De redder van Gent: 'Beter dan Roef en Kaminski'

1055
De redder van Gent: 'Beter dan Roef en Kaminski'

Met Sinan Bolat haalde Laszlo Bölöni één van zijn poulains naar de Ghelamco Arena. De Roemeen zag in de Turkse doelman vooreerst een sportieve meerwaarde maar tegelijk ook een vertrouwenspersoon en regulator in de Gentse kleedkamer. Na zijn ontslag bij AA Gent zal Bölöni echter niet meer kunnen samenwerken met Bolat. Maar dat de 32-jarige straks sowieso de nummer één wordt bij de Buffalo's, dat lijkt nu al een zekerheidje.


DE TRANSFER VAN BÖLÖNI 

De Gentse harten bloeden. De inwoners konden in juli al geen Gentse Feesten vieren, en ook de wedstrijden aankijken – of gewoon doorstaan – van de lokale trots AA Gent is ook al geen pretje gebleken. In het tussenseizoen wierpen de Buffalo's zich nochtans op als de grootste titeluitdager voor Club Brugge, maar na amper vijf speeldagen bezet de club slechts de derde laatste plaats in de Jupiler Pro League. Nog een geluk dat AA Gent een iets beter doelpuntensaldo kent dan Waasland-Beveren of de ploeg van huidig hoofdtrainer (ad-interim) Wim De Decker bevond zich zelfs in de gevarenzone. We gaan er uiteraard vanuit dat Gent niet het ganse seizoen zal vertoeven in de onderste regionen van de Jupiler Pro League, maar het is glashelder dat er dringend een positieve flow nodig is. De eerste wedstrijd onder De Decker tegen Rapid Wien was alvast veelbelovend, althans als we scorebordjournalistiek plegen, want het spelpeil was niet dat van een absolute topclub op het Belgische voetbalniveau. Het beginnersgeluk van De Decker?



Feit is wel dat AA Gent serieus gezichtsverlies leed in de eerste weken van de competitiestart. De – vooral in de kleedkamer – populaire Jess Thorup werd al na twee verloren wedstrijden de laan uitgestuurd. Die beslissing kwam bij de spelers keihard aan, maar ook de Blauw-Witte achterban kon deze paniekreactie amper smaken: de Noorse coach haalde vorig seizoen met knap voetbal nochtans een erg fraaie tweede plaats in de Jupiler Pro League. Toch was het een publiek geheim dat voorzitter Ivan De Witte en Michel Louwagie geen al te grote fans waren van de nuchtere Thorup. Dat uitte zich oorspronkelijk in kleine dingetjes, zoals het dragen van een short in de dug-out. Het soort zaken waar De Witte zich mateloos kon aan storen. “Ja, en daar ben ik ook in tussengekomen”, verklaarde hij daarover onlangs in Het Nieuwsblad. De Witte zag meer perspectief in een vruchtbare samenwerking met de gesofisticeerde Laszlo Bölöni. Met de Roemeen kan je namelijk wél gezellig praten bij een goed glas rode wijn, filosoferend over de dingen des levens. 



In tegenstelling tot zijn Noorse voorganger kreeg Bölöni vanaf dag één nooit grip op de kleedkamer, en had hij bijgevolg geen relatie met de spelers, maar ook niet met de fans. De ex-coach van Antwerp FC liet alles wat op z'n beloop en hanteerde niet meteen een strakke discipline. Op de Bosuil had Bölöni daarvoor doorgewinterde en trouwe anciens tot zijn beschikking zoals Faris Haroun, Jelle Van Damme, Lior Refaelov en Sinan Bolat. Mannen die zelfregulerend optreden wanneer dat nodig is, leiders die de kleedkamer meekrijgen in de ideeën van de coach. Het is daarom geen toeval dat Bölöni zijn zin kreeg door Bolat te halen naar de Ghelamco Arena. De Enerzijds door zijn goede verstandhouding met de Roemeen,en zijn grote leiderschapskwaliteiten. Anderzijds door zijn uitstekende keeperskills en ervaring. Want de Gent-doelmannen maakten er dit seizoen geregeld een zootje van.

