De fout van Philippe: brokkenparcours naar Brugse topschutter

1667
De fout van Philippe: brokkenparcours naar Brugse topschutter

Club Brugge startte de voorbereiding zoals het voorbije seizoen werd afgesloten: namelijk met grote vraagtekens over de centrale spitsen. In de oefenmatchen tegen OH Leuven en Beerschot maakten Michael Krmencik (aankoopprijs 6,5 miljoen euro) en David Okereke (aankoopprijs 8 miljoen euro) al een slechte beurt, enkel youngster Youssouph Badji kon toen indruk maken. Maar in de laatste oefenpartij tegen KV Mechelen herrees Okereke dankzij een goede prestatie én twee doelpunten. 


DE VERRIJZENIS VAN OKEREKE

Hoe snel het kan keren. David Okereke kon na zijn mindere prestaties tegen OH Leuven en Beerschot op bitter weinig steun meer rekenen van de Brugse achterban, en zelfs de Vlaamse media stelden dat Club Brugge een prioriteit moest maken van een nieuwe centrale aanvaller. Nochtans heeft de huidige landskampioen met Okereke een pure goalgetter in haar rangen, die bovendien een al een flinke geldsom kostte. Met twee doelpunten in de 6-0 overwinning tegen KV Mechelen stond de Nigeriaan precies terug uit de doden.



Nochtans is Okereke de vlotst scorende centrale aanvaller die coach Philippe Clement ter beschikking heeft in zijn spelersselectie. Tijdens de heenronde van vorig seizoen kreeg de Nigeriaan voldoende speelkansen, en toonde hij zich ook erg trefzeker, maar na de jaarwisseling slonken zijn speelminuten en aldus zijn doelpunten. In de laatste 9 competitiewedstrijden van vorig jaar, allemaal in het nieuwe kalenderjaar 2020, verzamelde Okereke bijvoorbeeld amper 109 minuten. De goedlachse centrumspits leek daarmee volledig afgeschreven te zijn op Jan Breydel.

EFFICIËNTSTE CLUB-SPITS 

Coach Clement gaf Okereke vorig seizoen een bijzonder complexe rol als valse nummer negen. Oorspronkelijk moest hij proberen om de vijandelijke defensie te ontregelen door de verdedigers weg te lokken om op die manier ruimte te creëeren voor de snelheid van wingers Emmanuel Dennis en Krépin Diatta. Een goede tactische gedachtegang van Clement, en dat leek in het seizoensbegin ook aan te slaan omdat Okereke drie keer kon scoren in vier wedstrijden. Daarna liep het wat moeilijker voor Okereke – logisch met deze moeilijke invulling – én kreeg hij het verwijt omdat hij zélf te weinig in de box verscheen. Maar dat is nochtans niet de hoofdopdracht van een valse nummer negen.



Okereke dook per wedstrijd gemiddeld 4 keer op in de zestien van de tegenstander, en bij Club Brugge telt in verhouding enkel Michael Krmencik minder verschijningen in de box. Alle andere (gelegenheids)spitsen zoals Loïs Openda, Siebe Schrijvers, Percy Tau en Emmanuel Dennis waren wél nog vaker vast te stellen in het vijandig gebied – en zelfs ook joker Charles De Ketelaere. Toch kon geen van deze opgenoemde spelers de negen competitiedoelpunten van Okereke overtreffen. Aangezien dat de Nigeriaan zo 'weinig' te zien was in de box is dat best wel opvallend én spreekt dat in het voordeel van het killerinstinct van Okereke. Want o ironie: het niet-scoren van de spitsen was vorig seizoen hét probleem bij Club Brugge.

ENKEL DAVID SCOORT FREQUENTER

Okereke was in aantal doelpunten niet de topschutter van Blauw-Zwart, die eer was weggelegd voor middenvelder Hans Vanaken. Maar onder alle Club-spitsen was de Nigeriaan dus wél de vlotst scorende aanvaller en dat ondanks zijn geringe speelminuten. Logischerwijze kan de Okereke dus een enorm hoog rendement voorleggen qua doelpunten per wedstrijd. De man van acht miljoen euro scoorde gemiddeld 0,72 doelpunt per wedstrijd, en dat mag best omschreven worden als ronduit indrukwekkend.



In de Jupiler Pro League klokt Okereke daarmee af als de tweede regelmatigste doelpuntenmaker, na Jonathan David. Het verschil tussen beide spelers is daarbij wel verwaarloosbaar. Het Canadese goudhaantje scoorde namelijk gemiddeld 0,73 doelpunt per 90 minuten. Om deze cijfers in de Brugse context te plaatsen: na Okereke klokte Vanaken als nummer twee af bij Club met 0,44 doelpunt per wedstrijd. Er mag dus gesteld worden dat Okereke met voorsprong de frequentste doelpuntenmaker is bij Club Brugge.

