Anderlecht orkestreerde meesterzet met Mbokani

door
Anderlecht orkestreerde meesterzet met Mbokani

De vier tevergeefse pogingen ten spijt, maar in het tussenseizoen kwam het bij RSC Anderlecht opnieuw niet tot een tweede rentree van Dieumerci Mbokani. Vorig seizoen werd de Congolees als de ontbrekende schakel omschreven voor Sporting, maar achteraf bekeken deed men in het Lotto Park op sportief en financieel een goede zaak door hem toch niet aan te trekken. Praat voor de vaak voor fans, analisten en media. Maar op Neerpede bleek het een strategisch weloverwogen beslissing.


DE CRASH VAN MBOKANI

Eind oktober dachten we dat Dieumerci Mbokani helemaal terug was. Nadat hij op z'n eentje de Antwerpse derby tegen Beerschot AV in een definitieve plooi wist te leggen, was Dieu ook een bepalende figuur in de Europese stuntoverwinning tegen het grote Tottenham Hotspur. Zijn winning goal tegen Beerschot was toen zijn derde treffer in vier competitiewedstrijden, en ook zijn eerstvolgende knalprestatie tegen José Mourinho & Co. deed het beste verwachten van de Antwerpse aanvalsleider. In die periode van vier competitiewedstrijden bewees Dieu enorm efficiënt te zijn voor het doel: 37,5 procent van zijn doelkansen werden namelijk omgezet in een doelpunt. Ter vergelijking: vorig seizoen, toen Mbokani de Gouden Stier wist te winnen, lag die omzetratio op 26,4 procent. 

Eindelijk, dachten ze op de Bosuil. Met de aankomende kleppers tegen RSC Anderlecht, LASK en Standard in het vooruitzicht was die teruggevonden positieve flow van Dieu geen overbodige luxe. En toch. Ondanks zeven vergaarde kansen in dat betreffende drieluik wist Mbokani desondanks geen enkele keer te scoren. Sterker nog, in de Europa League tegen LASK verzuimde de eens zo koelbloedige Congolees om de opgelegde gelijkmaker te scoren in de slotseconden van de wedstrijd. Zondag tegen Standard kon hij de wedstrijd ook meermaals individueel beslissen maar ondanks vijf doelpogingen, waarvan er trouwens maar ééntje tussen de palen belandde, bleef het Congolese kanon droog staan.



Dieumerci Mbokani lijkt met die dramatische cijfers door een tweede vormdip te gaan want ondertussen kon hij al vier wedstrijden op rij (Jupiler Pro League en Europa League) niet meer scoren. Die verontrustende reeks doet terugdenken aan de eerste vormcrisis tijdens het seizoenbegin, toen hij amper één keer de weg naar het doel vond in zeven wedstrijden. Wat is er aan de hand met Mbokani? Zijn huidige doelpuntenregelmaat en efficiëntie in de box nemen op erg gevoelige wijze af tegenover het voorbije seizoen waarin hij zich kroonde tot topschutter van de Belgische competitie. 

Dieumerci Mbokani
2020/2021 – (2019/2020)
Goals per 90': 0,32 – 0,61
Efficiëntie: 16% – 26,4%

STEUN VOOR DIEU 

Dieumerci Mbokani was opvallend inefficiënt in de voorbije match tegen z'n ex-club Standard, en bijgevolg was dat een belangrijk item op Eleven Sports, waar analist en zelf voormalige aanvaller Gilles De Bilde luidop zocht naar een reden of oorzaak van deze lacune. “Dit is een Mbokani die op dit moment niet in de beste vorm van z'n leven zit, die weinig geluk heeft in de afwerking. Iedere spits maakt dat mee in een bepaalde periode van het seizoen. Op dit moment is het wel zo dat dit wat meer opvalt, vooral omdat ze (Antwerp FC, nvdr.) vooral afhankelijk zijn van Refaelov en Mbokani. Dat is jammer voor hem en jammer voor Mbokani, maar dat is nu eenmaal voetbal.”



Ook ploegmaats Lior Refaelov en Faris Haroun spraken zich voor de camera's van Eleven Sports uit over de mindere vorm van Mbokani. Beide sterkhouders gaven ook aan dat Dieu zich momenteel in een mindere periode bevindt, maar zowel Refaelov als Haroun weigerden hun ploegmaat aan te vallen. Logisch ook, gezien de grote verdiensten van de Congolees in de voorbije seizoenen. “Maar we hebben inderdaad een Mbokani op topniveau nodig”, sloot Refaelov af. En ook coach Ivan Leko weigerde zijn aanvaller een standje te geven, ondanks het missen van vijf kansen. “Ik ben geen coach – en ik hoop ook nooit zo'n coach te worden – die z'n spelers veroordeelt omdat ze een kans missen. Wat kan ik zeggen? Dit heeft niks te maken met mentaliteit of werkijver. Het enige wat ik hem kan meegeven is dat hij hier motivatie moet proberen te halen om nog beter te worden”, klonk het op de persconferentie na afloop van de match tegen de Rouches.

