Visie van Vandenhaute: weg met de Open Brief

door
Visie van Vandenhaute: weg met de Open Brief

Het heeft lang geduurd, maar nu was het dan eindelijk toch zover. Een slordige vijf maanden nadat hij de teugels bij Anderlecht in handen nam, sprak Wouter Vandenhaute bij de grote kranten over verleden, heden en toekomst in het Lotto Park. De voorzitter van Paars-Wit liet zo zijn licht schijnen op de vele problemen én eventuele oplossingen bij de recordkampioen, zonder al teveel in detail te treden omtrent zijn visie over hoe het nu verder moet. Al deelde hij misschien nét genoeg mee om de Brusselse burger weer hoop te geven.


De penibele situatie in de hoofdstad is welbekend. Anderlecht beleeft momenteel een laagconjunctuur zoals nooit tevoren, zowel op sportief en financieel vlak. Vermits die twee vaak hand in hand gaan, en de putten blijkbaar nóg dieper zijn dan gedacht, wordt hier en daar dan ook zelfs stilaan gevreesd voor het voortbestaan van de club. Eerder deed Peter Verbeke daarom al eens een rondje langs de nationale media om toelichting te geven bij de stand van zaken. Nu was het dus de beurt aan Vandenhaute, die zijn sportief directeur alvast een pluim gaf voor zijn werk tijdens de voorbije transferperiode.

DE KNOPEN VAN KOMPANY
Anderlecht spendeerde daarin nauwelijks geld, zij het wel deels door opnieuw terug te vallen op een pak huurlingen, en wist een flink aantal overbodige pionnen definitief van de hand te doen. Alleen voor Bubacarr Sanneh en Antonio Milic werd geen overnemer gevonden, hoewel ze net als Adrien Trebel – zo gaf Vandenhaute enigszins toe – liefst vertrekken om de loonmassa te drukken. Zware erfenissen uit het recente verleden, waarin het wanbeleid van de jaren daarvoor alleen maar kracht werd bijgezet. Vandenhaute stelt echter terecht dat met de vinger wijzen geen zin heeft. De vraag of Sporting er nu beter aan toe was geweest indien hij in plaats van Marc Coucke de club in 2017 had overgenomen van Roger Vanden Stock, was dan ook een van de weinige waar hij handig omheen besloot te dribbelen.



Voor het overige ging de Paars-Witte preses geen onderwerp uit de weg, al liet hij uiteraard niet altijd het achterste van zijn tong zien. Toch sprak hij bijvoorbeeld honderduit over hoe hij die functie precies in handen kreeg of de manier waarop Vincent Kompany de stap naar fulltime coach zette. Zijn visie op het hele 'project' slaat trouwens nagels met koppen, net als zijn oorspronkelijke poging om Kompany weer louter speler te maken – met Frank Vercauteren dan alleen aan het roer. Pas toen bleek dat die mix niet langer zou werken, werd de knoop in de andere richting doorgehakt. De combinatie speler-manager zag Vandenhaute tenslotte nooit zitten. Die van trainer en aandeelhouder evenmin, zo blijkt, want dat laatste zou Kompany nu toch niet meer worden. Nochtans was dat eerst wel de bedoeling.

DEADLINE & DOKU-SCENARIO
Hoe dan ook is het verstandig van Vandenhaute om dit even aan te stippen. Natuurlijk is het nog steeds aannemelijk dat Kompany vroeg of laat een andere rol zal vervullen in het Lotto Park, en blijft hij op een andere manier dan de doorsnee coach aan Anderlecht verbonden. Op de korte termijn kunnen er zo desalniettemin al veel minder vragen worden gesteld over zijn 'dubbele pet'. Of hij zelf nog geld in de club pompt, en zo deel zal uitmaken van het herstelplan, liet Vandenhaute dan weer in het midden. Al staat de voorzitter er duidelijk wel nog altijd open voor. In een faillissement voor de grootste ploeg van het land gelooft hij overigens niet, omdat het merk daarvoor te sterk is. De succesvolle zakenman druist zo in tegen het principe 'no club is too big to fail' uit de beruchte Open Brief van een jaar geleden.



