Triomf v/d targetman: JPL-clubs zoeken hun Lukaku

544 stemmen
Triomf v/d targetman: JPL-clubs zoeken hun Lukaku

De targetman. Een paar jaar geleden leek het concept nog dood en begraven, nadat Spanje met Cesc Fabregas voorin het EK won en kleinere aanvallers als Lionel Messi, Sergio Agüero en Jamie Vardy dé weg naar succes leken te vormen. Wie het voorbije weekend naar de Jupiler Pro League keek, kan er echter niet meer omheen. De klassieke grote spits is weer helemaal terug.


Alhoewel, klassiek. Bij de traditionele invulling van het woord targetman denken we vaak louter aan bonkige, rijzige en soms misschien wat onhandige types, wiens job er vooral in bestaat om oorlog te maken, duels te winnen, ballen bij te houden met de rug naar doel en voorzetten tegen de touwen te werken – bij voorkeur nog met het hoofd. Toch blijkt die invulling niet volledig te kloppen. De besten in hun soort, zoals Zlatan Ibrahimovic, Olivier Giroud, Edin Dzeko, onze eigenste Romelu Lukaku, diens idool Didier Drogba en in zekere zin zelfs Cristiano Ronaldo, zijn of waren immers tot veel meer in staat.

SCHOOLVOORBEELD WESLEY
Zij combineren hun fysieke vermogens namelijk met tal van andere capaciteiten. Snelheid, techniek, een stevig schot, diepgang, mobiliteit of in de meest unieke gevallen zelfs alles bij elkaar: de moderne targetman moet van meerdere markten thuis zijn. Af en toe is scorend vermogen dan zelfs niet eens een vereiste, met in België ene Wesley Moraes als recentste schoolvoorbeeld. De Braziliaan trapte bij Club Brugge in 130 duels 'amper' 38 keer raak, maar was wel de drijvende kracht achter de titel in 2018 en vertrok een jaar later voor een toenmalige (gedeelde) recordsom van 25 miljoen richting Aston Villa.



Sindsdien kijken ze in Jan Breydel uit naar zijn opvolger. In principe moest dat Mbaye Diagne worden, maar hij maakte zichzelf helaas onmogelijk. Geen probleem, want uiteindelijk walste Blauw-Zwart ook zonder klassieke pivot door de competitie. Al bleef het profiel wel altijd met stip bovenaan de lijst met prioriteiten staan. Enter Michael Krmencik, die na zijn eerste treffer tegen Waasland-Beveren en twee rozen op bezoek bij Zulte Waregem eindelijk zijn draai lijkt te vinden. Wie weet maakt de Tsjech alsnog zijn fors prijskaartje waar. In de tussentijd wierp Youssouph Badji zich alvast op als the next big thing.

GODDELIJKE VOETSPOREN
Ook elders in de JPL zijn grote spitsen, opvallend genoeg vaak van Afrikaanse origine, weer aan een opmars bezig. Zo kroonde Dieumerci Mbokani zich op zijn oude dag vorig seizoen nog tot Gouden Stier, hoewel de Congolees van Antwerp niet helemaal beantwoordt aan het prototype van Wesley. In de ruimtes duiken en diepgang maken is gezien zijn wat afgebotte snelheid tenslotte niet langer aan hem besteedt, al compenseert Dieu dat dan weer ruimschoots met zijn onderlegde techniek en spelinzicht. Wie ons wél enigszins aan Wesley doet denken, is Obbi Oulare van Standard – en zelf ex-Club Brugge.



Blessures remden de sterke beer reeds vroeg in zijn carrière flink af, maar op 24-jarige leeftijd is hij zijn ontegensprekelijke kwaliteiten nog lang niet verloren. In beperkte speelminuten zit Oulare nu alweer aan twee doelpunten, waaronder de winning goal tegen KV Kortrijk afgelopen weekend. Geen wonder dat Michel Preud'homme altijd bleef geloven in de meester van de luchtduels. Nu alleen nog duimen dat hij eindelijk eens fit kan blijven. Hetzelfde geldt voor Paul Onuachu in Genk, nog zulk een potentieel gouden exemplaar waar lichamelijke letsels jammer genoeg echter steeds om de hoek lijken te loeren.

