De werf van RSCA: (deels) klaar voor JPL-start?

692 stemmen
De werf van RSCA: (deels) klaar voor JPL-start?

Zaterdag staat bij RSC Anderlecht de laatste oefenwedstrijd van de voorbereiding gepland. Dan neemt de ploeg van coach Franky Vercauteren het op tegen Lille OSC, wat ongetwijfeld een belangrijke graadmeter wordt voor de nakende competitiestart. Sporting zal het in beide matchen wel moeten stellen zonder leider en topverdediger Vincent Kompany. Maar in de recentste oefenpartij tegen FC Nantes bewezen Elias Cobbaut en Derrick Luckassen dat het het centrale defensieve duo ook sterk staat zonder de speler-inspirator.

AANTREKKELIJKHEIDSFACTOR DAALT

De standaard van Vincent Kompany's filosofie ligt enorm hoog: het voetbal moet efficiënt zijn, maar tegelijk mooi en aantrekkelijk voor het oog. Op het veld overstijgt de 89-voudige Rode Duivel zelf nog moeiteloos het niveau van de Jupiler Pro League, terend op efficiëntie, kracht en puur talent, maar Kompany zal de eerste belangrijke wedstrijd van het seizoen verstek moeten geven wegens een scheurtje in de adductoren. Daarnaast zal Anderlecht ook geen beroep kunnen doen op Philippe Sander, de stijlrijke huurling van Manchester City die vorig seizoen de best uitvoetballende centrale verdediger was in de Jupiler Pro League.



Het voetballend vermogen van Kompany en Sandler zal duidelijk gemist worden want daarmee bracht het duo Paars-Witte steeds een surplus, vooral in de opbouw van achteruit. Tegen Nantes koos Franky Vercauteren dan maar voor Elias Cobbaut en Derrick Luckassen als slot op de deur, en zij leverden uitstekend werk af. Toegegeven, de aantrekkelijkheidsfactor van Cobbaut en Luckassen ligt niet zo hoog als met Kompany en Sandler, maar dergelijke types zijn moeilijk te vinden en vooral financieel onhaalbaar voor Anderlecht. Maar het duo Cobbaut en Luckassen presteerde erg secuur tegen de Fransen, zowel op defensief als ondersteunend gebied. En dat is alvast een opsteker met het zicht op de eerste wedstrijden van de Jupiler Pro League, zeker omdat de Paars-Witte aanval het vooralsnog laat afweten.

REKENEN OP COBBAUT EN LUCKASSEN

Nochtans was de algemene verwachting dat Marco Kana als centrale verdediger zou starten tegen Nantes. Het jeugdproduct mocht echter een rijtje hoger functioneren als nummer zes, een positie waarin hij het overigens erg goed deed. Killian Sardella draafde op als inverted wing back op de linkerkant, en Michael Murillo mocht zich vooral offensief uitleven op rechts. De Panamees stond erg hoog gepositioneerd om extra aanvallende impulsen aan te leveren, waardoor de verdediging grotendeels aangewezen werd op het centrale duo Cobbaut en Luckassen. Deze verdediging heeft dan ook veel weg van een type-opstelling voor de eerste wedstrijden van de competitie.



Het defensief plannetje van Vercauteren had duidelijk succes want Anderlecht slikte slechts zeven pogingen richting hun doel waarvan uiteindelijk amper één schot op het kader eindigde. Dat is op zich al een heuse verbetering tegenover het voorbije seizoen waarin Anderlecht per wedstrijd gemiddeld élf doelpogingen incasseerde. Het is duidelijk dat Sporting kan rekenen op Cobbaut en Luckassen om de ploeg van defensieve stabiliteit te voorzien. En als er toch steken worden laten gevallen dan is er nog steeds Hendrik Van Cromburgge om de meubelen te redden, alsook Timon Wellenreuther die in Saint-Etienne op een hoog niveau presteerde.

COBBAUT AL TOP, LUCKASSEN NOG ZOEKENDE

Op puur defensief vlak gezien toonden Cobbaut en Luckassen aan dat ze beiden een meerwaarde kunnen brengen bij Sporting. Cobbaut maakte echter een betere beurt dan zijn Nederlandse collega, maar dat is ook niet vreemd omdat Luckassen nog maar twee weken meetraint bij Anderlecht na de recente hernieuwing van zijn uitleenbeurt. Cobbaut liet tegen Nantes bijvoorbeeld vijftien balrecuperaties noteren, en niemand bij Paars-Wit die dat aantal kon overtreffen. Met dat hoge aantal balrecuperaties verdubbelde Cobbaut zelfs bijna zijn seizoensgemiddelde van vorig jaar. Het is duidelijk dat de ex-speler van KV Mechelen zich beter in zijn sas voelt als centrale verdediger dan als linksachter.

