Kompany's comeback kid: 'Top vijf in JPL'

866
Kompany's comeback kid: 'Top vijf in JPL'

Door het vervroegde pensioen van Vincent Kompany als profvoetballer en de langdurige blessure van Elias Cobbaut is RSC Anderlecht op zoek naar een nieuwe centrale verdediger. Maar tegen Waasland-Beveren bewees de vergeten Hannes Delcroix alvast klaar te zijn voor enige rol van betekenis in de verdedigende as van Sporting.


VERGETEN TALENT

In Youth We Trust. De populaire leuze van RSC Anderlecht kreeg een serieuze knauw na het vertrek van Sebastiaan Bornauw (1. FC Köln), Alexis Saelemaekers (AC Milan) en Romeo Lavia (Manchester City), maar ook Thierry Lutonda (RKC Waalwijk) en Sieben Dewaele (sc Heerenveen) verlieten Sporting in het tussenseizoen op uitleenbasis. Maar toch vormt de Paars-Witte kweekvijver nog steeds voor de basis van het eerste elftal. In de gewonnen 2-4 wedstrijd in en tegen Waasland-Beveren liet coach Vincent Kompany vier jeugdproducten starten. Naast Jérémy Doku, Albert Sambi-Lokonga en Yari Verschaeren, verraste de hoofdtrainer misschien nog wel het meest door Hannes Delcroix voor de leeuwen te gooien. 

Hannes Delcroix is zo'n naam die iedereen weleens gehoord heeft. Hij gold jaren geleden als één van de grootste Anderlecht-talenten en stond meermaals op het punt van de definitieve doorbraak. Vooraleer Delcroix zijn basisdebuut vierde tegen Waasland-Beveren, kwam hij eerder al twee keer in actie voor de Brusselse hoofdmacht. In het seizoen 2018/2019 kreeg de toenmalige negentienjarige twee kansen van coach Hein Vanhaezebrouck: één invalbeurt in de Jupiler Pro League tegen KV Oostende, en ééntje in de Europa League tegen Dinamo Zagreb. Sinds 13 december 2018 tot en met zaterdag 19 september 2020 kwam Delcroix geen enkele keer meer uit in een officiële wedstrijd voor Anderlecht.



Vorig seizoen stalde Anderlecht het 'vergeten talent' bij RKC Waalwijk en zag het ernaar uit dat de twintigjarige Hannes Delcroix niet meteen meer een grote toekomst had in het Lotto Park. Ondanks een succesvolle passage in de voorbije jaargang in het Mandemakers Stadion had Delcroix ook dit seizoen bij RSC Anderlecht oorspronkelijk weinig uitzicht op speelminuten. Nadat Vincent Kompany zijn spelerscarrière stopzette en Elias Cobbaut uitviel met een langdurig blessure, schreef La Dernière Heure bijvoorbeeld dat Sporting reeds een longlist samenstelde met tien potentiële centrale verdedigers. Daarnaast werd Ognjen Vranjes gerehabiliteerd en leek het stilaan écht over & out te zijn voor Delcroix.

EXTRA SPELER VOOR ANDERLECHT 

Maar tegen Waasland-Beveren verraste Vincent Kompany vriend en vijand door voluit de kaart te trekken van Hannes Delcroix. Coach Kompany haalde al meermaals aan dat hij zoveel talent ter zijner beschikking heeft bij Anderlecht, en dat de keuzemogelijkheden daarom legio zijn. Kompany stelde de veelbesproken leuze “In Youth We Trust” danig kracht bij door Delcroix te verkiezen op de meer geroutineerde basisspeler Derrick Luckassen, die op de Freethiel negentig minuten lang op de invallersbank gekluisterd bleef. En ook al ging Delcroix niet vrijuit bij de twee Waaslandse tegendoelpunten, hij maakte alsnog een goede en solide indruk. En daarvoor mag Kompany zichzelf zeker op de borst kloppen, door die opmerkelijke keuze om Delcroix voor te nemen op Luckassen – nochtans een belangrijke pion in het voorbije seizoen van Anderlecht.

“Heel Neerpede en heel Anderlecht heeft veel vertrouwen in Hannes”, zo verklaarde Kompany zelf na de match in Oost-Vlaanderen. “Het is een kwestie van tijd. Hij is nog jong. Dat past bij wat we willen doen: vertrouwen geven aan onze jonge spelers. Ik wist dat dit een wedstrijd zou zijn waarin hij goed zou presteren. Hij verdiende dit op training en hij moet zich verder nederig blijven opstellen. Dat geldt voor iedereen”, citeerde RTBF. “Hij deed wat ik van hem verwachtte. Hij controleerde de de diepte dankzij zijn snelheid. Hij is ook sneller dan de meeste mensen denken. Hij is pas 21 jaar, wat jong is voor een centrale verdediger, maar ik ben blij met wat ik gezien heb. Vanaf nu hebben we er nog een speler bij.” Desondanks lijkt Anderlecht echter nog steeds rond te speuren op de spelersmarkt naar een nieuwe centrale verdediger. 



