Politiek in de Pro League: stem van supporters telt niet meer mee

994
Politiek in de Pro League: stem van supporters telt niet meer mee

Geen 18 clubs in 1A volgend seizoen. Dat is de conclusie van de nieuwste Algemene Vergadering van de Pro League, die zo het eerdere besluit van een tweetal maanden geleden nog eens bevestigt. Daarmee worden echter niet alleen de plannen van Waasland-Beveren, OH Leuven, Beerschot, Club en Cercle Brugge, maar ook die van de Belgische voetballiefhebber in het algemeen doorprikt.


De antwoorden op een recente poll op onze website, waarin meer dan 4.000 lezers hun mening lieten gelden, laten immers weinig aan de verbeelding over. Maar liefst 47 procent van de stemmen ging uit naar een eerste klasse met 18 ploegen zónder play-offs, nog eens 20 procent voelde wel wat voor de last-minute suggestie van Cercle – dat als zoethoudertje voor de topclubs nog een mini-eindronde wou laten plaatsvinden in een competitie met 18. Slechts een luttele vijf (!) procent kon zich dan weer vinden in het voorstel dat dinsdag bekrachtigd werd: 16 teams én een verkorte versie van de play-offs. 



Het volk heeft dus gesproken, maar wanneer de oren van de beleidsmakers gesloten blijven heeft dat helaas weinig zin. De Pro League doorstond de afgelopen jaren meerdere crisissen – denk maar aan Operatie Handen, waarvan de nasleep ook bij de politiek nog altijd nazindert – maar sloeg (bijna) nog nooit zo een mal figuur als tijdens de hele heisa rond de coronacrisis. Lobbywerk, belangenvermenging, egoïsme en winstbejag stonden daarbij al van meet af aan, dus ook in de beslissing om als een van de eersten gretig een definitieve streep onder het seizoen te trekken, centraal. Dat we terwijl constant met holle termen als solidariteit en gezond verstand om de oren werden geslagen, geeft het hele gebeuren alleen maar een nog wrangere nasmaak.

Club Brugge, dat onder die loze voorwaarden met de rug tegen de muur werd gezet om haar landstitel met twee miljoen – toch een nieuwe speler, of een jaarsalaris voor een sterkhouder – af te kopen, heeft er haar buik alleszins van vol. Vincent Mannaert kan zijn tijd beter vullen dan met eindeloze en vooral zinloze debatten met zijn concullega's, zo denken ze vast in Jan Breydel, waar voortaan dus vrijwillig wordt gepast voor een zitje in de Raad van Bestuur. Van een eenduidige visie is daar per slot van rekening al lang geen sprake meer, zo getuigt ook de beslissing om vanaf nu ineens twéé promovendi toe te laten vanuit 1B. Op die manier stijgt straks dus wel één vierde van het totale deelnemersveld, misschien toch net iets te veel van het goede.



Niet dat twee potentiële zakkers op het hoogste niveau verkeerd is, verre van, maar waarom dan vasthouden aan een gefaald concept als 1B? Dat die verandering plots vanuit het niks uit de lucht komt vallen, is trouwens andermaal tekenend voor de wijze waarop de Pro League wordt bestuurd: vanuit de waan van de dag, met meer aandacht voor interne druk dan voor het algemeen belang op lange termijn. Zie wat dat betreft ook voorzitter Peter Croonen zijn eerdere voorstel om speeldag 30 alsnog af te werken, waarmee hij wel handig de klacht van Waasland-Beveren doorprikte – en zo zijn slag thuis hield bij de BMA. Op de Freethiel berust de hoop om de degradatie te vermijden nu dus enkel nog op een waterkansje bij het BAS.

Juridisch zijn de middelen dan uitgeput, met als gevolg dat de Pro League haar oogkleppen nu rustig alweer opzette en de ingeslagen weg zonder verdere introspectie bleef bewandelen. Alleen wanneer geconfronteerd – of gechanteerd, hoe u het ook wil noemen – met zulk een gerechtelijke dwang, is er namelijk blijkbaar plots weer ruimte voor discussie omtrent eventuele alternatieven voor het huidige format. Het ruikt allemaal stevig naar achterkamerpolitiek, waarin de neuzen zelden oprecht in dezelfde richting worden gezet en een voorstel als dat van Cercle even snel aan steun kan winnen áls inboeten. Wat de doorsnee fan daar allemaal van vindt, wordt net zoals bij de invoering van de nieuwe speelmomenten op de kalender zonder handomdraai op kant geschoven. De stem van de supporter, om wie het zogezegd nochtans allemaal draait, telt tenslotte al lang niet meer mee.

LEES OOK: RSCA-fans begrijpen niets van ingreep Bruno: "Rampzalig"

🚀

Moeten supporters meer inspraak krijgen bij de Pro League?

