Dirar en Club: een grootse rentree in de maak?

door
Dirar en Club: een grootse rentree in de maak?

Enkele transfermercato's geleden zag het ernaar uit dat Club Brugge zou uitpakken met de rentree van Nabil Dirar. De polyvalente Marokkaan bleef toen echter op post bij zijn werkgever Fenerbahçe maar momenteel maken Turkse en Marokkaanse media gewag dat Blauw-Zwart een nieuwe poging zou ondernemen om haar voormalige publiekslieveling aan te trekken. In Turkije werd Dirar met succes omgeschoold van flankaanvaller naar flankverdediger, en de 36-voudige international zou op die positie zeker een meerwaarde kunnen brengen op Jan Breydel.


CLUB ZOEKT VERDEDIGER(S) 

Het was lange tijd stil op transfervlak bij Club Brugge, maar recent wordt de huidige Belgische landskampioen nadrukkelijk gelinkt aan Junior Edmilson en Bright Osayi-Samuel. Voorlopig werd in deze dossiers nog geen witte rook gesignaleerd waardoor Blauw-Zwart nog steeds wacht op haar eerste zomeraanwinst. Zowel Edmilson als Osayi-Samuel zijn offensieve flankaanvallers die mogelijks de gegeerde Emmanuel Dennis en Krépin Diatta kunnen vervangen. Maar de prioriteit op Jan Breydel zou vooral in het defensieve compartiment liggen.



Vorige zaterdag ontbrak Matej Mitrovic in de galawedstrijd tegen Lille OSC, de verdediger had op training namelijk een blessure opgelopen aan de enkel. De eerste signalen over zijn revalidatie zouden niet gunstig zijn, en coach Philippe Clement verklaarde zelfs dat de Kroaat een hele tijd afwezig zal zijn. Daarom zou Club specifiek uitkijken naar versterking voor de verdediging, want op breedtespeler Thibault Vlietinck wordt niet meer gerekend. In die optiek zou de eventuele Brugse interesse in Nabil Dirar gerechtvaardigd zijn, want de voorbije jaren werd de Marokkaan bij Fenerbahçe omgeturnd tot rechter- en linkerverdediger. 

NU OF NOOIT 

“Op een dag hoop ik mijn carrière te beëindigen in België. Dat is zeker. Pas wanneer ik 40 ben? Nee nee, veel vroeger. Op mijn veertigste ben ik al terug in Marokko”, het zijn de woorden van Dirar aan Sporza op het WK 2018. Ondertussen telt de ex-speler van onder andere Westerlo en AS Monaco reeds 34 lentes, en hoe ouder hij wordt, hoe minder kans dat een transfer naar Club Brugge een realiteit kan worden. Op zijn leeftijd vertegenwoordigt Dirar geen grote restwaarde meer met het oog op een doorverkoop, maar hij kan wél een directe en grote impact maken op het Brugse team.



In de Turkse Süper Lig is Dirar steevast een basisspeler bij Fenerbahçe, op een disciplinaire schorsing na in 2018. Niet toevallig werd hij in die periode al gelinkt aan Club Brugge, maar de clubleiding van Fener staakte net op tijd haar dwangmaatregel en volgde er zelfs een contractverlenging tot en met 2022. Door zijn nog éénjarige lopende verbintenis zou dus Dirar geen al te dure vogel zijn op het gebied van een transfersom, al zullen zijn salariseisen wellicht niet van de poes zijn. Maar als Fenerbahçe nog iets van kapitaal wil incasseren voor haar verdediger, dan zal het deze zomer moeten gebeuren.

POLYVALENTE DIRAR

Maar waarom zou Club Brugge nu graten zien in de rentree van Dirar, die overigens al 34 jaar oud is? Vooreerst is de spoeling op de Brugse rechtsachter erg dun. Clinton Mata is de onbetwiste titularis op die positie en die zal Dirar weliswaar niet uit de ploeg spelen. Maar na Mata is het zoeken naar adequate vervangers in de selectie. Odilon Kossounou depanneerde enkele keren op de rechtsback, maar zijn grote sterkte ligt toch vooral in de centrale as. 

