Heimwee naar Hein: Bölöni kan Gentse bobo's snel blij maken

door
Heimwee naar Hein: Bölöni kan Gentse bobo's snel blij maken

Nul op negen en eenzaam laatste. Dat is het harde en vooral onverwachte verdict voor AA Gent na drie speeldagen. De zelfverklaarde titelpretendent moet dan ook dringend uit een ander vaatje tappen, te beginnen komende zondag in eigen huis tegen KV Mechelen. Het moment voor kersvers coach Laszlo Bölöni om zijn hand te doen gelden?


In zijn vuurdoop tegen ex-ploeg Antwerp liet de Roemeen reeds enkele voorzichtige ingrepen noteren, maar om werkelijk te gaan sleutelen aan zijn elftal achtte hij het na het ontslag van Jess Thorup – dat voorlopig niet het verhoopte shockeffect opleverde – nog te vroeg dag. Met een extra trainingsweek achter de boeg, verwachten we tegen Malinwa echter toch al wat meer de stempel van Bölöni te zien. Mogelijk gaat dat ook gepaard met een systeemwissel, want na het vertrek van Jonathan David lijkt de gekende ruit op het middenveld van zijn voorganger te hebben afgedaan. De bekende 4-4-2 zien we in de Ghelamco Arena wellicht dus niet snel meer terug.

HINT NAAR 4-3-3
Zelf verkiest Bölöni doorgaans een 4-3-3, met een dubbele bezetting op de flanken, twee controleurs in de as en één diepe spits. Een formatie die op basis van de doordeweekse oefenmatch tegen Willem II vermoedelijk ook in Gent snel haar intrede maakt. Een veredeld B-team van de Buffalo's bleef daarin wel steken op een 1-1 gelijkspel, al was het resultaat uiteraard van ondergeschikt belang. Interessanter om te onthouden zijn de opstekers waar Bölöni getuige van was, zoals de terugkeer van recordaankoop Nurio Fortuna, de fraaie treffer van Giorgi Chakvetadze en de volwassen prestatie van enkele jonkies.



Een van hen is Dylan Mbayo, die rechts voorin een potentiële sleutelfiguur vormt voor de omschakeling naar een 4-3-3. Door de afstemming op de tactiek van Thorup zit AA Gent tenslotte niet dik in wingers, waardoor er verder al gekeken moet worden naar aanvallers als Anderson Niangbo – dinsdag op links te vinden – of Roman Yaremchuk om de rol in te vullen. In principe kan ook Chakvetadze op de vleugel aan de slag, maar hij verkiest liever de concurrentie met Roman Bezus aan te gaan voor de positie van enige spelmaker. Een plekje waar echter ook aanvoerder Vadis Odjidja na zijn herstel naar zal dingen.

STABILITEIT & CREATIVITEIT
Voor de twee plaatsen in zijn rug lijkt het immers vooral te gaan tussen Sven Kums, Elisha Owusu en Niklas Dorsch, die zelf aangaf zich beter in zijn sas te voelen als defensieve pion. Als de flanken dan ver genoeg terugzakken om steun te verlenen, kunnen de Gentenaren zo in één klap zowel meer stabiliteit áls creativiteit inpassen. Dat gaat dan misschien wel ietwat ten koste van de bezetting voor doel, waar nog slechts ruimte is voor één diepe spits. Dinsdag was dat Giorgi Kvilitaia, zondag maakt Bölöni allicht de afweging tussen Laurent Depoitre en Tim Kleindienst – zeker indien Yaremchuk naar links verhuist.



Hoewel de vicekampioen tot dusver bleef steken op amper twee goals in drie duels, is dat momenteel evenwel niet de grootste zorg. Problematischer is andermaal de verdediging, die reeds vijf keer geklopt werd. Mogelijk neemt Dino Arslanagic, die tegen Willem II gekoppeld werd aan enige linkspoot Bruno Godeau, tegen KV Mechelen de stek van Igor Plastun in. Michael Ngadeu geniet iets meer krediet, al zou een extra linksvoetig alternatief toch welkom zijn. Op de backs kan Alessio Castro-Montes dankzij de comeback van Nurio tot slot opnieuw rechts achterin plaatsnemen, ten koste van Jordan Botaka.

