Transferspel Lionel Messi begint pas net

door
Transferspel Lionel Messi begint pas net

Dé transfersoap van 2020 is nog niet voorbij. Lionel Messi vertelde in een interview met Goal dat hij Barcelona niet wil verlaten door een rechtszaak aan te spannen, waardoor hij wel móét blijven. De Catalanen vragen 700 miljoen voor een speler die na dit jaar gratis de deur uitloopt. Dat biedt ook deze transferperiode nog mogelijkheden voor een vertrek.


De nachten van Ronald Koeman moeten de afgelopen weken kort geweest zijn. De voormalig bondscoach van het Nederlands elftal verliet Oranje voor een avontuur bij zijn droomclub FC Barcelona en in zijn eerste week stuurde sterspeler Lionel Messi een aangetekende e-mail met daarin de mededeling dat hij zijn vertrekclausule – hij mag na elk seizoen transfervrij vertrekken – te willen activeren. Die e-mail was het startschot van een wekenlange soap die met een interview bij Goal een einde kreeg: Messi verklaarde dat hij geen rechtszaak wilde aanspannen tegen zijn geliefde club.

Lionel Messi's woorden

Wat volgde was een regen van berichten met ‘Messi blijft bij Barcelona’ als belangrijkste strekking. Feitelijk klopt dat, maar de manier waarop de legendarische Argentijn zijn mededeling deed, spreekt boekdelen. Het verschil tussen ‘ik blijf bij Barcelona’ en ‘ik kan niet weg bij Barcelona’ is groot. Het eerste is het gevolg van het tweede; Messi kan niet weg omdat voorzitter Josep Maria Bartomeu vast blijft houden aan de transferclausule in zijn contract (700 miljoen euro).


Messi weigert zijn geliefde Barcelona voor het gerecht te slepen om zijn vertrekclausule (transfervrije status na elk gespeeld seizoen) af te dwingen. Met andere woorden: Messi gaat nog één seizoen met flinke tegenzin in het shirt van Barcelona spelen. De vraag blijft of dit het beste voor het team van Ronald Koeman is: Messi heeft als grote ster veel invloed binnen de club en probeert deze nu meteen weer te laten gelden door maatje Luis Suárez ook nog een jaar binnenboord te houden.
Bartomeu

Je zou dus kunnen stellen dat Bartomeu’s reputatie de enige reden is dat Messi nog in het Camp Nou speelt. Het leek erop dat de Spaanse bestuurder de geschiedenis in zou gaan als ‘de voorzitter die Messi wegjoeg uit Barcelona’. Aangezien Bartomeu nog maar een paar maanden te gaan heeft als de grote man bij Barça, wilde hij dat in ieder geval niet laten gebeuren.

Toch zal Bartomeu wel de geschiedenisboeken ingaan als ‘de man die Messi wegjoeg uit Barcelona’. In het interview waarin Messi verkondigde dat hij niet weg kon bij zijn geliefde club, maakte hij het beleid van de zittend voorzitter met de grond gelijk.

Messi hekelde vooral de handelswijze rondom zijn vertrekclausule: Bartemeu zou gezegd hebben dat de Argentijn “altijd” zijn clausule kon lichten. Gedurende het afgelopen seizoen zou Messi meerdere keren hebben gezegd dat hij wilde vertrekken, maar schoof Bartomeu dit op de lange baan, waarna de deadline van het vertrekverzoek passeerde en de situatie een paar weken terug volledig escaleerde.


Koemans probleem

Het belangrijkste gevolg daarvan is dat de voorzitter een groot probleem voor zijn nieuwe trainer veroorzaakt. Ronald Koeman krijgt dus wél de beschikking over de beste speler van de wereld, maar weet dat zijn sterspeler in zijn achterhoofd al bezig is met een vertrek bij Barcelona.

