Het kneusje van Europa: grote zorgen bij Club Brugge

door
Het kneusje van Europa: grote zorgen bij Club Brugge

Vorig weekend werd de laatste competitiematch afgewerkt in de Italiaanse Serie A waardoor de zeven grootste Europese voetbalcompetities hun definitieve afloop kennen. De ene kampioen was wat overtuigender dan de andere, maar uiteindelijk is vooral die eerste plaats het belangrijkst. Wij onderzochten hoe krachtig Club Brugge de Belgische titel pakte in vergelijking met de kampioenen uit de zes andere grootste Europese competities.


Op basis van de 29 gespeelde competitiewedstrijden in de Jupiler Pro League kon er maar één ploeg aanspraak maken op de Belgische titel, en dat was Club Brugge. Er was dan ook niemand die de Bruggelingen de vroegtijdige uitreiking van het kampioenschap misgunde. In vergelijking met de kampioenen uit de andere grootste zes Europese competities haalt Club Brugge knappe gemiddeldes waardoor Blauw-Zwart zich met zekerheid een overtuigende kampioen mag noemen. Toch kampt men op Jan Breydel met één groot probleem, en dat was tijdens de bekerfinale tegen Antwerp ook al duidelijk merkbaar.

PUNTEN

Club Brugge was oppermachtig in hun recentste kampioenenjaar, waarin slechts één match werd verloren. Logischerwijze pakten de Bruggelingen dan ook erg veel punten, 70 op op 87 om precies te zijn, wat een gemiddelde betekent van 2,4 punten per wedstrijd. In de grootste zes Europese competities overtreffen enkel Paris Saint-Germain (2,5 punten per wedstrijd) en Liverpool (2,6 punten per wedstrijd) die hoge frequentie van puntenpakken. 



Club Brugge presteerde op het vlak van de gemiddelde puntenoogst nog iets beter dan de Duitse kampioen Bayern München, maar de kloof met Real Madrid (2,2 punten per wedstrijd), Ajax (2,2 punten per wedstrijd) en Juventus (2,1 punten per wedstrijd) is wel groot. Hierdoor kan al geconstateerd worden welke clubs op een overtuigende wijze de landstitel pakten, en welke teams meer moeite ondervonden. Club Brugge leunt uiteraard over naar die eerste vaststelling.

1. Liverpool: 2,6 punt per wedstrijd

2. Paris Saint-Germain: 2,5 punt per wedstrijd

3. Club Brugge: 2,4(13) punt per wedstrijd

4. Bayern München: 2,4(11) punt per wedstrijd

5. Real Madrid: 2,2(8) punt per wedstrijd

6. Ajax: 2,2(4) punt per wedstrijd

7. Juventus: 2,1 punt per wedstrijd

BALBEZIT

De teams die erin slaagden om kampioen te spelen, worden over het algemeen getypeerd door dominantie en veel balbezit. In het geval van Club Brugge klopt deze stelling volledig, want met 59% balbezit genereerde de ploeg van Philippe Clement het meeste balbezit van de Jupiler Pro League. Ook Bayern München, Paris Saint-Germain en Ajax pakten naast het meest aantal punten ook het grootste aandeel balbezit in hun competities. 



Liverpool haalde een hoog percentage van 62%, maar in de Premier League hield Manchester City de bal nog beter in de ploeg. Ook in Spanje moest Real Madrid met FC Barcelona één team voor zich dulden. In Italië wordt het tegenvallende seizoen van kampioen Juventus benadrukt door het feit dat Sassuolo en Napoli een groter veldoverwicht kon halen dan de Oude Dame.

1. Bayern München: 64%

1. Paris Saint-Germain: 64%

2. Ajax: 62%

2. Liverpool: 62%

3. Club Brugge: 59%

4. Real Madrid: 57%

5. Juventus: 56%

DOELPUNTEN 

Om wedstrijden te kunnen winnen moet er eerst en vooral gescoord worden. De efficiëntie voor het doel was vorig seizoen een groot probleem op Jan Breydel, maar desondanks kon Club gemiddeld nog twee gescoorde doelpunten per wedstrijd laten noteren. Opvallend genoeg kon AA Gent in België de Bruggelingen in totaliteit nog aftroeven met één doelpunt meer. 