FLATERENDE DOELMANNEN 

In tegenstelling wat de buitenwereld denkt, kan voorzitter Ivan De Witte meer genieten van een solide en betrouwbare Gentse verdediging, eerder dan van een woelige en onstuimige aanvalsdrift. De nadruk moest dit seizoen dan ook vooral op het defensief gebied liggen, en net op dat vlak liet AA Gent het vollédig afweten in het seizoensbegin. De teneur werd reeds ingezet op speeldag één, toen doelman Thomas Kaminski en Igor Plastun gruwelijk in de fout gingen en uiteindelijk de eerste nederlaag van het seizoen inluidden. Voor Kaminski was het alvast niet zijn eerste flater in het keepersplunje van AA Gent waarna hij stante pede tot bankzitter werd gedegradeerd. Via een achterpoortje vertrok de doelman uiteindelijk naar Blackburn Rovers. Kaminski's opvolger Davy Roef liet vervolgens oorspronkelijk een goede indruk na met onder meer enkele cruciale reddingen tegen KV Kortrijk en Antwerp FC. Toch was de Gentse doelmannensectie niet voldoende gestoffeerd volgens de sportieve cel – en toenmalig coach Laszlo Bölöni – waardoor Sinan Bolat werd aangetrokken. 



Voorlopig heeft de Turkse doelman nog geen officiële speelminuten gemaakt, maar dat lijkt slechts een kwestie van tijd te zijn. In de laatste competitiematch tegen KAS Eupen ging namelijk ook Davy Roef opvallend genoeg in de fout: dergelijke situaties doen voorzitter Ivan De Witte gruwelen en huiveren. Wachten op Bolat luidt de boodschap, die am Kehrweg nog plaats moest nemen op de invallersbank wegens zijn groot gebrek aan wedstrijdritme. Kort na de foute interventie van Roef tegen Eupen sprak Bölöni's blik naar de dug-out (waar Bolat zat) boekdelen. Maar zelfs zonder de aanwezigheid van de Roemeen lijkt Bolat het meest aanspraak te maken op the number one spot, meer dan Davy Roef of Colin Coosemans, wiens rol in de Ghelamco Arena al een tijd lang uitgespeeld is.

BETER DAN KAMINSKI 

Want het moge duidelijk zijn: Sinan Bolat was de voorbije jaren een absolute doelman in de Jupiler Pro League. De voorbije opmars van The Great Old mag dan ook deels aan hem toegeschreven worden. De Turkse goalie was vorig seizoen bijvoorbeeld nog de op vier na efficiëntste doelman: Bolat kon namelijk 71,6% van zijn totale geïncasseerde doelpogingen in veiligheid brengen. Enkel Simon Mignolet (Club Brugge, 83,5%), Hendrik Van Crombrugge (RSC Anderlecht, 78%) en Adam Jakubech (KV Kortrijk, 73,3%) presteerden nog nét iets efficiënter dan de toenmalige Antwerp-doelwachter. 



Met die 71,6% geredde doelpogingen presteerde Bolat vorig seizoen ook opmerkelijk beter dan zijn voorganger Thomas Kaminski, die over het algemeen ook een meer onbetrouwbare indruk naliet. Kaminski kreeg ook frequenter een doelpunt rond de oren, en dat is toch best opvallend aangezien AA Gent de vorige competitie eindigde als nummer twee, en Antwerp nog twee plaatsen lager. Deze vaststelling benadrukt alleen maar de grote meerwaarde die Bolat had op de Bosuil. Zonder zijn uitstekende pareeracties zou Antwerp FC ongetwijfeld een pak minder punten hebben geteld, en bijgevolg niet op de vierde stek geëindigd zijn. Die veelbelovende lijn moet Bolat nu zien door te trekken in de Ghelamco Arena.



Voor de 32-jarige doelman wordt AA Gent al zijn vijfde Belgische werkgever, nadat hij eerder al onder contract stond bij KRC Genk, Standard de Liège, Club Brugge en Antwerp FC. Dat Bolats keuze uiteindelijk op AA Gent viel, was met een duidelijk doel voor ogen. De ervaren goalie kon namelijk ook een contract tekenen bij Göztepe, maar aan de Turkse competitie houdt hij niet meteen goede herinneringen over na wisselende passages bij Kayserispor en Galatasaray. In de Belgische Jupiler wordt Bolat alom gerespecteerd en hij kent onze nationale competitie dan ook als zijn broekzak. Dat zou de doorslaggevende factor geweest zijn om voor AA Gent te kiezen, waar hij zich in de kijker wil spelen bij de Turkse bondscoach met het oog op het EK volgende zomer.

LEES OOK: Ongelofelijke blunder AA Gent? Hoongelach bij Brugse fans

Wordt Bolat een cruciale factor voor AA Gent?

Meest recent

Luis Enrique zet Enzo Maresca stevig op zijn plaats

De spectaculaire Champions League-clash tussen Manchester City en Paris Saint-Germain zorgde niet ...

4
4
KRC Genk mag dromen: "Ik blijf zo lang het moet"

Bij KRC Genk hebben ze heel veel kapitaal op het veld staan. Eén van de parels van de club ...

