De buitenkans van RSCA: ‘Efficiëntie met impact’

door
De buitenkans van RSCA: ‘Efficiëntie met impact’

Creativiteit loont. Met beperkte financiële middelen moest Peter Verbeke er zien in te slagen om de huidige spelersselectie van RSC Anderlecht te versterken. Met de komst van Josh Cullen lijkt de Head of Sports van Sporting alvast een goede zaak gedaan te hebben.


ZOEKEN OP ZES

Marco Kana, Peter Zulj, Albert Sambi-Lokonga, … Dit seizoen maakte het trio bij RSC Anderlecht geen onvergetelijke indruk op de positie van nummer zes. De enige die daar vooralsnog wél een impact kon maken, is Adrien Trebel. De statistieken van de Fransman met drie assists en twee doelpunten zijn indrukwekkend, waarmee hij zich in de top tien schaart van de meest beslissende spelers uit de Jupiler Pro League. Maar ook zijn ervaring, werklust en efficiëntie zijn karakteristieken die de meerwaarde van Trebel alleen maar benadrukken in het elftal van Sporting, iets wat niet niet meteen gezegd kan worden over Kana, Zulj en Sambi Lokonga.



De rehabilitatie van Trebel, die al meermaals werd afgeschreven op Neerpede, krijgt nu echter een jammerlijke stagnatie. Maandag onderging de roodharige middenvelder namelijk een operatie aan de linkerknie waardoor coach Vincent Kompany twee tot drie maanden niet meer kan rekenen op zijn belangrijke pion – misschien wel dé belangrijkste van zijn team. Gelukkig toverde Head of Sports Peter Verbeke op de laatste dag van de voorbije transfermercato ene Josh Cullen uit z'n hoed. De 24-jarige Ierse international toont veel gelijkenissen met Trebel, zowel op het gebied van fysieke capaciteiten, voetballend vermogen, grinta en mentaliteit.

GEEN MAKELAARSDEAL

Josh Cullen was een vaste klant bij de U19 en U21 van Ierland en telt vandaag twee A-caps voor zijn land. Sinds zijn negende levensjaar voetbalde de middenvelder bij West Ham United, waar hij in totaal tien officiële wedstrijden afwerkte, en – als we de geluiden van over Het Kanaal mogen geloven – nooit ontgoochelde. Desondanks werd Cullen al drie keer op tijdelijke basis gestald bij lager aangeschreven clubs zoals Bradford, Bolton en Charlton. In de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen probeerde Cullen zich in de gratie te spelen van West Ham-coach David Moyes maar die had echter geen plannen met de 24-jarige middenvelder.

Vorig seizoen werkte Cullen een aardig seizoen af in de Championship bij Charlton, waardoor een handvol clubs interesse toonden om hem (op huurbasis) over te nemen van The Hammers. De aanwezigheid van Vincent Kompany, nog steeds een gerenommeerde naam in Engeland, zal Cullen wellicht definitief over de streep gehaald hebben. Maar nog belangrijker is dat de scoutingcel van Anderlecht én de technische staf volledig overtuigd waren over de kwaliteiten en het potentieel van de nieuwste aanwinst. 



Toch is de transfer van Josh Cullen nu alvast een positief verhaal bij Sporting. In het verleden was Paars-Wit vooral aangewezen op spelersmakelaars en tussenpersonen, wat een gezonde en rationele visie duidelijk in de weg stond. De grote invloed van makelaars in het verleden zorgden er bijgevolg voor dat de loonkosten en commissies buitenproportioneel werden, waardoor het nieuwe bestuur vandaag een grote schuldenput moet zien te delven. Cullen kwam er op voorspraak van de scouting, die hem al maandenlang op het spoor zat. Het was ooit anders. RSCA is op de goede weg, maar heeft nog veel tijd nodig.

