De 'vormcrisis' van Vormer: moet Club zich zorgen maken?

1011
De 'vormcrisis' van Vormer: moet Club zich zorgen maken?

Gans voetbalminnend België kijkt reikhalzend uit naar de eerste officiële wedstrijd van het nieuwe voetbalseizoen. Zaterdag nemen Club Brugge en Antwerp het tegen elkaar op in de finale van de Croky Cup, en dat wordt voor beide ploegen ongetwijfeld een serieuze graadmeter met het oog op de competitiestart. Bij Club Brugge hoopt men vooral dat de motor op het centrale middenveld opnieuw op volle toeren draait, want het duo Hans Vanaken en Ruud Vormer is al sinds 2015 de onmisbare accelerator op Jan Breydel. 

'MINDERE' VOORBEREIDING 

Dé grote uitblinker tijdens de seizoensvoorbereiding was zonder meer Youssouph Badji, de sterke en nog steeds maar achttien jaar jonge aanvaller. Het Senegalese goudhaantje viel vooral op door zijn doelpunten maar ook door zijn présence en ondersteunend werk op het veld. Maar bij Blauw-Zwart waren er anderzijds ook enkele spelers die volgens hun standaard wat minder presteerden. 



Een Vlaamse krant ving medio juli op in 'de wandelgangen van het Belfius Basecamp' dat Charles De Ketelaere bijvoorbeeld aan geen al te beste voorbereiding bezig was. Een andere krant schreef dan weer na de wedstrijd tegen Lille OSC dat Ruud Vormer op zoek was naar zijn beste vorm. De Nederlandse aanvoerder van Blauw-Zwart was tegen de Fransen club op aanvallend gebied inderdaad niet erg aanwezig, maar op defensief vlak kon er hem nochtans weinig worden verweten.

FOUT TEGEN BEERSCHOT  

Bovendien was 'de light-versie' van de Brugse Metten een érg potige wedstrijd waardoor het sowieso al moeilijk was om positief en aanvallend voetbal op de mat te brengen. Vormer blonk tegen Lille dus niet echt uit, zoals wel nog meer Brugse ploegmaats, maar eerder in de voorbereiding kwam hij ook al niet goed uit de verf in de oefenmatch tegen Beerschot.



Club Brugge werd tegen de Kielse Ratten al na één minuut op achtervolgen aangewezen nadat de  Brugse kapitein een grote en pijnlijke inschattingsfout maakte. Vormer speelde namelijk een terugspeelpass te kort in op de jonge doelman Nick Shinton, en die fout werd vervolgens afgestraft door Beerschot-spits Marius Noubissi: 0-1 voor Beerschot. 

Hoewel een mindere vorm in de voorbereiding geen al te groot probleem hoeft te zijn, zal men op Jan Breydel toch hopen dat vooral de Nederlander straks terug zijn beste niveau terugvindt. Om te beginnen in de bekerfinale tegen Antwerp, zoals Vormer verklaarde op de clubkanalen na de Brugse Metten. “Volgende week spelen we een finale, daar droom je als voetballer van. We zullen er klaar voor zijn.”

'GEMIDDELD' TEGEN LILLE 

Er zit wel een bepaalde vorm van waarheid in de stelling dat Vormer op zoek is naar zijn beste vorm. Aan het eind van de voorbereiding op het nieuwe seizoen is het namelijk niet erg vreemd dat sommige spelers nog niet aanleunen bij hun beste niveau. Dat neemt echter niet weg dat het vormpeil van Vormer na enkele intensieve wedstrijden in de Jupiler Pro League terug zijn normale hoogte kan aannemen, en dan zijn de verhalen over een 'mindere' voorbereiding al lang weer naar de prullenbak verwezen. 



Bovendien is het niet fair om Vormer af te rekenen op één fout tegen Beerschot en een 'gemiddelde' prestatie tegen Lille OSC. De Franse topclub is als nummer vier uit de Ligue 1 nochtans een tegenstander van groot kaliber en dat was ook duidelijk merkbaar tijdens de wedstrijd. De stugge Noord-Fransen bleken een fysieke en moeilijk te ontwrichten ploeg maar uiteindelijk bleek Club Brugge de sterkste te zijn. En daar had Vormer wel degelijk zijn aandeel in.

