjagen en heeft dat met verve gedaan. Vanaf minuut ...

54
54
'Galatasaray & co azen op parel van Union SG'

Een contract tot 2031, een groeiende marktwaarde en de belangstelling van enkele Turkse ...

46
46
'Tzolis moet opletten: Arsenal wil nieuwe ex-parel van Club'

Antonio Nusa staat opnieuw in de belangstelling van een Europese topclub. Arsenal heeft de Noorse ...

124
124
Sensatie in Limburg: Patro knipt BV-club de vleugels af

De kraker in de Challenger Pro League tussen Sporting Hasselt en Patro Eisden Maasmechelen heeft ...

84
84
Coosemans verrast: "Hij gaf een pakkende toespraak voor Salzburg"

Colin Coosemans moest een goede redding verrichten tegen RB Salzburg. De ervaren doelman van RSC ...

139
139
Bruno verklaart bankzitterstatuut van RSCA-speler

RSC Anderlecht speelde een goede partij tegen RB Salzburg en won overtuigend met 2-0. Coach Vitor ...

170
170
Van Gucht onthult wat Gert Verhulst écht van hem vindt

Ruben Van Gucht heeft er een bijzondere week opzitten. De presentator nam voor het eerst plaats aan ...

64
64
Duiventil Cercle Brugge: "Mijn verantwoordelijkheid"

Cercle Brugge heeft Pedro Caixinha officieel voorgesteld als nieuwe hoofdtrainer. De Portugese coach ...

73
73
Anderlecht krijgt twee opstekers voor clash met Club Brugge

RSC Anderlecht neemt het zondag in het Jan Breydelstadion op tegen Club Brugge. Weinigen geven de ...

368
368
'Forbs mag inpakken: Club Brugge heeft groot plan klaar'

Ivan Leko vroeg deze zomer om een extra rechter flankaanvaller, maar die kwam er nooit. Nu volgt ...

983
983
"Compleet gestoord"-Duchâtelet zorgt voor walging op TV

Een opvallend televisieoptreden van Roland Duchâtelet heeft voor heel wat ophef gezorgd. De ...

105
105
De Roeck voorgesteld bij STVV en geeft eerste doel prijs

STVV stelde namiddag Jonas De Roeck voor als opvolger van Frédéric De Meyer. De ...

30
30
Vertonghen loopt mee bij Beerschot: huwelijk in de maak?

Jan Vertonghen stopte als voetballer bij RSC Anderlecht. Nadien liep hij mee bij de Rode Duivels, ...

195
195

Meer sportnieuws