MOSTERD VAN LEKO
Op zich klinkt het allemaal niet verkeerd, maar misschien zien wij wel graten in een ander plan. Bölöni zou namelijk kunnen verrassen door de mosterd bij zijn opvolger in Antwerpen Ivan Leko te halen en te kiezen voor een 3-5-2. Met het oog op de defensieve focus kunnen Nurio en Castro-Montes dan de flanken afdweilen, terwijl Botaka wie weet in Clinton Mata-stijl excelleert als meest rechtse pion in een verdediging met drie. Aan de overkant geldt hetzelfde voor Milad Mohammadi, die zo in de voetsporen kan treden van Nana Asare. Centraal lijkt Ngadeu de meest logische optie, boven Plastun en Arslanagic.



Op het middenveld zou Kums dan weer de kans krijgen om zijn hoogdagen onder Hein Vanhaezebrouck te herbeleven, toen Gent in die opstelling de titel pakte en schitterde in de Champions League – twee doelstellingen die ook nu de ambitie vormen. Naast hem moet Owusu of Dorsch dan de rol van Renato Neto op zich nemen, waarbij die laatste tevens een rijtje hoger als aanjager kan fungeren. Een opdracht die destijds tot het takenpakket van Brecht Dejaegere behoorde, eveneens van de partij tegen Willem II en ongetwijfeld gebeten op een nieuwe kans. Al dreigt dan wel een gebrek aan offensieve vuurkracht.

RECEPT VAN HVH
Vanhaezebrouck opteerde daarom geregeld ook voor Danijel Milicevic, die uit hetzelfde hout geslepen is als Bezus. In afwachting van Odjidja, op papier toch de aangewezen man voor de job, lijkt hij dan ook de beste optie. Nadien kan de Oekraïner eventueel een linie opschuiven, net zoals Milicevic vaak deed. In steun van de diepe spits, mogelijk opnieuw Depoitre, zouden wij dan echter eerder kiezen voor een type als Chakvetadze, Niangbo of zelfs Yaremchuk om Benito Raman-gewijs in de ruimtes te duiken. Hoewel die eerste onze voorkeur wegdraagt, is er zo wie weet dus zelfs alsnog plek voor twee spitsen.



Waar een keuze voor zijn eigen formule AA Gent min of meer zou dwingen op de transfermarkt af te speuren naar nieuwe flankaanvallers, zijn de ingrediënten voor het recept van Vanhaezebrouck reeds nagenoeg allemaal aanwezig. Bölöni kan zo zijn bazen alvast meteen plezieren, want eerder gaven Ivan De Witte en Michel Louwagie al het signaal niet van plan te zijn om nog geld uit te geven. Het maximale uit de huidige kern puren is de boodschap, liever vandaag dan morgen. Met de ultieme deadline binnen drie weken, wanneer de Buffalo’s aan hun kwalificatiecampagne voor het kampioenenbal beginnen.

PUNTEN PAKKEN
In de tussentijd moet er dus eerst gewonnen van KV Mechelen, waarna de Gentenaren wel een relatief eenvoudig programma voorgeschoteld krijgen. Eupen en Moeskroen uit, gevolgd door promovendi OH Leuven en Beerschot thuis en een bezoek aan Cercle Brugge. Ondanks de nederlagen tegen soortgelijke bescheiden tegenstanders als STVV en KV Kortrijk – en de verrassende start van Beerschot – stuk voor stuk haalbare kaarten, wat maakt dat de concurrentie snel kan worden bijgebeend. Tenminste indien Gent in die vijf wedstrijden, net zoals komend weekend tegen Malinwa, weinig laat liggen en bovenal punten pakt. In welke formatie dat dan gebeurt, zal heel de Ghelamco Arena worst wezen. Al denkt Bölöni er misschien toch maar best nog eens goed over na.

LEES OOK: Pikant: KAA Gent plukt toptalent bij Anderlecht weg

Wat is volgens u het beste systeem voor AA Gent?

Meest recent

'Engels krijgt zeer verrassende transferboodschap'

Tijdens de voorbije wintermercato grepen enkele Rode Duivels op de valreep nog naast een transfer. ...

4
4
Mulder is duidelijk over wat Anderlecht écht nodig heeft

Anderlecht belandde de voorbije weken in een zeer diepe crisis en moet midden in het seizoen plots ...

57
57
Zegereeks Man Utd eindigt, Napoli uit beker na misser Lukaku

Manchester United is er dinsdagavond niet in geslaagd om een vijfde overwinning op een rij te ...

