De added value van Vranjes: een noodzakelijk smeerlapje

759
De added value van Vranjes: een noodzakelijk smeerlapje

Ognjen Vranjes is terug bij RSC Anderlecht. De veelbesproken Bosnische verdediger kwam de voorbije maanden en jaren vaker in de voetbalactualiteit door zijn bedenkelijk gedrag op en naast het veld maar bij Sporting krijgt Vranjes een nieuwe kans. In de oefenpartij tegen Sporting Charleroi kwam hij nog niet in actie, maar in tegenstelling tot de overbodige spelers mag Vranjes wél meetrainen met de A-kern. Anderlecht zou de beenharde verdediger goed kunnen gebruiken in het komende seizoen. Op voorwaarde dat hij zichzelf in toom kan houden, uiteraard.


VRANJES, DE KAARTENPAKKER

Ognjen Vranjes is nooit een onbesproken blad geweest maar hij bewees op het veld telkens over een verdedigende meerwaarde te beschikken. De keiharde Bosniër gaat steeds tot het uiterste waarbij soms weleens de grens van het toelaatbare wordt overschreden. Dat geldt ook voor zijn gedrag naast het veld, maar in deze beschouwing focussen we vooral op zijn sportieve significantie. En die heeft hij wel. Zelfs bij Anderlecht.



De centrale verdediger staat vooral te boek als een notoire kaartenpakker, en dat bewees hij eerder al in zijn debuutseizoen bij Anderlecht in 2018-2019. Toen pakte Vranjes per wedstrijd gemiddeld 0,29 gele kaart, en dat is inderdaad niet weinig. Maar dat valt eigenlijk allemaal nog wel mee in vergelijking met de andere centrale verdedigers in de Jupiler Pro League dat bewuste seizoen. 

VRANJES, DE OVERTREDER

Vranjes prijkte toen op de 22ste plaats, waarbij onder andere Zinho Vanheusden (Standard), Benoît Poulain (Club Brugge) en Christian Luyindama (Standard) nog regelmatiger een gele plak incasseerden. Ook bij de begane overtredingen was Vranjes heus niet de grootste slokop van de competitie. Met gemiddeld 1,54 tussenkomsten van de ref per match behoorde Vranjes zeker niet tot de grootste overtreders in 2018-2019.



Maar vooral de intensiteit waarmee Vranjes uitpakt met een charge of tackle uitvoert, zorgde voor bedenkingen. Neem daarbij zijn vele uitspattingen naast het veld, en de reden is bekend waarom de Bosniër in de terugronde en play-offs 2019 geen enkele minuut meer in actie kwam. Nochtans bleek Vranjes enorm nuttig voor de ploeg met gemiddeld 13 succesvolle defensieve acties per wedstrijd, waarmee hij de derde beste centrale verdediger was in de Belgische competitie nota bene.

TOP IN SUPER LEAGUE

Ook tijdens zijn uitleenbeurt aan AEK Athene herviel Vranjes in zijn oude gewoontes. Op het veld pakte hij gemiddeld meer gele kaarten per wedstrijd (0,37 om precies te zijn) dan bij Anderlecht, en haalde hij opnieuw de kranten door bedenkelijke acties naast het veld. Maar op het vlak van begane overtredingen onthield de Bosniër zich opnieuw, en werd hij zelfs minder vaak afgefloten dan bij Anderlecht. 



Los van zijn hoog gemiddelde van gele kaarten bevestigde Vranjes in de Griekse Super League zijn status van waardevolle verdediger. Op het vlak van luchtduels was hij bijvoorbeeld de absolute primus. Ook bij het aantal positioneel verrichte intercepties en ook bij het aantal succesvolle defensieve acties prijkt Vranjes in de top tien van de centrale verdedigers. 

SMEERLAPJES

Oké, Vranjes heeft er een goed sportief seizoen opzitten bij AEK Athene. Maar is dat wel voldoende om opnieuw een volwaardige kans te krijgen bij Anderlecht? Qua voetballende kwaliteiten haalt de 30-jarige niet het niveau van Vincent Kompany, Philippe Sandler, Marco Kana of zelfs Derrick Luckassen. Maar de Bosniër kan een welgekomen aanvulling brengen op het gebied van grinta, onverzettelijkheid en het 'smeerlap-gehalte'. 