 

Zijn maatje Luckassen presteerde op het vlak van de balrecuperaties dan weer lager dan zijn seizoensgemiddelde van vorig jaar, al verdient hij dus wel nog respijt door een gebrek aan wedstrijdritme. Dat Luckassen momenteel niet in de beste vorm verkeert wordt ook gestaafd door het weinig aantal duels dat hij kon winnen tegen Nantes. Hij delfde namelijk vaker het onderspit dan dat hij duels won, en dat is net omgekeerd in vergelijking met vorig seizoen. Cobbaut blonk dan weer uit door zijn efficiëntie in de duels en hij bewees klaar te zijn voor het nieuwe seizoen. Anderzijds lijkt Luckassen dan weer wat meer tijd nodig te hebben om in bloedvorm te raken.

VOETBALLEND VERMOGEN

Ook al was Vincent Kompany niet te vinden op het veld tegen Nantes, de speler-inspirator liet zijn invloed duidelijk gelden naast de lijnen. Kompany stuurde zijn troepen vaak bij en coachte nadrukkelijk. Daarbij werd vooral belang gehecht aan het balbezit, dat op een bepaald moment zelfs 70% haalde en uiteindelijk besloten werd op een gemiddelde van 59%. Dat is een erg groot aandeel, zo'n drie procent meer dan het vorig seizoensgemiddelde, en dat was net waar Kompany zo vaak op hamerde tijdens de wedstrijd. Daarom was het ook belangrijk om te zien hoe Luckassen en Cobbaut zich profileerden op voetballend vlak, want het duo staat niet meteen bekend om hun grote voetballende skills.



Maar het duo trok zich meer dan behoorlijk uit de slag op het gebied van uitvoetballen. Cobbaut haalde namelijk een passing-accuraatheid van 93%, wat zeven procent meer is dan zijn vorig seizoensgemiddelde. Ook Luckassen overtof zichzelf met een 90% zuivere passing, wat neerkomt op een verbetering van vijf procent op zijn vorig seizoensgemiddelde. De accentuering door Kompany op een kwalitatieve passing wierp dus duidelijk zijn vruchten af. En ook al betrof het slechts één oefenmatch, Cobbaut en Luckassen overtegen zelfs de uitstekende passing van Kompany (88%) en Sandler (91%) vorig seizoen. Al gaapt er dus wel een verschil tussen één oefenpot en meerdere wedstrijden in de Jupiler Pro League, maar veelbelovend is het wel.

DEFENSIEF KLAAR VOOR JPL-START

Vorig seizoen stond Elias Cobbaut vaak in het oog van de storm door enkele mindere prestaties, vooral toen hij gepositioneerd werd op de linksachter. Pas toen de 22-jarige in de centrale as acteerde, namen de kritieken af. En die goede lijn trekt Cobbaut dus door in de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen. Defensief, fysiek en uitvoetballend: Cobbaut lijkt de eerste competitiewedstrijden in een uitstekende vorm aan te vatten.



Derrick Luckassen was vorig seizoen dan weer een absolute sterkhouder bij een zwalpend Anderlecht, maar door zijn laattijdige aankomst op Neerpede ontbreekt de Nederlander nog wedstrijdritme. Zijn prestatie in het oefenduel tegen Nantes was verre van dramatisch, zeker gezien zijn tekort aan speelminuten, en het lijkt enkel een kwestie van tijd te worden vooraleer hij terug zal aanpikken met zijn beste niveau. Met dit 'nieuwe' centrale duo kan Anderlecht op defensief vlak met een gerust gevoel ten strijde trekken in de Jupiler Pro League. Al zal men Vincent Kompany zeker niet te vaak willen missen in de komende belangrijke jaargang.

LEES OOK: 'Sibierski vloekt: lucratieve transfer niet aan de orde'

Is Anderlecht klaar voor de start van de JPL?

Meest recent

'Tzolis baalt al: Arsenal gaat plots voor énorme concurrent'

Soms is het toch bizar hoe bepaalde clubs denken op een transfermarkt. Neem nu Arsenal. Zij haalden ...

7
7
Zulte Waregem test flankaanvaller in oefenpartij

Zulte Waregem speelt namiddag een oefenpot tegen het Nederlandse Sparta Rotterdam. De fans van ...

