Mbokani baart zorgen: 'Antwerp is het spoor kwijt'

797
Mbokani baart zorgen: 'Antwerp is het spoor kwijt'

Eén schamel doelpuntje in zes competitiewedstrijden. Dieumerci Mbokani legt voorlopig povere statistieken voor die normaliter nooit aan hem kunnen worden toegeschreven. Nochtans presteert Dieu meer dan behoorlijk, maar deelt hij ook in de collectieve malaise op de Bosuil. 


GEEN PLAY-OFF 1? 

Voor het eerst in het het nieuwe voetbalseizoen kon Antwerp FC vorig weekend rekenen op z'n trouwe achterban. Niet dat de afgezakte fans veel waar voor hun geld kregen ondanks het doelpuntenrijke 2-2 gelijkspel tegen KAS Eupen. The Great Old liet zoals wel vaker in deze jaargang dure punten liggen en telt nu al tien eenheden minder dan huidig competitieleider Sporting Charleroi. Na zes speeldagen is de voorlopige conclusie dan ook dat Antwerp FC geen Play-off 1 kandidaat genoemd kan worden. En dat ondanks de grote (extra-)sportieve ambities op de Bosuil.



Ivan Leko werd in het tussenseizoen aangesteld als vervanger van hoofdcoach Laszlo Bölöni, de Roemeen die ondanks een behouden speelstijl toch knappe resultaten behaalde in Deurne-Noord. Maar de beleidsbepalers vonden de tijd rijp om een volgende belangrijke stap te zetten in het groeiproces van de club, en begeren een aanvallende en attractieve manier van voetballen – zoals het een echte topclub betaamt. Maar voorlopig slaat de motor allerminst aan bij Antwerp FC. Met het huidige beschikbare spelersmateriaal is het voor Leko ook geen cadeau om zijn dominante 3-5-2 te ontplooien. 

LEKO EN FANS ROEREN ZICH 

En net daarom blijft de Kroatische coach roepen om broodnodige extra versterking, al doet Leko dat nu vooral binnenskamers dan via de media. Lesje geleerd. Toch blijft een dringende kwaliteitsinjectie meer dan welkom, als Antwerp die cruciale stap vooruit zetten én als Leko zijn aanvallende tactische expertise ten volle kan benutten. Anderzijds beseft ook sportief manager Luciano D'Onofrio uiteraard ook dat er nog vers bloed moet worden gehaald, maar de slinkse Italo-Belg weet als geen ander dat de beste koopjes te vinden zijn naarmate de transferdeadline nadert, maar die ligt dit seizoen pas op 4 oktober. Een eeuwigheid in voetbaltermen. 



Tot dan zal Leko het echter moeten stellen met het beschikbare spelersmateriaal, terwijl ook de Antwerp-fans hun al hun stem lieten horen: “Hoedt”, “Ivo”, en zelfs “Bölöni” rolden vorig weekend alvast van de tribunes. Het heeft er ook veel mee te maken dat de aanvallende steunpilaren van vorig seizoen, Lior Refaelov en Dieumerci Mbokani, nog niet tegen hun beste vorm aanlopen. Nochtans verklaarden beide spelers voor het nieuwe seizoen dat ze een hogere efficiëntie kunnen bereiken onder hun nieuwe coach. Maar voorlopig kunnen zowel Refaelov als Mbokani die belofte niet waarmaken. Vooral Mbokani lijkt een schim te zijn van de klassespeler die hij intrinsiek weliswaar nog is.

VERKEERDE RICHTING 

Ondanks de aanvallende en attractieve intenties van Ivan Leko ondervindt de Antwerpse aanvalsmotor vooralsnog veel problemen. Waar The Great Old vorig seizoen nog de op vier na meeste doelpogingen waagde in de Jupiler Pro League, staat de club momenteel slechts op de dertiende plek in die desbetreffende ranking. Qua dreiging en doelrijpe kansen evolueerde Antwerp FC voorlopig in de verkeerde richting. Maar ook op het gebied van puntenoogst en doelpuntenproductie is de club een schim van zichzelf geworden.



In de eerste zes wedstrijden van het voorbije seizoen kon Laszlo Bölöni namelijk een reeks neerzetten van 12 op 18, terwijl de balans in de nieuwe jaargang minder indrukwekkend is met een povere 8 op 18. Dat zijn op zich 'slechts' vier punten minder, maar vooral het aantal gescoorde doelpunten zal het Antwerpse clubbestuur zorgen baren. Vorig seizoen deed het stamnummer één in de eerste zes competitiewedstrijd 14 keer de netten trillen, terwijl dat in het huidige seizoen slechts 8 keer het geval was. En als het op doelpunten aankomt, dan wordt er bij Antwerp onvermijdelijk gekeken naar Dieumerci Mbokani.