DE IDEALE AFWERKER

Okereke vond dus erg gemakkelijk de weg naar het doel, en dat maakt het des te opvallend dat Club Brugge naarstig op zoek zou gaan naar een extra (en dure) centrale aanvaller. De Nigeriaanse spits bewees over een meer dan voldoende killersintinct te bezitten en een extra concurrent kan hem volledig buitenspel zetten op Jan Breydel. Daarmee zou Club Brugge ook eigenhandig haar zware investering van acht miljoen euro danig hypothekeren. Want qua afwerking behoort Okereke echt wel tot de beste spitsen van de Jupiler Pro League, én heeft hij daarvoor erg weinig kansen voor nodig. Bovendien verdeelde hij zijn negen doelpunten netjes door vier keer te scoren met links, vier keer met rechts en één keer met het hoofd.



Okereke zet gemiddeld één op vier doelkansen om in een effectief doelpunt. Met dat gemiddelde van 25% is hij in dat onderdeel zelfs de op vier na beste spits van de Jupiler Pro League. Enkel Dieumerci Mbokani (Antwerp, 26%), Jonathan David (AA Gent, 27%), Jonah Osabutey (Moeskroen, 29%) en William Togui (Antwerp, 36%) overtreffen de cijfers van Okereke. Bij Club Brugge staat de 22-jarige op eenzame hoogste met deze fraaie 25% want de ratio van Dennis (12,5%), Percy Tau (12,5%), Schrijvers (8%) zijn niet meteen om naar huis over te schrijven. Krmencik en Openda konden vorig seizoen zelfs geen énkele keer de netten doen trillen.

GOUDEN DUO BADJI-OKEREKE?

Ook al was Okereke vorig seizoen vaak het mikpunt van kritiek, de Nigeriaan kon nochtans érg indrukwekkende cijfers voorleggen met betrekking tot de afwerking op het doel. Daarom is het erg vreemd dat coach Philippe Clement de rasechte spits in het kalenderjaar 2020 helemaal links liet liggen. Ook tijdens de aanvang van de voorbereiding op het nieuwe seizoen werden de kwaliteiten van Okereke opnieuw in vraag gesteld, maar hij scoorde die al snel weer weg na twee doelpunten in de oefenmatch tegen KV Mechelen. De Brugse fans werden lyrisch over zijn prestatie en hoopten zelfs dat Okereke de topschutter van het aankomende voetbalseizoen zal worden. 



Dat is nog te vroeg om te stellen, maar als er één speler uit de huidige Brugse selectie daarvoor de capaciteiten bezit, dan is het David Okereke wel. Bovendien waren zijn gemaakte doelpunten vorig seizoen niet meteen van de makkelijkste. Volgens de expected goals, een statistisch en betrouwbaar model dat de waarschijnlijkheid per doelkans effectief kan meten via verschillende algoritmes, zou Okereke amper zes doelpunten hebben moeten gescoord in plaats van zijn gerealiseerde negen stuks. De Nigeriaan presteerde dus bovenmatig op basis van de kwaliteit van zijn verworven doelkansen en scoort dus 50% méér dan verwacht.



Philippe Clement zal het torinstinct van Okereke ook niet ontgaan zijn tijdens de oefenmatch tegen Malinwa, en tevens zijn doelpunten vorig seizoen. Club Brugge ondervond tijdens de voorbije jaargang de nodige problemen om een ideaal spitsenduo samen te stellen, maar tijdens de laatste drie oefenwedstrijden lijken vooral Yousseph Badji en Okereke zich op te werpen als het beste (voorlopige) tweetal om het komende seizoen aan te vatten. Als targetman kan Badji de complexe rol invullen om de vijandige verdediging naar zich toe te trekken om ruimte te maken voor flankaanvallers Dennis en Diatta. Daardoor komt er logischerwijze ook ruimte vrij voor Okereke, en die bewees dus al meermaals zijn capaciteiten voor het doel. Op papier klinkt het alvast veelbelovend, op het veld moet de bevestiging volgen. 

LEES OOK: 'Eerste UCL-duel maakt meteen slachtoffer in basiself Club'

Wordt Okereke topschutter in de JPL?

Meest recent

Streep door rekening Antwerp: "Heel ongelukkige timing"

Antwerp FC maakt zich op voor een loodzwaar tweeluik tegen Club Brugge en Union SG. In aanloop naar ...

