De fout van Philippe: brokkenparcours naar Brugse topschutter

1667 stemmen
De fout van Philippe: brokkenparcours naar Brugse topschutter

Club Brugge startte de voorbereiding zoals het voorbije seizoen werd afgesloten: namelijk met grote vraagtekens over de centrale spitsen. In de oefenmatchen tegen OH Leuven en Beerschot maakten Michael Krmencik (aankoopprijs 6,5 miljoen euro) en David Okereke (aankoopprijs 8 miljoen euro) al een slechte beurt, enkel youngster Youssouph Badji kon toen indruk maken. Maar in de laatste oefenpartij tegen KV Mechelen herrees Okereke dankzij een goede prestatie én twee doelpunten. 


DE VERRIJZENIS VAN OKEREKE

Hoe snel het kan keren. David Okereke kon na zijn mindere prestaties tegen OH Leuven en Beerschot op bitter weinig steun meer rekenen van de Brugse achterban, en zelfs de Vlaamse media stelden dat Club Brugge een prioriteit moest maken van een nieuwe centrale aanvaller. Nochtans heeft de huidige landskampioen met Okereke een pure goalgetter in haar rangen, die bovendien een al een flinke geldsom kostte. Met twee doelpunten in de 6-0 overwinning tegen KV Mechelen stond de Nigeriaan precies terug uit de doden.



Nochtans is Okereke de vlotst scorende centrale aanvaller die coach Philippe Clement ter beschikking heeft in zijn spelersselectie. Tijdens de heenronde van vorig seizoen kreeg de Nigeriaan voldoende speelkansen, en toonde hij zich ook erg trefzeker, maar na de jaarwisseling slonken zijn speelminuten en aldus zijn doelpunten. In de laatste 9 competitiewedstrijden van vorig jaar, allemaal in het nieuwe kalenderjaar 2020, verzamelde Okereke bijvoorbeeld amper 109 minuten. De goedlachse centrumspits leek daarmee volledig afgeschreven te zijn op Jan Breydel.

EFFICIËNTSTE CLUB-SPITS 

Coach Clement gaf Okereke vorig seizoen een bijzonder complexe rol als valse nummer negen. Oorspronkelijk moest hij proberen om de vijandelijke defensie te ontregelen door de verdedigers weg te lokken om op die manier ruimte te creëeren voor de snelheid van wingers Emmanuel Dennis en Krépin Diatta. Een goede tactische gedachtegang van Clement, en dat leek in het seizoensbegin ook aan te slaan omdat Okereke drie keer kon scoren in vier wedstrijden. Daarna liep het wat moeilijker voor Okereke – logisch met deze moeilijke invulling – én kreeg hij het verwijt omdat hij zélf te weinig in de box verscheen. Maar dat is nochtans niet de hoofdopdracht van een valse nummer negen.



Okereke dook per wedstrijd gemiddeld 4 keer op in de zestien van de tegenstander, en bij Club Brugge telt in verhouding enkel Michael Krmencik minder verschijningen in de box. Alle andere (gelegenheids)spitsen zoals Loïs Openda, Siebe Schrijvers, Percy Tau en Emmanuel Dennis waren wél nog vaker vast te stellen in het vijandig gebied – en zelfs ook joker Charles De Ketelaere. Toch kon geen van deze opgenoemde spelers de negen competitiedoelpunten van Okereke overtreffen. Aangezien dat de Nigeriaan zo 'weinig' te zien was in de box is dat best wel opvallend én spreekt dat in het voordeel van het killerinstinct van Okereke. Want o ironie: het niet-scoren van de spitsen was vorig seizoen hét probleem bij Club Brugge.

ENKEL DAVID SCOORT FREQUENTER

Okereke was in aantal doelpunten niet de topschutter van Blauw-Zwart, die eer was weggelegd voor middenvelder Hans Vanaken. Maar onder alle Club-spitsen was de Nigeriaan dus wél de vlotst scorende aanvaller en dat ondanks zijn geringe speelminuten. Logischerwijze kan de Okereke dus een enorm hoog rendement voorleggen qua doelpunten per wedstrijd. De man van acht miljoen euro scoorde gemiddeld 0,72 doelpunt per wedstrijd, en dat mag best omschreven worden als ronduit indrukwekkend.



In de Jupiler Pro League klokt Okereke daarmee af als de tweede regelmatigste doelpuntenmaker, na Jonathan David. Het verschil tussen beide spelers is daarbij wel verwaarloosbaar. Het Canadese goudhaantje scoorde namelijk gemiddeld 0,73 doelpunt per 90 minuten. Om deze cijfers in de Brugse context te plaatsen: na Okereke klokte Vanaken als nummer twee af bij Club met 0,44 doelpunt per wedstrijd. Er mag dus gesteld worden dat Okereke met voorsprong de frequentste doelpuntenmaker is bij Club Brugge.

