De French touch van Leko: 'De missing link'

door
De French touch van Leko: 'De missing link'

Naar de top met Ivan Leko. De Kroatische hoofdcoach van Antwerp FC sleepte de Beker van België alvast binnen, maar ook in de Jupiler Pro League worden hoogstaande prestaties verwacht. Dat laatste was voorlopig (nog) niet het geval, maar er is alvast beterschap op komst. Met Jérémy Gelin haalde The Great Old een absoluut droomprofiel binnen waarmee Leko zijn systeem eindelijk kan perfectioneren. 


ACHT JAAR RENNES 

Vuurwerk bij Antwerp FC tijdens de slotfase van de transferperiode. The Great Old sloeg een serieuze vierklepper door de komst van Guy Mbenza (Cercle Brugge), Nana Ampomah (Fortuna Düsseldorf), Jordan Lukaku (Lazio) en Jérémy Gelin (Stade Rennes). De eerste drie namen deden alvast meer dan een belletje rinkelen bij de doorsnee Belgische voetbalfan, anderzijds werden de wenkbrauwen danig gefronst bij de officiële aankondiging van Gelin. De 23-jarige Fransman had dan ook geen overtal aan adelbrieven voor te leggen. 

Op achttienjarige leeftijd tekende Gelin zijn eerste profcontract bij Stade Rennes en werd hij met de Franse U19 zelfs Europees kampioen. Daarna schipperde hij in Bretagne tussen het basiselftal en de reservenbank, onder andere onder huidig Standard-coach Philippe Montanier, en behaalde hij toch nog een fraai aantal van 84 officiële duels in de Ligue 1. Dit seizoen werd hij door huidig Rennes-coach Julien Stéphan echter straal genegeerd tijdens de eerste zes wedstrijden in de Ligue 1, wat voor Gelin hét teken was om na een periode van acht jaar het Roazhon Park te verlaten. 



En dat was best wel een moeilijke beslissing voor de eerder timide en honkvaste Gelin. Voor de jonge twintiger wordt het namelijk zijn eerste buitenlands avontuur en dat terwijl het nochtans de bedoeling was om in Frankrijk te blijven voetballen. In een interview met Gazet van Antwerpen gaf Gelin tenslotte aan dat blijven in de Ligue 1 zijn eerste keuze was en dat er daar ook opties lagen. Echter toen Royal Antwerp FC op het toneel kwam, nadat de club reeds één maand voor de effectieve transfer contact opnam met hem, veranderde de Fransman alsnog van gedacht.

DE X-FACTOR VAN ANTWERP  

“Ik heb voor deze club gekozen omdat het de oudste club van België is”, gaf Jérémy Gelin meer duiding op de officiële clubkanalen van Antwerp FC. “Dus dat is toch een trots, een mythe in dit land. Bovendien wilde de coach me er graag bij. We hebben lang gepraat en ik was blij met zijn speelplan. Het is een heel goeie club en de Europa League speelt uiteraard ook mee.” Bij Stade Rennes kwam Gelin reeds zeven keer in actie in de Europa League, maar daar stopt zijn internationale teller ook meteen. Op de Bosuil kan hij zijn Europese palmares alvast uitbreiden.



Verschillende waarnemers voorspellen alvast dat Gelin meer dan genoeg speelkansen zal krijgen onder Ivan Leko, waarbij de Fransman in de basiself wellicht de wisselvallige Junior Pius zal aflossen. De driemansverdediging zal straks hoogstwaarschijnlijk bestaan uit Abdoulaye Seck, Gelin en Ritchie De Laet. Dat Gelin mag hopen op een basisplaats én een belangrijke rol bij Antwerp, blijkt alvast uit de keuze van Leko om Pius van de Europese inschrijflijst te schrappen ten voordele van Gelin. Bovendien kan de Fransman ook op rechts uit de voeten én speelde hij al vaker in het huidige 3-5-2-systeem van de Kroatische coach. 

VOETBALLENDE INJECTIE 

Om de visie van Ivan Leko helemaal en succesvol te kunnen ontplooien, heeft de Antwerpse ploeg behoefte aan adequate en zuivere uitvoetballende verdedigers. Met Seck, Pius en De Laet was dat vooralsnog niet zozeer het geval waardoor The Great Old tijdens de voorbije weken en maanden naarstig uitkeek naar de best mogelijke oplossingen. In hun zoektocht passeerden verschillende namen de revue, zoals Nicolas Isimat-Marin (Besiktas) en Maxim Le Marchand (Fulham FC, via dezelfde makelaar als Gelin), maar uiteindelijk werd een deal gevonden met Gelin. En die kan alvast aardig overweg met de bal, zo bewijzen enkele beelden van recente trainingen op de clubwebsite van Antwerp FC. 

