Campéon Courtois: definitief de beste doelman ter wereld

door
Campéon Courtois: definitief de beste doelman ter wereld

Na twee seizoenen van pijnlijke droogte is Real Madrid eindelijk opnieuw de Spaanse landskampioen. Los Blancos werkten in eigen land geen indrukwekkende jaargang af, en een geluk dat Thibaut Courtois meermaals de meubelen rechthield. Onze nationale nummer één kan terugblikken op een fantastisch seizoen waarin hij één – zo niet de grootste – architect was van het recentste Madrileense succes. Met het vervolg van de Champions League straks op het programma, kan dit bij de Koninklijke voor een enorme boost zorgen.


DE HEROPLEVING VAN COURTOIS

Wie er nog twijfels over had dat Thibaut Courtois niét bij de beste doelmannen ter wereld behoort, die mag zijn mening stilaan herzien. De Limburger viert momenteel zijn tweede titel in LaLiga, nadat hij in 2014 zijn eerste mocht vieren bij stadsrivaal Atlético Madrid. Dit seizoen maakte de Rode Duivel een enorme impact op de resultaten van Real Madrid waar hij eindelijk incontournable geworden is. Tijdens het vorige seizoen stond Courtois vaak onder druk door de Spaanse media, en had hij het niet gemakkelijk door de aanwezigheid van de populaire Keylor Navas. Maar dit seizoen is Courtois precies verlost, en dat is duidelijk te merken aan zijn hoogstaande prestaties. 



Naast de Spaanse landstitel is Real ook nog steeds in de running voor de eindzege in de Champions League, maar Courtois kan ook nog een hoop individuele trofeeën winnen en records evenaren. Eén mijlpaal zal hij dit seizoen echter niet meer bereiken, en dat is het clubrecord van de langste reeks zonder tegendoelpunt. Dat record staat tot op vandaag op een slepende 535 minuten, maar na het tegendoelpunt tegen Granada vorige maandag klokte Courtois af op amper 28 minuten van dat ijkpunt. Natuurlijk was dat record leuk geweest voor onze nationale nummer één, maar dat neemt niets af van zijn imponerend seizoen in het Estadio Santiago Bernabeu.

DE BESTE IN LALIGA

Een ander knap record dat Courtois nog kan evenaren is dat van het meeste aantal clean sheets in één seizoen op het Spaanse hoogste voetbalniveau. Dat record staat sinds 1987 op naam van Paco Buyo die maar liefst 19 competitiewedstrijden zijn netten ongeschonden hield. Momenteel telt Courtois 18 matchen zonder tegendoelpunt in La Liga, waarmee hij andere toppers in LaLiga op veilige afstand houdt zoals Jan Oblak (Atlético Madrid, 17 stuks) en David Soria (Getafe, 15 stuks).



Om het allemaal nog wat indrukwekkender te maken telt zelfs geen enkele doelman uit de overige vier grootste Europese competities meer clean sheets dan Courtois. Manuel Neuer (Bayern München, 15 stuks), Nick Pope (Burnley, 14 stuks) en Predrag Rajkovic (Stade Reims, 12 stuks) waagden allen een verdienstelijke poging maar niemand die Courtois kan overtreffen. Ter vergelijking: vorig seizoen kon de doelman van Real Madrid 'amper' acht wedstrijden zijn doel vrijwaren, en haalde hij zelfs de top veertig niet onder de doelmannen uit de grootste vijf Europese competities.

DE BESTE TER WERELD 

Nochtans had Courtois genoeg werk op te knappen in het doel van Real Madrid. Hij werd per wedstrijd gemiddeld bijna drie keer aan het werk gezet, en opvallend genoeg is dat aantal gelijkwaardig aan bovengenoemden Jan Oblak (Atlético Madrid) en David Soria (Getafe). Dat de Belg desondanks nog 18 keer kon uitpakken met een clean sheet is daarom des te indrukwekkender te noemen. Bovendien waren die geïncasseerde doelpogingen ook van een hoge kwaliteit. Volgens de verwachte tegendoelpunten, een algoritme dat de kwaliteit van de verduurde doelkansen afweegt tegenover het aantal effectieve tegentreffers, moest Courtois dit seizoen zelfs vier tegendoelpunten meer geslikt hebben.



