Zorgwekkend: Haaland rolt 5 Club-spitsen eigenhandig op

341 stemmen
Zorgwekkend: Haaland rolt 5 Club-spitsen eigenhandig op

Wat zal Philippe Clement dinsdagavond vol bewondering gekeken hebben naar Erling Haaland. De Noorse topspits scoorde wederom twee keer tegen Club Brugge, terwijl de huidige Belgische landskampioen al jaren kampt met een inefficiëntie bij haar centrumspitsen. Haaland is dit seizoen zelfs even efficiënt als de vijf centrumspitsen van Club Brugge samen.

VIER KEER SCOREN TEGEN CLUB

Waren het er nu drie of vier? Na de 5-2 zege van Borussia Dortmund dolde coach Lucien Favre uitgebreid met Erling Haaland, die zaterdag tegen Herta BSC net vier doelpunten in het mandje had gelegd. In het Olympiastadion zag zijn rechtstreekse tegenstander Dedryck Boyata letterlijk sterren tegenover de Noorse stormram die op pas 20-jarige leeftijd al één van de beste spitsen ter wereld is. Het opwarmertje tegen Herta BSC was er dus ééntje die wel kon tellen: de onemanshow van Erling Haaland bezorgde de Berlijnse defensie ware nachtmerries. Het was dus zo klaar als een klontje dat Club Brugge dinsdag een Haaland in bloedvorm zou treffen. “Het is een perfect jaar voor mij”, verklaarde de matchwinnaar tegenover het Duitse ZDF. “Ik zal alles geven en niet stoppen.” Het is Erling Braut Haaland ten voeten uit. Want ook al scoorde hij net nog vier doelpunten, de goalgetter blijft hongerig en gefocust op z'n volgende treffers.

En die lieten niet lang op zich wachten. Dinsdag scoorde hij in minuut 18 en 60 zijn zesde doelpunt in de recente groepsfase van de Champions League. Tegen élke Europese tegenstander liet hij dit seizoen al de netten trillen, waaronder vier stuks tegen Club Brugge. Dinsdagavond had hij daar weliswaar niet veel moeite voor nodig, dankzij de uitgedeelde Brugse cadeaus, maar de moeilijkheidsgraad van de doelpunten is niet erg van tel voor Haaland. Zolang ze maar tegen de netten hangen. Zo'n geilheid voor het doel zal Philippe Clement toch enigszins jaloers maken. Zijn huidige centrumaanvallers kunnen enkel maar dromen van de cijfers en statistieken van de Noorse goalgetter. Een centrumspits die vanuit het niets een doelpunt kan maken en zijn ploeg daarmee door een moeilijk moment kan loodsen: dat profiel is meer dan welkom in Jan Breydel.



“Voorin zijn we zelf nog niet op het niveau van Haaland”, gaf Philippe Clement vorig weekend nog toe na de zuinige 1-0 overwinning tegen KV Kortrijk. “We zullen hard verder werken met de jongens die er zijn. Anderzijds: we staan op de eerste plaats en hebben we het tweede grootste aantal goals gescoord. Dus zo slecht is het ook niet. Maar het moet sowieso erg leuk zijn om een Haaland in jouw ploeg te hebben. Of een Lukaku. Als je dan voor een goede organisatie daarrond zorgt, dan ben je al heel ver.” Gewoon nog maar de luxe van een scorende spits – zonder nog maar te spreken over de andere specifieke kwaliteiten van Haaland – zou alvast veel problemen kunnen oplossen in Brugge, maar de kloof met een Europese reus zoals Borussia Dortmund zal daarmee zeker niet gedicht worden.

OPVOLGER VAN GÖTZE

Hoewel hij pas sinds juli geen tiener meer is, presteert Erling Haaland momenteel als een doorgewinterde spits van absolute topklasse. Zijn jeugdige leeftijd werd zaterdag voor de match tegen Herta BSC nog eens benadrukt want toen ontving hij namelijk de Golden Boy Award, een trofee voor het beste voetbaltalent onder 21 jaar. Het was reeds de tweede keer dat een speler van Borussia Dortmund die eer te beurt viel, Mario Götze (nu PSV Eindhoven) kreeg negen jaar eerder de betreffende trofee in ontvangst. Haaland treedt daarmee in de voetsporen van onder andere Raheem Sterling, Paul Pogba, Sergio Aguëro, Lionel Messi en Kylian Mbappé.



