De corona-hoax: het gelijk van Mannaert

door
De corona-hoax: het gelijk van Mannaert

Een tweetal maanden terug gaf Vincent Mannaert een interview aan de New York Times. De algemeen manager van Club Brugge ging er in tegen de algemene opinie door te stellen dat de transfermarkt níét als een kaartenhuis in elkaar zou vallen in het post-coronatijdperk. Nu de mercato zich stilaan weer op gang trekt, lijkt hij zijn gelijk al te krijgen. Ook deze zomer zal het geld immers weer vlotjes vloeien.


Arthur Melo, Miralem Pjanic, Alvaro Morata, Timo Werner, Mauro Icardi, Leroy Sané, Hakim Ziyech en Achraf Hakimi. Toegegeven: die eerste twee maakten deel uit van een speciale constructie, bij Morata en Icardi gaat het om huurlingen wiens optie werd gelicht en de deal van Ziyech lag al langer vast. Maar toch. We schrijven nog maar pas begin juli en nu al werd voor acht spelers minstens 40 miljoen neergelegd. In eigen land verbrak AA Gent dan weer zijn eigen clubrecord voor de komst van Nurio Fortuna en dan moet het offensief van Club Brugge nog beginnen. Wie dacht dat grote investeringen na de crisis uit zouden blijven, komt vandaag dus reeds bedrogen uit. En dan moet de actie allicht nog goed en wel beginnen.

(GEEN) STILTE VOOR DE STORM
Vorige zomer, toen er nog geen sprake was van het coronavirus en de markt op volle toeren draaide, werd uiteindelijk afgetikt op 23 stuks. Nu zitten we dus al ongeveer aan één derde van dat totaal, met de bedenking dat heel wat van die transfers – waaronder de overgang van Romelu Lukaku naar Inter – toen pas later werden afgesloten. Dit keer is er nog wat minder haast. Niet alleen vatten de grote competities in Duitsland, Frankrijk, Engeland, Spanje en Italië pas eind augustus of zelfs september het nieuwe seizoen weer aan, met uitzondering van die eerste twee is de huidige campagne daar nu nog volop aan de gang.



Hoewel er wel degelijk al wat activiteit te bespeuren valt, zo getuigen enkelen van de namen die we eerder vermeldden, moet de échte storm aan de top van de keten dus nog losbarsten. Zeker omdat de deadline door de omstandigheden ook een pak later valt. Teams krijgen straks namelijk de mogelijkheid om zich tot begin oktober te versterken, een maand langer dan gewoonlijk het geval is. Officieel blijft de markt overal net zoals anders 12 weken open, maar in de komende drie maanden is er dus nog tijd genoeg om dure deals te sluiten. Ook wanneer de handtekeningen op papier nog eventjes op zich moeten laten wachten.

NIEUWE NORMAAL BLIJFT NORM
Betekent dat dan dat de coronacrisis volledig geen impact zal hebben? Uiteraard niet. Vorig jaar wisselden acht spelers voor meer geld van ploeg dan de duurste vogel – Arthur voor 72 miljoen van Barcelona naar Juventus – tot nu toe, waarbij Joao Félix, Antoine Griezmann en onze eigen Eden Hazard de kaap van 100 miljoen overschreden. Of sommen van die orde deze zomer even gretig op tafel zullen worden gezwierd, valt voorlopig nog af te wachten. Al zullen Kalidou Koulibaly en Kai Havertz wel aardig in de buurt komen mochten ze werkelijk richting Premier League trekken, en lijkt het voor Jadon Sancho zelfs het minimum.



Aan echt buitenzinnige bedragen voor de Kylian Mbappé's en Neymar's van deze wereld, die een paar jaar geleden nog voor een historische piek zorgden, hoeven we ons echter niet te verwachten. Hun peperdure dossiers worden wellicht nog even in de koelkast gestoken, net de zoals eventuele risicotransfers waaraan in het verleden zonder veel omkijken kwistig geld werd uitgegeven. Voor quasi zekerheden als Koulibaly en absolute toptalenten zoals Havertz en Sancho, blijft het nieuwe normaal evenwel enigszins de norm. En zal er ondanks de grote verliezen die alom werden geleden ook nu vast geen gebrek aan interesse zijn.

