Triomf v/d targetman: JPL-clubs zoeken hun Lukaku

door
Triomf v/d targetman: JPL-clubs zoeken hun Lukaku

De targetman. Een paar jaar geleden leek het concept nog dood en begraven, nadat Spanje met Cesc Fabregas voorin het EK won en kleinere aanvallers als Lionel Messi, Sergio Agüero en Jamie Vardy dé weg naar succes leken te vormen. Wie het voorbije weekend naar de Jupiler Pro League keek, kan er echter niet meer omheen. De klassieke grote spits is weer helemaal terug.


Alhoewel, klassiek. Bij de traditionele invulling van het woord targetman denken we vaak louter aan bonkige, rijzige en soms misschien wat onhandige types, wiens job er vooral in bestaat om oorlog te maken, duels te winnen, ballen bij te houden met de rug naar doel en voorzetten tegen de touwen te werken – bij voorkeur nog met het hoofd. Toch blijkt die invulling niet volledig te kloppen. De besten in hun soort, zoals Zlatan Ibrahimovic, Olivier Giroud, Edin Dzeko, onze eigenste Romelu Lukaku, diens idool Didier Drogba en in zekere zin zelfs Cristiano Ronaldo, zijn of waren immers tot veel meer in staat.

SCHOOLVOORBEELD WESLEY
Zij combineren hun fysieke vermogens namelijk met tal van andere capaciteiten. Snelheid, techniek, een stevig schot, diepgang, mobiliteit of in de meest unieke gevallen zelfs alles bij elkaar: de moderne targetman moet van meerdere markten thuis zijn. Af en toe is scorend vermogen dan zelfs niet eens een vereiste, met in België ene Wesley Moraes als recentste schoolvoorbeeld. De Braziliaan trapte bij Club Brugge in 130 duels 'amper' 38 keer raak, maar was wel de drijvende kracht achter de titel in 2018 en vertrok een jaar later voor een toenmalige (gedeelde) recordsom van 25 miljoen richting Aston Villa.



Sindsdien kijken ze in Jan Breydel uit naar zijn opvolger. In principe moest dat Mbaye Diagne worden, maar hij maakte zichzelf helaas onmogelijk. Geen probleem, want uiteindelijk walste Blauw-Zwart ook zonder klassieke pivot door de competitie. Al bleef het profiel wel altijd met stip bovenaan de lijst met prioriteiten staan. Enter Michael Krmencik, die na zijn eerste treffer tegen Waasland-Beveren en twee rozen op bezoek bij Zulte Waregem eindelijk zijn draai lijkt te vinden. Wie weet maakt de Tsjech alsnog zijn fors prijskaartje waar. In de tussentijd wierp Youssouph Badji zich alvast op als the next big thing.

GODDELIJKE VOETSPOREN
Ook elders in de JPL zijn grote spitsen, opvallend genoeg vaak van Afrikaanse origine, weer aan een opmars bezig. Zo kroonde Dieumerci Mbokani zich op zijn oude dag vorig seizoen nog tot Gouden Stier, hoewel de Congolees van Antwerp niet helemaal beantwoordt aan het prototype van Wesley. In de ruimtes duiken en diepgang maken is gezien zijn wat afgebotte snelheid tenslotte niet langer aan hem besteedt, al compenseert Dieu dat dan weer ruimschoots met zijn onderlegde techniek en spelinzicht. Wie ons wél enigszins aan Wesley doet denken, is Obbi Oulare van Standard – en zelf ex-Club Brugge.



Blessures remden de sterke beer reeds vroeg in zijn carrière flink af, maar op 24-jarige leeftijd is hij zijn ontegensprekelijke kwaliteiten nog lang niet verloren. In beperkte speelminuten zit Oulare nu alweer aan twee doelpunten, waaronder de winning goal tegen KV Kortrijk afgelopen weekend. Geen wonder dat Michel Preud'homme altijd bleef geloven in de meester van de luchtduels. Nu alleen nog duimen dat hij eindelijk eens fit kan blijven. Hetzelfde geldt voor Paul Onuachu in Genk, nog zulk een potentieel gouden exemplaar waar lichamelijke letsels jammer genoeg echter steeds om de hoek lijken te loeren.

