Het kneusje van Europa: grote zorgen bij Club Brugge

2667 stemmen
Het kneusje van Europa: grote zorgen bij Club Brugge

Vorig weekend werd de laatste competitiematch afgewerkt in de Italiaanse Serie A waardoor de zeven grootste Europese voetbalcompetities hun definitieve afloop kennen. De ene kampioen was wat overtuigender dan de andere, maar uiteindelijk is vooral die eerste plaats het belangrijkst. Wij onderzochten hoe krachtig Club Brugge de Belgische titel pakte in vergelijking met de kampioenen uit de zes andere grootste Europese competities.


Op basis van de 29 gespeelde competitiewedstrijden in de Jupiler Pro League kon er maar één ploeg aanspraak maken op de Belgische titel, en dat was Club Brugge. Er was dan ook niemand die de Bruggelingen de vroegtijdige uitreiking van het kampioenschap misgunde. In vergelijking met de kampioenen uit de andere grootste zes Europese competities haalt Club Brugge knappe gemiddeldes waardoor Blauw-Zwart zich met zekerheid een overtuigende kampioen mag noemen. Toch kampt men op Jan Breydel met één groot probleem, en dat was tijdens de bekerfinale tegen Antwerp ook al duidelijk merkbaar.

PUNTEN

Club Brugge was oppermachtig in hun recentste kampioenenjaar, waarin slechts één match werd verloren. Logischerwijze pakten de Bruggelingen dan ook erg veel punten, 70 op op 87 om precies te zijn, wat een gemiddelde betekent van 2,4 punten per wedstrijd. In de grootste zes Europese competities overtreffen enkel Paris Saint-Germain (2,5 punten per wedstrijd) en Liverpool (2,6 punten per wedstrijd) die hoge frequentie van puntenpakken. 



Club Brugge presteerde op het vlak van de gemiddelde puntenoogst nog iets beter dan de Duitse kampioen Bayern München, maar de kloof met Real Madrid (2,2 punten per wedstrijd), Ajax (2,2 punten per wedstrijd) en Juventus (2,1 punten per wedstrijd) is wel groot. Hierdoor kan al geconstateerd worden welke clubs op een overtuigende wijze de landstitel pakten, en welke teams meer moeite ondervonden. Club Brugge leunt uiteraard over naar die eerste vaststelling.

1. Liverpool: 2,6 punt per wedstrijd

2. Paris Saint-Germain: 2,5 punt per wedstrijd

3. Club Brugge: 2,4(13) punt per wedstrijd

4. Bayern München: 2,4(11) punt per wedstrijd

5. Real Madrid: 2,2(8) punt per wedstrijd

6. Ajax: 2,2(4) punt per wedstrijd

7. Juventus: 2,1 punt per wedstrijd

BALBEZIT

De teams die erin slaagden om kampioen te spelen, worden over het algemeen getypeerd door dominantie en veel balbezit. In het geval van Club Brugge klopt deze stelling volledig, want met 59% balbezit genereerde de ploeg van Philippe Clement het meeste balbezit van de Jupiler Pro League. Ook Bayern München, Paris Saint-Germain en Ajax pakten naast het meest aantal punten ook het grootste aandeel balbezit in hun competities. 



Liverpool haalde een hoog percentage van 62%, maar in de Premier League hield Manchester City de bal nog beter in de ploeg. Ook in Spanje moest Real Madrid met FC Barcelona één team voor zich dulden. In Italië wordt het tegenvallende seizoen van kampioen Juventus benadrukt door het feit dat Sassuolo en Napoli een groter veldoverwicht kon halen dan de Oude Dame.

1. Bayern München: 64%

1. Paris Saint-Germain: 64%

2. Ajax: 62%

2. Liverpool: 62%

3. Club Brugge: 59%

4. Real Madrid: 57%

5. Juventus: 56%

DOELPUNTEN 

Om wedstrijden te kunnen winnen moet er eerst en vooral gescoord worden. De efficiëntie voor het doel was vorig seizoen een groot probleem op Jan Breydel, maar desondanks kon Club gemiddeld nog twee gescoorde doelpunten per wedstrijd laten noteren. Opvallend genoeg kon AA Gent in België de Bruggelingen in totaliteit nog aftroeven met één doelpunt meer. 



