De redder van Gent: 'Beter dan Roef en Kaminski'

1055 stemmen
De redder van Gent: 'Beter dan Roef en Kaminski'

Met Sinan Bolat haalde Laszlo Bölöni één van zijn poulains naar de Ghelamco Arena. De Roemeen zag in de Turkse doelman vooreerst een sportieve meerwaarde maar tegelijk ook een vertrouwenspersoon en regulator in de Gentse kleedkamer. Na zijn ontslag bij AA Gent zal Bölöni echter niet meer kunnen samenwerken met Bolat. Maar dat de 32-jarige straks sowieso de nummer één wordt bij de Buffalo's, dat lijkt nu al een zekerheidje.


DE TRANSFER VAN BÖLÖNI 

De Gentse harten bloeden. De inwoners konden in juli al geen Gentse Feesten vieren, en ook de wedstrijden aankijken – of gewoon doorstaan – van de lokale trots AA Gent is ook al geen pretje gebleken. In het tussenseizoen wierpen de Buffalo's zich nochtans op als de grootste titeluitdager voor Club Brugge, maar na amper vijf speeldagen bezet de club slechts de derde laatste plaats in de Jupiler Pro League. Nog een geluk dat AA Gent een iets beter doelpuntensaldo kent dan Waasland-Beveren of de ploeg van huidig hoofdtrainer (ad-interim) Wim De Decker bevond zich zelfs in de gevarenzone. We gaan er uiteraard vanuit dat Gent niet het ganse seizoen zal vertoeven in de onderste regionen van de Jupiler Pro League, maar het is glashelder dat er dringend een positieve flow nodig is. De eerste wedstrijd onder De Decker tegen Rapid Wien was alvast veelbelovend, althans als we scorebordjournalistiek plegen, want het spelpeil was niet dat van een absolute topclub op het Belgische voetbalniveau. Het beginnersgeluk van De Decker?



Feit is wel dat AA Gent serieus gezichtsverlies leed in de eerste weken van de competitiestart. De – vooral in de kleedkamer – populaire Jess Thorup werd al na twee verloren wedstrijden de laan uitgestuurd. Die beslissing kwam bij de spelers keihard aan, maar ook de Blauw-Witte achterban kon deze paniekreactie amper smaken: de Noorse coach haalde vorig seizoen met knap voetbal nochtans een erg fraaie tweede plaats in de Jupiler Pro League. Toch was het een publiek geheim dat voorzitter Ivan De Witte en Michel Louwagie geen al te grote fans waren van de nuchtere Thorup. Dat uitte zich oorspronkelijk in kleine dingetjes, zoals het dragen van een short in de dug-out. Het soort zaken waar De Witte zich mateloos kon aan storen. “Ja, en daar ben ik ook in tussengekomen”, verklaarde hij daarover onlangs in Het Nieuwsblad. De Witte zag meer perspectief in een vruchtbare samenwerking met de gesofisticeerde Laszlo Bölöni. Met de Roemeen kan je namelijk wél gezellig praten bij een goed glas rode wijn, filosoferend over de dingen des levens. 



In tegenstelling tot zijn Noorse voorganger kreeg Bölöni vanaf dag één nooit grip op de kleedkamer, en had hij bijgevolg geen relatie met de spelers, maar ook niet met de fans. De ex-coach van Antwerp FC liet alles wat op z'n beloop en hanteerde niet meteen een strakke discipline. Op de Bosuil had Bölöni daarvoor doorgewinterde en trouwe anciens tot zijn beschikking zoals Faris Haroun, Jelle Van Damme, Lior Refaelov en Sinan Bolat. Mannen die zelfregulerend optreden wanneer dat nodig is, leiders die de kleedkamer meekrijgen in de ideeën van de coach. Het is daarom geen toeval dat Bölöni zijn zin kreeg door Bolat te halen naar de Ghelamco Arena. De Enerzijds door zijn goede verstandhouding met de Roemeen,en zijn grote leiderschapskwaliteiten. Anderzijds door zijn uitstekende keeperskills en ervaring. Want de Gent-doelmannen maakten er dit seizoen geregeld een zootje van.