Dat groot voetballend vermogen is zelfs dé grote sterkte van de voetballer Gelin, zo verklaarde hij zelf op de officiële clubkanalen van The Great Old. “Ik voetbal vooral graag uit, iemand die de bal bijhoudt en anderen aanspeelt. Ik ben een centrale verdediger, geen fors type. Ik wil wel een beetje die French touch toevoegen en de club ook verder laten groeien. Succes in de Europa League zou ook wel leuk zijn. Op persoonlijk vlak wil ik ook groeien en nog beter gaan voetballen.” 



Zijn uitvoetballende kwaliteiten zullen normaliter van een hoger niveau zijn dan van de huidige centrale verdedigers bij Antwerp, en dat blijkt alvast te kloppen wanneer we er de cijfers op naslaan. Gelin beschikt – op basis van zijn vorig seizoen bij Rennes althans – namelijk over een betere passing dan Junior Pius, Abdoulaye Seck, Ritchie De Laet en Dylan Batubinsika, die dit seizoen allen de centrale verdediging bezetten in Deurne-Noord. Ivan Leko werd dus op zijn wenken bediend met deze extra voetballende kwaliteitsinjectie.

INDRUKWEKKENDE CIJFERS 

En die bovenmatige passing beperkt zich niet enkel tot passes over een korte(re) afstand. Bij de efficiëntie van lange passes was Jérémy Gelin in de Ligue 1 bijvoorbeeld zelfs de zesde beste centrale verdediger. En nog straffer: geen enkele concullega kon hoger scoren dan Gelin bij de geslaagd doorsteekpasses. En dat terwijl er vorig seizoen talent en kwaliteit genoeg rondliep in de Ligue 1 op deze posities. Denk maar aan Marquinhos, Abdou Diallo en Presnel Kimpembe van Paris Saint-Germain, alsook Gabriel (Lille OSC, nu Arsenal FC), Boubacar Kamara (Olympique Marseille), Duje Caleta-Car (Olympique Marseille) of William Saliba (Saint-Etienne, nu Arsenal FC).



Het is een aanzienlijk voordeel wanneer een centrale verdediger beschikt over grote voetballende kwaliteiten, en zeker al in de voetbalvisie van Ivan Leko. Anderzijds blijft de hoofdtaak van een verdediger om steeds defensief accuraat, betrouwbaar én efficiënt te opereren. In het geval van Jérémy Gelin is dat alvast een meevaller, want vorig jaar maakte hij zowaar deel uit van de top tien van de meest efficiënte verdedigers van de Ligue 1. Zijn opbouwende skills kwamen ook tot uiting door een tweede plaats in de ranking van de efficiëntie in de offensieve duels. De fans op de Bosuil mogen zich dus alvast verheugen op een serieuze aanwinst.

GEEN AANKOOPOPTIE 

Het is alsnog de vraag of Jérémy Gelin ook lang te bewonderen zal zijn in Deurne-Noord: Antwerp FC kon namelijk geen aankoopoptie afdwingen in de éénjarige uitleenbeurt van zijn huurling. In Gazet van Antwerpen gaf Gelin aan dat dit een persoonlijke keuze was, maar dat niets ook een langer verblijf uitsluit. Bij een eventuele definitieve overgang aan het eind van dit seizoen zal The Great Old wél financieel over de brug moeten komen, en dat terwijl de club doorgaans zuinig omspringt met transferuitgaven. 



Gelin heeft aan het eind van het huidige voetbalseizoen nog één jaar contract bij Stade de Rennes, maar desondanks wordt zijn actuele marktwaarde nog steeds op een hoge 4,8 miljoen euro geschat. Zelfs al kan sportief directeur Luciano D'Onofrio die prijs halveren, dergelijke bedragen worden zelden opgehoest in Antwerpen. Of het zou moeten zijn dat Gelin zich opwerpt tot een absolute sterkhouder en smaakmaker. Bovendien bezit de 23-jarige nog een serieuze progressiemarge ... 

LEES OOK: Oosting wild van Antwerp-verrassing: "Een openbaring!"

Wordt Gelin een topper bij Antwerp?

Meest recent

AA Gent heeft De Mil beet: contractduur bekend

AA Gent kreeg maandag een mokerslag te verwerken met het plotse vertrek van Ivan Leko. De Kroaat ...

