Het mysterie Mechele: modern monument of net te min?

669 stemmen
Het mysterie Mechele: modern monument of net te min?

Een invalbeurt van één schamel minuutje op bezoek in Kazachstan. Dat is tot dusver het magere internationaal rapport van Brandon Mechele, die nochtans al bijna twee jaar een vast lid vormt van Roberto Martinez zijn selectie bij de Rode Duivels. Als we de bondscoach mogen geloven, komt daar weldra echter verandering in. De 27-jarige verdediger van Club Brugge lijkt zaterdag in het Nations League-duel tegen Denemarken namelijk zowaar te kunnen rekenen op een basisplaats. Het ultieme orgelpunt van een onverwacht traject.


Wie dit in januari 2017 had durven voorspellen, was immers ongetwijfeld gek verklaard. Hoewel hij het seizoen daarvoor nog zijn steentje had bijgedragen aan de eerste Brugse landstitel in 11 jaar tijd, met 18 optredens waarvan drie in de play-offs, lag Mechele per slot van rekening nooit echt in de bovenste schuif bij toenmalig coach Michel Preud'homme. Niet hij, maar wel Bjorn Engels werd op dat moment dan ook alom naar voren geschoven als hét defensieve toptalent van eigen kweek in Jan Breydel. Na wat omwegen schopte de boomlange verdedigers het inmiddels wel tot de Premier League, al is het dus toch Mechele die zichzelf international mag noemen bij het nummer één op de FIFA-ranking.

GESCHENK VAN LEKO
De ommekeer werd 45 maanden geleden ingezet met een verhuur aan STVV. Doorgaans brengen zulke constructies vrij weinig zoden aan de dijk, maar als middelpunt in Ivan Leko zijn achterhoede met z'n drieën bloeide hij helemaal open. Achteraf gezien mag de Kroaat zich zo wellicht de belangrijkste figuur in Mechele zijn carrière noemen, want vervolgens kreeg hij ook nog eens het roer bij Blauw-Zwart zélf in handen. Een godsgeschenk voor zijn trouwe luitenant, die op weg naar landstitel nummer twee plots niet meer weg te denken was uit het trio achterin. Een plaats die hij, enigszins geholpen door de talloze blessures bij voornaamste concurrent Matej Mitrovic, nadien nagenoeg nooit meer uit handen gaf.



Sinds oktober 2018 zag Mechele zijn constante prestaties ook beloond met een vast plekje tussen de Gouden Generatie van de Rode Duivels, zij het voorlopig dus met weinig minuten op de teller. Dat hij nu eindelijk toch eens zijn kans krijgt, heeft opnieuw te maken met de omstandigheden. Zo gaven na het pensioen van Vincent Kompany ook Thomas Vermaelen en Dedryck Boyata verstek, terwijl Zinho Vanheusden en Sebastiaan Bornauw het nog met een selectie voor de beloften moeten stellen. Op zich eveneens deels de verdienste van Mechele, die bovendien wel nog steeds de voorkeur zou krijgen op Leander Dendoncker. Een blijk van vertrouwen dus, hoewel het uiteraard 'slechts' de Nations League betreft.

CRUCIALE SPECIALIST
Ondanks zijn misschien ietwat mindere vorm, mag de Brugse steunpilaar zich in Kopenhagen hoe dan ook opmaken voor zijn eerste échte cap. Naast de afwezigheid van enkele concurrenten, steekt daarbij natuurlijk tevens het systeem van Martinez een helpend handje toe. Offensief zijn de patronen net iets anders, maar in het defensief compartiment kan Mechele haast identiek dezelfde rol vervullen als bij Club. Een soort ouderwetse stopper in een dominant elftal dus, die zich daar als centrale pion van een achterlinie met drie vooral moet beperken tot sober verdedigen en simpel inleveren. Opdrachten die de bescheiden Bredenaar, van nature een uiterst solide mandekker, op het sterke lijf geschreven zijn.



Zijn grootste zwakte, met name het uitvoetballen, wordt in die formatie met behulp van de vele opties rondom hem alvast geneutraliseerd. In die zin is het allicht geen toeval dat het uitgerekend op speeldag één, toen Philippe Clement tegen Charleroi teruggreep naar een viermansdefensie, nog eens verkeerd liep. Hoewel hij zich verder wel vaker laat betrappen op een schoonheidsfoutje, komt Mechele dankzij zijn specifieke rol in de opbouw doorgaans echter zelden nog in de problemen. Een specialist dus, die zo slechts op één positie voldoet aan het vereiste niveau bij de Rode Duivels – waar hij evenwel cruciaal kan zijn om de kloof tussen Kompany en Vermaelen met de volgende generatie te helpen overbruggen.