OUT OF THE BOX
Desalniettemin liet de Nigeriaan zich zondag stevig gelden, waarbij hij vooral in het luchtruim boven de zestien een gesel was voor de verdediging van KV Mechelen – met twee treffers als gevolg. Indien hij fit én scherp kan blijven, heeft Onuachu dan ook alles in huis om zich tot beste spits in ons land te ontwikkelen. Iets wat zelfs diverse clubs in de Premier League niet ontgaan was na zijn sterke prestatie in de Champions League tegen Liverpool. Ondanks zijn 26 lentes zit er bovendien nog rek op de dubbele meter, die ook buiten de box nuttig is en zijn gestalte koppelt aan een fikse portie snelheid en techniek.



Dimitri de Condé beklaagt zich dus vast niet dat hij zes miljoen neertelde voor de ruwe diamant, die mits wat meeval een garantie op goals vormt en nog een pak geld kan opleveren. Hetzelfde geldt voor Shamar Nicholson van koploper Charleroi, aan wie wel nog iets meer schaafwerk is. Toch verzamelde de 23-jarige Jamaicaan in zijn laatste drie optredens drie doelpunten en twee assists, waarbij hij tevens in de opbouw – of beter gezegd de counter – van goudwaarde is voor de troepen van Karim Belhocine. Fraaie statistieken die ook ervaren rot Ilombe Mboyo van KV Kortrijk trouwens alweer kan voorleggen.

KOPIES VAN LUKAKU
Dat zulke types op jongere leeftijd een smak geld kunnen opbrengen, ondervonden de Kerels overigens zopas aan den lijve met de verkoop van Terem Moffi. Beerschot bouwt met Marius Noubissi dan weer rond een iets kleinere variant, al heeft de nog altijd pas 23-jarige Kameroener in zijn arsenaal eveneens zowat alle bovenvermelde troeven zitten. Ook in de iets lagere regionen van de JPL gaat iedereen dan ook gretig op zoek naar zijn eigen kopie van Lukaku, toch dé standaard wanneer we het hebben over eventuele toppers diep in de punt. Zo wrijft KV Oostende zich nu al in de handen met Makhtar Gueye.



Zelfs in Anderlecht, waar Vincent Kompany eerst nochtans allergisch leek aan spitsen groter dan 1m80, blijven ze niet meer achter. Landry Dimata vormde zich tijdens zijn lange recuperatie immers om tot een fysiek sterkere versie van zichzelf, terwijl ook Lukas Nmecha enigszins in het plaatje past. AA Gent mikte dan weer nog hoger, letterlijk dan, door deze zomer uitdrukkelijk op jacht te gaan naar iemand van minstens 1m90. Hoewel de Buffalo's reeds Roman Yaremchuk en Laurent Depoitre in de rangen telden, werd zo Tim Kleindienst toegevoegd aan de selectie. Zij het voorlopig wel met weinig succes.

PIONIER HAALAND
In de Ghelamco Arena zien ze daarom ongetwijfeld met lede ogen toe hoe Alexander Sörloth, die als huurling in Gent slechts bijwijlen flarden van zijn talent liet zien, zopas voor 20 miljoen van Trabzonspor naar RB Leipzig trok. In de Bundesliga mag de Noor zich voortaan meten met ene Erling Haaland, zijn landgenoot bij Borussia Dortmund die nog meer dan Lukaku geldt als hét prototype voor het moderne speerpunt. Het lijkt dan ook louter een kwestie van tijd vooraleer de sensationele spits het internationale voetbal domineert. De targetman is dus definitief terug. En hij kan véél meer dan koppen alleen.

LEES OOK: Beveren maakt nieuwe versterking bekend

🚀

Wie is volgens u de beste 'targetman' in de JPL?

Meest recent

Leekens lyrisch over twee Duivels: "Besten ooit van België"

Georges Leekens werkte met een aantal Rode Duivels samen die tegen Nieuw-Zeeland een blamage moeten ...

3
3
Beveren maakt nieuwe versterking bekend

SK Beveren maakt zich klaar voor zijn terugkeer in de Jupiler Pro League. De Waaslanders hebben de ...

15
15
Van Geneugden kondigt verrassend vertrek aan

Verrassend nieuws uit Maastricht. Plaatselijke tweedeklasser MVV kondigde aan dat Ronny van ...

