Crisis bij AA Gent pijnlijk blootgelegd

door
Crisis bij AA Gent pijnlijk blootgelegd

Ook Wim De Decker krijgt de motor van AA Gent voorlopig niet aan het draaien. Het aantal verworven punten in het huidige seizoen is dramatisch voor een club van die grootorde, en veel beterschap lijkt er ook niet meteen in te zitten. Wij namen de grootste pijnpunten bij de Buffalo's grondig onder de loep.


PUNTENOOGST DAALT -43%

't Is al wat geweest bij AA Gent. Jess Thorup en Laszlo Bölöni kregen vroegtijdig de bons, en met Wim De Decker tellen de Buffalo's al hun derde hoofdcoach van het seizoen - de huidige editie van de Jupiler Pro League is nochtans maar twaalf etappes ver. En daarin telt de club nog steeds maar dertien vergaarde punten, terwijl de ambities voor het seizoen torenhoog lagen. Een outsider voor de titel wilden ze worden in de Arteveldestad, gefundeerd op de sterke prestaties van het voorbije succesvolle seizoen, want in het tussenseizoen verlieten enkel Jonathan David (Lille OSC) en Thomas Kaminski (Blackburn Rovers) de club. Een outsider voor de titel, Club Brugge het vuur aan de schenen leggen. Die uitgesproken aspiraties waren gedurfd en beklemtonen een grote mate van eerzucht en ijver, maar op de groene mat is daar dit seizoen echter weinig van te merken. En dat ondanks een legioen aan nieuwkomers met een kostenplaatje van maar liefst 17,5 miljoen euro.



De puntenoogst van AA Gent is dan ook heel schraal in vergelijking met het vorige seizoen. Momenteel haalt de club een gemiddelde puntenwinst van amper 1,08 punt per wedstrijd terwijl die frequentie in de voorgaande editie van de Jupiler Pro League bijna dubbel zo hoog lag met 1,9 eenheden. Da’s een relatieve afname van maar liefst – 43 procent. De Buffalo's gingen dit seizoen onderuit tegen 'kleinere' ploegen zoals Sint-Truiden, KAS Eupen, KV Kortrijk, OH Leuven en Cercle Brugge, iets wat volledig in strijd is met de statuur van de club en uiteraard de enorme ambities van het Gentse beleidsduo Michel Louwagie en Ivan De Witte. Die neerwaartse spiraal van de gesprokkelde punten wordt vooral toegeschreven aan het vertrek van de klassebak Jonathan David en dat houdt grotendeels ook steek.

DE GROTE PIJNPUNTEN

Een eerste dieperliggende parameter die we bekijken zijn de expected goals, een wetenschappelijk algoritme die de kwaliteit afweegt van de verworven doelkansen tegenover de effectieve afwerking ervan. Dit seizoen scoort AA Gent bijvoorbeeld gemiddeld 1,67 doelpunt per wedstrijd, terwijl dat aantal volgens de expected goals op twee eenheden zou moeten liggen. Op basis hiervan wordt het duidelijk dat het Gentse team in de zone van de waarheid niet naar behoren presteert, en tot op vandaag in totaal vier gescoorde doelpunten misliep. Die extra vier doelpunten zouden AA Gent alvast enkele punten meer hebben opgeleverd – en aldus een hogere positie in de rangschikking – maar naast het offensieve onvermogen acteert ook de Oost-Vlaamse defensie ondermaats.



Dit seizoen slikten de Buffalo's namelijk 1,67 tegendoelpunt per wedstrijd – exact hetzelfde aantal zoals hun gescoorde doelpunten dus – wat een aanzienlijke stijging betekent tegenover het voorbije seizoen. Toen lag het gemiddelde van de geïncasseerde treffers een pak lager met namelijk 1,17 stuk per wedstrijd. De expected goals against geven bovendien aan dat AA Gent in totaal zelfs nog twee doelpunten meer zouden moesten verduren. Het is dan ook weinig verrassend dat de club over de op vijf na slechtste verdediging beschikt van de ganse Jupiler Pro League. Het probleem bevindt zich dus niet alleen in het offensieve compartiment, de club heeft de op zes na beste aanval van de competitie, maar wél vooral in de verdediging.

