De buitenkans van RSCA: ‘Efficiëntie met impact’

823
De buitenkans van RSCA: ‘Efficiëntie met impact’

Creativiteit loont. Met beperkte financiële middelen moest Peter Verbeke er zien in te slagen om de huidige spelersselectie van RSC Anderlecht te versterken. Met de komst van Josh Cullen lijkt de Head of Sports van Sporting alvast een goede zaak gedaan te hebben.


ZOEKEN OP ZES

Marco Kana, Peter Zulj, Albert Sambi-Lokonga, … Dit seizoen maakte het trio bij RSC Anderlecht geen onvergetelijke indruk op de positie van nummer zes. De enige die daar vooralsnog wél een impact kon maken, is Adrien Trebel. De statistieken van de Fransman met drie assists en twee doelpunten zijn indrukwekkend, waarmee hij zich in de top tien schaart van de meest beslissende spelers uit de Jupiler Pro League. Maar ook zijn ervaring, werklust en efficiëntie zijn karakteristieken die de meerwaarde van Trebel alleen maar benadrukken in het elftal van Sporting, iets wat niet niet meteen gezegd kan worden over Kana, Zulj en Sambi Lokonga.



De rehabilitatie van Trebel, die al meermaals werd afgeschreven op Neerpede, krijgt nu echter een jammerlijke stagnatie. Maandag onderging de roodharige middenvelder namelijk een operatie aan de linkerknie waardoor coach Vincent Kompany twee tot drie maanden niet meer kan rekenen op zijn belangrijke pion – misschien wel dé belangrijkste van zijn team. Gelukkig toverde Head of Sports Peter Verbeke op de laatste dag van de voorbije transfermercato ene Josh Cullen uit z'n hoed. De 24-jarige Ierse international toont veel gelijkenissen met Trebel, zowel op het gebied van fysieke capaciteiten, voetballend vermogen, grinta en mentaliteit.

GEEN MAKELAARSDEAL

Josh Cullen was een vaste klant bij de U19 en U21 van Ierland en telt vandaag twee A-caps voor zijn land. Sinds zijn negende levensjaar voetbalde de middenvelder bij West Ham United, waar hij in totaal tien officiële wedstrijden afwerkte, en – als we de geluiden van over Het Kanaal mogen geloven – nooit ontgoochelde. Desondanks werd Cullen al drie keer op tijdelijke basis gestald bij lager aangeschreven clubs zoals Bradford, Bolton en Charlton. In de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen probeerde Cullen zich in de gratie te spelen van West Ham-coach David Moyes maar die had echter geen plannen met de 24-jarige middenvelder.

Vorig seizoen werkte Cullen een aardig seizoen af in de Championship bij Charlton, waardoor een handvol clubs interesse toonden om hem (op huurbasis) over te nemen van The Hammers. De aanwezigheid van Vincent Kompany, nog steeds een gerenommeerde naam in Engeland, zal Cullen wellicht definitief over de streep gehaald hebben. Maar nog belangrijker is dat de scoutingcel van Anderlecht én de technische staf volledig overtuigd waren over de kwaliteiten en het potentieel van de nieuwste aanwinst. 



Toch is de transfer van Josh Cullen nu alvast een positief verhaal bij Sporting. In het verleden was Paars-Wit vooral aangewezen op spelersmakelaars en tussenpersonen, wat een gezonde en rationele visie duidelijk in de weg stond. De grote invloed van makelaars in het verleden zorgden er bijgevolg voor dat de loonkosten en commissies buitenproportioneel werden, waardoor het nieuwe bestuur vandaag een grote schuldenput moet zien te delven. Cullen kwam er op voorspraak van de scouting, die hem al maandenlang op het spoor zat. Het was ooit anders. RSCA is op de goede weg, maar heeft nog veel tijd nodig.