De Ivoriaan zou daarom dus een betere optie kunnen bieden om de blessure van Mitrovic op te vangen. Daarnaast zal Vlietinck de club straks verlaten en is de jonge Ignace Van Der Brempt wellicht nog niet klaar voor het échte grote werk. Dan is een betrouwbare rechtsachter genre Dirar, met internationale ervaring, zeker geen overbodige luxe. 



Met 62 Europese wedstrijden en 37 interlands op de teller kent Dirar de kneepjes van het vak en kan hij die grote ervaring en métier doorspelen aan de jongere spelers bij Club Brugge. Zeker in de Champions League of in de Europa League kan dat een positief gevolg krijgen, want op dat toneel moet Blauw-Zwart nog stappen zetten. Bovendien kan Dirar ook een te duchten concurrent vormen voor linksachters Edouard Sobol en Fede Ricca, want de Marokkaan begon het huidige seizoen bij Fenerbahçe als linksachter, een positie waar hij overigens ook een goede indruk naliet.

BACK-UP VAN MATA? 

Door jarenlang als offensieve flankaanvaller te opereren brengt Dirar op de positie van flankverdediger nog steeds de nodige aanvallende impulsen. Zijn techniek blijft van een enorm hoog niveau waardoor hij gemakkelijk zijn rechtstreekse tegenstander kan dribbelen. Op dat gebied steekt de 34-jarige iedere (linker én rechter) flankverdediger van Club Brugge de loef af, op uitzondering van de onomstotelijke Mata. 



Ook bij de accuraatheid van zijn passing geldt hetzelfde scenario. Dirar staat voor een hoge 85% zuivere passing, het vierde hoogste van alle flankverdedigers in de Süper Lig, maar in dat onderdeel presteert Mata ook nog iets beter. Zoals eerder gesteld zou Dirar geen grote concurrent worden voor Mata, maar hij zou dat wél kunnen worden voor de andere flankverdedigers. Ook als back-up voor de Angolees zou Dirar een rol van betekenis kunnen spelen. 

DIRAR BRENGT EXTRA'S

Dirar zou nochtans op bepaalde spelaspecten wél een rolmodel kunnen zijn voor de sterke Mata. De Marokkaan is dankzij zijn gezegende techniek een uitstekende voetballer en dat blijkt vooral uit zijn dreigende passing. Dirar is in de Turkse competitie de absolute primus onder alle flankverdedigers als het aankomt op zuivere passing in een voorwaartse richting. 

Deze vorm van passing houdt veel meer risico in dan achteruit of lateraal spelen, maar desondanks haalt Dirar een indrukwekkend hoog gemiddelde van 81% in deze voorwaartse passing. Qua opbouwende kwaliteiten kan dat wel tellen, want bij Club Brugge halen enkel doelman Simon Mignolet en Hans Vanaken datzelfde niveau. 



En alsof het nog niet genoeg is overstijgt Dirar ook alle flankverdedigers van Club Brugge bij de passing naar de final third, de gevarenzone dicht bij het vijandig doel. Sterker nog, de Marokkaan overtreft zelfs het niveau van de Brugse centrale tandem Ruud Vormer en Hans Vanaken. Ook al benadert Dirar stilaan de laatste jaren van zijn actieve loopbaan, hij heeft Club Brugge dus duidelijk nog het één en ander te bieden. 



Dreigende passing, Europese ervaring en polyvalentie zijn maar enkele kernwoorden die zijn eventuele meerwaarde op Jan Breydel kunnen omschrijven. Aan de Brugse clubleiding om te bepalen of het blijft inzetten op een transferpolitiek die eerder toekomstgericht georiënteerd is, ofwel op de korte termijn waarin Dirar ongetwijfeld impact kan maken. Al zal het zeker niet te lang mogen twijfelen omdat Dirar geen al te veel jaren meer voor de boeg heeft op het hoogste voetbalniveau ...

LEES OOK: Stoelendans in JPL: AA Gent vist assistent Club Brugge op

Moet Club Brugge hem terughalen?

Meest recent

Belgisch toptalent schittert bij PSV en krijgt grote lof

PSV boekte dinsdagavond een vlotte overwinning in de KNVB Beker tegen amateurclub GVVV en lijkt ...

18
18
Barça en Chelsea voorkomen maar net bekerblamages

In Spanje en Engeland wordt er deze midweek ook bekervoetbal afgewerkt. Dinsdagavond kwamen met FC ...

20
20
Bommetje: kosten Stroeykens en co Congo WK-ticket?

