De fout van Philippe: brokkenparcours naar Brugse topschutter

1667
De fout van Philippe: brokkenparcours naar Brugse topschutter

Club Brugge startte de voorbereiding zoals het voorbije seizoen werd afgesloten: namelijk met grote vraagtekens over de centrale spitsen. In de oefenmatchen tegen OH Leuven en Beerschot maakten Michael Krmencik (aankoopprijs 6,5 miljoen euro) en David Okereke (aankoopprijs 8 miljoen euro) al een slechte beurt, enkel youngster Youssouph Badji kon toen indruk maken. Maar in de laatste oefenpartij tegen KV Mechelen herrees Okereke dankzij een goede prestatie én twee doelpunten. 


DE VERRIJZENIS VAN OKEREKE

Hoe snel het kan keren. David Okereke kon na zijn mindere prestaties tegen OH Leuven en Beerschot op bitter weinig steun meer rekenen van de Brugse achterban, en zelfs de Vlaamse media stelden dat Club Brugge een prioriteit moest maken van een nieuwe centrale aanvaller. Nochtans heeft de huidige landskampioen met Okereke een pure goalgetter in haar rangen, die bovendien een al een flinke geldsom kostte. Met twee doelpunten in de 6-0 overwinning tegen KV Mechelen stond de Nigeriaan precies terug uit de doden.



Nochtans is Okereke de vlotst scorende centrale aanvaller die coach Philippe Clement ter beschikking heeft in zijn spelersselectie. Tijdens de heenronde van vorig seizoen kreeg de Nigeriaan voldoende speelkansen, en toonde hij zich ook erg trefzeker, maar na de jaarwisseling slonken zijn speelminuten en aldus zijn doelpunten. In de laatste 9 competitiewedstrijden van vorig jaar, allemaal in het nieuwe kalenderjaar 2020, verzamelde Okereke bijvoorbeeld amper 109 minuten. De goedlachse centrumspits leek daarmee volledig afgeschreven te zijn op Jan Breydel.

EFFICIËNTSTE CLUB-SPITS 

Coach Clement gaf Okereke vorig seizoen een bijzonder complexe rol als valse nummer negen. Oorspronkelijk moest hij proberen om de vijandelijke defensie te ontregelen door de verdedigers weg te lokken om op die manier ruimte te creëeren voor de snelheid van wingers Emmanuel Dennis en Krépin Diatta. Een goede tactische gedachtegang van Clement, en dat leek in het seizoensbegin ook aan te slaan omdat Okereke drie keer kon scoren in vier wedstrijden. Daarna liep het wat moeilijker voor Okereke – logisch met deze moeilijke invulling – én kreeg hij het verwijt omdat hij zélf te weinig in de box verscheen. Maar dat is nochtans niet de hoofdopdracht van een valse nummer negen.



Okereke dook per wedstrijd gemiddeld 4 keer op in de zestien van de tegenstander, en bij Club Brugge telt in verhouding enkel Michael Krmencik minder verschijningen in de box. Alle andere (gelegenheids)spitsen zoals Loïs Openda, Siebe Schrijvers, Percy Tau en Emmanuel Dennis waren wél nog vaker vast te stellen in het vijandig gebied – en zelfs ook joker Charles De Ketelaere. Toch kon geen van deze opgenoemde spelers de negen competitiedoelpunten van Okereke overtreffen. Aangezien dat de Nigeriaan zo 'weinig' te zien was in de box is dat best wel opvallend én spreekt dat in het voordeel van het killerinstinct van Okereke. Want o ironie: het niet-scoren van de spitsen was vorig seizoen hét probleem bij Club Brugge.

ENKEL DAVID SCOORT FREQUENTER

Okereke was in aantal doelpunten niet de topschutter van Blauw-Zwart, die eer was weggelegd voor middenvelder Hans Vanaken. Maar onder alle Club-spitsen was de Nigeriaan dus wél de vlotst scorende aanvaller en dat ondanks zijn geringe speelminuten. Logischerwijze kan de Okereke dus een enorm hoog rendement voorleggen qua doelpunten per wedstrijd. De man van acht miljoen euro scoorde gemiddeld 0,72 doelpunt per wedstrijd, en dat mag best omschreven worden als ronduit indrukwekkend.



In de Jupiler Pro League klokt Okereke daarmee af als de tweede regelmatigste doelpuntenmaker, na Jonathan David. Het verschil tussen beide spelers is daarbij wel verwaarloosbaar. Het Canadese goudhaantje scoorde namelijk gemiddeld 0,73 doelpunt per 90 minuten. Om deze cijfers in de Brugse context te plaatsen: na Okereke klokte Vanaken als nummer twee af bij Club met 0,44 doelpunt per wedstrijd. Er mag dus gesteld worden dat Okereke met voorsprong de frequentste doelpuntenmaker is bij Club Brugge.

