Doku wordt grote concurrent voor Neymar en Mbappé

1111 stemmen
Doku wordt grote concurrent voor Neymar en Mbappé

Geen Liverpool, Chelsea of een andere Europese topclub voor Jérémy Doku. Het jeugdproduct van RSC Anderlecht verkoos om een eerste buitenlands avontuur aan te gaan bij Stade Rennes, les nouveaux riches van het Franse voetbal. Daar doet hij het momenteel uitstekend en voelen zelfs Neymar en Kylian Mbappé de aanwezigheid van de dribbelkoning.


MERCI FRANCOIS 

Hij zorgde eigenhandig voor de grote doorbraak in de transfer van Jérémy Doku. Toen Peter Verbeke categoriek weigerde overstag te gaan voor een transfersom van twintig miljoen euro, drukte François Pinault door met nog een extra zeven miljoen euro plus eventuele bonussen. De hoofdaandeelhouder van Stade Rennes zorgde daarmee rechtstreeks voor de duurste inkomende transfer ooit uit de Bretoense clubgeschiedenis én tegelijk voor de op één na duurste transfer ooit uit België die de Jupiler Pro League verlaat. Met tal van clausules en extra premies kan de totale slotsom zelfs tot boven de dertig miljoen euro uitstijgen. Het moge duidelijk zijn, Pinault was een grote voorvechter voor de komst van Doku naar Rennes en daar had hij dus wel wat voor over.



Pinault kan zich uiteraard ook wel het één en ander veroorloven. In juli 2020 werd hij door het zakentijdschrift Forbes namelijk verklaard als de 27ste rijkste persoon ter wereld en zelfs de derde rijkste van Frankrijk. Met luxe-merken zoals onder meer Gucci, Yves Saint Laurent en Balenciaga in zijn portefeuille heeft de preses van Stade Rennes op financieel vlak weinig reden tot zorgen. Ook Stade Rennes groeit als voetbalclub steeds meer uit tot een ware geldmachine. Vorig seizoen verkochten les rouges et noirs namelijk voor 45,5 miljoen euro aan spelers, terwijl de inkomstenstromen in de huidige jaargang momenteel reeds 50 miljoen euro bedragen. De Franse club koopt voornamelijk jonge en talentvolle spelers aan met als uiteindelijk doel hen voor een mooie meerwaarde te verpatsen op de langere termijn. En da's ironisch genoeg eigenlijk het business-model dat RSC Anderlecht voor ogen heeft.

COPAIN CAMAVINGA 

Eén van de huidige Bretoense goudhaantjes is het rasecht jeugdproduct Eduardo Camavinga, met wie Jérémy Doku het overigens erg goed kan vinden op én naast het veld. De verdedigende middenvelder telt pas achttien lentes maar hij heeft wel al 52 officiële wedstrijden gespeeld bij Rennes. En daarin wist Camavinga danig indruk te maken: de Europese topclubs staan namelijk te drummen in de rij voor de handtekening van groeibriljant. Vooral Zinédine Zidane en Real Madrid werpen zich op als serieuze kandidaat om Camavinga binnen te halen, de Franse international die onlangs nog maar geschiedenis schreef als jongste doelpuntenmaker ooit bij Les Blues. 't Is maar om te benadrukken: in het Roazhon Park zijn ze wild van Camavinga, die ongetwijfeld de volgende uitgaande recordtransfer van de club zal worden. 



Camavinga zorgt ervoor dat zijn maatje Doku een goede integratie doormaakt in zijn nieuwe werkomgeving. Het Neerpede-product is zoals bekend de duurste aankoop ooit van Stade Rennes, en onrechtstreeks zorgt dat wel voor wat druk op zijn jonge schouders. Het viel coach Julien Stéphan ook op dat Camavinga en Doku een goeie band onderhouden, en dat kan alleen maar voordelen bieden voor de ploeg. Beide spelers komen uit dezelfde generatie van 2002, zijn énorm getalenteerd en ze delen dezelfde interesses. Het viel Stéphan zelfs op dat Camavinga en Doku op weg naar de training vaak quasi arm in arm lopen. Twee achttienjarigen die over een marktwaarde beschikken van respectievelijk vijftig en twintig miljoen euro: Rennes heeft de toekomst in handen.

STEPHAN & MAURICE 

Maar niet alleen hoofdaandeelhouder François Pinault was een grote voorstander van Doku's komst, ook coach Julien Stéphan gaf persoonlijk groen licht voor de transfer van de Belgische flankenflitser. Al sedert maart volgde Stéphan samen met sportief directeur Florian Maurice de ontwikkeling van Doku, en diens grote kwaliteiten kon het duo dus zeker bekoren. Stéphan en Maurice worden in Frankrijk tevens omschreven als echte kenners, waardoor de enorme transferprijs van 27 miljoen euro eerder gerechtvaardigd lijkt en niet noodzakelijk als een solo-actie wordt gepercipieerd van hoofdaandeelhouder Pinault. Het was de keuze van talent, kwaliteit en uiteraard een ruime doorverkoopmarge – al zal men dat laatste in Bretagne nooit openlijk toegeven.