COMPLETE VERDEDIGER
Glitter en glamour hoef je bij Mechele niet te zoeken, maar Martinez weet wél wat hij aan hem heeft. Een oerdegelijk slot op de deur, die op het eerste zicht niet meteen uitblinkt maar waar vooral ook erg weinig op aan te merken valt. Snelheid, kracht, lengte, positionering, concentratie, intercepties, tackles en, met complimenten van Timmy Simons, een voorbeeldige werkethiek: in geen enkel aspect schiet Mechele tekort. Het maakt van hem een complete verdediger, die tegen elk soort spits – van bonkige beren zoals Dieumerci Mbokani tot kwiekere types als Ally Samatta – zijn streng weet te trekken. Het aantal keren dat hij in de voorbije drie seizoenen lager scoorde dan een zesje, is op één hand te tellen.



Opvallen doet de betrouwbare schakel dan weer zelden, waardoor een stap naar het buitenland allicht nooit zal volgen. Net zoals Hans Vanaken is Mechele echter meer dan tevreden om sant in eigen land te blijven, al zullen de meningen bij een rondvraag in de tribunes van Jan Breydel toch iets verdeelder zijn. Waar veel fans het eigen jeugdproduct als een modern monument en toekomstige clublegende zien, vinden anderen hem net te min om de alsmaar hogere ambities waar te maken. "Als je Europees wil meedoen, moet hij eruit", klinkt het dan al snel, een opmerking die ook Mats Rits en Siebe Schrijvers geregeld te verduren krijgen. Nochtans stelde Mechele in de Champions League quasi nog nooit teleur.

DOEL IN DENEMARKEN
Integendeel: tegen topteams als Atlético Madrid, Borussia Dortmund, Real Madrid en PSG, met spitsen zoals Antoine Griezmann, Paco Alcacer, Karim Benzema en Karim Icardi, hield hij zich in het algemeen prima staande. Alle gezonde stress voor een officieus debuut ten spijt, mogen Barcelona-spits Martin Braithwaite en co in principe dus geen probleem vormen. Of de nuchtere verdediger volgende zomer ook deel uitmaakt van de EK-selectie, is ondanks de loyaliteit van Martinez aan zijn trouwe telgen – en Mechele zijn kalme aard, geen onbelangrijk detail – voorlopig dan weer een mysterie. Al wijst de kans die nu komt erop dat de bondscoach zelf alleszins weinig voorbehoud aantekent bij zijn capaciteiten.



Mocht hij de boot toch nog missen, zal Mechele daar wellicht niet te lang om malen. Natuurlijk zou hij maar al te graag van de partij zijn, maar ook zonder EK nam zijn carrière in de afgelopen drie seizoenen reeds hoogtes aan die niemand – inclusief hijzelf – nog had verwacht. De focus blijft dus in de eerste plaats op Club Brugge liggen, waar de sterkhouder straks op jacht gaat naar een vierde landstitel en zijn contract recent nog verlengde tot 2023. Prijzen pakken en uitgroeien tot een onbetwistbaar icoon in Jan Breydel lijkt momenteel dan ook zijn voornaamste prioriteit. In de tribunes moeten er daar nog maar een paar mensen worden overtuigd. Wie weet volgt de rest van België zaterdag in Denemarken.

LEES OOK: Kritiek uit Waalse hoek: positie Mechele weer onder druk?

Denkt u dat Mechele een hoger niveau aankan dan Club Brugge?

Meest recent

'Nieuwe trainer Genk: grote namen en oude bekenden op lijstje'

Hoewel de voorbereiding inmiddels op toerental draait, moet KRC Genk op zoek naar een nieuwe ...

2
2
'Balogun-bom zindert na: Infantino in vieze papieren'

Uiteindelijk maakte het op het veld geen verschil, maar de affaire rond Folarin Balogun heeft heel ...

111
111
'Club wil fors uitpakken: nieuwe middenvelder uit Serie A'

Bij landskampioen Club Brugge draait de voorbereiding inmiddels op volle toeren, maar het is ...