DIRECTE IMPACT 

Anderlecht legde hem meteen vast voor drie jaar, maar men hoopt op Neerpede bovenal dat de Ierse international een directe impact kan maken op het eerste elftal. De eerste voortekenen zijn alvast erg veelbelovend. Op zijn positie was Cullen vorig seizoen namelijk één van de betere spelers uit de Championship, en toonde hij meermaals zijn veelzijdigheid aan. Bij Charlton was Cullen namelijk vaak te vinden op de nummer zes, maar hij heeft ook de kwaliteiten om iets hoger op het veld geposteerd te worden. Dankzij zijn groot voetballend vermogen acteerde Cullen bijvoorbeeld ook meermaals als spelverdeler bij Charlton.



Maar bovenal: Josh Cullen brengt de nodige grinta mee naar het Lotto Park, iets wat de ploeg van Vincent Kompany toch wel ontbreekt als we afgaan op de voorbije wedstrijden. Het verschil qua beleving en enthousiasme in de recente topaffiche tegen Club Brugge was in die optiek bijvoorbeeld erg groot. Bovendien beschikt Cullen over een groot loopvermogen en is hij tevens niet schuw om te knokken en zijn mannetje te staan in de rechtstreekse duels. Zijn fysieke capaciteiten spreken ook in zijn voordeel: Cullen legde naar verluidt fenomenale tests af en zou vandaag reeds speelklaar zijn. En dat opent alvast perspectieven voor de eerstvolgende competitiematch tegen OH Leuven, en al zeker nu Adrien Trebel enkele maanden in de lappenmand te vinden is.

EFFICIËNTE CULLEN

In de Championship bleek Josh Cullen vooral een érg efficiënte speler te zijn, en dat zowel op het defensieve als offensieve vlak. De nadruk bij Cullens recente prestaties was vooral verdedigend georiënteerd, gezien hij per wedstrijd meer defensieve dan offensieve acties verrichtte – ook al betreft het slechts één actie verschil in beide compartimenten.

In beide onderdelen was Cullen overigens ook uitermate efficiënt bij Charlton. Met een fraaie 64% aan geslaagde defensieve acties prijkte hij namelijk in de top vijf van de centrale middenvelders uit de Championship. Met die hoge mate van accuraatheid in de verdedigende acties zou Cullen trouwens ook de meest efficiënte centrale middenvelder zijn in de huidige équipe van Anderlecht.



Bij de offensieve acties was Cullens accuraatheid procentueel lager dan zijn defensieve acties, maar in vergelijking met de andere centrale middenvelders in de Championship, scoorde Cullen opmerkelijk hoog met een tweede plaats in dat onderdeel. Als we die vergelijking doortrekken naar de huidige verdedigende/centrale middenvelders van Anderlecht, dan wordt Cullen vandaag enkel afgetroefd door Marco Kana.

Ook in de zuivere passing kan Cullen mooie statistieken voorleggen, waardoor hij in combinatie met zijn grinta, inzet, efficiëntie én voetballend vermogen van groot belang kan worden bij Sporting. Vorig seizoen passte Cullen namelijk aan een accuraatheid van 84%, waarmee hij zich in de top tien schaarde van de centrale middenvelders uit de Championship. Bij Anderlecht zou hij daarmee zeker niet uit de toon vallen, en dat is alvast één belangrijke parameter waarmee Cullen zich in de gratie van coach Kompany kan spelen.

LEES OOK: Vanden Borre sabelt Vitor Bruno neer na opvallende uitspraak

Wordt Cullen een meerwaarde bij Anderlecht?

Meest recent

Sterkhouder bleef bij Genk: "Ik ben nog niet klaar"

Bij KRC Genk kende ze een héél lucratieve zomermercato. De Limburgers incasseerden net ...

9
9
Hautekiet ziet ander Standard: "Nog nooit gebeurd"

Standard won oververdiend met 1-0 van een matig Royal Antwerp FC. Met een elf op vijftien kennen ze ...

21
21
Ex-doelman STVV en Genk hangt de handschoenen aan de haak

De zomermercato ligt in de meeste landen achter de rug. De clubs waar de transfermarkt gesloten is, ...

69
69
Nog niet het beste Club: Leko velt verrassend oordeel

Club Brugge is zijn seizoen al bij al goed begonnen. Het ging wel onderuit in de topper op het veld ...

57
57
'Na dramatische start: KVM beslist over lot Vanderbiest'

Na amper vijf speeldagen loert er bij enkele teams in de Jupiler Pro League al een stevige crisis om ...