AA Gent 2020-2021
Goals – (Expected goals)
Voor: 1,67 – (2)
Tegen: 1,67 – (1,5)

BLESSURES, BLUNDERS EN VERTROUWEN

Wim De Decker staat nu reeds zeven competitiewedstrijden aan het roer bij AA Gent en hij haalde daarbij een puntenoogst van 10 punten op 21. Dat zijn geen overweldigende cijfers uiteraard, maar wél een pak meer dan zijn voorgangers Jess Thorup en Laszlo Bölöni die in het huidige seizoen anderzijds wel veel minder wedstrijden coachten voor de club. Desalniettemin pakte AA Gent onder De Decker 77 procent van hun totale punten in de Jupiler Pro League. De vijf wedstrijden onder Thorup en Bölöni vertegenwoordigen dus slechts 23 procent van de puntenopbrengst.

De Decker had bovendien ook de omstandigheden niet echt mee – logisch na die twee eerdere trainersontslagen dit jaar. Hij erfde namelijk een zwaar mentaal aangetaste spelersgroep waar het zelfvertrouwen totaal zoek was. Daarnaast kampte AA Gent met veel kwetsuren en afwezigheden zoals dat het geval was bij de sterkhouders Vadis Odjidja-Ofoe, Sven Kums, Elisha Owusu en Laurent Depoitre. Om diezelfde reden kon ook Giorgi Chakvetadze zijn groot potentieel nog niet ontplooien, op het Georgische goudhaantje werd namelijk hard gerekend om de leemte op te vullen die Jonathan David naliet.



Vervolgens waren de individuele prestaties van de huidige Buffalo’s ook eerder zorgwekkend te noemen. Roman Bezus, Michael Ngadeu, Nurio en Igor Plastun kampen duidelijk met een gebrek aan vertrouwen. En als ook de doelmannen Sinan Bolat, Colin Coosemans en Davy Roef nog eens aan het flateren slaan, dan wordt die langverwachte remonte een enorm lastige opdracht voor De Decker. Het is duidelijk dat AA Gent niet kan rekenen op een sterk collectief door een combinatie van blessures, een zorgwekkend vormpeil en een gebrek aan een mentale weerbaarheid.

TUSSEN DE OREN

De offensieve en defensieve efficiëntie is daarom hét grote mankement dit jaar bij AA Gent, want zowat alle andere parameters zijn zowat helemaal gelijk gebleven in vergelijking met de voorbije jaargang. Zo worden dit jaar twee pogingen meer afgevuurd naar het vijandige doel en tellen de Buffalo’s slechts één geïncasseerde doelkans meer. Op het gebied van balverlies, recuperaties en (gewonnen) duels valt er bovendien ook geen opmerkelijke verandering te constateren tussen beide jaargangen. Al deze parameters tonen nagenoeg dezelfde waarden.



Anderzijds nam het gemiddelde balbezit van de ploeg wél toe naar bijna 59 procent. Met dat aandeel veldoverwicht is AA Gent de nummer één van de Jupiler Pro League, en ook de zuiverheid van de passes is van het hoogste niveau van de competitie. Daaruit blijkt opnieuw dat de inefficiëntie vooraan en achteraan hét grootste probleem is van de Oost-Vlamingen. Zeker omdat AA Gent na Club Brugge de ploeg is die het meeste aantal doelpogingen van de huidige jaargang telt. Werk aan de winkel dus voor Wim De Decker, die zich dus vooral zal moeten focussen op de mentale mindset van zijn troepen.

POLL: Is er te weinig kwaliteit of efficiëntie bij AA Gent?

