Het 'drama' Krmencik: 'De nieuwe Jan Koller'

1822
Het 'drama' Krmencik: 'De nieuwe Jan Koller'

Ei zo na was hij al bijna afgeschreven op Jan Breydel, maar Michael Krmencik lijkt dan toch aan te tonen waarom Club Brugge in januari vorig jaar 6 à 6,5 miljoen euro neertelde voor hem. De hoogte van dat bedrag blijft voer voor discussie, maar desondanks wordt Krmenciks meerwaarde bij Blauw-Zwart stilaan erg duidelijk. 


MILJOENENFLOP 

Na een uitgebreide zoektocht in januari 2020 vond Vincent Mannaert in de persoon van Michael Krmencik de begeerde targetman waar Club Brugge al zo lang naar op zoek was. Zijn profiel was lang niet zo sexy als dat van de Argentijnse groeibriljant Adolfo Gaich, maar met de boomlange Tsjech haalde Blauw-Zwart wél een no-nonsense aanvaller binnen – die tevens beschikt over een groot killersinstinct. En vooral dat laatste was geen overbodige luxe in West-Vlaanderen: een vlotscorende spits was al geruime tijd een groot mankement in de ploeg van Philippe Clement. Maar ondanks de grote geleverde financiële inspanning – Club betaalde tussen 6 en 6,5 miljoen euro aan Viktoria Plzen – én de grote nood aan een spits met scorend vermogen, viel Krmencik vorig seizoen pijnlijk door de mand.



In 299 speelminuten, verdeeld over twee basisplaatsen en vier invalbeurten, kon de verwachte goalgetter niet tot scoren te komen en maakte hij weinig tot geen impact op het Brugse offensieve spelbeeld. Vorig seizoen lukte Krmencik dan ook geen enkel doelpunt in het Blauw-Zwart shirt, en ook zijn dreiging met in totaal drie pogingen richting het doel waren niet bepaald indrukwekkend te noemen. Zeker als je weet dat geen enkele van die betreffende pogingen toen ook effectief tussen de palen belandde. Het falen van Krmencik zorgde er bijgevolg voor dat Club Brugge ook in het tussenseizoen de spelersmarkt afspeurde naar een extra centrale aanvaller. Op de koop toe stak het achttienjarige Senegalese talent Youssouph Badji ondertussen de dure Tsjech voorbij in de spitsen-hiërarchie van Club Brugge.

KEIHARD WERKEN 

In de eerste vier competitiematchen van de huidige voetbalseizoen verdween Michael Krmencik bijgevolg volledig naar het achterplan. Enkel tegen Beerschot VA en KAS Eupen mocht de dure Tsjech telkens kort invallen, terwijl hij tegen de zwaardere tegenstanders Sporting Charleroi en KRC Genk zelfs geen enkele minuut in actie kwam. Krmencik was koortsachtig op zoek naar dat bevrijdende eerste doelpunt voor Club Brugge: daarna zou de ketchup wel uit de fles lopen, om het met een boutade van Philippe Clement te omschrijven. Zijn luttele speelminuten in de maand augustus kon Krmencik vervolgens verteren bij de Tsjechische nationale ploeg, waar bondscoach Jaroslav Silhavy nog steeds rekent op de aanvaller uit vorm. Tegen Slowakije kreeg Krmencik een invalbeurt van twintig minuten, en dat was voor hem voldoende om de 0-3 tegen de touwen te jagen. Het deed de hardwerkende en aimabele 'teddybeer' ongetwijfeld deugd.



Want vergis u niet, nadat Michael Krmencik vorig jaar de ondergrens haalde bij zijn nieuwe club, zat hij niet stil in het tussenseizoen. De familieman maakte op de trainingen bijvoorbeeld indruk op coach Philippe Clement en Krmencik verloor sinds de corona-stop ondertussen al zo'n zeven à acht kilogram aan gewicht: het resultaat van elke dag tien kilometer te gaan lopen. Zelden stond de bonkige stormram nog scherper en het bewijst enkel maar zijn grote honger om te slagen in het shirt van Club Brugge. Nochtans had de 24-voudige international vorige zomer een aantal aanbiedingen gekregen om terug te keren naar zijn thuisland, maar die werden categoriek geweigerd. Bovendien wil Krmencik zich zo goed mogelijk aanpassen op extra-sportief vlak: hij volgt bijvoorbeeld zes uur Engelse les per week. Een vroegtijdige rentree naar Tsjechië is dus nog niet voor meteen.

NIEUWE KOLLER? 