WAAR IS DIEU? 

Vorig seizoen was de Congolees bij Antwerp FC dé grote man van het seizoensbegin, waarin hij vijf keer kon scoren in zijn eerste zes competitiematchen. Met dat fraaie aantal doelpunten stond Dieumerci Mbokani garant voor maar liefst 35% van de totale Antwerpse doelpuntenoogst en vervolgens trok hij die positieve lijn ook door naar de rest van het seizoen. De jaargang 2019/2020 sloot Mbokani dan ook af met 18 doelpunten, wat omgerekend 36% was van de totale gescoorde Antwerpse doelpunten.

Het contrast met Mbokani's huidige competitiestart is dan ook enorm. Voorlopig deed de Antwerpse aanvalsleider amper één keer de netten trillen, wat zijn aandeel in het totale gescoorde Antwerpse doelpunten op een lage 12,5% brengt. Als die trend zich ook verder inzet in het verdere verloop van de competitie, zoals dat vorig seizoen – op positieve wijze - het geval was, dan wordt het wel een érg lastig seizoen voor de geroutineerde Congolees.



Ondanks het feit dat Mbokani veel minder scoort dan vorig seizoen, wil echter niet zeggen dat hij geen belangrijke rol meer heeft in de ploeg van Ivan Leko. Dieu toont zich nog steeds hongerig en daarom neemt hij vaak te veel hooi op zijn vork. Het gevolg daarvan is dat Mbokani zich soms minder fris bevindt in de zone van de waarheid, waar de doelpunten net gescoord moeten worden. Ook de trage opbouw en indirecte speelstijl van Antwerp is niet meteen een pluspunt voor het enige aanvallende aanspeelpunt. En ook dat is één van de redenen waarom Leko er zeker nog een tweede spits bij wil, om op die manier de workload wat te ontlasten bij Mbokani. 

DIEU DEELT IN DE MALAISE 

Het is dan ook een opmerkelijke vaststelling dat Dieumerci Mbokani op verschillende parameters minstens even goed presteert als zijn succesvolle voorbije jaargang. Op het vlak van zuivere passing ligt zijn efficiëntie vandaag zelfs vijf percentages hoger dan vorig seizoen en is hij daarmee momenteel zelfs de op zes na beste centrale aanvaller in de Jupiler Pro League. Mbokani's dribbel-accuraatheid is zelfs met elf procent toegenomen, wat goed is voor een vierde plek onder alle centrale aanvallers in België. Ook bij de (lucht)duels, balverlies en geslaagde aanvallende acties scoort Mbokani meer dan vorig seizoen. 

Maar bij het meest in het oog springende onderdeel deelt Dieumerci vooralsnog in de malaise, die ook het volledige team van Antwerp FC treft. En da's de efficiëntie voor doel. Omdat Mbokani meer fysieke inspanningen levert dan vorig seizoen is hij daarom ook minder doeltreffend in het vijandige gebied van de tegenstander. Zo zet hij amper 8% van zijn doelkansen om in een effectief doelpunt, terwijl die ratio vorig seizoen meer dan drie keer zo hoog lag: 26% om precies te zijn. 



Het beoogde 3-5-2 spelsysteem van Ivan Leko snakt daarom naar een tweede kwalitatieve aanvaller, die zo de werklast van Mbokani kan verlichten. Logischerwijze zal de Congolese prijsschutter met een extra compagnon terug frisser verschijnen in de box van de tegenstander waardoor de kans op meer doelpunten gevoelig zal toenemen. De naam van ex-Club-Brugge spits Abdoulay Diaby, op een zijspoor bij Sporting Lissabon, viel al geregeld te horen als potentiële versterking, en het profiel van de Malinees zou weleens kunnen aanslaan in het beoogde wedstrijdplan op de Bosuil. Maar voorlopig is 4 oktober nog veraf. 

Haalt Antwerp play-off 1?

Meest recent

'Nieuw FIFA-schandaal rond WK-deelname van Congo'

De laatste maanden liggen de FIFA en voorzitter Gianni Infantino zwaar onder vuur. Alles begon met ...

6
6
KV Kortrijk heeft nieuwe trainer helemaal beet

Komend weekend trekt de Jupiler Pro League zich na een aanzienlijke pauze weer op gang. Dat zal ...

