Zorgwekkend: Haaland rolt 5 Club-spitsen eigenhandig op

341
Zorgwekkend: Haaland rolt 5 Club-spitsen eigenhandig op

Wat zal Philippe Clement dinsdagavond vol bewondering gekeken hebben naar Erling Haaland. De Noorse topspits scoorde wederom twee keer tegen Club Brugge, terwijl de huidige Belgische landskampioen al jaren kampt met een inefficiëntie bij haar centrumspitsen. Haaland is dit seizoen zelfs even efficiënt als de vijf centrumspitsen van Club Brugge samen.

VIER KEER SCOREN TEGEN CLUB

Waren het er nu drie of vier? Na de 5-2 zege van Borussia Dortmund dolde coach Lucien Favre uitgebreid met Erling Haaland, die zaterdag tegen Herta BSC net vier doelpunten in het mandje had gelegd. In het Olympiastadion zag zijn rechtstreekse tegenstander Dedryck Boyata letterlijk sterren tegenover de Noorse stormram die op pas 20-jarige leeftijd al één van de beste spitsen ter wereld is. Het opwarmertje tegen Herta BSC was er dus ééntje die wel kon tellen: de onemanshow van Erling Haaland bezorgde de Berlijnse defensie ware nachtmerries. Het was dus zo klaar als een klontje dat Club Brugge dinsdag een Haaland in bloedvorm zou treffen. “Het is een perfect jaar voor mij”, verklaarde de matchwinnaar tegenover het Duitse ZDF. “Ik zal alles geven en niet stoppen.” Het is Erling Braut Haaland ten voeten uit. Want ook al scoorde hij net nog vier doelpunten, de goalgetter blijft hongerig en gefocust op z'n volgende treffers.

En die lieten niet lang op zich wachten. Dinsdag scoorde hij in minuut 18 en 60 zijn zesde doelpunt in de recente groepsfase van de Champions League. Tegen élke Europese tegenstander liet hij dit seizoen al de netten trillen, waaronder vier stuks tegen Club Brugge. Dinsdagavond had hij daar weliswaar niet veel moeite voor nodig, dankzij de uitgedeelde Brugse cadeaus, maar de moeilijkheidsgraad van de doelpunten is niet erg van tel voor Haaland. Zolang ze maar tegen de netten hangen. Zo'n geilheid voor het doel zal Philippe Clement toch enigszins jaloers maken. Zijn huidige centrumaanvallers kunnen enkel maar dromen van de cijfers en statistieken van de Noorse goalgetter. Een centrumspits die vanuit het niets een doelpunt kan maken en zijn ploeg daarmee door een moeilijk moment kan loodsen: dat profiel is meer dan welkom in Jan Breydel.



“Voorin zijn we zelf nog niet op het niveau van Haaland”, gaf Philippe Clement vorig weekend nog toe na de zuinige 1-0 overwinning tegen KV Kortrijk. “We zullen hard verder werken met de jongens die er zijn. Anderzijds: we staan op de eerste plaats en hebben we het tweede grootste aantal goals gescoord. Dus zo slecht is het ook niet. Maar het moet sowieso erg leuk zijn om een Haaland in jouw ploeg te hebben. Of een Lukaku. Als je dan voor een goede organisatie daarrond zorgt, dan ben je al heel ver.” Gewoon nog maar de luxe van een scorende spits – zonder nog maar te spreken over de andere specifieke kwaliteiten van Haaland – zou alvast veel problemen kunnen oplossen in Brugge, maar de kloof met een Europese reus zoals Borussia Dortmund zal daarmee zeker niet gedicht worden.

OPVOLGER VAN GÖTZE

Hoewel hij pas sinds juli geen tiener meer is, presteert Erling Haaland momenteel als een doorgewinterde spits van absolute topklasse. Zijn jeugdige leeftijd werd zaterdag voor de match tegen Herta BSC nog eens benadrukt want toen ontving hij namelijk de Golden Boy Award, een trofee voor het beste voetbaltalent onder 21 jaar. Het was reeds de tweede keer dat een speler van Borussia Dortmund die eer te beurt viel, Mario Götze (nu PSV Eindhoven) kreeg negen jaar eerder de betreffende trofee in ontvangst. Haaland treedt daarmee in de voetsporen van onder andere Raheem Sterling, Paul Pogba, Sergio Aguëro, Lionel Messi en Kylian Mbappé.



