De fout van Philippe: brokkenparcours naar Brugse topschutter

1667
De fout van Philippe: brokkenparcours naar Brugse topschutter

Club Brugge startte de voorbereiding zoals het voorbije seizoen werd afgesloten: namelijk met grote vraagtekens over de centrale spitsen. In de oefenmatchen tegen OH Leuven en Beerschot maakten Michael Krmencik (aankoopprijs 6,5 miljoen euro) en David Okereke (aankoopprijs 8 miljoen euro) al een slechte beurt, enkel youngster Youssouph Badji kon toen indruk maken. Maar in de laatste oefenpartij tegen KV Mechelen herrees Okereke dankzij een goede prestatie én twee doelpunten. 


DE VERRIJZENIS VAN OKEREKE

Hoe snel het kan keren. David Okereke kon na zijn mindere prestaties tegen OH Leuven en Beerschot op bitter weinig steun meer rekenen van de Brugse achterban, en zelfs de Vlaamse media stelden dat Club Brugge een prioriteit moest maken van een nieuwe centrale aanvaller. Nochtans heeft de huidige landskampioen met Okereke een pure goalgetter in haar rangen, die bovendien een al een flinke geldsom kostte. Met twee doelpunten in de 6-0 overwinning tegen KV Mechelen stond de Nigeriaan precies terug uit de doden.



Nochtans is Okereke de vlotst scorende centrale aanvaller die coach Philippe Clement ter beschikking heeft in zijn spelersselectie. Tijdens de heenronde van vorig seizoen kreeg de Nigeriaan voldoende speelkansen, en toonde hij zich ook erg trefzeker, maar na de jaarwisseling slonken zijn speelminuten en aldus zijn doelpunten. In de laatste 9 competitiewedstrijden van vorig jaar, allemaal in het nieuwe kalenderjaar 2020, verzamelde Okereke bijvoorbeeld amper 109 minuten. De goedlachse centrumspits leek daarmee volledig afgeschreven te zijn op Jan Breydel.

EFFICIËNTSTE CLUB-SPITS 

Coach Clement gaf Okereke vorig seizoen een bijzonder complexe rol als valse nummer negen. Oorspronkelijk moest hij proberen om de vijandelijke defensie te ontregelen door de verdedigers weg te lokken om op die manier ruimte te creëeren voor de snelheid van wingers Emmanuel Dennis en Krépin Diatta. Een goede tactische gedachtegang van Clement, en dat leek in het seizoensbegin ook aan te slaan omdat Okereke drie keer kon scoren in vier wedstrijden. Daarna liep het wat moeilijker voor Okereke – logisch met deze moeilijke invulling – én kreeg hij het verwijt omdat hij zélf te weinig in de box verscheen. Maar dat is nochtans niet de hoofdopdracht van een valse nummer negen.



Okereke dook per wedstrijd gemiddeld 4 keer op in de zestien van de tegenstander, en bij Club Brugge telt in verhouding enkel Michael Krmencik minder verschijningen in de box. Alle andere (gelegenheids)spitsen zoals Loïs Openda, Siebe Schrijvers, Percy Tau en Emmanuel Dennis waren wél nog vaker vast te stellen in het vijandig gebied – en zelfs ook joker Charles De Ketelaere. Toch kon geen van deze opgenoemde spelers de negen competitiedoelpunten van Okereke overtreffen. Aangezien dat de Nigeriaan zo 'weinig' te zien was in de box is dat best wel opvallend én spreekt dat in het voordeel van het killerinstinct van Okereke. Want o ironie: het niet-scoren van de spitsen was vorig seizoen hét probleem bij Club Brugge.

ENKEL DAVID SCOORT FREQUENTER

Okereke was in aantal doelpunten niet de topschutter van Blauw-Zwart, die eer was weggelegd voor middenvelder Hans Vanaken. Maar onder alle Club-spitsen was de Nigeriaan dus wél de vlotst scorende aanvaller en dat ondanks zijn geringe speelminuten. Logischerwijze kan de Okereke dus een enorm hoog rendement voorleggen qua doelpunten per wedstrijd. De man van acht miljoen euro scoorde gemiddeld 0,72 doelpunt per wedstrijd, en dat mag best omschreven worden als ronduit indrukwekkend.



In de Jupiler Pro League klokt Okereke daarmee af als de tweede regelmatigste doelpuntenmaker, na Jonathan David. Het verschil tussen beide spelers is daarbij wel verwaarloosbaar. Het Canadese goudhaantje scoorde namelijk gemiddeld 0,73 doelpunt per 90 minuten. Om deze cijfers in de Brugse context te plaatsen: na Okereke klokte Vanaken als nummer twee af bij Club met 0,44 doelpunt per wedstrijd. Er mag dus gesteld worden dat Okereke met voorsprong de frequentste doelpuntenmaker is bij Club Brugge.

