Wervelende versie van Wasyl: de nieuwe linksback van Anderlecht

1019
Wervelende versie van Wasyl: de nieuwe linksback van Anderlecht

Zoals wel vaker bij Oekraïners heerst er nog wat onenigheid over de exacte schrijfwijze, maar laten we het voorlopig houden op Bogdan Mykhaylichenko. Dat is de naam van de nieuwe linksachter van Anderlecht, een dossier dat al langer in de lucht hing maar nu – net als de verlengde huur van Derick Luckassen – naar verluidt eindelijk is afgerond. Op het eerste zicht een prima vondst van sportief directeur Peter Verbeke, die met zijn lage afkoopsom bovendien niet te zwaar op diens magere budget weegt. Toch is enig voorbehoud nog op zijn plaats.


Hoe het nu precies zit met de toestand van Kemar Lawrence weet momenteel niemand, maar wanneer de Jamaicaan eindelijk terugkeert naar het Lotto Park mag hij zich daar dus alvast aan een kersverse concurrent verwachten. Al blijft het ook op Mykhaylichenko nog eventjes wachten, want die gaf recent nog aan eerst het seizoen met zijn huidige werkgever te zullen afwerken. In de Oekraïense play-offs maakt Zorya Lugansk geen kans meer om autoritair kampioen Shaktar Donetsk bij te benen, maar met nog twee speeldagen te gaan wil de ex-ploeg van Club Brugge-spelers Emmanuel Dennis en Eduard Sobol wel haar tweede plaats op volle kracht verdedigen.

TAXI KOMT TE LAAT
Daarvoor kan het dus rekenen op haar 23-jarige linksback, die zo nog tot 19 juli in zijn thuisland blijft. Vervolgens hoopt Anderlecht dat de nieuwe aanwinst snel zal kunnen aansluiten, want bij afwezigheid van Lawrence blijft het behelpen links achterin. Daar namen in de oefenmatch tegen STVV eerst Killian Sardella en dan zelfs Edo Kayembe de honneurs waar, of dat kunnen we toch afleiden uit de schaarse informatie die voorhanden is. Ondanks de positieve evolutie van die eerste, lijkt het niet de bedoeling om op die manier te starten wanneer het tegen datzelfde Sint-Truiden op 9 augustus om de knikkers gaat. Tenminste, indien we er vandaag nog mogen vanuit gaan dat het seizoen dan werkelijk aanvat.



Mykhaylichenko kan dus maar beter zorgen dat hij na drie weken al klaar is voor de strijd. Gezien de fysieke problemen van Lawrence in zijn eerste halfjaar bij Paars-Wit, hoeven we dat van hem tenslotte niet te verwachten. Nochtans was het plan vorige winter, toen hij in het kielzog van Michael Murillo naar Brussel afzakte, dat de man met de bijnaam Taxi na een korte inloopperiode snel dezelfde impact zou hebben als zijn maatje aan de overkant. Toen was al duidelijk dat Anderlecht resoluut afstapte van Vincent Kompany zijn beruchte inverted wingbacks, een tactisch experiment dat nooit echt aansloeg. Door nu nóg een extra rasechte linksachter in huis te halen, wordt die stijlbreuk alleszins bevestigd.

NIEUWE COMBINATIES
Zoals u reeds kon lezen in onze eerdere analyse van Mykhaylichenko, die toen nog in balans leek te liggen met Gideon Mensah, mogen we hem immers gerust zulk een type noemen. De offensieve back staat in Oekraïne gekend om zijn aanvalsdrang en vele rushes langs de flank, die vaak ook eindigen in een voorzet. Niemand zwiert er zelfs meer ballen voor doel, dus Kemar Roofe, Landry Dimata en/of Antoine Colassin – en misschien wel vooral Michel Vlap – zullen hem graag zien komen. Met op rechts Murillo die al demonstreerde een uitstekende center in de benen te hebben, kan Anderlecht zo straks wel eens over een gevaarlijk wapen beschikken. Al past dat spel niet echt in het kraam van Kompany.



Die ziet liever splijtende acties door het midden, waar dankzij de overlappende backs wel meer ruimte komt te liggen voor vinnige wingers die graag naar binnen snijden. Aan de rechterkant bleek Jérémy Doku zo al een voortreffelijke tandem met Murillo te vormen, en ook Francis Amuzu liet in de laatste weken voor de coronastop enkele veelbelovende dingen zien. Toch zien we aan de overzijde vooral een glansrol voor Yari Verschaeren weggelegd, die net zoals Eden Hazard in zijn beste dagen bij Chelsea met een échte back als Mykhaylichenko of Lawrence in steun voor meer dreiging moet kunnen zorgen. In aanvallend opzicht zit er, onder voorbehoud van blessures, wel muziek in die nieuwe combinaties.