Zijn statistieken en cijfers zijn dan ook overweldigend, Haaland trof dit seizoen bij Dortmund al zeventien keer raak in amper dertien wedstrijden, maar ook zijn manier van spelen en présence zijn erg uitzonderlijk voor een speler van zijn leeftijd. Een type-Romelu Lukaku, maar nog beter, zo wordt Haaland weleens omschreven. Terwijl de 27-jarige Rode Duivel zich bij Internazionale bevindt in de beste vorm van z'n leven, haalt de zeven jaar jongere Haaland reeds dat onwaarschijnlijke niveau. En dan hebben we het niet alleen over de vele doelpunten die hij scoort, maar ook over z'n snelheid, fysiek, duelkracht, werkkracht, diepgang en voetballend vermogen. Kortom, een complete en moderne superspits.

GOUDEN BAL?

Erling Haaland wordt mondiaal geroemd door zijn vele doelpunten, 33 stuks in 31 wedstrijden voor Borussia Dortmund telt hij er in totaliteit al, maar aan de basis ligt een onwaarschijnlijke efficiëntie. Zo'n 43 procent van zijn doelpogingen resulteren in een effectief doelpunt, waarmee hij na Jamie Vardy (Leicester City) de tweede efficiëntste centrumspits is uit de vijf grootste Europese competities. Dit seizoen scoort Haaland bovendien aan een ongelofelijk tempo met 1,53 doelpunt per negentig minuten. Dat gemiddelde wordt overigens overstegen door Zlatan Ibrahimovic (AC Milan, 1,6 goal per negentig minuten) en Robert Lewandowski (Bayern München, 1,71 goal per negentig minuten). Maar anderzijds zijn Zlatan en Lewandowski wél flink wat minder efficiënt dan Haaland met een efficiëntie van respectievelijk 29 procent en 34 procent. Alles in acht genomen is de Noorse stormram wel duidelijk de doeltreffendste spits van de vijf grootste Europese competities. Is de winnaar van de volgende Gouden Bal al gekend?

Efficiëntie en doelpuntgemiddelde
Erling Haaland 43% – 1,53 per 90'
Jamie Vardy 50% – 1,05 per 90'
Zlatan Ibrahimovic 29% – 1,6 per 90'
Robert Lewandowski 34% – 1,71 per 90'

5 BRUGSE SPITSEN VS. HAALAND

Erling Haaland legt dus een indrukwekkende efficiëntie aan de dag, en op het niveau van de Duitse Bundesliga is dat allerminst een sinecure. Club Brugge kan enkel maar dromen van een spits met dergelijke efficiëntie, zelfs nog maar op het bescheiden niveau van de Jupiler Pro League. Het Brugse vijftal Youssouph Badji, Michael Krmencik, David Okereke, Emmanuel Dennis en Siebe Schrijvers vindt wederom erg moeilijk de weg naar het doel en bovendien presteren ze niet meteen efficiënt in de box.

In de Belgische competitie is Badji is nog de zuiverste Brugse afwerker, de Senegalees zet namelijk 16 procent van zijn doelkansen om in een doelpunt. Daarna volgen Krmencik (15 procent) en David Okereke (12,5 procent). Schrijvers en Dennis scoorden dit seizoen nog een enkel doelpunt in de Jupiler Pro League, nochtans waagden zij zich dit seizoen gezamenlijk al aan 22 doelpogingen. Als we de efficiëntie van de vijf Brugse centrumaanvallers optellen, dan raken we aan een 43,5 procent. En da's maar een half procentje meer dan de efficiëntie van Erling Haaland op z'n eentje.



Dinsdagavond verzilverde Haaland twee doelpunten waarbij hij echter wel zeven doelpogingen voor nodig had. Naar de hoogstaande normen van de spits is dat echter een matig efficiëntie-gemiddelde van ‘slechts’ 28,5 procent, maar da’s tegelijkertijd nog een pak hoger dan het seizoensgemiddelde van alle huidige Club Brugge-spitsen. Hoewel de cijfers van Erling Haaland uitzonderlijk en zeldzaam zijn, is het duidelijk dat de efficiëntie van de Club-aanvallers meer dan ondermaats en zelfs zorgwekkend is. Zelfs ‘maar’ op het niveau van de Jupiler Pro League.

LEES OOK: 'Kompany zorgt voor sensatie: Haaland naar Bayern München?'

Zou Club Brugge beter presteren met een scorende spits?

Meest recent

Bruno trekt conclusies: Anderlecht-trio valt door de mand

RSC Anderlecht moet de knop snel omdraaien na de late opdoffer in Zagreb, want zondag is het terug ...

8
8
Leko roteert: Club Brugge onthult Croky Cup-selectie

Club Brugge krijgt weinig tijd om na te genieten van de stunt in San Siro, want in de Croky Cup ...