7
7
Albert "Met hem speelde Lukaku misschien al voor RSCA"

RSC Anderlecht lijkt weer de weg naar boven te hebben ingezet. De Brusselaars waren onder Vincent ...

66
66
Thorup kondigt basiswissel aan: "Hij verdient die kans"

KRC Genk moet in de Beker van België aan de bak in en tegen Virton. Trainer Jess Thorup wil na ...

44
44
Monstertransfer Liverpool overtuigt niet: "Geen 140 miljoen waard"

Bradley Barcola heeft zijn start bij Liverpool nog niet helemaal gemist, maar overtuigen doet de ...

22
22
De Meyer krijgt steun: "Zij staan nog achter hem"

STVV win met 2-0 van Iberia in de Conference League. In de Jupiler Pro League begonnen ze goed, maar ...

12
12
KV Kortrijk grijpt in: volgend ontslag is een feit

KV Kortrijk is slecht begonnen aan het seizoen. Dramatisch in de Jupiler Pro League en ook al uit de ...

99
99
Schande in Istanbul: beerput rond Lukaku gaat open

Romelu Lukaku wilde op Villa Park in de basis starten. Hij kreeg 21 minuten, toen het al 4-0 stond. ...

224
224
Druk neemt toe bij Standard: "Van levensbelang"

Standard staat onder druk. De Rouches moéten zich vanavond kwalificeren in de Croky Cup tegen ...

27
27
Friis looft Hasselt: "Uitzonderlijke kwaliteiten"

Cercle Brugge lijkt om het behoud te moeten vechten. Lars Friis moet ook stilaan gaan winnen, anders ...

28
28
Standard onder druk: eerste cruciale match al een feit

Standard begon aardig aan het seizoen, maar de laatste weken draait het vierkant. De Rouches moeten ...

38
38
Compper speelt open kaart: vijf voor twaalf bij Antwerp

Na de schamele een op 18 hangen er alsmaar meer donkere wolken boven de Bosuil, waar het stilaan ...

43
43
Bruno trekt conclusies: Anderlecht-trio valt door de mand

RSC Anderlecht moet de knop snel omdraaien na de late opdoffer in Zagreb, want zondag is het terug ...

284
284
Leko roteert: Club Brugge onthult Croky Cup-selectie

Club Brugge krijgt weinig tijd om na te genieten van de stunt in San Siro, want in de Croky Cup ...

550
550
Antwerp stelt ultimatum: Compper stevent af op C4

Het gaat van kwaad naar erger met Antwerp, dat in de voorbije zes competitiematchen amper ...

119
119
Jackpot bij Ruben Van Gucht: 'Geldgeheimen bloot op tafel'

Een avondje aan tafel schuiven op televisie kan meer opleveren dan je zou denken. Zeker als je ...

60
60
Croky Cup: uitzendschema en aanduidingen refs bekend

Dit weekend ruimt het competitievoetbal eventjes plaats voor de Croky Cup. In de zestiende finales ...

684
684
Leko houdt adem in: drie twijfelgevallen bij Club Brugge

Club Brugge zit op een roze wolk na de stunt tegen Inter, al kwam die er uiteraard niet zonder slag ...

273
273
Bob Peeters kan het niet aanzien: "Moet dit nu echt?"

Soms zegt een blik meer dan duizend woorden. Dat werd nogmaals duidelijk bij een opvallend moment ...

84
84
Ongelofelijke blunder AA Gent? Hoongelach bij Brugse fans

Eén opvallend detail was genoeg om de sociale media aan het praten te krijgen. Terwijl Club ...

235
235
Oulare weer naar JPL? Opmerkelijke uitdaging lonkt

KSK Heist neemt het in de beker op tegen Royal Antwerp FC. Een mooie affiche die nog mooier had ...

84
84
Real Madrid-bom ontploft: “Nazi-achtige werkwijze”

Real Madrid is in Spanje in het oog van de storm terechtgekomen. Terwijl De Koninklijke midweeks een ...

117
117
Kompany slaat ferm op tafel bij Bayern na Viking-stunt

Bayern München was de grote favoriet tegen Champions League-debutant Viking, maar het draaide ...

61
61
Europese coëfficiënt krijgt boost: Anderlecht enige zeperd

De Europese coëfficiënt is belangrijk voor de Belgische clubs. Hoe beter België op de ...

367
367
PSV-fan Van Gerwen met persoonlijk drama: "Plots werd het heel stil"

Michael van Gerwen heeft de voorbije jaren al heel wat meegemaakt, maar ook naast de oche is het ...

38
38

Meer sportnieuws