De werf van RSCA: (deels) klaar voor JPL-start?

692 stemmen
De werf van RSCA: (deels) klaar voor JPL-start?

Zaterdag staat bij RSC Anderlecht de laatste oefenwedstrijd van de voorbereiding gepland. Dan neemt de ploeg van coach Franky Vercauteren het op tegen Lille OSC, wat ongetwijfeld een belangrijke graadmeter wordt voor de nakende competitiestart. Sporting zal het in beide matchen wel moeten stellen zonder leider en topverdediger Vincent Kompany. Maar in de recentste oefenpartij tegen FC Nantes bewezen Elias Cobbaut en Derrick Luckassen dat het het centrale defensieve duo ook sterk staat zonder de speler-inspirator.

AANTREKKELIJKHEIDSFACTOR DAALT

De standaard van Vincent Kompany's filosofie ligt enorm hoog: het voetbal moet efficiënt zijn, maar tegelijk mooi en aantrekkelijk voor het oog. Op het veld overstijgt de 89-voudige Rode Duivel zelf nog moeiteloos het niveau van de Jupiler Pro League, terend op efficiëntie, kracht en puur talent, maar Kompany zal de eerste belangrijke wedstrijd van het seizoen verstek moeten geven wegens een scheurtje in de adductoren. Daarnaast zal Anderlecht ook geen beroep kunnen doen op Philippe Sander, de stijlrijke huurling van Manchester City die vorig seizoen de best uitvoetballende centrale verdediger was in de Jupiler Pro League.



Het voetballend vermogen van Kompany en Sandler zal duidelijk gemist worden want daarmee bracht het duo Paars-Witte steeds een surplus, vooral in de opbouw van achteruit. Tegen Nantes koos Franky Vercauteren dan maar voor Elias Cobbaut en Derrick Luckassen als slot op de deur, en zij leverden uitstekend werk af. Toegegeven, de aantrekkelijkheidsfactor van Cobbaut en Luckassen ligt niet zo hoog als met Kompany en Sandler, maar dergelijke types zijn moeilijk te vinden en vooral financieel onhaalbaar voor Anderlecht. Maar het duo Cobbaut en Luckassen presteerde erg secuur tegen de Fransen, zowel op defensief als ondersteunend gebied. En dat is alvast een opsteker met het zicht op de eerste wedstrijden van de Jupiler Pro League, zeker omdat de Paars-Witte aanval het vooralsnog laat afweten.

REKENEN OP COBBAUT EN LUCKASSEN

Nochtans was de algemene verwachting dat Marco Kana als centrale verdediger zou starten tegen Nantes. Het jeugdproduct mocht echter een rijtje hoger functioneren als nummer zes, een positie waarin hij het overigens erg goed deed. Killian Sardella draafde op als inverted wing back op de linkerkant, en Michael Murillo mocht zich vooral offensief uitleven op rechts. De Panamees stond erg hoog gepositioneerd om extra aanvallende impulsen aan te leveren, waardoor de verdediging grotendeels aangewezen werd op het centrale duo Cobbaut en Luckassen. Deze verdediging heeft dan ook veel weg van een type-opstelling voor de eerste wedstrijden van de competitie.



Het defensief plannetje van Vercauteren had duidelijk succes want Anderlecht slikte slechts zeven pogingen richting hun doel waarvan uiteindelijk amper één schot op het kader eindigde. Dat is op zich al een heuse verbetering tegenover het voorbije seizoen waarin Anderlecht per wedstrijd gemiddeld élf doelpogingen incasseerde. Het is duidelijk dat Sporting kan rekenen op Cobbaut en Luckassen om de ploeg van defensieve stabiliteit te voorzien. En als er toch steken worden laten gevallen dan is er nog steeds Hendrik Van Cromburgge om de meubelen te redden, alsook Timon Wellenreuther die in Saint-Etienne op een hoog niveau presteerde.

COBBAUT AL TOP, LUCKASSEN NOG ZOEKENDE

Op puur defensief vlak gezien toonden Cobbaut en Luckassen aan dat ze beiden een meerwaarde kunnen brengen bij Sporting. Cobbaut maakte echter een betere beurt dan zijn Nederlandse collega, maar dat is ook niet vreemd omdat Luckassen nog maar twee weken meetraint bij Anderlecht na de recente hernieuwing van zijn uitleenbeurt. Cobbaut liet tegen Nantes bijvoorbeeld vijftien balrecuperaties noteren, en niemand bij Paars-Wit die dat aantal kon overtreffen. Met dat hoge aantal balrecuperaties verdubbelde Cobbaut zelfs bijna zijn seizoensgemiddelde van vorig jaar. Het is duidelijk dat de ex-speler van KV Mechelen zich beter in zijn sas voelt als centrale verdediger dan als linksachter.