Ook in vergelijking met de andere kampioenen uit de andere Europese top zes competities overtuigt Blauw-Zwart niet op dat vlak. Enkel Real Madrid kon gemiddeld per wedstrijd nog minder de netten doen trillen, de Madrilenen haalden bovendien ook een lage puntenoogst per match. Op het gebied van puntenoogst en balbezit scoorde Club Brugge dus eerder goed in vergelijking met de andere zes kampioenen, maar qua doelpunten maken was de Blauw-Zwarte balans dus eerder tegenvallend.

1. Bayern München: 2,9 doelpunten per wedstrijd

2. Paris Saint-Germain: 2,7(7) doelpunten per wedstrijd

3. Ajax: 2,7(2) doelpunten per wedstrijd

4. Liverpool: 2,2 doelpunten per wedstrijd

5. Juventus: 2 doelpunten per wedstrijd

5. Club Brugge: 2 doelpunten per wedstrijd

6. Real Madrid: 1,8 doelpunt per wedstrijd 

DOELPOGINGEN

Het aantal doelpunten brengt ons naadloos naar het totaal aantal doelpogingen en de efficiëntie ervan. Club Brugge kon per wedstrijd 14 pogingen lanceren richting het vijandig doel en doet het daarbij eerder behoorlijk. Opvallend is dat Real Madrid als laatste eindigde, net zoals dat het geval was bij het aantal gemiddelde doelpunten per wedstrijd. De importantie van Thibaut Courtois bij de Koninklijke wordt daarmee nog eens in de verf gezet.

1. Ajax: 19 pogingen per wedstrijd

2. Juventus: 16 pogingen per wedstrijd

2. Bayern München: 16 pogingen per wedstrijd

3. Paris Saint-Germain: 15 pogingen per wedstrijd

4. Club Brugge: 14 pogingen per wedstrijd

5. Liverpool: 13 pogingen per wedstrijd

6. Real Madrid: 12 pogingen per wedstrijd

Bij het aantal doelpogingen lagen de verhoudingen erg dicht bij elkaar onder de zeven landskampioenen, waarbij enkel Ajax uitzonderlijk presteerde. Met 14 doelpogingen deed Club Brugge het zeker niet slecht op dat onderdeel, maar amper 35% van die kansen eindigden ook effectief op het vijandig doel. Met dat laag percentage bevindt Blauw-Zwart zich bijgevolg ook helemaal onderaan de klassering. Ook in de Jupiler Pro League deden maar liefst negen (!) teams beter dan de huidige Belgische landskampioen.



1. Paris Saint-Germain: 45% pogingen op doel

2. Real Madrid: 43% pogingen op doel

3. Bayern München: 41% pogingen op doel

4. Liverpool: 40% pogingen op doel

5. Ajax: 39% pogingen op doel

6. Juventus: 36% pogingen op doel

7. Club Brugge: 35% pogingen op doel 

De Brugse puntenoogst en balbezit was vorig seizoen van een hoog niveau, maar het was toen al onmiskenbaar dat de ploeg van Philippe Clement een echte doelpuntenmachine mankeerde. David Okereke was nochtans met voorsprong de meest efficiënte spits bij Blauw-Zwart, en ook uit de Jupiler Pro League, maar Clement lijkt het niet meteen te zien in de Nigeriaanse aanvaller. Maar ook mét Okereke in de ploeg wordt er moeilijk gescoord.

Dat was vorig seizoen dus al te merken omdat amper 35% van de kansen op het doel eindigden, maar ook tijdens de verloren bekerfinale vorig weekend kwam deze lacune duidelijk naar de oppervlakte. Ondanks het hoge aantal balbezit tegen Antwerp (70,5%) kon Club Brugge amper twee pogingen kadreren op de twaalf gelanceerde beproevingen. Omgerekend is dat 16%. Erg hoopgevend is dat niet meteen met het oog op de competitiestart komend weekend. Er is nog veel werk aan de winkel op Jan Breydel, dat is duidelijk.

LEES OOK: 'Nieuwe grootmacht mengt zich in strijd om De Ketelaere'

Moet Club Brugge een nieuwe spits halen?

Meest recent

Mannaert spreekt duidelijke taal: daarom van Bommel

Na Rudi Garcia beginnen de Rode Duivels aan een tijdperk met Mark van Bommel. De Nederlander tekende ...

37
37
Fans gaan los na aanstelling van Bommel: “Gemiste kans!”

Mark van Bommel moet de Rode Duivels tot het EK 2028 gaan leiden. De Nederlander is de opvolger van ...

