Anderlecht orkestreerde meesterzet met Mbokani

1015
Anderlecht orkestreerde meesterzet met Mbokani

De vier tevergeefse pogingen ten spijt, maar in het tussenseizoen kwam het bij RSC Anderlecht opnieuw niet tot een tweede rentree van Dieumerci Mbokani. Vorig seizoen werd de Congolees als de ontbrekende schakel omschreven voor Sporting, maar achteraf bekeken deed men in het Lotto Park op sportief en financieel een goede zaak door hem toch niet aan te trekken. Praat voor de vaak voor fans, analisten en media. Maar op Neerpede bleek het een strategisch weloverwogen beslissing.


DE CRASH VAN MBOKANI

Eind oktober dachten we dat Dieumerci Mbokani helemaal terug was. Nadat hij op z'n eentje de Antwerpse derby tegen Beerschot AV in een definitieve plooi wist te leggen, was Dieu ook een bepalende figuur in de Europese stuntoverwinning tegen het grote Tottenham Hotspur. Zijn winning goal tegen Beerschot was toen zijn derde treffer in vier competitiewedstrijden, en ook zijn eerstvolgende knalprestatie tegen José Mourinho & Co. deed het beste verwachten van de Antwerpse aanvalsleider. In die periode van vier competitiewedstrijden bewees Dieu enorm efficiënt te zijn voor het doel: 37,5 procent van zijn doelkansen werden namelijk omgezet in een doelpunt. Ter vergelijking: vorig seizoen, toen Mbokani de Gouden Stier wist te winnen, lag die omzetratio op 26,4 procent. 

Eindelijk, dachten ze op de Bosuil. Met de aankomende kleppers tegen RSC Anderlecht, LASK en Standard in het vooruitzicht was die teruggevonden positieve flow van Dieu geen overbodige luxe. En toch. Ondanks zeven vergaarde kansen in dat betreffende drieluik wist Mbokani desondanks geen enkele keer te scoren. Sterker nog, in de Europa League tegen LASK verzuimde de eens zo koelbloedige Congolees om de opgelegde gelijkmaker te scoren in de slotseconden van de wedstrijd. Zondag tegen Standard kon hij de wedstrijd ook meermaals individueel beslissen maar ondanks vijf doelpogingen, waarvan er trouwens maar ééntje tussen de palen belandde, bleef het Congolese kanon droog staan.



Dieumerci Mbokani lijkt met die dramatische cijfers door een tweede vormdip te gaan want ondertussen kon hij al vier wedstrijden op rij (Jupiler Pro League en Europa League) niet meer scoren. Die verontrustende reeks doet terugdenken aan de eerste vormcrisis tijdens het seizoenbegin, toen hij amper één keer de weg naar het doel vond in zeven wedstrijden. Wat is er aan de hand met Mbokani? Zijn huidige doelpuntenregelmaat en efficiëntie in de box nemen op erg gevoelige wijze af tegenover het voorbije seizoen waarin hij zich kroonde tot topschutter van de Belgische competitie. 

Dieumerci Mbokani
2020/2021 – (2019/2020)
Goals per 90': 0,32 – 0,61
Efficiëntie: 16% – 26,4%

STEUN VOOR DIEU 

Dieumerci Mbokani was opvallend inefficiënt in de voorbije match tegen z'n ex-club Standard, en bijgevolg was dat een belangrijk item op Eleven Sports, waar analist en zelf voormalige aanvaller Gilles De Bilde luidop zocht naar een reden of oorzaak van deze lacune. “Dit is een Mbokani die op dit moment niet in de beste vorm van z'n leven zit, die weinig geluk heeft in de afwerking. Iedere spits maakt dat mee in een bepaalde periode van het seizoen. Op dit moment is het wel zo dat dit wat meer opvalt, vooral omdat ze (Antwerp FC, nvdr.) vooral afhankelijk zijn van Refaelov en Mbokani. Dat is jammer voor hem en jammer voor Mbokani, maar dat is nu eenmaal voetbal.”



Ook ploegmaats Lior Refaelov en Faris Haroun spraken zich voor de camera's van Eleven Sports uit over de mindere vorm van Mbokani. Beide sterkhouders gaven ook aan dat Dieu zich momenteel in een mindere periode bevindt, maar zowel Refaelov als Haroun weigerden hun ploegmaat aan te vallen. Logisch ook, gezien de grote verdiensten van de Congolees in de voorbije seizoenen. “Maar we hebben inderdaad een Mbokani op topniveau nodig”, sloot Refaelov af. En ook coach Ivan Leko weigerde zijn aanvaller een standje te geven, ondanks het missen van vijf kansen. “Ik ben geen coach – en ik hoop ook nooit zo'n coach te worden – die z'n spelers veroordeelt omdat ze een kans missen. Wat kan ik zeggen? Dit heeft niks te maken met mentaliteit of werkijver. Het enige wat ik hem kan meegeven is dat hij hier motivatie moet proberen te halen om nog beter te worden”, klonk het op de persconferentie na afloop van de match tegen de Rouches.