Courtois ranselde dus heel wat pogingen uit zijn doel, 96 om exact te zijn, waardoor hij een indrukwekkende reddingsratio van 80% kan voorleggen. Gemiddeld weet Courtois dus vier op vijf doelkansen te weren, en daarmee is hij de op één na beste doelman uit de grootste vijf Europese competities. Enkel de 24-jarige Predrag Rajkovic, onthoud die naam, deed nog één schamel procentje meer dan de Rode Duivel. Desondanks is het duidelijk – gezien het niveauverschil tussen de Franse Ligue 1 en de absolute top van de Spaanse LaLiga – dat Courtois zich momenteel wel degelijk 's werelds beste doelman mag noemen.

IN DE VORM VAN ZIJN LEVEN

Op 28-jarige leeftijd lijkt het er dus op dat Thibaut Courtois zijn beste vorm ooit haalt. Bij Chelsea en Atlético Madrid waren zijn prestaties uiteraard ook uitmuntend, maar zijn huidige jaargang is toch van een heel ander niveau. Van wereldniveau, zeg maar. Een doelman wordt steeds afgerekend op zijn kunde om punten te pakken, en dat bewees Courtois dit seizoen dus meermaals bij Real Madrid. Zijn schrikwekkend reddingsratio van 80% spreekt daarom boekdelen, en zo'n hoge verhouding kon hij de voorbije vier jaren nooit voorleggen.



Vorig seizoen, tijdens zijn debuutjaar bij Real Madrid, was zoals bekend dus niet de beste jaargang van Courtois. Dat blijkt vooral omdat zijn reddingsratio 'amper' 67% bedroeg, waarbij hij toen zelfs de top vijftien van La Liga niet haalde. Maar ook tijdens zijn laatste drie seizoenen bij Chelsea, waar Courtois overigens wél goed presteerde, haalde hij gemiddeld 72% van de geïncasseerde doelpogingen uit zijn doel. Daarmee wordt nogmaals benadrukt dat Courtois zich momenteel bevindt in de vorm van zijn leven.

OP NAAR CHAMPIONS LEAGUE-WINST

Ondanks een mindere seizoensstart herpakte Real Madrid zich na de corona-stop, en dat op een erg indrukwekkende wijze. De Koninklijke wist maar liefst tien competitiewedstrijden op rij te winnen, en kon daarmee de eerdere competitieleider FC Barcelona definitief van de troon stoten. Thibaut Courtois had in die fraaie reeks een groot aandeel met zes clean sheets, maar zijn grote waarde toonde hij ook meermaals aan voor de corona-break. Geen enkele doelman uit LaLiga haalde zo'n hoog niveau als de Rode Duivel, waarmee Courtois zich de kampioenstitel zeker mag toe-eigenen. 



Na de Spaanse titel gewonnen te hebben, zit het seizoen van Real Madrid en Courtois er nog niet op. De eindzege in de Champions League prijkt élk seizoen hoog op het verlanglijstje van het Madrileense clubbestuur, en weinig overgebleven teams in het Kampioenenbal hebben zo'n goede vorm te pakken als Los Blancos. En met een fantastisch presterende doelman tussen de palen lijkt de Koninklijke misschien wel dé grootste favoriet om de Champions League te veroveren. Al moeten de Spanjaarden eerst wel Manchester City zien te verslaan, nadat The Citizens de heenwedstrijd van de achtste finales in eigen huis wonnen met 2-1. Kevin De Bruyne en Pep Guardiola weten alvast waar ze zich aan kunnen verwachten in Bernabeu.

LEES OOK: “Onmogelijke” Courtois haalt ferm uit na zeperd

Is Courtois volgens u de beste doelman ter wereld?

Meest recent

Verhuurde JPL-spelers: AA Gent maakt zich stilaan zorgen

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

0
0
Hubert deelt tik(je) uit na nederlaag tegen Anderlecht

Union SG verloor afgelopen weekend met 1-0 van RSC Anderlecht. Het was een bijzonder matige pot ...

9
9
'Transferbom bij Antwerp: Great Old wil bij RSCA shoppen'

Binnen een maand opent de transfermarkt opnieuw zijn deuren. Bij RSC Anderlecht gaan ze door een ...

