De redder van Gent: 'Beter dan Roef en Kaminski'

door
De redder van Gent: 'Beter dan Roef en Kaminski'

Met Sinan Bolat haalde Laszlo Bölöni één van zijn poulains naar de Ghelamco Arena. De Roemeen zag in de Turkse doelman vooreerst een sportieve meerwaarde maar tegelijk ook een vertrouwenspersoon en regulator in de Gentse kleedkamer. Na zijn ontslag bij AA Gent zal Bölöni echter niet meer kunnen samenwerken met Bolat. Maar dat de 32-jarige straks sowieso de nummer één wordt bij de Buffalo's, dat lijkt nu al een zekerheidje.


DE TRANSFER VAN BÖLÖNI 

De Gentse harten bloeden. De inwoners konden in juli al geen Gentse Feesten vieren, en ook de wedstrijden aankijken – of gewoon doorstaan – van de lokale trots AA Gent is ook al geen pretje gebleken. In het tussenseizoen wierpen de Buffalo's zich nochtans op als de grootste titeluitdager voor Club Brugge, maar na amper vijf speeldagen bezet de club slechts de derde laatste plaats in de Jupiler Pro League. Nog een geluk dat AA Gent een iets beter doelpuntensaldo kent dan Waasland-Beveren of de ploeg van huidig hoofdtrainer (ad-interim) Wim De Decker bevond zich zelfs in de gevarenzone. We gaan er uiteraard vanuit dat Gent niet het ganse seizoen zal vertoeven in de onderste regionen van de Jupiler Pro League, maar het is glashelder dat er dringend een positieve flow nodig is. De eerste wedstrijd onder De Decker tegen Rapid Wien was alvast veelbelovend, althans als we scorebordjournalistiek plegen, want het spelpeil was niet dat van een absolute topclub op het Belgische voetbalniveau. Het beginnersgeluk van De Decker?



Feit is wel dat AA Gent serieus gezichtsverlies leed in de eerste weken van de competitiestart. De – vooral in de kleedkamer – populaire Jess Thorup werd al na twee verloren wedstrijden de laan uitgestuurd. Die beslissing kwam bij de spelers keihard aan, maar ook de Blauw-Witte achterban kon deze paniekreactie amper smaken: de Noorse coach haalde vorig seizoen met knap voetbal nochtans een erg fraaie tweede plaats in de Jupiler Pro League. Toch was het een publiek geheim dat voorzitter Ivan De Witte en Michel Louwagie geen al te grote fans waren van de nuchtere Thorup. Dat uitte zich oorspronkelijk in kleine dingetjes, zoals het dragen van een short in de dug-out. Het soort zaken waar De Witte zich mateloos kon aan storen. “Ja, en daar ben ik ook in tussengekomen”, verklaarde hij daarover onlangs in Het Nieuwsblad. De Witte zag meer perspectief in een vruchtbare samenwerking met de gesofisticeerde Laszlo Bölöni. Met de Roemeen kan je namelijk wél gezellig praten bij een goed glas rode wijn, filosoferend over de dingen des levens. 



In tegenstelling tot zijn Noorse voorganger kreeg Bölöni vanaf dag één nooit grip op de kleedkamer, en had hij bijgevolg geen relatie met de spelers, maar ook niet met de fans. De ex-coach van Antwerp FC liet alles wat op z'n beloop en hanteerde niet meteen een strakke discipline. Op de Bosuil had Bölöni daarvoor doorgewinterde en trouwe anciens tot zijn beschikking zoals Faris Haroun, Jelle Van Damme, Lior Refaelov en Sinan Bolat. Mannen die zelfregulerend optreden wanneer dat nodig is, leiders die de kleedkamer meekrijgen in de ideeën van de coach. Het is daarom geen toeval dat Bölöni zijn zin kreeg door Bolat te halen naar de Ghelamco Arena. De Enerzijds door zijn goede verstandhouding met de Roemeen,en zijn grote leiderschapskwaliteiten. Anderzijds door zijn uitstekende keeperskills en ervaring. Want de Gent-doelmannen maakten er dit seizoen geregeld een zootje van.

