De fout van Philippe: brokkenparcours naar Brugse topschutter

door
De fout van Philippe: brokkenparcours naar Brugse topschutter

Club Brugge startte de voorbereiding zoals het voorbije seizoen werd afgesloten: namelijk met grote vraagtekens over de centrale spitsen. In de oefenmatchen tegen OH Leuven en Beerschot maakten Michael Krmencik (aankoopprijs 6,5 miljoen euro) en David Okereke (aankoopprijs 8 miljoen euro) al een slechte beurt, enkel youngster Youssouph Badji kon toen indruk maken. Maar in de laatste oefenpartij tegen KV Mechelen herrees Okereke dankzij een goede prestatie én twee doelpunten. 


DE VERRIJZENIS VAN OKEREKE

Hoe snel het kan keren. David Okereke kon na zijn mindere prestaties tegen OH Leuven en Beerschot op bitter weinig steun meer rekenen van de Brugse achterban, en zelfs de Vlaamse media stelden dat Club Brugge een prioriteit moest maken van een nieuwe centrale aanvaller. Nochtans heeft de huidige landskampioen met Okereke een pure goalgetter in haar rangen, die bovendien een al een flinke geldsom kostte. Met twee doelpunten in de 6-0 overwinning tegen KV Mechelen stond de Nigeriaan precies terug uit de doden.



Nochtans is Okereke de vlotst scorende centrale aanvaller die coach Philippe Clement ter beschikking heeft in zijn spelersselectie. Tijdens de heenronde van vorig seizoen kreeg de Nigeriaan voldoende speelkansen, en toonde hij zich ook erg trefzeker, maar na de jaarwisseling slonken zijn speelminuten en aldus zijn doelpunten. In de laatste 9 competitiewedstrijden van vorig jaar, allemaal in het nieuwe kalenderjaar 2020, verzamelde Okereke bijvoorbeeld amper 109 minuten. De goedlachse centrumspits leek daarmee volledig afgeschreven te zijn op Jan Breydel.

EFFICIËNTSTE CLUB-SPITS 

Coach Clement gaf Okereke vorig seizoen een bijzonder complexe rol als valse nummer negen. Oorspronkelijk moest hij proberen om de vijandelijke defensie te ontregelen door de verdedigers weg te lokken om op die manier ruimte te creëeren voor de snelheid van wingers Emmanuel Dennis en Krépin Diatta. Een goede tactische gedachtegang van Clement, en dat leek in het seizoensbegin ook aan te slaan omdat Okereke drie keer kon scoren in vier wedstrijden. Daarna liep het wat moeilijker voor Okereke – logisch met deze moeilijke invulling – én kreeg hij het verwijt omdat hij zélf te weinig in de box verscheen. Maar dat is nochtans niet de hoofdopdracht van een valse nummer negen.



Okereke dook per wedstrijd gemiddeld 4 keer op in de zestien van de tegenstander, en bij Club Brugge telt in verhouding enkel Michael Krmencik minder verschijningen in de box. Alle andere (gelegenheids)spitsen zoals Loïs Openda, Siebe Schrijvers, Percy Tau en Emmanuel Dennis waren wél nog vaker vast te stellen in het vijandig gebied – en zelfs ook joker Charles De Ketelaere. Toch kon geen van deze opgenoemde spelers de negen competitiedoelpunten van Okereke overtreffen. Aangezien dat de Nigeriaan zo 'weinig' te zien was in de box is dat best wel opvallend én spreekt dat in het voordeel van het killerinstinct van Okereke. Want o ironie: het niet-scoren van de spitsen was vorig seizoen hét probleem bij Club Brugge.

ENKEL DAVID SCOORT FREQUENTER

Okereke was in aantal doelpunten niet de topschutter van Blauw-Zwart, die eer was weggelegd voor middenvelder Hans Vanaken. Maar onder alle Club-spitsen was de Nigeriaan dus wél de vlotst scorende aanvaller en dat ondanks zijn geringe speelminuten. Logischerwijze kan de Okereke dus een enorm hoog rendement voorleggen qua doelpunten per wedstrijd. De man van acht miljoen euro scoorde gemiddeld 0,72 doelpunt per wedstrijd, en dat mag best omschreven worden als ronduit indrukwekkend.



In de Jupiler Pro League klokt Okereke daarmee af als de tweede regelmatigste doelpuntenmaker, na Jonathan David. Het verschil tussen beide spelers is daarbij wel verwaarloosbaar. Het Canadese goudhaantje scoorde namelijk gemiddeld 0,73 doelpunt per 90 minuten. Om deze cijfers in de Brugse context te plaatsen: na Okereke klokte Vanaken als nummer twee af bij Club met 0,44 doelpunt per wedstrijd. Er mag dus gesteld worden dat Okereke met voorsprong de frequentste doelpuntenmaker is bij Club Brugge.