Nochtans beantwoordt Hannes Delcroix perfect aan het profiel van RSC Anderlecht - en meer bepaald aan dat van Head of Sports Peter Verbeke. Delcroix is een rasecht jeugdtalent en telt amper 21 lentes, waardoor zijn progressiemarge momenteel nog érg ruim is. Daarnaast is Delcroix een linksvoetige centrale verdediger, wat in de voetbalwereld altijd een knelpuntpositie is en daarom steeds gegeerd op de transfermarkt. Bovendien bezit Delcroix de Belgische nationaliteit en voldoende gestalte (hij meet 1 meter 85) om te slagen als centrale verdediger. Dat hij onlangs met de Belgische U21 ook zijn Duitse ploegmaat Lukas Nmecha, ook niet de minste, in bedwang kon houden, spreekt uiteraard ook in zijn voordeel.

UITSTEKENDE CIJFERS 

Hannes Delcroix scoorde dus punten in zijn eerste basisplaats bij RSC Anderlecht, waardoor hier en daar al vragen worden gesteld of de jonge verdediger al niet eerder zijn kans verdiende dit seizoen. Sporting deelt momenteel wel de derde plaats in de Jupiler Pro League, samen met Club Brugge en Beerschot VA, maar op defensief vlak staat de ploeg nog niet op punt. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de vele tegengoals dit seizoen. Hendrik Van Crombrugge moest zich in zes competitiematchen namelijk al acht keer omdraaien, en dat is best een hoog aantal want maar liefst negen andere ploegen incasseerden dit seizoen minder tegendoelpunten dan Anderlecht. En ook al liet Delcroix geen al te beste indruk na bij de twee tegendoelpunten, zijn prestatie was wél veelbelovend.

Delcroix leed bijvoorbeeld opvallend weinig balverlies op de Freethiel. De 21-jarige verloor in de zaterdagavondmatch in totaal vier keer de bal, maar was met dat lage aantal wél de beste Anderlecht-speler op het veld. Door zijn grote snelheid kon Delcroix op voorhand enkele rechtstreekse duels vermijden, maar ook in het duel deed hij het meer dan behoorlijk. Meer dan de helft van zijn duels, 53% om precies te zijn, wist hij uiteindelijk als winnaar af te sluiten. Met dat aardig gemiddelde schaarde Delcroix zich in dat onderdeel tot één van de efficiëntste spelers van Anderlecht tegen Waasland-Beveren. Op verdedigend vlak, met uitzondering van zijn tekort aan doortastendheid in beide tegendoelpunten, kon er dus gebouwd worden op de nieuwste youngster van het Anderlechtse basiselftal. 



Maar niet alleen op het defensieve gebied bewees Delcroix zijn meerwaarde voor de ploeg van Vincent Kompany. De linkspoot liet tevens aardige dingen zien in het balbezit, en ook daarmee zal Delcroix punten gescoord hebben bij Vincent Kompany. De Paars-Witte hoofdcoach houdt namelijk van verzorgd voetbal, bij voorkeur steeds van achteruit, en de uitvoetballende prestatie van Delcroix zal Kompany ongetwijfeld verheugd hebben. Diens passing-accuraatheid bedroeg tegen Waasland-Beveren namelijk 93%, een erg hoog percentage, en daarmee prijkt Delcroix zelfs in de top vijf centrale verdedigers uit de Jupiler Pro League dit seizoen. In de pure voorwaartse passing haalde Delcroix ook een hoge 92%, waarmee hij zelfs de leider is onder de centrale verdedigers van de Belgische voetbalcompetitie.

EXTRA VERDEDIGER? 

Hannes Delcroix miste bij RSC Anderlecht zijn basisdebuut allerminst. Er is nog wel nog wat schaafwerk aan het 21-jarige jeugdproduct, vooral qua métier in zijn defensieve acties, maar wat leergeld betalen op zo'n jonge leeftijd is niet uitzonderlijk. Zijn schaars geleden balbezit spreekt alvast in het voordeel van Delcroix, alsook zijn uitzonderlijk zuivere passing. Al wordt het in zijn geval uiteraard ook wachten op een bevestiging van zijn veelbelovende prestatie. Maar de hamvraag luidt nu vooral: zal Anderlecht nog een extra centrale verdediger halen?



“Vanaf nu hebben we er nog een speler bij”, verklaarde Vincent Kompany na de puike match van Delcroix tegen Waasland-Beveren. Met de gerehabiliteerde Ognjen Vranjes, Killian Sardella, Derrick Luckassen en ook Marco Kana heeft Anderlecht meerdere opties om de defensieve centrale as te bemannen. Daarnaast zal ook Elias Cobbaut dit seizoen nog in aanmerking komen voor een basisplaats. Door nog een extra centrale verdediger aan te trekken, zullen de speelkansen van Delcroix bijgevolg een serieuze knauw krijgen. Aan Delcroix aldus om te bevestigen én aan te tonen dat er geen extra concurrent hoeft bij te komen in het Lotto Park. 

