Anderlecht moet drastisch ingrijpen na wanprestatie

door
Anderlecht moet drastisch ingrijpen na wanprestatie

Hoewel RSC Anderlecht nog maar voor de tweede keer dit seizoen de boot inging, de prestatie tegen Beerschot VA was weeral ondermaats. Centrale middenvelder Peter Zulj haalde wederom de ondergrens en het is maar de vraag hoelang Vincent Kompany hem nog een hand boven het hoofd kan houden. De toegevoegde waarde van Zulj in het paars-witte elftal is gering en een dringende ingreep is duidelijk nodig.


OPNIEUW DOOR DE MAND 

“Ik durf niet zeggen dat ik beter ben dan Peter”, lachte Raphaël Holzhauser enkele dagen voor de clash tussen Beerschot VA en RSC Anderlecht. Dit seizoen blaast de Mozart van 't Kiel zijn Oostenrijkse landgenoot nochtans weg op het vlak van statistieken en prestaties, maar in vergelijking met Peter Zulj valt Rapha niet op grootspraak te betrappen. Holzhauser spreek met zijn voeten. Hoewel beide middenvelders een andere positie en rol invullen bij hun clubs, reikt Zulj in de Jupiler Pro League nog niet tot aan de enkels van Holzhauser. Zondag speelden de Oostenrijkers op twee totaal andere snelheden, iets wat eerder geldt op het vlak van voetbal zien, voelen en uitvoeren dan op de letterlijke perceptie van snelheid. Holzhauser ademt voetbal. Wat een verschil met Zulj, die naar eigen zeggen nochtans “de dingen sneller ziet dan de anderen”, de veelbesproken uitspraak tijdens zijn eerste persmoment bij Anderlecht. 



Zondag in Antwerpen behoorde Peter Zulj opnieuw tot één van de zwakste schakels van Anderlecht. Het klasseverschil met het Beerschot-trio op het middenvelder Holzhauser, Ryan Sanusi en Ismaïla Coulibaly was dan ook zorgwekkend groot. De elfvoudige Oostenrijkse international speelde weeral een onzichtbare wedstrijd en bovendien blonk hij uit in de verkeerde beslissingen. Na zijn bleke partij tegen Beerschot werd Zulj alvast niet gespaard door de Belgische media. “Opnieuw een slechte match. We blijven het herhalen: hij vertraagt het spel en duikt zelden op in de rechthoek van de tegenstander”, schreef La Dernière Heure bijvoorbeeld, terwijl La Capitale de immense traagheid benadrukte van Zulj's spel. Het lijkt ons toch sterk dat coach Vincent Kompany na de verliespartij tegen Beerschot opgetogen was over zijn middenvelder, die hij net zoals vorig seizoen beschouwt als een basisspeler. 

GERINGE PROGRESSIE IN EEN JAAR  

Door zijn recente matige prestaties lijkt Peter Zulj het – opnieuw – helemaal verkorven te hebben bij analisten, waarnemers en ook de fans van RSC Anderlecht. Sinds zijn aankomst in Anderlecht, in januari 2019, zijn de behoorlijke wedstrijden van Zulj amper op één hand te tellen, maar intern blijft het geloof groot in hem. Zulj kreeg in juli 2019 overigens ook geen cadeau toen hij van Vincent Kompany opeens als nummer zes moest beginnen spelen. Anderzijds wist Zulj in dat ene jaar op zijn nieuwe positie toch wat progressie te maken, in de voorbereiding op het huidige seizoen was hij namelijk één van de paars-witte lichtpuntjes met vooral een sterke prestatie in de oefenmatch tegen Saint-Etienne. Het verschil met exact één jaar eerder, zijn eerste match als nummer zes tegen HSV Hamburg, was erg groot en bijgevolg veelbelovend voor het seizoen 2020/2021.