FLATERENDE DOELMANNEN 

In tegenstelling wat de buitenwereld denkt, kan voorzitter Ivan De Witte meer genieten van een solide en betrouwbare Gentse verdediging, eerder dan van een woelige en onstuimige aanvalsdrift. De nadruk moest dit seizoen dan ook vooral op het defensief gebied liggen, en net op dat vlak liet AA Gent het vollédig afweten in het seizoensbegin. De teneur werd reeds ingezet op speeldag één, toen doelman Thomas Kaminski en Igor Plastun gruwelijk in de fout gingen en uiteindelijk de eerste nederlaag van het seizoen inluidden. Voor Kaminski was het alvast niet zijn eerste flater in het keepersplunje van AA Gent waarna hij stante pede tot bankzitter werd gedegradeerd. Via een achterpoortje vertrok de doelman uiteindelijk naar Blackburn Rovers. Kaminski's opvolger Davy Roef liet vervolgens oorspronkelijk een goede indruk na met onder meer enkele cruciale reddingen tegen KV Kortrijk en Antwerp FC. Toch was de Gentse doelmannensectie niet voldoende gestoffeerd volgens de sportieve cel – en toenmalig coach Laszlo Bölöni – waardoor Sinan Bolat werd aangetrokken. 



Voorlopig heeft de Turkse doelman nog geen officiële speelminuten gemaakt, maar dat lijkt slechts een kwestie van tijd te zijn. In de laatste competitiematch tegen KAS Eupen ging namelijk ook Davy Roef opvallend genoeg in de fout: dergelijke situaties doen voorzitter Ivan De Witte gruwelen en huiveren. Wachten op Bolat luidt de boodschap, die am Kehrweg nog plaats moest nemen op de invallersbank wegens zijn groot gebrek aan wedstrijdritme. Kort na de foute interventie van Roef tegen Eupen sprak Bölöni's blik naar de dug-out (waar Bolat zat) boekdelen. Maar zelfs zonder de aanwezigheid van de Roemeen lijkt Bolat het meest aanspraak te maken op the number one spot, meer dan Davy Roef of Colin Coosemans, wiens rol in de Ghelamco Arena al een tijd lang uitgespeeld is.

BETER DAN KAMINSKI 

Want het moge duidelijk zijn: Sinan Bolat was de voorbije jaren een absolute doelman in de Jupiler Pro League. De voorbije opmars van The Great Old mag dan ook deels aan hem toegeschreven worden. De Turkse goalie was vorig seizoen bijvoorbeeld nog de op vier na efficiëntste doelman: Bolat kon namelijk 71,6% van zijn totale geïncasseerde doelpogingen in veiligheid brengen. Enkel Simon Mignolet (Club Brugge, 83,5%), Hendrik Van Crombrugge (RSC Anderlecht, 78%) en Adam Jakubech (KV Kortrijk, 73,3%) presteerden nog nét iets efficiënter dan de toenmalige Antwerp-doelwachter. 



Met die 71,6% geredde doelpogingen presteerde Bolat vorig seizoen ook opmerkelijk beter dan zijn voorganger Thomas Kaminski, die over het algemeen ook een meer onbetrouwbare indruk naliet. Kaminski kreeg ook frequenter een doelpunt rond de oren, en dat is toch best opvallend aangezien AA Gent de vorige competitie eindigde als nummer twee, en Antwerp nog twee plaatsen lager. Deze vaststelling benadrukt alleen maar de grote meerwaarde die Bolat had op de Bosuil. Zonder zijn uitstekende pareeracties zou Antwerp FC ongetwijfeld een pak minder punten hebben geteld, en bijgevolg niet op de vierde stek geëindigd zijn. Die veelbelovende lijn moet Bolat nu zien door te trekken in de Ghelamco Arena.



Voor de 32-jarige doelman wordt AA Gent al zijn vijfde Belgische werkgever, nadat hij eerder al onder contract stond bij KRC Genk, Standard de Liège, Club Brugge en Antwerp FC. Dat Bolats keuze uiteindelijk op AA Gent viel, was met een duidelijk doel voor ogen. De ervaren goalie kon namelijk ook een contract tekenen bij Göztepe, maar aan de Turkse competitie houdt hij niet meteen goede herinneringen over na wisselende passages bij Kayserispor en Galatasaray. In de Belgische Jupiler wordt Bolat alom gerespecteerd en hij kent onze nationale competitie dan ook als zijn broekzak. Dat zou de doorslaggevende factor geweest zijn om voor AA Gent te kiezen, waar hij zich in de kijker wil spelen bij de Turkse bondscoach met het oog op het EK volgende zomer.

LEES OOK: 'Anderlecht en AA Gent lopen blauwtje bij dure vogel'

Wordt Bolat een cruciale factor voor AA Gent?

Meest recent

Genk reageert na onlusten met fans en doet mooie geste

KRC Genk deed donderdag een uitstekende zaak. Het boekte eindelijk zijn eerste zege onder Nicky ...

17
17
Stand UEL: Genk mag blijven dromen van 1/8ste finales

Nog één speeldag te gaan en de League Phase van de Europa League zit erop. Hoog tijd ...