Meest recent

'Anderlecht mag volgende uitgaande transfer schrappen'

Anderlecht staat voor een zeer drukke transferzomer. Het legde met Cedric Hatenboer en Mihajlo ...

14
14
Marc Coucke biedt Anderlecht-fans unieke kans richting bekerfinale

Deze namiddag staat voor Anderlecht nog een wedstrijd in de Play-Offs op het programma. De wedstrijd ...

41
41
Hasi verbaast compleet met basiself, Antwerp op sterkst

Om 13u30 trappen Anderlecht en Antwerp de zevende speeldag van de Champions' Play-Off op gang. Die ...

74
74
Antwerp bevestigt tribune 2-nieuws: deadline bekend

Straks gaat Antwerp op zoek naar een tweede overwinning op rij om zich weer helemaal te mengen in de ...

38
38
TRANSFERUURTJE: 'Transferdomper Anderlecht, Karetsas beslist'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

139
139
Paniek bij Antwerp: bliksemverkoop in aantocht?

De bevestiging van de afbraak van Tribune 2 viel samen met de bekendmaking van de jaarcijfers van ...

129
129
Odoi windt er geen doekjes om: “Ik voel nog steeds schaamte”

Denis Odoi is inmiddels al 37 jaar, maar de polyvalente middenvelder blijft gaan. Bij Royal Antwerp ...

67
67
Milicevic vuurt stevige waarschuwing af aan Club Brugge

KAA Gent neemt het donderdag op tegen Club Brugge. De Buffalo’s zitten momenteel in de hoek ...

172
172
OH Leuven moet vertrek van belangrijke pion vrezen

OH Leuven beleefde opnieuw een vrij grijs seizoen, waarin het nooit uit de buik van het klassement ...

42
42
'Ramazani ziet Premier League-droom uiteenspatten'

Wout Faes degradeert met Leicester City opnieuw uit de Premier League, maar dat betekent niet ...

51
51
Winteraanwinst Anderlecht zoekt zijn weg in RSCA 2.0

Besnik Hasi verloor veel tijd door de eerste drie matchen van de Play-Offs met een 3-5-2 of 3-4-2 ...

220
220
Zulte Waregem onthult transferplannen voor terugkeer in 1A

Na twee seizoenen afwezigheid keert Zulte Waregem straks terug op het hoogste niveau. De ...

322
322
'Anderlecht hakt knoop over Vertonghen definitief door'

Voor Anderlecht breekt een zeer belangrijke vierdaagse aan. Daarbij is het vizier vooral gericht op ...

163
163
'Antwerp krijgt geweldig nieuws over tribune 2 Bosuil'

Antwerp zette de voorbije jaren grote stappen in haar ontwikkeling als club. Daar hoorde ook een ...

301
301
'AA Gent troeft Anderlecht en Ajax af voor transfer'

AA Gent beleeft ontgoochelende play-offs met slechts een drie op achttien, waarbij het onlangs twee ...

163
163
AA Gent zwaar verzwakt naar Club: Milicevic moet puzzelen

In de immer beladen Slag om Vlaanderen moet AA Gent opstaan na een reeks nederlagen. Gemakkelijker ...

160
160
'Anderlecht in shock: pittig prijskaartje toptarget bekend'

RSC Anderlecht kan zich in de komende dagen verzekeren van een Europees ticket. Ook op financieel ...

185
185
'Mignolet versus Jackers: Hayen hakt knoop nu al door'

Mits een zege in eigen huis tegen AA Gent kan Club Brugge straks opnieuw haasje-over doen met Union. ...

343
343
'Antwerp all-in: Ulderink neemt risico tegen Anderlecht'

Na de fraaie vier op zes tegen KRC Genk barst Antwerp plots weer van het vertrouwen. Een lijn die ...

196
196
Club Brugge betaalt nu de prijs voor één grote fout

Club Brugge kampt met een ernstig spitsenprobleem. In de cruciale wedstrijden tegen Union SG werd ...

317
317

Meer sportnieuws