Anderlecht voerde een nieuwe filosofie door waarbij een aantrekkelijk spelbeeld gekoppeld moet worden aan goede resultaten. Met elf prima donna's op het veld wordt deze opdracht aartsmoeilijk om te behalen, hier en daar moet er 'een smeerlapje' eens aan de alarmbel trekken om de manschappen wakker te schudden. Dergelijke situaties waren vorig seizoen amper te zien bij Sporting.

BRAAF ANDERLECHT

Anderlecht bleek vorig seizoen op enkele vlakken te kort te schieten, maar de jongens van coach Franky Vercauteren waren vaak ook gewoon te braaf. Paars-Wit beging per wedstrijd gemiddeld 12 overtredingen waarbij Sporting acht ploegen voor zich moet laten, en daarbij ook niet de minste zoals Club Brugge, Charleroi en Antwerp. Bij het aantal gele kaarten scoort Anderlecht nog 'slechter' met een elfde stek, waarbij andere play-off 1-kandidaten zoals KV Mechelen, AA Gent, en Antwerp iets stouter bleken.



Uiteraard zijn vele overtredingen en gele kaarten geen maatstaven voor een goede ploeg, maar een tekort aan grinta en volharing is zeker geen goede zaak voor elk team. Ook bij Manchester City – hét ideaalbeeld voor Vincent Kompany – grijpen centrale verdedigers zoals Fernandinho en Nicolas Otamendi regelmatig in met meerdere overtredingen. Die kwaliteit bezit Vranjes dus ook, en daarom kan de Bosniër straks een rol van betekenis spelen in het Lotto Park.

DE MEERWAARDE VAN VRANJES

Los van zijn hardnekkige speelstijl heeft Vranjes nog veel meer te bieden voor Anderlecht. Op het vlak van luchtduels bijvoorbeeld. In dat onderdeel presteerde Sporting dramatisch met amper 43% geslaagde duels, waarbij de ploeg als voorlaatste eindigde in die rangschikking. In de Griekse Super League heerst Vranjes in de lucht, en troeft hij zelfs alle verdedigers af van Anderlecht.



Wat extra kwaliteit in de luchtduels is dus broodnodig in het Lotto Park en op dat gebied zou Vranjes een grote meerwaarde betekenen. De Bosniër bewees in het seizoen 2018-2019 ook al dat hij puur verdedigend razend efficiënt is, en datzelfde hoge niveau haalde hij tevens bij AEK Athene. Op voetballend vlak is Vranjes niet de beste, maar dat compenseert hij wel door andere kwaliteiten.

JAREN VAN WIJSHEID

“Vranjes kan nog een waarde hebben bij Anderlecht of bij een andere club. Daarom traint hij gewoon mee met de eerste ploeg”, verklaarde Karel Van Eetvelt bij Sporza over de situatie van Ognjen Vranjes. De uitspraak van de CEO van RSC Anderlecht werd op enige verbazing onthaald, maar Van Eetvelt beseft dus ook dat Vranjes nog een bepaalde meerwaarde kan bieden aan de ploeg.



Indien de Bosniër naast het veld zijn incidenten kan inperken, en op het veld geen grenzen overschrijdt, dan kan Anderlecht eindelijk de vruchten plukken van haar investering in Vranjes. De verdediger telt 31 lentes in oktober en misschien bereikt hij stilaan de jaren van wijsheid. Op financieel vlak zal Anderlecht nooit meer de transfersom van 3,2 miljoen euro kunnen recupereren, maar enkel goede prestaties van Vranjes kan dat nog compenseren. 

LEES OOK: Esposito (ex-Anderlecht) onder de loep: “Een zwaktebod”

Moet Vranjes een nieuwe kans krijgen bij Anderlecht?

Meest recent

'Kompany droomt van knaltransfer bij FC Barcelona'

Bayern München houdt de ontwikkelingen rond Dani Olmo nauwlettend in de gaten. De Duitse ...

3
3
Coucke zorgt voor nieuwe schokgolf aan Belgische kust

Marc Coucke blijft verrassen met zijn zakelijke keuzes. De ondernemer zet opnieuw een opvallende ...

3
3
Van Bommel over basisdebutant: "Verwacht iets van hem"

De Rode Duivels spelen vanavond in Rome tegen Italië. Mark van Bommel hoopt dat zijn start goed ...

