De added value van Vranjes: een noodzakelijk smeerlapje

759
De added value van Vranjes: een noodzakelijk smeerlapje

Ognjen Vranjes is terug bij RSC Anderlecht. De veelbesproken Bosnische verdediger kwam de voorbije maanden en jaren vaker in de voetbalactualiteit door zijn bedenkelijk gedrag op en naast het veld maar bij Sporting krijgt Vranjes een nieuwe kans. In de oefenpartij tegen Sporting Charleroi kwam hij nog niet in actie, maar in tegenstelling tot de overbodige spelers mag Vranjes wél meetrainen met de A-kern. Anderlecht zou de beenharde verdediger goed kunnen gebruiken in het komende seizoen. Op voorwaarde dat hij zichzelf in toom kan houden, uiteraard.


VRANJES, DE KAARTENPAKKER

Ognjen Vranjes is nooit een onbesproken blad geweest maar hij bewees op het veld telkens over een verdedigende meerwaarde te beschikken. De keiharde Bosniër gaat steeds tot het uiterste waarbij soms weleens de grens van het toelaatbare wordt overschreden. Dat geldt ook voor zijn gedrag naast het veld, maar in deze beschouwing focussen we vooral op zijn sportieve significantie. En die heeft hij wel. Zelfs bij Anderlecht.



De centrale verdediger staat vooral te boek als een notoire kaartenpakker, en dat bewees hij eerder al in zijn debuutseizoen bij Anderlecht in 2018-2019. Toen pakte Vranjes per wedstrijd gemiddeld 0,29 gele kaart, en dat is inderdaad niet weinig. Maar dat valt eigenlijk allemaal nog wel mee in vergelijking met de andere centrale verdedigers in de Jupiler Pro League dat bewuste seizoen. 

VRANJES, DE OVERTREDER

Vranjes prijkte toen op de 22ste plaats, waarbij onder andere Zinho Vanheusden (Standard), Benoît Poulain (Club Brugge) en Christian Luyindama (Standard) nog regelmatiger een gele plak incasseerden. Ook bij de begane overtredingen was Vranjes heus niet de grootste slokop van de competitie. Met gemiddeld 1,54 tussenkomsten van de ref per match behoorde Vranjes zeker niet tot de grootste overtreders in 2018-2019.



Maar vooral de intensiteit waarmee Vranjes uitpakt met een charge of tackle uitvoert, zorgde voor bedenkingen. Neem daarbij zijn vele uitspattingen naast het veld, en de reden is bekend waarom de Bosniër in de terugronde en play-offs 2019 geen enkele minuut meer in actie kwam. Nochtans bleek Vranjes enorm nuttig voor de ploeg met gemiddeld 13 succesvolle defensieve acties per wedstrijd, waarmee hij de derde beste centrale verdediger was in de Belgische competitie nota bene.

TOP IN SUPER LEAGUE

Ook tijdens zijn uitleenbeurt aan AEK Athene herviel Vranjes in zijn oude gewoontes. Op het veld pakte hij gemiddeld meer gele kaarten per wedstrijd (0,37 om precies te zijn) dan bij Anderlecht, en haalde hij opnieuw de kranten door bedenkelijke acties naast het veld. Maar op het vlak van begane overtredingen onthield de Bosniër zich opnieuw, en werd hij zelfs minder vaak afgefloten dan bij Anderlecht. 



Los van zijn hoog gemiddelde van gele kaarten bevestigde Vranjes in de Griekse Super League zijn status van waardevolle verdediger. Op het vlak van luchtduels was hij bijvoorbeeld de absolute primus. Ook bij het aantal positioneel verrichte intercepties en ook bij het aantal succesvolle defensieve acties prijkt Vranjes in de top tien van de centrale verdedigers. 

SMEERLAPJES

Oké, Vranjes heeft er een goed sportief seizoen opzitten bij AEK Athene. Maar is dat wel voldoende om opnieuw een volwaardige kans te krijgen bij Anderlecht? Qua voetballende kwaliteiten haalt de 30-jarige niet het niveau van Vincent Kompany, Philippe Sandler, Marco Kana of zelfs Derrick Luckassen. Maar de Bosniër kan een welgekomen aanvulling brengen op het gebied van grinta, onverzettelijkheid en het 'smeerlap-gehalte'. 