Ook in vergelijking met de andere kampioenen uit de andere Europese top zes competities overtuigt Blauw-Zwart niet op dat vlak. Enkel Real Madrid kon gemiddeld per wedstrijd nog minder de netten doen trillen, de Madrilenen haalden bovendien ook een lage puntenoogst per match. Op het gebied van puntenoogst en balbezit scoorde Club Brugge dus eerder goed in vergelijking met de andere zes kampioenen, maar qua doelpunten maken was de Blauw-Zwarte balans dus eerder tegenvallend.

1. Bayern München: 2,9 doelpunten per wedstrijd

2. Paris Saint-Germain: 2,7(7) doelpunten per wedstrijd

3. Ajax: 2,7(2) doelpunten per wedstrijd

4. Liverpool: 2,2 doelpunten per wedstrijd

5. Juventus: 2 doelpunten per wedstrijd

5. Club Brugge: 2 doelpunten per wedstrijd

6. Real Madrid: 1,8 doelpunt per wedstrijd 

DOELPOGINGEN

Het aantal doelpunten brengt ons naadloos naar het totaal aantal doelpogingen en de efficiëntie ervan. Club Brugge kon per wedstrijd 14 pogingen lanceren richting het vijandig doel en doet het daarbij eerder behoorlijk. Opvallend is dat Real Madrid als laatste eindigde, net zoals dat het geval was bij het aantal gemiddelde doelpunten per wedstrijd. De importantie van Thibaut Courtois bij de Koninklijke wordt daarmee nog eens in de verf gezet.

1. Ajax: 19 pogingen per wedstrijd

2. Juventus: 16 pogingen per wedstrijd

2. Bayern München: 16 pogingen per wedstrijd

3. Paris Saint-Germain: 15 pogingen per wedstrijd

4. Club Brugge: 14 pogingen per wedstrijd

5. Liverpool: 13 pogingen per wedstrijd

6. Real Madrid: 12 pogingen per wedstrijd

Bij het aantal doelpogingen lagen de verhoudingen erg dicht bij elkaar onder de zeven landskampioenen, waarbij enkel Ajax uitzonderlijk presteerde. Met 14 doelpogingen deed Club Brugge het zeker niet slecht op dat onderdeel, maar amper 35% van die kansen eindigden ook effectief op het vijandig doel. Met dat laag percentage bevindt Blauw-Zwart zich bijgevolg ook helemaal onderaan de klassering. Ook in de Jupiler Pro League deden maar liefst negen (!) teams beter dan de huidige Belgische landskampioen.



1. Paris Saint-Germain: 45% pogingen op doel

2. Real Madrid: 43% pogingen op doel

3. Bayern München: 41% pogingen op doel

4. Liverpool: 40% pogingen op doel

5. Ajax: 39% pogingen op doel

6. Juventus: 36% pogingen op doel

7. Club Brugge: 35% pogingen op doel 

De Brugse puntenoogst en balbezit was vorig seizoen van een hoog niveau, maar het was toen al onmiskenbaar dat de ploeg van Philippe Clement een echte doelpuntenmachine mankeerde. David Okereke was nochtans met voorsprong de meest efficiënte spits bij Blauw-Zwart, en ook uit de Jupiler Pro League, maar Clement lijkt het niet meteen te zien in de Nigeriaanse aanvaller. Maar ook mét Okereke in de ploeg wordt er moeilijk gescoord.

Dat was vorig seizoen dus al te merken omdat amper 35% van de kansen op het doel eindigden, maar ook tijdens de verloren bekerfinale vorig weekend kwam deze lacune duidelijk naar de oppervlakte. Ondanks het hoge aantal balbezit tegen Antwerp (70,5%) kon Club Brugge amper twee pogingen kadreren op de twaalf gelanceerde beproevingen. Omgerekend is dat 16%. Erg hoopgevend is dat niet meteen met het oog op de competitiestart komend weekend. Er is nog veel werk aan de winkel op Jan Breydel, dat is duidelijk.

LEES OOK: Kompany vol lof: "Net zoals bij Anderlecht"

Moet Club Brugge een nieuwe spits halen?

Meest recent

‘Anderlecht flikt het: oude bekende komt aan soldenprijs’

Anderlecht haalt een oud dossier opnieuw van onder het stof. Wat vorig jaar nog onhaalbaar dure ...

362
362
Opstellingen CL: Club met Mignolet, Hubert verrast

Om 21u kent de league phase van de Champions League zijn apotheose, want dan worden tegelijk alle ...