FLATERENDE DOELMANNEN 

In tegenstelling wat de buitenwereld denkt, kan voorzitter Ivan De Witte meer genieten van een solide en betrouwbare Gentse verdediging, eerder dan van een woelige en onstuimige aanvalsdrift. De nadruk moest dit seizoen dan ook vooral op het defensief gebied liggen, en net op dat vlak liet AA Gent het vollédig afweten in het seizoensbegin. De teneur werd reeds ingezet op speeldag één, toen doelman Thomas Kaminski en Igor Plastun gruwelijk in de fout gingen en uiteindelijk de eerste nederlaag van het seizoen inluidden. Voor Kaminski was het alvast niet zijn eerste flater in het keepersplunje van AA Gent waarna hij stante pede tot bankzitter werd gedegradeerd. Via een achterpoortje vertrok de doelman uiteindelijk naar Blackburn Rovers. Kaminski's opvolger Davy Roef liet vervolgens oorspronkelijk een goede indruk na met onder meer enkele cruciale reddingen tegen KV Kortrijk en Antwerp FC. Toch was de Gentse doelmannensectie niet voldoende gestoffeerd volgens de sportieve cel – en toenmalig coach Laszlo Bölöni – waardoor Sinan Bolat werd aangetrokken. 



Voorlopig heeft de Turkse doelman nog geen officiële speelminuten gemaakt, maar dat lijkt slechts een kwestie van tijd te zijn. In de laatste competitiematch tegen KAS Eupen ging namelijk ook Davy Roef opvallend genoeg in de fout: dergelijke situaties doen voorzitter Ivan De Witte gruwelen en huiveren. Wachten op Bolat luidt de boodschap, die am Kehrweg nog plaats moest nemen op de invallersbank wegens zijn groot gebrek aan wedstrijdritme. Kort na de foute interventie van Roef tegen Eupen sprak Bölöni's blik naar de dug-out (waar Bolat zat) boekdelen. Maar zelfs zonder de aanwezigheid van de Roemeen lijkt Bolat het meest aanspraak te maken op the number one spot, meer dan Davy Roef of Colin Coosemans, wiens rol in de Ghelamco Arena al een tijd lang uitgespeeld is.

BETER DAN KAMINSKI 

Want het moge duidelijk zijn: Sinan Bolat was de voorbije jaren een absolute doelman in de Jupiler Pro League. De voorbije opmars van The Great Old mag dan ook deels aan hem toegeschreven worden. De Turkse goalie was vorig seizoen bijvoorbeeld nog de op vier na efficiëntste doelman: Bolat kon namelijk 71,6% van zijn totale geïncasseerde doelpogingen in veiligheid brengen. Enkel Simon Mignolet (Club Brugge, 83,5%), Hendrik Van Crombrugge (RSC Anderlecht, 78%) en Adam Jakubech (KV Kortrijk, 73,3%) presteerden nog nét iets efficiënter dan de toenmalige Antwerp-doelwachter. 



Met die 71,6% geredde doelpogingen presteerde Bolat vorig seizoen ook opmerkelijk beter dan zijn voorganger Thomas Kaminski, die over het algemeen ook een meer onbetrouwbare indruk naliet. Kaminski kreeg ook frequenter een doelpunt rond de oren, en dat is toch best opvallend aangezien AA Gent de vorige competitie eindigde als nummer twee, en Antwerp nog twee plaatsen lager. Deze vaststelling benadrukt alleen maar de grote meerwaarde die Bolat had op de Bosuil. Zonder zijn uitstekende pareeracties zou Antwerp FC ongetwijfeld een pak minder punten hebben geteld, en bijgevolg niet op de vierde stek geëindigd zijn. Die veelbelovende lijn moet Bolat nu zien door te trekken in de Ghelamco Arena.



Voor de 32-jarige doelman wordt AA Gent al zijn vijfde Belgische werkgever, nadat hij eerder al onder contract stond bij KRC Genk, Standard de Liège, Club Brugge en Antwerp FC. Dat Bolats keuze uiteindelijk op AA Gent viel, was met een duidelijk doel voor ogen. De ervaren goalie kon namelijk ook een contract tekenen bij Göztepe, maar aan de Turkse competitie houdt hij niet meteen goede herinneringen over na wisselende passages bij Kayserispor en Galatasaray. In de Belgische Jupiler wordt Bolat alom gerespecteerd en hij kent onze nationale competitie dan ook als zijn broekzak. Dat zou de doorslaggevende factor geweest zijn om voor AA Gent te kiezen, waar hij zich in de kijker wil spelen bij de Turkse bondscoach met het oog op het EK volgende zomer.

LEES OOK: 'AA Gent eist waanzinnig prijskaartje: 15 miljoen'

🚀

Wordt Bolat een cruciale factor voor AA Gent?

Meest recent

Ruben Van Gucht zorgt voor grote onrust in Frankrijk

De lof voor Ruben Van Gucht en zijn nieuwe wielerprogramma blijft binnenstromen, maar achter de ...

