Kompany's comeback kid: 'Top vijf in JPL'

866
Kompany's comeback kid: 'Top vijf in JPL'

Door het vervroegde pensioen van Vincent Kompany als profvoetballer en de langdurige blessure van Elias Cobbaut is RSC Anderlecht op zoek naar een nieuwe centrale verdediger. Maar tegen Waasland-Beveren bewees de vergeten Hannes Delcroix alvast klaar te zijn voor enige rol van betekenis in de verdedigende as van Sporting.


VERGETEN TALENT

In Youth We Trust. De populaire leuze van RSC Anderlecht kreeg een serieuze knauw na het vertrek van Sebastiaan Bornauw (1. FC Köln), Alexis Saelemaekers (AC Milan) en Romeo Lavia (Manchester City), maar ook Thierry Lutonda (RKC Waalwijk) en Sieben Dewaele (sc Heerenveen) verlieten Sporting in het tussenseizoen op uitleenbasis. Maar toch vormt de Paars-Witte kweekvijver nog steeds voor de basis van het eerste elftal. In de gewonnen 2-4 wedstrijd in en tegen Waasland-Beveren liet coach Vincent Kompany vier jeugdproducten starten. Naast Jérémy Doku, Albert Sambi-Lokonga en Yari Verschaeren, verraste de hoofdtrainer misschien nog wel het meest door Hannes Delcroix voor de leeuwen te gooien. 

Hannes Delcroix is zo'n naam die iedereen weleens gehoord heeft. Hij gold jaren geleden als één van de grootste Anderlecht-talenten en stond meermaals op het punt van de definitieve doorbraak. Vooraleer Delcroix zijn basisdebuut vierde tegen Waasland-Beveren, kwam hij eerder al twee keer in actie voor de Brusselse hoofdmacht. In het seizoen 2018/2019 kreeg de toenmalige negentienjarige twee kansen van coach Hein Vanhaezebrouck: één invalbeurt in de Jupiler Pro League tegen KV Oostende, en ééntje in de Europa League tegen Dinamo Zagreb. Sinds 13 december 2018 tot en met zaterdag 19 september 2020 kwam Delcroix geen enkele keer meer uit in een officiële wedstrijd voor Anderlecht.



Vorig seizoen stalde Anderlecht het 'vergeten talent' bij RKC Waalwijk en zag het ernaar uit dat de twintigjarige Hannes Delcroix niet meteen meer een grote toekomst had in het Lotto Park. Ondanks een succesvolle passage in de voorbije jaargang in het Mandemakers Stadion had Delcroix ook dit seizoen bij RSC Anderlecht oorspronkelijk weinig uitzicht op speelminuten. Nadat Vincent Kompany zijn spelerscarrière stopzette en Elias Cobbaut uitviel met een langdurig blessure, schreef La Dernière Heure bijvoorbeeld dat Sporting reeds een longlist samenstelde met tien potentiële centrale verdedigers. Daarnaast werd Ognjen Vranjes gerehabiliteerd en leek het stilaan écht over & out te zijn voor Delcroix.

EXTRA SPELER VOOR ANDERLECHT 

Maar tegen Waasland-Beveren verraste Vincent Kompany vriend en vijand door voluit de kaart te trekken van Hannes Delcroix. Coach Kompany haalde al meermaals aan dat hij zoveel talent ter zijner beschikking heeft bij Anderlecht, en dat de keuzemogelijkheden daarom legio zijn. Kompany stelde de veelbesproken leuze “In Youth We Trust” danig kracht bij door Delcroix te verkiezen op de meer geroutineerde basisspeler Derrick Luckassen, die op de Freethiel negentig minuten lang op de invallersbank gekluisterd bleef. En ook al ging Delcroix niet vrijuit bij de twee Waaslandse tegendoelpunten, hij maakte alsnog een goede en solide indruk. En daarvoor mag Kompany zichzelf zeker op de borst kloppen, door die opmerkelijke keuze om Delcroix voor te nemen op Luckassen – nochtans een belangrijke pion in het voorbije seizoen van Anderlecht.

“Heel Neerpede en heel Anderlecht heeft veel vertrouwen in Hannes”, zo verklaarde Kompany zelf na de match in Oost-Vlaanderen. “Het is een kwestie van tijd. Hij is nog jong. Dat past bij wat we willen doen: vertrouwen geven aan onze jonge spelers. Ik wist dat dit een wedstrijd zou zijn waarin hij goed zou presteren. Hij verdiende dit op training en hij moet zich verder nederig blijven opstellen. Dat geldt voor iedereen”, citeerde RTBF. “Hij deed wat ik van hem verwachtte. Hij controleerde de de diepte dankzij zijn snelheid. Hij is ook sneller dan de meeste mensen denken. Hij is pas 21 jaar, wat jong is voor een centrale verdediger, maar ik ben blij met wat ik gezien heb. Vanaf nu hebben we er nog een speler bij.” Desondanks lijkt Anderlecht echter nog steeds rond te speuren op de spelersmarkt naar een nieuwe centrale verdediger. 