Zijn statistieken en cijfers zijn dan ook overweldigend, Haaland trof dit seizoen bij Dortmund al zeventien keer raak in amper dertien wedstrijden, maar ook zijn manier van spelen en présence zijn erg uitzonderlijk voor een speler van zijn leeftijd. Een type-Romelu Lukaku, maar nog beter, zo wordt Haaland weleens omschreven. Terwijl de 27-jarige Rode Duivel zich bij Internazionale bevindt in de beste vorm van z'n leven, haalt de zeven jaar jongere Haaland reeds dat onwaarschijnlijke niveau. En dan hebben we het niet alleen over de vele doelpunten die hij scoort, maar ook over z'n snelheid, fysiek, duelkracht, werkkracht, diepgang en voetballend vermogen. Kortom, een complete en moderne superspits.

GOUDEN BAL?

Erling Haaland wordt mondiaal geroemd door zijn vele doelpunten, 33 stuks in 31 wedstrijden voor Borussia Dortmund telt hij er in totaliteit al, maar aan de basis ligt een onwaarschijnlijke efficiëntie. Zo'n 43 procent van zijn doelpogingen resulteren in een effectief doelpunt, waarmee hij na Jamie Vardy (Leicester City) de tweede efficiëntste centrumspits is uit de vijf grootste Europese competities. Dit seizoen scoort Haaland bovendien aan een ongelofelijk tempo met 1,53 doelpunt per negentig minuten. Dat gemiddelde wordt overigens overstegen door Zlatan Ibrahimovic (AC Milan, 1,6 goal per negentig minuten) en Robert Lewandowski (Bayern München, 1,71 goal per negentig minuten). Maar anderzijds zijn Zlatan en Lewandowski wél flink wat minder efficiënt dan Haaland met een efficiëntie van respectievelijk 29 procent en 34 procent. Alles in acht genomen is de Noorse stormram wel duidelijk de doeltreffendste spits van de vijf grootste Europese competities. Is de winnaar van de volgende Gouden Bal al gekend?

Efficiëntie en doelpuntgemiddelde
Erling Haaland 43% – 1,53 per 90'
Jamie Vardy 50% – 1,05 per 90'
Zlatan Ibrahimovic 29% – 1,6 per 90'
Robert Lewandowski 34% – 1,71 per 90'

5 BRUGSE SPITSEN VS. HAALAND

Erling Haaland legt dus een indrukwekkende efficiëntie aan de dag, en op het niveau van de Duitse Bundesliga is dat allerminst een sinecure. Club Brugge kan enkel maar dromen van een spits met dergelijke efficiëntie, zelfs nog maar op het bescheiden niveau van de Jupiler Pro League. Het Brugse vijftal Youssouph Badji, Michael Krmencik, David Okereke, Emmanuel Dennis en Siebe Schrijvers vindt wederom erg moeilijk de weg naar het doel en bovendien presteren ze niet meteen efficiënt in de box.

In de Belgische competitie is Badji is nog de zuiverste Brugse afwerker, de Senegalees zet namelijk 16 procent van zijn doelkansen om in een doelpunt. Daarna volgen Krmencik (15 procent) en David Okereke (12,5 procent). Schrijvers en Dennis scoorden dit seizoen nog een enkel doelpunt in de Jupiler Pro League, nochtans waagden zij zich dit seizoen gezamenlijk al aan 22 doelpogingen. Als we de efficiëntie van de vijf Brugse centrumaanvallers optellen, dan raken we aan een 43,5 procent. En da's maar een half procentje meer dan de efficiëntie van Erling Haaland op z'n eentje.



Dinsdagavond verzilverde Haaland twee doelpunten waarbij hij echter wel zeven doelpogingen voor nodig had. Naar de hoogstaande normen van de spits is dat echter een matig efficiëntie-gemiddelde van ‘slechts’ 28,5 procent, maar da’s tegelijkertijd nog een pak hoger dan het seizoensgemiddelde van alle huidige Club Brugge-spitsen. Hoewel de cijfers van Erling Haaland uitzonderlijk en zeldzaam zijn, is het duidelijk dat de efficiëntie van de Club-aanvallers meer dan ondermaats en zelfs zorgwekkend is. Zelfs ‘maar’ op het niveau van de Jupiler Pro League.

LEES OOK: 'Dortmund legt nieuw plan voor Karetsas op tafel'

Zou Club Brugge beter presteren met een scorende spits?

Meest recent

Simons stuurt boodschap naar mogelijke vertrekkers OHL

We zijn amper twee weken verwijderd van de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League. De ...

5
5
'Dortmund legt nieuw plan voor Karetsas op tafel'

Het is voor KRC Genk niet de makkelijkste zomermercato. De Limburgers zien vooral aan uitgaande ...

