Zorgwekkend: Haaland rolt 5 Club-spitsen eigenhandig op

341
Zorgwekkend: Haaland rolt 5 Club-spitsen eigenhandig op

Wat zal Philippe Clement dinsdagavond vol bewondering gekeken hebben naar Erling Haaland. De Noorse topspits scoorde wederom twee keer tegen Club Brugge, terwijl de huidige Belgische landskampioen al jaren kampt met een inefficiëntie bij haar centrumspitsen. Haaland is dit seizoen zelfs even efficiënt als de vijf centrumspitsen van Club Brugge samen.

VIER KEER SCOREN TEGEN CLUB

Waren het er nu drie of vier? Na de 5-2 zege van Borussia Dortmund dolde coach Lucien Favre uitgebreid met Erling Haaland, die zaterdag tegen Herta BSC net vier doelpunten in het mandje had gelegd. In het Olympiastadion zag zijn rechtstreekse tegenstander Dedryck Boyata letterlijk sterren tegenover de Noorse stormram die op pas 20-jarige leeftijd al één van de beste spitsen ter wereld is. Het opwarmertje tegen Herta BSC was er dus ééntje die wel kon tellen: de onemanshow van Erling Haaland bezorgde de Berlijnse defensie ware nachtmerries. Het was dus zo klaar als een klontje dat Club Brugge dinsdag een Haaland in bloedvorm zou treffen. “Het is een perfect jaar voor mij”, verklaarde de matchwinnaar tegenover het Duitse ZDF. “Ik zal alles geven en niet stoppen.” Het is Erling Braut Haaland ten voeten uit. Want ook al scoorde hij net nog vier doelpunten, de goalgetter blijft hongerig en gefocust op z'n volgende treffers.

En die lieten niet lang op zich wachten. Dinsdag scoorde hij in minuut 18 en 60 zijn zesde doelpunt in de recente groepsfase van de Champions League. Tegen élke Europese tegenstander liet hij dit seizoen al de netten trillen, waaronder vier stuks tegen Club Brugge. Dinsdagavond had hij daar weliswaar niet veel moeite voor nodig, dankzij de uitgedeelde Brugse cadeaus, maar de moeilijkheidsgraad van de doelpunten is niet erg van tel voor Haaland. Zolang ze maar tegen de netten hangen. Zo'n geilheid voor het doel zal Philippe Clement toch enigszins jaloers maken. Zijn huidige centrumaanvallers kunnen enkel maar dromen van de cijfers en statistieken van de Noorse goalgetter. Een centrumspits die vanuit het niets een doelpunt kan maken en zijn ploeg daarmee door een moeilijk moment kan loodsen: dat profiel is meer dan welkom in Jan Breydel.



“Voorin zijn we zelf nog niet op het niveau van Haaland”, gaf Philippe Clement vorig weekend nog toe na de zuinige 1-0 overwinning tegen KV Kortrijk. “We zullen hard verder werken met de jongens die er zijn. Anderzijds: we staan op de eerste plaats en hebben we het tweede grootste aantal goals gescoord. Dus zo slecht is het ook niet. Maar het moet sowieso erg leuk zijn om een Haaland in jouw ploeg te hebben. Of een Lukaku. Als je dan voor een goede organisatie daarrond zorgt, dan ben je al heel ver.” Gewoon nog maar de luxe van een scorende spits – zonder nog maar te spreken over de andere specifieke kwaliteiten van Haaland – zou alvast veel problemen kunnen oplossen in Brugge, maar de kloof met een Europese reus zoals Borussia Dortmund zal daarmee zeker niet gedicht worden.

OPVOLGER VAN GÖTZE

Hoewel hij pas sinds juli geen tiener meer is, presteert Erling Haaland momenteel als een doorgewinterde spits van absolute topklasse. Zijn jeugdige leeftijd werd zaterdag voor de match tegen Herta BSC nog eens benadrukt want toen ontving hij namelijk de Golden Boy Award, een trofee voor het beste voetbaltalent onder 21 jaar. Het was reeds de tweede keer dat een speler van Borussia Dortmund die eer te beurt viel, Mario Götze (nu PSV Eindhoven) kreeg negen jaar eerder de betreffende trofee in ontvangst. Haaland treedt daarmee in de voetsporen van onder andere Raheem Sterling, Paul Pogba, Sergio Aguëro, Lionel Messi en Kylian Mbappé.



