Anderlecht-traditie vervalt in pijnlijke fantasie

376
Anderlecht-traditie vervalt in pijnlijke fantasie

Jarenlang pakte RSC Anderlecht uit met de beste spelers en de grootste vedetten, maar door de financiële realiteit op Neerpede is dat vandaag echter niet meer mogelijk. Sporting moet lijdzaam toezien hoe andere, ‘kleinere’, clubs beschikken over spelers met kwalitatiever materiaal. Zoals Ismaïla Coulibaly van Beerschot VA bijvoorbeeld.


UNITED WORLD

“We zagen al op de eerste training dat het gene gewone is.” Tom Pietermaat stak na de zege tegen Anderlecht zijn lof niet onder stoelen en banken over zijn ploegmaat Ismaïla Coulibaly. “Wat Isma doet op die leeftijd is uitzonderlijk.” De pas 19-jarige middenvelder loopt over van de kwaliteit en het is ongewoonlijk dat een speler met zo’n breed scala aan hoogwaardige capaciteiten op het Kiel rondloopt. ’t Is dan ook een klein wonder dat Coulibaly vandaag het mooie weer maakt in Antwerpen, want de Malinees stond in het tussenseizoen namelijk op de radar van meerdere Europese clubs, zoals Rangers FC en Galatasaray, maar ook op die van Club Brugge.



Zonder die coöperatie van Sheffield United was Coulibaly simpelweg onhaalbaar geweest voor Beerschot. Het rastalent werd door de Engelse club aangekocht maar hij wordt via het overkoepelende United World (waar ook het Arabische Al Hilal United Emirates deel van uitmaakt) voor drie seizoenen uitgeleend aan de Mannekes. Francis Vrancken, voorzitter en co-eigenaar van Beerschot, gaf dat in september op clubwebsite ook enigszins toe. “Deze transfer is het resultaat van onze samenwerking met Sheffield United. Als co-eigenaar van Beerschot en eigenaar van Sheffield United zoekt Prins Abdullah naar win-win situaties voor alle partijen.”

DURE VOGEL

The Blades tastten naar de normen van Beerschot diep in de geldbuidel om Coulibaly te overtuigen voor het United World-project. Thomas Berntsen, de sportief directeur van Sarpsborg, verklaarde aan de Noorse media dat de verkoop van Coulibaly een lucratieve zaak betekende voor de club, dat toen een financieel tekort van één miljoen euro met zich meezeulde. Berntsen liet zich destijds niet uit over de exacte transfersom van Coulibaly, maar verklaarde wel dat de middenvelder behoort tot de meest winstgevende deals uit de clubgeschiedenis. Naargelang de bron varieert die potentiële transfersom van 2 tot 2,5 miljoen euro, een bedrag dat Beerschot zelfstandig niet zou (kunnen) ophoesten voor een aanwinst.



De decision makers van Sheffield United leenden Ismaïla Coulibaly uit omdat het voor een 19-jarige enorm moeilijk is om in de Premier League meteen een impact te maken. Enkele jaren ervaring opdoen op een lager niveau was dus een logische en verstandige beslissing. Ook Couliblay zélf was overigens een voorstander om eerst veel speelminuten te vergaren op uitleenbasis alvorens zijn kans te wagen in de slopende Premier League. ’t Is een verstandige kerel voor zijn jonge leeftijd en dat blijkt ook bij Beerschot. Coulibaly stelt zich heel professioneel op en is hij een toonbeeld van mentaliteit, nederigheid en leergierigheid.

BEWONDERING VOOR ANDERLECHT EN KOMPANY

In Noorwegen was Ismaïla Coulibaly een grote blikvanger door zijn defensieve kwaliteiten in combinatie met een uitgesproken voetballend vermogen. In die optiek waren de vergelijkingen met de Noor Sander Berge nooit ver weg. Maar Coulibaly maakt in de Jupiler Pro League al op korte termijn zijn eigen naam. Zo waren zijn prestaties dit seizoen al meer dan degelijk, en tegen RSC Anderlecht zette Coulibaly zich in de nadrukkelijk spotlights bij het grote publiek. De 19-jarige overklaste het centrale middenvelder van Sporting, dat toen bestond uit Peter Zulj, Albert Sambi Lokonga en Percy Tau. Het trio van Anderlecht had geen antwoord op de Malinese topper in wording, die een onvermoeibare indruk gaf en zich onderscheidde door zijn loopvermogen, duelkracht en techniek. Dat Coulibaly ook nog eens kon scoren, was uiteraard mooi meegenomen.

Hoewel hij in het tussenseizoen in de belangstelling stond van Club Brugge, de West-Vlamingen praatten in die periode namelijk vaak met Coulibaly's makelaar, hij kende de rivalen van Anderlecht al van jongs af aan. “Voordat ik prof was, kende ik Anderlecht als de grootste club van België”, verklaarde Coulibaly zondag in de perszaal van Beerschot. “Vincent Kompany was iemand die ik alleen nog maar op televisie had gezien. Voor de match heb ik toch eens gekeken of ik hem niet zag in de dug-out.” Het leidt echter geen twijfel dat coach Kompany op het veld meerdere bewonderende blikken verstuurde richting Coulibaly, die op een indrukwekkende wijze imponeerde tegen een inspiratieloos Anderlecht.



