De corona-hoax: het gelijk van Mannaert

door
De corona-hoax: het gelijk van Mannaert

Een tweetal maanden terug gaf Vincent Mannaert een interview aan de New York Times. De algemeen manager van Club Brugge ging er in tegen de algemene opinie door te stellen dat de transfermarkt níét als een kaartenhuis in elkaar zou vallen in het post-coronatijdperk. Nu de mercato zich stilaan weer op gang trekt, lijkt hij zijn gelijk al te krijgen. Ook deze zomer zal het geld immers weer vlotjes vloeien.


Arthur Melo, Miralem Pjanic, Alvaro Morata, Timo Werner, Mauro Icardi, Leroy Sané, Hakim Ziyech en Achraf Hakimi. Toegegeven: die eerste twee maakten deel uit van een speciale constructie, bij Morata en Icardi gaat het om huurlingen wiens optie werd gelicht en de deal van Ziyech lag al langer vast. Maar toch. We schrijven nog maar pas begin juli en nu al werd voor acht spelers minstens 40 miljoen neergelegd. In eigen land verbrak AA Gent dan weer zijn eigen clubrecord voor de komst van Nurio Fortuna en dan moet het offensief van Club Brugge nog beginnen. Wie dacht dat grote investeringen na de crisis uit zouden blijven, komt vandaag dus reeds bedrogen uit. En dan moet de actie allicht nog goed en wel beginnen.

(GEEN) STILTE VOOR DE STORM
Vorige zomer, toen er nog geen sprake was van het coronavirus en de markt op volle toeren draaide, werd uiteindelijk afgetikt op 23 stuks. Nu zitten we dus al ongeveer aan één derde van dat totaal, met de bedenking dat heel wat van die transfers – waaronder de overgang van Romelu Lukaku naar Inter – toen pas later werden afgesloten. Dit keer is er nog wat minder haast. Niet alleen vatten de grote competities in Duitsland, Frankrijk, Engeland, Spanje en Italië pas eind augustus of zelfs september het nieuwe seizoen weer aan, met uitzondering van die eerste twee is de huidige campagne daar nu nog volop aan de gang.



Hoewel er wel degelijk al wat activiteit te bespeuren valt, zo getuigen enkelen van de namen die we eerder vermeldden, moet de échte storm aan de top van de keten dus nog losbarsten. Zeker omdat de deadline door de omstandigheden ook een pak later valt. Teams krijgen straks namelijk de mogelijkheid om zich tot begin oktober te versterken, een maand langer dan gewoonlijk het geval is. Officieel blijft de markt overal net zoals anders 12 weken open, maar in de komende drie maanden is er dus nog tijd genoeg om dure deals te sluiten. Ook wanneer de handtekeningen op papier nog eventjes op zich moeten laten wachten.

NIEUWE NORMAAL BLIJFT NORM
Betekent dat dan dat de coronacrisis volledig geen impact zal hebben? Uiteraard niet. Vorig jaar wisselden acht spelers voor meer geld van ploeg dan de duurste vogel – Arthur voor 72 miljoen van Barcelona naar Juventus – tot nu toe, waarbij Joao Félix, Antoine Griezmann en onze eigen Eden Hazard de kaap van 100 miljoen overschreden. Of sommen van die orde deze zomer even gretig op tafel zullen worden gezwierd, valt voorlopig nog af te wachten. Al zullen Kalidou Koulibaly en Kai Havertz wel aardig in de buurt komen mochten ze werkelijk richting Premier League trekken, en lijkt het voor Jadon Sancho zelfs het minimum.



Aan echt buitenzinnige bedragen voor de Kylian Mbappé's en Neymar's van deze wereld, die een paar jaar geleden nog voor een historische piek zorgden, hoeven we ons echter niet te verwachten. Hun peperdure dossiers worden wellicht nog even in de koelkast gestoken, net de zoals eventuele risicotransfers waaraan in het verleden zonder veel omkijken kwistig geld werd uitgegeven. Voor quasi zekerheden als Koulibaly en absolute toptalenten zoals Havertz en Sancho, blijft het nieuwe normaal evenwel enigszins de norm. En zal er ondanks de grote verliezen die alom werden geleden ook nu vast geen gebrek aan interesse zijn.

