Zorgwekkend: Haaland rolt 5 Club-spitsen eigenhandig op

341
Zorgwekkend: Haaland rolt 5 Club-spitsen eigenhandig op

Wat zal Philippe Clement dinsdagavond vol bewondering gekeken hebben naar Erling Haaland. De Noorse topspits scoorde wederom twee keer tegen Club Brugge, terwijl de huidige Belgische landskampioen al jaren kampt met een inefficiëntie bij haar centrumspitsen. Haaland is dit seizoen zelfs even efficiënt als de vijf centrumspitsen van Club Brugge samen.

VIER KEER SCOREN TEGEN CLUB

Waren het er nu drie of vier? Na de 5-2 zege van Borussia Dortmund dolde coach Lucien Favre uitgebreid met Erling Haaland, die zaterdag tegen Herta BSC net vier doelpunten in het mandje had gelegd. In het Olympiastadion zag zijn rechtstreekse tegenstander Dedryck Boyata letterlijk sterren tegenover de Noorse stormram die op pas 20-jarige leeftijd al één van de beste spitsen ter wereld is. Het opwarmertje tegen Herta BSC was er dus ééntje die wel kon tellen: de onemanshow van Erling Haaland bezorgde de Berlijnse defensie ware nachtmerries. Het was dus zo klaar als een klontje dat Club Brugge dinsdag een Haaland in bloedvorm zou treffen. “Het is een perfect jaar voor mij”, verklaarde de matchwinnaar tegenover het Duitse ZDF. “Ik zal alles geven en niet stoppen.” Het is Erling Braut Haaland ten voeten uit. Want ook al scoorde hij net nog vier doelpunten, de goalgetter blijft hongerig en gefocust op z'n volgende treffers.

En die lieten niet lang op zich wachten. Dinsdag scoorde hij in minuut 18 en 60 zijn zesde doelpunt in de recente groepsfase van de Champions League. Tegen élke Europese tegenstander liet hij dit seizoen al de netten trillen, waaronder vier stuks tegen Club Brugge. Dinsdagavond had hij daar weliswaar niet veel moeite voor nodig, dankzij de uitgedeelde Brugse cadeaus, maar de moeilijkheidsgraad van de doelpunten is niet erg van tel voor Haaland. Zolang ze maar tegen de netten hangen. Zo'n geilheid voor het doel zal Philippe Clement toch enigszins jaloers maken. Zijn huidige centrumaanvallers kunnen enkel maar dromen van de cijfers en statistieken van de Noorse goalgetter. Een centrumspits die vanuit het niets een doelpunt kan maken en zijn ploeg daarmee door een moeilijk moment kan loodsen: dat profiel is meer dan welkom in Jan Breydel.



“Voorin zijn we zelf nog niet op het niveau van Haaland”, gaf Philippe Clement vorig weekend nog toe na de zuinige 1-0 overwinning tegen KV Kortrijk. “We zullen hard verder werken met de jongens die er zijn. Anderzijds: we staan op de eerste plaats en hebben we het tweede grootste aantal goals gescoord. Dus zo slecht is het ook niet. Maar het moet sowieso erg leuk zijn om een Haaland in jouw ploeg te hebben. Of een Lukaku. Als je dan voor een goede organisatie daarrond zorgt, dan ben je al heel ver.” Gewoon nog maar de luxe van een scorende spits – zonder nog maar te spreken over de andere specifieke kwaliteiten van Haaland – zou alvast veel problemen kunnen oplossen in Brugge, maar de kloof met een Europese reus zoals Borussia Dortmund zal daarmee zeker niet gedicht worden.

OPVOLGER VAN GÖTZE

Hoewel hij pas sinds juli geen tiener meer is, presteert Erling Haaland momenteel als een doorgewinterde spits van absolute topklasse. Zijn jeugdige leeftijd werd zaterdag voor de match tegen Herta BSC nog eens benadrukt want toen ontving hij namelijk de Golden Boy Award, een trofee voor het beste voetbaltalent onder 21 jaar. Het was reeds de tweede keer dat een speler van Borussia Dortmund die eer te beurt viel, Mario Götze (nu PSV Eindhoven) kreeg negen jaar eerder de betreffende trofee in ontvangst. Haaland treedt daarmee in de voetsporen van onder andere Raheem Sterling, Paul Pogba, Sergio Aguëro, Lionel Messi en Kylian Mbappé.



