De buitenkans van RSCA: ‘Efficiëntie met impact’

823 stemmen
De buitenkans van RSCA: ‘Efficiëntie met impact’

Creativiteit loont. Met beperkte financiële middelen moest Peter Verbeke er zien in te slagen om de huidige spelersselectie van RSC Anderlecht te versterken. Met de komst van Josh Cullen lijkt de Head of Sports van Sporting alvast een goede zaak gedaan te hebben.


ZOEKEN OP ZES

Marco Kana, Peter Zulj, Albert Sambi-Lokonga, … Dit seizoen maakte het trio bij RSC Anderlecht geen onvergetelijke indruk op de positie van nummer zes. De enige die daar vooralsnog wél een impact kon maken, is Adrien Trebel. De statistieken van de Fransman met drie assists en twee doelpunten zijn indrukwekkend, waarmee hij zich in de top tien schaart van de meest beslissende spelers uit de Jupiler Pro League. Maar ook zijn ervaring, werklust en efficiëntie zijn karakteristieken die de meerwaarde van Trebel alleen maar benadrukken in het elftal van Sporting, iets wat niet niet meteen gezegd kan worden over Kana, Zulj en Sambi Lokonga.



De rehabilitatie van Trebel, die al meermaals werd afgeschreven op Neerpede, krijgt nu echter een jammerlijke stagnatie. Maandag onderging de roodharige middenvelder namelijk een operatie aan de linkerknie waardoor coach Vincent Kompany twee tot drie maanden niet meer kan rekenen op zijn belangrijke pion – misschien wel dé belangrijkste van zijn team. Gelukkig toverde Head of Sports Peter Verbeke op de laatste dag van de voorbije transfermercato ene Josh Cullen uit z'n hoed. De 24-jarige Ierse international toont veel gelijkenissen met Trebel, zowel op het gebied van fysieke capaciteiten, voetballend vermogen, grinta en mentaliteit.

GEEN MAKELAARSDEAL

Josh Cullen was een vaste klant bij de U19 en U21 van Ierland en telt vandaag twee A-caps voor zijn land. Sinds zijn negende levensjaar voetbalde de middenvelder bij West Ham United, waar hij in totaal tien officiële wedstrijden afwerkte, en – als we de geluiden van over Het Kanaal mogen geloven – nooit ontgoochelde. Desondanks werd Cullen al drie keer op tijdelijke basis gestald bij lager aangeschreven clubs zoals Bradford, Bolton en Charlton. In de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen probeerde Cullen zich in de gratie te spelen van West Ham-coach David Moyes maar die had echter geen plannen met de 24-jarige middenvelder.

Vorig seizoen werkte Cullen een aardig seizoen af in de Championship bij Charlton, waardoor een handvol clubs interesse toonden om hem (op huurbasis) over te nemen van The Hammers. De aanwezigheid van Vincent Kompany, nog steeds een gerenommeerde naam in Engeland, zal Cullen wellicht definitief over de streep gehaald hebben. Maar nog belangrijker is dat de scoutingcel van Anderlecht én de technische staf volledig overtuigd waren over de kwaliteiten en het potentieel van de nieuwste aanwinst. 



Toch is de transfer van Josh Cullen nu alvast een positief verhaal bij Sporting. In het verleden was Paars-Wit vooral aangewezen op spelersmakelaars en tussenpersonen, wat een gezonde en rationele visie duidelijk in de weg stond. De grote invloed van makelaars in het verleden zorgden er bijgevolg voor dat de loonkosten en commissies buitenproportioneel werden, waardoor het nieuwe bestuur vandaag een grote schuldenput moet zien te delven. Cullen kwam er op voorspraak van de scouting, die hem al maandenlang op het spoor zat. Het was ooit anders. RSCA is op de goede weg, maar heeft nog veel tijd nodig.