7
7
Bruno maakt indruk: Sibierski moet volgen

Vitor Bruno laat tot op heden een goede indruk achter. Nog meer omdat de Portugese trainer voorlopig ...

85
85
KV Mechelen vindt akkoord en regelt 'Hollandse' transfer

KV Mechelen en zusterclub Helmond Sport hebben een volgende onderlinge transfer afgerond. De ...

27
27
Club-aanwinst imponeert: "Geweldig hem hier te hebben"

Club Brugge wil ook komend seizoen weer op meerdere fronten successen boeken. En dus werden deze ...

212
212
Westerlo heeft beet en stelt zevende aanwinst voor

KVC Westerlo is de meest bedrijvige Belgische club op de transfermarkt. De Kemphanen zagen eerst een ...

15
15
'Sibierski vloekt: lucratieve transfer niet aan de orde'

RSC Anderlecht wil zich in de resterende weken van de transferperiode nog verder versterken. ...

151
151
"Niet te accepteren" - Makelaar Lukaku dropt heuse transferbom

Romelu Lukaku geniet momenteel nog van vakantie na het WK, maar wordt weldra terug bij zijn club SSC ...

101
101
België kandidaat EK-winnaar? "Mark stapt niet zomaar in ..."

Slechts enkele dagen na het vertrek van Rudi Garcia, heeft België een nieuwe bondscoach beet. ...

158
158
'Kampioenenstrijd om De Ketelaere: transfersom al bepaald'

Ondanks een aarzelende start van het toernooi, mag Charles De Ketelaere terugblikken op een geslaagd ...

120
120
TRANSFERUURTJE: 'Records in Brugge en Genk, sensatie bij Real'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

235
235
'Tresoldi dropt bom: Club Brugge met rug tegen de muur'

De recordtransfer van Christos Tzolis naar Arsenal is nog maar net goed en wel achter de rug, of ...

660
660
'Done deal: Club Brugge haalt verloren zoon terug'

In de komende weken staat er zowel op inkomend als uitgaand vlak ongetwijfeld nog heel wat te ...

453
453
'Vandenhaute voert forcing: 5 toptargets voor Antwerp'

Antwerp is nu ook officieel in handen van het consortium rondom Wouter Vandenhaute, die in zijn ...

568
568
'Witte rook bij Club Brugge: steunpilaar neemt afscheid'

Tot dusver zag Club Brugge met Simon Mignolet, Aleksandar Stankovic en Christos Tzolis al drie ...

707
707
Alarm in Anderlecht: rode cijfers en onvrede op werkvloer

Sinds de aftocht van Wouter Vandenhaute, die inmiddels zijn intrede vierde bij Antwerp, waait ...

1021
1021
Ex-JPL speler Wesley Hoedt onderdeel van liefdesbom

Na een periode waarin zijn privéleven volop in de belangstelling stond, kiest voormalig ...

132
132
'Union SG vindt oplossing voor twee floptransfers'

Bij Union SG mogen er nog een aantal spelers de club verlaten. Mogelijk kan de Hongaarse club ...

87
87
'Anderlecht zet door en wil drie contracten openbreken'

Antoine Sibierski heeft nog heel veel werk. Tegen Hammarby werd duidelijk dat er nog veel ...

278
278
'Westerlo raast door en shopt in Denemarken'

KVC Westerlo kent een zeer drukke zomermercato. Nadat de Kemphanen al heel wat smaakmakers lieten ...

168
168
'Nieuwste Karetsas-wending: transfersom door het dak'

KRC Genk heeft zijn recordaanwinst beet. Voor spits Rafiu Durosinmi legden de Limburgers een ...

609
609
'Mourinho in zevende hemel: Real zet mercato in vuur en vlam'

Real Madrid begint komend seizoen aan een nieuw hoofdstuk onder José Mourinho. De Portugese ...

151
151
Van Bommel bondscoach: daverende verrassing in doel?

Mark van Bommel is officieel aangesteld als nieuwe bondscoach van België. En de Nederlander zal ...

1059
1059
Nieuw Anderlecht krijgt vorm: miljoenenaankoop in nesten

Terwijl coach Vitor Bruno en zijn manschappen zich momenteel voorbereiden op de levensbelangrijke ...

616
616
Pijnlijke waarheid achter keuze voor Van Bommel

Mark van Bommel moet de Rode Duivels naar het EK van 2028 leiden. De keuze van Vincent Mannaert zegt ...

224
224

Meer sportnieuws