SLEET OP MBOKANI 

Na de eerste vormdip van Dieumerci Mbokani dit seizoen, toen hij amper één keer kon scoren in de eerste zeven wedstrijden van de huidige jaargang, schatten de vermaarde analisten Gert Verheyen en Hein Vanhaezebrouck hem op basis van zijn intrinsieke kwaliteiten nog steeds in als de beste centrumspits op het Belgisch grondgebied. Dit seizoen staat de Congolees er echter wel alleen voor als Antwerpse aanvalsleider, en voert Ivan Leko een meer offensief intensieve spelopvatting door met veel extra werk voor Mbokani tot gevolg Hij blijft wel nog steeds wegen op de verdediging en hij schuwt ook het werk niet, maar dat gaat dus allemaal ten koste van z'n scherpte voor het doel.



Bij die kanttekening mogen we ook niet vergeten te vermelden dat Dieumerci Mbokani volgende week zondag zijn 35ste verjaardag viert, waardoor het overigens logisch is dat er enigszins wat sleet begint te komen op zijn fysieke capaciteiten. Ook al gaf Dieu recentelijk aan dat de opeenstapeling van wedstrijden geen probleem vormt voor hem, zijn wisselvalligheid dit seizoen bewijst nochtans iets anders. En dat is heus geen schande. Mbokani miste dit seizoen amper één halfuur tegen KV Mechelen en tegen Ludogerets was hij geschorst. Verder haspelde de voormalige Gouden Stier élke minuut af van dit seizoen. 

MBOKANI VS. NMECHA 

Nadat Dieumerci Mbokani in het tussenseizoen zijn afgelopen contract verlengde met één seizoen, bracht hij – alle omstandigheden in achting genomen – echter niet helemaal wat er van hem verwacht werd. Per slot van rekening is Dieu nog steeds één van de grootverdieners in Deurne-Noord, en da's ook logisch gezien zijn nog steeds omvangrijke kwaliteiten en importantie voor zijn ploeg. Toch zullen ze bij RSC Anderlecht misschien wel opgelucht zijn dat men na vier eerdere pogingen – de één al wat meer concreet dan de andere – in de afgelopen zomer niet in zee zijn gegaan met de bijna 35-jarige aanvaller. 



Uiteraard zou Mbokani nog van een bepaalde waarde geweest zijn in het Lotto Park, maar de workload van Lukas Nmecha – de huidige aanvalsleider van Sporting – is momenteel misschien wel nog groter dan die van Mbokani op de Bosuil. Hoewel Mbokani naar verluidt bereid was om in te leveren bij een eventuele transfer naar Anderlecht, het is maar de vraag of hij vandaag dezelfde bakens zou kunnen verzetten zoals de imposante en krachtige Nmecha dat momenteel doet. Zelfs met een verminderd loon, wat ongetwijfeld nog hoog zal liggen naar de actuele normen van Sporting, zou een Mbokani in z'n huidige vorm niet meteen als een toptransfer worden bestempeld bij Paars-Wit. 

LOGICA REGEERT

Op Neerpede is de wenselijke marge op sportieve en financiële mislukkingen beperkt tot een minimum, waardoor Anderlecht zichzelf misschien wel bespaarde van een klein fiasco of drama.  Per slot van rekening wordt Mbokani straks 35 jaar en wordt het erg moeilijk, zo niet onmogelijk, om zijn topjaargang van het vorige seizoen te overtreffen of zelfs maar te evenaren. In een ideaal scenario zouden Lukas Nmecha en Dieumerci Mbokani een wisselend succesduo kunnen geweest zijn in het Lotto Park, waarbij de ene moegestreden spits vervangen kon worden door de andere frisse aanvaller. Dit zou een constante en felle druk betekenen op zowat élke defensie, zeker in de Jupiler Pro League, maar helaas bood en biedt de huidige beperkte financiële realiteit bij Sporting geen dergelijke uitkomst. 



Als je dan toch met één centrumspits aan de slag moet in het veeleisende systeem van Vincent Kompany, dan lijkt de keuze in het voordeel van de 21-jarige huurling Lukas Nmecha veel logischer te zijn dan de bijna 35-jarige Dieumerci Mbokani. En dat bij de beaamt de Paars-Witte boekhouding ongetwijfeld ook, ook al bezitten Mbokani en Nmecha beide centrumspitsen geen doorverkoopmarge wegens respectievelijk een gezegende leeftijd en een huurdeal zonder aankoopoptie. Bij Anderlecht zegeviert de ratio en logica, eerder dan nostalgie en emotie. 

LEES OOK: Drastische wijziging bij Antwerp? Wils komt met reactie

Wie past beter bij het huidige Anderlecht?

Meest recent

'AA Gent vindt akkoord: transfersom van 8 à 9 miljoen'

Terwijl coach Ivan Leko zijn spelers klaarstoomt voor de start van het seizoen, blijft AA Gent ook ...