8
8
Tielemans draait niet rond de pot na mislukte start Man Utd

Youri Tielemans draait niet rond de pot als het gaat over de moeizame seizoenstart van Manchester ...

10
10
Fans Rode Duivels missen één speler in de basisploeg

Mark van Bommel heeft zijn eerste basisploeg meegedeeld bij de Rode Duivels. Hij borduurt verder op ...

43
43
Van Bommel heeft gekozen: dit zijn de elf Rode Duivels

België neemt het vanavond in Rome op tegen Italië. Een vuurdoop voor Mark van Bommel. De ...

172
172
Okaka doet boekje open over Anderlecht: "25 miljoen euro"

Stefano Okaka is nog niet van plan om zijn voetbalschoenen aan de wilgen te hangen. De voormalige ...

163
163
Transfer Brughmans heeft nog een groot gevolg bij KRC Genk

De transfer van Lucca Brughmans naar Liverpool levert KRC Genk niet alleen een stevige transfersom ...

190
190
Deco hakt knoop door: FC Barcelona zet streep door transferplannen

FC Barcelona zal komende winter niet proberen om Julián Álvarez weg te plukken bij ...

30
30
Nations League eist nu al zijn tol met vier blessures

De Nations League is een officieel oefentoernooi. Veel spelers en (club)trainers zouden de NL het ...

99
99
‘Fenerbahçe gooit Lukaku na één jaar alweer buiten’

Romelu Lukaku moest dé grote man worden bij Fenerbahçe. Amper enkele weken later ziet ...

190
190
Kimmich slaat snoeihard terug op kritiek Van der Vaart

Nederland en Duitsland speelden 1-1 gelijk namens de openingsmatch van de Nations League. Oranje ...

33
33
Donnarumma looft Rode Duivel: "Een grote speler"

Senne Lammens heeft er met zijn prestaties in Manchester een opvallende bewonderaar bij. Niemand ...

118
118
Standard maakt verrassend vertrek wereldkundig

Frédéric Stilmant en Standard de Liège gaan in onderling overleg uit elkaar. De ...

50
50
Esposito (ex-Anderlecht) onder de loep: “Een zwaktebod”

Sebastiano Esposito speelde in het verleden op huurbasis bij RSC Anderlecht, maar na twee ...

38
38
Manchester City schuldig bevonden: zware straf lonkt

Manchester City is schuldig bevonden aan vrijwel alle aanklachten in de langlopende financiële ...

192
192
Grote hint plannen van Bommel: verrassende rugnummers

De Rode Duivels beginnen aan een nieuw hoofdstuk onder Mark van Bommel. De Nederlandse oefenmeester ...

78
78
Erling Haaland laat monden weer openvallen: “Onverklaarbaar”

Erling Haaland blijft een fenomeen. De Noorse goalgetter scoort bij Manchester City het ene doelpunt ...

62
62
Direct enorme twijfels in Italië: "Geldt ook voor België"

Italië miste het afgelopen WK in de Verenigde Staten, Mexico en Canada en het succes van het EK ...

52
52
Jonge Duivels hebben nog werk: Brughmans waarschuwt

Lucca Brughmans is één van de grootste keeperstalenten ter wereld. De doelman werd al ...

60
60
Van Bommel genadeloos: 5 afvallers bij Rode Duivels

De Rode Duivels nemen het vrijdagavond op tegen Italië namens de Nations League. Eerder werd al ...

361
361
Van Gucht flikt het weer: Nieuwe Charlotte duikt op

Ruben Van Gucht blijft iedereen verbazen. De presentator werd nog maar pas (op TV dan) uit het ...

93
93
Infantino zweet peentjes: topcompetities slaan op tafel

Volgens Het Laatste Nieuws begint de druk op Gianni Infantino ferm te stijgen. De FIFA-baas kwam na ...

85
85
Congolese bondscoach doet boekje open over Mokio en co

De Rode Duivels zagen de voorbije jaren heel wat grote talenten met dubbele nationaliteit door de ...

125
125
'Rode Duivels krijgen geen warm onthaal in Italië'

Om 20u45 begint het tijdperk-Van Bommel bij de Rode Duivels. De eerste opdracht van de nieuwe ...

98
98

Meer sportnieuws