Helaas voor Zulj kon hij die goede vorm van in de voorbereiding niet doortrekken in de Jupiler Pro League. Velen vragen zich ook af wat de exacte rol is van de middenvelder in het spelsysteem van Anderlecht. Franco Foda, de bondscoach van Oostenrijk, bood daar enkele dagen geleden nog een antwoord op. “Peter biedt evenwicht. Elk team kan zo iemand gebruiken.” Maar het blijft toch wel gissen en zoeken naar die exacte meerwaarde van Peter Zulj. Vorig seizoen kende hij nog een sportieve heropleving rond de jaarwisseling, maar in de huidige jaargang vallen er van prima prestaties nog niets te merken. Hij had uiteraard ook geen geluk door zijn Covid-besmetting waardoor hij naar eigen zeggen nog geen honderd procent zou zijn, maar toch kan het virus niet als enige hoofdreden bestempeld worden van zijn matige vorm. 

DE AFREKENING 

Het maakt Peter Zulj niet uit wat er over hem wordt geschreven op social media en in de pers. De commentaren zijn doorgaans niet positief maar daar heeft de Oostenrijker lak aan. “If they don't like me, so be it”, zei hij in augustus daarover aan Het Laatste Nieuws. In dat interview gaf Zulj zelf meer duiding over zijn rol bij Anderlecht, centraal in de as en per definitie aldus cruciaal. “Mensen begrijpen niet wat mijn rol is. Mijn taak als verdedigende middenvelder is om te bikkelen, duels te winnen en onze aanval op gang te brengen. Om de bal voorin te krijgen, dus.” Vincent Kompany viel Zulj openlijk nooit af en hij looft hem zelfs voor de verticaliteit in z'n spel. Alleen, al die mooie uitspraken vertalen zich niet helemaal op het veld.

Zijn je m'en foutisme op de externe kritieken is bewonderenswaardig en dat geeft tevens een indicatie van de grote mate van zelfvertrouwen van Peter Zulj. Maar te veel grootspraak zonder enige vorm van onderbouwing, herinner u “Ik zie de dingen sneller ziet dan de anderen”, is echter nefast voor ieders geloofwaardigheid. Wanneer Zulj zelf verklaart dat het winnen van de duels zijn taak is, dan mag hij daar ook effectief op afgerekend worden. Helaas voor de 27-jarige middenvelder is die afrekening niet erg positief. Tegen Beerschot wist hij wel nog exact de helft van zijn duels te winnen, maar zijn seizoensgemiddelde in dat onderdeel bevindt zich echter op 48 procent: gebuisd dus …



Voor een nummer zes zoals Peter Zulj, die naar eigen zeggen veel duels moet winnen, ligt de klemtoon van zijn functioneren voornamelijk op het defensieve gedeelte. Om te bikkelen dus. Maar zijn voorlopig seizoensgemiddelde van 48 procent in de defensieve duels geeft dat alvast niet aan. Sterker nog, er zijn slechts drie ploegmaats bij Anderlecht die nog minder scoren dan Zulj in dat onderdeel: met name enkel Kemar Lawrence (45 procent), Antoine Colassin (40 procent) en Mustapha Bundu (10 procent). Dat trio presteerde dit seizoen nog slechter dan Zulj in de defensieve duels. En dat spreekt alvast niet in z'n voordeel.

VEEL GOEIE WIL, WEINIG EFFICIËNTIE 

Naast het bikkelen en duels winnen, is het op gang brengen van de aanvallen een andere kerntaak van Peter Zulj. Zo is het logisch dat een opbouwende nummer zes, zoals de rol van Zulj zou moeten ingevuld worden, meer ballen recupereert dan dat hij er verliest aan de tegenstander. Echter, gezien zijn lage efficiëntie in de defensieve duels kon u wellicht al afleiden dat Zulj geen meester is in de balrecuperatie. Tegen Beerschot VA wist de Oostenrijker nog zes ballen te recupereren maar anderzijds was hij goed voor maar liefst negen balverliezen. Dat bedenkelijk evenwicht geldt tevens ook voor zijn algemeen seizoensgemiddelde, waar Zulj systematisch meer balverlies leidt dan dat hij ballen recupereert voor zijn ploeg.