SLEET OP MBOKANI 

Na de eerste vormdip van Dieumerci Mbokani dit seizoen, toen hij amper één keer kon scoren in de eerste zeven wedstrijden van de huidige jaargang, schatten de vermaarde analisten Gert Verheyen en Hein Vanhaezebrouck hem op basis van zijn intrinsieke kwaliteiten nog steeds in als de beste centrumspits op het Belgisch grondgebied. Dit seizoen staat de Congolees er echter wel alleen voor als Antwerpse aanvalsleider, en voert Ivan Leko een meer offensief intensieve spelopvatting door met veel extra werk voor Mbokani tot gevolg Hij blijft wel nog steeds wegen op de verdediging en hij schuwt ook het werk niet, maar dat gaat dus allemaal ten koste van z'n scherpte voor het doel.



Bij die kanttekening mogen we ook niet vergeten te vermelden dat Dieumerci Mbokani volgende week zondag zijn 35ste verjaardag viert, waardoor het overigens logisch is dat er enigszins wat sleet begint te komen op zijn fysieke capaciteiten. Ook al gaf Dieu recentelijk aan dat de opeenstapeling van wedstrijden geen probleem vormt voor hem, zijn wisselvalligheid dit seizoen bewijst nochtans iets anders. En dat is heus geen schande. Mbokani miste dit seizoen amper één halfuur tegen KV Mechelen en tegen Ludogerets was hij geschorst. Verder haspelde de voormalige Gouden Stier élke minuut af van dit seizoen. 

MBOKANI VS. NMECHA 

Nadat Dieumerci Mbokani in het tussenseizoen zijn afgelopen contract verlengde met één seizoen, bracht hij – alle omstandigheden in achting genomen – echter niet helemaal wat er van hem verwacht werd. Per slot van rekening is Dieu nog steeds één van de grootverdieners in Deurne-Noord, en da's ook logisch gezien zijn nog steeds omvangrijke kwaliteiten en importantie voor zijn ploeg. Toch zullen ze bij RSC Anderlecht misschien wel opgelucht zijn dat men na vier eerdere pogingen – de één al wat meer concreet dan de andere – in de afgelopen zomer niet in zee zijn gegaan met de bijna 35-jarige aanvaller. 



Uiteraard zou Mbokani nog van een bepaalde waarde geweest zijn in het Lotto Park, maar de workload van Lukas Nmecha – de huidige aanvalsleider van Sporting – is momenteel misschien wel nog groter dan die van Mbokani op de Bosuil. Hoewel Mbokani naar verluidt bereid was om in te leveren bij een eventuele transfer naar Anderlecht, het is maar de vraag of hij vandaag dezelfde bakens zou kunnen verzetten zoals de imposante en krachtige Nmecha dat momenteel doet. Zelfs met een verminderd loon, wat ongetwijfeld nog hoog zal liggen naar de actuele normen van Sporting, zou een Mbokani in z'n huidige vorm niet meteen als een toptransfer worden bestempeld bij Paars-Wit. 

LOGICA REGEERT

Op Neerpede is de wenselijke marge op sportieve en financiële mislukkingen beperkt tot een minimum, waardoor Anderlecht zichzelf misschien wel bespaarde van een klein fiasco of drama.  Per slot van rekening wordt Mbokani straks 35 jaar en wordt het erg moeilijk, zo niet onmogelijk, om zijn topjaargang van het vorige seizoen te overtreffen of zelfs maar te evenaren. In een ideaal scenario zouden Lukas Nmecha en Dieumerci Mbokani een wisselend succesduo kunnen geweest zijn in het Lotto Park, waarbij de ene moegestreden spits vervangen kon worden door de andere frisse aanvaller. Dit zou een constante en felle druk betekenen op zowat élke defensie, zeker in de Jupiler Pro League, maar helaas bood en biedt de huidige beperkte financiële realiteit bij Sporting geen dergelijke uitkomst. 



Als je dan toch met één centrumspits aan de slag moet in het veeleisende systeem van Vincent Kompany, dan lijkt de keuze in het voordeel van de 21-jarige huurling Lukas Nmecha veel logischer te zijn dan de bijna 35-jarige Dieumerci Mbokani. En dat bij de beaamt de Paars-Witte boekhouding ongetwijfeld ook, ook al bezitten Mbokani en Nmecha beide centrumspitsen geen doorverkoopmarge wegens respectievelijk een gezegende leeftijd en een huurdeal zonder aankoopoptie. Bij Anderlecht zegeviert de ratio en logica, eerder dan nostalgie en emotie. 

LEES OOK: Ophef na penalty Club: voetbalhart bloedt bij analisten

Wie past beter bij het huidige Anderlecht?

Meest recent

TRANSFERUURTJE: Nieuwe cashbom Club, oude bekende trainer KVK?