Zijn statistieken en cijfers zijn dan ook overweldigend, Haaland trof dit seizoen bij Dortmund al zeventien keer raak in amper dertien wedstrijden, maar ook zijn manier van spelen en présence zijn erg uitzonderlijk voor een speler van zijn leeftijd. Een type-Romelu Lukaku, maar nog beter, zo wordt Haaland weleens omschreven. Terwijl de 27-jarige Rode Duivel zich bij Internazionale bevindt in de beste vorm van z'n leven, haalt de zeven jaar jongere Haaland reeds dat onwaarschijnlijke niveau. En dan hebben we het niet alleen over de vele doelpunten die hij scoort, maar ook over z'n snelheid, fysiek, duelkracht, werkkracht, diepgang en voetballend vermogen. Kortom, een complete en moderne superspits.

GOUDEN BAL?

Erling Haaland wordt mondiaal geroemd door zijn vele doelpunten, 33 stuks in 31 wedstrijden voor Borussia Dortmund telt hij er in totaliteit al, maar aan de basis ligt een onwaarschijnlijke efficiëntie. Zo'n 43 procent van zijn doelpogingen resulteren in een effectief doelpunt, waarmee hij na Jamie Vardy (Leicester City) de tweede efficiëntste centrumspits is uit de vijf grootste Europese competities. Dit seizoen scoort Haaland bovendien aan een ongelofelijk tempo met 1,53 doelpunt per negentig minuten. Dat gemiddelde wordt overigens overstegen door Zlatan Ibrahimovic (AC Milan, 1,6 goal per negentig minuten) en Robert Lewandowski (Bayern München, 1,71 goal per negentig minuten). Maar anderzijds zijn Zlatan en Lewandowski wél flink wat minder efficiënt dan Haaland met een efficiëntie van respectievelijk 29 procent en 34 procent. Alles in acht genomen is de Noorse stormram wel duidelijk de doeltreffendste spits van de vijf grootste Europese competities. Is de winnaar van de volgende Gouden Bal al gekend?

Efficiëntie en doelpuntgemiddelde
Erling Haaland 43% – 1,53 per 90'
Jamie Vardy 50% – 1,05 per 90'
Zlatan Ibrahimovic 29% – 1,6 per 90'
Robert Lewandowski 34% – 1,71 per 90'

5 BRUGSE SPITSEN VS. HAALAND

Erling Haaland legt dus een indrukwekkende efficiëntie aan de dag, en op het niveau van de Duitse Bundesliga is dat allerminst een sinecure. Club Brugge kan enkel maar dromen van een spits met dergelijke efficiëntie, zelfs nog maar op het bescheiden niveau van de Jupiler Pro League. Het Brugse vijftal Youssouph Badji, Michael Krmencik, David Okereke, Emmanuel Dennis en Siebe Schrijvers vindt wederom erg moeilijk de weg naar het doel en bovendien presteren ze niet meteen efficiënt in de box.

In de Belgische competitie is Badji is nog de zuiverste Brugse afwerker, de Senegalees zet namelijk 16 procent van zijn doelkansen om in een doelpunt. Daarna volgen Krmencik (15 procent) en David Okereke (12,5 procent). Schrijvers en Dennis scoorden dit seizoen nog een enkel doelpunt in de Jupiler Pro League, nochtans waagden zij zich dit seizoen gezamenlijk al aan 22 doelpogingen. Als we de efficiëntie van de vijf Brugse centrumaanvallers optellen, dan raken we aan een 43,5 procent. En da's maar een half procentje meer dan de efficiëntie van Erling Haaland op z'n eentje.



Dinsdagavond verzilverde Haaland twee doelpunten waarbij hij echter wel zeven doelpogingen voor nodig had. Naar de hoogstaande normen van de spits is dat echter een matig efficiëntie-gemiddelde van ‘slechts’ 28,5 procent, maar da’s tegelijkertijd nog een pak hoger dan het seizoensgemiddelde van alle huidige Club Brugge-spitsen. Hoewel de cijfers van Erling Haaland uitzonderlijk en zeldzaam zijn, is het duidelijk dat de efficiëntie van de Club-aanvallers meer dan ondermaats en zelfs zorgwekkend is. Zelfs ‘maar’ op het niveau van de Jupiler Pro League.

LEES OOK: 'Transferbom Haaland: voorkeursbestemming staat vast'

Zou Club Brugge beter presteren met een scorende spits?

Meest recent

'Arsenal gaat na blessure Tzolis meteen voor ex-speler Club'

Christos Tzolis werd deze zomer de nieuwe Belgische recordtransfer, want Arsenal telde maar liefst ...

12
12
KV Mechelen tankt geen vertrouwen tijdens interlandbreak

Voor KV Mechelen is het seizoen rampzalig begonnen. Na zeven speeldagen wacht het nog altijd op zijn ...

