Anderlecht en de titel: de verbeelding van Van Eetvelt

1437 stemmen
Anderlecht en de titel: de verbeelding van Van Eetvelt

Het financieel plan van de nieuwe directie om Anderlecht er weer bovenop te helpen reikt zelfs tot in 2025, maar met de uitgestelde sportieve ambities in de beruchte Open Brief van hun voorgangers willen ze blijkbaar niets te maken hebben. Hoewel het daarin eind december nog klonk dat Paars-Wit pas in 2022 terug mee wil doen om de knikkers, spreekt Karel Van Eetvelt nu immers alweer veel forsere taal. De recordkampioen is het aan haar stand verplicht om op de titel te mikken, zo vindt de CEO. Al lijkt hij dan toch net iets te hard van stapel te lopen.


Even terug naar die twaalfde december, toen de Brusselaars na 18 speeldagen en een dieptepunt als elfde in de stand de teleurgestelde aanhang een woordje uitleg wouden verschaffen. Hoewel er heel wat aan te merken viel op de veelal vage redeneringen in de omslachtige tekst, werd daarbij toch minstens één keer de spijker op de kop geslagen. Als doelstelling voor het komende seizoen schoof Anderlecht namelijk "meedoen voor een plek in de top vier en minimaal Europees voetbal halen" naar voren, een bescheidenheid waar we aanvankelijk nog eerder kritisch op reageerden. Tot nadien die vervloekte rode boekhouding bekend raakte én tot overmaat van ramp vervolgens het coronavirus toesloeg. Het gevolg is dat Peter Verbeke met een beperkt budget op zoek moet naar de broodnodige versterkingen.

KAREL DE ZINNIGE
Ondanks de opmars in de laatste weken voor de abrupte stop, zijn er dus weinig redenen om overmatig positief te zijn of de lat nu alweer buitensporig hoog te leggen. Iets wat Van Eetvelt in zijn uitgebreid interview met Knack desalniettemin dus toch niet kon laten. Nochtans had de CEO voor de rest ook heel wat zinnigs te vertellen. Zo heeft hij overschot van gelijk dat Anderlecht meer moet inzetten op de binding met de stad Brussel, waar op commercieel vlak nog veel verbetering mogelijk is. De opname van burgemeester Philippe Close in het bestuur is wat dat betreft alvast een uitstekende zet, de kemel met het achterhaalde stadslogo achterop de nieuwe truitjes maakt dan weer net iets minder indruk.



Verder klopt het dat het fiere instituut reeds langer in verval was, zelfs toen onder René Weiler in 2017 nog het laatste succes werd geboekt. Dat de fouten uit het verleden nu moeten worden rechtgezet, ook al betekent dat in sommige gevallen wel een fikse kapitaalsvernietiging, is eveneens een terechte opmerking. Paars-Wit moet tenslotte dringend af van zware contracten zoals Adrien Trebel en de vele andere overbodige flops die nog in het Lotto Park op de loonlijst staan, blunders die in de toekomst uiteraard moeten worden vermeden. Onder meer door ethischer te werk te gaan op de transfermarkt, met vooral een pak minder invloed van makelaars. Een instelling die alleen maar toe te juichen valt.

KAREL DE HANDIGE
Net zoals het feit dat Anderlecht blijft inzetten op Neerpede, of de investering in de nieuwe grasmat die meer dan welkom was – en waar Van Eetvelt maar wat graag mee pronkt, al gaf hij eerder toe dat Vincent Kompany hier vooral op aandrong. Net zoals ex-manager Michael Verschueren destijds hangt de CEO zijn kar soms misschien net iets te gretig aan de speler-inspirator, wiens mening hij op zowat alle vlakken – ook in het dossier Anthony Vanden Borre bijvoorbeeld – lijkt te delen. Op zich niets mis mee, integendeel, al hopen we dat Wouter Vandenhaute inderdaad toch hier en daar voor het nodige tegengas zorgt. Frank Vercauteren toonde reeds aan dat Kompany niet alleen behoefte heeft aan jaknikkers.



De officiële T1 zijn taak werd overigens nogal ongelukkig geminimaliseerd door Van Eetvelt, die hem slechts een ondersteunende rol toedichtte. Liever onderstreept hij de romantische visie van Kompany, omschreven als een "overrompelend offensief voetbal dat technisch heel verzorgd wordt gespeeld". Een huisstijl die ook na het duo hun uiteindelijke vertrek in stand moet worden gehouden, zo luidt het, want de Brusselaars zullen zich niet meer aanpassen aan trainers of spelers. Integendeel: zij moeten zich schikken naar het intussen befaamde Anderlecht-DNA. Samen met een nieuwe verwijzing naar de grasmat, dribbelt Van Eetvelt zich zo alvast handig rond de vraag hóé hij dat DNA precies wil herstellen.