Anderlecht voerde een nieuwe filosofie door waarbij een aantrekkelijk spelbeeld gekoppeld moet worden aan goede resultaten. Met elf prima donna's op het veld wordt deze opdracht aartsmoeilijk om te behalen, hier en daar moet er 'een smeerlapje' eens aan de alarmbel trekken om de manschappen wakker te schudden. Dergelijke situaties waren vorig seizoen amper te zien bij Sporting.

BRAAF ANDERLECHT

Anderlecht bleek vorig seizoen op enkele vlakken te kort te schieten, maar de jongens van coach Franky Vercauteren waren vaak ook gewoon te braaf. Paars-Wit beging per wedstrijd gemiddeld 12 overtredingen waarbij Sporting acht ploegen voor zich moet laten, en daarbij ook niet de minste zoals Club Brugge, Charleroi en Antwerp. Bij het aantal gele kaarten scoort Anderlecht nog 'slechter' met een elfde stek, waarbij andere play-off 1-kandidaten zoals KV Mechelen, AA Gent, en Antwerp iets stouter bleken.



Uiteraard zijn vele overtredingen en gele kaarten geen maatstaven voor een goede ploeg, maar een tekort aan grinta en volharing is zeker geen goede zaak voor elk team. Ook bij Manchester City – hét ideaalbeeld voor Vincent Kompany – grijpen centrale verdedigers zoals Fernandinho en Nicolas Otamendi regelmatig in met meerdere overtredingen. Die kwaliteit bezit Vranjes dus ook, en daarom kan de Bosniër straks een rol van betekenis spelen in het Lotto Park.

DE MEERWAARDE VAN VRANJES

Los van zijn hardnekkige speelstijl heeft Vranjes nog veel meer te bieden voor Anderlecht. Op het vlak van luchtduels bijvoorbeeld. In dat onderdeel presteerde Sporting dramatisch met amper 43% geslaagde duels, waarbij de ploeg als voorlaatste eindigde in die rangschikking. In de Griekse Super League heerst Vranjes in de lucht, en troeft hij zelfs alle verdedigers af van Anderlecht.



Wat extra kwaliteit in de luchtduels is dus broodnodig in het Lotto Park en op dat gebied zou Vranjes een grote meerwaarde betekenen. De Bosniër bewees in het seizoen 2018-2019 ook al dat hij puur verdedigend razend efficiënt is, en datzelfde hoge niveau haalde hij tevens bij AEK Athene. Op voetballend vlak is Vranjes niet de beste, maar dat compenseert hij wel door andere kwaliteiten.

JAREN VAN WIJSHEID

“Vranjes kan nog een waarde hebben bij Anderlecht of bij een andere club. Daarom traint hij gewoon mee met de eerste ploeg”, verklaarde Karel Van Eetvelt bij Sporza over de situatie van Ognjen Vranjes. De uitspraak van de CEO van RSC Anderlecht werd op enige verbazing onthaald, maar Van Eetvelt beseft dus ook dat Vranjes nog een bepaalde meerwaarde kan bieden aan de ploeg.



Indien de Bosniër naast het veld zijn incidenten kan inperken, en op het veld geen grenzen overschrijdt, dan kan Anderlecht eindelijk de vruchten plukken van haar investering in Vranjes. De verdediger telt 31 lentes in oktober en misschien bereikt hij stilaan de jaren van wijsheid. Op financieel vlak zal Anderlecht nooit meer de transfersom van 3,2 miljoen euro kunnen recupereren, maar enkel goede prestaties van Vranjes kan dat nog compenseren. 

LEES OOK: Anderlecht-publiek laat speler vallen: "Met trillende benen"

Moet Vranjes een nieuwe kans krijgen bij Anderlecht?

Meest recent

Nieuwe talisman bij leider Gent: "Het is geen magie, maar ..."

Na vijf speeldagen is het zowaar AA Gent dat met het maximum van de punten aan de leiding staat in ...

11
11
Club vs. Aston Villa: Leko broedt op drastische ingreep

Club Brugge staat te popelen om te starten aan zijn Champions League-campagne. En dinsdagavond tegen ...

90
90
Anderlecht-publiek laat speler vallen: "Met trillende benen"

RSC Anderlecht heeft zondagavond een meer dan verdienstelijke wedstrijd gespeeld. Maar uiteindelijk ...