145
145
Mechele waarschuwt Club voor CL: "Moeilijker dan anders"

Dinsdagavond wordt de nieuwe campagne in de league phase van de Champions League afgetrapt. Club ...

63
63
Vanden Borre sabelt Vitor Bruno neer na opvallende uitspraak

Anderlecht bleef zondag dan wel op een 0-0 steken tegen Genk en blijft zo achter met een toch ...

145
145
Albert ziet zonder verguisde pion groot probleem Anderlecht

Door de goede prestaties in de voorrondes van de Europa League heerste er deze zomer groot ...

265
265
Pijnlijk: NAC zet Hoefkens na tumultueuze zomer op straat

Voor Carl Hoefkens was het een zeer bewogen zomer. De trainer leek lange tijd op weg naar OH Leuven, ...

84
84
Van Gucht blijkt spilfiguur in liefdesverhaal van BV’s

Sommige telefoontjes lijken op het moment zelf nauwelijks van betekenis. Tot je jaren later beseft ...

46
46
'Utrecht verrast met Belgische trainer'

In de Eredivisie zijn ze intussen ook al vijf speeldagen ver en dat levert al enkele verrassingen ...

66
66
Verhaeghe brengt nieuws: Club moet verhuis uitstellen

Club Brugge trapt dinsdagavond tegen Aston Villa zijn campagne in de Champions League af. Dat ...

552
552
'Cercle strijdt met Hayen en Essevee voor oude bekende'

De transferperiode mag dan wel voorbij zijn, maar bij Cercle Brugge is het nog behoorlijk druk. ...

169
169
TRANSFERUURTJE: 'Plotse megatransfer Cercle, Bayern grijpt in'

De zomermercato mag in België dan wel voorbij zijn, ploegen kunnen nog steeds spelers verpatsen ...

203
203
Meteen rumoer bij Anderlecht: “Publiek wordt al nerveus”

RSC Anderlecht speelde afgelopen speeldag 0-0 gelijk tegen KRC Genk. Paars-Wit staat na vijf ...

365
365
Brandon Mechele maakt diepe emoties los met één bericht

Brandon Mechele heeft heel wat emoties losgemaakt met een recent bericht. De verdediger van Club ...

176
176
Stassin verstuurt duidelijke boodschap richting van Bommel

Lucas Stassin werd afgelopen zomer over het hoofd gezien in de WK-selectie van bondscoach Rudi ...

40
40
Schrijvers bonkt op tafel bij OHL: “Het is belachelijk”

Oud-Heverlee Leuven zit in de hoek waar klappen vallen in de Jupiler Pro League. Tegen promovendus ...

155
155
Vandenbempt: "Hij laat een krater achter bij Club Brugge"

Club Brugge pakt een twaalf op vijftien, waardoor de start dus goed is. Alleen is Blauw-Zwart ...

527
527
Weelde voor Van Bommel: plots extra opties bij Rode Duivels

Mark van Bommel maakt deze maand zijn debuut als bondscoach van de Rode Duivels. De zomermercato ...

143
143
Vandenbempt looft JPL-club: "Goed voor het Belgisch voetbal"

De eerste vijf speeldagen van de Jupiler Pro League liggen achter de rug. Het seizoen kan nu ...

320
320
Potts zwaar onder de indruk: "Ik schrok ervan"

Club Brugge is met een 12 op 15 goed begonnen aan het seizoen, al is het voetbal nog niet geweldig. ...

584
584
KBVB komt met vlammend statement richting Infantino

FIFA-voorzitter Gianni Infantino verliest overal ter wereld steun. De Koninklijke Belgische ...

131
131
Anderlecht – KRC Genk: Bruno zorgt voor totale ommekeer

RSC Anderlecht is onder Vitor Bruno een heel ander team geworden. Net alleen door de nieuwe spelers, ...

439
439
Degryse onder de indruk: "Zij zijn de ploeg van de week"

De Jupiler Pro League is ondertussen alweer vijf speeldagen ver. En het is zowaar AA Gent dat met ...

328
328

Meer sportnieuws