Vandenhaute is het ook niet echt eens met de doelstelling die daarin werd geuit om in 2022 weer mee te doen voor de titel. Hoewel hij er ten volste van overtuigd is dat Paars-Wit opnieuw de nummer één zullen worden, weigert de preses hier immers een concrete deadline op te plakken. De boeken op orde brengen en financiële balansen herstellen, blijft per slot van rekening de prioriteit. Een kapitaalsinjectie kan Anderlecht in die zin reeds wat ademruimte verschaffen, maar dan nog wordt Jérémy Doku allicht niet het laatste toptalent die misschien net iets vroeger dan verhoopt zijn koffers pakt. Vandenhaute bleef alvast nogal op de oppervlakte rond Sambi Lokonga, al tekent Yari Verschaeren wel liefst snel bij. Toch kan ook hij volgende zomer bij een herhaling van het Doku-scenario zomaar alsnog vertrekken.

ZERO ERROR TRANSFERBELEID
Het verse kapitaal zal namelijk niet volstaan om Anderlecht uit het slop te trekken. Cashen op de talenten uit Neerpede wordt dus helaas een noodzaak, waarbij een bod zoals dat op Doku niet af te wijzen valt. Een harde realiteit die op inkomend vlak tevens voor een doordacht transferbeleid moet zorgen. Iedere cent wordt voortaan twee keer omgedraaid in de zoektocht naar goedkope versterkingen, een boodschap die Vandenhaute begrepen heeft en toevertrouwt aan Verbeke – in wisselwerking met Kompany, wat blijkbaar vlot verloopt. Dat alles onder het toeziend oog van CEO Karel Van Eetvelt, die mee moet waken over de 'zero error policy' die Michael Verschueren ooit in een andere context aankondigde. Meer missers kunnen de Brusselaars zich immers niet veroorloven. Exuberante uitgaven evenmin.



Afwachten dus of Anderlecht munt kan slaan uit de verse lading nieuwkomers, wat uiteindelijk toch de bedoeling is. Eerst wordt het evenwel uitkijken naar hun bijdrage op het veld. Te midden van alle financiële zorgen mag het sportieve aspect tenslotte niet helemaal uit het oog worden verloren, met de recordkampioen die het aan haar stand verplicht blijft om ambitie te tonen. Daarentegen is realisme nu wel op zijn plaats, zo beseft ook Vandenhaute, die de lat op PO I en een Europees ticket legt. Zónder de inkomsten die daarmee gepaard gaan al in te calculeren, niet onverstandig gezien de concurrentie. Het neemt niet weg dat RSCA alleen al om die bonusfondsen moet dingen naar een plek in Europa. Als dat de komende jaren niet lukt, betekent dat wellicht een vlugger afscheid van pakweg Verschaeren.

ANDERLECHT KOMT TERUG
Op korte termijn vormt een Europese deelname echter geen essentiële vereiste in het herstelplan, zo wist Vandenhaute te vertellen. De licentiecommissie zal het graag lezen in het opgelegde tussentijds rapport, want zulk een voorzichtige houding getuigt van inzicht en goed management. Nuchterheid en bescheidenheid ook, eigenschappen die de innemende en ongeremde voorzitter zelf alvast uitstraalt. Allemaal kwaliteiten die, samen met zijn uitgekiende toekomstvisie, hart voor de club en medewerking van Kompany, Verbeke en Van Eetvelt, vertrouwen inboezemen dat het wel degelijk weer goedkomt met Paars-Wit. Wij zijn het dus volmondig eens met Vandenhaute: Anderlecht komt terug. Wie weet zelfs sneller dan gedacht, voegde hij er nog aan toe. Daar zouden we dan weer niet op durven rekenen. Gelukkig doen ze dat in het Lotto Park ook zelf niet te gretig.

LEES OOK: 'Standard wil zo snel mogelijk af van peperdure miskoop'

Wie is volgens u de belangrijkste figuur om Anderlecht erbovenop te helpen?

Meest recent

RSCA wacht af: twee ‘paniektransfers’ nog niet dé oplossing

RSC Anderlecht doet het goed onder Jérémy Taravel. De Brusselaars bereikten de ...

12
12
AA Gent hoopt mee: "Willen beiden naar het WK"

Bij AA Gent staat alles momenteel in het teken van de top zes. Falen zou alweer een blamage zijn ...

8
8
'Standard wil zo snel mogelijk af van peperdure miskoop'

Bij Standard hebben ze de afgelopen jaren heel veel mislukte transfers afgerond. Eén van de ...