Op het gebied van balverlies behoort Peter Zulj zelfs tot de slechtste leerlingen van de Anderlecht-klas, waar enkel Michael Amir Murillo, Lukas Nmecha en Landry Dimata de bal meer kwijtspelen aan de tegenstander. Niet toevallig ligt de nadruk bij dit trio vooral op het aanvallende gebied, want hoe hogerop het veld, hoe hoger het risico op balverlies. En daarom is het best opmerkelijk te noemen dat Zulj zo hoog scoort in deze betreffende rangschikking, omdat hij als nummer zes steeds rond de middencirkel van het veld opereert. 



Vincent Kompany loofde Peter Zulj in het verleden omdat hij een bepaalde vorm van verticaliteit legt in zijn spel. En in dat onderdeel verdient de 27-jarige wél een eervolle vermelding. Zulj passt dit seizoen doorgaans meer passes in een voorwaartse richting (15), dan lateraal (14) of achteruit (9). En da's een grote verbetering tegenover de voorbije jaargang, waarin Zulj bij voorkeur meer laterale passes afleverde dan voorwaartse. Hoewel de intentie van Zulj om vooruit te passen er wel degelijk is, de betreffende accuraatheid laat echter te wensen over. Bij Anderlecht slagen bijvoorbeeld enkel zes ploegmaats erin om een nog lagere efficiëntie voor te leggen in de voorwaartse passing.

KOMPANY MOET INGRIJPEN 

Net zoals in de voorbije jaargang weet Peter Zulj ook in het huidige voetbalseizoen bij RSC Anderlecht niet te overtuigen. Hij verliest meer ballen dan dat hij er recupereert, in de defensieve duels blinkt hij zeker niet uit en de efficiëntie van zijn voorwaartse passing is ondermaats. Toch blijft Peter Zulj een basisspeler onder coach Vincent Kompany en blijft hij steevast onderdeel uitmaken van het Oostenrijkse nationale team. Zulj heet vooral een erg nuttige speler te zijn in een gerouleerd elftal en stevig geheel, maar dat is bij Anderlecht niet bepaald het geval. De ploeg van Sporting ontbeert nog kwaliteit en routine om een écht topteam te zijn, en daarom zal Peter Zulj wellicht nooit een dragende pion worden in dit elftal. Het is daarom misschien dringend tijd voor Vincent Kompany om een andere speler te overwegen op de positie van Zulj. Gezien zijn ondermaatse prestaties sinds januari 2019 kan Kompany hem niet steeds een hand boven het hoofd blijven houden. 

LEES OOK: Kompany kreeg bijzondere boodschap van Bayern-icoon

Moet Zulj uit de basiself van Anderlecht?

Meest recent

Garcia op ramkoers: KBVB neemt opvallend standpunt in

Dinsdag stelden de Rode Duivels hun WK-ticket veilig met een klinkende 7-0 zege tegen Liechtenstein, ...

11
11
VRT-rel escaleert: Bracke draait Van Gucht door gehaktmolen

Het was een opvallende parallel: zowel Tom Waes als Ruben Van Gucht werden recent veroordeeld voor ...

507
507
'Mannaert spuit mist over toekomst bij voetbalbond'

Nu de Rode Duivels eindelijk zeker zijn van hun WK-ticket zijn alle ogen op Vincent Mannaert ...

64
64
Garcia leert lesje: wissel van de wacht bij Rode Duivels

De klus is geklaard: de Rode Duivels gaan naar het WK. Maar best ook, want in tegenstelling tot wat ...

105
105
Dag Allemaal: 'Advocaat Verheye snoert ex keihard de mond'

De breuk tussen Rik Verheye en Manon Fichefet leek aanvankelijk nog in de typische sfeer van ...

