De werf van RSCA: (deels) klaar voor JPL-start?

692
De werf van RSCA: (deels) klaar voor JPL-start?

Zaterdag staat bij RSC Anderlecht de laatste oefenwedstrijd van de voorbereiding gepland. Dan neemt de ploeg van coach Franky Vercauteren het op tegen Lille OSC, wat ongetwijfeld een belangrijke graadmeter wordt voor de nakende competitiestart. Sporting zal het in beide matchen wel moeten stellen zonder leider en topverdediger Vincent Kompany. Maar in de recentste oefenpartij tegen FC Nantes bewezen Elias Cobbaut en Derrick Luckassen dat het het centrale defensieve duo ook sterk staat zonder de speler-inspirator.

AANTREKKELIJKHEIDSFACTOR DAALT

De standaard van Vincent Kompany's filosofie ligt enorm hoog: het voetbal moet efficiënt zijn, maar tegelijk mooi en aantrekkelijk voor het oog. Op het veld overstijgt de 89-voudige Rode Duivel zelf nog moeiteloos het niveau van de Jupiler Pro League, terend op efficiëntie, kracht en puur talent, maar Kompany zal de eerste belangrijke wedstrijd van het seizoen verstek moeten geven wegens een scheurtje in de adductoren. Daarnaast zal Anderlecht ook geen beroep kunnen doen op Philippe Sander, de stijlrijke huurling van Manchester City die vorig seizoen de best uitvoetballende centrale verdediger was in de Jupiler Pro League.



Het voetballend vermogen van Kompany en Sandler zal duidelijk gemist worden want daarmee bracht het duo Paars-Witte steeds een surplus, vooral in de opbouw van achteruit. Tegen Nantes koos Franky Vercauteren dan maar voor Elias Cobbaut en Derrick Luckassen als slot op de deur, en zij leverden uitstekend werk af. Toegegeven, de aantrekkelijkheidsfactor van Cobbaut en Luckassen ligt niet zo hoog als met Kompany en Sandler, maar dergelijke types zijn moeilijk te vinden en vooral financieel onhaalbaar voor Anderlecht. Maar het duo Cobbaut en Luckassen presteerde erg secuur tegen de Fransen, zowel op defensief als ondersteunend gebied. En dat is alvast een opsteker met het zicht op de eerste wedstrijden van de Jupiler Pro League, zeker omdat de Paars-Witte aanval het vooralsnog laat afweten.

REKENEN OP COBBAUT EN LUCKASSEN

Nochtans was de algemene verwachting dat Marco Kana als centrale verdediger zou starten tegen Nantes. Het jeugdproduct mocht echter een rijtje hoger functioneren als nummer zes, een positie waarin hij het overigens erg goed deed. Killian Sardella draafde op als inverted wing back op de linkerkant, en Michael Murillo mocht zich vooral offensief uitleven op rechts. De Panamees stond erg hoog gepositioneerd om extra aanvallende impulsen aan te leveren, waardoor de verdediging grotendeels aangewezen werd op het centrale duo Cobbaut en Luckassen. Deze verdediging heeft dan ook veel weg van een type-opstelling voor de eerste wedstrijden van de competitie.



Het defensief plannetje van Vercauteren had duidelijk succes want Anderlecht slikte slechts zeven pogingen richting hun doel waarvan uiteindelijk amper één schot op het kader eindigde. Dat is op zich al een heuse verbetering tegenover het voorbije seizoen waarin Anderlecht per wedstrijd gemiddeld élf doelpogingen incasseerde. Het is duidelijk dat Sporting kan rekenen op Cobbaut en Luckassen om de ploeg van defensieve stabiliteit te voorzien. En als er toch steken worden laten gevallen dan is er nog steeds Hendrik Van Cromburgge om de meubelen te redden, alsook Timon Wellenreuther die in Saint-Etienne op een hoog niveau presteerde.

COBBAUT AL TOP, LUCKASSEN NOG ZOEKENDE

Op puur defensief vlak gezien toonden Cobbaut en Luckassen aan dat ze beiden een meerwaarde kunnen brengen bij Sporting. Cobbaut maakte echter een betere beurt dan zijn Nederlandse collega, maar dat is ook niet vreemd omdat Luckassen nog maar twee weken meetraint bij Anderlecht na de recente hernieuwing van zijn uitleenbeurt. Cobbaut liet tegen Nantes bijvoorbeeld vijftien balrecuperaties noteren, en niemand bij Paars-Wit die dat aantal kon overtreffen. Met dat hoge aantal balrecuperaties verdubbelde Cobbaut zelfs bijna zijn seizoensgemiddelde van vorig jaar. Het is duidelijk dat de ex-speler van KV Mechelen zich beter in zijn sas voelt als centrale verdediger dan als linksachter.