Dat neemt voor Koeman een alles behalve ideale situatie met zich mee: hij móét Messi in zijn basisopstelling opstellen terwijl hij op hetzelfde moment zijn team moet voorbereiden op een leven zónder de legendarische dribbelkoning. Op die manier wordt het bijna onmogelijk om iets goeds te doen: wanneer Messi niet presteert, ligt het aan Koeman en wanneer Messi gepasseerd wordt, is Koeman de boeman.
Financiële situatie

Naast het sportieve aspect komt er ook nog een financieel plaatje kijken. FC Barcelona wordt hard geraakt door de corona-crisis: het spelen in een leeg stadion, merchandising-inkomsten lopen terug en sponsorcontracten zijn eindig. Ondanks de terugloop van die inkomsten, moet Koeman nieuwe spelers halen om zijn elftal te verjongen. Daar had hij de Messi-miljoenen goed voor kunnen gebruiken.

De Argentijn verdient in Camp Nou een bruto-salaris van 100 miljoen euro. Ter vergelijking: Barcelona hoopt Memphis Depay én Wijnaldum voor 55 miljoen euro weg te kapen bij Olympique Lyon en Liverpool. Voor het jaarsalaris van Messi zou Koeman dus de transfersom, tekenpremie én het salaris van twee Oranje-sterren kunnen bekostigen.


Manchester City

Toch blijft het door de woordkeuze van Messi twijfelachtig of de transfersoap rondom zijn persoon écht klaar is. In het verleden hebben talloze voetballers verklaard om te blijven om een paar weken later alsnog hun vertrek aan te kondigen. Dat kan voor Messi ook het geval zijn.

Aangezien Koeman weinig heeft aan een ontevreden sterspeler, Barcelona een financiële situatie heeft die Europa’s Elite onwaardig is én dat de Nederlandse coach geld nodig heeft voor vernieuwingen in zijn selectie, kan de ‘ik kan niet vertrekken’-mededeling van Messi ook het startschot zijn van een nieuwe transferstrategie van de Argentijn.

Het is namelijk een publiek geheim dat Messi vooral weer met zijn oude coach Pep Guardiola wil samenwerken. De Spaanse coach was de architect van de prime-time van de Argentijnse dribbelaar en heeft met Manchester City een werkgever die zonder problemen 100 tot 150 miljoen neer kan tellen voor een speler zoals Messi.

Gulden middenweg

Een dergelijke deal is misschien de beste uitkomst voor alle partijen. Messi heeft zo zijn gewenste transfer, Barcelona kan zo’n 200 miljoen euro bijschrijven en Koeman krijgt ruimte om te vernieuwen én de vrijheid om een nieuw elftal te bouwen. Natuurlijk zal de sterspeler gemist worden – de beste voetballer aller tijden vervang je ook niet. Aan de andere kant valt het te betwijfelen of we díé Messi ooit terug gaan zien in het shirt van FC Barcelona.

Zou jij Messi in deze situatie verkopen?

Meest recent

Nipte zege Barça overschaduwd: groot alarm om Yamal

FC Barcelona heeft zijn voorsprong aan de top in het klassement van La Liga intact kunnen houden ...

20
20
Opvallende persconferentie Leko: "Zie ik er bang uit?"

Club Brugge heeft zijn dure nederlaag op het veld van Union SG enkele dagen later alweer rechtgezet. ...

71
71
Dure uitschuiver Union: sterkhouder krijgt 4 op 10

Slechts enkele dagen na de zege in de titelclash tegen Club Brugge, werd Union SG weer stevig met de ...

43
43
Kompany naar bekerfinale, Doku helpt City aan leidersplaats

Vincent Kompany blijft met Bayern München op koers voor een historisch seizoen. Enkele dagen na ...

79
79
Titelstrijd volledig open: Club haalt fors uit, eerste slipper Union

Club Brugge heeft op de vierde speeldag van de Champions' Play-Off voor een nieuw keerpunt in de ...

