De buitenkans van RSCA: ‘Efficiëntie met impact’

823 stemmen
De buitenkans van RSCA: ‘Efficiëntie met impact’

Creativiteit loont. Met beperkte financiële middelen moest Peter Verbeke er zien in te slagen om de huidige spelersselectie van RSC Anderlecht te versterken. Met de komst van Josh Cullen lijkt de Head of Sports van Sporting alvast een goede zaak gedaan te hebben.


ZOEKEN OP ZES

Marco Kana, Peter Zulj, Albert Sambi-Lokonga, … Dit seizoen maakte het trio bij RSC Anderlecht geen onvergetelijke indruk op de positie van nummer zes. De enige die daar vooralsnog wél een impact kon maken, is Adrien Trebel. De statistieken van de Fransman met drie assists en twee doelpunten zijn indrukwekkend, waarmee hij zich in de top tien schaart van de meest beslissende spelers uit de Jupiler Pro League. Maar ook zijn ervaring, werklust en efficiëntie zijn karakteristieken die de meerwaarde van Trebel alleen maar benadrukken in het elftal van Sporting, iets wat niet niet meteen gezegd kan worden over Kana, Zulj en Sambi Lokonga.



De rehabilitatie van Trebel, die al meermaals werd afgeschreven op Neerpede, krijgt nu echter een jammerlijke stagnatie. Maandag onderging de roodharige middenvelder namelijk een operatie aan de linkerknie waardoor coach Vincent Kompany twee tot drie maanden niet meer kan rekenen op zijn belangrijke pion – misschien wel dé belangrijkste van zijn team. Gelukkig toverde Head of Sports Peter Verbeke op de laatste dag van de voorbije transfermercato ene Josh Cullen uit z'n hoed. De 24-jarige Ierse international toont veel gelijkenissen met Trebel, zowel op het gebied van fysieke capaciteiten, voetballend vermogen, grinta en mentaliteit.

GEEN MAKELAARSDEAL

Josh Cullen was een vaste klant bij de U19 en U21 van Ierland en telt vandaag twee A-caps voor zijn land. Sinds zijn negende levensjaar voetbalde de middenvelder bij West Ham United, waar hij in totaal tien officiële wedstrijden afwerkte, en – als we de geluiden van over Het Kanaal mogen geloven – nooit ontgoochelde. Desondanks werd Cullen al drie keer op tijdelijke basis gestald bij lager aangeschreven clubs zoals Bradford, Bolton en Charlton. In de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen probeerde Cullen zich in de gratie te spelen van West Ham-coach David Moyes maar die had echter geen plannen met de 24-jarige middenvelder.

Vorig seizoen werkte Cullen een aardig seizoen af in de Championship bij Charlton, waardoor een handvol clubs interesse toonden om hem (op huurbasis) over te nemen van The Hammers. De aanwezigheid van Vincent Kompany, nog steeds een gerenommeerde naam in Engeland, zal Cullen wellicht definitief over de streep gehaald hebben. Maar nog belangrijker is dat de scoutingcel van Anderlecht én de technische staf volledig overtuigd waren over de kwaliteiten en het potentieel van de nieuwste aanwinst. 



Toch is de transfer van Josh Cullen nu alvast een positief verhaal bij Sporting. In het verleden was Paars-Wit vooral aangewezen op spelersmakelaars en tussenpersonen, wat een gezonde en rationele visie duidelijk in de weg stond. De grote invloed van makelaars in het verleden zorgden er bijgevolg voor dat de loonkosten en commissies buitenproportioneel werden, waardoor het nieuwe bestuur vandaag een grote schuldenput moet zien te delven. Cullen kwam er op voorspraak van de scouting, die hem al maandenlang op het spoor zat. Het was ooit anders. RSCA is op de goede weg, maar heeft nog veel tijd nodig.