DE IDEALE AFWERKER

Okereke vond dus erg gemakkelijk de weg naar het doel, en dat maakt het des te opvallend dat Club Brugge naarstig op zoek zou gaan naar een extra (en dure) centrale aanvaller. De Nigeriaanse spits bewees over een meer dan voldoende killersintinct te bezitten en een extra concurrent kan hem volledig buitenspel zetten op Jan Breydel. Daarmee zou Club Brugge ook eigenhandig haar zware investering van acht miljoen euro danig hypothekeren. Want qua afwerking behoort Okereke echt wel tot de beste spitsen van de Jupiler Pro League, én heeft hij daarvoor erg weinig kansen voor nodig. Bovendien verdeelde hij zijn negen doelpunten netjes door vier keer te scoren met links, vier keer met rechts en één keer met het hoofd.



Okereke zet gemiddeld één op vier doelkansen om in een effectief doelpunt. Met dat gemiddelde van 25% is hij in dat onderdeel zelfs de op vier na beste spits van de Jupiler Pro League. Enkel Dieumerci Mbokani (Antwerp, 26%), Jonathan David (AA Gent, 27%), Jonah Osabutey (Moeskroen, 29%) en William Togui (Antwerp, 36%) overtreffen de cijfers van Okereke. Bij Club Brugge staat de 22-jarige op eenzame hoogste met deze fraaie 25% want de ratio van Dennis (12,5%), Percy Tau (12,5%), Schrijvers (8%) zijn niet meteen om naar huis over te schrijven. Krmencik en Openda konden vorig seizoen zelfs geen énkele keer de netten doen trillen.

GOUDEN DUO BADJI-OKEREKE?

Ook al was Okereke vorig seizoen vaak het mikpunt van kritiek, de Nigeriaan kon nochtans érg indrukwekkende cijfers voorleggen met betrekking tot de afwerking op het doel. Daarom is het erg vreemd dat coach Philippe Clement de rasechte spits in het kalenderjaar 2020 helemaal links liet liggen. Ook tijdens de aanvang van de voorbereiding op het nieuwe seizoen werden de kwaliteiten van Okereke opnieuw in vraag gesteld, maar hij scoorde die al snel weer weg na twee doelpunten in de oefenmatch tegen KV Mechelen. De Brugse fans werden lyrisch over zijn prestatie en hoopten zelfs dat Okereke de topschutter van het aankomende voetbalseizoen zal worden. 



Dat is nog te vroeg om te stellen, maar als er één speler uit de huidige Brugse selectie daarvoor de capaciteiten bezit, dan is het David Okereke wel. Bovendien waren zijn gemaakte doelpunten vorig seizoen niet meteen van de makkelijkste. Volgens de expected goals, een statistisch en betrouwbaar model dat de waarschijnlijkheid per doelkans effectief kan meten via verschillende algoritmes, zou Okereke amper zes doelpunten hebben moeten gescoord in plaats van zijn gerealiseerde negen stuks. De Nigeriaan presteerde dus bovenmatig op basis van de kwaliteit van zijn verworven doelkansen en scoort dus 50% méér dan verwacht.



Philippe Clement zal het torinstinct van Okereke ook niet ontgaan zijn tijdens de oefenmatch tegen Malinwa, en tevens zijn doelpunten vorig seizoen. Club Brugge ondervond tijdens de voorbije jaargang de nodige problemen om een ideaal spitsenduo samen te stellen, maar tijdens de laatste drie oefenwedstrijden lijken vooral Yousseph Badji en Okereke zich op te werpen als het beste (voorlopige) tweetal om het komende seizoen aan te vatten. Als targetman kan Badji de complexe rol invullen om de vijandige verdediging naar zich toe te trekken om ruimte te maken voor flankaanvallers Dennis en Diatta. Daardoor komt er logischerwijze ook ruimte vrij voor Okereke, en die bewees dus al meermaals zijn capaciteiten voor het doel. Op papier klinkt het alvast veelbelovend, op het veld moet de bevestiging volgen. 

LEES OOK: Witte rook: Club Brugge maakt uitgaande transfer bekend

Wordt Okereke topschutter in de JPL?

Meest recent

"This guy" - Henry en Zlatan zetten twee Duivels op voetstuk

Na vier matige wedstrijden hebben de Rode Duivels eindelijk indruk gemaakt op het ...

21
21
Vanaken boven De Bruyne: Garcia komt met verklaring

De Rode Duivels hebben zich met een overtuigende zege tegen de Verenigde Staten geplaatst voor de ...