DE IDEALE AFWERKER

Okereke vond dus erg gemakkelijk de weg naar het doel, en dat maakt het des te opvallend dat Club Brugge naarstig op zoek zou gaan naar een extra (en dure) centrale aanvaller. De Nigeriaanse spits bewees over een meer dan voldoende killersintinct te bezitten en een extra concurrent kan hem volledig buitenspel zetten op Jan Breydel. Daarmee zou Club Brugge ook eigenhandig haar zware investering van acht miljoen euro danig hypothekeren. Want qua afwerking behoort Okereke echt wel tot de beste spitsen van de Jupiler Pro League, én heeft hij daarvoor erg weinig kansen voor nodig. Bovendien verdeelde hij zijn negen doelpunten netjes door vier keer te scoren met links, vier keer met rechts en één keer met het hoofd.



Okereke zet gemiddeld één op vier doelkansen om in een effectief doelpunt. Met dat gemiddelde van 25% is hij in dat onderdeel zelfs de op vier na beste spits van de Jupiler Pro League. Enkel Dieumerci Mbokani (Antwerp, 26%), Jonathan David (AA Gent, 27%), Jonah Osabutey (Moeskroen, 29%) en William Togui (Antwerp, 36%) overtreffen de cijfers van Okereke. Bij Club Brugge staat de 22-jarige op eenzame hoogste met deze fraaie 25% want de ratio van Dennis (12,5%), Percy Tau (12,5%), Schrijvers (8%) zijn niet meteen om naar huis over te schrijven. Krmencik en Openda konden vorig seizoen zelfs geen énkele keer de netten doen trillen.

GOUDEN DUO BADJI-OKEREKE?

Ook al was Okereke vorig seizoen vaak het mikpunt van kritiek, de Nigeriaan kon nochtans érg indrukwekkende cijfers voorleggen met betrekking tot de afwerking op het doel. Daarom is het erg vreemd dat coach Philippe Clement de rasechte spits in het kalenderjaar 2020 helemaal links liet liggen. Ook tijdens de aanvang van de voorbereiding op het nieuwe seizoen werden de kwaliteiten van Okereke opnieuw in vraag gesteld, maar hij scoorde die al snel weer weg na twee doelpunten in de oefenmatch tegen KV Mechelen. De Brugse fans werden lyrisch over zijn prestatie en hoopten zelfs dat Okereke de topschutter van het aankomende voetbalseizoen zal worden. 



Dat is nog te vroeg om te stellen, maar als er één speler uit de huidige Brugse selectie daarvoor de capaciteiten bezit, dan is het David Okereke wel. Bovendien waren zijn gemaakte doelpunten vorig seizoen niet meteen van de makkelijkste. Volgens de expected goals, een statistisch en betrouwbaar model dat de waarschijnlijkheid per doelkans effectief kan meten via verschillende algoritmes, zou Okereke amper zes doelpunten hebben moeten gescoord in plaats van zijn gerealiseerde negen stuks. De Nigeriaan presteerde dus bovenmatig op basis van de kwaliteit van zijn verworven doelkansen en scoort dus 50% méér dan verwacht.



Philippe Clement zal het torinstinct van Okereke ook niet ontgaan zijn tijdens de oefenmatch tegen Malinwa, en tevens zijn doelpunten vorig seizoen. Club Brugge ondervond tijdens de voorbije jaargang de nodige problemen om een ideaal spitsenduo samen te stellen, maar tijdens de laatste drie oefenwedstrijden lijken vooral Yousseph Badji en Okereke zich op te werpen als het beste (voorlopige) tweetal om het komende seizoen aan te vatten. Als targetman kan Badji de complexe rol invullen om de vijandige verdediging naar zich toe te trekken om ruimte te maken voor flankaanvallers Dennis en Diatta. Daardoor komt er logischerwijze ook ruimte vrij voor Okereke, en die bewees dus al meermaals zijn capaciteiten voor het doel. Op papier klinkt het alvast veelbelovend, op het veld moet de bevestiging volgen. 

LEES OOK: 'Bom op ontploffen bij Club na trainerssoap'

Wordt Okereke topschutter in de JPL?

Meest recent

Code rood bij AA Gent: Baro krabt zich in de haren

AA Gent doet voorlopig slechter dan vorig seizoen. De club greep terug naar de oude garde, maar dat ...