LEES OOK: ‘Kompany heeft eigen Bayern-speler compleet genaaid’

Moet Anderlecht de kaart trekken van Delcoix?

Meest recent

Vandenbempt: "Hij laat een krater achter bij Club Brugge"

Club Brugge pakt een twaalf op vijftien, waardoor de start dus goed is. Alleen is Blauw-Zwart ...

12
12
Weelde voor Van Bommel: plots extra opties bij Rode Duivels

Mark van Bommel maakt deze maand zijn debuut als bondscoach van de Rode Duivels. De zomermercato ...

22
22
Vandenbempt looft JPL-club: "Goed voor het Belgisch voetbal"

De eerste vijf speeldagen van de Jupiler Pro League liggen achter de rug. Het seizoen kan nu ...

78
78
Potts zwaar onder de indruk: "Ik schrok ervan"

Club Brugge is met een 12 op 15 goed begonnen aan het seizoen, al is het voetbal nog niet geweldig. ...

257
257
KBVB komt met vlammend statement richting Infantino

FIFA-voorzitter Gianni Infantino verliest overal ter wereld steun. De Koninklijke Belgische ...

80
80
Anderlecht – KRC Genk: Bruno zorgt voor totale ommekeer

RSC Anderlecht is onder Vitor Bruno een heel ander team geworden. Net alleen door de nieuwe spelers, ...

270
270
Degryse onder de indruk: "Zij zijn de ploeg van de week"

De Jupiler Pro League is ondertussen alweer vijf speeldagen ver. En het is zowaar AA Gent dat met ...

176
176
Engelsen waarschuwen voor vier Club-spelers: "Major threat"

Club Brugge krijgt dinsdagavond de eer om de League Phase van de Champions League op gang te ...

318
318
"Ongezien" - Thorup wrijft zich in de ogen bij Genkse uitblinker

KRC Genk slaagde er zondagavond niet in om de volle buit te pakken op het veld van RSC Anderlecht. ...

245
245
Gent vindt steunpilaar: "We gaan wel eens in de clinch"

Na vijf speeldagen is het zowaar AA Gent dat met het maximum van de punten aan de leiding staat in ...

108
108
Late slipper Man United: Engelse pers pakt Lammens aan

Manchester United leek zondagnamiddag op weg naar zijn eerste uitzege van het seizoen. Maar op het ...

85
85
‘Leko betrapt op smerig dubbelspel bij Club Brugge’

Een rode kaart van Carlos Forbs was voor Ivan Leko voldoende om zijn speler publiek aan de ...

496
496
Gent niet te stoppen: nieuw target voor interland-break

AA Gent blijft de successen maar opstapelen in dit prille seizoen. Zondagmiddag legden de Buffalo's ...

218
218
Club vs. Aston Villa: Leko broedt op drastische ingreep

Club Brugge staat te popelen om te starten aan zijn Champions League-campagne. En dinsdagavond tegen ...

344
344
Anderlecht-publiek laat speler vallen: "Met trillende benen"

RSC Anderlecht heeft zondagavond een meer dan verdienstelijke wedstrijd gespeeld. Maar uiteindelijk ...

728
728
Stassin beleeft meteen droomdebuut bij Sevilla

Heel wat Belgen versierden afgelopen week in het absolute slot van de mercato nog een transfer. ...

100
100
Kassa kassa: Cercle kondigt megatransfer aan

De transfermarkt sloot in België eerder deze week zijn deuren, maar toch valt er nog een zeer ...

83
83
Simons beleeft rampzalige start: "Het is om te janken"

Na vijf speeldagen lijken er in de Jupiler Pro League al enkele degradatiekandidaten opgestaan te ...

102
102
Milan-Belgen grijpen net naast zege in kraker tegen Juve

In de Serie A stond er zondagavond nog een rasechte topper op het programma. Juventus kreeg immers ...

40
40
Comeback bij Duivels in de maak? Mannaert op tribune

Binnenkort zal Mark van Bommel zijn eerste selectie als bondscoach van de Rode Duivels bekend gaan ...

313
313
Tegenvallende start: Vitor Bruno is opvallend positief

In Europa heeft Anderlecht een goede zomer beleefd met de kwalificatie voor de league phase van de ...

299
299
Brughmans maakt indruk met klassereactie na knaltransfer

De topper tussen Anderlecht en KRC Genk heeft zondag geen winnaar gekregen. Geen van beide teams ...

92
92
Vanderhaeghe zet straffe start verder met zege tegen Lokeren

In de Challenger Pro League prijken na vier speeldagen met Beerschot en Dender twee van de verwachte ...

32
32
OHL in vieze papieren na pandoering in Beveren

OH Leuven zit stilaan in zeer vieze papieren. Het blijft achter met een nul op vijftien nadat het nu ...

158
158
Niemand echt tevreden: Anderlecht en Genk gelijk na intense clash

De topper van het weekend in de Jupiler Pro League heeft geen doelpunten en dus ook geen winnaar ...

391
391

Meer sportnieuws