14
14
Frankrijk en Senegal halen stevig uit op het WK

Op het WK stond in Groep I de laatste speeldag op het programma. Noorwegen en Frankrijk namen het op ...

23
23
Belgische topclubs, opgelet: ontdek deze ster bij Nieuw-Zeeland

België neemt het op tegen Nieuw-Zeeland. De Kiwi’s zijn zeker niet het zwakste land op ...

24
24
Boskamp begrijpt kritiek op Rode Duivel niet: "Zonnesteek?"

D-day voor de Rode Duivels. Dat is het voor België tegen Nieuw-Zeeland. Tijd voor de grote ...

80
80
Rode Duivels zoeken identiteit: ‘afscheid’ is nodig

De Rode Duivels spelen om 5u tegen Nieuw-Zeeland. Het is van moeten. Goed voetbal telt niet. Winnen. ...

91
91
Sibierski geeft inzicht in mercato van Anderlecht

Antoine Sibierski sprak voor het eerst echt met de Belgische pers bij de voorstelling van Vitor ...

355
355
Hasi verrast en plukt ervaren pion weg bij Standard

Standard heeft een uitgaande transfer afgerond en toch wel een verrassende. De Luikenaars hebben ...

67
67
Marc Coucke heeft het gehad: "Geen zin om te lachen!"

Marc Coucke ligt al maanden onder vuur bij een deel van de de Anderlecht-aanhang. Supporters trokken ...

135
135
'Sibierski hakt knoop door en zorgt meteen voor ontslag'

Antoine Sibierski begint stilaan zijn stempel te drukken bij Anderlecht. Hij haalde Vitor Bruno als ...

281
281
'Westerlo heeft prijs en vindt versterking in Bundesliga'

KVC Westerlo is op zoek naar versterking en die gaat er weldra komen. De Kemphanen staan volgens ...

63
63
'Oorlog in JPL: Club achter de rug om akkoord met Genkie'

Een transferbom in de Jupiler Pro League. Club Brugge heeft volgens Het Laatste Nieuws achter de rug ...

842
842
'Basisteam uitgelekt: nieuws over Doku en Vanaken'

De Rode Duivels spelen komende ochtend om 5u tegen Nieuw-Zeeland. Een partij die ze moeten winnen. ...

476
476
Patro Eisden strikt al zijn vijfde én zesde aanwinst

Patro Eisden laat er geen gras over groeien. De Limburgse tweedeklasser heeft vanavond zijn volgende ...

31
31
Charleroi en JPL-club ronden transfer af

Sporting Charleroi zet een tandje bij op de transfermarkt. De Carolo’s hebben een volgende ...

11
11
België dondert van zijn wolk: NZE hierdoor probleem

België moet winnen tegen Nieuw-Zeeland. In de Belgische pers worden de kiwi’s als een ...

182
182
Relletje rond stadiondossier: Club Brugge reageert

Bart Verhaeghe kijkt vast met enige jaloezie naar het WK, waar de ene na de andere voetbaltempel de ...

860
860
Anderlecht troeft topploegen af: contract tot 2029

Onder leiding van Antoine Sibierski en Vitor Bruno hoopt RSC Anderlecht een nieuwe koers te varen. ...

150
150
Rode Duivel gooit eigen ruiten in: Garcia grijpt hard in

Indien ze nog langer op het WK willen blijven zit er voor de Rode Duivels wellicht niks anders op ...

415
415
'Sommer naar Club Brugge: laatste struikelblok bekend'

Door het afscheid van Simon Mignolet moet Club Brugge op zoek naar een nieuwe nummer ...

792
792
'Anderlecht baalt: De Cat geeft groen licht voor transfer'

Zijn kersverse coach Vitor Bruno wil hem overtuigen om op post te blijven, terwijl een verlengd ...

553
553
Filip Joos hardhandig aangepakt: VRT dropt pittig statement

Filip Joos is een echt voetbaldier, dat ook op het WK weer heel wat voor-en tegenstanders heeft. ...

346
346
'Grootmacht duwt door: kassa rinkelt bij Club Brugge'

Hoewel het transfergeweld wellicht pas na het WK helemaal zal losbarsten, draait de geruchtenmolen ...

573
573
Zoals tegen Kroatië: masterplan van Garcia onthuld?

Win or go home. Dat is het devies voor de Rode Duivels in hun laatste poulematch tegen ...

151
151

Meer sportnieuws