157
157
Kritiek uit Waalse hoek: positie Mechele weer onder druk?

De Rode Duivels hebben zich na een memorabele wedstrijd tegen de Verenigde Staten geplaatst voor de ...

212
212
'Anderlecht onder stoom: zes miljoen voor nieuwe spelmaker'

Binnen een tweetal weken begint RSC Anderlecht aan het nieuwe seizoen in de voorrondes van de Europa ...

478
478
Vanaken of De Bruyne tegen Spanje? "Ik zou hém opstellen"

De Rode Duivels strijden aanstaande vrijdag tegen Spanje voor een plek in de halve finales van het ...

466
466
Stunt in de maak: Club Brugge aast op WK-sensatie

Club Brugge wil opnieuw verrassen op de transfermarkt. Blauw-zwart heeft volgens lokale bronnen een ...

630
630
'Duivels stappen voor clash met Spanje wéér naar FIFA'

Het zat er de voorbije dagen bovenarms op tussen de Belgische en wereldvoetbalbond. De beslissing ...

309
309
'Nieuwe wending: Union heeft recordtransfer voor grijpen'

Voor Union is het alweer een zeer drukke transferzomer. De bekerwinnaar was tot dusver vooral zeer ...

77
77
Frankrijk is de VS niet: FIFA stuurt Les Bleus wandelen

Er was de voorbije dagen heel wat ophef rond de beslissing van de FIFA om de schorsing van Folarin ...

176
176
Juventus pakt uit met alweer Belgisch talent

Juventus kwam de voorbije jaren bijzonder graag naar België om jonge talenten binnen te halen. ...

53
53
'Union schrikt: Khalaili-deal op losse schroeven'

Voor Union wordt het deze zomer weer business as usual: het zal zijn beste spelers zien vertrekken. ...

69
69
'Titanenstrijd om Tresoldi: Club neemt standpunt in'

Bij Club Brugge lijkt er op dit moment stilte voor de storm te heersen. De verwachting is dat het ...

419
419
Genk wint tweede oefenwedstrijd: twee grote verrassingen

KRC Genk hoopt zich na een tegenvallend seizoen in de komende jaargang te herpakken. Woensdag hebben ...

197
197
'Stroomversnelling op komst in dossier Tzolis'

Club Brugge begon zijn voorbereiding op het nieuwe seizoen met een overwinning tegen KV Kortrijk, ...

234
234
'Gheysens op hete kolen: nieuwe deadline Antwerp bekend'

Antwerp vertoeft momenteel op stage in Duitsland om zich voor te bereiden op het nieuwe seizoen, ...

314
314
‘Warleson weg: Cercle Brugge kijkt naar bekende naam’

Cercle Brugge staat op het punt afscheid te nemen van doelman Warleson. Da Braziliaan gaat naar het ...

196
196
‘Eriksen onderzocht na nieuwe hartproblemen’

Vorige maand was het vlak voor het WK even schrikken. Christian Eriksen ging naar de grond en het ...

73
73
Balogun bijt van zich af na Duivelse pandoering

De commotie rond Folarin Balogun voor de clash tegen de Rode Duivels zorgde voor een storm. De ...

342
342
‘De Cat naar nieuwe club: vangt Anderlecht toch meer?’

Nathan De Cat heeft na een topseizoen bij RSC Anderlecht een knaltransfer beet. De middenvelder ...

440
440
Amerikaanse ‘tweeling’ Lukaku briest: “Kan niet naar buiten”

Romelu Lukaku heeft een dubbelganger rondlopen in de Verenigde Staten. Voormalige American ...

38
38
‘KV Kortrijk stunt met toptransfer bij Chelsea’

KV Kortrijk zal volgend seizoen weer in de Jupiler Pro League te zien zijn. De Kerels willen er ...

244
244
Charleroi laat aanvaller gaan, knappe oefenzege Essevee

De zomer betekent voor de clubs uit de Jupiler Pro League dat ze zich volop voorbereiden op het ...

130
130
'Done deal: alle details over transfer De Cat bekend'

Anderlecht cashte deze zomer al stevig met de verkoop van Keisuke Goto, die voor 10 miljoen euro ...

439
439
'Club wrijft zich in handen na transfernieuws Arsenal'

Bij Club Brugge zijn ze aan de voorbereiding begonnen zonder echte nieuwkomers in de A-kern. Het is ...

323
323

Meer sportnieuws