 

Zijn maatje Luckassen presteerde op het vlak van de balrecuperaties dan weer lager dan zijn seizoensgemiddelde van vorig jaar, al verdient hij dus wel nog respijt door een gebrek aan wedstrijdritme. Dat Luckassen momenteel niet in de beste vorm verkeert wordt ook gestaafd door het weinig aantal duels dat hij kon winnen tegen Nantes. Hij delfde namelijk vaker het onderspit dan dat hij duels won, en dat is net omgekeerd in vergelijking met vorig seizoen. Cobbaut blonk dan weer uit door zijn efficiëntie in de duels en hij bewees klaar te zijn voor het nieuwe seizoen. Anderzijds lijkt Luckassen dan weer wat meer tijd nodig te hebben om in bloedvorm te raken.

VOETBALLEND VERMOGEN

Ook al was Vincent Kompany niet te vinden op het veld tegen Nantes, de speler-inspirator liet zijn invloed duidelijk gelden naast de lijnen. Kompany stuurde zijn troepen vaak bij en coachte nadrukkelijk. Daarbij werd vooral belang gehecht aan het balbezit, dat op een bepaald moment zelfs 70% haalde en uiteindelijk besloten werd op een gemiddelde van 59%. Dat is een erg groot aandeel, zo'n drie procent meer dan het vorig seizoensgemiddelde, en dat was net waar Kompany zo vaak op hamerde tijdens de wedstrijd. Daarom was het ook belangrijk om te zien hoe Luckassen en Cobbaut zich profileerden op voetballend vlak, want het duo staat niet meteen bekend om hun grote voetballende skills.



Maar het duo trok zich meer dan behoorlijk uit de slag op het gebied van uitvoetballen. Cobbaut haalde namelijk een passing-accuraatheid van 93%, wat zeven procent meer is dan zijn vorig seizoensgemiddelde. Ook Luckassen overtof zichzelf met een 90% zuivere passing, wat neerkomt op een verbetering van vijf procent op zijn vorig seizoensgemiddelde. De accentuering door Kompany op een kwalitatieve passing wierp dus duidelijk zijn vruchten af. En ook al betrof het slechts één oefenmatch, Cobbaut en Luckassen overtegen zelfs de uitstekende passing van Kompany (88%) en Sandler (91%) vorig seizoen. Al gaapt er dus wel een verschil tussen één oefenpot en meerdere wedstrijden in de Jupiler Pro League, maar veelbelovend is het wel.

DEFENSIEF KLAAR VOOR JPL-START

Vorig seizoen stond Elias Cobbaut vaak in het oog van de storm door enkele mindere prestaties, vooral toen hij gepositioneerd werd op de linksachter. Pas toen de 22-jarige in de centrale as acteerde, namen de kritieken af. En die goede lijn trekt Cobbaut dus door in de voorbereiding op het nieuwe voetbalseizoen. Defensief, fysiek en uitvoetballend: Cobbaut lijkt de eerste competitiewedstrijden in een uitstekende vorm aan te vatten.



Derrick Luckassen was vorig seizoen dan weer een absolute sterkhouder bij een zwalpend Anderlecht, maar door zijn laattijdige aankomst op Neerpede ontbreekt de Nederlander nog wedstrijdritme. Zijn prestatie in het oefenduel tegen Nantes was verre van dramatisch, zeker gezien zijn tekort aan speelminuten, en het lijkt enkel een kwestie van tijd te worden vooraleer hij terug zal aanpikken met zijn beste niveau. Met dit 'nieuwe' centrale duo kan Anderlecht op defensief vlak met een gerust gevoel ten strijde trekken in de Jupiler Pro League. Al zal men Vincent Kompany zeker niet te vaak willen missen in de komende belangrijke jaargang.

LEES OOK: Bruno door het stof door toptalent: “Voeten laten spreken”

Is Anderlecht klaar voor de start van de JPL?

Meest recent

Charleroi blijft verbazen: "We zijn ambitieus, maar..."

De verschillen zijn nog wat kleiner geworden in de top van het klassement van de Jupiler Pro League ...

1
1
Na vroege wissel De Bruyne gaat Napoli pijnlijk onderuit

De prestaties van Napoli blijven dit seizoen zeer wisselvallig. Het is er zondag niet in geslaagd om ...