65
65
'Here we go: Real heeft topaanwinst van 100 miljoen beet'

Real Madrid haalt deze zomer fors uit op de transfermarkt, want na een tegenvallend seizoen wil het ...

64
64
'Anderlecht en Club Brugge grijpen naast target'

RSC Anderlecht en Club Brugge zijn op zoek naar versterking. Beide teams zijn voorlopig verzwakt uit ...

157
157
Club Brugge zorgt voor magisch moment bij supporters

Club Brugge begint met grote ambities aan het nieuwe seizoen. Na de landstitel van vorig jaar is de ...

206
206
Lommel SK is absolute sterkhouder kwijt aan AZ

Lommel SK heeft dingend nood aan versterking, maar de promovendus heeft nog een smaakmaker verloren. ...

33
33
‘Anderlecht op z’n kop: sterkhouder out, toptransfer in’

Bij Anderlecht komt de transfercarrousel plots op gang. Een sterkhouder kan het Lotto Park verlaten ...

442
442
'STVV beslist over terugkeer Bertaccini'

Bij STVV kende Adriano Bertaccini een geweldige periode. Hij versierde een toptransfer naar RSC ...

452
452
Jbari zet Club Brugge onder druk: tijd dringt

Club Brugge lijkt tot op heden toch wel stevig verzwakt te zijn. Het bestuur moet nog aan de bak. ...

517
517
'Anderlecht wil uitpakken met absolute toptransfer'

Dat RSC Anderlecht nog héél wat versterking nodig heeft, dat is duidelijk. Antoine ...

370
370
'Arsenal stuift door: Premier League-bom vlak na Tzolis'

Arsenal FC won afgelopen seizoen de Engelse titel en haalde de finale van de Champions League. Om ...

71
71
Drama treft Ordoñez: gedroomde transfer in acuut gevaar

Na de recordverkoop van Christos Tzolis aan Arsenal FC, is het bij Club Brugge ook de bedoeling om ...

350
350
Ex van Karl Vannieuwkerke komt met straffe bekentenis

Jarenlang bleef het stil na de pijnlijke breuk met Karl Vannieuwkerke, maar nu opent Caroline ...

70
70
Peeters in de wolken: Beveren strikt Arsenal-product

SK Beveren kroonde zich op fenomenale wijze tot kampioen in de Challenger Pro League en mag komend ...

102
102
Club plant miljoenenaankoop: toptarget zet deur wagenwijd open

Club Brugge is nog lang niet klaar op de transfermarkt. De Belgische landskampioen mikt onder meer ...

491
491
Openda heeft nieuwe club beet: transferdetails bekend

Juventus won zaterdagavond met 0-1 in de oefenpot op Standard. Loïs Openda was aanwezig in het ...

68
68
'Transferstunt na overname: Antwerp wil 75-voudig international'

Nu de veelbesproken overname eindelijk in kannen en kruiken is, kan de sportieve leiding van Antwerp ...

469
469
'Sibierski klopt op tafel: Anderlecht-tweetal móét blijven'

Hoewel de Europese campagne al begonnen is, is RSC Anderlecht lang niet klaar op de transfermarkt. ...

571
571
Ruben Van Gucht zorgt voor grote onrust in Frankrijk

De lof voor Ruben Van Gucht en zijn nieuwe wielerprogramma blijft binnenstromen, maar achter de ...

86
86
Nu al Waalse kritiek op Van Bommel: "Altijd dat gezeik"

Mark van Bommel zal de Rode Duivels naar succes moeten leiden op het EK 2028. Maar de keuze van de ...

283
283
Club brengt geldkanon in stelling: miljoenen voor twéé kleppers

Club Brugge is nog lang niet klaar met zijn werk in de zomerse transferwindow. Op zeker twee ...

1559
1559
'Real Madrid helemaal los: bod van ruim 100 miljoen'

Real Madrid haalde inmiddels al een vijftal versterkingen in huis, maar is nog lang niet klaar op de ...

145
145
Standard wint burenduel, jonkie scoort voor Antwerp

Binnen een tweetal weken gaat het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League van start. De ...

232
232
Versterking Thorup: nog víér aanwinsten nodig bij Genk

Met recordaankoop Rafiu Durosinmi heeft KRC Genk zijn nieuwe speerpunt beet. Eerder haalden de ...

793
793
Harde keuzes Van Bommel: nieuwe kapitein bij Duivels?

Mark van Bommel gaat pas vanaf 15 augustus officieel aan de slag als Belgisch bondscoach. Maar de ...

1358
1358

Meer sportnieuws