377
377
Grote verrassing in PO1? "We hebben de kwaliteiten ervoor"

Komend weekend staat in de Jupiler Pro League de vijftiende speeldag op het programma, waarna de ...

52
52
Antwerp mag hopen: weldra extra troef voor Wils?

Antwerp pakte voor de interlandbreak een broodnodige zege tegen La Louvière, waarmee het een ...

103
103
Kompany kreeg bijzondere boodschap van Bayern-icoon

Vlak voor de interlandbreak liet Bayern München voor de eerste keer dit seizoen een steekje ...

63
63
Laatste 6 WK-tickets: zo zien de play-offs eruit

In de voorbije week werden opnieuw heel wat tickets uitgedeeld voor het WK van volgende zomer. Onder ...

64
64
Heynen zet Genk op scherp voor straffe reeks

De voorbije week ging alle focus op de kwalificaties voor het WK, maar straks trekt de Jupiler Pro ...

56
56
Revelatie Godts heeft twee Ajax-iconen in het vizier

Tijdens de voorbije interlandperiode was Mika Godts een opvallende afwezige in de Belgische ...

13
13
'Standard gooit roer om en breekt met vervelende traditie'

Bij Standard is er de voorbije maanden heel veel veranderd. Er kwam een nieuwe bestuursploeg met ...

119
119
CIES noemt 10 volgende Duivels: hoop voor Charleroi en Gent?

De interlands tegen Kazachstan en Liechtenstein leverden weer twee nieuwe Rode Duivels op, want ...

137
137
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht wil oude bekende, Standard wil cashen'

De competities zijn inmiddels enkele maanden ver, de winterse transferperiode komt er dus met rasse ...

135
135
KBVB maakt scheidsrechters speeldag 15 wereldkundig

Het interlandvoetbal is achter de rug, tijd om de aandacht weer op de Jupiler Pro League. Daar staat ...

194
194
WK-selectie Rode Duivels: 4 wildcards voor Garcia?

De logische kwalificatie voor het WK is een feit. Ondanks de stemmingmakerij van de afgelopen dagen ...

103
103
'Coorevits laat bombshell vallen over Van Gucht'

Gisteren maakte sportjournalist en presentator Ruben Van Gucht zijn terugkeer in De Slimste Mens ter ...

275
275
Proto tipt Belgische clubs: transfer voor JPL-smaakmaker?

Komend weekend wordt de Jupiler Pro League weer op gang getrapt. Silvio Proto zal alvast ...

95
95
Congolese bondscoach stuurt Rode Duivels forse waarschuwing

Na het afgelopen interlandluik zijn 42 van de 48 deelnemers aan het WK van volgende zomer bekend. De ...

190
190
'Penders in januari alweer terug naar Chelsea'

De interland tegen Liechtenstein betekende voor Mike Penders een mooie première. De jonge ...

137
137
Doku maakt indruk op Boeckx, maar niet met zijn dribbels

De Rode Duivels zullen wellicht toch een beetje met gemengde gevoelens terugblikken op de voorbije ...

80
80
'Volgende droomclub meldt zich voor Tzolis'

De voorbije dagen wist Christos Tzolis zich nog maar eens in de kijker te spelen. Met een heerlijk ...

252
252
Ophef rond Courtois bij Rode Duivels: "Het verbaasde me"

De Rode Duivels hebben in de voorbije week hun WK-ticket helemaal over de streep getrokken met een ...

227
227
'Standard mikt op megadeal: monstersom op komst'

Standard kan het geld nog steeds héél goed gebruiken. De Rouches moeten in 2026 ...

203
203
WK-bom bij Duivels: Genk- en RSCA-spelers in beeld?

Hein Vanhaezebrouck en Franky Van der Elst stelden via Het Nieuwsblad hun ideale selectie van 26 ...

588
588

Meer sportnieuws