DIRECTE IMPACT 

Anderlecht legde hem meteen vast voor drie jaar, maar men hoopt op Neerpede bovenal dat de Ierse international een directe impact kan maken op het eerste elftal. De eerste voortekenen zijn alvast erg veelbelovend. Op zijn positie was Cullen vorig seizoen namelijk één van de betere spelers uit de Championship, en toonde hij meermaals zijn veelzijdigheid aan. Bij Charlton was Cullen namelijk vaak te vinden op de nummer zes, maar hij heeft ook de kwaliteiten om iets hoger op het veld geposteerd te worden. Dankzij zijn groot voetballend vermogen acteerde Cullen bijvoorbeeld ook meermaals als spelverdeler bij Charlton.



Maar bovenal: Josh Cullen brengt de nodige grinta mee naar het Lotto Park, iets wat de ploeg van Vincent Kompany toch wel ontbreekt als we afgaan op de voorbije wedstrijden. Het verschil qua beleving en enthousiasme in de recente topaffiche tegen Club Brugge was in die optiek bijvoorbeeld erg groot. Bovendien beschikt Cullen over een groot loopvermogen en is hij tevens niet schuw om te knokken en zijn mannetje te staan in de rechtstreekse duels. Zijn fysieke capaciteiten spreken ook in zijn voordeel: Cullen legde naar verluidt fenomenale tests af en zou vandaag reeds speelklaar zijn. En dat opent alvast perspectieven voor de eerstvolgende competitiematch tegen OH Leuven, en al zeker nu Adrien Trebel enkele maanden in de lappenmand te vinden is.

EFFICIËNTE CULLEN

In de Championship bleek Josh Cullen vooral een érg efficiënte speler te zijn, en dat zowel op het defensieve als offensieve vlak. De nadruk bij Cullens recente prestaties was vooral verdedigend georiënteerd, gezien hij per wedstrijd meer defensieve dan offensieve acties verrichtte – ook al betreft het slechts één actie verschil in beide compartimenten.

In beide onderdelen was Cullen overigens ook uitermate efficiënt bij Charlton. Met een fraaie 64% aan geslaagde defensieve acties prijkte hij namelijk in de top vijf van de centrale middenvelders uit de Championship. Met die hoge mate van accuraatheid in de verdedigende acties zou Cullen trouwens ook de meest efficiënte centrale middenvelder zijn in de huidige équipe van Anderlecht.



Bij de offensieve acties was Cullens accuraatheid procentueel lager dan zijn defensieve acties, maar in vergelijking met de andere centrale middenvelders in de Championship, scoorde Cullen opmerkelijk hoog met een tweede plaats in dat onderdeel. Als we die vergelijking doortrekken naar de huidige verdedigende/centrale middenvelders van Anderlecht, dan wordt Cullen vandaag enkel afgetroefd door Marco Kana.

Ook in de zuivere passing kan Cullen mooie statistieken voorleggen, waardoor hij in combinatie met zijn grinta, inzet, efficiëntie én voetballend vermogen van groot belang kan worden bij Sporting. Vorig seizoen passte Cullen namelijk aan een accuraatheid van 84%, waarmee hij zich in de top tien schaarde van de centrale middenvelders uit de Championship. Bij Anderlecht zou hij daarmee zeker niet uit de toon vallen, en dat is alvast één belangrijke parameter waarmee Cullen zich in de gratie van coach Kompany kan spelen.

LEES OOK: 'Ongenadige Hasi duwt Anderlecht-speler richting uitgang'

Wordt Cullen een meerwaarde bij Anderlecht?

Meest recent

Play-Off I in gevaar: Hayen oordeelt over Genkse kansen

Met Union, STVV, Club Brugge en Anderlecht lijken vier deelnemers aan de Champions' Play-Off al vast ...

4
4
'Cercle Brugge mag nog onverhoopt cashen'

Cercle Brugge pakte zondag een onverhoopt punt in Genk, maar blijft nog steeds in een penibele ...

12
12
'KV Mechelen heeft opvolger Lauberbach al beet'

KV Mechelen deed zondagavond geen goede zaak in de strijd om de top zes, want het slaagde er niet in ...

45
45
'Genk ziet kassa rinkelen: driestrijd in Premier League'

KRC Genk deed zondag alweer een slechte zaak in de strijd om de Champions' Play-Off. De Limburgers ...