10
10
De Ketelaere incasseert slecht nieuws bij Atalanta

In Frankrijk verscheen Romelu Lukaku nog eens aan de aftrap als diepe spits van de Rode Duivels, ...

21
21
Coucke krijgt heel emotionele smeekbede: "Help me..."

Marc Coucke blijft iemand die het leven duidelijk ten volle wil beleven. De ondernemer is ...

9
9
De Mil doet straf verhaal: "Zonder hen nooit profcoach"

De voorbije jaren manifesteerden enkele verrassende namen zich aan het Belgische trainersfirmament. ...

32
32
Jonge Duivels naar EK: Swerts ziet grote verandering

Het was bibberen tot het bittere einde, maar de Jonge Duivels zijn er dinsdagavond wel in geslaagd ...

20
20
JPL-aanvoerder gaat plots aan de slag in Litouwen

De transfermarkt mag momenteel dan wel gesloten zijn, toch zien we regelmatig nog deals voorbij ...

52
52
TRANSFERUURTJE: 'Cercle slaat fraaie slag, grote kuis Anderlecht'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

200
200
Vrancken geeft Vanderbiest gouden KV Mechelen-raad

Wouter Vrancken is nu actief bij het Schotse Hearts, maar de oefenmeester boekte eerder succes bij ...

61
61
Kompany krijgt “zwaarbeveiligde gevangenis” bij Bayern

Vincent Kompany werd afgelopen seizoen kampioen met Bayern München en ook dit seizoen maakt de ...

46
46
Vanden Borre praat over toekomst: opvallend plan

Anthony Vanden Borre speelde in het verleden onder meer bij RSC Anderlecht en KRC Genk en was ook ...

60
60
Vanhaezebrouck over Rode Duivel: "Gouden Bal-niveau"

Hein Vanhaezebrouck heeft weinig twijfels over de kwaliteiten van Roméo Lavia. De analist is ...

194
194
Scaloni waarschuwt héél Argentinië na afhaken van Messi

Lionel Messi heeft afgelopen nacht afscheid genomen van de Argentijnse nationale ploeg. De 39-jarige ...

63
63
Balans Van Bommel: gemiste kans versus nieuwe schwung

De eerste interlandperiode van Mark van Bommel ligt achter de rug. Het werd er eentje met ups en ...

52
52
PSV legt zeer knappe financiële cijfers voor

PSV is al vele jaren de nummer één in Nederland en de club wil dat ook blijven. Er ...

37
37
"Anderlecht deed ons een officieel transfervoorstel"

RSC Anderlecht kende een héél drukke zomermercato. De Brusselaars deden ook heel wat ...

188
188
Verrassende data: België slechtste leerling tegen Frankrijk

Mark van Bommel sprak over het verbreken van records met bepaalde data. Sprintmeters, high intensity ...

115
115
Ronaldo-statement zindert na: "Niet uit te leggen"

Na een soap die bijna de volledige interland-periode de gemoederen bedaarden, heeft Cristiano ...

80
80
Onverwachte Duivel eist basisplaats op: "Ongelooflijke speler"

Een aantal Rode Duivels heeft serieus indruk gemaakt tijdens het voorbije vierluik. Zo werden met ...

186
186
'Vitor Bruno onverbiddelijk: aanvaller definitief afgeschreven'

Nu de interland-periode erop zit, mag ook RSC Anderlecht zijn internationals terug verwelkomen. En ...

310
310
"Grootste teleurstelling" - Waalse pers boort Duivel de grond in

Het eerste interland-luik onder Mark van Bommel zit er weeral op. De nederlagen tegen Frankrijk ...

553
553
Nieuwe naam voor Van Bommel: grote uitblinker Jonge Duivels

De nationale beloften hebben zich rechtstreeks geplaatst voor het EK U21 van komende zomer. Ze deden ...

407
407
Eigen ploegmaat slaat terug: Godts compleet vernederd

Mika Godts vindt zichzelf even goed als een ploegmaat van hem bij PSG. "Ik heb dezelfde kwaliteiten ...

313
313
Kippenvel! Messi schittert in emotioneel Argentijns afscheid

Dinsdagnacht is een einde gekomen aan één van de mooiste hoofdstukken uit de moderne ...

116
116
Grote lichtpunten bij Duivels: "Over zes weken andere speler"

Het heeft niet mogen zijn voor de Rode Duivels. Maandagavond stonden ze tot de 77ste minuut nochtans ...

309
309

Meer sportnieuws