14
14
Chelsea bekert voort: hoofdrol Penders in duel met 9 goals

Hoewel woensdagavond opnieuw Champions League-voetbal op het programma stond, werd er ook elders ...

15
15
'Eerste UCL-duel maakt meteen slachtoffer in basiself Club'

In de Champions League botste Club Brugge dinsdagavond op een 2-3-nederlaag tegen Aston Villa aan. ...

209
209
UCL: frustrerende avond De Bruyne; PSG haalt verschroeiend uit

De finalisten van vorig seizoen zijn goed aan hun campagne in de Champions League begonnen. Terwijl ...

20
20
Geen Courtois in Nations League: verrassende doelman in selectie?

Wat al een tijdje in de lucht hing, heeft hij nu ook officieel bevestigd. Zo zal Thibaut Courtois de ...

72
72
Vandenhaute en co vol aan bak: enorme Overmars-krater

Groot nieuws woensdagvoormiddag van op de Bosuil. Zo kondigde Marc Overmars aan dat hij per direct ...

138
138
Brugse droom krijgt flink knauw: Mechele velt verdict

Club Brugge heeft ook dit jaar de ambitie om de League Phase van de Champions League te overleven. ...

182
182
Hommeles bij Napoli: Lang op tribune na trainingsincident

In de Champions League neemt SSC Napoli het woensdagavond op tegen Arsenal FC. Kevin De Bruyne start ...

171
171
Courtois in grootse doen: Valverde gelooft oren niet vlak na match

Real Madrid heeft zijn Champions League-campagne op gang getrapt met een cruciale zege. De ...

239
239
Barça laat Feyenoord kansloos; Club moet hattrick-held vrezen

Co-favoriet FC Barcelona is foutloos begonnen aan het nieuwe Champions League-seizoen. De Spaanse ...

95
95
Selectie Van Bommel: spectaculaire comeback bij Duivels?

Binnen anderhalve week maakt Mark van Bommel zijn eerste selectie bekend als bondscoach van ...

669
669
Meunier doet straffe voorspelling over Rode Duivels

De Rode Duivels nemen binnen twee weken een frisse start. In de Nations League beginnen ze aan een ...

218
218
Frank Raes zet Verhaeghe keihard met voeten op de grond

Voor Club Brugge is de campagne in de Champions League niet begonnen zoals verhoopt. Het ging in ...

310
310
Als enige JPL-club: opvallende transferconclusie Anderlecht

Anderlecht heeft er een drukke zomer opzitten, want de spelerskern ging stevig op de schop. Sportief ...

432
432
Van Bommel meteen onder vuur: "Eerste missie gefaald"

De Rode Duivels beginnen weldra aan hun volgende campagne in de Nations League. Met Frankrijk, ...

392
392
AA Gent droomt van Rode Duivel: "Van Bommel vroeg al"

Voor AA Gent kon het seizoen niet beter beginnen. Het overleefde in de Conference League drie ...

146
146
‘De Bruyne klaar met Allegri? Napoli-breuk dreigt’

Kevin De Bruyne begon de eerste drie competitiewedstrijden van Napoli op de bank. Tegen Arsenal ...

93
93
Pocognoli kiest voor oude bekende van Duivels bij Schotland

Sébastien Pocognoli moest na zijn ontslag bij AS Monaco niet snel zoeken naar een nieuwe ...

71
71
Courtois nog terug Duivel? Pfaff heeft verrassende mening

Volgende week maakt Mark van Bommel zijn eerste selectie bekend als bondscoach van de Rode Duivels, ...

316
316
AA Gent pakt nog uit met nieuwe aanvaller

AA Gent is uitstekend aan het seizoen begonnen. Het slaagde erin om zich te plaatsen voor de league ...

61
61
'RB Leipzig weigert héél verrassend voorstel voor Bakayoko'

Er speelde de voorbije periode iets rond Johan Bakayoko. De Belgische winger stond plots op de radar ...

85
85
'David Alaba op weg naar opmerkelijke transfer'

Er hangt iets in de lucht rond David Alba. Terwijl de transfervrije verdediger nog altijd zonder ...

24
24
Gullit vol lof over Courtois, Mourinho krijgt volle laag

De 2-1-overwinning van Real Madrid tegen Inter verborg volgens Ruud Gullit en Rafael van der Vaart ...

126
126
'Martial versiert alsnog zeer mooie transfer'

Anthony Martial staat voor een opvallende nieuwe wending in zijn carrière. De Franse ...

25
25
Duurste kern: Liverpool op één, Club Brugge Belgische leider

De transferperiode ligt achter de rug. Eindelijk. De kernen worden jaarlijks (al te vaak) overhoop ...

282
282

Meer sportnieuws