40
40
'Club Brugge verbaast en zet zinnen op Genk-speler'

Het wordt uitkijken of Club Brugge nog zal uithalen op de transfermarkt deze maand. Tot dusver bleef ...

277
277
Nu ook officieel: floptransfer verlaat Anderlecht

Anderlecht heeft al een behoorlijk drukke wintermercato achter de kiezen. De teller stond deze ...

100
100
'Club Brugge heeft beet: medische keuring gepland'

Het zijn drukke tijden bij Club Brugge. Het moet om 21u vol aan de bak tegen Marseille om ...

142
142
Spits weg bij Union, één spits out en twee in bij Westerlo

De wintermercato is toe aan zijn laatste week en dus zijn verschillende Belgische clubs nog bezig ...

38
38
'Club baalt keihard: Barça kaapt absoluut toptalent weg'

Bij Club Brugge wisten ze de voorbije jaren al heel wat jong talent te lanceren vanuit NXT en er ...

292
292
AA Gent slaat toe: revelatie blijft aan boord

Bij AA Gent lijkt het tij na een moeilijke periode eindelijk te keren. Dankzij drie zeges op rij ...

141
141
'Geen Schjelderup? Club lonkt naar Engelsman én ex-flop'

Club Brugge wist deze winter met de komst van Felix Lemaréchal al zijn middenveld te ...

526
526
Emery bevestigt mokerslag voor Tielemans en Rode Duivels

Aston Villa is al zeker van de top acht in de Europa League en dus staat er voor de Engelsen ...

90
90
Hallucinante FIFA-cijfers: JPL met bijna 700 miljoen

In 2025 is er met 24.558 internationale voetbaltransfers in het professionele mannenvoetbal een ...

158
158
Lawal verklapt waarom Genk in Europa wél sterk presteert

In België draait het dit seizoen voor geen meter bij Racing Genk. Ze liggen uit de Beker van ...

109
109
Kompany vol lof: "Net zoals bij Anderlecht"

Bayern München speelt vanavond in de Champions League op het veld van PSV. Dat zou wel eens een ...

156
156
Club Brugge, Union en Genk: de kassa rinkelt enorm

Club Brugge, KRC Genk en Union SG zijn de enige Belgische ploegen die nog actief zijn in Europa. De ...

194
194
Hayen kondigt grote wijziging aan bij KRC Genk

KRC Genk is al zeker van minstens de tussenronde in de Europa League. Donderdag spelen ze in eigen ...

296
296
Vermeeren en De Ketelaere: waarom de tijd héél erg dringt

Arthur Vermeeren en Charles De Ketelaere keren met Marseille en Atalanta terug naar België. De ...

129
129
'Ngonge verbaast en versiert weer fraaie transfer'

De carrière van Cyril Ngonge kende al een zeer opmerkelijk verloop. Nadat hij bij Club Brugge ...

52
52
Nieuwe megatransfer wenkt voor Union: "Deze winter?"

Bij Union hebben ze in de voorbije zomers de kassa al stevig zien rinkelen. Vorige zomer wisten ze ...

72
72
'Anderlecht mag toch nog hopen op verhoopte vertrekker'

Bij Anderlecht presenteerden ze dinsdag met Moussa Diarra hun derde aanwinst van de winter. Daarmee ...

346
346
'Carrasco bidt voor transfer en doet straffe zet'

In de slotdagen van de wintermercato lijkt Yannick Carrasco nog een hoofdrol te gaan vertolken. De ...

73
73
'Leko grijpt in: Club ziet af van wintertransfer'

Bij Club Brugge haalden ze deze maand tot dusver met Felix Lemaréchal één ...

388
388
'Anderlecht verliest pion, KV Mechelen vangt nog meer'

Er zal de komende dagen nog heel wat verschuiven bij de Belgische clubs, want de wintermercato is in ...

338
338
KV Kortrijk haalt keihard uit na racisme-incident

Grote verrassing dinsdagavond in de Challenger Pro League, want KV Kortrijk liet zich verrassen door ...

85
85
Sonck velt zeer verrassend oordeel over defensie Club

Het is woensdagavond alles of niets voor Club Brugge in de Champions League. Het moet immers winnen ...

260
260
'Besiktas wil na Özcan ook bij Union shoppen'

Bij Anderlecht lijken ze weldra het vertrek van Yasin Özcan aan te zullen kondigen, want de ...

109
109

Meer sportnieuws