Top Stürmer voor Gent: adept van het moderne 'gegenpress'

door
Top Stürmer voor Gent: adept van het moderne 'gegenpress'

In mei startte AA Gent haar nadrukkelijke zoektocht naar een nieuwe spits. In die queeste hadden de Buffalo's een duidelijk profiel voor ogen: de nieuwe aanvaller moest minimum 1 meter 90 meten, een targetman zijn, én maximum zes miljoen euro kosten. Tim Kleindienst past helemaal in dat plaatje en daarmee haalt Gent haar negende aanwinst binnen van het seizoen. Finesse en puur torinstinct moet je niet zoeken bij de 24-jarige. Werklust en inzet des te meer.

UITZONDERLIJK SEIZOEN BIJ HEIDENHEIM 

Dieumerci Mbokani, Adolfo Gaich, Alexander Sorloth, Eldor Shomurodov, … In mei stond de verlanglijst van AA Gent volgeschreven met interessante namen, maar manager Michel Louwagie nam uitgebreid de tijd om alle opties tegenover elkaar af te wegen. Ook de eerder onbekende Tim Kleindienst haalde die shortlist, en twee maanden later het is uiteindelijk deze 24-jarige die de nieuwste aanwinst van AA Gent zal worden. 



Daarmee trekt Louwagie al een tweede bepalende speler weg bij het Duitse FC Heidenheim, want eerder konden de Buffalo's al metronoom Nicklas Dorsch contracteren. Beide sterkhouders hadden een groot aandeel in de bijna-promotie van Heidenheim naar de Bundesliga, maar in de play-offs was Werder Bremen echter te sterk. Alhoewel, na twee wedstrijden stond het gecombineerde resultaat op 2-2 maar waren de uitdoelpunten doorslaggevend. Geen promotie dus voor Heidenheim. 



Het missen van die onverhoopte promotie zal zeker niet aan centrumspits Tim Kleindienst gelegen hebben. De boomlange spits kende een uitzonderlijk seizoen en hij was ook nadrukkelijk op de afspraak tijdens de 'matchen van het jaar' tegen Werder Bremen. In de dubbele confrontatie tegen Die Grün-Weißen kon de aanvaller twee keer scoren, goed voor zijn vijftiende en zestiende treffer in de 2. Bundesliga dit seizoen. Nochtans is scoren niet de grootste kwaliteit van Kleindienst.

SPITSENGOALS 

Zonder de play-offs tegen Werder Bremen meegerekend, scoorde Kleindienst 14 doelpunten op 27 competitiewedstrijden in de 2. Bundesliga. Dat is een aardig aantal als centrale aanvaller en daarmee veroverde Kleindienst een knappe zesde plaats in de algemene topschutterstand. Hij verdeelt die goals netjes door vijf stuks te scoren met het hoofd, vijf met de rechtervoet en vier met links. Kortom, Kleindienst kan op gelijk welke manier de netten doen trillen.



De manier waarop hij tot scoren komt kan het best omschreven worden als echte 'spitsengoals'. De gemaakte doelpunten van Kleindienst zijn niet meteen van de mooiste makelij, maar hij beschikt wel over het talent om telkens op de juiste plaats op te duiken. Ook door zijn onverzettelijkheid en mateloze inzet kon Kleindienst nét die extra's brengen door bijvoorbeeld een ogenschijnlijke gemiste voorzet alsnog binnen te kunnen tikken aan de verste doelpaal. 



Kleindienst kon dus dus dubbele cijfers voorleggen bij zijn aantal gescoorde doelpunten, en het was een hele poos geleden dat hij daar nog eens in slaagde. Van in het seizoen 2014/2015 namelijk, toen hij speelde bij Energie Cottbus … in de 3. Bundesliga. In dat seizoen lukte Kleindienst 13 doelpunten in 35 wedstrijden, en pas vijf jaar later kon hij dus opnieuw meer dan tien competitietreffers in één seizoen laten noteren. Daarmee behaalde Kleindienst één van zijn objectieven die hij zichzelf oplegde aan het seizoensbegin.

GEEN GOALGETTER 

Als 'een Top-Stürmer', zo omschrijft het Duitse Bild de nieuwbakken spits van AA Gent. Door zijn veertien competitiedoelpunten wordt die stelling enigszins gestaafd, maar een échte doelpuntenmachine is hij evenwel niet – getuige de amper twee seizoenen waarin hij plus tien competitiedoelpunten lukte. Waar hij nog als zesde eindigde in de algemene topschutterstand in de 2. Bundesliga, zakt Kleindienst verder af in de andere belangrijke rankings met betrekking tot regelmatigheid en efficiëntie.