Desondanks ligt de lat bij de buitenwereld hoog als het over Jérémy Doku gaat. Samir Nasri, vorig seizoen nog ploegmaat bij RSC Anderlecht, verklaarde aan Ouest France dat Doku een toekomstige crack is. Ook andere media deden hun research over de dribbelkoning en telkens waren de geluiden erg veelbelovend. Mag het ook voor 27 miljoen euro? Coach Julien Stéphan liet Doku alvast met mondjesmaat proeven van het grote werk, want in het drukke schema van Rennes is er doorgaans weinig tijd om écht gericht aan de slag te gaan met hem op training. Al doende leert men en Doku is in deze korte periode reeds uitgegroeid tot een basisspeler bij zijn nieuwe club. Ondanks de grote druk op z'n schouders wist Doku de pers, achterban en sportieve cel reeds te overtuigen. Maar het is duidelijk dat ie nog veel meer in zijn mars heeft.

NEYMAR & MBAPPE 

Christophe Penven, journalist bij TVR La Chaîne, was bij Sport/Voetbalmagazine onlangs nog erg lovend over zijn eerste indrukken over Jérémy Doku. “Op basis van wat Doku tot nu toe toonde, is de vaststelling dat in Frankrijk maar twee andere spelers dat kunnen: Neymar en Kylian Mbappé. Ik ken geen andere speler die zo explosief is op de eerste meters. De manier waarop hij zich vrijspeelt, is uitzonderlijk,” aldus Penven. Voorlopig kon Doku die goeie kritieken nog niet bevestigen in doelpunten en assists – wat overigens ook een probleem was bij Anderlecht – maar zijn impact op Stade Rennes en bij uitbreiding de Ligue 1 is wél duidelijk merkbaar.

Het is misschien nog erg vroeg om te stellen, maar Doku behoort op basis van zijn huidige prestaties wellicht al tot de beste flankaanvallers van de Franse competitie. Zijn offensief gewicht vertaalt zich bijvoorbeeld in het aantal succesvolle aanvallende acties per wedstrijd. In dat onderdeel prijkt Doku namelijk in de top drie van de flankaanvallers in de Ligue 1. De vijfvoudige Rode Duivel moet enkel de duimen leggen voor … Neymar en Kylian Mbappé, het koningsduo van grootmacht Paris Saint-Germain. Christophe Penven deed dus alvast een juiste inschatting dat Doku de enige andere speler is in Frankrijk die de potentie bezit om te tonen wat Neymar en Mbappé kunnen.



De nadrukkelijke offensieve aanwezigheid van Jérémy Doku wordt zelfs nog indrukwekkender, want per wedstrijd laat hij namelijk 21 aanvallende acties noteren. Wederom: enkel Neymar en Mbappé overstijgen dat aantal maar anderzijds is Doku wel veel efficiënter dan het duo in die desbetreffende acties. De nieuwste ster van Stade Rennes is zelfs de onbetwiste nummer één op het vlak van de efficiëntie in de offensieve acties. Opvallend genoeg is die efficiëntie in kwestie zelfs dertien procent hoger dan zijn all-time gemiddelde van bij RSC Anderlecht. Doku zet nu al grote stappen in het Roazhon Park.

DOKU BLIJFT DRIBBELEN 

Op de algemene – maar erg cruciale en veelbetekenende – offensieve parameters blijkt dus dat Jérémy Doku op veelbelovende en directe wijze z'n stempel drukt op het Franse voetballandschap. Door zijn geweldige explosiviteit en versnelling bezit hij over enkele specifieke kwaliteiten die andere spelers in mindere mate bezitten. Maar het onderdeel waar Doku in België het meest indrukwekkend was, dat zijn de dribbelkunsten. En ook in de Ligue 1 blijft hij die positieve lijn vooralsnog doortrekken. En hoe. 

Per wedstrijd poogt Doku bijvoorbeeld tien dribbels, een gemiddelde dat enkel overtroffen wordt door Kylian Mbappé. In de efficiëntie van de dribbels bezet Doku dan weer de derde plaats onder de plaatselijke flankaanvallers. Enkel Luiz Araujo (Lille OSC) en Rémi Oudin (Bordeaux) zijn voorlopig nog nét iets succesvoller in hun individuele acties. En ook in dit onderdeel weet Doku zich opmerkelijk te verbeteren in vergelijking met zijn periode bij Sporting. Voorlopig is Doku namelijk elf procent efficiënter efficiënter in zijn dribbels dan voorheen.



Zijn start in Frankrijk is dus op z'n minst veelbelovend te noemen en het is daarom zeker niet verkeerd om te stellen dat Jérémy Doku tot het summum behoort van de Franse flankaanvallers – getuige zijn individuele statistieken in verschillende offensieve parameters. En dat is op zich al een enorme verwezenlijking van de tiener. In de Ligue 1 lopen er namelijk verschillende sterspelers rond, elk met indrukwekkende en specifieke kwaliteiten. Bovendien bleek de Franse competitie meermaals een springplank te zijn richting de absolute topcompetities in pakweg Engeland of Spanje. Het is duidelijk: Doku heeft z'n start allerminst gemist bij Stade Rennes.