DE IDEALE AFWERKER

Okereke vond dus erg gemakkelijk de weg naar het doel, en dat maakt het des te opvallend dat Club Brugge naarstig op zoek zou gaan naar een extra (en dure) centrale aanvaller. De Nigeriaanse spits bewees over een meer dan voldoende killersintinct te bezitten en een extra concurrent kan hem volledig buitenspel zetten op Jan Breydel. Daarmee zou Club Brugge ook eigenhandig haar zware investering van acht miljoen euro danig hypothekeren. Want qua afwerking behoort Okereke echt wel tot de beste spitsen van de Jupiler Pro League, én heeft hij daarvoor erg weinig kansen voor nodig. Bovendien verdeelde hij zijn negen doelpunten netjes door vier keer te scoren met links, vier keer met rechts en één keer met het hoofd.



Okereke zet gemiddeld één op vier doelkansen om in een effectief doelpunt. Met dat gemiddelde van 25% is hij in dat onderdeel zelfs de op vier na beste spits van de Jupiler Pro League. Enkel Dieumerci Mbokani (Antwerp, 26%), Jonathan David (AA Gent, 27%), Jonah Osabutey (Moeskroen, 29%) en William Togui (Antwerp, 36%) overtreffen de cijfers van Okereke. Bij Club Brugge staat de 22-jarige op eenzame hoogste met deze fraaie 25% want de ratio van Dennis (12,5%), Percy Tau (12,5%), Schrijvers (8%) zijn niet meteen om naar huis over te schrijven. Krmencik en Openda konden vorig seizoen zelfs geen énkele keer de netten doen trillen.

GOUDEN DUO BADJI-OKEREKE?

Ook al was Okereke vorig seizoen vaak het mikpunt van kritiek, de Nigeriaan kon nochtans érg indrukwekkende cijfers voorleggen met betrekking tot de afwerking op het doel. Daarom is het erg vreemd dat coach Philippe Clement de rasechte spits in het kalenderjaar 2020 helemaal links liet liggen. Ook tijdens de aanvang van de voorbereiding op het nieuwe seizoen werden de kwaliteiten van Okereke opnieuw in vraag gesteld, maar hij scoorde die al snel weer weg na twee doelpunten in de oefenmatch tegen KV Mechelen. De Brugse fans werden lyrisch over zijn prestatie en hoopten zelfs dat Okereke de topschutter van het aankomende voetbalseizoen zal worden. 



Dat is nog te vroeg om te stellen, maar als er één speler uit de huidige Brugse selectie daarvoor de capaciteiten bezit, dan is het David Okereke wel. Bovendien waren zijn gemaakte doelpunten vorig seizoen niet meteen van de makkelijkste. Volgens de expected goals, een statistisch en betrouwbaar model dat de waarschijnlijkheid per doelkans effectief kan meten via verschillende algoritmes, zou Okereke amper zes doelpunten hebben moeten gescoord in plaats van zijn gerealiseerde negen stuks. De Nigeriaan presteerde dus bovenmatig op basis van de kwaliteit van zijn verworven doelkansen en scoort dus 50% méér dan verwacht.



Philippe Clement zal het torinstinct van Okereke ook niet ontgaan zijn tijdens de oefenmatch tegen Malinwa, en tevens zijn doelpunten vorig seizoen. Club Brugge ondervond tijdens de voorbije jaargang de nodige problemen om een ideaal spitsenduo samen te stellen, maar tijdens de laatste drie oefenwedstrijden lijken vooral Yousseph Badji en Okereke zich op te werpen als het beste (voorlopige) tweetal om het komende seizoen aan te vatten. Als targetman kan Badji de complexe rol invullen om de vijandige verdediging naar zich toe te trekken om ruimte te maken voor flankaanvallers Dennis en Diatta. Daardoor komt er logischerwijze ook ruimte vrij voor Okereke, en die bewees dus al meermaals zijn capaciteiten voor het doel. Op papier klinkt het alvast veelbelovend, op het veld moet de bevestiging volgen. 

LEES OOK: ‘Stankovic terug naar Brugge? Club broedt op straf plan’

Wordt Okereke topschutter in de JPL?

Meest recent

Ongeziene basiself tegen Turkije? Van Bommel dropt hint

De Rode Duivels zijn behoorlijk goed begonnen aan hun Nations League-campagne. Maar om in de running ...

19
19
'Bayern profiteert bij City: Kompany lonkt naar ex-ploegmaat'

Nu het schuldig is bevonden aan liefst 114 inbreuken tegen de financiële regelgeving in het ...