196
196
Pochettino bejubelt Belgen; knap gebaar van Balogun

Voor de Verenigde Staten zit het WK in eigen land erop. In de 1/8ste finales moesten de Amerikanen ...

227
227
Vanaken terug titularis? Krantencommentaren kristalhelder

Hans Vanaken verloor voor de 1/8ste finales van het WK zijn basisplek bij de Rode Duivels. Maar door ...

389
389
Martinez neemt meteen ontslag: pijnlijke details lekken uit

Voor Portugal, één van de schaduwfavorieten voor de eindzege, zit het WK 2026 er ...

373
373
Ideaal aftrapuur, nieuwe locatie: alles over België-Spanje

België heeft zijn plaatsje veroverd bij de acht beste landen op het WK 2026. In de kwartfinales ...

293
293
Grote zorgen om Onana; collega-Duivels tonen klasse

De Rode Duivels zullen hun 1/8ste finale van het WK 2026 tegen de Verenigde Staten niet snel ...

87
87
KBVB zit plots met Garcia-bom na stunt Rode Duivels

De Rode Duivels staan in de kwartfinale van het WK en Rudi Garcia heeft zijn minimumdoel gehaald. ...

338
338
Dansje en subtiele prikjes: Duivels zetten Trump zijn plaats

België heeft zich ten koste van de Verenigde Staten geplaatst voor de kwarftinales van het WK ...

271
271
Wereldpers lyrisch over België: één Duivel hemel in geprezen

De Rode Duivels staan aanstaande vrijdag in de kwartfinales van het WK 2026. In de 1/8ste finales ...

928
928
Courtois haalt Amerikanen van wolk met pittige sneer

Neen, de Verenigde Staten zullen ook in eigen land geen kwartfinale spelen op het WK voetbal. ...

260
260
Punten van VN: België baas in Seattle, tweetal scoort 9/10

België heeft zich bij de beste acht landen op het wereldkampioenschap 2026 geschaard. In een ...

631
631
KWARTFINALE BINNEN! Beresterke Belgen kicken VS uit WK 2026

De Rode Duivels staan in de kwartfinale van het WK 2026. Na een uitstekende eerste helft en een ...

235
235
Koning Filip belt, Average Rob haalt uit: “Pandoering geven”

De spanning begint te stijgen. De Rode Duivels nemen het vannacht op tegen de Verenigde Staten, maar ...

128
128
Advocaat geeft Rode Duivels raad: “Klacht indienen”

De Rode Duivels nemen het in de 1/16e finales op tegen de Verenigde Staten. De situatie rond ...

268
268
Ronaldo out: Spanje slaat toe in slot tegen Portugal

In de 1/16e finales stond een clash tussen Portugal en Spanje op het programma. Na een boeiende ...

65
65
Renard gaat na Anderlecht opvallende nieuwe uitdaging aan

Olivier Renard werd genadeloos ontslagen bij RSC Anderlecht. Antoine Sibierski is zijn vervanger en ...

125
125
STVV krijgt uitstekend nieuws voor Europees voetbal

Sint-Truiden VV was vorig seizoen dé grote revelatie van de Jupiler Pro League. Onder Wouter ...

102
102
Mbappé slaat keihard terug op ‘schaamteloos racisme’

De clash tussen Frankrijk en Paraguay mag gerust een oorlog worden genoemd. De Fransen trokken ...

97
97
"Kaakslag voetbalsport" - leugens Infantino pijnlijk blootgelegd

Ongeacht het verloop van de wedstrijd, er zal voor altijd een schaduw hangen over het WK-duel tussen ...

413
413
Hek van de dam: twee landen willen kaart aanvechten bij FIFA

De soap rond Folarin Balogun heeft het WK 2026 en bij uitbreiding de hele voetbalwereld, op zijn ...

966
966
Balogun-soap niet voorbij: KBVB waarschuwt Amerikaanse bond

Na een onwaarschijnlijke soap in de voorbije 24 uren, mag Folarin Balogun maandagnacht dan toch ...

793
793
'Opvolger Koeman: Nederland contacteert grote naam'

Het WK 2026 draaide uiteindelijk uit op een grote deceptie voor Nederland. Uiteindelijk kostte het ...

117
117
VS - België: VRT komt met mooi alternatief voor nachtmatch

Ondanks alle commotie van de voorbije 24 uur, spelen de Rode Duivels wel degelijk tegen de Verenigde ...

1091
1091
Loodzware keuze Garcia: Mechele kind van de rekening?

Bondscoach Rudi Garcia is momenteel druk in de weer met het uittekenen van zijn tactische plannetje ...

487
487

Meer sportnieuws