HET MANTRA VAN MANNAERT
Precies in lijn met Mannaert zijn verwachtingen. Die voorspelde dat er weliswaar tijdelijk minder transfers zullen plaatsvinden, een daling die zich volgens hem wel snel zal herstellen, maar dat kwaliteitsspelers ook in deze mercato sterk in trek zullen blijven. Mét daarbij een duidelijke focus op jonge talenten die nog over een groeimarge beschikken, toevallig een van zijn stokpaardjes. In dat rijtje passen ook nog onder andere Wolverhampton-krachtpatser Adama Traoré en ex-Charleroi aanvaller Victor Osimhen, die hun club straks elk 80 miljoen – of 70 in het geval van Lille, want tien miljoen vloeit naar de Karolo's – zullen opbrengen.



Dankzij de Nigeriaan stroomt er binnenkort mogelijk zelfs nog wat meer geld naar de Jupiler Pro League, want zijn huidige werkgever zou een portie van die winst willen uitgeven aan Jonathan David. De ploeg uit Rijsel bood naar verluidt zelfs reeds 25 miljoen voor het goudhaantje van AA Gent, dat echter aast op een nieuw Belgisch record van minstens 30 miljoen. David geldt zo als het ultieme voorbeeld dat ook voor de toppers in ons land nog steeds flinke sommen te rapen vallen, dus Club Brugge zal evenmin fikse kortingen moeten geven op Emmanuel Dennis en/of Krépin Diatta. Een klein beetje water bij de wijn kan al volstaan.

ZOEKTOCHT IN ZWEDEN
Iets mindere goden die sowieso al op weg waren naar de uitgang van de hand doen, zoals pakweg de talloze flops van Anderlecht, belooft dan weer wél een lastigere opdracht te worden. Aan inkomende zijde biedt de huidige toestand daarentegen ook perspectieven, zeker voor teams die de afgelopen jaren goed werk hebben geleverd zoals Club, Gent en KRC Genk. Ervaren maar prijzige spelers als Nacer Chadli zullen over minder opties beschikken en dus goedkoper op de markt komen, zeker met het EK in het vooruitzicht. En ook bij kleinere clubs in slechte papieren in het buitenland vallen deze zomer lucratieve zaakjes te doen.



Zo is het vizier van verschillende Belgische topclubs blijkbaar onder meer op Zweden gericht, waar diverse spelers bij ploegen in nood reeds in verband werden gebracht met een overstap naar ons land. Doorgaans gaat het dan om die jonge talenten waar Mannaert het over had, dus de volgende David of Wesley Moraes – net zoals onder andere Diatta, Dennis en veel van de Genkse kampioenenmakers ooit voor een spotprijs in huis gehaald – kan straks zomaar wel eens weer voor een prikje in aantocht zijn. Aan Mannaert en zijn collega's om gebruik te maken van die unieke buitenkans en enkele ruwe diamanten op de kop te tikken.

GEEN CRASH NA CRISIS
Ondanks de immense verliezen als gevolg van het coronavirus, naar verluidt een viertal miljard aan gemiste inkomsten doorheen heel Europa, lijkt het er zo op dat de transferketen die de Brugse CEO bij de NY Times omschreef intact zal blijven. Met misschien iets meer voorzichtigheid wisselt het geld aan de top van de piramide tenslotte nog altijd even vlot van hand, centen die duidelijk ook opnieuw hun weg naar de JPL – nu toch al een tijdje een van de hofleveranciers voor de topcompetities – zullen vinden. Om vervolgens dan weer besteed te worden in de zoektocht naar de volgende speler die een meerwaarde kan opleveren.



Dat mag ook vandaag nog af en toe zelfs wat kosten, zo getuigden vooral de activiteiten in Genk en Gent tot dusver. Van de gevreesde, of in sommige gevallen allicht verhoopte, crash na de crisis is voorlopig dus maar weinig sprake. Integendeel: zowel in het binnen –als buitenland davert het op miljoenen gebaseerde businessmodel van het voetbal quasi onverstoord verder. Of hoe de alom verwachte ineenstorting van de transfermarkt, net zoals Mannaert had voorspeld, simpelweg een hoax is gebleken.

LEES OOK: Straffe woorden: Lineker en Richards gaan wild op Lammens

Zullen volgens u deze zomer transfersommen hoger dan 100 miljoen worden uitgegeven?

Meest recent

Straffe woorden: Lineker en Richards gaan wild op Lammens

Manchester United is de laatste weken uitstekend bezig in de Premier League. Na een puike reeks is ...

13
13
‘Alle remmen los bij Anderlecht: stunttransfer in de maak'

RSC Anderlecht wil deze zomer stunten, en één groot dossier dreigt sneller te ...

505
505
Anderlecht hoopt op meevaller: aanwinst toont zich

RSC Anderlecht rondde dit seizoen een karrenvracht aan transfers af voor de eerste en tweede ploeg. ...