69
69
Van Bommel met eerste reactie als bondscoach: grote ambities

Mark van Bommel is officieel de nieuwe bondscoach van de Rode Duivels. De Nederland werd door de ...

80
80
‘Anderlecht incasseert gigantische transferdomper’

RSC Anderlecht hoopt de selectie deze zomer nog flink te versterken, maar dat loopt niet van een ...

149
149
Van Bommel officieel bondscoach: KBVB onthult details

De kogel is door de kerk: Mark van Bommel is de nieuwe bondscoach van de Rode Duivels. Dat maakte de ...

132
132
‘Club Brugge slaat op tafel voor straffe miljoenendeal’

Club Brugge wil nog ferm uitpakken op de zomermercato. Blauw-Zwart gaat komend seizoen uiteraard ...

378
378
Sibierski onverbiddellijk: talent ongenadig doorgestuurd

Bij Anderlecht blijft Neerpede van cruciaal belang, ook onder het nieuwe sportieve bewind. Trainer ...

197
197
'Nieuwe grootmacht voor Tresoldi, target te duur voor Club'

Het beloven nog zeer bewogen weken te worden bij Club Brugge. De landskampioen is immers nog op zoek ...

206
206
'AA Gent eist waanzinnig prijskaartje: 15 miljoen'

Bij AA Gent wisten ze deze zomer al verrassend goed te boeren op de transfermarkt na een ...

235
235
Van Gucht schiet dubbel raak: reporter verbouwereerd

Ruben Van Gucht heeft opnieuw van zich laten spreken. De sportjournalist zorgde de voorbije uren ...

31
31
'Guardiola hakt knoop door over Italiaans aanbod'

Na het WK kiezen heel wat landen voor een nieuwe bondscoach en daarbij worden heel wat kleppers ...

41
41
'Club voegt daad bij woord: megabod naar prullenmand'

Bij Club Brugge wordt het nog een zeer bewogen transferzomer. Donderdag veegde het al het Belgische ...

409
409
'Eindelijk nieuwe T1: Antwerp mikt op bekende naam'

Twee weken voor de start van het nieuwe seizoen heeft Antwerp nog altijd geen trainer. De Great Old ...

251
251
TRANSFERUURTJE: 'Bekende assistenten Van Bommel, Club houdt sterkhouders'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

202
202
Frustraties lopen hoog op bij Anderlecht-nieuweling

RSC Anderlecht heeft het seizoen afgetrapt met een Europees gelijkspel tegen Hammarby. Paars-Wit had ...

468
468
Ajax-legende zet Mika Godts ferm op zijn plek

Mika Godts kende afgelopen seizoen een topseizoen bij Ajax. Toch nam gewezen bondscoach Rudi Garcia ...

59
59
Jürgen Klopp is terug: Duitsland heeft topcoach binnen

Jürgen Klopp zal binnenkort weer naast het veld te zien zijn. De topcoach nam een tijdje ...

91
91
Marco Kana briest na gelijkspel Anderlecht: “Pijnlijk…”

RSC Anderlecht leek op weg naar zege tegen het Zweedse Hammarby in de voorrondes van de Europa ...

239
239
‘Club Brugge gaat vol voor stunt: stevig miljoenenbod’

Club Brugge is op de zomermercato naarstig op zoek naar versterkingen. Blauw-Zwart dreigt nog enkele ...

617
617
Matchfixing op WK? Onder meer zaak-Balogun genoemd

Het WK zit erop en met Spanje kregen we uiteindelijk een verdiende wereldkampioen. Globaal gezien ...

171
171
'Nieuwe transfer in aantocht voor Vermeeren'

Hij moest de toekomst van het Belgische voetbal worden en mocht in 2024 nog mee naar het EK, maar ...

219
219
'Union greep naast WK-ganger'

Union heeft al een zeer drukke transferzomer achter de rug. Het haalde tot dusver al zeven nieuwe ...

79
79
'Standard wacht nog steeds op miljoenenbod'

Bij Standard zagen we deze zomer al de nodige beweging. De teller staat tot dusver op zes nieuwe ...

292
292
'Sibierski schrapt target, Anderlecht vreest vertrekker'

Anderlecht begon donderdagavond aan zijn seizoen met een 1-1-gelijkspel op het veld van Hammarby in ...

633
633
'Van der Brempt plots onderwerp van miljoenenstrijd'

In de nabije toekomst zal Mark van Bommel - of wie er ook bondscoach wordt - een nieuwe rechtsachter ...

112
112

Meer sportnieuws