 

Zijn maatje Luckassen presteerde op het vlak van de balrecuperaties dan weer lager dan zijn seizoensgemiddelde van vorig jaar, al verdient hij dus wel nog respijt door een gebrek aan wedstrijdritme. Dat Luckassen momenteel niet in de beste vorm verkeert wordt ook gestaafd door het weinig aantal duels dat hij kon winnen tegen Nantes. Hij delfde namelijk vaker het onderspit dan dat hij duels won, en dat is net omgekeerd in vergelijking met vorig seizoen. Cobbaut blonk dan weer uit door zijn efficiëntie in de duels en hij bewees klaar te zijn voor het nieuwe seizoen. Anderzijds lijkt Luckassen dan weer wat meer tijd nodig te hebben om in bloedvorm te raken.

VOETBALLEND VERMOGEN

Ook al was Vincent Kompany niet te vinden op het veld tegen Nantes, de speler-inspirator liet zijn invloed duidelijk gelden naast de lijnen. Kompany stuurde zijn troepen vaak bij en coachte nadrukkelijk. Daarbij werd vooral belang gehecht aan het balbezit, dat op een bepaald moment zelfs 70% haalde en uiteindelijk besloten werd op een gemiddelde van 59%. Dat is een erg groot aandeel, zo'n drie procent meer dan het vorig seizoensgemiddelde, en dat was net waar Kompany zo vaak op hamerde tijdens de wedstrijd. Daarom was het ook belangrijk om te zien hoe Luckassen en Cobbaut zich profileerden op voetballend vlak, want het duo staat niet meteen bekend om hun grote voetballende skills.



Maar het duo trok zich meer dan behoorlijk uit de slag op het gebied van uitvoetballen. Cobbaut haalde namelijk een passing-accuraatheid van 93%, wat zeven procent meer is dan zijn vorig seizoensgemiddelde. Ook Luckassen overtof zichzelf met een 90% zuivere passing, wat neerkomt op een verbetering van vijf procent op zijn vorig seizoensgemiddelde. De accentuering door Kompany op een kwalitatieve passing wierp dus duidelijk zijn vruchten af. En ook al betrof het slechts één oefenmatch, Cobbaut en Luckassen overtegen zelfs de uitstekende passing van Kompany (88%) en Sandler (91%) vorig seizoen. Al gaapt er dus wel een verschil tussen één oefenpot en meerdere wedstrijden in de Jupiler Pro League, maar veelbelovend is het wel.

DEFENSIEF KLAAR VOOR JPL-START

Vorig seizoen stond Elias Cobbaut vaak in het oog van de storm door enkele mindere prestaties, vooral toen hij gepositioneerd werd op de linksachter. Pas toen de 22-jarige in de centrale as acteerde, namen de kritieken af. En die goede lijn trekt Cobbaut dus door in de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen. Defensief, fysiek en uitvoetballend: Cobbaut lijkt de eerste competitiewedstrijden in een uitstekende vorm aan te vatten.



Derrick Luckassen was vorig seizoen dan weer een absolute sterkhouder bij een zwalpend Anderlecht, maar door zijn laattijdige aankomst op Neerpede ontbreekt de Nederlander nog wedstrijdritme. Zijn prestatie in het oefenduel tegen Nantes was verre van dramatisch, zeker gezien zijn tekort aan speelminuten, en het lijkt enkel een kwestie van tijd te worden vooraleer hij terug zal aanpikken met zijn beste niveau. Met dit 'nieuwe' centrale duo kan Anderlecht op defensief vlak met een gerust gevoel ten strijde trekken in de Jupiler Pro League. Al zal men Vincent Kompany zeker niet te vaak willen missen in de komende belangrijke jaargang.

LEES OOK: 'Grote Verschaeren-schok: nieuwe Belgische club op tafel'

Is Anderlecht klaar voor de start van de JPL?

Meest recent

Nieuwe blamage Vrancken; Godts krikt marktwaarde op

In de Conference en Europa League werden donderdagavond de resterende heenmatchen van de derde ...

32
32
'Grote Verschaeren-schok: nieuwe Belgische club op tafel'

Sinds zijn contract bij RSC Anderlecht afliep, zit Yari Verschaeren nog steeds zonder ploeg. De ...