KAREL DE OVERMOEDIGE
Ook bij andere gevoelige thema's, zoals onder meer de precieze rol van Vandenhaute en de toekomst van Adrien Trebel, haalt de CEO zijn beste Jérémy Doku-impressie boven. Desalniettemin klinkt het allemaal wel heel erg ambitieus, allicht zelfs een beetje té. Zeker wanneer Van Eetvelt vervolgens zelfs over de titel begint, waarmee onze vrees dat Paars-Wit haar lesje niet heeft geleerd nu al uitkomt. Anderlecht moet toch altijd op het allerhoogste mikken, is dan het cliché, al weet Alexis Saelemaekers nu dat die houding soms niet op zijn plaats is. Zo kort na de historische rampcampagne, met een naoorlogs dieptepunt als achtste in het eindklassement als resultaat, lijkt zulke grootspraak dus evenmin gepast.



Niet in het minst omdat de kern vandaag niet versterkt, maar net verzwakt is. Én, zoals reeds gezegd, Verbeke weinig centen ter beschikking heeft om daar wat aan te doen. Naar de misgelopen Europese inkomsten hoeft Van Eetvelt op dat vlak trouwens niet te veel te verwijzen. Akkoord, Anderlecht kon haar kansen niet verdedigen, maar soms lijkt het haast alsof het ticket recht uit het Lotto Park gestolen werd. Hoe dan ook is het vreemd dat nu alweer zulk een hoge verwachtingen worden geschept, zeker vermits Van Eetvelt blijkbaar zelf inziet dat hij zal worden afgerekend op de resultaten. Graag geen klachten over de bijhorende kritiek, noch smoesjes rond lange termijn projecten als de start straks terug tegenvalt dus.

KAREL DE WAAKZAME
Een realistischere doelstelling is er opnieuw bij zijn in PO I, vooral ook omdat die komend seizoen maar met vier in plaats van zes ploegen wordt gespeeld. Zelfs zonder AA Gent en in mindere mate Standard, clubs die Van Eetvelt nog vergat te vermelden als concurrenten, moet Anderlecht daarvoor dus al Club Brugge, Antwerp, Charleroi óf Genk – en uiteraard KV Mechelen – achter zich laten. De kans om straks in één klap over ál die teams te wippen, is simpelweg zo goed als onbestaande. Per slot van rekening zitten ze daar evenmin stil, allesbehalve zelfs. Als de Brusselaars niet opletten, wordt de kloof met een paar van die uitdagers op die manier wie weet zelfs wel nog wat groter in plaats van gedicht.



Van Eetvelt hoedt alleszins waakzaam over het budget en moest naar eigen zeggen zelfs al eens iemand terugfluiten. Kompany misschien, die een verlengd verblijf voor Nacer Chadli wou opdringen? Ondanks zijn sportieve meerwaarde past de Rode Duivel om diverse redenen immers niet meer in de plannen. Niet alleen is hij te duur, zowel qua eventuele aankoopsom als salaris, maar op de koop toe helaas ook veel te blessuregevoelig. Net zoals een overvloed aan huurlingen een steen waar Paars-Wit zich niet meer aan wil stoten, zowel door slimmer te werk te gaan bij de rekrutering van spelers áls door hen beter te begeleiden. In dat opzicht moet Damian Roden zijn reputatie als wonderdokter waarmaken.

KAREL DE SPRAAKZAME
Tussen de lijnen vormen (deels) onvoorspelbare zaken als blessures inderdaad een belangrijke factor, maar in de bestuurskamer zit het volgens Van Eetvelt nu wel snor. Bedrijfsmatig gezien beschikken ze in het Lotto Park alvast over een sterke core, elk met hun eigen contacten die commercieel interessant kunnen zijn. De waarheid ligt echter toch vooral óp het veld, waar een teveel aan stemmen die mee beslissen ook negatief kan uitdraaien. Hoe de precieze rolverdeling tussen Van Eetvelt, Vandenhaute, Kompany, Vercauteren, Marc Coucke – die door zijn CEO knap uit de wind werd gezet, zij het niet zonder zijn businessperspectief nog eens te benadrukken – en Verbeke nu werkelijk zit, blijft ietwat onduidelijk.



Hoewel de zoveelste cocktail aan de top dit keer gerust wél kan werken, is enige voorzichtigheid dus wel geboden. En kan Anderlecht forse uitspraken over titelambities, ondanks de gewoontes bij de recordkampioen, nu missen als kiespijn. Hoewel een verloren oefenduel uiteraard op zich niets betekent, gaf Charleroi zopas bijvoorbeeld reeds te kennen niet zomaar te zullen wijken. Toch focussen de Brusselaars zich als "club in transformatie", dixit Van Eetvelt, terecht liever op hun eigen ontwikkeling. De "chaosfase met trial en error" is volgens de CEO alvast bijna voorbij, een hoopvol signaal dat er wel degelijk beterschap zit aan te komen. Al zijn het stuk voor stuk termen die we doorgaans niet meteen associëren met een titelkandidaat. Misschien moet de spraakzame Van Eetvelt zijn woorden voortaan dus toch net iets beter wegen.