70
70
Antwerp stelt ultimatum: Compper moet vrezen voor C4

Het gaat van kwaad naar erger met Antwerp, dat in de voorbije zes competitiematchen amper ...

51
51
Croky Cup: uitzendschema en aanduidingen refs bekend

Dit weekend ruimt het competitievoetbal eventjes plaats voor de Croky Cup. In de zestiende finales ...

310
310
Leko houdt adem in: drie twijfelgevallen bij Club Brugge

Club Brugge zit op een roze wolk na de stunt tegen Inter, al kwam die er uiteraard niet zonder slag ...

195
195
Jackpot bij Ruben Van Gucht: 'Geldgeheimen bloot op tafel'

Een avondje aan tafel schuiven op televisie kan meer opleveren dan je zou denken. Zeker als je ...

42
42
Bob Peeters kan het niet aanzien: "Moet dit nu echt?"

Soms zegt een blik meer dan duizend woorden. Dat werd nogmaals duidelijk bij een opvallend moment ...

53
53
Oulare weer naar JPL? Opmerkelijke uitdaging lonkt

KSK Heist neemt het in de beker op tegen Royal Antwerp FC. Een mooie affiche die nog mooier had ...

57
57
Real Madrid-bom ontploft: “Nazi-achtige werkwijze”

Real Madrid is in Spanje in het oog van de storm terechtgekomen. Terwijl De Koninklijke midweeks een ...

90
90
Kompany slaat ferm op tafel bij Bayern na Viking-stunt

Bayern München was de grote favoriet tegen Champions League-debutant Viking, maar het draaide ...

48
48
Europese coëfficiënt krijgt boost: Anderlecht enige zeperd

De Europese coëfficiënt is belangrijk voor de Belgische clubs. Hoe beter België op de ...

292
292
Ongelofelijke blunder AA Gent? Hoongelach bij Brugse fans

Eén opvallend detail was genoeg om de sociale media aan het praten te krijgen. Terwijl Club ...

191
191
Club maakt zich sterk: opzienbarende Tresoldi-predictie

Na zijn onvergetelijke hattrick tegen Internazionale, gaat de naam van Nicolo Tresoldi heel Europa ...

201
201
Ook UEFA mengt zich: géén City meer in Champions League?

Manchester City speelde de voorbije dagen twee absolute topwedstrijden tegen Liverpool FC en Paris ...

207
207
Brandon Mechele verbaast vriend en vijand vlak na neusbreuk

Brandon Mechele zorgde dinsdagavond voor een opmerkelijk beeld in de stuntzege van Club Brugge op ...

256
256
Verschueren gespot op topmatch: speciale Anderlecht-missie

RSC Anderlecht gaat donderdagavond in de Europa League op bezoek bij Dinamo Zagreb. Voorzitter ...

198
198
"Een goudklomp" - Union stevent op nieuwe jackpot af

Union SG heeft donderdagavond andermaal indruk gemaakt op het Europese toneel. Tegen Real Sociedad ...

196
196
TRANSFERUURTJE: 'Kompany lonkt naar Club, JPL-rentree Amuzu'

De winterse transferperiode nadert met rasse schreden. Heel wat ploegen zijn dan ook druk in de weer ...

102
102
Ferme ontlading in Gent: De Vlieger ziet groot werkpunt

KAA Gent pakte in het slot van de Conference League-clash tegen Aarhus alsnog de drie punten. ...

64
64
Anderlecht in zak en as na drama: “Ergste manier”

RSC Anderlecht leek op weg naar een gelijkspel op het veld van Dinamo Zagreb in de Europa League, ...

169
169
Louis van Gaal vloekt op City: "Daarom werd ik ontslagen"

Louis van Gaal is een iconische hoofdtrainer die successen beleefde bij heel wat Europese topclubs. ...

72
72
KAA Gent stoomt door: Rik De Mil looft en tempert

KAA Gent stoomt ook in Europa door. De leider van de Jupiler Pro League won met het kleinste ...

87
87
Vitor Bruno miste Anderlecht-pion door opvallende reden

RSC Anderlecht keert met nul punten huiswaarts van Zagreb. In de Europa League werd met 1-0 verloren ...

135
135
Nieuw Union-goudhaantje staat op: Hubert grijpt in

Union SG wist in het slot van de wedstrijd een punt uit de brand te slepen tegen Real Sociedad. De ...

97
97
AA Gent niet te stoppen: héél straffe ambitie

AA Gent is voorlopig uitstekend bezig. Ook in Europa verloopt alles op wieltjes. De Buffalo's wonnen ...

148
148

Meer sportnieuws