Zo scoorde Kleindienst wel nog regelmatig met 0,53 doelpunten per 90 minuten, maar eindigde hij op het vlak van regelmatigheid op een achtste plaats onder alle centrale aanvallers van de 2. Bundesliga. Op het vlak van pure efficiëntie vinden we Kleindienst pas terug op de zestiende positie. Hij zet amper 17% van zijn doelpogingen om in een effectief doelpunt, en dat is een erg matig gemiddelde voor een centrale spits. De 24-jarige heeft dus veel kansen nodig om tot een doelpunt te komen.

PRESSING MONSTER 

Maar AA Gent haalde Kleindienst niet in het bijzonder om enkel doelpunten te scoren. Zijn grote werkkracht, manier van pressing en sterkte in de luchtduels maken van hem een ideale targetman, en net dat type was prioritair voor Michel Louwagie. “Kleindienst is een pressing monster”, verklaarde zijn ex-coach Frank Wormuth aan Liga Zwei, die de spits onder zijn hoede had bij de Duitse U20. Door deze spelstijl beantwoordt Kleindienst aan de criteria van een aanspeelpunt in het moderne voetbal, dat steeds meer evolueert naar het fysiek veeleisende gegenpress.



Die tactiek hanteerde coach Frank Schmidt bij Heidenheim en verklaart de grote importantie van Kleindienst in het elftal. Door zijn ondersteunende aanvallende functie en agressieve pressing was hij dé targetman bij uitstek om die visie uit te dragen bij Heidenheim. In de 2. Bundesliga voerde Kleindienst per wedstrijd gemiddeld tien pressing-duels uit per wedstrijd, waarbij hij de op één na beste was onder alle centrale aanvallers. Dat hij toevallig ook nog veertien doelpunten kon scoren was mooi meegenomen uiteraard.

Door deze hoge vorm van drukzetten dwong Kleindienst de vijandige defensies meermaals tot het maken van verkeerde passes en beslissingen waardoor het balbezit al snel weer tot Heidenheim behoorde. Bij AA Gent kan geen enkele speler dat hoge aantal van pressing-duels evenaren, de primussen van de Buffalo's halen bijvoorbeeld gemiddeld iets meer dan vijf pressing-duels per competitiewedstrijd. Het is dan maar ook de vraag of Kleindienst zich snel zal aanpassen aan het Gentse spelbeeld, dat nog méér op balbezit georiënteerd is.

BROODNODIGE INJECTIE 

Met Tim Kleindienst haalt AA Gent niet de meest doeltreffende spits binnen uit de 2. Bundesliga. De 24-jarige Duitser brengt wel een hoop fysieke kwaliteiten mee naar de Ghelamco Arena, die trouwens specifiek gericht zijn op een rol als targetman. En net naar zo'n profiel was de Gentse clubleiding al aan het uitkijken sinds mei. Met de komst van Kleindienst lijkt het transferhuiswerk van de Buffalo's stilaan af te zijn, want de club haalde ondertussen al negen nieuwe spelers aan boord.



Het wordt dan ook spannend om volgen hoe Jess Thorup zijn aanvallend compartiment zal neerzetten in de komende jaargang van de Jupiler Pro League. Met Laurent Depoitre heeft de Deense coach reeds een zuivere targetman ter beschikking, maar toch zijn er significante verschillen tussen beide aanvallers. Met het oog op een drukke campagne in België én op het Europese toneel is de komst van een extra aanvaller zeker welgekomen. Tegen Lille OSC bleken de back-ups toch nog te weinig kwaliteit te bezitten om de echte basisspelers adequaat te kunnen vervangen. En dat was Michel Louwagie dus ook niet ontgaan. 

LEES OOK: 'Done deal: AA Gent heeft topaanwinst helemaal beet'

Wordt Kleindienst een topper in de JPL?

Meest recent

Union heeft beet: nieuwe ruwe diamant is binnen

Union SG is altijd op zoek naar ruwe diamanten op de transfermarkt. De Brusselse club heeft een ...

3
3
Ronaldo door het lint in Saudi-Arabië: weer einde verhaal?

Cristiano Ronaldo is inmiddels al 40 jaar, maar de Portugees is nog één van de ...