196
196
'Real staat perplex: waanzinnige transfertwist Rodri'

Rodri is bezig aan een voor hem onvergetelijke zomer. Nadat hij Spanje naar de wereldtitel leidde en ...

69
69
'Anderlecht drukt door: twee kersverse aanwinsten in zicht'

RSC Anderlecht zette donderdagavond een goed resultaat neer in de Europese voorrondes en ging met ...

257
257
'Club plant volgende topaankoop; nieuwe wending Sternberg'

Club Brugge lijkt eindelijk een nieuwe flankaanvaller beet te hebben. Verschillende bronnen ...

289
289
'Antwerp en STVV kruisen de degens om oude bekende'

De Jupiler Pro League staat in zijn startblokken. Maar de meeste eersteklasser zijn nog lang niet ...

150
150
Klus geklaard na 16 seconden: Anderlecht pakt bonus op PAOK

RSC Anderlecht heeft donderdagavond een optie genomen op de laatste voorronde van de Europa League. ...

212
212
'Club dropt transferbom: 12 miljoen voor opvolger Tzolis'

Met de komst van Lee Han-beom en Freddie Potts zit Club Brugge inmiddels aan een vijftal ...

671
671
Gent zet grote stap: sterke eerste helft levert Zweedse zege op

AA Gent heeft donderdagavond een behoorlijke stap gezet richting de laatste voorronde van de ...

129
129
Anderlecht bevoordeeld door VAR? De Bilde velt oordeel

In de derde voorronde van de Europa League wil RSC Anderlecht donderdagavond een gunstige ...

327
327
Na fatale blunder: United neemt straf besluit over Lammens

Senne Lammens zag zijn sterke seizoen door één fatale fout plots naar de achtergrond ...

589
589
PSG pakt eerste keer uit: 50 miljoen voor Franse WK-ganger

Hoewel het aan heel wat spelers gelinkt wordt, hield Paris Saint-Germain het erg rustig tijdens de ...

39
39
Infantino blijft aangeschoten wild: UEFA behoudt WK-boycot

Tijdens een speciale FIFA-top heeft Gianni Infantino woensdagavond het vertrouwen behouden als ...

82
82
Transferschok! 'Anderlecht in actie voor comeback Lukaku'

Er staat momenteel een groot vraagteken achter de toekomst van Romelu Lukaku. Desondanks leek zijn ...

1314
1314
Bruno sleutelt aan basisploeg tegen PAOK, Saliba op de bank

RSC Anderlecht werkt donderdagavond zijn heenmatch af in de derde voorronde van de Europa League. Op ...

132
132
Historische recordtransfer Real; PSV strikt grote naam

Real Madrid heeft serieus toegeslagen op de transfermarkt. Voor de overgang van Yan Diomandé ...

84
84
Union slikt mokerslag: extra transfer in de maak?

In de voorrondes van de Champions League boekte Union SG dinsdagavond een verdienstelijk ...

299
299
Club Brugge onthult selectie: trio definitief buitenspel

Een week na de nederlaag in de Supercup hoopt Club Brugge vlot uit de startblokken te schieten tegen ...

509
509
'Genk bezwijkt: akkoord met Club Brugge in de maak?'

In de zoektocht naar een of meerdere flankaanvallers wedt Club Brugge op meerdere paarden, maar de ...

1513
1513
Ronaldo doet monden openvallen met absurd miljoenenpark

Cristiano Ronaldo staat enkele dagen voor een bijzonder weekend. De Portugese superster stapt ...

117
117
'Totale uitverkoop bij Antwerp: duo in etalage gezet'

Marc Overmars blijkt enthousiast om aan een nieuw tijdperk te beginnen, maar de bomen groeien nog ...

459
459
'Club Brugge verrast: zesde zomeraanwinst onderweg'

Club Brugge krijgt vrijdag alweer KV Kortrijk over de vloer, maar achter de schermen speurt de ...

1099
1099
Marc Coucke laat iedereen perplex achter bij absurd bod

Marc Coucke heeft het momenteel bijzonder druk. Terwijl de eigenaar van Anderlecht met paars-wit in ...

178
178
Bruno laat koppen rollen: 4 slachtoffers bij RSCA?

RSC Anderlecht vertoeft momenteel in Griekenland, waar het een volgende stap moet zien te zetten ...

484
484
'Leko klopt op tafel: transfergeweld bij Club Brugge'

Zoals vooraf voorspeld heeft Club Brugge al een drukke zomer achter de rug, met zowel langs ...

827
827

Meer sportnieuws