Een tiental dagen geleden werd er al geloot voor de groepsfase van het WK, ook al moeten in maart ...

113
113
PSV bekert verder: droomavond voor jonge Belgen

In heel wat landen staat er deze week bekervoetbal op het programma. Zo ook in Nederland, waar ...

17
17
Toch geen ontslag? Brys brengt update over saga

Volgende week gaat de Africa Cup van start en het is nog altijd de vraag hoeveel Belgische trainers ...

62
62
Gouden kans voor Beveren na dompers Kortrijk en Beerschot

Leider SK Beveren kan deze week een gouden zaak doen in de Challenger Pro League. Het zag ...

103
103
Stoelendans gaat voort: Cercle profiteert van malaise Club

Er vond de voorbije week een ongeziene stoelendans plaats in de Jupiler Pro League, die ingezet werd ...

112
112
'Losada vindt na failliet Deinze eindelijk nieuwe club'

Iets meer dan een jaar geleden speelde zich in Deinze een tragedie af. De tweedeklasser ging ...

53
53
Guardiola meldt enorme domper voor Doku

Manchester City is de laatste weken uitstekend op dreef, onder meer met dank aan een ijzersterke ...

57
57
Verhuurde JPL-spelers: Buffalo's vinden stilaan hun draai

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

44
44
Fellaini na transfer naar Charleroi: "Band met Standard?"

Sporting Charleroi verraste iedereen door Marouane Fellaini als adviseur bij de technische staf te ...

96
96
Vrancken geeft transferplannen van STVV prijs

STVV is bezig aan een fantastisch seizoen. De Truienaars staan knap vierde in de Jupiler Pro League ...

119
119
‘Kelderdeal Anderlecht: straffe transfer bij degradant’

Anderlecht-fans wrijven zich in de ogen: hun club kijkt niet naar een bekende naam uit Europa, maar ...

303
303
Ajax strikt ex-JPL'er en ziet alweer grote naam vertrekken

Het was weer een woelige dag bij Ajax. De Amsterdammers zagen nog maar eens een belangrijke pion in ...

52
52
'Anderlecht baalt: KRC Genk niét in de running'

Bij RSC Anderlecht willen ze in januari af van heel wat spelers. Vooral Majeed Ashimeru, Thomas ...

326
326
'KRC Genk verrast: ex-Rode Duivel in beeld als T1'

Bij KRC Genk schakelen ze snel door na het ontslag van Thorsten Fink. De Limburgers zoeken naar een ...

1072
1072
STVV vindt eindelijk oplossing voor 'persona non grata'

STVV heeft eindelijk een oplossing gevonden voor Loïc Lapoussin. De aanvallende middenvelder ...

71
71
Breuk verteerd: Amy Sonck zet Instagram in vuur en vlam

In wat barre winterse tijden (al lopen de temperaturen nog behoorlijk hoog op) is er steeds Amy ...

156
156
KRC Genk heeft beet: toptalent tekent tot medio 2028

Door het ontslag van Thorsten Fink domineert KRC Genk momenteel tegen wil en dank de krantenkoppen. ...

233
233
Oosting incasseert opdoffer: blessuregolf treft Antwerp

Met een negen op negen in de competitie, en tussendoor de kwalificatie voor de kwartfinale van de ...

662
662
Fink komt met met opvallende reactie na ontslag bij Genk

Een donderslag bij heldere hemel kunnnen we het bezwaarlijk noemen, maar dat KRC Genk maandag ...

680
680
Stoelendans in JPL: AA Gent vist assistent Club Brugge op

De trainerscarrousel draait op volle toeren in de Jupiler Pro League, waar een heuse stoelendans aan ...

423
423
'De Condé draait overuren: Genk stap dichter bij nieuwe T1'

KRC Genk wil naar verluidt zijn tijd nemen bij de zoektocht naar een opvolger voor Thorsten Fink, ...

578
578
'Overmars op dreef: Antwerp all-in voor oude bekende?'

Voor de winterbreak krijgt Antwerp nog Anderlecht en Zulte Waregem over de vloer, maar ook op de ...

175
175
Rampscenario in Anderlecht: Hasi met handen in het haar

De pijnlijke uitschuiver in Westerlo bleek voorlopig slechts een accident de parcours voor RSC ...

581
581

Meer sportnieuws