20
20
Debat laait weer op: "Zuur dat U23-ploegen titelstrijd bepalen"

De strijd om de titel in de Challenger Pro League lijkt dit seizoen een duel te gaan worden tussen ...

78
78
Lommel zorgt voor straffe stunt: "Een verdiende zege"

Op speeldag tien is AA Gent tegen zijn allereerste nederlaag van het seizoen in de Jupiler Pro ...

20
20
Roef legt vinger op de wonde: "Daar niet scherp genoeg"

Vorige week maakte AA Gent nog indruk door Anderlecht met 4-0 te verslaan, maar zondagavond zijn de ...

31
31
Charleroi herpakt zich met spektakelstuk tegen La Louvière

Charleroi kreeg vorige week een verrassende pandoering in Antwerp, maar heeft zich daar uitstekend ...

19
19
Blessureleed Lavia verleden tijd? Alonso legt verschil bloot

Roméo Lavia kende een enorm blessureverleden bij Chelsea. Na zijn monstertransfer kwam de ...

78
78
Lommel smeert KAA Gent eerste nederlaag in JPL aan

KAA Gent heeft een eerste nederlaag geleden in de Jupiler Pro League. De Buffalo’s kwamen met ...

50
50
Bruno door het stof door toptalent: “Voeten laten spreken”

RSC Anderlecht staat bekend om de jeugdopleiding en Vitor Bruno leek aanvankelijk gretig gebruikt te ...

166
166
Diego Moreira schittert: vergelijking met Milan-legende

Diego Moreira begint zich volledig in zijn sas te voelen bij AC Milan. De buitenspeler maakte de ...

57
57
Club Brugge-talenten in zak en as: “Dit doet pijn”

Club NXT leek de betere ploeg tegen Sporting Hasselt, maar uiteindelijk trokken de talenten van Club ...

155
155
Real heeft geen kind aan Santander met heerlijke goal

Real Madrid heeft zondag gedaan wat het moest doen om de aansluiting met FC Barcelona en Atletico ...

24
24
Beerschot lacht in vuistje: Dender niet voorbij Jong Genk

Beerschot zal in zijn vuistje lachen. Het staat immers weer wat steviger aan de leiding in de ...

79
79
‘Vanaken voelt zich verraden: Club Brugge plant al afscheid’

Hans Vanaken wilde bij Club Brugge nog jaren bijtekenen, maar kreeg er amper één. ...

832
832
Penaltymissers breken STVV duur op: OHL wint op Stayen

STVV heeft zondagnamiddag een gouden kans laten liggen om de sprong naar de linkerkolom te maken. De ...

50
50
Zorgen om Genkse topaankoop: "We schrijven hem nog niet af"

KRC Genk blijft dit seizoen zeer wisselvallig presteren. Zaterdagavond gingen de Limburgers al voor ...

149
149
'Lamkel Zé gaat verrassend nieuw avontuur aan'

De voorbije jaren heeft Didier Lamkel Zé heel wat watertjes doorzwommen. Sinds hij bij ...

782
782
Bizar beeld: spelersbus Westerlo tegengehouden voor drugscontrole

Westerlo zag zaterdagavond zijn opmars van de laatste weken gestuit worden. Het kreeg op het veld ...

47
47
Negenklapper in Eredivisie, Mangala scoort tegen Stassin

Zondagnamiddag vielen er in het buitenland enkele opvallende uitslagen te noteren. In de Eredivisie ...

23
23
Bruno dient kritische Bornauw stevig van antwoord

Anderlecht heeft zaterdag een ruime zege gepakt tegen Westerlo, dat met 4-1 voor de bijl ging. Dat ...

147
147
Antwerp weer bij af: "Moeten voor de spiegel gaan staan"

Vorige week pakte Antwerp nog een zeer knappe zege tegen Charleroi, dat tot dusver één ...

128
128
Stroeykens slaat bij Anderlecht snoeihard terug op Sibierski

Mario Stroeykens leek volledig afgeschreven bij RSC Anderlecht en afgelopen zomermercato wilde ...

288
288
Antwerp incasseert mokerslag: Cercle doet goede zaken

Cercle Brugge en Royal Antwerp FC bekampten elkaar in het Jan Breydelstadion. Groen-Zwart startte de ...

103
103
Ref van Driessche verrast voetbalwereld met spraakmakend geheim

De ene dag staat hij op het veld om de grootste voetbalsterren in het gareel te houden, ooit stond ...

158
158
KV Kortrijk roept straffe taal na stuntje tegen Standard

KV Kortrijk speelde gelijk tegen Standard Luik. De Kerels lijken dit seizoen tegen degradatie te ...

136
136

Meer sportnieuws