29
29
Bruno baalt: Anderlecht slikt tegenvaller uit ziekenboeg

RSC Anderlecht heeft een meer dan behoorlijk eerste luik van het seizoen achter de rug. Maar vlak na ...

110
110
Verrassing imponeert bij Duivels: "Basisplaats afgedwongen"

De Rode Duivels hebben een goede start gemaakt onder bondscoach Mark van Bommel. Het geleverde spel ...

321
321
"Gênant" - Deschacht grond ingeboord na ophefmakende uitspraken

In de Womens Champions League neemt OH Leuven het donderdagavond op tegen Paris Saint-Germain. Die ...

76
76
‘Stankovic terug naar Brugge? Club broedt op straf plan’

Bij Inter krijgt Aleksandar Stankovic amper speeltijd, in Brugge missen ze hem elke week. Een ...

780
780
Onthuld: deze topbondscoach vangt het dikste jaarsalaris

Met Mark van Bommel kregen de Rode Duivels een nieuwe bondscoach met internationale weerklank. Maar ...

56
56
Duivel moet vrezen: "Dan heeft hij écht een probleem"

Ondanks de nederlaag tegen Frankrijk, kan Mark van Bommel tevreden zijn over zijn eerste tweeluik ...

419
419
POLL: Welke Duivels-spits aan de aftrap tegen Turkije?

De Rode Duivels nemen het vrijdagavond in Luik op tegen Turkije. De verwachting is dat bondscoach ...

286
286
Manchester City op instorten: nog veel zwaardere sancties

Hoewel de club beweert bewijs van onschuld te hebben, ziet het er bijzonder slecht uit voor ...

333
333
Keiharde conclusie Lukaku: "Tegen de toplanden ..."

De Mark van Bommel-aanpak zorgt voorlopig voor het nodige enthousiasme bij de Rode Duivels. Maar ...

351
351
'Zeer opmerkelijke transferwending rond Jadon Sancho'

In 2021 legde Manchester United nog 85 miljoen euro op tafel om Jadon Sancho op tafel te leggen, ...

42
42
De Cat geeft dé reden voor zijn keuze voor Hoffenheim

In maart maakte hij nog zijn debuut als Rode Duivel, maar in de eerste selectie van Mark van Bommel ...

114
114
EK-ticket voor grijpen: Swerts benoemt groot werkpunt

Terwijl de Rode Duivels tijdens deze interlandperiode in de Nations League een nieuwe start nemen, ...

26
26
Van Bommel stuurt stevige waarschuwing voor Turkije

Mark van Bommel beleefde vorige week een droomdebuut als bondscoach van de Rode Duivels, want hij ...

162
162
Diatta heeft na drie maanden eindelijk nieuwe club beet

Hoewel de transfermarkt intussen alweer een dikke maand gesloten is, vallen er her en der nog altijd ...

38
38
SK Beveren kan eindelijk op topaanwinst rekenen

SK Beveren keerde dit seizoen terug op het hoogste niveau, nadat het vorig seizoen op straffe wijze ...

66
66
STVV krijgt stevige pak slaag van topclub

Vorig seizoen eindigde STVV nog tot ieders verbazing als derde in de Jupiler Pro League. Die knappe ...

123
123
Lukaku op de bank: Van Bommel vertelt waarom

De eerste wedstrijden van Mark van Bommel als bondscoach van de Rode Duivels zijn behoorlijk goed ...

173
173
'Man City onthult bewijs van onschuld, klachten op komst'

Engeland staat momenteel in rep en roer nadat Manchester City schuldig bevonden werd aan een ...

112
112
Wullaert ziedend na uitspraak Deschacht: “Dit getuigt van zo weinig respect”

De uitspraken van Olivier Deschacht over vrouwenvoetbal blijven voor heel wat reacties zorgen. Een ...

411
411
Afwezigheid en terugkeer Courtois: Lammens geeft mening

In zijn eerste wedstrijden als bondscoach heeft Mark van Bommel meteen zijn stempel gedrukt op het ...

84
84
Van Bommel kondigt al minstens twee wijzigingen aan

Vrijdag om 20u45 staan de Rode Duivels al voor hun derde opdracht in de Nations League. Daarin komt ...

405
405
'Wissel van de wacht bij Bayern: Kompany stelt één eis'

Vincent Kompany pakte vorig seizoen met Bayern München de Duitse dubbel en strandde in de halve ...

51
51
'Rode Duivels kunnen doodsteek geven aan Turken'

De Rode Duivels begonnen hun campagne in de Nations League met een drie op zes, na winst in ...

79
79

Meer sportnieuws