LEES OOK: Pro League kondigt héél wat nieuwe regels aan

Heeft Anderlecht volgens u gelijk om titelambities te uiten?

Meest recent

Pro League kondigt héél wat nieuwe regels aan

Binnen een tweetal weken gaat het nieuwe Belgische voetbalseizoen van start met de Supercup tussen ...

27
27
Vertrek Karetsas en Adedeji-Sternberg: De Condé spreekt

Bij KRC Genk zullen ze de voorbije weken toch even geschrokken zijn toen Nicky Hayen plots op weg ...

83
83
'Transferbom bij Bayern: Olise dringt aan op vertrek'

Vincent Kompany pakte vorig seizoen met Bayern München op overtuigende wijze de dubbel, maar ...

108
108
Rooney: "Hij is de beste speler op het WK"

Nog drie matchen en het WK is voorbij. Een halve finale, een troostfinale en de finale. Wayne Rooney ...

54
54
'Anderlecht kent prijs vanuit Nederland: weldra bod?'

RSC Anderlecht heeft nog héél veel werk om een ploeg samen te stellen die top drie ...

426
426
'Manchester City en Lommel SK op weg naar nieuwe deals'

Manchester City en Lommel SK hebben dezelfde eigenaar met The City Football Group. Door de promotie ...

50
50
Sibierski wil na Nga Kana nieuwe slag slaan bij Anderlecht

RSC Anderlecht heeft geleerd uit de fouten van het verleden. De Brusselaars wisten Joshua Nga Kana ...

328
328
Anderlecht hakt knoop door: twee spelers keren terug

RSC Anderlecht speelt volgende week donderdag tegen Hammarby. Als er één ding ...

606
606
Toptransfers Tielemans en Trossard: Defour geeft mening

Leandro Trossard en Youri Tielemans hebben hun goed WK meteen verzilverd met een transfer. Tielemans ...

215
215
Opvallende reünie na blitzvertrek: De Condé en Thorup spreken

KRC Genk moest deze zomer plots op zoek naar een nieuwe trainer, nadat Nicky Hayen weggekaapt werdt ...

135
135
'Vrancken mag volgende 1B-sensatie bij Hearts verwelkomen'

Wouter Vrancken koos deze zomer voor een verrassende uitdaging. Na een topseizoen koos hij ervoor om ...

68
68
'Anderlecht laat talent naar reeksgenoot vertrekken'

Bij Anderlecht ligt er nog heel wat transferwerk op de planken. Sportief directeur Antoine Sibierski ...

154
154
'Exit Bounida bij Ajax wordt concreet'

Bij Ajax staat er deze zomer heel wat op til, want na een tegenvallend jaar willen ze het over een ...

139
139
'Club Brugge gaat loodzware transferstrijd aan'

Het leeft langer geduurd dan gebruikelijk, maar tijdens de eindfase van het WK is Club Brugge ...

522
522
'Clement wil bij Cercle Brugge komen shoppen'

Sinds november is Philippe Clement aan de slag in Engeland, waar hij trainer werd bij Norwich City. ...

104
104
Genk en STVV stellen hun nieuwe shirts voor

Binnen een drietal weken gaat het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League alweer van start. De ...

75
75
Garcia vol in de wind: onthulling over Courtois en Tielemans

De Rode Duivels genieten na het WK van hun vakantie, terwijl bij de voetbalbond er ongetwijfeld druk ...

1050
1050
TRANSFERUURTJE: 'Genk heeft nieuwe coach, droomtransfer Tielemans'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

154
154
Club Brugge profiteert optimaal van relatie: toptransfers

Club Brugge gaat deze zomermercato de Zwitserse toer op. Na Yann Sommer werd ook Andrej Vasovic ...

537
537
‘Toekomst Courtois bekend, Real hakt knopen door’

Thibaut Courtois is al jarenlang de nummer 1 van Real Madrid. De Belgische goalie wordt gezien als ...

323
323
Meunier heeft knaltransfer beet en mikt op allerhoogste

Thomas Meunier leek aanvankelijk op weg naar Valencia. Nadat zijn contract bij Lille afliep werd de ...

69
69
Senna Miangue verrast met nieuwe uitdaging

Senna Miangue heeft een nieuwe club gevonden. De linksvoetige verdediger verliet zijn Hongaarse club ...

34
34
Vlaamse BV bekent: "Ben verliefd op Romelu Lukaku"

Romelu Lukaku heeft er een mooi WK opzitten. De aanvaller kwam met heel wat twijfels (en fysieke ...

153
153
Charleroi slaat toe en strikt middenvelder

Sporting Charleroi heeft zopas zijn volgende nieuwe speler aangekondigd. De Zebra's hebben een ...

20
20
Scholes velt oordeel over transfer Tielemans naar Man Utd

Youri Tielemans heeft zijn transfer naar Manchester United afgerond. De Engelsen betaalden 41 ...

323
323

Meer sportnieuws