48
48
Hallo, Rudi Garcia? "Rode Duivels? Had al gemoeten"

Deze maand spelen de Rode Duivels in Chicago tegen de Verenigde Staten en Mexico. Door de hoge ...

53
53
Hein luidt alarmbel: "Zo verliezen ze de JPL-titel"

Union SG verloor alweer punten op verplaatsing. Het spelniveau van de landskampioen is al weken te ...

73
73
Deschacht ziet 'onverwachte' uitblinker bij Anderlecht

Het transferbeleid van RSC Anderlecht onder Olivier Renard was niet bepaald een succes. Zo mocht er ...

121
121
Lardot zag één grote bepalende fout in Charleroi-Club Brugge

Club Brugge won met 1-2 van Sporting Charleroi. Bij de Zebra's waren ze woedend over de 10 minuten ...

494
494
Wesley Sonck kiest onverwacht nieuw pad in zijn carrière

Wesley Sonck kent het klappen van de zweep. Als ex-voetballer, Rode Duivel en vaste analist op ...

25
25
'Anderlecht en De Cat: nieuwe contractupdate'

RSC Anderlecht moet snel duidelijkheid verschaffen over de contractsituatie van Thorgan Hazard, al ...

271
271
Stunt richting PO 1: "Ik hoop dat ze het halen"

STVV is al zeker van Play-Off 1 en dat is een zeer grote stunt. De Limburgers weten al dat ze tegen ...

182
182
Druk op Borguet en Bornauw neemt toe: "Verleng het contract"

Thorgan Hazard scoorde vijf keer in twee matchen en plots lezen we dat Anderlecht zijn contract moet ...

147
147
Na aanslag op Tzolis: Bondsparket vordert heel stevige straf

Club Brugge pakte zondagavond in extremis de drie punten op Sporting Charleroi na een doelpunt van ...

329
329
Frutos verklapt: "Of Anderlecht belde na ontslag Renard?"

Sporting Charleroi stelde vandaag Nicolas Frutos voor als de nieuwe sportief directeur. Hij kwam ...

173
173
RAFC-fan Tom Waes verrast iedereen: “Vertrek komt eraan”

Tom Waes was de laatste weken in oorlogsgebied. De man achter succesreeksen zoals Kamp Waes en ...

59
59
Charai niet 'happy': "Dat gaan we binnenskamers bespreken"

Bij KVC Westerlo pakten ze een oververdiend punt tegen Union SG. Ze hadden zelfs misschien nog ...

39
39
"Ik sprak met Anderlecht, niet met Club Brugge"

RSC Anderlecht en Club Brugge gaan komende zomer ongetwijfeld offensieve versterking zoeken. De twee ...

252
252
STVV in dubio: ervaren basispion gratis weg?

Bij STVV lopen heel veel spelers in de kijker. Een aantal spelers die niet al te veel aandacht ...

86
86
Hazard tipt RSCA-bestuur: "Andere ploegen hebben dat wel"

Thorgan Hazard is bezig aan een sterk seizoen, maar hij mist kwaliteit rondom zich. Er is geen ...

324
324
AA Gent in de rats: De Mil met slecht rapport

Rik De Mil kreeg de afgelopen jaren heel veel lof. Soms terecht, soms wat overdreven. Zijn transfer ...

173
173
Westerlo mist unieke kans: "Wat als?"

Met nog drie speeldagen voor de boeg is de strijd om de top zes nog altijd niet gestreden. Ook ...

45
45
Bob Peeters doet plannen SK Beveren uit de doeken

De strijd om promotie naar en degradatie uit de Jupiler Pro League is nog volop aan de gang. ...

264
264
AA Gent in crisis: Degryse geeft duidelijk advies

AA Gent dreigt alweer naast de Champions' Play-Off te grijpen. De Buffalo's gaven vorig weekend hun ...

292
292
Italiaanse pers brengt geweldig nieuws over De Bruyne

Er is licht aan het einde van de tunnel voor de Belgen van Napoli. Romelu Lukaku kroonde zich vorig ...

98
98
Trainerswaarschuwing Anderlecht: "Niet zoals met Hubert"

Anderlecht boekte vorig weekend een klinkende zege tegen OH Leuven en zette zo een grote stap ...

230
230
'Straf Premier League-avontuur voor Will Still'

De voorbije jaren hebben de broertjes-Still een mooie naam voor zichzelf gemaakt in de ...

73
73

Meer sportnieuws