Zijn statistieken en cijfers zijn dan ook overweldigend, Haaland trof dit seizoen bij Dortmund al zeventien keer raak in amper dertien wedstrijden, maar ook zijn manier van spelen en présence zijn erg uitzonderlijk voor een speler van zijn leeftijd. Een type-Romelu Lukaku, maar nog beter, zo wordt Haaland weleens omschreven. Terwijl de 27-jarige Rode Duivel zich bij Internazionale bevindt in de beste vorm van z'n leven, haalt de zeven jaar jongere Haaland reeds dat onwaarschijnlijke niveau. En dan hebben we het niet alleen over de vele doelpunten die hij scoort, maar ook over z'n snelheid, fysiek, duelkracht, werkkracht, diepgang en voetballend vermogen. Kortom, een complete en moderne superspits.

GOUDEN BAL?

Erling Haaland wordt mondiaal geroemd door zijn vele doelpunten, 33 stuks in 31 wedstrijden voor Borussia Dortmund telt hij er in totaliteit al, maar aan de basis ligt een onwaarschijnlijke efficiëntie. Zo'n 43 procent van zijn doelpogingen resulteren in een effectief doelpunt, waarmee hij na Jamie Vardy (Leicester City) de tweede efficiëntste centrumspits is uit de vijf grootste Europese competities. Dit seizoen scoort Haaland bovendien aan een ongelofelijk tempo met 1,53 doelpunt per negentig minuten. Dat gemiddelde wordt overigens overstegen door Zlatan Ibrahimovic (AC Milan, 1,6 goal per negentig minuten) en Robert Lewandowski (Bayern München, 1,71 goal per negentig minuten). Maar anderzijds zijn Zlatan en Lewandowski wél flink wat minder efficiënt dan Haaland met een efficiëntie van respectievelijk 29 procent en 34 procent. Alles in acht genomen is de Noorse stormram wel duidelijk de doeltreffendste spits van de vijf grootste Europese competities. Is de winnaar van de volgende Gouden Bal al gekend?

Efficiëntie en doelpuntgemiddelde
Erling Haaland 43% – 1,53 per 90'
Jamie Vardy 50% – 1,05 per 90'
Zlatan Ibrahimovic 29% – 1,6 per 90'
Robert Lewandowski 34% – 1,71 per 90'

5 BRUGSE SPITSEN VS. HAALAND

Erling Haaland legt dus een indrukwekkende efficiëntie aan de dag, en op het niveau van de Duitse Bundesliga is dat allerminst een sinecure. Club Brugge kan enkel maar dromen van een spits met dergelijke efficiëntie, zelfs nog maar op het bescheiden niveau van de Jupiler Pro League. Het Brugse vijftal Youssouph Badji, Michael Krmencik, David Okereke, Emmanuel Dennis en Siebe Schrijvers vindt wederom erg moeilijk de weg naar het doel en bovendien presteren ze niet meteen efficiënt in de box.

In de Belgische competitie is Badji is nog de zuiverste Brugse afwerker, de Senegalees zet namelijk 16 procent van zijn doelkansen om in een doelpunt. Daarna volgen Krmencik (15 procent) en David Okereke (12,5 procent). Schrijvers en Dennis scoorden dit seizoen nog een enkel doelpunt in de Jupiler Pro League, nochtans waagden zij zich dit seizoen gezamenlijk al aan 22 doelpogingen. Als we de efficiëntie van de vijf Brugse centrumaanvallers optellen, dan raken we aan een 43,5 procent. En da's maar een half procentje meer dan de efficiëntie van Erling Haaland op z'n eentje.



Dinsdagavond verzilverde Haaland twee doelpunten waarbij hij echter wel zeven doelpogingen voor nodig had. Naar de hoogstaande normen van de spits is dat echter een matig efficiëntie-gemiddelde van ‘slechts’ 28,5 procent, maar da’s tegelijkertijd nog een pak hoger dan het seizoensgemiddelde van alle huidige Club Brugge-spitsen. Hoewel de cijfers van Erling Haaland uitzonderlijk en zeldzaam zijn, is het duidelijk dat de efficiëntie van de Club-aanvallers meer dan ondermaats en zelfs zorgwekkend is. Zelfs ‘maar’ op het niveau van de Jupiler Pro League.

LEES OOK: Onrust over Karetsas: "Dit is echt een domper"

Zou Club Brugge beter presteren met een scorende spits?

Meest recent

Van Bommel meteen onder vuur: "Eerste missie gefaald"

De Rode Duivels beginnen weldra aan hun volgende campagne in de Nations League. Met Frankrijk, ...