DIRECTE IMPACT 

Anderlecht legde hem meteen vast voor drie jaar, maar men hoopt op Neerpede bovenal dat de Ierse international een directe impact kan maken op het eerste elftal. De eerste voortekenen zijn alvast erg veelbelovend. Op zijn positie was Cullen vorig seizoen namelijk één van de betere spelers uit de Championship, en toonde hij meermaals zijn veelzijdigheid aan. Bij Charlton was Cullen namelijk vaak te vinden op de nummer zes, maar hij heeft ook de kwaliteiten om iets hoger op het veld geposteerd te worden. Dankzij zijn groot voetballend vermogen acteerde Cullen bijvoorbeeld ook meermaals als spelverdeler bij Charlton.



Maar bovenal: Josh Cullen brengt de nodige grinta mee naar het Lotto Park, iets wat de ploeg van Vincent Kompany toch wel ontbreekt als we afgaan op de voorbije wedstrijden. Het verschil qua beleving en enthousiasme in de recente topaffiche tegen Club Brugge was in die optiek bijvoorbeeld erg groot. Bovendien beschikt Cullen over een groot loopvermogen en is hij tevens niet schuw om te knokken en zijn mannetje te staan in de rechtstreekse duels. Zijn fysieke capaciteiten spreken ook in zijn voordeel: Cullen legde naar verluidt fenomenale tests af en zou vandaag reeds speelklaar zijn. En dat opent alvast perspectieven voor de eerstvolgende competitiematch tegen OH Leuven, en al zeker nu Adrien Trebel enkele maanden in de lappenmand te vinden is.

EFFICIËNTE CULLEN

In de Championship bleek Josh Cullen vooral een érg efficiënte speler te zijn, en dat zowel op het defensieve als offensieve vlak. De nadruk bij Cullens recente prestaties was vooral verdedigend georiënteerd, gezien hij per wedstrijd meer defensieve dan offensieve acties verrichtte – ook al betreft het slechts één actie verschil in beide compartimenten.

In beide onderdelen was Cullen overigens ook uitermate efficiënt bij Charlton. Met een fraaie 64% aan geslaagde defensieve acties prijkte hij namelijk in de top vijf van de centrale middenvelders uit de Championship. Met die hoge mate van accuraatheid in de verdedigende acties zou Cullen trouwens ook de meest efficiënte centrale middenvelder zijn in de huidige équipe van Anderlecht.



Bij de offensieve acties was Cullens accuraatheid procentueel lager dan zijn defensieve acties, maar in vergelijking met de andere centrale middenvelders in de Championship, scoorde Cullen opmerkelijk hoog met een tweede plaats in dat onderdeel. Als we die vergelijking doortrekken naar de huidige verdedigende/centrale middenvelders van Anderlecht, dan wordt Cullen vandaag enkel afgetroefd door Marco Kana.

Ook in de zuivere passing kan Cullen mooie statistieken voorleggen, waardoor hij in combinatie met zijn grinta, inzet, efficiëntie én voetballend vermogen van groot belang kan worden bij Sporting. Vorig seizoen passte Cullen namelijk aan een accuraatheid van 84%, waarmee hij zich in de top tien schaarde van de centrale middenvelders uit de Championship. Bij Anderlecht zou hij daarmee zeker niet uit de toon vallen, en dat is alvast één belangrijke parameter waarmee Cullen zich in de gratie van coach Kompany kan spelen.

LEES OOK: Rechtstreeks UCL in: Thorgan Hazard heeft nieuwe club

Wordt Cullen een meerwaarde bij Anderlecht?

Meest recent

Courtois vs. Garcia: insider Rode Duivels doet boekje open

Wat als ... Thibaut Courtois toch gewoon was blijven staan tegen Spanje? Na het foutje van zijn ...

129
129
'Club laat miljoenen rollen: opvolger Tresoldi onderweg'

Club Brugge schakelt stilaan een versnelling hoger op de transfermarkt. Vorige week werd met Cheveyo ...

127
127
'AA Gent vangt jackpot: sterkhouder richting exit'

Na een matig seizoen gaat AA Gent met de grove borstel door de kleedkamer. Nadat de Buffalo's reeds ...

161
161
'Witte rook: absolute grootmacht shopt bij Club Brugge'

Lang viel er weinig nieuws te rapen bij Club Brugge, maar zoals verwacht bleek dat slechts stilte ...