De geweldige prestatie van Ismaïla Coulibaly stond in schril contrast met die van Peter Zulj en Albert Sambi Lokonga, waarbij vooral de Oostenrijker wederom de ondergrens haalde. Het zal Kompany toch wel steken dat een kleinere club zoals Beerschot VA, weliswaar met de hulp van Sheffield United, over meer kwaliteit beschikt dan zijn eigen ploeg. De Anderlecht-fans zullen op hun beurt alvast eens stiekem gefantaseerd hebben over Coulibaly in hun team in de plaats van Zulj. De Malinees bezit namelijk alle kwaliteiten om een absolute hit te worden in het Lotto Park, maar hij lijkt nu al geen realistische optie meer te zijn. Indien Coulibaly deze prestaties blijft doortrekken, dan is het zelfs geen zekerheid dat hij drie jaar zal rondlopen op Het Kiel, zoals oorspronkelijk contractueel werd vastgesteld met zijn moederclub Sheffield United.

IMPRESSIEVE ISMAÏLA

Zelden slaagde een nieuwkomer in het Belgisch voetbal erin om op zo’n korte periode dergelijke impact te maken zoals Ismaïla Coulibaly. En dan ook nog op zo’n jonge leeftijd en niet eens bij een traditionele topclub. Tal van fans, analisten en waarnemers zijn het er dan ook roerend over eens dat Coulibaly al snel de Jupiler Pro League zal overstijgen, en dat zijn toekomst ligt bij een Europese (top)club. Hoewel het eerder raadzaam is voor Coulibaly om zeker nog één of twee seizoenen te spelen bij Beerschot, want op zo’n jonge leeftijd is er altijd wel voldoende ruimte voor progressie, springen zijn individuele prestaties in het oog.

In Noorwegen blonk Coulibaly bijvoorbeeld uit door zijn verdedigende kwaliteiten, en ook bij Beerschot trekt hij die positieve lijn door. Hij is namelijk de op één na beste centrale middenvelder op het Belgisch grondgebied qua succesvolle defensieve acties. Per wedstrijd laat hij ongeveer elf van die geslaagde verrichtingen noteren. Op het offensief gebied is de Malinees iets minder aanwezig, maar met een slaagpercentage van 63 procent in de aanvallende duels moet hij slechts vier andere centrale middenvelders voor zich dulden. Daarnaast zijn Coulibaly’s parameters met betrekking tot zijn passes in voorwaartse richting en dribbelaccuraatheid van een hoog niveau.



Maar misschien nog wel de strafste statistiek van allemaal is de regelmatigheid waarmee Ismaïla Coulibaly doelpunten scoort. Als centrale middenvelder is hij bijvoorbeeld goed voor 0,49 goal per 90 minuten, wat bijna één doelpunt om de twee wedstrijden inhoudt. Daarmee troeft de tiener enkele gerenommeerde namen en positionele collega’s af zoals Adrien Trebel (Anderlecht, 0,41 goal per 90 minuten), Hans Vanaken (Club Brugge, 0,36 goal per 90 minuten), Niklas Dorsch (AA Gent, 0,30 goal per 90 minuten), Steve De Ridder (Sint-Truiden, 0,27 goal per 90 minuten) en Samuel Bastien (Standard, 0,27 goal per 90 minuten). Coulibaly is dus zowel op defensief, ondersteunend als offensief vlak een meerwaarde in de Jupiler Pro League.

DE NIEUWE REALITEIT

Een jonge, veelzijdige én doeltreffende centrale middenvelder die bulkt van het talent. Vincent Kompany kan de kwaliteiten van Ismaïla Coulibaly alleen maar bewonderen. Dergelijk profiel zou een immense meerwaarde zijn bij Anderlecht, maar daar moet Kompany het vooralsnog stellen met de wisselvallige – maar intrinsiek erg talentvolle – Albert Sambi Lokonga en de doorgaans tegenvallende Peter Zulj. Ook al kon Beerschot Coulibaly enkel maar binnenhalen via Sheffield United, het zal toch steken dat de ploeg van Sporting over heel wat minder kwaliteit beschikt dan de Antwerpse club. En vooral dan op het centrale middenveld. Een typische Anderlecht-middenvelder zoals het de paars-witte traditie betaamt, hij loopt niet rond in Brussel maar wel op ’t Kiel. Het is voor Sporting helaas de realiteit van de vandaag …

LEES OOK: Enorm probleem voor promotiedroom Beerschot? "Dat mis ik"

🚀

Zou Coulibaly Anderlecht naar een hoger niveau tillen?