17
17
10 op 10! Spaanse pers laat zich gaan na prestatie Courtois

Real Madrid heeft woensdag nog eens getoond waarom het de recordhouder in de Champions League. In de ...

85
85
Straffe beelden op Freethiel: heerlijk moment met Peeters

Het ticket voor de Jupiler Pro League was al een tijdje binnen, woensdagavond legde SK Beveren ook ...

61
61
Freiburg-baas geeft duidelijke mening over KRC Genk

Donderdagavond komt de enige overgebleven Belgische club op het Europese toneel in actie. In de ...

213
213
UCL: spektakelzeges Real en PSG, Bodo/Glimt blijft verbazen

Ook de laatste heenwedstrijden in de Champions League hebben weer het nodige spektakel opgeleverd. ...

44
44
Actie gaat wereld rond: Courtois schrijft voetbalgeschiedenis

Real Madrid blijft in de Champions League van een ander niveau, dat bleek woensdagavond andermaal. ...

124
124
Ultieme bekroning monsterseizoen: Beveren heeft titel beet

Hoewel het nog altijd maar begin maart is, is de titelstrijd in de Challenger Pro League al ...

116
116
'Strijd om Tresoldi helemaal los: eerste gegadigden gelekt'

Nicolo Tresoldi is de laatste weken in uitstekende doen bij Club Brugge. En die prestaties zijn ook ...

197
197
Bayern verbluft Europa: straffe woorden voor Kompany

Bayern München heeft dinsdagavond nogmaals zijn favorietenrol in de Champions League ...

363
363
Commotie in UCL: Arsenal ontsnapt na discutabele penalty

In de heenwedstrijden van de 1/8ste finales van de Champions League heeft, is favoriet Arsenal FC ...

42
42
Anderlecht door met Taravel: dit drietal profiteert het meest

Tenzij er geen oplossing wordt gevonden voor zijn gebrek aan een Pro License-diploma, zal RSC ...

417
417
‘Paniek bij Bayern: pakt Kompany snel zijn koffers?’

Vincent Kompany zit stevig in het zadel bij Bayern, en zijn contract werd zelfs verlengd tot 2029. ...

261
261
Te weinig smeerlap? Smets spreekt duidelijke taal

KRC Genk beleeft een vreemd seizoen. In de Europa League presteert het wel uitstekend en staat het ...

78
78
Januzaj hint naar enorme transferverrassing

Een jaar of vijftien geleden was hij nog de toekomst van het Belgische voetbal, maar die hoge ...

105
105
Donnarumma doet straffe uitspraak over Courtois

Er staan om 21u nog drie topwedstrijden op het programma in de achtste finales van de Champions ...

204
204
Anderlecht krijgt transferboodschap: "Gesprekken na seizoen"

Anderlecht lijkt in moeilijke omstandigheden weer op te leven en hoopt er nog een mooi eindeseizoen ...

185
185
Deze statistiek geeft KV Mechelen hoop tegen Anderlecht

De strijd om de top zes belooft de komende weken nog zeer spannend te worden. Enkel Union, Club ...

136
136
'Nieuwe dubbele transferdomper voor Anderlecht'

Er ligt de komende maanden nog heel wat werk op de tafel bij Anderlecht. Niet alleen moet de club ...

522
522
'Charleroi baalt en loopt 5 miljoen mis'

Even leek het een mooi seizoen te gaan worden voor Charleroi, want na een sterke reeks in december ...

37
37
Straffe wending in titelstrijd? "Pas op voor hen"

Er resten nog maar twee speeldagen in de reguliere competitie, maar het is nog een groot vraagteken ...

208
208
Hayen geeft bestuur transfertip: "Dat missen we"

KRC Genk staat voor een drukke week. Ze spelen in de Europa League tegen Freiburg, in de Jupiler Pro ...

355
355
Union SG hoopt op 'dure' WK-ganger: "Flink geïnvesteerd"

Union SG speelt zeker geen oogstrelend voetbal, maar inzake resultaten kent het weer een topseizoen. ...

38
38
Griezmann dropt transferbommetje bij Atlético Madrid

Antoine Griezmann leek Atlético Madrid aan het einde van het seizoen te gaan verlaten. Er ...

60
60

Meer sportnieuws