VOETSPOREN VAN SOBOL
Al mogen we ook niet te veel verwachten van de nieuwkomer en diens offensieve dadendrang. Hoewel hij dit jaar over alle competities heen goed was voor drie goals en vier assists in 33 optredens, op zich lang geen slechte cijfers, lijkt er dus wel sprake van iets meer volume dan kwaliteit. Bovendien blijken die statistieken tot dusver een uitschieter in zijn nog prille carrière, want in de twee vorige campagnes bleef Mykhaylichenko steken op nul doelpunten en twee assists in 46 matchen. Een iets minder fraaie balans, zij het geen abnormale trend voor een jonge speler in volle ontwikkeling. Nog een belangrijke nuance: Sobol, toch een voltreffer in Brugge, klokte in Oekraïne af op één treffer en zes assists in 80 duels.



De meerwaarde van de 12-voudig international in onze competitie staat niet ter discussie, dus waarom zou zijn toekomstige concurrent – die het voorlopig nog met een plaats bij de beloften moet stellen – niet in zijn voetsporen kunnen treden? Al ligt het tweetal qua kostplaatje wel mijlenver uit elkaar. Zo bedraagt de aankoopoptie voor Sobol bij Dynamo Kyiv nog altijd vier miljoen, terwijl Anderlecht slechts een half miljoen op tafel legt om Mykhaylichenko zijn vertrekclausule te activeren. Het blijft toch een eigenaardige constructie voor een beloftevolle speler die pas een jaar geleden nog voor het dubbele van dat bedrag de overstap maakte van Kyiv naar Lugansk, én daar nog tot 2023 onder contract ligt.

MEER WASYL DAN VRANJES
Een buitenkansje waar Verbeke graag van profiteert, al haalt Paars-Wit zo wel een hevig baasje in huis. Dit seizoen verzamelde Mykhaylichenko per slot van rekening al maar liefst 13 gele kaarten, goed voor een gemiddelde van ruwweg één karton per 2,5 duels – wat in de Jupiler Pro League neer zou komen op 12 stuks doorheen de reguliere competitie. In tegenstelling tot zijn productie is dat bovendien géén unicum, want in totaal zit de linksachter aan een gelijkaardig tempo van 29 stuks in 79 wedstrijden. De vergelijking met Ognjen Vranjes is dan nooit veraf, al lijken de extra-sportieve uitspattingen in dit geval gelukkig wel achterwege te blijven. Cultheld Marcin Wasylewski is allicht dan ook een beter voorbeeld.



Zij het dan wel met veel kwiekere voetjes, want bovenop zijn versnellingen en voorzetten – en, niet te vergeten, zijn defensieve kwaliteiten – heeft Mykhaylichenko tevens een aardige dribbel in de benen. Kompany zal het graag horen, want hij liet in een recent promofilmpje nog weten een Anderlecht met artiesten te willen. Maar dan wel artiesten die hard werken, vechters zoals Frank Vercauteren ze dan weer graag ziet. De nieuwste aanwinst is hopelijk beiden, al moet hij de Brusselaars allicht toch vooral van meer fysieke power voorzien. En misschien af en toe toch eens een foutje maken, iets wat de brave jonkies in de vorige campagne veel te weinig deden – enkel Genk en Oostende werden minder bestraft.

(G)ÉÉN ZEKERHEID
Wat we werkelijk van Mykhaylichenko mogen verwachten, valt uiteraard af te wachten. We behoeden onszelf er alvast voor om voorbarig de loftrompet te blazen, want dat werd bij de komst van Lawrence een halfjaar geleden reeds voldoende gedaan. Wel mogen we stellen dat Verbeke op basis van onze eerste indruk hier geen slechte zaak lijkt te doen, of toch niet wat de prijs-kwaliteitverhouding betreft. Slechts één ding blijft echter écht zeker: het concept van de inverted wingbacks is dood en begraven.

LEES OOK: Club Brugge stoomt door: bekend gezicht terug naar JPL?

Wie wordt dit seizoen de titularis links achterin bij Anderlecht?

Meest recent

Boskamp ziet zorgelijke situatie bij Belgische topclub

Johan Boskamp volgt het Belgische voetbal nog op de voet. 'Bossie' doet dit als analist bij Het ...

30
30
“Burgess? Ik ben niet meteen de grootste fan"

Union SG heeft het achteraan knap lastig sinds Christian Burgess vertrok. De nul houden is plots een ...