Op 4 september scoorde Michael Krmencik in het shirt van de Tsjechische nationale ploeg zijn eerste officiële doelpunt van het nieuwe seizoen, en op Jan Breydel hoopte men uiteraard dat hun aanvaller daarna dat goede gevoel kon meebrengen naar Brugge. Ook Philippe Clement was ongetwijfeld benieuwd hoe zijn centrumspits zich zou profileren nadat Krmencik een volle bak aan vertrouwen tankte na zijn doelpunt tegen Slowakije. En zo bleek het ook. Acht dagen later liet Clement Krmencik invallen tegen Waasland-Beveren en lukte hij op aangeven van Eduard Sobol zowaar zijn eerste officiële doelpunt scoorde in Brugse loondienst - en dat na een lange periode van negen maanden. De bank op Jan Breydel rechtte zich van geluk, Krmencik liep aangedaan naar de cornervlag waarna hij de fans én zijn ploegmaats bedankte op een uitgebreide wijze. Het werd Krmencik van harte gegund.



Na zijn eerste twee treffers van het seizoen, bij Club Brugge en Tsjechië, begon de ketchup te lopen bij Michael Krmencik. En net op dat scenario hoopte Philippe Clement al sinds het voorbije seizoen. Het was dan ook geen vreemde keuze van de Brugse hoofdcoach om Krmencik na zijn succesvolle invalbeurt tegen Waasland-Beveren te droppen in de basiself tegen Zulte Waregem. Hoewel de Tsjech nooit kon dromen van zo'n makkelijke namiddag aan de Gaverbeek, was zijn prestatie best wel indrukwekkend. Tegen Essevee kon hij twee keer potten en stuk voor stuk waren het pure spitsengoals, waarbij vooral zijn eerste treffer van érg knappe makelij was. De wedergeboorte of herrijzenis van Krmencik, de Vlaamse media was vol lof over de opeens vlotscorende aanvaller. Een Tsjechische goalgetter en de Belgische competitie, de combinatie heeft veel kans op slagen. Denk maar aan Jan Köller, die oorspronkelijk ook wat tijd nodig had om zich helemaal aan te passen bij Sporting Lokeren.

EFFICIËNTER DAN BADJI 

Of Michael Krmencik in de voetsporen zal of kan treden van Jan Köller, dat laten we nog in het midden. Een feit is wel dat Krmencik zich tegenover het voorbije voetbalseizoen danig verbeterde in meerdere spelfacetten. Zijn huidige drie gescoorde doelpunten springen uiteraard in het oog, waarmee Krmencik al op een gedeelde zesde plaats staat in het klassement van de Gouden Stier. Zijn veelbelovende huidige doelpuntenoogst is het rechtstreeks gevolg van zijn nadrukkelijke aanwezigheid in de vijandige linies. Vorig seizoen vond Krmencik bijvoorbeeld in 299 speelminuten geen enkele keer de weg naar het doel, en ondernam hij amper drie doelpogingen. Dit seizoen vergaarde Krmencik minder dan de helft van die speelminuten, 143 minuten om precies te zijn, maar scoorde hij wél al drie keer én waagde hij al tien doelpogingen.



Krmencik weegt dus duidelijk zwaarder op de verdediging dan vorig seizoen waardoor zijn doelpogingen en effectieve goals ook dermate positief evolueerden. Momenteel is de Tsjech zelfs de op vier na efficiëntste centrale aanvaller van de Jupiler Pro League met een 30% omzetratio van kansen naar doelpunten. Met dat aardig gemiddelde troeft hij zelfs zijn ploegmaat Youssouph Badji af, die momenteel aftikt op vijf procent minder. Op vandaag is er op het Belgisch grondgebied ook geen andere aanvaller die meer in de box verschijnt dan Krmencik. Dit seizoen raakte hij bijvoorbeeld per wedstrijd zes keer de bal in de zestien van de tegenstander, terwijl dat vorig seizoen gemiddeld amper twee keer was. 

RETURN ON INVESTMENT 

Vorig seizoen kampte Club Brugge met een nijpend tekort aan scorend vermogen in de aanvalslinie, maar in de huidige jaargang kan er alvast niet geklaagd worden over de offensieve bijdrage van de centrale spitsen. Michael Krmencik nam bijvoorbeeld al drie doelpunten voor zijn rekening, terwijl Youssouph Badji (2), Charles De Ketelaere (1) en David Okereke (1) ook al hun conto openden. Krmencik is tot op vandaag zelfs één van de efficiëntste spitsen van de Jupiler Pro League, en daarmee lijkt Club Brugge stilaan hun return on investment te recupereren. Het siert peoplemanager Philippe Clement dan ook om 'het Tsjechische probleemgeval' steeds zijn kansen te gunnen, ook al waren het soms maar invalbeurten, en dat vertrouwen lijkt zich nu ook uit te betalen. Eens de ketchupfles begint te lopen … 

LEES OOK: 'Man Utd hakt knoop door: derde Rode Duivel in 2027'

Zal Krmencik helemaal doorbreken bij Club Brugge?

Meest recent

Heeft Nederland eindelijk een 'nieuwe' topspits?