124
124
Anderlecht-fans woest: oorzaak gekend voor Union-deal

Behoudens een negatief advies van de ordediensten, speelt Union SG ook volgend seizoen zijn Europese ...

383
383
'Kompany krijgt topaanwinst: Bayern biedt 52 miljoen'

Na de uitschakeling op het WK voor Clubs, genieten de spelers van Bayern München momenteel van ...

72
72
Europa League: Anderlecht kan tegenstander ruiken na heenmatch

Binnen een tweetal weken gaat het nieuwe seizoen van RSC Anderlecht officieel van start. De ...

243
243
L'Equipe onthult: 'Penders op zucht van nieuwe club'

Aanstaande zondag speelt Chelsea FC de finale van het WK voor clubs tegen Paris Saint-Germain. Mike ...

175
175
'Transferbom bij Club: Inter stelt opzienbarende ruildeal voor'

De top van Club Brugge dook donderdag plots op in Milaan. Daar stond een afspraak met ...

1369
1369
Beerschot haalt versterking in JPL, volgende vertrekker KVK

Binnen een maandje gaat het nieuwe seizoen in de Challenger Pro League weer van start. Beerschot VA ...

150
150
'Monstertransfer op komst: Real vraagt 100 miljoen'

Real Madrid CF sneuvelde woensdag op pijnlijke wijze op het WK voor clubteams. De spelers van de ...

190
190
Drastische wijziging bij Antwerp? Wils komt met reactie

Royal Antwerp FC is nog lang niet klaar met zijn plannen op de transfermarkt, maar haalde inmiddels ...

281
281
Promotie bij Genk: nieuwe rol voor Matte Smets

Om het seizoen zo goed mogelijk voor te bereiden, trok KRC Genk naar Duitsland voor een oefenkamp. ...

317
317
‘“Gekke rotzak” op radar van hongerig Anderlecht’

Een ruwe diamant met een hoek af – dat is het type speler waar Anderlecht momenteel op mikt. ...

442
442
'Toptransfer Tolu: grootmacht meldt zich in Genk'

KRC Genk rondde deze week de miljoenentransfer van Christopher Bonsu Baah naar Saudi-Arabië af. ...

581
581
'Strijd om Rode Duivel barst los: Club Brugge gaat all-in'

Club Brugge wist de voorbije dagen enkele grote uitgaande deals te beklinken en er staan nog ...

1050
1050
'Tottenham gaat volledig los: 134 miljoen op 24 uur tijd'

Ondanks een behoorlijk dramatisch seizoen in eigen land, mag Tottenham Hotspur in de komende ...

150
150
'Bliksemvertrek Simic krijgt vorm: eerste contacten gelegd'

RSC Anderlecht haalde al een zestal aanwinsten voor komend seizoen in huis en speurt naar nog meer ...

600
600
Transfergeweld CPL: deals bij Beerschot, Lommel, KVK én RWDM

Binnen een tweetal maken trekt de Jupiler Pro League zich weer op gang. De ploegen uit de Challenger ...

122
122
'Alonso eist transferbom bij Real na gigantisch PSG-fiasco'

Het wereldkampioenschap voor clubs is uitgedraaid op een sisser voor Real Madrid. De Koninklijke ...

307
307
Transfergekte bij Club Brugge: paparazzi achtervolgt Madou

Ardon Jashari mag zijn droomtransfer naar AC Milan voorlopig op zijn buik schrijven. Toch werd het ...

733
733
'Overmars slaat toe: toptarget geeft jawoord aan Antwerp'

Na een lange adempauze schakelt Antwerp stilaan opnieuw een versnelling hoger op de transfermarkt, ...

581
581
'Grote schoonmaak in Anderlecht: Renard likt wonden'

Hoewel de kassa tot dusver nog niet rinkelde bij RSC Anderlecht bleef Olivier Renard niet bij de ...

765
765
'Doorbraak op til: bestuur Club Brugge gespot in Milaan'

Behoudens een astronomische som blijkt Club Brugge voorlopig niet bereid om Ardon Jashari naar AC ...

675
675
'Overmars draait overuren: verlanglijstje Antwerp bekend'

Naar jaarlijkse traditie belooft de Bosuil ook deze zomer weer een duiventil te worden. Tot dusver ...

372
372
Witte rook: Anderlecht en Union bereiken opvallend akkoord

Union wist zich afgelopen seizoen eindelijk tot landskampioen te kronen. Op die manier zuigen de ...

800
800
‘Jashari-deal ontploft: Club Brugge vraagt absurd bedrag’

De afgelopen weken wemelden het van de geruchten omtrent Ardon Jashari zijn potentiële overstap ...

2842
2842
Onana en Doku gaan viraal met groot nieuws

Voetballers zijn anno 2025 ook commerciële merken. Via allerhande deals komt er ook nog geld in ...

57
57

Meer sportnieuws