19
19
'Anderlecht wrijft zich ondanks zware schorsing in handen'

Voor Anderlecht wordt donderdagavond nog maar eens cruciaal. Het probeert tegen Antwerp dan een ...

173
173
Chelsea en Tottenham beleven pijnlijke avond in PL

In de Premier League staat er deze week een midweekspeeldag op het programma. Dinsdagavond hebben ...

13
13
'Einde seizoen smaakmaker: woest Patro dient klacht in'

Patro Eisden beleefde vorig weekend een rollercoaster van een partij, waarin het uiteindelijk niet ...

124
124
Alderweireld verrast: "Hij was de beste trainer die ik had"

Toby Alderweireld zette vorige zomer een punt achter een zeer rijkgevulde spelerscarrière. ...

199
199
Deschacht doet Anderlecht zéér opmerkelijk trainersvoorstel

Anderlecht probeert zich donderdag te plaatsen voor de finale van de Croky Cup. Dat zal het wel ...

316
316
'Cercle en Charleroi balen: zware schorsingen dreigen'

De 24ste speeldag in de Jupiler Pro League bracht vorig weekend weer enkele verrassende resultaten. ...

53
53
Kane weg bij Bayern? Duitse club komt met statement

Bij Bayern München zit sportief directeur Max Eberl er bijna steevast bij tijdens de ...

137
137
Hubert reageert op crisis RSCA: "Hartverscheurend"

Union SG is weer bezig aan een uitstekend seizoen bezig. De Brusselaars kenden een goede campagne in ...

281
281
‘Courtois kookt over: stevige aanvaring met Arbeloa’

Bij Real Madrid rommelt het opnieuw — en deze keer staat Courtois pal tegenover Arbeloa. ...

134
134
Charleroi gaat voor megastunt: Cornelis slijpt de messen

Sporting Charleroi neemt het in de halve finale van de beker op tegen Union SG. In het Zwarte Land ...

61
61
Anderlecht geeft niet op: "We kunnen het"

RSC Anderlecht staat nog steeds op een vierde plaats. Maar om het seizoen alsnog te laten ...

365
365
Bayat-bom barst in Engeland: fans Watford viseren Still

Edward Still vertrok bij RSC Anderlecht om aan de slag te gaan bij Watford. Dat roept vragen op. Ook ...

113
113
Ajax verrast compleet met geflopte JPL-coach

Ajax is een beetje het Anderlecht geworden. Doorlopend personeelsverloop en steeds verder ...

87
87
Verhuurde JPL-spelers: droomdebuut in NL, Vazquez geniet

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

53
53
Stoelendans in Anderlecht: volgend hoofd al op kapblok?

Het blijft maar rommelen bij RSC Anderlecht, waar zowel in de technische staf als de bestuurskamer ...

484
484
'Déjà vu: AC Milan wil opnieuw shoppen bij Club Brugge'

Club Brugge verwees in januari voor meer dan 100 miljoen aan aanbiedingen naar de prullenmand, maar ...

739
739
Coucke dropt bommetje: comeback Lukaku uitgesteld?

Na het ontslag van Besnik Hasi en Olivier Renard moet RSC Anderlecht alweer van nul beginnen. De ...

306
306
Ontploffingsgevaar bij Antwerp: fans viseren Gheysens

Antwerp hoopt donderdag tegen RSC Anderlecht een 1-0 voorsprong om te zetten in een ticket voor de ...

305
305
'Anderlecht zoekt TD: eerste kandidaten haken al af'

De zoektocht naar een T1 om Besnik Hasi op te volgen is momenteel prioritair, maar na het ontslag ...

1053
1053
Vannieuwkerke kruipt uit moeras: emoties laaien hoog op

Wie Karl Vannieuwkerke de voorbije jaren alleen maar kende als het vaste, vertrouwde gezicht van de ...

75
75
Coucke afgemaakt: “Lukaku schaamteloos als zelfverdediging”

De malaise bij RSC Anderlecht begint hoogtepunten te bereiken. Achter de schermen is er sprake van ...

519
519
‘Nieuwe topcoach bij Real: ambitieuze transferplannen’

Real Madrid is na het ontslag van Xabi Alonso op zoek naar een absolute topcoach. Momenteel neemt ...

187
187

Meer sportnieuws