23
23
'Zidane zorgt voor grote verrassing tegen Rode Duivels'

Met de 3-0-zege van vrijdagavond tegen Turkije zijn de Rode Duivels weer een stap dichter richting ...

74
74
'Europese top lonkt nu al naar sensatie Union'

Bij Union beleefden ze afgelopen zomer weet hetzelfde verhaal als de voorbije jaren. Ze zagen ...

18
18
Engelsen bezorgen Kroatië ongeziene vernedering

Engeland begon zijn campagne in de Nations League nog met een tegenvaller door in eigen huis van ...

42
42
Van Bommel breekt Lukaku: Rode Duivels vrezen Ronaldo-exit

In Portugal liet Cristiano Ronaldo deze week zijn privéjet overkomen nadat hij negentig ...

173
173
Defour ziet één grote vooruitgang bij de Rode Duivels

De Rode Duivels wisten tot op heden met 0-2 te winnen van Italië en met 3-0 van Turkije. ...

50
50
Brandon Mechele deelt beelden die iedereen naar keel grijpt

Brandon Mechele beleefde de voorbije weken opnieuw mooie momenten bij de Rode Duivels. De verdediger ...

165
165
Hoe Tessa Wullaert van ontschatbare waarde is voor Belgisch voetbal

Er was de afgelopen dagen wat ophef over de uitspraken van Olivier Deschacht, maar daar gaan we het ...

20
20
Kritiek op Nations League: Xavi en Dumfries vellen oordeel

De Nations League is de competitie die helemaal onderaan het lijstje staat van prioriteiten bij de ...

37
37
Vrancken onthult straf voorstel: "Kon er dubbele verdienen"

Wouter Vrancken had afgelopen zomer verschillende opties op tafel liggen, maar koos uiteindelijk ...

58
58
Tielemans: "Zij blijven superbelangrijk voor de Duivels"

Youri Tielemans kon na de wedstrijd vooral opgelucht terugblikken op de overwinning van de Rode ...

65
65
Verschaeren: "Ik begreep niet waarom RSCA hem liet gaan"

Yari Verschaeren (24) kijkt met gemengde gevoelens terug op enkele cruciale jaren bij Anderlecht. In ...

280
280
STVV vindt inspiratie bij... Boca Juniors

STVV zal dit seizoen in de League Phase van de Conference League voetballen. De Truienaars hebben ...

24
24
“Bullshit!”: Herman Brusselmans richt pijlen op Deschacht

Olivier Deschacht ligt al enkele dagen zwaar onder vuur na uitspraken die heel wat reacties ...

73
73
Revanche op Anderlecht? Rits zet puntjes op de i

RSC Anderlecht liet afgelopen zomer heel wat spelers de club verlaten. Eén van hen is Mats ...

209
209
De Cuyper looft Duivels duo: "Alleen maar appreciatie"

Maxim De Cuyper stond tegen Frankrijk nog aan de kant, maar kreeg opnieuw een basisplaats bij de ...

118
118
Oude bekende bezorgt Antwerp oefennederlaag

Royal Antwerp heeft zijn korte stage in Nederland afgesloten met een nipte 2-1-nederlaag tegen ...

107
107
KRC Genk incasseert alweer nederlaag in oefenduel

KRC Genk kent voorlopig een matig seizoen. Vandaag speelden ze in eigen huis een oefenduel tegen ...

224
224
Albert: "Hij zal er staan tot aan het EK 2028"

Kevin De Bruyne speelde een bijzonder sterke partij voor de Rode Duivels. Hij scoorde twee prachtige ...

55
55
Furieuze Vandenbempt schudt voetbalwereld door mekaar

Een snoeiharde aanklacht tegen de internationale voetbalwereld legt de dubbele standaarden bloot die ...

142
142
Europa ontdekt RSCA-aankoop: "Zeer positieve verrassing"

Bij RSC Anderlecht haalden ze vooral meer kwaliteit in de zomer. Lukas Ambros is één ...

327
327
Ooit dé hoop van de Belgische defensie, nu clubloos op 31ste

De afgelopen dagen konden jullie al de verhalen lezen van Adnan Januzaj en Zakkari Bakkali. Ooit ...

333
333
'Anderlecht zet zinnen op buitenlandse parel'

Gaat RSC Anderlecht in januari versterking halen? Het zou zomaar kunnen. Volgens buitenlandse media ...

131
131
Gigantisch succes bij Club Brugge, flop in NL: "Mooie aan voetbal"

Club Brugge kende geweldige tijden met Christos Tzolis. Ze verkochten de Griek voor 40 miljoen euro ...

162
162

Meer sportnieuws