OFFENSIEF VAN SECUNDAIR BELANG   

Scoren of assists uitdelen deed Vormer niet, maar de Brugse aanvoerder was wel belangrijk om het evenwicht in de ploeg te behouden. De Nederlander verscheen zowat overal op het veld, waarbij hij zich vooral concentreerde op het defensieve werk. Deze veeleisende invulling vergde bijgevolg veel inspanningen en energie waardoor hij op offensief vlak wat tekort kwam, getuige zijn vier pogingen op doel waarvan amper één schot tussen de palen eindigde. 



De geslaagde passing van Vormer was ook minder dan we gewoon zijn van hem, tegen Lille liet hij bijvoorbeeld vijf procent minder efficiëntie noteren tegenover zijn vorig seizoensgemiddelde, en ook dat kan grotendeels verklaard worden door de geleverde fysieke inspanningen. Vormer zette tegen Lille bijvoorbeeld ook geen enkele dribbel in om zijn rechtstreekse tegenstander te kunnen passeren, wat vooral aantoont dat hij een stabiele en risicoloze factor wilde zijn tegen de lastige Fransen.

BELANGRIJK IN DE SCHADUW 

Maar Vormer speelde wel degelijk zijn match tegen Lille. Zo blonk hij uit in de aangegane duels, wat een heel erg belangrijk onderdeel was tegen het potige Lille. In de strijd om het middenveld was de aanvoerder dus van kapitaal belang om de wedstrijd naar de Brugse kant toe te trekken. Vormer overtrof bij de duels zijn vorig seizoengemiddelde met maar liefst vijf procent. 



De focus van Vormer lag in de Brugse Metten vooral op het defensief gebied, en dat blijkt ook uit zijn aangegane offensieve en defensieve duels. Tegen Lille helden die duels over naar de defensieve kant, terwijl hij tijdens het voorbije voetbalseizoen per wedstrijd meer offensieve acties liet noteren. Vormer cijferde zich dus duidelijk weg om het ploegbelang (en het resultaat) te laten primeren.

Bovendien bleek de 32-jarige middenvelder ook erg secuur in het balbezit én stond hij garant voor een goede balrecuperatie. Tegen Lille leed Vormer niet minder balverlies dan tijdens het vorige seizoen, maar zijn balrecuperatie was wél nog net iets beter. De Nederlander had als centrale pion dus zeker een groot aandeel in de felbevochten overwinning van Club Brugge, en acteerde hij – in de schaduw – op een méér dan gemiddeld niveau. 

GEEN PANIEK 

In de Jupiler Pro League zal Club Brugge weinig tegenstanders ontmoeten van hetzelfde niveau zoals Lille OSC. In de Champions League – en misschien later ook de Europa League – zal Blauw-Zwart wel meer van deze opponenten tegen het lijf lopen. En dan moet Blauw-Zwart zich kunnen aanpassen aan verschillende spelstijlen van ploegen die kwalitatief vaak beter zullen zijn dan de regerende Belgische landskampioen. 



Dat Philippe Clement een speler heeft rondlopen met de ervaring en flexibiliteit zoals Ruud Vormer zal dan zeker geen overbodige luxe zijn. Dat bewees de wedstrijd tegen Lille bijvoorbeeld, waar beide ploegen elkaar bestreden met veel inzet en hevigheid. Omdat Vormer zich wegcijferde voor de ploeg hoeft dan ook niet te betekenen dat hij zoekende is naar zijn beste vorm. En ook al telt hij alweer 32 lentes, de importantie van Vormer bij Club Brugge zal hoogstwaarschijnlijk dezelfde proporties aannemen zoals de recente jaargangen. 

LEES OOK: Ruud Vormer maakt meteen indruk met héél straf verhaal

Is Ruud Vormer onmisbaar voor Club Brugge?

Meest recent

Villa-coach Emery fileert Club: straffe Vanaken-uitspraak

Club Brugge opent dinsdagavond zijn campagne in de Champions League met een thuiswedstrijd. Aston ...

81
81
Champions League TV-gids! Kijkers Club Brugge-Villa opgelet

Dinsdagavond is het zover, dan trekt de League Phase van de Champions League zich op gang. De eerste ...

34
34
AA Gent heeft nieuwe lieveling: "Geen magie, maar ..."

Na vijf speeldagen is het zowaar AA Gent dat met het maximum van de punten aan de leiding staat in ...