11
11
'Anderlecht grijpt naast komst van toptalent'

Anderlecht zal zich in januari vrijwel zeker gaan roeren op de transfermarkt. Daarbij zal sportief ...

4
4
Mannaert: "Het is wellicht hun laatste eindtoernooi"

Iedereen bij de Rode Duivels kijkt nu al uit naar het WK 2026. De Belgen willen de wereld nog eens ...

32
32
STVV komt met prachtige actie voor voorzitter Meekers

Bij STVV kennen ze een fantastisch seizoen, maar enkele maanden geleden kreeg de club alarmerend ...

0
0
'Anderlecht baalt: Ajax gaat met parel aan de haal'

Bij RSC Anderlecht loopt er tussen de U15 en U18 héél veel talent rond. Bepaalde ...

164
164
De Condé zet spelers op hun plaats na lek uit kleedkamer

Bij KRC Genk doen ze het zeer goed in Europa, waar ze tegen FC Midtjylland een volgende topzaak ...

197
197
Kompany spreekt over tragisch overlijden van De Boeck

Het grote nieuws deze week was op sportief vlak het ontslag van Nicky Hayen en de komst van Ivan ...

0
0
'AA Gent slaat toe en heeft nieuwe coach beet'

AA Gent werd op snelheid gepakt en zag Ivan Leko naar Club Brugge verkassen. De Buffalo's schakelden ...

753
753
Alweer weg bij bond? Mannaert dropt toekomsthint

In het begin van 2025 gooiden ze het bij de Rode Duivels over een volledig nieuwe boeg. Het aflopend ...

184
184
Smaakmaker Essevee via Africa Cup naar Premier League?

Zulte Waregem gaat door een moeilijke periode en heeft intussen al zes competitiematchen niet meer ...

72
72
'WK-plan Duivels: datum afreis bekend én grote naam mee'

Vorige week werd er geloot voor de groepsfase van het WK en de Rode Duivels mogen zeker niet klagen ...

74
74
'Duranville in vieze papieren: 2 clubs haken af'

Borussia Dortmund krijgt woensdagavond in de Champions League het bezoek van Bodø/Glimt, maar ...

132
132
Nieuwe JPL-waardes: explosies bij Genk, Anderlecht en Club

De wintermercato nadert met rasse schreden en dus vonden ze het bij Transfermarkt tijd om de ...

219
219
Anderlecht zwaait Neerpede-icoon na 27 jaar uit

Neerpede groeide in de voorbije decennia uit tot een begrip en met Nathan De Cat levede het dit ...

119
119
KV Mechelen mag eerste winteraanwinst nu al verwelkomen

KV Mechelen blijft het dit seizoen uitstekend doen. Malinwa legde vorig weekend Charleroi over de ...

98
98
Trainerswissel in Genk? De Condé en Fink reageren fel

KRC Genk beleefde alweer een tegenvallende week in eigen land, met eerst een pijnlijke uitschakeling ...

361
361
'Nieuwe twist in saga: De Mil meldt zich af in Charleroi'

Bij AA Gent werden ze deze week met verstomming geslagen door het plotse vertrek van Ivan Leko naar ...

318
318
TRANSFERUURTJE: 'Gent zoekt nieuwe coach, oude bekende terug bij Anderlecht?'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

348
348
De Ketelaere glundert na rel: ferme sneer naar tegenstander

Charles De Ketelaere was afgelopen speeldag in de Serie A nog misnoegd omdat hij gewisseld werd bij ...

59
59
“‘Bakkes tot op de grond’: Privé-mokerslag voor Brusselmans

Herman Brusselmans is al decennialang één van de meest markante stemmen in de Vlaamse ...

186
186
Knaltransfer Doku naar Real? “Vervanger van Vini Jr”

Jérémy Doku is dit seizoen on fire bij Manchester City. De buitenspeler is ...

237
237
Madou jubelt: Club Brugge troeft Anderlecht én Union af

Het zijn woelige tijden bij Club Brugge na het ontslag van Nicky Hayen en de aanstelling van Ivan ...

330
330
OH Leuven bewijst Belgisch voetbal énorme dienst

OH Leuven speelt dit seizoen in de Champions League bij de vrouwen en ze doen het daar fantastisch. ...

72
72
Alderweireld lyrisch over topper USG: "Kan hoger niveau aan"

Union SG mag tot op heden tevreden zijn over de prestaties in de Champions League. De Brusselaars ...

76
76
'Anderlecht is gestart met 'Premier League-project''

Bij RSC Anderlecht kochten ze in 2025 heel veel spelers. Voorlopig laten een aantal jongens toch ...

294
294

Meer sportnieuws