DE IDEALE AFWERKER

Okereke vond dus erg gemakkelijk de weg naar het doel, en dat maakt het des te opvallend dat Club Brugge naarstig op zoek zou gaan naar een extra (en dure) centrale aanvaller. De Nigeriaanse spits bewees over een meer dan voldoende killersintinct te bezitten en een extra concurrent kan hem volledig buitenspel zetten op Jan Breydel. Daarmee zou Club Brugge ook eigenhandig haar zware investering van acht miljoen euro danig hypothekeren. Want qua afwerking behoort Okereke echt wel tot de beste spitsen van de Jupiler Pro League, én heeft hij daarvoor erg weinig kansen voor nodig. Bovendien verdeelde hij zijn negen doelpunten netjes door vier keer te scoren met links, vier keer met rechts en één keer met het hoofd.



Okereke zet gemiddeld één op vier doelkansen om in een effectief doelpunt. Met dat gemiddelde van 25% is hij in dat onderdeel zelfs de op vier na beste spits van de Jupiler Pro League. Enkel Dieumerci Mbokani (Antwerp, 26%), Jonathan David (AA Gent, 27%), Jonah Osabutey (Moeskroen, 29%) en William Togui (Antwerp, 36%) overtreffen de cijfers van Okereke. Bij Club Brugge staat de 22-jarige op eenzame hoogste met deze fraaie 25% want de ratio van Dennis (12,5%), Percy Tau (12,5%), Schrijvers (8%) zijn niet meteen om naar huis over te schrijven. Krmencik en Openda konden vorig seizoen zelfs geen énkele keer de netten doen trillen.

GOUDEN DUO BADJI-OKEREKE?

Ook al was Okereke vorig seizoen vaak het mikpunt van kritiek, de Nigeriaan kon nochtans érg indrukwekkende cijfers voorleggen met betrekking tot de afwerking op het doel. Daarom is het erg vreemd dat coach Philippe Clement de rasechte spits in het kalenderjaar 2020 helemaal links liet liggen. Ook tijdens de aanvang van de voorbereiding op het nieuwe seizoen werden de kwaliteiten van Okereke opnieuw in vraag gesteld, maar hij scoorde die al snel weer weg na twee doelpunten in de oefenmatch tegen KV Mechelen. De Brugse fans werden lyrisch over zijn prestatie en hoopten zelfs dat Okereke de topschutter van het aankomende voetbalseizoen zal worden. 



Dat is nog te vroeg om te stellen, maar als er één speler uit de huidige Brugse selectie daarvoor de capaciteiten bezit, dan is het David Okereke wel. Bovendien waren zijn gemaakte doelpunten vorig seizoen niet meteen van de makkelijkste. Volgens de expected goals, een statistisch en betrouwbaar model dat de waarschijnlijkheid per doelkans effectief kan meten via verschillende algoritmes, zou Okereke amper zes doelpunten hebben moeten gescoord in plaats van zijn gerealiseerde negen stuks. De Nigeriaan presteerde dus bovenmatig op basis van de kwaliteit van zijn verworven doelkansen en scoort dus 50% méér dan verwacht.



Philippe Clement zal het torinstinct van Okereke ook niet ontgaan zijn tijdens de oefenmatch tegen Malinwa, en tevens zijn doelpunten vorig seizoen. Club Brugge ondervond tijdens de voorbije jaargang de nodige problemen om een ideaal spitsenduo samen te stellen, maar tijdens de laatste drie oefenwedstrijden lijken vooral Yousseph Badji en Okereke zich op te werpen als het beste (voorlopige) tweetal om het komende seizoen aan te vatten. Als targetman kan Badji de complexe rol invullen om de vijandige verdediging naar zich toe te trekken om ruimte te maken voor flankaanvallers Dennis en Diatta. Daardoor komt er logischerwijze ook ruimte vrij voor Okereke, en die bewees dus al meermaals zijn capaciteiten voor het doel. Op papier klinkt het alvast veelbelovend, op het veld moet de bevestiging volgen. 

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Record Club Brugge nakend, oplossing Bertaccini’

Wordt Okereke topschutter in de JPL?

Meest recent

STVV verlost zichzelf met bolwassing in Limburgse derby

Klaart de hemel stilaan weer op boven Stayen? De Kanaries kenden een donkere periode in de Jupiler ...

6
6
De Mil slaat mea culpa: "Ik moet erop afgerekend worden"

AA Gent ligt uit de Croky Cup. Een grote vernedering voor de leider uit de Jupiler Pro League. ...