221
221
‘Van Bommel neemt drastisch besluit over Tielemans’

Youri Tielemans begint onder Mark van Bommel met een gevoelige vraag boven zijn hoofd. De eerste ...

318
318
Under Review: Lardot neemt speeldag 5 onder de loep

Afgelopen weekend stond in de Jupiler Pro League alweer speeldag vijf op het programma. Ook nu laat ...

87
87
Naam te koop: Verhaeghe verklapt bouwplannen Club Brugge

Aan de vooravond van een nieuwe Champions League-campagne ging Bart Verhaeghe nog eens rond de tafel ...

300
300
“Ja Boeckxske”: Kompany deelt rake sneer uit aan analist

Het was niet bepaald de meest voor de hand liggende combinatie na een wedstrijd van Bayern ...

121
121
Bruno maakt statement: revelatie RSCA plots in tribune

Nu zijn wittebroodsweken bij RSC Anderlecht achter de rug zijn, ligt de aanpak van Vitor Bruno ...

282
282
Leko kiest CL-selectie: nieuwe naam bij Club Brugge

Club Brugge begint dinsdag aan een nieuw avontuur in de Champions League. Daags voor de thuismatch ...

291
291
Vandenbempt en Verheyen brengen fans in extase: "Eindelijk!"

Gert Verheyen en Peter Vandenbempt zijn al jarenlang goede vrienden en ook op professioneel vlak ...

107
107
Albert: "De titelstrijd gaat tussen hen"

De titelstrijd in de Jupiler Pro League lijkt nu al stilaan zijn vorm te krijgen. Volgens analist ...

340
340
Degryse en Vandenbempt scherp voor dure Club Brugge-aanwinst

Lee Han-beom kende een veelbelovende start bij Club Brugge, maar volgens analisten Peter Vandenbempt ...

331
331
Bentayeb velt verrassend oordeel over Jupiler Pro League

RSC Anderlecht speelde 0-0 tegen KRC Genk. De Brusselaars verdienden als enige ploeg de overwinning. ...

463
463
Zorgwekkende situatie voor Duivel: "Heeft er niets te zoeken"

Philippe Albert heeft geen goed woord over voor de huidige situatie van Nicolas Raskin bij Rangers ...

84
84
Van Gucht blijkt spilfiguur in liefdesverhaal van BV’s

Sommige telefoontjes lijken op het moment zelf nauwelijks van betekenis. Tot je jaren later beseft ...

77
77
Transferoffensief Anderlecht heeft gevolgen voor één speler

RSC Anderlecht speelde 0-0 tegen KRC Genk. De Brusselaars waren de betere in het veldspel en hadden ...

331
331
Sterkhouder bleef bij Genk: "Ik ben nog niet klaar"

Bij KRC Genk kende ze een héél lucratieve zomermercato. De Limburgers incasseerden net ...

214
214
Hautekiet ziet ander Standard: "Nog nooit gebeurd"

Standard won oververdiend met 1-0 van een matig Royal Antwerp FC. Met een elf op vijftien kennen ze ...

153
153
Ex-doelman STVV en Genk hangt de handschoenen aan de haak

De zomermercato ligt in de meeste landen achter de rug. De clubs waar de transfermarkt gesloten is, ...

208
208
Nog niet het beste Club: Leko velt verrassend oordeel

Club Brugge is zijn seizoen al bij al goed begonnen. Het ging wel onderuit in de topper op het veld ...

205
205
'Na dramatische start: KVM beslist over lot Vanderbiest'

Na amper vijf speeldagen loert er bij enkele teams in de Jupiler Pro League al een stevige crisis om ...

469
469
Mechele waarschuwt Club voor CL: "Moeilijker dan anders"

Dinsdagavond wordt de nieuwe campagne in de league phase van de Champions League afgetrapt. Club ...

134
134
Vanden Borre sabelt Vitor Bruno neer na opvallende uitspraak

Anderlecht bleef zondag dan wel op een 0-0 steken tegen Genk en blijft zo achter met een toch ...

259
259
Albert ziet zonder verguisde pion groot probleem Anderlecht

Door de goede prestaties in de voorrondes van de Europa League heerste er deze zomer groot ...

389
389
Pijnlijk: NAC zet Hoefkens na tumultueuze zomer op straat

Voor Carl Hoefkens was het een zeer bewogen zomer. De trainer leek lange tijd op weg naar OH Leuven, ...

131
131

Meer sportnieuws