Nochtans beantwoordt Hannes Delcroix perfect aan het profiel van RSC Anderlecht - en meer bepaald aan dat van Head of Sports Peter Verbeke. Delcroix is een rasecht jeugdtalent en telt amper 21 lentes, waardoor zijn progressiemarge momenteel nog érg ruim is. Daarnaast is Delcroix een linksvoetige centrale verdediger, wat in de voetbalwereld altijd een knelpuntpositie is en daarom steeds gegeerd op de transfermarkt. Bovendien bezit Delcroix de Belgische nationaliteit en voldoende gestalte (hij meet 1 meter 85) om te slagen als centrale verdediger. Dat hij onlangs met de Belgische U21 ook zijn Duitse ploegmaat Lukas Nmecha, ook niet de minste, in bedwang kon houden, spreekt uiteraard ook in zijn voordeel.

UITSTEKENDE CIJFERS 

Hannes Delcroix scoorde dus punten in zijn eerste basisplaats bij RSC Anderlecht, waardoor hier en daar al vragen worden gesteld of de jonge verdediger al niet eerder zijn kans verdiende dit seizoen. Sporting deelt momenteel wel de derde plaats in de Jupiler Pro League, samen met Club Brugge en Beerschot VA, maar op defensief vlak staat de ploeg nog niet op punt. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de vele tegengoals dit seizoen. Hendrik Van Crombrugge moest zich in zes competitiematchen namelijk al acht keer omdraaien, en dat is best een hoog aantal want maar liefst negen andere ploegen incasseerden dit seizoen minder tegendoelpunten dan Anderlecht. En ook al liet Delcroix geen al te beste indruk na bij de twee tegendoelpunten, zijn prestatie was wél veelbelovend.

Delcroix leed bijvoorbeeld opvallend weinig balverlies op de Freethiel. De 21-jarige verloor in de zaterdagavondmatch in totaal vier keer de bal, maar was met dat lage aantal wél de beste Anderlecht-speler op het veld. Door zijn grote snelheid kon Delcroix op voorhand enkele rechtstreekse duels vermijden, maar ook in het duel deed hij het meer dan behoorlijk. Meer dan de helft van zijn duels, 53% om precies te zijn, wist hij uiteindelijk als winnaar af te sluiten. Met dat aardig gemiddelde schaarde Delcroix zich in dat onderdeel tot één van de efficiëntste spelers van Anderlecht tegen Waasland-Beveren. Op verdedigend vlak, met uitzondering van zijn tekort aan doortastendheid in beide tegendoelpunten, kon er dus gebouwd worden op de nieuwste youngster van het Anderlechtse basiselftal. 



Maar niet alleen op het defensieve gebied bewees Delcroix zijn meerwaarde voor de ploeg van Vincent Kompany. De linkspoot liet tevens aardige dingen zien in het balbezit, en ook daarmee zal Delcroix punten gescoord hebben bij Vincent Kompany. De Paars-Witte hoofdcoach houdt namelijk van verzorgd voetbal, bij voorkeur steeds van achteruit, en de uitvoetballende prestatie van Delcroix zal Kompany ongetwijfeld verheugd hebben. Diens passing-accuraatheid bedroeg tegen Waasland-Beveren namelijk 93%, een erg hoog percentage, en daarmee prijkt Delcroix zelfs in de top vijf centrale verdedigers uit de Jupiler Pro League dit seizoen. In de pure voorwaartse passing haalde Delcroix ook een hoge 92%, waarmee hij zelfs de leider is onder de centrale verdedigers van de Belgische voetbalcompetitie.

EXTRA VERDEDIGER? 

Hannes Delcroix miste bij RSC Anderlecht zijn basisdebuut allerminst. Er is nog wel nog wat schaafwerk aan het 21-jarige jeugdproduct, vooral qua métier in zijn defensieve acties, maar wat leergeld betalen op zo'n jonge leeftijd is niet uitzonderlijk. Zijn schaars geleden balbezit spreekt alvast in het voordeel van Delcroix, alsook zijn uitzonderlijk zuivere passing. Al wordt het in zijn geval uiteraard ook wachten op een bevestiging van zijn veelbelovende prestatie. Maar de hamvraag luidt nu vooral: zal Anderlecht nog een extra centrale verdediger halen?



“Vanaf nu hebben we er nog een speler bij”, verklaarde Vincent Kompany na de puike match van Delcroix tegen Waasland-Beveren. Met de gerehabiliteerde Ognjen Vranjes, Killian Sardella, Derrick Luckassen en ook Marco Kana heeft Anderlecht meerdere opties om de defensieve centrale as te bemannen. Daarnaast zal ook Elias Cobbaut dit seizoen nog in aanmerking komen voor een basisplaats. Door nog een extra centrale verdediger aan te trekken, zullen de speelkansen van Delcroix bijgevolg een serieuze knauw krijgen. Aan Delcroix aldus om te bevestigen én aan te tonen dat er geen extra concurrent hoeft bij te komen in het Lotto Park. 