Meest recent

Speler geraakte niet weg bij Bayern, Kompany velt oordeel

Wie stopt Bayern dit seizoen in de Bundesliga? We vermoeden weer niemand. Vincent Kompany neemt het ...

22
22
De Meyer zet spelers op hun plaats, feest bij Beveren

SK Beveren won verdiend met 2-0 van STVV. De Kanaries merkten ook dat de Waaslanders thuis een heel ...

53
53
Arsenal en Real Madrid gunnen hun fans een goed weekend

Arsenal en Real Madrid kwamen vanavond aan de bak in de Premier League en La Liga. Konden de twee ...

20
20
Sterk Union SG met vijfklapper, drama voor OHL

Twee matchen om 20u45 in de Jupiler Pro League. Union SG hoopte zijn goede start verder te zetten ...

106
106
Met een trotse Van Himst: "Maakt het extra mooi"

KVC Westerlo won knap met 4-2 van Standard. De Kemphanen boeken zo een knappe zes op zes en het is ...

57
57
Sibierski geeft zijn doel én filosofie prijs bij Anderlecht

Bij RSC Anderlecht heeft Antoine Sibierski voor een enorme koerswijziging gezorgd. De sportieve baas ...

143
143
Coach Brighton lyrisch over 'nieuwe De Cuyper'

Maxim De Cuyper trok een jaar geleden voor 20 miljoen euro van Club Brugge naar Brighton & Hove ...

126
126
Vermeeren over vertrek bij Antwerp: "Als men dat zou weten..."

Arthur Vermeerden keerde terug naar Royal Antwerp FC. De middenvelder kende geen geslaagde avonturen ...

187
187
Groot feest bij Westerlo: Standard gaat onderuit

Om 18u15 stond er een interessant duel op het programma met KVC Westerlo tegen Standard. Het werd ...

56
56
Weergaloze Moreira dé grote man bij AC Milan

In de Serie A en Premier League begonnen er vroeg op de avond ook twee matchen. Tottenham ging tegen ...

49
49
‘Club Brugge-topaankopen keren zich tegen Leko’

Club Brugge investeerde deze zomer ruim vijftig miljoen euro in een nieuwe ploeg. Toch botsen enkele ...

362
362
Exit bij KRC Genk: "Ik zocht een oplossing"

Bij OH Leuven moet het dringend beter. De ploeg van Timmy Simons pakte nog geen enkel punt en ze ...

30
30
Cercle Brugge onder druk: Friis ziet één groot probleem

Cercle Brugge is niet goed begonnen aan het seizoen. Met een twee op vijftien is het rapport ...

78
78
Geen revelatie: OH Leuven staat voor cruciaal seizoen

De afgelopen jaren moesten we toch even de wenkbrauwen fronsen bij bepaalde uitspraken. Zo werd OH ...

49
49
Vanaken wel of niet? Leko maakt selectie bekend

Hans Vanaken viel tegen Aston Villa uit met een lichte blessure. Er was veel twijfel of de Rode ...

156
156
Wilmots met kennersoog? Gouden zaak voor Standard

Bepaalde media durfden al eens neerbuigend te doen over Marc Wilmots, maar hij levert geen onaardig ...

68
68
Pandoering voor RSCA Futures, Sporting Hasselt viert

Om 16u stonden er twee matchen in de Challenger Pro League op het programma. RSCA Futures nam het op ...

83
83
Chelsea en Liverpool overtuigen weer niet in Premier League

Drukke namiddag in de Premier League. Om 16u vatten er maar liefst vijf partijen aan. Het was vooral ...

26
26
SK Beveren maakt sterke thuisreputatie weer waar tegen STVV

In de Jupiler Pro League begonnen SK Beveren en STVV om 16u op de Freethiel aan hun onderlinge ...

82
82
De Cat baalt enorm, Dortmund wint vlot

In de Bundesliga stonden er om 15u30 ook heel wat matchen op het programma. Borussia Dortmund kwam ...

87
87
Standard mag weer dromen: "Er is veel meer kwaliteit"

Standard is met een 11 op 15 zeer goed begonnen aan het seizoen. De Rouches spelen dit weekend op ...

62
62
Luis Vazquez (ex-RSCA) gaat viraal met 'misser van het jaar'

Luis Vazquez verliet RSC Anderlecht een aantal maanden geleden voor Birmingham City. De Argentijnse ...

180
180
Boskampt stelt vast: "Dat begint zich te wreken bij Club"

Club Brugge begon correct aan het seizoen, maar het is duidelijk dat het allemaal nog veel beter ...

348
348
Vanderbiest na 2 op 18: "Het is hier altijd iets, hé"

KV Mechelen verloor met 0-1 van RSC Anderlecht. De Maneblussers waren verdienstelijk, maar ook niet ...

122
122
Dé titelkandidaat in België? "Zij staan verder dan Club Brugge"

Union SG is inzake resultaten zeer goed begonnen aan het seizoen. Ze boekten een 13 op 15. Vanavond ...

370
370

Meer sportnieuws