DIRECTE IMPACT 

Anderlecht legde hem meteen vast voor drie jaar, maar men hoopt op Neerpede bovenal dat de Ierse international een directe impact kan maken op het eerste elftal. De eerste voortekenen zijn alvast erg veelbelovend. Op zijn positie was Cullen vorig seizoen namelijk één van de betere spelers uit de Championship, en toonde hij meermaals zijn veelzijdigheid aan. Bij Charlton was Cullen namelijk vaak te vinden op de nummer zes, maar hij heeft ook de kwaliteiten om iets hoger op het veld geposteerd te worden. Dankzij zijn groot voetballend vermogen acteerde Cullen bijvoorbeeld ook meermaals als spelverdeler bij Charlton.



Maar bovenal: Josh Cullen brengt de nodige grinta mee naar het Lotto Park, iets wat de ploeg van Vincent Kompany toch wel ontbreekt als we afgaan op de voorbije wedstrijden. Het verschil qua beleving en enthousiasme in de recente topaffiche tegen Club Brugge was in die optiek bijvoorbeeld erg groot. Bovendien beschikt Cullen over een groot loopvermogen en is hij tevens niet schuw om te knokken en zijn mannetje te staan in de rechtstreekse duels. Zijn fysieke capaciteiten spreken ook in zijn voordeel: Cullen legde naar verluidt fenomenale tests af en zou vandaag reeds speelklaar zijn. En dat opent alvast perspectieven voor de eerstvolgende competitiematch tegen OH Leuven, en al zeker nu Adrien Trebel enkele maanden in de lappenmand te vinden is.

EFFICIËNTE CULLEN

In de Championship bleek Josh Cullen vooral een érg efficiënte speler te zijn, en dat zowel op het defensieve als offensieve vlak. De nadruk bij Cullens recente prestaties was vooral verdedigend georiënteerd, gezien hij per wedstrijd meer defensieve dan offensieve acties verrichtte – ook al betreft het slechts één actie verschil in beide compartimenten.

In beide onderdelen was Cullen overigens ook uitermate efficiënt bij Charlton. Met een fraaie 64% aan geslaagde defensieve acties prijkte hij namelijk in de top vijf van de centrale middenvelders uit de Championship. Met die hoge mate van accuraatheid in de verdedigende acties zou Cullen trouwens ook de meest efficiënte centrale middenvelder zijn in de huidige équipe van Anderlecht.



Bij de offensieve acties was Cullens accuraatheid procentueel lager dan zijn defensieve acties, maar in vergelijking met de andere centrale middenvelders in de Championship, scoorde Cullen opmerkelijk hoog met een tweede plaats in dat onderdeel. Als we die vergelijking doortrekken naar de huidige verdedigende/centrale middenvelders van Anderlecht, dan wordt Cullen vandaag enkel afgetroefd door Marco Kana.

Ook in de zuivere passing kan Cullen mooie statistieken voorleggen, waardoor hij in combinatie met zijn grinta, inzet, efficiëntie én voetballend vermogen van groot belang kan worden bij Sporting. Vorig seizoen passte Cullen namelijk aan een accuraatheid van 84%, waarmee hij zich in de top tien schaarde van de centrale middenvelders uit de Championship. Bij Anderlecht zou hij daarmee zeker niet uit de toon vallen, en dat is alvast één belangrijke parameter waarmee Cullen zich in de gratie van coach Kompany kan spelen.

LEES OOK: 'Fredberg shopt bij Anderlecht: dubbelslag op til'

Wordt Cullen een meerwaarde bij Anderlecht?

Meest recent

Belgische globetrotter houdt plots halt in Eredivisie

Belgische spelers, trainers en specialisten zijn al jaren steeds populairder geworden in het ...

11
11
'Volgende club haakt wellicht af voor De Cat'

Nathan De Cat zijn toekomst is nog steeds onduidelijk. Vertrekt hij bij RSC Anderlecht? Gaat hij ...

108
108
VS charmeert tegen Australië en is zeker van volgende ronde

De Verenigde Staten wilden net als Mexico zich al verzekeren van de volgende ronde. De Amerikanen ...

22
22
La Louvière pakt uit met stevige aanwinst

La Louvière heeft vandaag een nieuwe speler aangekondigd. De Belgische eersteklasser ging ...

17
17
SK Beveren raast door: vier opvallende vertrekkers

SK Beveren zag Marink Reedijk de club verlaten en stelde met Tim Bakens een verrassende opvolger aan ...