20
20
Real Madrid maakt brandhout van droomcontract Courtois

Thibaut Courtois blijft bij Real Madrid, maar het contract is maar half het goede nieuws. De doelman ...

224
224
Anderlecht crasht in bekerdrama, Beerschot met grootse stunt

Wat een dramatische week voor Anderlecht! Na de ontsnapping op het veld van Cercle Brugge en de ...

103
103
Noa Lang pakt uit met miljoenenaankoop: één detail valt op

Noa Lang heeft nooit veel moeite gehad om de aandacht naar zich toe te trekken. De voormalige ...

73
73
Arsenal blijft met zuinige zege in spoor van Man City

In de Premier League is Manchester City onstopbaar met een 21 op 21. Arsenal wist dus wat het moest ...

2
2
Drama voor De Cat: jonge Belg loopt stevige blessure op

Slecht nieuws voor Nathan De Cat. De jonge Belgische middenvelder heeft een gescheurde meniscus ...

37
37
Anderlecht in penarie op Kiel: "Hij speelt op amateurniveau"

In de Croky Cup stond zondagavond een erg fraaie affiche op het programma. Zo kreeg Beerschot VA het ...

139
139
KVM eindelijk vertrokken? "Als we volgende week winnen ..."

KV Mechelen heeft zich zondagmiddag geplaatst voor de 1/8ste finales van de Croky Cup. Malinwa werd ...

49
49
Beerschot-aanhang deelt heerlijke sneer uit aan Anderlecht

In de Croky Cup zijn de ogen zondagavond op 't Kiel gericht. Beerschot VA krijgt dan immers het ...

145
145
Bekerdrama Gent: scheidsrechter zondebok na bizarre penalty

Union Rocherfortoise heeft voor een immense stunt gezorgd in de 1/16de finales van de Croky Cup. De ...

210
210
Sleutelmatch Club: Leko plakt percentage op clash met Lens

Bij Club Brugge werd de knop na de bekerzege tegen KSC Lokeren snel weer omgedraaid. Aanstaande ...

177
177
Beerschot mét Rits; Bruno kiest opnieuw onuitgegeven elftal

Zondagavond staat dé topaffiche in de 1/16de finales van Croky Cup op het programma. Zo gaat ...

63
63
Brighton blijft imponeren; wéér uitschuiver United-Belgen

In de Engelse Premier League blijven Maxim De Cuyper en zijn maats van Brighton hoge toppen scheren. ...

44
44
'Commotie rond Noa Lang: ervaren ploegmaat moet ingrijpen'

Na de nederlaag op hekkensluiter Venezia is de spanning bij SSC Napoli om te snijden. Zo kreeg Kevin ...

136
136
Croky Cup: Rochefort schrijft sprookje met totale afgang AA Gent

De 1/16de finales van de Croky Cup hebben dan toch een eerste grote stunt opgeleverd. Zo wist Union ...

167
167
Vreven verbaasd: "Had ik niet verwacht van Club Brugge"

De clubs uit de lagere regionen hebben voorlopig nog niet kunnen stunten in de 1/16de finales van de ...

238
238
Simeone gecharmeerd: opvolger Alvarez uit Jupiler Pro League?

Na een heuse soap slaagde Atlético Madrid er afgelopen zomer dan toch in om Julian Alvarez ...

95
95
Grote verandering bij Genk: Thorup doktert plannetje uit

Bij KRC Genk lijkt de trein stilaan weer vertrokken. Na de vlotte competitiezege tegen KV Kortrijk, ...

122
122
Bijzonder beeld Kompany: Bayern geeft publiekelijke reactie

In de Bundesliga heeft Bayern München zaterdagavond serieus uitgehaald. Zo kreeg RB Leipzig een ...

71
71
Vertrek bij Anderlecht? Coosemans gooit transferkaarten open

RSC Anderlecht staat voor een belangrijk drieluik tegen Beerschot VA, Jagiellonia Bialystok en AA ...

250
250
Sprankel hoop voor Antwerp: "Geen enkele speler ..."

Antwerp FC heeft zich met opvallend veel moeite geplaatst voor de 1/8ste finales van de Croky Cup. ...

199
199
'Opvolger Tresoldi: Club Brugge stort zich op oude bekende'

Club Brugge dreigt na het seizoen afscheid te moeten nemen van de gegeerde Nicolo Tresoldi. En dus ...

343
343
Anderlecht met mes tussen tanden: "Bij een nederlaag ..."

In de Croky Cup staat RSC Anderlecht zondagavond voor een erg lastige opdracht. Zo moet Paars-Wit op ...

347
347
De Bruyne krijgt volle laag: pijnlijke Conte-onthulling

Het kan snel verkeren in het voetbal. Een week geleden was Kevin De Bruyne nog de grote held bij SSC ...

170
170

Meer sportnieuws