HET MANTRA VAN MANNAERT
Precies in lijn met Mannaert zijn verwachtingen. Die voorspelde dat er weliswaar tijdelijk minder transfers zullen plaatsvinden, een daling die zich volgens hem wel snel zal herstellen, maar dat kwaliteitsspelers ook in deze mercato sterk in trek zullen blijven. Mét daarbij een duidelijke focus op jonge talenten die nog over een groeimarge beschikken, toevallig een van zijn stokpaardjes. In dat rijtje passen ook nog onder andere Wolverhampton-krachtpatser Adama Traoré en ex-Charleroi aanvaller Victor Osimhen, die hun club straks elk 80 miljoen – of 70 in het geval van Lille, want tien miljoen vloeit naar de Karolo's – zullen opbrengen.



Dankzij de Nigeriaan stroomt er binnenkort mogelijk zelfs nog wat meer geld naar de Jupiler Pro League, want zijn huidige werkgever zou een portie van die winst willen uitgeven aan Jonathan David. De ploeg uit Rijsel bood naar verluidt zelfs reeds 25 miljoen voor het goudhaantje van AA Gent, dat echter aast op een nieuw Belgisch record van minstens 30 miljoen. David geldt zo als het ultieme voorbeeld dat ook voor de toppers in ons land nog steeds flinke sommen te rapen vallen, dus Club Brugge zal evenmin fikse kortingen moeten geven op Emmanuel Dennis en/of Krépin Diatta. Een klein beetje water bij de wijn kan al volstaan.

ZOEKTOCHT IN ZWEDEN
Iets mindere goden die sowieso al op weg waren naar de uitgang van de hand doen, zoals pakweg de talloze flops van Anderlecht, belooft dan weer wél een lastigere opdracht te worden. Aan inkomende zijde biedt de huidige toestand daarentegen ook perspectieven, zeker voor teams die de afgelopen jaren goed werk hebben geleverd zoals Club, Gent en KRC Genk. Ervaren maar prijzige spelers als Nacer Chadli zullen over minder opties beschikken en dus goedkoper op de markt komen, zeker met het EK in het vooruitzicht. En ook bij kleinere clubs in slechte papieren in het buitenland vallen deze zomer lucratieve zaakjes te doen.



Zo is het vizier van verschillende Belgische topclubs blijkbaar onder meer op Zweden gericht, waar diverse spelers bij ploegen in nood reeds in verband werden gebracht met een overstap naar ons land. Doorgaans gaat het dan om die jonge talenten waar Mannaert het over had, dus de volgende David of Wesley Moraes – net zoals onder andere Diatta, Dennis en veel van de Genkse kampioenenmakers ooit voor een spotprijs in huis gehaald – kan straks zomaar wel eens weer voor een prikje in aantocht zijn. Aan Mannaert en zijn collega's om gebruik te maken van die unieke buitenkans en enkele ruwe diamanten op de kop te tikken.

GEEN CRASH NA CRISIS
Ondanks de immense verliezen als gevolg van het coronavirus, naar verluidt een viertal miljard aan gemiste inkomsten doorheen heel Europa, lijkt het er zo op dat de transferketen die de Brugse CEO bij de NY Times omschreef intact zal blijven. Met misschien iets meer voorzichtigheid wisselt het geld aan de top van de piramide tenslotte nog altijd even vlot van hand, centen die duidelijk ook opnieuw hun weg naar de JPL – nu toch al een tijdje een van de hofleveranciers voor de topcompetities – zullen vinden. Om vervolgens dan weer besteed te worden in de zoektocht naar de volgende speler die een meerwaarde kan opleveren.



Dat mag ook vandaag nog af en toe zelfs wat kosten, zo getuigden vooral de activiteiten in Genk en Gent tot dusver. Van de gevreesde, of in sommige gevallen allicht verhoopte, crash na de crisis is voorlopig dus maar weinig sprake. Integendeel: zowel in het binnen –als buitenland davert het op miljoenen gebaseerde businessmodel van het voetbal quasi onverstoord verder. Of hoe de alom verwachte ineenstorting van de transfermarkt, net zoals Mannaert had voorspeld, simpelweg een hoax is gebleken.

LEES OOK: Arsenal vernedert Tottenham in eigen huis

Zullen volgens u deze zomer transfersommen hoger dan 100 miljoen worden uitgegeven?

Meest recent

'Trainersdossier op zijn kop: wending Anderlecht compleet'

RSC Anderlecht heeft voor het eerst sinds 13 december nog eens een competitiematch kunnen winnen en ...

48
48
Westerlo mag plots dromen: "De Champions' Play-Off?"

Met nog vier speeldagen voor de boeg in de reguliere competitie blijft de strijd om de top zes in de ...

43
43
Zeer verrassende transferwending Thorgan Hazard?