403
403
Stassin beleeft meteen droomdebuut bij Sevilla

Heel wat Belgen versierden afgelopen week in het absolute slot van de mercato nog een transfer. ...

59
59
Kassa kassa: Cercle kondigt megatransfer aan

De transfermarkt sloot in België eerder deze week zijn deuren, maar toch valt er nog een zeer ...

48
48
Simons beleeft rampzalige start: "Het is om te janken"

Na vijf speeldagen lijken er in de Jupiler Pro League al enkele degradatiekandidaten opgestaan te ...

61
61
Milan-Belgen grijpen net naast zege in kraker tegen Juve

In de Serie A stond er zondagavond nog een rasechte topper op het programma. Juventus kreeg immers ...

26
26
Comeback bij Duivels in de maak? Mannaert op tribune

Binnenkort zal Mark van Bommel zijn eerste selectie als bondscoach van de Rode Duivels bekend gaan ...

230
230
Tegenvallende start: Vitor Bruno is opvallend positief

In Europa heeft Anderlecht een goede zomer beleefd met de kwalificatie voor de league phase van de ...

220
220
Brughmans maakt indruk met klassereactie na knaltransfer

De topper tussen Anderlecht en KRC Genk heeft zondag geen winnaar gekregen. Geen van beide teams ...

77
77
Vanderhaeghe zet straffe start verder met zege tegen Lokeren

In de Challenger Pro League prijken na vier speeldagen met Beerschot en Dender twee van de verwachte ...

21
21
OHL in vieze papieren na pandoering in Beveren

OH Leuven zit stilaan in zeer vieze papieren. Het blijft achter met een nul op vijftien nadat het nu ...

127
127
Niemand echt tevreden: Anderlecht en Genk gelijk na intense clash

De topper van het weekend in de Jupiler Pro League heeft geen doelpunten en dus ook geen winnaar ...

363
363
Crisis loert bij puntenloos Kortrijk: "Het is simpel ..."

KV Kortrijk leek zondagnamiddag uitgerekend in de derby tegen Zulte Waregem op weg naar zijn eerste ...

194
194
‘Kompany heeft eigen Bayern-speler compleet genaaid’

Vincent Kompany sprak zijn vertrouwen in Jonas Urbig openlijk uit, maar achter de schermen speelde ...

112
112
Arsenal wint Londense clash: Tzolis beslissend tegen Chelsea

In de Premier League telt Arsenal FC na drie speeldagen nog steeds het maximum van de punten. De ...

89
89
"Geen hol waard" - Anderlecht-aanwinst valt uit de toon

RSC Anderlecht stond zondagavond voor een op papier lastige opdracht. Zo kreeg de recordkampioen het ...

329
329
Nieuwe doel voor swingend Gent: "Zullen we alles aan doen"

AA Gent blijft de successen maar opstapelen in dit prille seizoen. Zondagmiddag legden de Buffalo's ...

171
171
Barça deelt pak slaag uit; pandoering bij debuut El Ouahdi

FC Barcelona lijkt helemaal klaar voor de start van zijn Champions League-campagne. In La Liga ...

189
189
Buitenkans voor Club: Villa met grote zorgen naar Brugge

Aanstaande dinsdag wordt de League Phase van de Champions League op gang getrapt. Club Brugge komt ...

636
636
Kortrijk in rouw: Zulte Waregem wint derby na ongelooflijk slot

KV Kortrijk blijft ook na vijf speeldagen puntenloos in de kelder van het klassement staan. In de ...

165
165
Opstellingen: Bruno verrast iedereen, Genk met basisdebutant

Traditiegetrouw wordt zondagavond de topper van de speeldag in de Jupiler Pro League afgewerkt. Zo ...

170
170
In extremis optater United-Belgen; AZ domineert Eredivisie

In de Engelse Premier League is Manchester United er niet in geslaagd zijn eerste uitzege van het ...

40
40
Vanaken bejubelt Club-aanwinst: "Daar staat hij voor"

Club Brugge wist vrijdagavond de volle buit te pakken op het veld van promovendus Lommel SK. Erg ...

427
427
Zure degradatie bij Genk: "Maar hij is een topkerel"

KRC Genk haalde in het tussenseizoen verschillende verse krachten in huis. Een aantal van die ...

451
451

Meer sportnieuws