OUT OF THE BOX
Desalniettemin liet de Nigeriaan zich zondag stevig gelden, waarbij hij vooral in het luchtruim boven de zestien een gesel was voor de verdediging van KV Mechelen – met twee treffers als gevolg. Indien hij fit én scherp kan blijven, heeft Onuachu dan ook alles in huis om zich tot beste spits in ons land te ontwikkelen. Iets wat zelfs diverse clubs in de Premier League niet ontgaan was na zijn sterke prestatie in de Champions League tegen Liverpool. Ondanks zijn 26 lentes zit er bovendien nog rek op de dubbele meter, die ook buiten de box nuttig is en zijn gestalte koppelt aan een fikse portie snelheid en techniek.



Dimitri de Condé beklaagt zich dus vast niet dat hij zes miljoen neertelde voor de ruwe diamant, die mits wat meeval een garantie op goals vormt en nog een pak geld kan opleveren. Hetzelfde geldt voor Shamar Nicholson van koploper Charleroi, aan wie wel nog iets meer schaafwerk is. Toch verzamelde de 23-jarige Jamaicaan in zijn laatste drie optredens drie doelpunten en twee assists, waarbij hij tevens in de opbouw – of beter gezegd de counter – van goudwaarde is voor de troepen van Karim Belhocine. Fraaie statistieken die ook ervaren rot Ilombe Mboyo van KV Kortrijk trouwens alweer kan voorleggen.

KOPIES VAN LUKAKU
Dat zulke types op jongere leeftijd een smak geld kunnen opbrengen, ondervonden de Kerels overigens zopas aan den lijve met de verkoop van Terem Moffi. Beerschot bouwt met Marius Noubissi dan weer rond een iets kleinere variant, al heeft de nog altijd pas 23-jarige Kameroener in zijn arsenaal eveneens zowat alle bovenvermelde troeven zitten. Ook in de iets lagere regionen van de JPL gaat iedereen dan ook gretig op zoek naar zijn eigen kopie van Lukaku, toch dé standaard wanneer we het hebben over eventuele toppers diep in de punt. Zo wrijft KV Oostende zich nu al in de handen met Makhtar Gueye.



Zelfs in Anderlecht, waar Vincent Kompany eerst nochtans allergisch leek aan spitsen groter dan 1m80, blijven ze niet meer achter. Landry Dimata vormde zich tijdens zijn lange recuperatie immers om tot een fysiek sterkere versie van zichzelf, terwijl ook Lukas Nmecha enigszins in het plaatje past. AA Gent mikte dan weer nog hoger, letterlijk dan, door deze zomer uitdrukkelijk op jacht te gaan naar iemand van minstens 1m90. Hoewel de Buffalo's reeds Roman Yaremchuk en Laurent Depoitre in de rangen telden, werd zo Tim Kleindienst toegevoegd aan de selectie. Zij het voorlopig wel met weinig succes.

PIONIER HAALAND
In de Ghelamco Arena zien ze daarom ongetwijfeld met lede ogen toe hoe Alexander Sörloth, die als huurling in Gent slechts bijwijlen flarden van zijn talent liet zien, zopas voor 20 miljoen van Trabzonspor naar RB Leipzig trok. In de Bundesliga mag de Noor zich voortaan meten met ene Erling Haaland, zijn landgenoot bij Borussia Dortmund die nog meer dan Lukaku geldt als hét prototype voor het moderne speerpunt. Het lijkt dan ook louter een kwestie van tijd vooraleer de sensationele spits het internationale voetbal domineert. De targetman is dus definitief terug. En hij kan véél meer dan koppen alleen.

LEES OOK: "Slow motion" - kranten geven Anderlecht-dissonant 3 op 10

🚀

Wie is volgens u de beste 'targetman' in de JPL?

Meest recent

TRANSFERUURTJE: 'Duivel voor Inter, topaankoop Bayern'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

17
17
Groot risico Leko loont: “Hij scoort punten bij spelers”

Club Brugge verwezenlijkte afgelopen speeldag een straffe comeback tegen Sint-Truiden VV. ...

33
33
Rik De Mil zet klagende KAA Gent-fans op hun plaats

KAA Gent ging tegen RSC Anderlecht pijnlijk onderuit. De Buffalo’s kwamen op voorsprong, maar ...

63
63
Onana gaat viraal: geweldige reactie op scheldende fan

Amadou Onana begint meer en meer harten te veroveren in Engeland. De middenvelder is een sterkhouder ...