29
29
'Lommel SK stunt met transfer bij Ajax'

Lommel SK opende het seizoen met een gelijkspel tegen STVV en dat was dus een zeer goed begin. De ...

30
30
Jonckheere telt af: "De man die we zochten"

KV Kortrijk speelde vorige week verdienstelijk, maar verloor kansloos van Club Brugge. De Kerels ...

124
124
Boskamp over ‘megatransfer': "Natte droom van elke RSCA-fan"

Romelu Lukaku is officieel een speler van Fenerbahçe. Johan Boskamp hoopt dat de 33-jarige ...

257
257
Patro Eisden casht én broedt op plannetje

Patro Eisden verkocht Leandro Rousseau aan La Louvière. Een zeer goede transfer voor beide ...

27
27
Thorup verandert Genkse koers: "Interesseert me geen zier"

Bij KRC Genk weten ze dat het héél wat beter moet dan vorig jaar. De Limburgers waren ...

232
232
'Pocognoli verrast compleet met absolute topjob'

Sebastien Pocognoli is een vrije trainer nadat hij werd ontslagen bij AS Monaco. De Belgische ...

154
154
STVV laat verdediger vertrekken naar Belgische club

STVV is van plan zich nog te versterken, maar de Kanaries maken ook werk van uitgaande transfers. De ...

55
55
Nieuw speeltje Enrique: PSG kondigt wereldkampioen aan

Met de Europese supercup op zak, heeft Paris Saint-Germain zijn eerste prijs van het seizoen al ...

46
46
Peter Vandenbempt perplex: Verheyen doet het licht uit

Zowel Verheyen als Vandenbempt kunnen de voetbalfans al meerdere jaren bekoren met op en top ...

153
153
Ophef in Napels: Allegri zorgt voor grote De Bruyne-schok

Binnen een week is het zover, dan trekt de Italiaanse Serie A zich weer op gang. Het is daarbij ...

519
519
Club Brugge stoomt door: bekend gezicht terug naar JPL?

Club Brugge haalde tijdens de zomermercato al een zestal directe aanwinsten in huis. Dat aantal zal ...

715
715
Anderlecht-PAOK: Biancone doet straffe onthulling over ref

RSC Anderlecht heeft zich donderdagavond van een Europees najaar verzekerd. In de laatste voorronde ...

371
371
'Dé transfer van 2026: Rodri-soap bereikt kookpunt'

Binnen een dikke week begint ook FC Barcelona aan zijn nieuwe seizoen met een bezoek aan Elche CF. ...

351
351
TRANSFERUURTJE: 'Miljoenenslag Genk, Anderlecht biedt op spelmaker'

De zomerse transferperiode nadert stilaan zijn climax. Heel wat ploegen uit binnen- en buitenland ...

543
543
‘Mika Godts zet knaltransfer Liverpool plots in gang’

Mika Godts is op weg naar PSG. De Parijzenaars hebben naar verluidt een akkoord gevonden met Ajax ...

110
110
Topseizoen Jérémy Doku op komst? “Stijl past perfect”

Jérémy Doku was afgelopen seizoen al één van de smaakmakers van ...

41
41
FVS meteen zwaar de mist in? Dender haalt uit met beelden

In de Challenger Pro League werd er meteen gretig gebruikt van het nieuwe systeem met FVS (Football ...

138
138
Hoefkens en fantastische NAC-fans beleven aangrijpende avond

Carl Hoefkens en met uitbreiding heel NAC beleefde gisterenavond een wedstrijd van uitersten. ...

77
77
KV Mechelen shopt in eigen land en stelt aanwinst voor

KV Mechelen heeft beet. Malinwa hoopt dit seizoen hoge ogen te gooien in de Jupiler Pro League en ...

114
114
Union SG pakt record met toptransfer Khalaili

Union SG heeft de uitgaande transfer van Anan Khalaili afgerond. Op de officiële kanalen werd ...

64
64
'Union SG duwt zwaar door voor ex-speler Club Brugge'

CEO Philippe Bormans haalde aan dat Union SG klaar is met zijn ingaand transferhuiswerk, maar dat is ...

354
354
Cercle Brugge met twijfels: "Lachen én wenen"

Cercle Brugge toonde opnieuw wilskracht tegen STVV. Net als vorige week tegen Standard wisten ze in ...

132
132
STVV vloekt stevig: "Bizar en frustrerend"

STVV baalde stevig na het laatste fluitsignaal tegen Cercle Brugge. Ze speelden 3-3 in Brugge. De ...

134
134

Meer sportnieuws