43
43
‘AA Gent richt vizier op volgende ingaande transfer’

AA Gent was al heel aanwezig op de transfermarkt, maar uiteraard heeft de ploeg nog direct inzetbare ...

79
79
Dwomoh tekent voor drie jaar bij verrassende club

Pierre Dwomoh heeft een nieuwe club gevonden. Onze redactie vernam uit betrouwbare bron dat de ...

168
168
'Anderlecht zet door: nieuwe coach bijna in Brussel'

RSC Anderlecht stelde vandaag Giulian Biancone voor als eerste zomeraanwinst. Maar waar blijft de ...

660
660
Yamal lyrisch: "Hij is de allerbeste speler ooit"

Lamine Yamal viel in tegen Kaapverdië, maar kon het verschil ook niet maken voor Spanje. ...

118
118
Anderlecht slaat toe: eerste zomertransfer een feit

RSC Anderlecht start maandag de veldtrainingen en dat zal met een nieuwe speler zijn. De Brusselaars ...

210
210
Courtois als doelman terug bij Genk? 'El Muro' héél duidelijk

Romelu Lukaku wil zijn carrière afsluiten bij RSC Anderlecht, Axel Witsel liet al weten dat ...

165
165
Garcia dreigt WK van De Bruyne zwaar te verknallen

Kevin De Bruyne blijft bij de Rode Duivels de grote naam, maar na de 1-1 tegen Egypte is de ...

150
150
Club Brugge deelt Anderlecht, Genk & co transfertikken uit

Club Brugge kende een rotseizoen met Club NXT. Ze eindigden troosteloos laatste in de Challenger Pro ...

263
263
Courtois blikt vooruit: stevige waarschuwing voor Duivels

België neemt het zondag op tegen Iran, een partij die ze moeten winnen. De Rode Duivels kunnen ...

40
40
'Vergeten ex-Genkie' wil zich snel tonen bij VS op WK

De Verenigde Staten lieten en zeer goede indruk achter tegen Paraguay. Ze wonnen met 4-1. Bij de VS ...

46
46
Garcia bibbert: loodzwaar parcours voor Rode Duivels?

In hun WK-opener tegen Egypte bleven de Rode Duivels steken op een teleurstellend gelijkspel, en dus ...

174
174
'Fredberg shopt bij Anderlecht: dubbelslag op til'

Om de sportieve lijn uit te stippelen legt RSC Anderlecht zijn eieren voortaan in het mandje van ...

510
510
Vanzeir in, Gerkens out: Gent & Cercle hakken knopen door

De grote kuis lijkt begonnen bij AA Gent, dat intussen al afscheid nam van Samuel Kotto en Daisuke ...

250
250
'Antwerp koud gepakt: goudhaantje blaast akkoord op'

Samen met Union is Antwerp zowat de meest bezige bij op de Belgische transfermarkt, want het ...

235
235
Anderlecht gestraft: derby tegen Union zonder fans

Antoine Sibierski moet voor een frisse wind zorgen bij RSC Anderlecht, dat nog maar eens met een ...

140
140
Van Gucht haalt hard uit na pijnlijke exit: "Blaas het op!"

Ruben Van Gucht heeft nooit een blad voor de mond genomen, ook niet wanneer het over zijn eigen ...

91
91
'Club Brugge tast in buidel: nieuw target op shortlist'

Club Brugge heeft weinig tijd om na te genieten van de titel, want deze zomer ligt er heel wat werk ...

472
472
'Sibierski sluit deal: aanwinst gespot in Anderlecht'

Zo'n anderhalve maand na zijn voorstelling bij RSC Anderlecht staat Antoine Sibierski op het punt om ...

344
344
Martinez weer kop van jut: “Hij hielp België al om zeep…”

Het WK is nog maar net begonnen, maar de kritiek op enkele landen is al enorm. Bij Tunesië werd ...

152
152
Beerschot gaat hard op zomermercato: toptarget is binnen

Beerschot liep afgelopen seizoen promotie naar de Jupiler Pro League mis, maar de ambities zijn niet ...

143
143

Meer sportnieuws