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

109
109
Danylo Sikan in shock bij Anderlecht: “Enorm zwaar”

Danylo Sikan komt dit seizoen volledig boven water bij RSC Anderlecht. Zijn eerste jaar in Brussel ...

98
98
Donkere wolken boven KVDO: schokkende details lekken uit

Er hangt een donkere wolk boven amateurclub KV Diksmuide Oostende, de opvolger van KV Oostende. ...

123
123
Bikkelharde oorlog bij KBVB onthuld: “Het is hij of ik”

Het rommelt bij de Koninklijke Belgische Voetbalbond. CEO Peter Willems is vertrokken bij de KBVB en ...

67
67
Standard liet zich na Ambros wéér aftroeven door Anderlecht

Standard is ondanks de nederlaag tegen KVC Westerlo goed begonnen aan het seizoen. De Rouches staan ...

249
249
Ajax pakt weer uit met zeer grote naam

Ajax heeft nog een grote vis aan de haak weten te slaan. De Amsterdammers maakten zopas de komst van ...

52
52
'STVV en AA Gent kregen 'njet' van ex-JPL-smaakmaker'

Ryotaro Ito zit nog altijd zonder club. De Japanse middenvelder zag een transfer naar Blackburn ...

140
140
Nederlandse voetbalwereld rouwt: Koeman met tragisch nieuws

Een bijzonder droevig bericht uit Nederland. Bartina Koeman, de vrouw van voormalig Oranje ...

179
179
Bruno kiest: van basispion tot plots derde keuze?

RSC Anderlecht speelt vanavond tegen Olympique Lyon. De Brusselaars hopen nog eens ouderwets te ...

208
208
Advocaat Lukaku: "Geen Serie A, La Liga of Premier League"

Romelu Lukaku koos deze zomer voor een nieuwe uitdaging in zijn carrière en tekende bij ...

133
133
Duranville terug naar Anderlecht: van gouden naar eeuwig talent?

RSC Anderlecht heeft een geweldige jeugdopleiding, dat weten ze ondertussen in heel Europa. ...

319
319
Lyon-coach jubelt bij Anderlecht: "Hij zal het ver schoppen"

RSC Anderlecht begint woensdagavond aan zijn campagne in de League Phase van de Europa League. Zo ...

180
180
'Barça zit niet stil: droomopvolger Flick nu al bepaald'

FC Barcelona is denderend aan het nieuwe seizoen begonnen. De club is dan ook dik tevreden over het ...

113
113
'Geen Courtois of Sels: Van Bommel kiest uit deze keepers'

Mark van Bommel maakt vrijdag zijn eerste selectie als bondscoach van de Rode Duivels. Op voorhand ...

702
702
Club-verleden speelt op: Mata deelt sneer uit aan Anderlecht

In de Europa League krijgt RSC Anderlecht woensdagavond het bezoek van Olympique Lyon. En dus staan ...

379
379
'Code rood in Manchester: transferbom Haaland in 2027'

Met zes doelpunten in de laatste vier wedstrijden is Erling Haaland opnieuw erg doeltreffend bij ...

931
931
‘Vitor Bruno zet vier topaankopen per direct opzij’

Anderlecht haalde op de valreep nog een pak versterking binnen. Vitor Bruno is echter lang niet van ...

460
460
Klopp zorgt voor schok bij Duitsland: Club Brugge loert mee

Niet enkel Mark van Bommel maakt deze week zijn eerste selectie bekend als bondscoach. Donderdag is ...

769
769
Anderlecht-Lyon: Bruno voert cruciale wissels door in basiself

RSC Anderlecht opent woensdagavond zijn campagne in de League Phase van de Europa League. Met de ...

253
253
Selectie Van Bommel: verbazingwekkend JPL-duo mag dromen

Aanstaande vrijdag maakt Mark van Bommel zijn eerste selectie bekend als bondscoach van België. ...

368
368
Union doet Belgische ontdekking: "Hij past zich snel aan"

Bij Union is het alweer een drukke transferzomer geweest. Het zag alweer heel wat sterkhouders ...

150
150
Supersub redt het vel van Real tegen rode lantaarn

Het zag er dinsdagavond even slecht uit voor Real Madrid. De Koninklijke leek op het veld van rode ...

85
85
Liverpool bezorgt Spurs nieuwe mokerslag, Arsenal foutloos

Dinsdagavond werd er in Engeland gevoetbald in de League Cup, waarbij enkele topclubs hun intrede ...

75
75
'Gewezen toptalent Club (19) probeert het in Nederland'

Bij Club Brugge investeerden ze de laatste jaren stevig in hun jeugdopleiding en dat leverde ook ...

73
73
Messi krijgt nog zeer fraaie 'last dance' bij Argentinië

Onlangs kondigde Lionel Messi met een emotionele boodschap zijn afscheid aan bij de Argentijnse ...

48
48

Meer sportnieuws