216
216
Anderlecht-exit bevestigd: "Eindigen op mooie manier"

RSC Anderlecht zal na het seizoen afscheid nemen van één van de vaste waarden uit de ...

185
185
Kassa Genk rinkelt: El Ouahdi gooit ambities op tafel

KRC Genk kan de laatste weken rekenen op een Zakaria El Ouahdi in bloedvorm. De Limburgers kunnen ...

199
199
PSG maakt titelstatement, nieuw gezichtsverlies Atlético

Enkele dagen dagen na de verloren finale van de Copa del Rey, heeft Atlético Madrid een ...

18
18
Geurtje aan cruciale goal Club: Vanhaezebrouck velt verdict

Club Brugge wou woensdagavond voor een gepaste reactie zorgen na de dure uitschuiver op Union SG. ...

480
480
Nieuwe kroonprins Anderlecht staat op: "Identiek Zanetti"

RSC Anderlecht heeft sportief en financieel gezien enkele moeilijke jaren achter de rug. Meer dan ...

368
368
"Heel zuur" - duidelijke oorzaak uitschuiver KRC Genk

KRC Genk heeft zijn leidersplaats in de Europe Play-Offs dinsdagavond met succes verdedigd. Maar de ...

249
249
Spitsenbom bij Anderlecht: topschutter op komst

Anderlecht heeft zijn zinnen gezet op een Engelse topschutter die dit seizoen overal opvalt. ...

379
379
Taravel hint naar verrassingen in basiself

Anderlecht kan terugblikken op een knappe zes op zes in de Champions' Play-Off, maar desondanks ...

101
101
Leko zorgt weer voor verrassing, AA Gent mét Kanga

De wedstrijden volgen elkaar in sneltempo op in de play-offs, want woensdagavond wordt de vierde ...

80
80
Mokerslag voor Kompany en Duitsland: sterkhouder mist WK

Bayern München mocht vorig weekend al de titel in de Bundesliga vieren, maar dat betekent niet ...

54
54
'Strijd barst los: Arsenal en Man Utd melden zich bij Club'

Bij Club Brugge komt er in de zomer mogelijk een stevige leegloop aan. Heel wat sterkhouders lopen ...

162
162
Crisis bij Chelsea compleet: alwéér trainer op straat

Sinds de overname door BlueCo is het bij Chelsea maar zelden rustig geweest. De Blues wonnen wel een ...

55
55
'Club droomt nog van transfer: bod JPL-concurrent geweigerd'

Bij Club Brugge speuren ze de markt nu al volop af naar versterking voor de zomer. Daarbij mikken ze ...

103
103
'KV Mechelen dreigt revelatie te verliezen'

Bij KV Mechelen zetten ze de laatste jaren met succes in op jong talent. Daarbij beschikken ze over ...

76
76
'Grote kuis Guardiola: City stuurt alweer oudgediende door'

Manchester City is vorig seizoen een nieuwe weg ingeslagen. Na een moeilijke eerste seizoenshelft ...

82
82
Europees ticket of transfer voor smaakmaker Westerlo?

Westerlo groeide de voorbije jaren uit tot een handelshuis. De Kemphanen geven kansen aan heel wat ...

50
50
Extra wapen voor Kompany: "Een nog betere versie!"

Bayern München neemt het vanavond in de halve finales van de DFB Pokal op verplaatsing op tegen ...

118
118
Taravel looft RSCA-vertrekker: "Hij verdient veel respect"

Bij RSC Anderlecht gaan ze de laatste rechte lijn in van het seizoen. De Brusselaars hopen der derde ...

251
251
AA Gent legt aanvaller langdurig onder contract

AA Gent haalde de afgelopen tientallen Afrikaanse spelers naar de club. Een toch wel ...

48
48
Vrancken looft ‘toekomstige RSCA-pion’: "Héél goede speler"

Bij STVV maken ze zich klaar voor de partij tegen RSC Anderlecht. Wouter Vrancken hoopt dat Keisuke ...

325
325

Meer sportnieuws