LEES OOK: Verschaeren: "Ik begreep niet waarom RSCA hem liet gaan"

Moet Anderlecht de kaart trekken van Delcoix?

Meest recent

TRANSFERUURTJE: 'Monstersom Tresoldi; nieuwe parel Anderlecht'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

58
58
Zidane verbaast met uitspraken over De Bruyne

De Rode Duivels nemen het maandag weer op tegen Frankrijk namens de vierde groepsmatch van de ...

82
82
Straffe wending in rel rond Cristiano Ronaldo?

Cristiano Ronaldo blijft de gemoederen in Portugal bezighouden. De superster verliet de nationale ...

50
50
De zwakke schakel? Vanaken de gebeten hond na Turkije

Mark van Bommel verraste met zijn basisopstelling tegen Turkije. Hans Vanaken, Youri Tielemans en ...

247
247
"Maak u kenbaar!" Ruben Van Gucht doet dwingende oproep

Ruben Van Gucht is op zoek naar een onbekende die hem de voorbije dagen diep wist te raken. Terwijl ...

31
31
Land weigert tegen Argentinië te spelen: “Historische klucht”

Argentinië speelt tijdens de interlandbreak enkele opvallende oefeninterlands. De oefenmatch ...

44
44
Anderlecht bezorgt Beale nachtmerries: “Elke nacht”

Zulte Waregem is goed aan het seizoen begonnen onder Michael Beale. De oefenmeester heeft Essevee ...

96
96
Alarm rond Lukaku bij Rode Duivels: “Dit is de beste optie”

België won met 3-0 van Turkije. Een verdiende zege, maar de score was toch stevig overdreven. ...

123
123
Ronaldo-rel splijt Portugal: Fernandes grijpt in

Bruno Fernandes heeft zijn landgenoten opgeroepen om zich niet te laten verdelen door de rel rond ...

83
83
Moet Lommel SK ook vrezen door crisis Manchester City?

Als het stormt in Manchester, druppelt het in Lommel. De fraudezaak rond Manchester City wordt dan ...

70
70
Croonen pakt uit met straffe Genk-cijfers: “Hier zijn we trots op”

Bij KRC Genk zijn de prestaties op het veld wisselvallig, maar naast het veld zijn ze al jaren ...

133
133
Na 70 goals en 97 assists: ex-toptalent Club zoekt club

De afgelopen dagen konden jullie al de verhalen lezen van Jason Denayer, Adnan Januzaj en Zakkari ...

289
289
Van Bommel haalt de bijl boven: Nainggolan-scenario dreigt

Mark van Bommel heeft het al eens gedaan. Bij Antwerp zette hij twee sterkhouders opzij die niet in ...

447
447
Van Dreyer tot Janssen: MLS is zéér ‘Belgisch’ getint

Over de Major League Soccer wordt in Europa nog te vaak smalend gedaan. Het niveau is er echter ...

49
49
Klopp aan zet: JPL-uitblinker klopt stevig op de deur

Duitsland is een nieuw tijdperk ingegaan onder Jürgen Klopp. Die aanziet de Nations League als ...

90
90
Van Bommel lost plots hét probleem van Garcia op

Het afgelopen WK was een goede ervaring voor de Rode Duivels. Alles zat in dat WK en de kwartfinale ...

287
287
'Genk wil succesvol transferrecept opnieuw herhalen'

Voor KRC Genk is het tot dusver een zeer moeilijk seizoensbegin gebleken. De Limburgers zagen midden ...

118
118
Opvallend: ex-Jonge Duivel (28) bijna T1 in eerste amateur

België heeft de voorbije jaren heel wat talent geproduceerd, maar niet alle jonge talenten ...

71
71
Yamal loodst Spanje weer naar winst, eerste zege Pocognoli

Ook na drie wedstrijden heeft Spanje nog steeds een foutloos rapport in de Nations League. Het legde ...

71
71
Persconferentie voor Ierland-Israël loopt bijna wéér uit de hand

De meest gespannen wedstrijd van deze interlandperiode tot dusver was niet één van de ...

55
55
'Arsenal gaat na blessure Tzolis meteen voor ex-speler Club'

Christos Tzolis werd deze zomer de nieuwe Belgische recordtransfer, want Arsenal telde maar liefst ...

337
337
KV Mechelen tankt geen vertrouwen tijdens interlandbreak

Voor KV Mechelen is het seizoen rampzalig begonnen. Na zeven speeldagen wacht het nog altijd op zijn ...

225
225
'Zidane zorgt voor grote verrassing tegen Rode Duivels'

Met de 3-0-zege van vrijdagavond tegen Turkije zijn de Rode Duivels weer een stap dichter richting ...

338
338
'Europese top lonkt nu al naar sensatie Union'

Bij Union beleefden ze afgelopen zomer weet hetzelfde verhaal als de voorbije jaren. Ze zagen ...

51
51
Engelsen bezorgen Kroatië ongeziene vernedering

Engeland begon zijn campagne in de Nations League nog met een tegenvaller door in eigen huis van ...

72
72

Meer sportnieuws