LEES OOK: Leko kampt met kopzorgen na zomerstage Club Brugge

Wordt Doku een speler van echte wereldklasse?

Meest recent

'Patro grijpt naast 'nieuwe Erenbjerg''

Patro Eisden wist vorig seizoen op knappe wijze met een vrijwel volledig nieuwe kern de play-offs in ...

26
26
'Eén man drukte door voor komst Bisiwu bij Barça'

Deze week kwam eindelijk de officiële bevestiging van wat al een hele tijd in de lucht hing. FC ...

94
94
Messoudi trekt aan alarmbel en smeekt om versterking

Terwijl in de Jupiler Pro League het nieuwe seizoen volgend weekend al afgetrapt wordt, hebben ze in ...

153
153
'Done deal voor Onyedika: Club schakelt razendsnel'

Club Brugge greep vrijdagavond naast zijn eerste prijs van het seizoen door in de Supercup na ...

274
274
Goots voorspelt sensatie bij Antwerp: "Mijn nieuwe favoriet"

Een week voor de start van de competitie trok Antwerp nog naar Engeland voor zijn laatste generale ...

219
219
Goede reclame voor Club: Stankovic en Tzolis drukken stempel

Club Brugge vergaarde de voorbije jaren een uitstekende reputatie als kweekvijver voor talent. Die ...

218
218
Vrancken in nauwe schoentjes: ook rampzalige competitiestart

Wouter Vrancken versierde deze zomer een fraaie uitdaging in het buitenland, want hij verzilverde ...

157
157
'Standard verbaast: toch nog miljoenenaanwinst'

Zaterdag bleek er nog veel werk aan de winkel te zijn voor Standard, want het kreeg in zijn laatste ...

108
108
Meunier reageert persoonlijk na straf gerucht

Thomas Meunier was één van de Rode Duivels die na de uitschakeling op het WK snel een ...

71
71
'infantino-bom barst helemaal: bonden eisen ontslag'

De voorbije dagen stond de internationale voetbalwereld in rep en roer, toen bekend raakte dat ...

256
256
Antwerp en Westerlo houden katers over aan galamatchen

Een week voor de start van het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League leggen de eersteklassers nog ...

124
124
'Anderlecht haalt uit: transferstunt met tikkende tijdbom'

Anderlecht droomt van een opvallende stunt op de transfermarkt. Paars-wit heeft een speler op de ...

750
750
'Westerlo pakt uit met straffe ingaande transfer'

Het is een bijzonder drukke mercato bij KVC Westerlo. Het einde is nog niet in zicht. De Kemphanen ...

162
162
Van Gucht zorgt voor nieuwe storm met bizar liefdesspektakel

Voor Ruben Van Gucht kwam eind vorige week een einde aan een razend drukke periode. Eerst was hij ...

175
175
Hubert vol lof over smaakmaker: "Een echte winnaar"

Union SG won de supercup van Club Brugge. Pas na de wissels in de tweede helft kwam de bekerwinnaar ...

62
62
Is Club Brugge klaar? Leko met verrassend oordeel

Club Brugge verloor de supercup, toch een tegenvallertje. Coach Ivan Leko sprak na de nederlaag via ...

597
597
Euvrard verrast iedereen met transfernieuws bij Standard

Standard heeft zijn voorbereiding afgesloten met een 1-0-zege tegen het Duitse Bielefeld. Trainer ...

258
258
Tresoldi reageert na alle transferperikelen

Club Brugge verloor zijn eerste officiële match van het seizoen. Union SG won na het nemen van ...

493
493
Godts naar PSG? Cruijff en makelaar spelen open kaart

Trekt Mika Godts naar PSG? De onderhandelingen lijken weldra op te starten. Godts werd alvast gezien ...

115
115
Adriano Bertaccini smelt na hartverwarmend eerbetoon

Adriano Bertaccini kan niet alleen rekenen op de steun van de Anderlecht-fans. Ook naast het veld ...

242
242
Heeft Anderlecht plots twee spelers vastgelegd?

RSC Anderlecht maakt zich klaar voor het treffen met PAOK Saloniki, maar ook RSCA Futures is bezig ...

223
223
'Club Brugge en KRC Genk naderen: topdeal in de maak'

Club Brugge is bezig met een serieus transferoffensief. Het zou zomaar kunnen dat de Bruggelingen de ...

1079
1079
Van Crombrugge oogst veel kritiek na openhartig verhaal

De carrière van Hendrik Van Crombrugge zit momenteel op een 'dood' spoor. De voormalige ...

281
281
KV Mechelen heeft volgende miljoenendeal helemaal beet

De kassa rinkelt alweer bij KV Mechelen. De Maneblussers hebben vandaag de uitgaande transfer van ...

99
99
Lommel SK flikt het weer en shopt bij Manchester City

Lommel SK schakelt duidelijk een versnelling hoger op de transfermarkt. De Limburgse eersteklasser ...

61
61

Meer sportnieuws