Nederland had vele jaren een spitsenprobleem. Het is te zeggen, ze hadden zoveel luxe dat heel wat ...

7
7
Opvallend: Van Bommel ziet (tijdelijk?) Duivels probleem

België neemt het morgen op tegen Italië. Mark van Bommel wil met de Rode Duivels ...

10
10
'Maamar speelt zich in de kijker: interesse groeit'

Ali Maamar heeft zich nadrukkelijk in de kijker gespeeld. De jonge rechtsachter van Anderlecht ...

61
61
Rodri ziet één gigantisch verschil tussen Guardiola en Flick

Rodri had zich zijn start bij FC Barcelona anders voorgesteld. De Spaanse middenvelder maakte ...

17
17
Marc Coucke vloert Sam Baro: "Voor eens en altijd..."

Marc Coucke stond woensdagavond even helemaal in de schijnwerpers in het Gentse Wintercircus. De ...

88
88
Antwerp wint tegen Beveren, RSCA verwelkomt Leoni

Deze te lange interlandbreak zorgt ervoor dat de Belgische eersteklassers oefenmatchen moeten spelen ...

72
72
KRC Genk maakt stadionplannen bekend

KRC Genk maakt werk van een ambitieuze toekomst. De Limburgse club wil in totaal 60 miljoen euro ...

273
273
Albert kiest Duivelse elf: grote verrassingen op flanken

Mark van Bommel staat vrijdagavond om 20u45 voor zijn vuurdoop als bondscoach van de Rode Duivels. ...

71
71
'Man Utd hakt knoop door: derde Rode Duivel in 2027'

Manchester United gaat dezer dagen weer een beetje de Belgische toer op. Een jaar geleden streek ...

42
42
Club zit op goud: meer dan 200 miljoen voor kwartet?

Geen Belgische club die de voorbije jaren meer centen ophaalde op de transfermarkt dan Club Brugge. ...

106
106
Reedijk heeft na vertrek bij Beveren nieuwe club beet

SK Beveren keerde dit seizoen na vijf jaar afwezigheid terug in de Jupiler Pro League, maar dat ...

24
24
'Club klopt voor vierde keer op rij aan bij Luzern'

Club Brugge ontwikkelde de voorbije jaren een opvallend sterke connectie met Zwitserland. Met Yann ...

115
115
Union houdt hart vast: weer blessure bij sterkhouder?

Union is alweer zeer sterk aan het seizoen begonnen. Het prijkt na zeven speeldagen aan de leiding ...

64
64
'Nations League weer op schop: belangrijk gevolg Duivels'

Vrijdagavond om 20u45 komen de Rode Duivels voor de eerste keer sinds het WK weer in actie. Dat ...

165
165
Anderlecht kijkt straks een oude chouchou in de ogen

We krijgen voor de eerste keer een extra lange interlandbreak, want de gebruikelijke ...

176
176
Club Brugge verrast fans fraai voor eerste CL-uitmatch

Bij Club Brugge zal het de komende weken zeer rustig zijn. Het vaardigt tijdens de extra lange ...

92
92
TRANSFERUURTJE: 'Bayern richt vizier op PL, Club aast op Spanjaard'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

140
140
Juventus kruist vingers: toekomst Openda al beslist?

Loïs Openda kende een rampjaar bij Juventus en ging afgelopen zomer op huurbasis naar Olympique ...

40
40
Rik De Mil gekortwiekt: opgestoken duim spreekt boekdelen

Het is duidelijk dat er momenteel weinig reden is voor stress bij AA Gent. De Buffalo's zijn ...

129
129
Domper van Bommel: twee Duivels niet mee naar Italië

De Rode Duivels zullen nog een laatste keer trainen in Tubeke voor de reis naar Italië. In het ...

413
413
Oorlog in Nederland: Van Dijk compleet afgemaakt na ruzie

Xavi werd aangesteld als de nieuwe bondscoach van Oranje. Het zit er echter al meteen zwaar tegen ...

96
96
Opmerkelijke situatie Lommel: "Geen gesprek over contract"

De interlandbreak zal voor veel clubs het moment zijn om een eerste balans op te maken. Bij Lommel ...

59
59
Nieuwe Duivelse gouden generatie? "Voorzichtig zijn"

De Rode Duivels zitten momenteel in een soort tussenperiode. Met Kevin De Bruyne en Romelu Lukaku ...

153
153
Wisdom Mike verklaart waarom hij Club boven Bayern koos

Club Brugge kende een zeer drukke zomermercato, waarin het verschillende smaakmakers zag vertrekken. ...

283
283
'Perez zet alles op alles: Real klopt Barça voor wonderkind'

Hoewel de transfermarkt momenteel gesloten is, is er toch een absolute titanenstrijd aan de gang. De ...

125
125

Meer sportnieuws