321
321
Kiki Vanrafelghem zorgt voor heel wat emoties naast het veld

Voor Kiki Vanrafelghem was het allesbehalve een gewone oefenwedstrijd. De middenvelder van KV ...

381
381
'Deal in stroomversnelling: Tielemans krijgt droomtransfer'

Youri Tielemans is nog maar net terug na een zwaar wereldkampioenschap met de Rode Duivels. Maar de ...

101
101
'KRC Genk verschiet zich: bliksemtransfer Tolu Arokodare'

Een jaartje geleden verkocht KRC Genk zijn speerpunt Tolu Arokodare voor een recordsom aan ...

347
347
'Club Brugge zet zich schrap: toptransfer Seys vlak na WK'

Nu hun wereldkampioenschap achter de rug is, kunnen de Rode Duivels eindelijk op adem komen na een ...

1135
1135
Rechtstreeks UCL in: Thorgan Hazard heeft nieuwe club

Bijna twee maanden nadat hij zijn laatste wedstrijd voor RSC Anderlecht speelde, heeft Thorgan ...

115
115
Ruimte voor topaanwinst: Genk kondigt vertrekker aan

Het zijn drukke dagen voor de sportieve leiding van KRC Genk. Midden in de zoektocht naar een nieuwe ...

156
156
Adedeji-Sternberg krijgt mokerslag na Club Brugge-akkoord

Noah Adedeji-Sternberg had zijn zinnen gezet op Club Brugge, maar die deal ligt plots een pak ...

1663
1663
'Mannaert velt verdict: Rode Duivels dumpen Garcia'

Zoals vooraf verwacht bleek de kwartfinale tegen Spanje het eindstation voor de Rode Duivels in de ...

653
653
Done deal: AA Gent stelt vijfde zomeraanwinst voor

Na een teleurstellend seizoen, waarin het op de valreep wel nog een Europees ticket uit de brand ...

278
278
Thomas Meunier deelt hartverscheurend bericht na WK

Enkele dagen na de pijnlijke uitschakeling op het WK heeft Thomas Meunier voor het eerst van zich ...

1183
1183
'Genk houdt been stijf: recordtransfer van de baan?'

Het zijn drukke dagen bij KRC Genk, waar niet alleen de zoektocht naar een nieuwe hoofdcoach stilaan ...

352
352
'Sommer eist slachtoffer: Club terug transfermarkt op'

Op zijn officiële aankondiging blijft het vooralsnog wachten, al lijkt het stilaan louter ...

1057
1057
Herman Brusselmans haalt vernietigend uit naar Rode Duivels

Waar heel wat supporters nog met gemengde gevoelens terugblikken op het WK van de Rode Duivels, laat ...

563
563
Fans Rode Duivels spreken: Rudi Garcia krijgt dit rapport

De komende weken wordt er beslist over de toekomst van Rudi Garcia. De kans is groot dat hij de KBVB ...

321
321
Albert zéér duidelijk over toekomst van Garcia

Rudi Garcia is bijna twee jaar bondscoach en voorlopig was dat een succesverhaal. De resultaten zijn ...

256
256
'Union SG aast op verrassende Belgische transfer'

Union SG was heel actief op de transfermarkt, maar de Brusselaars zijn allerminst klaar met hun ...

165
165
Makelaar Trossard dropt plots transferbommetje

Leandro Trossard kende een zeer goed WK met de Rode Duivels. De Belgische aanvaller werd tijdens dat ...

244
244
Westerlo niet klaar: Charai voorspelt transfervuurwerk

KVC Westerlo kent een héél drukke mercato. De Kemphanen incasseerden bijna dertig ...

134
134
Vanwesemael kiest voor STVV: "Er was interesse"

STVV zag al een aantal sterkhouders de club verlaten, maar het wist wel Robert-Jan Vanwesemael tot ...

71
71
'Ajax baalt na mislopen te dure Club Brugge-pion'

Ajax is heel actief op de transfermarkt. Technisch directeur Jordi Cruijff heeft blijkbaar heel wat ...

329
329
Ontvangt Anderlecht verrassende miljoenen?

Bij RSC Anderlecht moet er nog heel wat versterking bij als ze komend seizoen echt willen meedoen ...

787
787

Meer sportnieuws