21
21
Antwerp-revelatie doet onthulling: “Dat woog op me”

Royal Antwerp FC haalde in 2022 Christopher Scott binnen, maar het ‘juweeltje van ...

36
36
Hoogst gewaardeerde speler in JPL? Opvallende nummer 1

Het voetbal wordt meer en meer datagericht. En om de haverklap komen er dan ook lijstjes naar boven ...

143
143
TRANSFERUURTJE: ‘Nainggolan verbaast, RSCA en Club in actie’

De winterse transferperiode is losgebarsten, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in ...

202
202
‘Van der Brempt staat plots voor winterse knaltransfer’

Na zijn vertrek bij Club Brugge heeft Ignace Van der Brempt moeite om ergens een absolute basispion ...

57
57
‘Lammens kent nieuwe T1 bij Man Utd: verrassing van formaat’

Manchester United besloot om Ruben Amorim de laan uit te sturen na een desastreuze periode. The Red ...

125
125
‘Beerschot gaat hard: drie keer prijs op wintermercato’

De Belgische clubs zijn druk in de weer tijdens de wintermercato. De tweede seizoenshelft staat voor ...

288
288
Na dubbel bedrog: Valentine onthullend over Ruben Van Gucht

Alle ogen waren op hen gericht tijdens het gala van de Gouden Schoen. Aan de zijde van VRT-gezicht ...

177
177
Anderlecht-chouchou stopt per direct met voetballen

RSC Anderlecht en Argentijnen, het is een goede mix. Dat is al meermaals uit het verleden gebleken. ...

337
337
Hayen zet Genk naar zijn hand: smaakmaker doet boekje open

Nicky Hayen moet Thorsten Fink doen vergeten bij KRC Genk. De Duitser lag goed bij de supporters, ...

302
302
Zulte Waregem pakt uit met terugkeer clubboegbeeld

Zulte Waregem maakt zich op voor een stevige start van de tweede seizoenshelft. In aanloop daarvan ...

100
100
Eerste Barça-transfer van 2026, Tottenham dokt 40 miljoen

De winterse transfercarrousel begint ook aan de Europese top op toerental te komen. Zo wist FC ...

94
94
Basiself Club Brugge: Leko hakt lastige knoop door

Bij Club Brugge zit de winterstop er alweer op. Blauw-Zwart hervat dinsdagavond met een ...

422
422
'Radja Nainggolan maakt ophefmakende transfer'

Komend weekend trekt ook de Challenger Pro League zich weer op gang. In aanloop naar de ...

241
241
Grote verrassing bij Antwerp: Oosting zwaait met lof

Bij Antwerp FC zit de winterstop er alweer op. Dinsdagavond strijdt de Great Old op eigen veld tegen ...

304
304
Gouden Schoen zindert na: Hans Vanaken zwaar bestolen?

Ardon Jashari is de nieuwste naam op de erelijst van de Gouden Schoen. De Zwitserse middenvelder had ...

644
644
'Real Madrid zet zinnen op sensationele nieuwe trainer'

Daags na de nederlaag tegen FC Barcelona in de finale van de Supercopa de España, heeft het ...

267
267
Club Brugge verbijsterd: JPL-toptransfer krijgt plotse twist

Club Brugge keek mee — en zag het dossier veranderen. Tussen ambitie en voorzichtigheid ...

459
459
Speeltijd voorbij: Hayen maakt transferstatement bij Genk

Bij KRC Genk moet men bij de start van de tweede seizoenshelft meteen vol aan de bak. Coach Nicky ...

624
624
Gouden drama: pijnlijk details aftocht Tzolis bekend

De 19de Gouden Schoen uit de clubgeschiedenis staat op het palmares, maar bij Club Brugge KV had men ...

654
654
'Anderlecht slaat toe: topdeal met seizoensrevelatie'

Bij RSC Anderlecht is het voorlopig wachten geblazen tot de volgende wintertransfers worden ...

666
666
'Vuurwerk bij kampioen: Union pakt fors uit op mercato'

Union SG begint woensdagavond opnieuw aan een loodzware wedstrijdmarathon, die pas ten vroegste ...

228
228
'Ordonez out: Club Brugge opent jacht op opvolger'

Club Brugge hoopt hem in januari nog op post  te houden, maar dat Joel Ordonez ten laatste ...

375
375
'Grote kuis in Anderlecht: dubbelslag voor Renard'

Een spits en centrale verdediger zijn meer dan welkom, maar de voornaamste opdracht van Olivier ...

296
296

Meer sportnieuws