50
50
AA Gent droomt van Rode Duivel: "Van Bommel vroeg al"

Voor AA Gent kon het seizoen niet beter beginnen. Het overleefde in de Conference League drie ...

36
36
‘De Bruyne klaar met Allegri? Napoli-breuk dreigt’

Kevin De Bruyne begon de eerste drie competitiewedstrijden van Napoli op de bank. Tegen Arsenal ...

39
39
Pocognoli kiest voor oude bekende van Duivels bij Schotland

Sébastien Pocognoli moest na zijn ontslag bij AS Monaco niet snel zoeken naar een nieuwe ...

21
21
Courtois nog terug Duivel? Pfaff heeft verrassende mening

Volgende week maakt Mark van Bommel zijn eerste selectie bekend als bondscoach van de Rode Duivels, ...

162
162
AA Gent pakt nog uit met nieuwe aanvaller

AA Gent is uitstekend aan het seizoen begonnen. Het slaagde erin om zich te plaatsen voor de league ...

31
31
'RB Leipzig weigert héél verrassend voorstel voor Bakayoko'

Er speelde de voorbije periode iets rond Johan Bakayoko. De Belgische winger stond plots op de radar ...

57
57
'David Alaba op weg naar opmerkelijke transfer'

Er hangt iets in de lucht rond David Alba. Terwijl de transfervrije verdediger nog altijd zonder ...

19
19
Gullit vol lof over Courtois, Mourinho krijgt volle laag

De 2-1-overwinning van Real Madrid tegen Inter verborg volgens Ruud Gullit en Rafael van der Vaart ...

93
93
'Martial versiert alsnog zeer mooie transfer'

Anthony Martial staat voor een opvallende nieuwe wending in zijn carrière. De Franse ...

21
21
Duurste kern: Liverpool op één, Club Brugge Belgische leider

De transferperiode ligt achter de rug. Eindelijk. De kernen worden jaarlijks (al te vaak) overhoop ...

233
233
STVV vol enthousiasme: "Onze grootste match ooit"

STVV is goed begonnen aan het seizoen. De Kanaries draaien mee in de subtop en ze maken zich klaar ...

77
77
'Westerlo laat toptalent nog vertrekken'

Bij Westerlo hebben ze er een zeer drukke transferzomer opzitten. De Kemphanen haalden maar liefst ...

84
84
'Club slikt dubbele blessuredomper voor Antwerp'

Club Brugge likt woensdag zijn wonden. Het slaagde er dinsdagavond immers niet in om zijn campagne ...

310
310
Club-fans perplex door opmerkelijke bromance van Tresoldi

Alexander Blockx schrijft op de US Open momenteel een bijzonder hoofdstuk in de Belgische ...

104
104
Bankzitter De Bruyne? Allegri schenkt klare wijn

Woensdagavond staan nog de nodige wedstrijden van de openingsspeeldag in de league phase van de ...

69
69
'Talbi krijgt uitsluitsel over verrassende transfer'

Hoewel de transfermarkt in vrijwel heel Europa gesloten is, worden er toch nog enkele deals ...

93
93
Henry verbaast en duidt favoriet voor Gouden Bal aan

Deze week maakte organisator France Football de 30 kanshebbers bekend voor de Gouden Bal. Op 26 ...

122
122
Zal Club spijt krijgen? "Hij had kunnen doorbreken"

Club Brugge zag de kassa in de zomer weer stevig rinkelen. Dat gebeurde niet alleen door de verkoop ...

318
318
'Club moet in januari vrezen: strijd om Tresoldi weer los'

Dinsdag tegen Aston Villa bleek dat Club Brugge nog niet op zijn sterkst staat na een bewogen ...

125
125
Onrust over Karetsas: "Dit is echt een domper"

Het debuut van Konstantinos Karetsas in de Champions League is er één in mineur ...

139
139
TRANSFERUURTJE: 'Club greep naast twee kleppers, clubs vingen bot bij RSCA'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

351
351
Antwerp grijpt meteen in na vertrek Marc Overmars

Marc Overmars legt per direct zijn functies neer bij Royal Antwerp FC, dat liet de Nederlander weten ...

774
774
Refs volgende speeldag bekend: twee knappe affiches

Club Brugge verloor dinsdagavond in de Champions League van Aston Villa, maar een nieuwe speeldag in ...

127
127
Club Brugge nog niet op zijn best: "Aston Villa won verdiend"

Club Brugge verloor met 2-3 van Aston Villa. Blauw-Zwart speelde een zeer zwakke eerst en een betere ...

176
176

Meer sportnieuws