89
89
‘Anderlecht gaat los: Italiaanse goalgetter met stip op 1’

Een 18-jarige topschutter uit de Primavera van Genoa staat plots bovenaan de verlanglijst van ...

120
120
JPL-ontslag in de maak? "Ik voel nog veel steun"

Voor Cercle Brugge is het een zeer belangrijke week. De Bruggelingen doen het al vele weken niet ...

40
40
Anderlecht maakt cijfers bekend: voor tweede jaar op rij winst

RSC Anderlecht heeft vandaag de cijfers van zijn jaarrekening meegedeeld. De Brusselaars maakten ...

162
162
STVV geeft drie grote doelstellingen voor komende jaren prijs

STVV maakte bekend dat Nico Eraerts gedelegeerd bestuurder wordt bij de club. David Meekers werkt ...

46
46
'AA Gent & STVV jagen op revelatie Challenger Pro League'

Met meer dan de helft van de reguliere competitie achter de rug staat STVV nog steeds stevig in de ...

59
59
Club onthult bekerselectie: goed & slecht nieuws voor Hayen

Na drie nederlagen in vier matchen kan Club Brugge zich in de achtste finale van de Croky Cup geen ...

208
208
Aanduidingen refs Croky Cup & speeldag 17 bekend

De komende dagen staat achtereenvolgens de achtste finale van de Croky Cup en speeldag 17 in de ...

117
117
Frisse wind bij Antwerp: Oosting warmt Bosuil al op

Antwerp boekte afgelopen zondag een deugddoende 0-1 zege op het veld van Club Brugge. Onder het ...

174
174
'Club Brugge lanceert winteroffensief: toptarget bekend'

Na de 0-1 nederlaag tegen Antwerp luidt de algemene consensus dat Club Brugge voorin nood heeft aan ...

505
505
Jan Boskamp trekt hard besluit: "Zo lang het nog duurt"

Ex-voetballer, trainer en topanalist Jan Boskamp heeft een bijzonder zware periode achter de rug. De ...

92
92
‘Transferstrijd De Cat barst los: monstersom Anderlecht’

Nathan De Cat is dit seizoen volledig doorgebroken bij RSC Anderlecht. Op 17-jarige leeftijd is de ...

439
439
Beerschot brult straffe ambities: “Dat is het hoofddoel”

Beerschot degradeerde afgelopen seizoen van de Jupiler Pro League naar de Challenger Pro League. De ...

141
141
Deschacht snapt niets van Anderlecht: “Zo moe van"

RSC Anderlecht was de grote winnaar van de afgelopen speeldag. Paars-Wit won met het kleinste ...

197
197
Anderlecht boven: Kompany en De Cat maken kans op prijs

De genomineerden voor het sportgala op zondag 14 januari in Schelle zijn bekendgemaakt door Gazet ...

145
145
Straffe comeback: zingende ref blaast iedereen omver

Een bekende scheidsrechter uit Nederland had nooit gedacht dat één zondagmiddag zijn ...

19
19
‘Toekomst Saelemaekers bekend: Duivel maakt knaller’

Alexis Saelemaekers maakte de overstap van RSC Anderlecht naar AC Milan, maar de afgelopen seizoenen ...

135
135
Sonck roept ferme waarschuwing naar Anderlecht

RSC Anderlecht won vorige speeldag van Union SG. Het was al een tijdje geleden dat Paars-Wit de ...

374
374
Standard komt met statement over kandidaat-investeerders

Standard Luik is nog steeds op zoek naar nieuwe investeerders. De afgelopen dagen kwam nieuws naar ...

142
142
Parys stampt na op DAZN: Pro League doet deur dicht

De oorlog tussen DAZN en de Pro League gaat verder. Het tv-contract werd stopgezet door het ...

609
609
Filip Joos doet erg opvallende Anderlecht-uitspraak

RSC Anderlecht wist vorige speeldag rivaal en competitieleider Union SG opzij te zetten in de ...

203
203
Toby Alderweireld richt verrassende boodschap aan De Wever

Toby Alderweireld zit allesbehalve stil sinds zijn afscheid van het voetbal. De man die Antwerp naar ...

265
265
Oosting krijgt meteen grote verrassing bij Antwerp

Royal Antwerp FC won vorige speeldag in het Jan Breydelstadion van Club Brugge. Na het ontslag van ...

251
251

Meer sportnieuws