26
26
Genk door in Europa League na uiterst tumultueuze avond

KRC Genk heeft voor het eerst sinds eind november weer kunnen winnen. In de Europa League klopte het ...

83
83
'Club Brugge de waanzin voorbij: transfersom van 48 miljoen'

Als het van de clubleiding afhangt, houdt Club Brugge zijn sterkhouders tijdens de huidige ...

500
500
UEL: Pijnlijke avond Belgische keepers, Lille in de penarie

In de Europa League werd donderdagavond de voorlaatste speeldag van de League Phase afgewerkt. De ...

46
46
Schokkende details incidenten Utrecht-Genk: "Nog nooit meegemaakt"

In de Europa League ging KRC Genk donderdagavond op bezoek bij FC Utrecht. Maar de match moest bijna ...

598
598
Zulte Waregem slaat toe: aanwinst tekent tot 2028

Zulte Waregem heeft de selectie van coach Sven Vandenbroeck verder versterkt. Zo kondigde Essevee ...

69
69
'Genk opent gesprekken voor eerste winteraanwinst'

KRC Genk wil donderdagavond in Utrecht zijn eerste overwinning sinds eind november boeken. ...

143
143
Utrecht-Genk uitgesteld: peperspray ingezet, uitfans niet meer binnen

In de Europa League kruist KRC Genk donderdagavond de degens met FC Utrecht. Maar de aftrap van dat ...

828
828
Straffe transfer Dzeko, United laat grote naam gaan

De winterse transferperiode nadert stilaan zijn climax, maar er wordt nog lustig van club gewisseld. ...

90
90
UEL: Feyenoord bezweert crisis, Tielemans klopt Tedesco

Donderdag wordt de voorlaatste speeldag van de League Phase in de Europa League afgewerkt. Tijdens ...

35
35
Hayen zoekt eerste zege: grote verrassing in basiself

KRC Genk zoekt nog steeds naar zijn eerste overwinning onder hoofdcoach Nicky Hayen. Die hoopt het ...

57
57
'Anderlecht ontploft: winterknaller schiet naar 30 miljoen’

Anderlecht heeft deze week geïnformeerd naar een 19-jarige flankaanvaller uit Spanje. En net nu ...

594
594
'Man United wild van JPL-chouchou: droomtransfer in zicht'

De Jupiler Pro League vormde afgelopen zomer andermaal een ideale springplank voor verschillende ...

402
402
'Drie wintertransfers: Club haalt miljoenenkanon boven'

Club Brugge is stilaan onder stoom aan het komen op de winterse transfermarkt. Blauw-Zwart ...

1316
1316
KVM met rug tegen muur gezet: steunpilaar dropt transfereis

KV Mechelen staat na 21 speeldagen nog steeds op de vijfde plaats en behoudt dus een goede kans op ...

374
374
Handtekeningen gezet: Duranville verrast met nieuwe club

Julien Duranville zag zijn carrière de voorbije maanden helemaal in het slop belandden. Maar ...

44
44
Pijnlijke details Noa Lang-aftocht: opvallende rol Lukaku

Amper een half seizoen na zijn komst, staat Noa Lang alweer op punt om SSC Napoli te verlaten. ...

219
219
'Mooie comeback bij Anderlecht: contractvoorstel op tafel'

De sportieve leiding van RSC Anderlecht heeft zijn handen momenteel meer dan vol. De Brusselaars ...

527
527
'Leko houdt adem in: transfersoap bij Club Brugge?'

Club Brugge hoopt de kern in januari te versterken, maar Ivan Leko dreigt ook nog enkele ...

344
344
'Kindermans hakt knoop door: Anderlecht of Antwerp?'

Het zijn drukke dagen bij RSC Anderlecht, waar Luis Vazquez en Mads Kikkenborg werden ingeruild voor ...

928
928
Horrortrip in Kazachstan: Club-supporters achter tralies

Club Brugge werd dinsdagnamiddag door ruim 500 fans aangemoedigd in het verre en ijskoude ...

246
246
'Club Brugge heeft beet: groen licht voor toptarget'

De beloofde versterking bleef tot dusver achterwege, maar stilaan lijkt Club Brugge ontwaakt uit ...

661
661
'Anderlecht en AA Gent lopen blauwtje bij dure vogel'

Ook in deze wintermercato komen de Belgische topploegen geregeld in mekaars vaarwater terecht. Na ...

109
109
Leko vloekt: voetbalbond maakt schorsing Ordonez bekend

In de Champions League blijft Club Brugge in de running voor de knock-outfase, maar ook in eigen ...

645
645

Meer sportnieuws