13
13
Nu al Waalse kritiek op Van Bommel: "Altijd dat gezeik"

Mark van Bommel zal de Rode Duivels naar succes moeten leiden op het EK 2028. Maar de keuze van de ...

54
54
Club brengt geldkanon in stelling: miljoenen voor twéé kleppers

Club Brugge is nog lang niet klaar met zijn werk in de zomerse transferwindow. Op zeker twee ...

547
547
'Real Madrid helemaal los: bod van ruim 100 miljoen'

Real Madrid haalde inmiddels al een vijftal versterkingen in huis, maar is nog lang niet klaar op de ...

68
68
Standard wint burenduel, jonkie scoort voor Antwerp

Binnen een tweetal weken gaat het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League van start. De ...

133
133
Versterking Thorup: nog víér aanwinsten nodig bij Genk

Met recordaankoop Rafiu Durosinmi heeft KRC Genk zijn nieuwe speerpunt beet. Eerder haalden de ...

381
381
Harde keuzes Van Bommel: nieuwe kapitein bij Duivels?

Mark van Bommel gaat pas vanaf 15 augustus officieel aan de slag als Belgisch bondscoach. Maar de ...

696
696
'Principe-akkoord bereikt: Salah ploegmaat Rode Duivel'

Mohamed Salah is momenteel als transfervrije speler op zoek naar een nieuwe club. Maar er zou wel ...

77
77
Vanhaezebrouck geen bondscoach: ultieme revanche Mannaert?

De Rode Duivels hebben hun sportieve lot in handen gelegd van Mark van Bommel. Voor de vierde keer ...

604
604
'Anderlecht ziet transferdeal in koelkast belanden'

RSC Anderlecht wil zich in de resterende weken van de transferperiode nog verder versterken. ...

465
465
'Opvolger Rodri: City reserveert 90 mil voor WK-sensatie'

Aan de top van de Europese voetbalpiramide lijkt nog heel wat transfervuurwerk op komst. Zo drukt ...

107
107
Van Bommel kiest België: vertrouweling doet boekje open

Slechts enkele dagen na het vertrek van Rudi Garcia, heeft België een nieuwe bondscoach beet. ...

423
423
TRANSFERUURTJE: 'Doorbraak Onyedika, miljoenenklepper CDK'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

342
342
'Transfers spelen Club Brugge parten: drie dossiers op tafel'

Club Brugge kende een zwakke voorbereiding voor de Supercup tegen Union SG. Blauw-Zwart incasseerde ...

750
750
Euvrard onthult: Standard gaat nog uitpakken op mercato

Standard Luik wil komend seizoen weer hoge ogen gooien in de Jupiler Pro League. De Rouches zijn al ...

237
237
Courtois spreekt duidelijke taal over Mark van Bommel

Mark van Bommel is de nieuwe bondscoach van de Rode Duivels. De Nederlander is de opvolger van Rudi ...

1036
1036
Vitor Bruno duwt plan door bij Anderlecht: harde werkwijze

Vitor Bruno moet RSC Anderlecht weer naar de top van het Belgische voetbal zien te stuwen. De ...

472
472
Weer Europese topclub voor verguisde Lukaku?

Romelu Lukaku zit in een moeilijke situatie. De aanvaller speelde vorig seizoen amper tot niets bij ...

196
196
Leko kampt met kopzorgen na zomerstage Club Brugge

Club Brugge heeft de zomerstage in Frankrijk afgewerkt met een nederlaag tegen Stade Rennes. Het ...

624
624
'Standard en KV Mechelen strijden om.... Messi'

Speelt Messi volgend seizoen op de Belgische velden? Het zou zomaar kunnen. We horen jullie al ...

256
256
PSG koos nét niet voor Belgische coach: "Gesprek in Parijs"

In een voetbalcarrière hangt het vaak af van details. Soms vindt een toptransfer verrassend ...

138
138
Anderlecht heeft nood aan Saliba: Canadees moet opletten

Nathan Saliba pakte rood tegen Hammarby. De Canadese middenvelder moet stilaan gaan leren van zijn ...

373
373
Lukaku doet geruchtenmolen ontploffen met één foto

Met één opvallende foto zet Romelu Lukaku zijn volgers aan het denken. De topschutter ...

535
535
Openda heeft duidelijke boodschap voor Van Bommel

Standard verloor met 0-1 van Juventus, waar Loïs Openda niet in actie kwam. De Belgische ...

101
101
KRC Genk laat verdediger geruisloos vertrekken

KRC Genk heeft een van zijn verdedigers geruisloos laten vertrekken uit de Cegeka Arena. De ...

204
204

Meer sportnieuws