24
24
Vandenbroeck haalt keihard uit naar Union en refs

Zulte Waregem blijft in het sukkelstraatje zitten. Na vijf gelijke spelen op een rij liep het ...

251
251
Hubert opgelucht: "Dat was belangrijk"

Na een tegenvallende twee op negen is Union er zaterdagavond opnieuw in geslaagd om een ...

24
24
Mbappé evenaart Ronaldo, Arsenal zuinig weer naar de kop

Arsenal moest zaterdag even zijn koppositie in de Premier League afstaan aan Manchester City, maar ...

31
31
Efficiënt Union knoopt eindelijk weer met de zege aan

Na een maand zonder zege en een twee op negen heeft Union eindelijk weer een competitiematch ...

21
21
Openda maakt eindelijk einde aan waanzinnige reeks

Voor Loïs Openda is 2025 zeker niet het makkelijkste jaar geweest. De spits zakte weg in de ...

55
55
Kater voor Ajax ondanks nieuwe goal Godts

Ajax had de voorbije weken de weg naar boven weer ingezet met vijf overwinningen op een rij, maar is ...

25
25
Beveren wint topper na remontada, Kortrijk blijft in spoor

SK Beveren is zaterdag zeer dicht bij zijn eerste nederlaag van het seizoen gekomen. Na een ...

134
134
Charleroi komt met update over trainersdossier

De voorbije weken heeft er weer een heuse trainerswals plaatsgevonden in de Jupiler Pro League. Club ...

53
53
Ontlading bij Westerlo: "Daarom is deze zege belangrijk"

Westerlo is bezig aan een fraaie opmars. Na een wisselvallig seizoensbegin hebben ze de top zes ...

41
41
'Bom op ontploffen bij Club na trainerssoap'

Zondag staat de Slag om Vlaanderen tussen Club Brugge en AA Gent op het programma en die zal een ...

1116
1116
Liverpool bibbert tegen negenkoppig Spurs top vier binnen

Liverpool is na een moeilijke periode weer de top vier van de Premier League binnengeslopen. De ...

33
33
Westerlo mengt zich na dolle slotfase in strijd om top zes

Westerlo pakte in de laatste weken een knappe vier op zes tegen Anderlecht en Genk, en slaagde er ...

45
45
Oranje bonje: Simons pakt rood na aanslag op Van Dijk

In de Premier League waren de ogen zondagavond gericht op de topper tussen Tottenham Hotspur en ...

56
56
Enorme schok in Club-Gent? Markante voorspelling Boskamp

Dé affiche van het weekend in de Jupiler Pro League is ongetwijfeld de zogenaamde 'Slag om ...

483
483
1B-duel escaleert compleet: "Met paraplu op ref proberen slaan"

In de Challenger Pro League werd de voorbije dagen een midweekspeeldag afgewerkt. Het duel van ...

144
144
Wending in trainerszoektocht? 'Genk houdt opvallend gesprek'

KRC Genk hoopt eerstdaags zijn nieuwe hoofdtrainer te presenteren. Het heeft er alle schijn van dat ...

745
745
Antwerp op scherp gezet: Janssen stelt toekomst-voorwaarde

Nu de rust binnen de club is teruggekeerd, kan de sportieve leiding van Antwerp FC zich weer ...

477
477
Fenomenale Haaland passeert Ronaldo, Lokonga wéér belangrijk

Manchester City heeft voorlopig beslag gelegd op de koppositie in de Premier League. Het legde ...

72
72
Standard terug zesde: doelpunt na 34 seconden nekt Dender

De spelers van Standard kunnen straks met een gerust gemoed aanschuiven bij de het kerstbuffet. De ...

82
82
Club Brugge-Gent: Leko verrast met selectie voor clash

De Jupiler Pro League maakt zich op voor een uiterst geladen 'Slag om Vlaanderen' tussen Club Brugge ...

893
893
'Verrassend vertrek steunpilaar? Bal in kamp Anderlecht gelegd'

RSC Anderlecht is bezig aan een degelijk seizoen tot dusver en mag daar verschillende spelers voor ...

649
649
Ferguson heeft héél slecht nieuws voor Man Utd-fans

Het draait al vele jaren vierkant bij Manchester United. Ook dit seizoen doen ze absoluut niet mee ...

140
140
Broos over RSCA: "Zijn vertrek heeft de sfeer veranderd"

RSC Anderlecht staat derde in de Jupiler Pro League. Een positie waar ze de afgelopen jaren wel ...

383
383
Crasson verrast met nieuwe uitdaging in het voetbal

Bertrand Crasson is een bekende naam in het Belgische voetbal. De voormalige Rode Duivel is in ...

36
36

Meer sportnieuws