Meest recent

Stassin beleeft meteen droomdebuut bij Sevilla

Heel wat Belgen versierden afgelopen week in het absolute slot van de mercato nog een transfer. ...

18
18
Kassa kassa: Cercle kondigt megatransfer aan

De transfermarkt sloot in België eerder deze week zijn deuren, maar toch valt er nog een zeer ...

15
15
Simons beleeft rampzalige start: "Het is om te janken"

Na vijf speeldagen lijken er in de Jupiler Pro League al enkele degradatiekandidaten opgestaan te ...

19
19
Milan-Belgen grijpen net naast zege in kraker tegen Juve

In de Serie A stond er zondagavond nog een rasechte topper op het programma. Juventus kreeg immers ...

12
12
Comeback bij Duivels in de maak? Mannaert op tribune

Binnenkort zal Mark van Bommel zijn eerste selectie als bondscoach van de Rode Duivels bekend gaan ...

127
127
Tegenvallende start: Vitor Bruno is opvallend positief

In Europa heeft Anderlecht een goede zomer beleefd met de kwalificatie voor de league phase van de ...

131
131
Brughmans maakt indruk met klassereactie na knaltransfer

De topper tussen Anderlecht en KRC Genk heeft zondag geen winnaar gekregen. Geen van beide teams ...

59
59
Vanderhaeghe zet straffe start verder met zege tegen Lokeren

In de Challenger Pro League prijken na vier speeldagen met Beerschot en Dender twee van de verwachte ...

14
14
OHL in vieze papieren na pandoering in Beveren

OH Leuven zit stilaan in zeer vieze papieren. Het blijft achter met een nul op vijftien nadat het nu ...

110
110
RSCA-fans begrijpen niets van ingreep Bruno: "Rampzalig"

RSC Anderlecht heeft zondagavond een meer dan verdienstelijke wedstrijd gespeeld. Maar uiteindelijk ...

236
236
Niemand echt tevreden: Anderlecht en Genk gelijk na intense clash

De topper van het weekend in de Jupiler Pro League heeft geen doelpunten en dus ook geen winnaar ...

342
342
Crisis loert bij puntenloos Kortrijk: "Het is simpel ..."

KV Kortrijk leek zondagnamiddag uitgerekend in de derby tegen Zulte Waregem op weg naar zijn eerste ...

178
178
‘Kompany heeft eigen Bayern-speler compleet genaaid’

Vincent Kompany sprak zijn vertrouwen in Jonas Urbig openlijk uit, maar achter de schermen speelde ...

102
102
Arsenal wint Londense clash: Tzolis beslissend tegen Chelsea

In de Premier League telt Arsenal FC na drie speeldagen nog steeds het maximum van de punten. De ...

84
84
"Geen hol waard" - Anderlecht-aanwinst valt uit de toon

RSC Anderlecht stond zondagavond voor een op papier lastige opdracht. Zo kreeg de recordkampioen het ...

298
298
Nieuwe doel voor swingend Gent: "Zullen we alles aan doen"

AA Gent blijft de successen maar opstapelen in dit prille seizoen. Zondagmiddag legden de Buffalo's ...

164
164
Barça deelt pak slaag uit; pandoering bij debuut El Ouahdi

FC Barcelona lijkt helemaal klaar voor de start van zijn Champions League-campagne. In La Liga ...

167
167
Buitenkans voor Club: Villa met grote zorgen naar Brugge

Aanstaande dinsdag wordt de League Phase van de Champions League op gang getrapt. Club Brugge komt ...

612
612
Kortrijk in rouw: Zulte Waregem wint derby na ongelooflijk slot

KV Kortrijk blijft ook na vijf speeldagen puntenloos in de kelder van het klassement staan. In de ...

159
159
Opstellingen: Bruno verrast iedereen, Genk met basisdebutant

Traditiegetrouw wordt zondagavond de topper van de speeldag in de Jupiler Pro League afgewerkt. Zo ...

169
169
In extremis optater United-Belgen; AZ domineert Eredivisie

In de Engelse Premier League is Manchester United er niet in geslaagd zijn eerste uitzege van het ...

39
39
Vanaken bejubelt Club-aanwinst: "Daar staat hij voor"

Club Brugge wist vrijdagavond de volle buit te pakken op het veld van promovendus Lommel SK. Erg ...

418
418
Zure degradatie bij Genk: "Maar hij is een topkerel"

KRC Genk haalde in het tussenseizoen verschillende verse krachten in huis. Een aantal van die ...

428
428
Onder Belgische coach: Vardy rondt ophefmakende transfer af

De zomermercato mag dan wel voorbij zijn, transfervrije spelers kunnen nog steeds tekenen bij een ...

94
94
Vermeeren meteen titularis: kranten beoordelen grote rentree

Royal Antwerp FC zorgde in het slot van de transferperiode voor een stunt door Arthur Vermeeren ...

321
321

Meer sportnieuws