37
37
Vandenbempt ziet gigantisch probleem voor Club Brugge

Club Brugge won afgelopen weekend onverdiend met 1-2 van STVV. Op verplaatsing blijft Blauw-Zwart ...

203
203
Degryse scherp voor topclub: "Ik verwacht meer"

STVV-Club Brugge was een goede partij, met vooral een sterke thuisploeg. KV Mechelen-Union SG was ...

45
45
Verschaeren niet eens met Taravel: "Mogen van geluk spreken"

Yari Verschaeren vertrek na dit seizoen bij RSC Anderlecht. De middenvelder viel alweer goed in bij ...

152
152
'Drama in voetbalwereld: speler sterft na gewapende overval'

Zopas kwam er bijzonder droevig nieuws vanuit Ghana naar buiten. Daar maken ze melding van het ...

0
0
Jubilaris bij Club Brugge: te goed voor Jupiler Pro League

Club Brugge moét kampioen worden. Blauw-Zwart kan het zich niet veroorloven om ...

242
242
Taravel leert wéér dure les na gevleide zege tegen AA Gent

RSC Anderlecht won met 3-1 van AA Gent, maar hoe ze dat gedaan hebben... Dat weten ze nog niet in ...

107
107
Anderlecht houdt hart vast: Taravel geeft eerste verdict De Cat

RSC Anderlecht speelde zondagavond geen grootse wedstrijd tegen AA Gent en kwam zelfs meermaals goed ...

285
285
Van Aert-mania: mooie boodschap Courtois, uitnodiging KVM

Hoewel de Play-Offs in de Jupiler Pro League op volle toeren draaien, is het maandagochtend ...

163
163
Low-cost penalty voor Club? Ex-scheidsrechter velt oordeel

Club Brugge heeft op de tweede speeldag van de Champions' Play-Offs gedaan wat moest. Zo pakte ...

560
560
Play-Downs: volgend weekend beslissing in degradatiestrijd?

Toen waren ze nog met twee. Afgelopen weekend wisten ook Zulte Waregem en Cercle Brugge zich te ...

115
115
City beukt titelstrijd open: Engelse pers plakt cijfer op Doku

Manchester City heeft afgelopen weekend opnieuw gouden zaken gedaan in de Engelse titelstrijd. ...

103
103
Club Brugge in paniek: drama rond Vanaken‑verlenging

Club Brugge werkt aan een nieuwe verlenging voor Hans Vanaken. Achter de gesprekken schuilt niet ...

387
387
KV Mechelen plots laatste in PO I: "Burgess en Sykes ..."

KV Mechelen was bezig aan een straffe reeks tegen Union SG. Sinds 2019 had Malinwa niet meer op ...

144
144
"Slow motion" - kranten geven Anderlecht-dissonant 3 op 10

Na drie opeenvolgende nederlagen heeft RSC Anderlecht opnieuw kunnen aanknopen met een overwinning. ...

268
268
Gent-spelers om uitleg gevraagd: "Komt binnen in kleedkamer"

KAA Gent heeft zondagavond een gouden opportuniteit laten liggen in de Champions' Play-Offs. Op het ...

192
192
‘Oude bekende 1B helpt Inter aan Rode Duivel’

Met nog zeven speeldagen voor de boeg lijkt Inter op weg naar de titel in de Serie A. Desondanks ...

47
47
‘Standard vult dringende vacature met koopje in’

Standard ging zaterdag met 1-2 onderuit tegen Westerlo en lijkt daardoor voorlopig de rol in de ...

110
110
Enorme verrassing in PO2? “We mogen nog hopen”

De Europe Play-Off kende zondag een verrassende wending. KRC Genk raakte in eigen stadion verrassend ...

115
115
Doku stuurt Arsenal flinke waarschuwing

De titelstrijd in de Premier League is dit weekend weer een pak spannender geworden. Leider Arsenal ...

62
62
Anderlecht bibbert na uitvallen De Cat en Coosemans

Anderlecht leek zondagavond lange tijd alweer tegen een domper aan te lopen. Na een nul op negen ...

323
323
Essevee (en Cercle) zeker van behoud na ommekeer op Dender

De Relegation Play-Off werd zondagavond al grotendeels in een beslissende plooi gelegd. Zulte ...

204
204

Meer sportnieuws