Anderlecht zat de voorbije weken met een stevig spitsenprobleem. Met Adriano Bertaccini, Mihajlo ...

187
187
Moreira maakt einde aan indrukwekkende reeks van ex-club

Zondagavond stond er in de Ligue 1 nog een interessante affiche op het programma. Olympique Lyon zag ...

22
22
Taravel waarschuwt Anderlecht na cruciale zege

Anderlecht heeft zondag eindelijk nog eens gewonnen in de competitie. Op het veld van Zulte Waregem ...

195
195
Cornelis eerlijk: "Onze kansen op PO1 gehypothekeerd"

Een tijdlang leek Charleroi nog op weg naar een geweldig seizoen, maar op twee weken tijd is de ...

37
37
'Real Madrid verbaast en wil bij Club Brugge shoppen'

Club Brugge zal in de zomer ongetwijfeld weer enkele van zijn goudhaantjes moeten afstaan. Dankzij ...

430
430
Frustraties bij Essevee: "Dit resultaat is wreed"

Anderlecht heeft zondag voor de eerste keer in meer dan twee maanden nog eens een ...

162
162
Hazard 'verontschuldigt' zich na hattrick: "Maar vroeger..."

Anderlecht heeft zondag een broodnodige overwinning gepakt. Het wist eindelijk zijn slechte reeks in ...

168
168
Westerlo deelt Charleroi mokerslag uit in strijd om top zes

Charleroi had zondagavond een gouden zaak kunnen doen in de strijd om de Champions' Play-Off. Het ...

58
58
Eredivisie is hot: hoe Sterling zeker geen uitzondering is

De Nederlandse Eredivisie is niet spannend, want PSV is er heer en meester. Wat ook opvalt: er ...

70
70
Sterke Hazard bezorgt Anderlecht zege in vreemde match

RSC Anderlecht kon een zeer goede zaak doen door de nederlagen van KRC Genk en AA Gent. Maar dan ...

190
190
KV Mechelen doet enorm goede zaak: "Grote stap"

KV Mechelen won met 0-2 op het veld van La Louvière en deed zo een zeer goede zaak door de ...

160
160
Standard mag weer dromen: "Nog steeds mogelijk"

Standard pakte zijn laatste kans voor de top zes door zeer knap met 0-3 te winnen van KRC Genk. Een ...

82
82
‘Club Brugge beeft: speler duwt afscheid keihard door’

Club Brugge voelt de druk stijgen in een transferdossier dat plots weer op scherp staat. In Spanje ...

228
228
'Ruben Van Gucht in shock: straffe bekentenis blijft hangen'

Hij was nog maar net terug uit de zon, maar op Radio 2 hing meteen een geladen sfeer. In de studio ...

323
323
Arsenal vernedert Tottenham in eigen huis

In de Premier League stond er met Tottenham-Arsenal een héél interessante match op het ...

47
47
Anderlecht scoort aan lopende band: "Zo oneerlijk!"

Zulte Waregem en RSC Anderlecht begonnen om 18u30 aan hun match aan de Gaverbeek. De eerste 45 ...

253
253
Complete offday KRC Genk: Hayen geeft dé oorzaak

KRC Genk is zondagmiddag stevig van zijn roze wolk gedonderd. Na vijf opeenvolgende overwinningen, ...

232
232
Madrileense kater nog groter: Barça neemt macht weer over

Na 25 speeldagen is het opnieuw FC Barcelona dat bovenaan het klassement staat in La Liga. De ...

39
39
'Trainersbom RSCA: contact met Deense kampioenenmaker'

RSC Anderlecht nam exact drie weken geleden afscheid van Besnik Hasi als hoofdcoach en heeft nog ...

413
413
SK Beveren dendert voort: promotiefeest na knotsgek slot

Op prachtige wijze heeft SK Beveren nu al de promotie veiliggesteld. De Waaslanders zetten op het ...

138
138
Malinwa droomt meer dan ooit van PO1 na klinische zege

Meer dan ooit mogen ze bij KV Mechelen dromen van de Champions' Play-Offs. Malinwa profiteerde ...

65
65
Zulte Waregem - Anderlecht: Taravel voert drie wissels door

Door het puntenverlies van enkele concurrenten, kan RSC Anderlecht zondagavond een gouden zaak doen ...

96
96
Koude douche Lukaku en co, Liverpool ontsnapt in 97ste minuut

In de Italiaanse Serie A heeft SSC Napoli opnieuw duur puntenverlies geleden. Ondanks een late ...

62
62

Meer sportnieuws