232
232
'Ongenadige Hasi duwt Anderlecht-speler richting uitgang'

Anderlecht blikt alweer terug op een pijnlijk weekend, met een dramatische prestatie en een magere ...

305
305
TRANSFERUURTJE: 'Forse dubbelslag Club, miljoenentransfer Genk'

De winterse transferperiode nadert zijn climax, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk ...

224
224
Zulte Waregem trekt opvallende conclusie na Club

Club Brugge en Zulte Waregem maakten er een spektakelstuk van in de Jupiler Pro League. In het Jan ...

310
310
Ruben Van Gucht in shock: Opvolgers staan plots klaar

Hij beweegt zich al jaren op het snijvlak van sport, media en controverse, en lijkt er zelfs energie ...

77
77
Anderlecht-trio beslist: Hasi op weg naar ontslag?

RSC Anderlecht zit weer in de hoek waar de klappen vallen. Even leek Besnik Hasi de succesformule te ...

577
577
Stankovic jubelt en heeft boodschap voor Club-fans

Club Brugge won in de Champions League overtuigend van Kairat Almaty en ook in de competitie wist ...

510
510
Zorgen bij Antwerp: Vandenbempt doet oproep aan Gheysens

Royal Antwerp FC is zwaar afgegleden. Anno 2026 is het hoogstens subtop in België. Voorzitter ...

380
380
Albert snoeihard: "Twee zieke ploegen"

Philippe Albert is analist bij La Capitale en gaf zijn mening over de speeldag. Hij ziet dat heel ...

306
306
Rik Verheye doorbreekt stilte met verrassende aankondiging

Wat begon als een passieproject, dreigt uit te monden in een sportief sprookje. Acteur Rik Verheye ...

109
109
Vandenbempt lovend én zeer scherp voor Anderlecht

RSC Anderlecht speelde 0-0 tegen FCV Dender na een dramatische partij. Niet de eerste keer dit ...

331
331
'Union SG duwt mislukte transfer richting uitgang'

Union SG gaat de komende dagen toch nog wat transfers verrichten. De Brusselaars zouden volgens La ...

63
63
'Meeting op Neerpede: Hasi moet vrezen'

RSC Anderlecht is eigenlijk al heel het seizoen op de dool. Paars-Wit staat vierde, ligt uit Europa ...

566
566
"Hasi buiten": waarom de coach niet de enige schuldige is

Besnik Hasi krijgt terecht de nodige kritiek. Sinds zijn terugkeer als coach is het nog niet goed ...

328
328
Transferalarm bij Antwerp: "Wit konijn van Overmars"

Antwerp FC is uiterst tegenvallend aan de tweede seizoenshelft in de Jupiler Pro League begonnen. Na ...

415
415
De Cat valt opnieuw uit: Hasi reageert geïrriteerd

RSC Anderlecht beleefde zondag een rotavond. De Brusselaars kwamen tegen FCV Dender ondermaats voor ...

266
266
Club-Marseille: Leko hakt knopen door in basisploeg

Woensdag is het zover, dan volgt de ontknoping in de League Phase van de Champions League. Club ...

456
456
'Man City zet Engeland op stelten met schoktransfer'

Met Marc Guehi en Antoine Semenyo verzekerde Manchester City zich tijdens de huidige mercato al van ...

243
243
Anderlecht zakt door het ijs: sterkhouder krijgt 3 op 10

Aan de vooravond van een cruciaal vierluik, wou RSC Anderlecht voor eigen volk nog eens extra ...

236
236
‘Club Brugge op ramkoers: toptarget kookt van woede’

Club Brugge duwt keihard door voor een absoluut toptarget. Alleen: aan de andere kant groeit de ...

1681
1681
'Plotse wending Genk: miljoenentransfer in Premier League'

KRC Genk blijft ook onder Nicky Hayen maar aanmodderen in de eigen competitie, deelname aan de ...

746
746
'Vuurwerk in laatste transferweek: Club laat miljoenen rollen'

Club Brugge bereidt zich momenteel voor op het cruciale Champions League-duel van woensdagavond ...

738
738

Meer sportnieuws